Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Οι φετινές μας τούρτες! Κεφάλι αλόγου για τον παιδικό σταθμό και κάστρο ιπποτών για το πάρτυ μας! Αχ, αυτό το κάστρο πολύ με παίδεψε! Φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένο αλλά δε φταίω εγώ. οι μάχες ήταν σκληρές!!!

http://img683.imageshack.us/img683/236/93366979.jpg

http://img267.imageshack.us/img267/8785/68731788.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ βρήκα συνταγή τούρτας με απλά υλικά, που τρώγεται από όλα τα μικρά άφοβα, χωρίς χρώματα και ζαχαρόπαστα, που προσωπικά δεν τα τρώω ούτε θα ήθελα να την φάνε τα μικρούλια.

του χρόνου μπορεί να κάνω με φιγούρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάστρο μέσα είναι το κλασσικό μωσαικό, το μπισκοτόγλυκο που αρέσει σε όλα τα παιδιά και το τσάκισαν ακόμα και τα μωρά. Ενας λόγος που δεν μου αρέσουν οι έτοιμες τούρτες είναι οτι είναι φουλ στο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

η τούρτα έγινε θεϊκή.

βούτηξα σαβαγιάρ σε γάλα με λικέρ βύσσινο-σπιτικό. έβαλα μια στρώση στον πάτο. από πάνω σαντιγύ (κρέμα γάλακτος με άχνη), κουβερτούρα από πάνω τριμμένη, μπόλικη, αμύγδαλα φιλέ, σαβαγιάρ βούτα στο μείγμα γάλα-λικέρ, στρώση 2η, κουβερτούρα, αμύγδαλο φιλέ, σαντιγύ και τέλος κουβερτούρα τριμμένη για στολισμό, όπως και αμύγδαλα φιλέ. την τσάκισαν. πήραν και 2ο κομμάτι, κι ας είχα κόψει φαλαινοκομμάτια.

του χρόνου θα το δοκιμάσω είτε με πορτοκάλι είτε με μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας. Θέλω να φτιάξω μία παιδική τούρτα που θέλω να τη γαρνίρω με ροζ σαντιγύ. ξέρεις καμιά σας πώς μπορώ να το κάνω? στο εμπόριο βρίσκω μόνο λευκή και σοκολατένια σαντιγύ?

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χω δοκιμάσει για να ξέρω αν αλλάζει την γευση,

αλλά για 'φυσικό' ροζ χρώμα μου είπαν ότι μπορείς να βαλεις και λίγο

ζωμό από βρασμένα παντζάρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ. το κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής ξέρετε πού το βρίσκω?

 

Στα καρφούρ έχει συσκευασία των τριων. Εγώ είχα πάει στο ζαχαροπλαστείο που ψωνίζω και είχα αγοράσει γιατί οι επαγγελματικές συκευασίες είναι πολύ μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσακια!!!! Καλη χρονια να χουμε! Λοιπον χθες σας εφαγα περι ζαχαροπαστας και ας πουμε λυθηκαν οι αποριες μου. τωρα θελω ιδεες. ειχα δει κατι παρομοιο σε μια φωτο μιας κοπελας αλλα δε μπορω να το βρω. η τουρτα που θα κανω τη Δευτερα για τον γιο μου θαχει θεμα μαστορες, πηρα ενα σετ απο τα μικρα σε μεγεθος (γιανα μη ρισκαρω να φτιαξω μονη μου) εχει ανθρπακια 2 και καλα εργατες,εχει αυτα τα κοκκινα που βαζουν στο δρομο οτι εκει γινοντε εργασιες και 2 αυτοκινητα μια που μαζευει χωματα κατι σαν φαγανα και ενα ακομη.

Λοιπον τα υλικα που εχω αγορασει ειναι τρουφα σε χρωμα πρασινο και κιτρινο και χρωματιστη,μπισκοτα και καπρις. σκεφτομαι τα μπισκοτα να κανω κατι σαν σπιτακι η κατι τετοιο τα καπρις κατι σε φραχτη,την πρασινη τρουφα για χορτα (γκαζον) την κτρινη δε ξερω ακομη. επισης σκεφτηκα μπροστα στη φαγανα που μαζευει τ χωμα να το κανω απο τριμμενο μπισκοτο.τη χρωματιτη τρουφα ισως τη βαλω σαν σκεπη. λοιπον κοριτσια βαλτε το υπεροχο μυαλουδακι σας να δουλεψει και πειτε μου τι αλλο μπορω να κανω. ελπιζω να μη χρειαστει αλλα υλικα. πειτε κατι με αυτα η οτιδηποτε που εχουμε στοσπιτι. α! θα κανω και δεντρακια απο ζαχαροπαστα (με το δεδομενο οτι θα μου πετυχει!χαχαχαα)

 

ολα αυτα σκεφτομαι να τα βαλω στην τουρτα την οποια υποτιθετε θα εχω καλυψει με ασπρη ζαχαροπαστα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Και με λιωμένη σοκολάτα μπορείς να κάνεις μια λιμνούλα με λάσπη !!! κάνε και τούβλα με ζαχαροπαστα και φτιάξε ένα τοίχο κάπου !! κάνε και κανένα βουνό από τριμμένο μπισκότο και καλά άμμο !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

supermama εγω δεν εχω μεγαλη φαντασια για να σου προτεινω κατι απλα η συμβουλη μου ειναι μην βαλεις παρα πολλα πανω στην τουρτα και "μπουκωσει" και μετα δεν θα φαινεται ωραια (Στο λεω γιατι το'χω κανει το λαθος) Ο μισοχτισμενος τοιχος με τουβλα που προτεινει η φλορα ειναι τελεια ιδεα .

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κοριτσια αν δεν ειχα και σας.. αυτο με τον τοιχο ειναι ωραιο..βασικα κατι τετοιο εννουσα σπιτι οχι κανονικο να φαινετε οτι χτιζετε τωρα.. οποτε φανταστειτε μια κανονικη μεγεθος τουρτα στην οποια εχει μια φαγανα με χωμα μπροστα καπου παραδιπλα το σπιτι που χτιζετε. το αλλο αυτοκινητακι δε θατο βαλω γιατι μολις ειδα οτι ειναι αυτο που μαζευει τα σκουπιδια ανακυκλωσης. (ασχετο λιγο) εκει λοιπον καπου οι 2 μαστορες και στο ολο φοντο λιγη λασπη και δεντρακια κλ

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη θα σας αφησω σε 2 μερες στην ησυχια σας με τις τουρτες..χαχαχα. σκεφτομουν τωρα τα παιχνιδακια και ολα αυτα θα κατσουνπανω στη ζαχαροπαστα η θα πανε αποδω και αποκει. θα πρεπει η να τα πατησω και να χαλασω τη ζαχαροπαστα η να κανω κατι αλλο με ασπραδι που καπου λεει η φλορα φλορα. ελεγα λοιπον... δε μπορω να το κανω ολο αυτο απλα σε σαντιγη πανω? ποιο θα φαινετε πιο ωραιο?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η ζαχαροπαστα βγαινει πιο ωραια απο τη σαντιγυ,δειχνει πιο στρωμενη να το πω, πιο επαγγελματικη,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και με λίγο νεράκι αν η φιγούρες δεν είναι μεγάλες θα κολλήσουν πάνω στην ζαχαροπαστα τώρα για την σαντιγί πιστεύω ότι πρέπει να την στρώσης τέλια για να μιν φαίνετε άσχημα !!! ενώ με την ζαχαροπαστα ανοίγεις ένα φύλλο και έτυμη

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

παει και αυτοοο.... χθες ηταν τα γενεθλια και παρολο που δεν ειμασταν πολλα ατομα περασαμε τελεια! τελικα δεν εκανα ζαχαροπαστα γιατι προεκυψε κατι και δεν ειχα χρονο. εβαλα ομως σαντιγη και βγηκε καλη. δειτε την να μου πειτε

03012011142.jpg

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

παει και αυτοοο.... χθες ηταν τα γενεθλια και παρολο που δεν ειμασταν πολλα ατομα περασαμε τελεια! τελικα δεν εκανα ζαχαροπαστα γιατι προεκυψε κατι και δεν ειχα χρονο. εβαλα ομως σαντιγη και βγηκε καλη. δειτε την να μου πειτε

 

Nα τον χαιρεσαι, γερος & ετυτχισμενος παντα....

 

Η δε τουρτα απλα ΤΕΛΕΙΑ....

 

Μπραβο σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια! στις 15 εχει και ο αντρουλης μου γενεθλια και θαχω και συνεχεια νασας δειξω..!

 

 

Μπραβοοοο πολύ καλή σου βγήκε να χαίρεσαι το αντράκι σου έφτιαξα και εγώ ένα εργοτάξιο μου έδωσες ιδέα να το και το δικό μας !!! edit admin

φλορα θελω πνευματικα δικαιωματα αφου σουδωσα ιδεα! χαχχαχα. αυτο που ειναι σαν αμμο ειναι ζαχαρη ε? καιγω τοχα σκεφτει αλλα ειχα ηδη κανει το μπισκοτο και δεν ηξερα τι να το κανω μετα. ωραια τα αμαξακια! δεν ειχα πολλα χωματα ομως.. να σερωτησω. Μπορεις αν θες ενα χρωμα πχ για ολη την καλυψη τουρτας να το βαλεις απτην αρχη πριν παρει στερεη μορφη η ζαχαροπαστα?(για υγρο χρωμα λεω..)

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Χααχχα ναι πνευματικά δικαιώματα πρέπει να σου πληρώσω τώρα:lol::lol: μην τρέχουμε σε δικαστικούς αγώνες :lol: τώρα για το χρωμα δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ και δεν ξέρω να σου απαντήσω η άμμο είναι μαύρη ζάχαρη που αν την ανακατέψεις με μπισκότο τριμμένο γίνετε ακόμα πιο φυσική αλλά δεν είχα μπισκοτάκια ………

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ χρώματα σε παστά !!!! αφού φτιάξω την ζαχαροπαστα περνώ όσο κομμάτι χρειαστώ και με λίγο χρώμα σε παστά την χρωματίζω !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...