Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαφορα ηλικιας..


Recommended Posts

Η μαμά σου φοβάται πάρα πολύ ....και όχι άδικα ...γιατί

1.υπάρχει πολλή σαπίλα εδώ έξω.....

2.τα έχει ζήσει και ίσως αισθάνεται ότι θυσίασε πράγματα από την ζωή της και δεν θέλει να πάθεις το ίδιο και εσύ γιατί φοβάται ότι δεν θα σπουδάσεις κ.λ.π.

Δυστυχώς δεν αρκεί να είσαι μόνο εσύ ώριμη και μυαλωμένη.....

 

Διανύεις μια περίοδο της ζωής σου που οι πραξεις σου έχουν ισως το μέγιστο αντίκτυπο στο μέλλον σου.....

Οι ορμόνες σου είναι στο κόκκινο καθώς και η περιέργειά σου για το σεξ

Θέλεις να ζήσεις την ζωή σου και να νοιώσεις ελεύθερη .......

 

Αυτά που έχω να πω είναι:

1.Καλό θα είναι να σπουδάσεις αν μπορέσεις, γιατί οι καιροί αλλάζουν προς το ....πολύ χειρότερο και μπορεί ακόμα και να χρειαστεί να φύγεις έξω για δουλειά....(πρέπει να θωρακιστείς με όσα εφόδια μπορείς γιατί έτσι αυξάνεις τις πιθανότητες να βρεις καλύτερη δουλειά) αυτό πρέπει να είναι η πρώτη προτερεότητα στην ηλικία σου....

2.Το σεξ είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό όταν γίνεται με την πραγματική θελησή σου και πάντα με προφύλαξη ....ό,τι και να λέει ο σύντροφός σου..... και για να φέρεις παιδιά στον κόσμο αύριο και για να έχεις υγεία ψυχική και σωματική. Το πότε θα ξεκινήσεις το....σπορ είναι δικό σου θέμα και δικές σου και οι επιπτώσεις.... καλές ή κακές. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι μην φας κόλλημα και σκέφτεσαι μετά μόνο αυτό....όπως και οι περισσότεροι αθλούμενοι.....;) γιατί μετά αντίο διάβασμα.......και επιπλέον κόλλημα με το ...εν λόγω άτομο που οδηγεί σε "τύφλωση" με αποτέλεσμα αν μετά βγει σκάρτος να μην το βλέπεις.......:cool::cool::cool:

3.Οι περισσότεροι γονείς φρικάρουν και μόνο στην ιδέα ότι το λατρευτό τους μωράκι-κοριτσάκι έχει σχέση ακόμα και με συνομήλικό του πόσο μάλλον με 21!!!!! Αυτό τους κάνει να σκέφτονται ίσως και ...τρελλά αλλά και να πουλάνε και τρέλλα για να λουφάξεις.....

Μην ασχολείσαι συνεχώς με τις απειλές τους, ας μην τον γνωρίσουν...ε και;;;; πέρνα όσο πιο καλα μπορείς για ΕΣΕΝΑ και πρόσεχε τον εαυτό σου και τους στόχους σου, μην νερώνεις το κρασί σου για κανένα, αν ξέρεις ότι δεν παρεκλίνεις από τους στόχους σου ας τους να κελαϊδάνε αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ εσύ τώρα πρέπει να κοντρολάρεις τον εαυτό σου και να βάλεις μέτρο(πολύ δύσκολο το μέτρο σε ΟΛΑ)

 

ΥΓ. οι γονείς σου σ΄αγαπάνε πολύ και θα απογοητευτούν αν δεν πιάσεις τους στόχους σου αυτός είναι ο φόβος τους και αντιδρούν έτσι....... υπομονή και επιμονή στους στόχους!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • miladyD

    miladyD 24 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 7 δημοσιεύσεις

  • Lucy

    Lucy 7 δημοσιεύσεις

  • fenaki

    fenaki 6 δημοσιεύσεις

αριστες παντα. με εμπιστευονταν, τους ακουγα. και απο τις δυο μεριες υπηρχε κατανοηση..

αυτό είναι καλό!!!βέβαια ξέρεις πως την εμπιστοσύνη τους την κέρδισες δεν σου την χάρισαν και αυτό είναι κάτι πολύ πολυ σημαντικό.

εγώ αυτό που προσπαθούσα να σου πω και τις προηγούμενες φορές είναι πως οι γονείς σου ότι κάνουν το κάνουν απο αγάπη.

Ίσως να είναι υπερβολική η αντίδραση τους αλλά αυτό είναι στο χέρι σας να αλλάξει.

δεν θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά κατακρίνοντας την συμπεριφορά των γονιών σου αλλά ούτε και να μην εκτιμήσω την ωριμότητα σου.

εφόσον υπάρχει επικοινωνία μεταξύ σας φρόντισε να τους δώσεις να καταλάβουν πως ξέρεις που πατάς...δείξε τους πως υπολογίζεις αυτό που σου λένε αλλά εσύ είσαι αυτή που θα επιλέξεις τι θα κάνεις στην ζωή σου.

μπράβο σου που είσαι τόσο ειλικρινής με τους γονείς σου..και να συνεχίσεις να είσαι έτσι...και να θυμάσαι ένα πράγμα στην ζωή σου...πως κανείς μα κανείς δεν πρόκεται να σε αγαπήσει ποτέ με την δύναμη που σε αγαπάει η μητέρα σου σε οτι ηλικία και αν είσαι θα είσαι πάντα το παιδί της οπότε πάντα θα προσπαθεί να σε προστατεύσει

συμβουλή μου είναι να μην φτάσετε στα άκρα με αστυνομίες κτλ...αυτό θα ήταν λάθος και θα χαλάσουν την γαλήνη της οικογενείας σας...προσπαθείστε και οι δύο πλευρές να βρείτε την χρυσή τομή στην διαφορά που έχετε..

ευχομαι να πάνε όλα καλά

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

MiladyD.

διάβασα τις δημοσιεύσεις σου και έχω και απορίες και σκέψεις.

Κατά αρχήν να ξέρεις οι γονείς σου ότι κάνουν το κάνουν από πραγματική και ανιδιοτελή αγάπη, αγάπη που μέχρι να κλείσουν τα μάτια τους δεν πρόκειται να σβήσει. Όσο και να μαλώσετε, ότι και αν τους πεις ή όσο και να τους πληγώσεις η καρδιά τους θα χτυπά μόνο για να είσαι εσύ καλά.

Ήθελα να σε ρωτήσω, με τον νεαρό πόσο συχνά βγαίνετε. Τι συζητάτε. Πόσο συχνά και με πιο τρόπο επικοινωνείτε.

Γράφεις τι θέλει ή ότι νομίζεις ότι θέλει αυτός από εσένα. Γράψε μου αν δεν σου κάνει κόπο τι θέλεις εσύ για σένα. Ποιοι ακριβώς είναι οι στόχοι σου στη ζωή και τι κάνεις για να τους πετύχεις.

Επίσης γράψε μου τι σκέφτεται αυτός για τη ζωή του και ποιοι είναι οι στόχοι του και τα όνειρά του.

Γράψε μου επίσης πως εσύ βλέπεις το μέλλον μαζί του. Τι περιμένεις από αυτόν.

Και δυο τελευταίες ερωτήσεις: έχεις γνωρίσει το περιβάλλον και κυρίως τους φίλους του; Τι άνθρωποι είναι;

Αυτός όταν δεν ειστε μαζί τι κάνει στη ζωή του;

Αν μπορούσες να μου απαντήσεις στα παραπάνω θα είμαι σε θέση να δώσω και από τη δικιά μου πλευρά για το πώς θα διαχειριστείς τη κατάσταση.

Φιλικά

Ρέα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

σε σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες και προσπαθούσα να δω το θέμα και από τη δική σου πλευρά (πράγμα εύκολο γιατί απλά χρειαζόταν να θυμηθώ τον εαυτό μου 16 χρόνια πριν) και από την πλευρά της μαμάς σου (που με δυσκόλεψε λίγο παραπάνω γιατί έπρεπε να υποθέσω πως μπορεί να είμαι σε 16 χρόνια). στάθηκα σε αυτό που σου είπε η μητέρα σου ότι την πρόδωσες. στο δικό μου μυαλό αυτό ερμηνεύεται ότι "πρόδωσες" τον τρόπο που σε μεγάλωσε. θεωρούσε ότι σε μεγάλωσε διαφορετικά, ότι δεν θα έκανες σχέση με αγόρι 21 χρονών, ότι δεν θα χρειαζότανε να σε απειλήσει για να χωρίσετε κτλ κτλ. χάλασες την εικόνα που είχε για τον εαυτό της ως μητέρα. κλονίστηκε ο ρόλος της. όλο αυτό δες το σαν ένα ισχυρό σοκ για εκείνη που την εμποδίζει προσωρινά ελπίζω να δει πόσο υπέροχη δουλειά έχει κάνει μαζί σου για να μπορείς να σκέφτεσαι έτσι στα 16 σου!

από τη δική σου πλευρά κατανοώ απόλυτα την "απογοήτευση" που διακρίνω ότι νοιώθεις για τη στάση που κράτησε η μητέρα σου αλλά και την ανάγκη σου να ζήσεις με τις επιλογές και τα λάθη σου. κράτα όμως στο μυαλό σου πως από κάποια λάθη μαθαίνουμε, από κάποια άλλα καταστρεφόμαστε. το κακό αυτής της ηλικίας είναι ότι δεν είναι τόσο εύκολη η διάκριση των μεν από τα δε γιατί λείπει η πείρα της πρόβλεψης.

παραπάνω σουέκανε η Ρέαψ κάποιες καίριες ερωτήσεις. ίσως θα βοηθούσε να της απαντήσεις...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

MiladyD.

διάβασα τις δημοσιεύσεις σου και έχω και απορίες και σκέψεις.

Κατά αρχήν να ξέρεις οι γονείς σου ότι κάνουν το κάνουν από πραγματική και ανιδιοτελή αγάπη, αγάπη που μέχρι να κλείσουν τα μάτια τους δεν πρόκειται να σβήσει. Όσο και να μαλώσετε, ότι και αν τους πεις ή όσο και να τους πληγώσεις η καρδιά τους θα χτυπά μόνο για να είσαι εσύ καλά.

Ήθελα να σε ρωτήσω, με τον νεαρό πόσο συχνά βγαίνετε. Τι συζητάτε. Πόσο συχνά και με πιο τρόπο επικοινωνείτε.

Γράφεις τι θέλει ή ότι νομίζεις ότι θέλει αυτός από εσένα. Γράψε μου αν δεν σου κάνει κόπο τι θέλεις εσύ για σένα. Ποιοι ακριβώς είναι οι στόχοι σου στη ζωή και τι κάνεις για να τους πετύχεις.

Επίσης γράψε μου τι σκέφτεται αυτός για τη ζωή του και ποιοι είναι οι στόχοι του και τα όνειρά του.

Γράψε μου επίσης πως εσύ βλέπεις το μέλλον μαζί του. Τι περιμένεις από αυτόν.

Και δυο τελευταίες ερωτήσεις: έχεις γνωρίσει το περιβάλλον και κυρίως τους φίλους του; Τι άνθρωποι είναι;

Αυτός όταν δεν ειστε μαζί τι κάνει στη ζωή του;

Αν μπορούσες να μου απαντήσεις στα παραπάνω θα είμαι σε θέση να δώσω και από τη δικιά μου πλευρά για το πώς θα διαχειριστείς τη κατάσταση.

Φιλικά

Ρέα

πολλες οι ερωτησεις αλλα εχετε δικιο θα μπορειτε να κρινετε καλυτερα με τις απαντησεις.

λοιπον βγαινουμε οσο συχνα μπορουμε με το σχολειο και τη δουλεια του. συζηταμε για διαφορα θεματα, καθημερινα, καποιες φορες γενικα για τη ζωη. δεν ξερω να σας πω την αληθεια, λεμε διαφορα. αστεια, του λεω για τη ζωη μου (με αφηνει να μιλαω πιο πολυ γιατι του αρεσει να με ακουει). και απο το τηλεφωνο μιλαμε πολυ. καποιες μερες που δε βγαινουμε κλεινουμε 4 ωρες στο τηλεφωνο.

εγω απο μενα? να πετυχω στη ζωη μ. βασικα θελω να βοηθησω ανθρωπους, ζωα, γενικα να ειμαι χρησιμη σε κατι. ειμαι μελος στη greenpeace, στελνω λεφτα και οταν μου το επιτρεψει το σχολειο θα γινω και εθελοντρια σε οργανωσεις που καθαριζουν τις θαλασσες κτλ. γιατρος θελω να γινω και να παω στους γιατρους χωρις συνορα αν και το τελευταιο δεν βλεπω να το καταφερω. για να τα καταφερω ολα αυτα διαβαζω παρα πολυ. βασικα ειμαι σημαιοφορος σε σχολειο. εχω παρει τα δυο proficiency στα αγγλικα και τωρα δινω για Β2 στα γαλλικα. βασικα αυτοι ειναι οι στοχοι μ. να γινω γιατρος και μετα βλεπουμε για καποια οικογενεια που σιγουρα θελω να κανω.

εκεινος για το μελλον του δεν σκεφτεται κατι τοσο μεγαλο φυσικα. να δουλεψει σε καποια πιο μονιμη δουλεια. οδηγος ή κατι τετοιο. τωρα δουλευει σε διαφορες δουλειες δεν εχει καποια μονιμη. το καλοκαιρι θα δουλεψει κ σε καποια καφετερια, σε καποια ταβερνα.

το μελλον μαζι του.. τι εννοειται? ποσο μακρινο μελλον? δε πιστευω να φτασουμε και μεχρι το γαμο. για το κοντινο μελλον να περναμε καλα μαζι, να στηριζει ο ενας τον αλλον και να μου προσφερει εμπειριες. δεν εχω σκεφτει ποτε να σοβαρεψει τοσο πολυ το θεμα. ειμαι ακομα μικρη για να σκεφτομαι για γαμο.

ναι εχω γνωρισει τους φιλους του και την οικογενεια του. με την αδερφη του μιλαμε, οχι πολυ συχνα και κυριως μεσω facebook. και τους γονεις του εχω δει, με τον πατερα του εχουμε γνωριστει. με φιλους του μιλαμε παλι, τους ξερω, με συμπαθουν, οπως και η οικογενεια του. και εγω τους βρισκω καλα παιδια, αλλα δεν τους ξερω τοσο πολυ ωστε να ειμαι σιγουρη.

οταν δεν ειμαστε μαζι ή δουλευει ή ειναι εξω με τους φιλους του. βασικα και να μην ειμαστε μαζι μιλαμε ειτε απο το τηλεφωνο ειτε με μηνυματα, ξερω που παει, τι κανει. δεν ειναι οτι προσπαθει να μου κρυψει κατι (εγω σε αυτα ειμαι γατα αμεσως καταλαβαινω το παραμικρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλες οι ερωτησεις αλλα εχετε δικιο θα μπορειτε να κρινετε καλυτερα με τις απαντησεις.

λοιπον βγαινουμε οσο συχνα μπορουμε με το σχολειο και τη δουλεια του. συζηταμε για διαφορα θεματα, καθημερινα, καποιες φορες γενικα για τη ζωη. δεν ξερω να σας πω την αληθεια, λεμε διαφορα. αστεια, του λεω για τη ζωη μου (με αφηνει να μιλαω πιο πολυ γιατι του αρεσει να με ακουει). και απο το τηλεφωνο μιλαμε πολυ. καποιες μερες που δε βγαινουμε κλεινουμε 4 ωρες στο τηλεφωνο.

 

Τα παραπάνω δεν μου άρεσαν και τόσο για να σου πω την αλήθεια...

 

Το ότι κάποιος δεν μιλάει για τον εαυτό του επειδή του αρέσει να σε ακούει, για εμένα σημαίνει πως ανοίγεσαι εσύ πιο πολύ, οπότε σε γνωρίζει ο άλλος καλύτερα και ξέρει τι θέλεις να ακούσεις και πως να σε χειριστεί (μιλάω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο παιδί...).

Επίσης, είδες που τελικά η μαμά σου έχει κάποιο δίκιο? 4 ώρες στο τηλέφωνο??? Αυτές οι 4 ώρες, προφανώς αφαιρούνται από άλλες δραστηριότητες που έκανες παλαιότερα και σαφώς δείχνουν κάτι παραπάνω από ενθουσιασμό...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,κούκλα μου γλυκιά....έχετε και οι 2 δικιο...δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά θα σου πω τι εννοώ....

η μαμά σου έχει δικιο απο την δική της πλευρά διοτι θέλει το καλυτερο για εσένα και ισως η πειρα της να την κάνει να αγωνιά ακόμη περισσότερο...διότι υπηρξαν και ζευγάρια πολυ ερωτευμένα με κατανόηση αρχικά και μετά όλα χάλασαν διότι δεν υπήρχε κανένα κοινό σημειο.....

ίσως να ειναι και επηρεασμένη απο τις δικές της εμπιριές δεν διακαιολογω την στάση της απλά σου λέω πως σκεφτεται.....

και εσυ πάλι έχεις όλο το δικιο με το μέρος σου....γιατι αισθάνεσαι κάτι όμορφο και χαλαρο και θες να το ζήσεις.....

για μένα προσωπικά δεν χρειάζεται ουτε να κρυβεσαι ουτε να μαλώσνεις με την μάνα σου.....

κάλεσε την μια μέρα να βγειτε οι δυο σας......μιλησε της....πες της πως αυτη την στιγμή αυτο που νιώθεις ειναι κάτι όμορφο και χαλαρό και πως αν δεν νιώσεις την αναγκη να ολοκληρωθείς ερωτικά......δεν προκειται να προχωρίσεις.....ακόμη και αν δεν πετύχει αυτη η σχέση ή αν έχετε διαφορές ας σε αφήσει να τα δεις ολα αυτα ΜΟΝΗ ΣΟΥ......κάνε την να σε εμπιστευεται και επίσης θυμισε της την ανατροφή που σου έδωσε....

χρησιμοποιησε τηνεξυπναδα σου και ολα θα πάνε καλά....

πολλά φιλιά και μην στεναχωριεσαι...θυμισε εσυ στη μαμά σου πως πρεπει να ειστε πάνω από όλα φίλες.........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Το αν πρέπει ή όχι να είσαι με τον νεαρό πιστεύω ακράδαντα ότι είναι μόνο δικό σου θεμα.

 

Αλλά η ζωή χρειάζεται ισορροπίες. Εσύ χρειάζεσαι ισορροπίες. Αναφέρεις ήδη άλλες δύο σχέσεις που έκανες και τις οποίες απέρριψες γιατί οι σύντροφοι σου αναζητούσαν άλλα πράγματα από αυτά που ήθελες να δώσεις. 16 χρόνων με μια 8μηνη σχέση και άλλες 2 στο παρελθόν. Του ματς για τη δική μου λογική, καθώς πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία άλλες πρέπει να είναι οι προτεραιότητες. Και από την άλλη να συζητάς να παρατήσεις αυτά που λες ότι έχεις σαν στόχο ζωής για να πας στο εξωτερικό με κάποιον ο οποίος δεν είναι σε θέση ούτε τον εαυτό του να τακτοποιήσει. Βλέπεις κάτι ώριμο σε αυτή τη σκέψη;

 

Η μητέρα σου αυτά βλέπει και ανησυχεί. Αυτά και τις υπερβολικά πολλές ώρες που αφιερώνεις σε εκείνον. Και δεν επαναστατεί ενάντια σε αυτόν. Αν δεν ήταν αυτός θα ήταν κάποιος άλλος. Η δική σου έλλειψη ωριμότητας την τρομάζει και απλά παλεύει με τον όποιο (σωστό ή λάθος) τρόπο να σε προστατεύσει από τον εαυτό σου.

Βρες τις ισορροπίες που χρειάζεσαι, ξεκαθάρισε μέσα σου τι θες στη ζωή σου και θα ηρεμήσει και η μητέρα σου. Προς θεού, δεν σου λέω να χωρίσεις. Απλά να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητες σου.

Και το κυριότερο. Βγες, δες τους ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ. Ή κάνε φίλους. Που θα σε αγαπούν και θα σε ακούνε. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις σχέσεις για να σε αγαπούν .

(πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τον χρόνο που χρειάζεσαι για μελέτη, τον χρόνο που αφιερώνεις στο νεαρό, τον ελάχιστο χρόνο που μπορεί χρειάζεσαι για να εκπληρώσεις βασικές βιολογικές ανάγκες, ότι σου μένει ελάχιστος χρόνος για επαφή με πραγματικούς φίλους)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω δεν μου άρεσαν και τόσο για να σου πω την αλήθεια...

 

Το ότι κάποιος δεν μιλάει για τον εαυτό του επειδή του αρέσει να σε ακούει, για εμένα σημαίνει πως ανοίγεσαι εσύ πιο πολύ, οπότε σε γνωρίζει ο άλλος καλύτερα και ξέρει τι θέλεις να ακούσεις και πως να σε χειριστεί (μιλάω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο παιδί...).

Επίσης, είδες που τελικά η μαμά σου έχει κάποιο δίκιο? 4 ώρες στο τηλέφωνο??? Αυτές οι 4 ώρες, προφανώς αφαιρούνται από άλλες δραστηριότητες που έκανες παλαιότερα και σαφώς δείχνουν κάτι παραπάνω από ενθουσιασμό...

οτι ανοιγομαι πιο πολυ το εχω σκεφτει κι εγω. δεν ειναι οτι εκεινος δε μιλαει. απλα μιλαω περισσοτερο.

αυτο με τις τεσσερις ωρες ειχε γινει μια μερα π δεν ειχα καποια αλλη δραστηριοτητα ή διαβασμα (παω και χορο)

Link to comment
Share on other sites

οτι ανοιγομαι πιο πολυ το εχω σκεφτει κι εγω. δεν ειναι οτι εκεινος δε μιλαει. απλα μιλαω περισσοτερο.

αυτο με τις τεσσερις ωρες ειχε γινει μια μερα π δεν ειχα καποια αλλη δραστηριοτητα ή διαβασμα (παω και χορο)

 

αλλιώς τα είπες πριν, αλλά δεν έχει σημασία. Δεν θα κάνω τον δικηγόρο:

 

καποιες μερες που δε βγαινουμε κλεινουμε 4 ωρες στο τηλεφωνο.

 

Θα σου έλεγα να χαλαρώσεις, να μην αφιερώνεις υπερβολικό χρόνο στην όποια σχέση σου και οι προτεραιότητές σου να είναι η μόρφωσή σου και η επαγγελματική σου αποκατάσταση, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. Θα το μετανιώνεις μετά μια ζωή αν παρεκκλίνεις από τους στόχους και τα όνειρά σου, για ένα ειδύλλιο στα 16 σου χρόνια.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια νομίζω πως είμαστε κάπως υπερβολικές....η κοπελίτσα έχει μια χαλαρη σχέση η οποια εμένα βασικά μου θυμίζει τις δικές μας εποχές....

όταν έχεις στόχους....και θέλεις κάτι πάρα πολυ δεν ειναι και τοσο ευκολο πια να παρεκλίνεις.....

ειδικά αν το κοριτσακι μπορει και διαβάζει ουσιαστικά 4-5 ωρες κανει τις γλώσσες και τις δραστηριοτητες της...το να έχει χρονο και για μια σχέση...εμένα μου φαινεται πολυ φυσιολογικο.....

αν έχεις μεθοδο και προγραμμα στο διάβασμα...όλα τα προλαβαίνεις....όλα τα άλλα ειναι μπαρουφες....

τι θα κάνει δηλαδη όλη μερα θα ειναι με ένα βιβλιο...?κάθε παιδι θέλει τον χρονο του ....άλλο πολυ άλλο λιγο...........και εγω θυμάμαι δεν διάβαζα πολλές ώρες...αλλά όταν διάβαζα αυτο ήταν...έμπαιναν όλα μέσα στο κεφαλι......και πέτυχα με την πρωτη....και έξω έβγαινα και στην ομαδα μπάσκετ του σχολειου ήμουν και σε όλα.....δεν καταλαβαινω ότι ειναι επικυνδυνο να μιλάει 4 ωρες...?αν εχει τελειωσει με τα μαθηματα γιατί όχι...?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ότι ειναι επικυνδυνο να μιλάει 4 ωρες...?αν εχει τελειωσει με τα μαθηματα γιατί όχι...?

 

Πότε καλέ θα προλάβει να τελειώσει τα μαθήματά της, να πάει τα φροντιστήριά της και να μιλήσει και 4 ώρες στο τηλέφωνο?

 

Το θέμα βασικά δεν είναι οι 4 ώρες. Εγώ προσπαθώ να δω γιατί ανησυχεί η μαμά της... Και εγώ θα ανησυχούσα αν έβλεπα την κόρη μου 16 χρονών να είναι κολλημένη με έναν μεγαλύτερό της με διαφορετικούς στόχους ζωής από την ίδια. Εχω γράψει παραπάνω τις συμβουλές μου καθώς και το πως θα πρέπει να χειριστεί το θέμα με τη μαμά της. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,κούκλα μου γλυκιά....έχετε και οι 2 δικιο...δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά θα σου πω τι εννοώ....

η μαμά σου έχει δικιο απο την δική της πλευρά διοτι θέλει το καλυτερο για εσένα και ισως η πειρα της να την κάνει να αγωνιά ακόμη περισσότερο...διότι υπηρξαν και ζευγάρια πολυ ερωτευμένα με κατανόηση αρχικά και μετά όλα χάλασαν διότι δεν υπήρχε κανένα κοινό σημειο.....

ίσως να ειναι και επηρεασμένη απο τις δικές της εμπιριές δεν διακαιολογω την στάση της απλά σου λέω πως σκεφτεται.....

και εσυ πάλι έχεις όλο το δικιο με το μέρος σου....γιατι αισθάνεσαι κάτι όμορφο και χαλαρο και θες να το ζήσεις.....

για μένα προσωπικά δεν χρειάζεται ουτε να κρυβεσαι ουτε να μαλώσνεις με την μάνα σου.....

κάλεσε την μια μέρα να βγειτε οι δυο σας......μιλησε της....πες της πως αυτη την στιγμή αυτο που νιώθεις ειναι κάτι όμορφο και χαλαρό και πως αν δεν νιώσεις την αναγκη να ολοκληρωθείς ερωτικά......δεν προκειται να προχωρίσεις.....ακόμη και αν δεν πετύχει αυτη η σχέση ή αν έχετε διαφορές ας σε αφήσει να τα δεις ολα αυτα ΜΟΝΗ ΣΟΥ......κάνε την να σε εμπιστευεται και επίσης θυμισε της την ανατροφή που σου έδωσε....

χρησιμοποιησε τηνεξυπναδα σου και ολα θα πάνε καλά....

πολλά φιλιά και μην στεναχωριεσαι...θυμισε εσυ στη μαμά σου πως πρεπει να ειστε πάνω από όλα φίλες.........

αυτο προσπαθω αλλα δυστυχως δε με ακουει καθολου.:/

Link to comment
Share on other sites

Το αν πρέπει ή όχι να είσαι με τον νεαρό πιστεύω ακράδαντα ότι είναι μόνο δικό σου θεμα.

 

Αλλά η ζωή χρειάζεται ισορροπίες. Εσύ χρειάζεσαι ισορροπίες. Αναφέρεις ήδη άλλες δύο σχέσεις που έκανες και τις οποίες απέρριψες γιατί οι σύντροφοι σου αναζητούσαν άλλα πράγματα από αυτά που ήθελες να δώσεις. 16 χρόνων με μια 8μηνη σχέση και άλλες 2 στο παρελθόν. Του ματς για τη δική μου λογική, καθώς πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία άλλες πρέπει να είναι οι προτεραιότητες. Και από την άλλη να συζητάς να παρατήσεις αυτά που λες ότι έχεις σαν στόχο ζωής για να πας στο εξωτερικό με κάποιον ο οποίος δεν είναι σε θέση ούτε τον εαυτό του να τακτοποιήσει. Βλέπεις κάτι ώριμο σε αυτή τη σκέψη;

 

Η μητέρα σου αυτά βλέπει και ανησυχεί. Αυτά και τις υπερβολικά πολλές ώρες που αφιερώνεις σε εκείνον. Και δεν επαναστατεί ενάντια σε αυτόν. Αν δεν ήταν αυτός θα ήταν κάποιος άλλος. Η δική σου έλλειψη ωριμότητας την τρομάζει και απλά παλεύει με τον όποιο (σωστό ή λάθος) τρόπο να σε προστατεύσει από τον εαυτό σου.

Βρες τις ισορροπίες που χρειάζεσαι, ξεκαθάρισε μέσα σου τι θες στη ζωή σου και θα ηρεμήσει και η μητέρα σου. Προς θεού, δεν σου λέω να χωρίσεις. Απλά να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητες σου.

Και το κυριότερο. Βγες, δες τους ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ. Ή κάνε φίλους. Που θα σε αγαπούν και θα σε ακούνε. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις σχέσεις για να σε αγαπούν .

(πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τον χρόνο που χρειάζεσαι για μελέτη, τον χρόνο που αφιερώνεις στο νεαρό, τον ελάχιστο χρόνο που μπορεί χρειάζεσαι για να εκπληρώσεις βασικές βιολογικές ανάγκες, ότι σου μένει ελάχιστος χρόνος για επαφή με πραγματικούς φίλους)

οχι αυτο για το ταξιδι το ελεγα 100% για πλακα ποτε δε θα σκεφτομουν κατι τετοιο.

εχω πραγματικους φιλους και πολλους. πραγματικα μη με ρωτησετε ποτε τα προλαβαινω ολα αυτα ουτε εγω δε ξερω. αλλ θα μπορουσα να πω οτι ειμαι αρκετα δημοφιλης, εχω μια συγκεκριμενη παρεα με τν οποια βγαινουμε πιο συχνα αλλα και αλλες που βγαινω πιο σπανια. δεν ειναι οτι περιοριζω τις φιλιες μου γι αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Πότε καλέ θα προλάβει να τελειώσει τα μαθήματά της, να πάει τα φροντιστήριά της και να μιλήσει και 4 ώρες στο τηλέφωνο?

 

Το θέμα βασικά δεν είναι οι 4 ώρες. Εγώ προσπαθώ να δω γιατί ανησυχεί η μαμά της... Και εγώ θα ανησυχούσα αν έβλεπα την κόρη μου 16 χρονών να είναι κολλημένη με έναν μεγαλύτερό της με διαφορετικούς στόχους ζωής από την ίδια. Εχω γράψει παραπάνω τις συμβουλές μου καθώς και το πως θα πρέπει να χειριστεί το θέμα με τη μαμά της. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

δυστυχως αυτο ειναι το θεμα. οτι δε με βλεπει κολλημενη. δε με εχει δει ποτε να μιλαω στ τηλεφωνο γιατι προσπαθω να ειμαι διακριτικη. απλα δεν της αρεσει που ειναι μεγαλυτερος και που εχει αλλα σχεδια απο μενα, ας το πω ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο προσπαθω αλλα δυστυχως δε με ακουει καθολου.:/

 

δεν σε ακούει γιατι ο φόβος της υπερνικά τις προσδοκίες της και θεωρεί πως πάς να την ξεγελάσεις.........πρεπει να βρεις το αδυνατο σημειο της......εκτός αν η μαμά σου έχει αγυριστο κεφάλι....

αν της πεις πως σε απομακρυνει?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Πότε καλέ θα προλάβει να τελειώσει τα μαθήματά της, να πάει τα φροντιστήριά της και να μιλήσει και 4 ώρες στο τηλέφωνο?

 

Το θέμα βασικά δεν είναι οι 4 ώρες. Εγώ προσπαθώ να δω γιατί ανησυχεί η μαμά της... Και εγώ θα ανησυχούσα αν έβλεπα την κόρη μου 16 χρονών να είναι κολλημένη με έναν μεγαλύτερό της με διαφορετικούς στόχους ζωής από την ίδια. Εχω γράψει παραπάνω τις συμβουλές μου καθώς και το πως θα πρέπει να χειριστεί το θέμα με τη μαμά της. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 

lucy υπερβάλεις αυτο μπορει να έγινε και σκ...............προλαβαινεις να διαβάσεις...ακομη 1τη λυκειου ειναι αν καταλαβα καλά......εγω πάλι δεν θα ανησυχούσα και όπως έχω δηλώσει θα προσπαθεισω να ειμαι κοντά στο παιι μου και όχι να του βγαζω την ψυχη.....οκ η μαμά ανησυχει αλλά με την στάση της θα τα κάνει χειρότερα.....και ίσως η μαμά να ειναι χειροτερη αιτια για την προοδο της μικρής....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

lucy υπερβάλεις αυτο μπορει να έγινε και σκ...............προλαβαινεις να διαβάσεις...ακομη 1τη λυκειου ειναι αν καταλαβα καλά......εγω πάλι δεν θα ανησυχούσα και όπως έχω δηλώσει θα προσπαθεισω να ειμαι κοντά στο παιι μου και όχι να του βγαζω την ψυχη.....οκ η μαμά ανησυχει αλλά με την στάση της θα τα κάνει χειρότερα.....και ίσως η μαμά να ειναι χειροτερη αιτια για την προοδο της μικρής....

 

 

Συμφωνώ στο ότι δεν το χειρίστηκε καλά η μαμά.

Ο μόνος τρόπος είναι να καθυσηχάσει τους φόβους της μαμάς. Και αυτό πιστεύω θα γίνει με το να της αποδεικνύει με έργα (και όχι με λόγια), ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή της και πως έχει τις ίδιες προτεραιότητες με πριν.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτο ειναι το θεμα. οτι δε με βλεπει κολλημενη. δε με εχει δει ποτε να μιλαω στ τηλεφωνο γιατι προσπαθω να ειμαι διακριτικη. απλα δεν της αρεσει που ειναι μεγαλυτερος και που εχει αλλα σχεδια απο μενα, ας το πω ετσι.

 

συγνωμη που θα το πω αλλά η μαμά της μικρης ειναι κολλημένη και θεωρει πως η κορη της θα γινει στανταρ γιατρός....(το οποιο ευχόμαστε ολοψυχα)...και πως πλάι της πρεπει να ειναι ένας άλλος γιατρός.....μην το ψάχνεται....

το μονο που δεν ξέρει η μαμάκα της ειναι πως δεν μπορεί να προκαθορίσει την ευτυχια του παιδιου της και αντι να λυσάει και να απηλει πρέπει να ειναι δίπλα της.....όταν θα το καταλάβει αυτό... η μικρούλα μας με το καλο θα έχει πάρει τον δρομο της και θα γράφει την δική της πορεία....και η μάνα της θα ειναι με ένα τεράστιο ερωτηματικο........(?)

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι δεν το χειρίστηκε καλά η μαμά.

Ο μόνος τρόπος είναι να καθυσηχάσει τους φόβους της μαμάς. Και αυτό πιστεύω θα γίνει με το να της αποδεικνύει με έργα (και όχι με λόγια), ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή της και πως έχει τις ίδιες προτεραιότητες με πριν.

 

ε πως να της το αποδεικνυει με έργα?και τι παραπάνω να κάνει?σημαιοφορος ειναι άριστη στα μαθηματα δραστηριοτητες κάνει...?τι άλλη αποδειξη....αμα την πρηζει συνεχώς τοτε θα της αποσπάσει την προσοχή.......τέλος πάντος μιλάμε χωρίς τον ξενοδόχο.....αλλά όλα τα πράγματα κατ εμε έχουν την σωστη αντιμετώπιση.....εγώ θα έβγαζα το καπελο στο παιδί μου....αν μου έλεγε.....5 πραγματα....και στο κάτω κάτω....το παλικάρι ειναι πιο μορφωμενο απο την μάνα......η μορφωση δεν ειναι απαραιτητα μονο πνευματική......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ε πως να της το αποδεικνυει με έργα?και τι παραπάνω να κάνει?σημαιοφορος ειναι άριστη στα μαθηματα δραστηριοτητες κάνει...?τι άλλη αποδειξη....αμα την πρηζει συνεχώς τοτε θα της αποσπάσει την προσοχή.......τέλος πάντος μιλάμε χωρίς τον ξενοδόχο.....αλλά όλα τα πράγματα κατ εμε έχουν την σωστη αντιμετώπιση.....εγώ θα έβγαζα το καπελο στο παιδί μου....αν μου έλεγε.....5 πραγματα....και στο κάτω κάτω....το παλικάρι ειναι πιο μορφωμενο απο την μάνα......η μορφωση δεν ειναι απαραιτητα μονο πνευματική......

 

 

Εμένα θα με καθησύχαζε το γεγονός να έβλεπα την κόρη μου να έχει μεν μια σχέση, αλλά να μην έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο στις συνήθειές της. Να συνέχιζε να έχει φίλους, να έβγαινε με τον ίδιο ρυθμό που έβγαινε και πριν, να διάβαζε όπως διάβαζε και πριν, να είχε τους ίδιους στόχους με πριν κτλ. Αν η κοπέλα τα κάνει όλα αυτά, όλα εντάξει, δεν μπορεί πράγματι να κάνει κάτι άλλο.

Το ότι το παιδί έχει παρατήσει το σχολείο για τον οποιοδήποτε λόγο και εμένα θα με ενοχλούσε. Όχι για λόγους σνομπισμού κτλ, αλλά επειδή ειδικά στην ηλικία των 16 θα μπορούσε εύκολα μια κοπέλα να παρεκκλίνει των στόχων της προκειμένου να είναι με το άτομο που αγαπά ή που νομίζει ότι αγαπάει και προκειμένου να ταυτιστεί μαζί του. Ακόμη όμως και αν δεν παρεκκλίνει, αν υπάρχει διαφορά στον τρόπο σκέψης, τις προτεραιότητες, τη μόρφωση κτλ, σίγουρα θα επέλθει ρήξη αργότερα, όταν ο ένας θα νιώθει υποδεέστερος ή ο άλλος θα νιώθει ανώτερος (κακώς, αλλά έτσι θα καταλήξει). Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει απειλή γιατί η κοπέλα είναι ακόμα μαθήτρια.

Όλα αυτά βέβαια αφορούν το απώτερο μέλλον, αλλά καταλαβαίνω γιατί η μαμά της ανησυχεί από τώρα. Ο μόνος τρόπος λοιπόν να την καθησυχάσει είναι να δείξει η κοπέλα ότι τα κατανοεί όλα αυτά και απλώς ζει το παρόν όπου περνούν ωραία.

Εγώ προσωπικά θα προσπαθουσα να εξηγήσω της κόρης μου τους όποιους κινδύνους, αλλά δεν θα απειλούσα με αστυνομίες και φοβέρες γιατί έτσι θα είχα σίγουρα το αντίθετο αποτέλεσμα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ε πως να της το αποδεικνυει με έργα?και τι παραπάνω να κάνει?σημαιοφορος ειναι άριστη στα μαθηματα δραστηριοτητες κάνει...?τι άλλη αποδειξη....αμα την πρηζει συνεχώς τοτε θα της αποσπάσει την προσοχή.......τέλος πάντος μιλάμε χωρίς τον ξενοδόχο.....αλλά όλα τα πράγματα κατ εμε έχουν την σωστη αντιμετώπιση.....εγώ θα έβγαζα το καπελο στο παιδί μου....αν μου έλεγε.....5 πραγματα....και στο κάτω κάτω....το παλικάρι ειναι πιο μορφωμενο απο την μάνα......η μορφωση δεν ειναι απαραιτητα μονο πνευματική......

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό!!!!συμφωνώ μαζί σου!!!!η ποιότητα του ανθρώπου δεν έχει να κάνει με την μόρφωση του...

εγώ βασικά δεν έχω καταλάβει κάτι...την μαμά της την ενοχλεί που έχει σχέση με έναν μεγαλύτερο ή που έχει σχέση με κάποιον ο οποίος δεν είναι μορφωμένος???

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο για το ταξιδι το ελεγα 100% για πλακα ποτε δε θα σκεφτομουν κατι τετοιο.

 

 

Ωραίες πλάκες... Χμμμ....

 

Ελπίζω και εδώ να μην κάνεις πλάκα.

 

Γιατί με τις αντιφάσεις δεν τα πάω καλά. Είπα - ξείπα. Με τρώνε οι ψύλοι στα αφτιά (κάπως μου έκατσαν και τα 4ωρο τηλεφωνα: δεν ήταν πολλά αλλά 1, όμως κάθε φορά που δεν συναντιέστε).

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...