Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το χαμογελο του παιδιου "κλεινει"??


elisaki

Recommended Posts

Με αφορμη το παρακατω δημοσιευμα, ηθελα να εκφρασω τις ανησυχιες μου για αυτον τον συλλογο που σε πολλες περιπτωσεις εχει αντικαταστησει την κοινωνικ προνοια του κρατους κ οχι μονο.... Εμεις τι μπορουμε να κανουμε?

 

SOS εκπεμπει το Χαμογελο του Παιδιου !

 

Την απογνωσή του για την δεινή οικονομική κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο σύλλογος που φροντίζει τα κακοποιημένα και εγκαταλελειμμένα παιδιά εκφράζει με δηλώσεις του ο πρόεδρος του συλλόγου "Χαμόγελο του Παιδιού" Κώστας Γιαννόπουλος.

 

 

Κραυγή απόγνωσης εκφράζει ο πρόεδρος του συλλόγου «Χαμόγελο του Παιδιού», Κώστας Γιαννόπουλος στο newsbeast.gr.

 

«Το Χαμόγελο του Παιδιού έχει μόλις 1,5 μήνα ζωής. Βοηθήστε μας να το σώσουμε» λέει ο κ. Γιαννόπουλος στο newsbeast.gr και εξηγεί τη δεινή οικονομική κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο σύλλογος που φροντίζει τα κακοποιημένα και εγκαταλελειμμένα παιδιά.

 

 

 

«Αυτή τη στιγμή προσπαθούμε να δούμε πως θα σώσουμε το σύλλογό μας. Μας θεωρούσαν δεδομένους αλλά κανείς δεν ήξερε πως τα καταφέρναμε. Βασιζόμαστε, όπως ξέρετε, σε δωρεές. Ζούμε χάρη στην αγάπη του κόσμου» αναφέρει ο κ. Γιαννόπουλος για να εξηγήσει ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης της χώρας το «Χαμόγελο του Παιδιού» κινδυνεύει με «λουκέτο».

 

«Χρειαζόμαστε τα σπίτια μας. Χρειαζόμαστε τα ασθενοφόρα για τα παιδιά και τα νεογνά. Χρειαζόμαστε την γραμμή για τα παιδιά (SOS 1056). Χρειαζόμαστε ανθρώπους να δουλεύουν μέρα νύχτα για να προσέχουν τα παιδιά μας. Αλλά όλα αυτά απαιτούν χρήματα, τα οποία αυτή τη στιγμή λιγοστεύουν καθημερινά» τονίζει ο κ. Γιαννόπουλος στο newsbeast.gr.

 

Πάντως, ο πρόεδρος του «Χαμόγελο του Παιδιού» είναι κατηγορηματικός. «Δεν θα επιτρέψουμε να φύγουν τα παιδιά από τα σπίτια μας. Ούτε θα τα χρησιμοποιήσουμε για να τρομοκρατήσουμε τον κόσμο να μας βοηθήσει. Το θέμα μας είναι αποκλειστικά και μόνο η φροντίδα τους και γι’ αυτό ζητάμε βοήθεια προκειμένου να σωθούν οι υπηρεσίες του συλλόγου».

 

 

 

Ο κ. Γιαννόπουλος μεταξύ άλλων αναφέρει ότι ο ετήσιος προϋπολογισμός του «Χαμόγελου» είναι 10 εκατομμύρια ευρώ. Δουλεύουν σε όλες τις υπηρεσίες 300 άτομα τα οποία φροντίζουν για τα 274 παιδιά που μένουν στα 10 σπίτια του συλλόγου που υπάρχουν πανελλαδικά. Και επιπλέον 4.000 εθελοντές εκ των οποίων 2.000 είναι οι πιο ενεργοί δουλεύουν για το σύλλογο.

 

Γι’ αυτό το λόγο έχει αρχίσει σε πανελλήνια κλίμακα εκστρατεία ενημέρωσης, συμμετοχής και εξερεύνησης πόρων για το «Χαμόγελο του Παιδιού», το οποίο λειτουργεί εδώ και 15 χρόνια.

 

 

 

Και όσοι θέλετε να συνδράμετε, μπορείτε να καλείτε στο 14545 από όλα τα δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας με χρέωση 2,27 ευρώ. Και από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας με χρέωση 2,46 ανά κλήση στον ίδιο αριθμό. Επίσης, μπορείτε να στέλνετε μηνύματα στο 54020 με τη λέξη ΧΑΜΟΓΕΛΟ ή XAMOGELO από τα κινητά σας τηλέφωνα με χρέωση 2,46 ευρώ ανά μήνυμα.

 

πηγη newsbeast.gr

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rkt

    rkt 15 δημοσιεύσεις

  • elisaki

    elisaki 7 δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 5 δημοσιεύσεις

  • tzini

    tzini 5 δημοσιεύσεις

κ εγω εχω σκοπο να αγορασω απο εκει τα της βαπτισης του μικρου, πιστευω οτι ο σκοπος του συλλογου ειναι καθαρα φιλανθρωπικος, ασχετως με ολα οσα ακουγονται κατα καιρους. Νομιζω εχει αποδειξει την αξια κ το εργο του. Οποιος μπορει να βοηθησει με οποιον τροπο, θα κανει ενα μεγαλο καλο.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κριμα να κλεισει βοηθαει τοσο πολυ πολλες οικογενειες.... μας εχει βοηθησει οταν χαθηκε η αδερφη του αντρα μου περυσι 14ετων.πραγματικα εκαναν πανω κατω την αθηνα και τελικα βρεθικε χαρη σε αυτους... μακαρι να γινεικατι και να μην κλεισει...θα παρω κ εγω τωρα μερικα τηλεφωνα δεν πειραζει μια φορα να χρεωθουμε 10 ευρω..ειναι για καλο σκοπο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριμα να κλεισει ενας τετοιος μεγαλος συλλογος....Εχω βοηθησει οσο μπορω και εγω οικονομικα(αγοραζοντας καποια πραγματα απο εκει..)αλλα ρε κοριτσια θελω να ειμαι λιγο δικηγορος του διαβολου...τοσα χρηματα απο τηλεμαραθωνιους απο διαφορα πραγματα απο τηλεφωνα μηνυματα...Πως γινετε τωρα πια να μην υπαρχουν χρηματα ωστε να συνεχιστει αυτο το υπεροχο εργο τους...(πραγματικα δεν ειμαι αντιθετη στην δημοσιευση τους οτι δεν υπαρχουν χρηματα,απλα ειναι η απορια μου οτι τοσα χρηματα που πηγανε?:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εμαθα και εγω οτι το χαμογελο του παιδιου κινδυνευει οντως να κλεισει γιατι στηριζεται στον εθελοντισμο και σε δωρεες και λογω των καιρων εχουν μειωθει πολυ οι ποροι του.Ενα τηλεφωνο που θα μας κοστισει 2-3 ευρω ακουγεται μικρο αλλα ειναι τεραστιο δωρο για αυτους.Επισης εαν εχετε ενα παιχνιδι,ρουχαλακια,ενα γλυκο και οτι νομιζετε για να χαρισετε στα παιδια η να αγορασετε κατι θα το συναντησετε τις μερες του πασχα στις εξης πολεις:

Πάσχα με «Το Χαμόγελο του Παιδιού» σε όλη την Ελλάδα

Πάσχα με «Το Χαμόγελο του Παιδιού» σε όλη την Ελλάδα

Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Πάτρα - Ζάκυνθος - Καλαμάτα - Κεφαλονιά - Μέγαρα - Κόρινθος - Κιάτο - Τρίπολη - Εύβοια - Κέρκυρα

Αθήνα

Στην Αίθουσα του Αττικό Μετρό (Στάση ΣΥΝΤΑΓΜΑ), από το Σάββατο 16 Απριλίου έως και την Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου 2011 καθημερινά από 7.30 πμ έως και 10.30 μμ

Στο Περιστέρι, στην Πλατεία Αγίου Αντωνίου, στο κινητό μας λεωφορείο, από την Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου έως και το Μ. Σάββατο 23 Απριλίου 2011, καθημερινά από 9 πμ έως 9 μμ

Στο εμπορικό κέντρο Athens Heart από Παρασκευή 15 Απριλίου έως και Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2011, καθημερινά από 10πμ έως και 9μμ και Σάββατο από 10πμ έως και 8μμ (Δ/νση: Πειραιώς 180 Κόμβος Χαμοστέρνας - Τηλ.: 210 3414105)

Στο Μαρούσι, Σταθμός ΗΣΑΠ, από την Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου έως και το Μ. Σάββατο 23 Απριλίου 2011, καθημερινά από 9πμ έως 9μμ

Θεσσαλονίκη

Στην συμβολή των οδών Ερμού & Αριστοτέλους, από Πέμπτη 24 Μαρτίου έως και το Μ. Σάββατο 23 Απριλίου 2011, καθημερινά Δευτέρα - Παρασκευή από 9 πμ έως και 9 μμ και Σάββατο από 9 πμ έως και 3 μμ

Πάτρα

Στον υπαίθριο χώρο «ΕΣΠΕΡΟΣ» (στο πάνω μέρος της Πλατείας Γεωργίου), από Πέμπτη 14 έως και Σάββατο 16 Απριλίου και ώρες καθημερινά από 10 πμ έως και 9 μμ και Σάββατο από 10 πμ έως και 6 μμ

Ζάκυνθος

Στην Πλατεία Αγίου Μάρκου την Τετάρτη 13 Απριλίου 2011 και την Πέμπτη 14 Απριλίου από τις 10 πμ έως και τις 9 μμ.

Καλαμάτα

Στην κεντρική πλατεία, από την Παρασκευή 15 Απριλίου έως και την Κυριακή 17 Απριλίου 2011, από 10 πμ έως και 9 μμ.

Κεφαλονιά

Στην κεντρική πλατεία Αργοστολίου (στην εξωτερική στοά του Αρχαιολογικού Μουσείου) το Σάββατο 16 Απριλίου και την Κυριακή 17 Απριλίου 2011 από 10 πμ έως και 9 μμ.

Μέγαρα

Στην πλατεία Φρειδερίκη (δ/νση: 28ης Οκτωβρίου 215) από το Σάββατο 9 Απριλίου έως και την Κυριακή 10 Απριλίου 2011, από 10 πμ έως και 8 μμ

Στην Εργατική Εστία (δ/νση πλατεία Ηρώων 1) από την Δευτέρα 11 Απριλίου έως και την Τρίτη 12 Απριλίου 2011, από τις 9 πμ έως και τις 3 μμ

Κόρινθος

Στον Πεζόδρομο, έμπροσθεν της Δημοτικής Βιβλιοθήκης, (δ/νση Πυλαρινού και Κολοκοτρώνη), από Σάββατο 16 Απριλίου έως και Μ. Σάββατο 23 Απριλίου 2011, καθημερινά από 10 πμ έως και τις 9μμ

Κιάτο

Στον Πεζόδρομο Κιάτου, στη στοά Κοββατζή (Δ/νση Κλεισθένους 12), από την Μ. Τρίτη 19 Απριλίου έως και το Μ. Σάββατο 23 Απριλίου 2011, καθημερινά από 10 πμ έως και 9 μμ

Τρίπολη

Στην Πλατεία Αγίου Βασιλείου από Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου έως και Μ. Παρασκευή 22 Απριλίου 2011 από τις 10 πμ έως τις 9 μμ

Εύβοια

Στο Βασιλικό, στην αίθουσα του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου στο δημαρχείο, από Δευτέρα 11 έως και Τετάρτη 13 Απριλίου καθημερινά από 4μμ έως και 8μμ

Στα Ψαχνά, στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων στην Κεντρική Πλατεία, από Παρασκευή 15 έως και Κυριακή 17 Απριλίου και ώρες Παρασκευή από 1μμ έως και 8μμ και Σαββατοκύριακο από 10πμ έως και 8μμ

Κέρκυρα

Στην αίθουσα του Τοπικού Συμβουλίου Νέων του Δήμου Κέρκυρας, στο Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας από το Σάββατο 16 Απριλίου έως και τη Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2011 καθημερινά από 9 πμ έως και τις 9.30μμ

Σε όλους τους χώρους θα φιλοξενηθούν οι πρωτότυπες και χαρούμενες πασχαλινές κατασκευές των παιδιών από τα Σπίτια μας και των εθελοντών που για ακόμη μια φορά με πολύ μεράκι και περισσή αγάπη για τα παιδιά δημιούργησαν υπέροχες πασχαλινές κατασκευές, ιδανικές να διακοσμήσουν τα σπίτια και τις καρδιές όλων μας!

Χειροποίητες πασχαλινές λαμπάδες για μικρούς και μεγάλους, πασχαλινά στολίδια και άλλες πασχαλινές κατασκευές γεμάτες χρώμα! Επίσης, θα διατίθενται και τα είδη του οργανισμού, όπως σχολικά, λευκά είδη και είδη ένδυσης.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» θα υποδεχτεί όλους τους φίλους του, ενημερώνοντας παράλληλα για τις δράσεις του, τα μελλοντικά σχέδια αλλά και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν χιλιάδες παιδιά σε όλη την Ελλάδα.

Καλέστε στο 14545

από όλα τα δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας, με χρέωση 2,27 ευρώ ανά κλήση

και από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας (COSMOTE, VODAFONE, WIND), με χρέωση 2,46 ευρώ ανά κλήση

Στείλετε SMS στο 54020

τη λέξη ΧΑΜΟΓΕΛΟ ή XAMOGELO

από κινητό τηλέφωνο (COSMOTE, VODAFONE, WIND) χρέωση 2,46 ευρώ ανά SMS

Η απάντησή σας είναι για 15 λεπτά ακόμη Επεξεργασία .

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

http://www.oraiokastro.net/oraiokastro.aspx?scn=1&a_id=2&page=1

 

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=727

 

Σοκαρίστηκα με την είδηση πως μπορεί να κλείσει το "Χαμόγελο του Παιδιού" λόγω έλλειψης πόρων.

 

Τέλος πάντων σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί/θα έπρεπε να κάνει κάτι και το κράτος;

Link to comment
Share on other sites

http://www.oraiokastro.net/oraiokastro.aspx?scn=1&a_id=2&page=1

 

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=727

 

Σοκαρίστηκα με την είδηση πως μπορεί να κλείσει το "Χαμόγελο του Παιδιού" λόγω έλλειψης πόρων.

 

Τέλος πάντων σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί/θα έπρεπε να κάνει κάτι και το κράτος;

αχ βρε μαρια θελεις και συ και τα λες πιο κρατος?εγω παντως εστειλα μηνυματακια και θα το προωθησω και στο fb...να βοηθησουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε τετοια σωματεια με τετοιν αγωνα θα επρεπε ολοι εμεις να βοηθουμε...το κρατος ας μην το ψαξουμε,δεν υπαρχει πουθενα κ ειδικα τωρα αστα να πανε. στην σελιδα τους υπαρχουν διαφορα πραγματακια που μπορουμε να αγορασουμε κ ετσι να δωσουμε κ εμεις μια βοηθεια,επισης καλη ιδεα ειναι η αγορα μπομπονιερων(βαπτισης-γαμου) καθως κ προσκλητ!!!

ευχομαι να αντεξουν γιατι πραγματικα εχουν κανει καλο σε πολλα παιδακια!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε μαρια θελεις και συ και τα λες πιο κρατος?εγω παντως εστειλα μηνυματακια και θα το προωθησω και στο fb...να βοηθησουμε ολοι.

 

Χα! Ποιο κρατος, οεο?Οι καιροι μας ειναι δυσκολοι, αλλα καποιοι -αν οχι ολοι- μπορουμε να βοηθησουμε. Ας το κανουμε λοιπον!

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη, 5 Μαΐου 2011

Κινδυνεύει με λουκέτο το Χαμόγελο του Παιδιού

 

Με λουκέτο κινδυνεύει το Χαμόγελο του Παιδιού όπως δήλωσε ο πρόεδρός του...

Κώστας Γιαννόπουλος, ενώ τα έσοδά του φτάνουν να καλύψουν μόνο τον επόμενο 1,5 μήνα.

 

 

«Βρισκόμαστε στο κόκκινο. Τα νούμερα δεν επιδέχονται παρερμηνείας. Τα χρήματα που έχουμε μας επιτρέπουν να επιζήσουμε για ενάμιση ακόμα μήνα. Μετά κινδυνεύουμε να βάλουμε λουκέτο», είπε στο Βήμα ο κ.Γιαννόπουλος.

 

 

«Ολοι μας έπαιρναν ως δεδομένους. Ηταν κοινή η πεποίθηση ότι “το Χαμόγελο του Παιδιού δεν έχει πρόβλημα”. Σκεφτείτε, όμως, ότι είμαστε ένας οργανισμός που απασχολεί 300 άτομα προσωπικό, συντηρεί παιδικά σπίτια σε όλη την Ελλάδα και αρκετά ασθενοφόρα. Κι όμως, δεν έχουμε λάβει ποτέ κρατική χορηγία. Μας στήριζαν πάντα μόνο οι ιδιώτες, οι απλοί πολίτες με τις δωρεές τους, οι εταιρείες πληροφορικής που μας παρείχαν δωρεάν εξοπλισμό, επιχειρηματίες που μας δώριζαν φαγητό, έπιπλα, παιχνίδια ή βενζίνη»,προσέθεσε ο πρόεδρος.

 

 

«Να σας πω ένα απλό παράδειγμα: οι εταιρείες δεν μας δωρίζουν πια τη βενζίνη. Αυτό μεταφράζεται σε 150.000 ευρώ το χρόνο! Πού να τα βρούμε; Ποιος θα βοηθήσει τα παιδιά που χρειάζονται τα ασθενοφόρα μας για μεταγωγές στα νοσοκομεία για χημειοθεραπείες ή άλλες σοβαρές παρεμβάσεις;», τόνισε ο κ.Γιαννόπουλος.

 

 

"Μας σαμποτάρει η πολιτεία"

 

 

«Το “Χαμόγελο του Παιδιού” ποτέ δεν είχε χαρακτήρα καταγγελτικό. Προσπαθούσαμε πάντα να αναζητούμε τους θετικά στοιχεία του δημόσιου τομέα – τους καλύτερους εισαγγελείς, γιατρούς, αστυνομικούς – και να συνεργαζόμαστε μαζί τους. Όμως, η πολιτεία όχι απλώς μας έχει αφήσει στην τύχη μας, αλλά δε διστάζει να μας… σαμποτάρει», ανέφερε ο κ. Γιαννόπουλος.

 

Ο ίδιος συνέχισε λέγοντας πως το υπουργείο Δικαιοσύνης ενέταξε εκτάκτως στο νομοσχέδιο περί ευθύνης υπουργών μία διάταξη που προβλέπει τη δημιουργία… νέας γραμμής για κακοποιημένα παιδιά.

 

 

«Τη στιγμή που υπάρχει εδώ και τόσα χρόνια η γραμμή 1056 που λειτουργεί σε εθνικό επίπεδο 24 ώρες το 24ωρο, γιατί δημιουργούν νέα; Εχουμε μία γραμμή αναγνωρισμένη σε διεθνές επίπεδο, με εξοπλισμό έτοιμο από δωρεάν παραχώρηση εταιρείας πληροφορικής, η οποία γραμμή δέχεται 300.000 κλήσεις το χρόνο! Γιατί δεν στηρίζουν τις ήδη υπάρχουσες δομές παιδικής προστασίας, αντί να ξοδεύουν εκατομμύρια για τη δημιουργία νέων;», είπε χαρακτηριστικά.

 

 

«Μας κατηγορούν ότι "τα παίρνουμε", μας απειλούν ότι θα στείλουν “ράμπο” να μας ελέγξουν. Εμείς απαντάμε ότι όλα είναι ανοιχτά και διάφανα. Το κράτος έχει υποχρέωση να μας στηρίζει και δικαίωμα να μας ελέγχει. Στην πραγματικότητα, όμως, δεν μας έχει στηρίξει ποτέ ούτε με ένα ευρώ!», συνέχισε.

 

 

«Το "μετά" δεν θέλω να το σκέφτομαι. Σίγουρα πάντως ήταν απαράδεκτα τα δημοσιεύματα που έλεγαν ότι θα πετάξουμε τα παιδιά στο δρόμο. Δεν είναι αντικείμενα για να τα πετάξουμε! Θα βρούμε μια λύση, πάση θυσία. Θα στερηθούμε ο, τι χρειαστεί, ώστε κανένα παιδί να μη μείνει στο δρόμο», κατέληξε ο κ.Γιαννόπουλος.

 

 

Διαβάστε περισσότερα: 24ωρο: Κινδυνεύει με λουκέτο το Χαμόγελο του Παιδιού http://24wro.blogspot.com/2011/05/blog-post_2106.html#ixzz1LTl7jN6U

Link to comment
Share on other sites

yπαρχει καποιος τροπος να βοηθησουμε?

κι αν ναι, ποιος?

ενας φιλος εκανε εκει τα προσκλητηρια κ τις μπουμπουνιερες για το γαμο του, τον ιουνιο.)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

yπαρχει καποιος τροπος να βοηθησουμε?

κι αν ναι, ποιος?

ενας φιλος εκανε εκει τα προσκλητηρια κ τις μπουμπουνιερες για το γαμο του, τον ιουνιο.)

 

ακριβως αυτο που εκανε ο φιλος σου ειναι μεγαλη βοηθεια!!παντως αν επισκεφτ την σελιδα του χαμογ του παιδιου εχει διαφορα πραγματακι για αγορες,οπως πχ πετσετουλες προσωπου σε διαφορα χρωματα κ σε εξαιρετικη ποιοτητα!και το ελαχιστο που θα δωσουμε ειναι τεραστια βοηθεια...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως αυτο που εκανε ο φιλος σου ειναι μεγαλη βοηθεια!!παντως αν επισκεφτ την σελιδα του χαμογ του παιδιου εχει διαφορα πραγματακι για αγορες,οπως πχ πετσετουλες προσωπου σε διαφορα χρωματα κ σε εξαιρετικη ποιοτητα!και το ελαχιστο που θα δωσουμε ειναι τεραστια βοηθεια...

 

δεν ειχα ιδεα για ολα τα αλλα αννα. σε ευχαριστω. μολις προχτες εμαθα για τα πλοσκλητηρια απο φιλο-δικηγορο για ενα αλλο θεμα.

ευχαριστω κ παλι.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

"Τέλος πάντων σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί/θα έπρεπε να κάνει κάτι και το κράτος; "

 

δυστυχώς, υπάρχει ασυμφωνία του πώς πρέπει να λειτουργούν τέτοιες στέγες, και βάση ειδικών-ειδικών,

κάποιοι τυπικοί/θεωρητικοί κανόνες που θα πρεπε να υπάρχουν/λειτουργούν δεν υπάρχουν,

 

και αυτό εμποδίζει το να συνεργαστούν και οι διάφοροι φορείς μεταξύ τους.

 

γιατι οι μεν λενε το τι ειναι σωστό θεωρητικά, ενώ οι άλλοι προσπαθούν να κάνουν πράξη όπως μπορούν με τα μέσα που διαθέτουν, ενώ άλλοι φορείς που εχουν και το τυπικό και το θεωρητικό έχουν σπίτια έτοιμα να φιλοξενήσουν παιδιά , τα οποία ομως δε μπορουν να τα λειτουργούν (πολύ μεγάλα έξοδα, δεν κατέχουν το οικονομικό)

 

το κράτος θα πρεπε να υποχρεώσει όλους να κάτσουν στο ίδιο τραπέζι

να βρουν μέσα σε μια προθεσμία, μικρή, λύσεις σε ΟΛΑ τα προβλήματα (Δεν είναι το μεσανατολικό!)

και έτσι, τότε να δημιουργηθούν κοινές προυποθέσεις για το τρόπο λειτουργίας όλων των στεγών,

οι οποίες να εποπτεύονται.

 

δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένας φορέας που να εποπτεύει το τι κάνουν και πως λειτουργούν αυτές οι στέγες.

έτσι το κάθε χαμογελο, είναι μόνο του.

 

γιατί δεν υπάρχει φορέας να το αξιολογήσει και να το βάλει σε μια λίστα

πιστοποίησης λειτουργίας (δεν ξέρω αν υπαρχει κατι τετοιο διεθνώς)

, και πχ μετά επιδότησης...

 

αυτό το συμπέρασμα βγάζω με βάση ανεπισημες συνομιλίες..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ωραιο Τζινι, αλλα ειναι αληθινο....

Γνωμη μου ειναι να το γνωστοποιησουμε εμεις ατομικα οπου μπορουμε. Οσοι περισσοτεροι το μαθουν, τοση παραπανω στηριξη θα δοθει.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

1. http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=68

 

2. http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=44&la=1

 

3. http://www.hamogelo-eshop.gr/shop/products

 

κ ναι, πραγματικα το νετ εχει τεραστια δυναμη!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=746&la=1

 

Βοηθήστε όλες. Ενα sms ή μία κλήση μας, ΜΠΟΡΕΙ να κάνει την διαφορά σε ένα ανάλγητο κράτος, με ανάλγητους ανθρώπους, αλλά με ευαίσθητους πολίτες.

Αύριο, μπορεί να είμαστε εμείς αυτοί που θα χρειαστούμε την συνδρομή του Χαμόγελου. Μην το αφήσουμε να καταρρεύσει......

Μην αφήσουμε αυτά τα παιδιά στο έλεος του ....κράτους μας.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=746&la=1

 

Βοηθήστε όλες. Ενα sms ή μία κλήση μας, ΜΠΟΡΕΙ να κάνει την διαφορά σε ένα ανάλγητο κράτος, με ανάλγητους ανθρώπους, αλλά με ευαίσθητους πολίτες.

Αύριο, μπορεί να είμαστε εμείς αυτοί που θα χρειαστούμε την συνδρομή του Χαμόγελου. Μην το αφήσουμε να καταρρεύσει......

Μην αφήσουμε αυτά τα παιδιά στο έλεος του ....κράτους μας.

Συγνώμη.....γιατι χρειαζεται μονο χρήματα?

Γιατι δεν δεχονται μεταχειρισμένα ρουχαλάκια+παπούτσια(που ειναι ολοκαινουργια) ?

Γιατι ?

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί, νομίζω, το αναφέρει στο link. Γιατί τα ασθενοφόρα χρειάζονται πετρέλαιο για να κινηθούν, οι γιατροί, φάρμακα, τα παιδιά, φαγητό, κλπ. κλπ. κλπ. Αρα χρειάζονται χρήματα. Οποιος θέλει δίνει. Οποιος δεν θέλει, δεν δίνει. Τόσο απλά.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρες και ρώτησες για ρούχα και σου είπαν ότι δεν δέχονται?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...