Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου έπεσε απο το κρεβατι!!!


Recommended Posts

ηρεμησε μονο ...δυστηχως μας εχει πέσει κ εμας 2-3 φορες γενικα, οχι μόνο απο το κρεβάτι.. δεν θα είναι τίποτα φυσιολογικα...αλλα πρόσεχε για τα σημάδια που σε είπαν.

κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι τίποτα κ νομίζω ότι η πρέπει να αλλάξεις παιδίατρο η τουλάχιστον να τις βάλεις χέρι. είναι ανιπιτρέπτο να έχει κλειστό κινητό

ολα θα πάνε καλα μην ανυσηχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηρα τηλ κοριτσια το ιατρειο της ειναι κλειστο λογω το οτι το παιδακι της εχει σοβαρη αρωστια δεν θελω να την ενοχλησω μεσημεριατικα ευχαριστω για της απαντησης σας τιτι ειδη ειμαστε με γριπη και πυρετο τι αλλο να κολλησουμε αλλα επειδη το νασοκομειο μα ς ειναι μονο για ετοιμοθανατους που δεν εχουν αλλη λυση δεν θελω να τον παω ...ξυπνησε ζητησε στηθος και ξανα κοιμηθικε περιμενω να παει 4 και θα την παρω προς το παρον το βλεπω καλα αχ πιστευω να μην κανω λαθος μετο δεν εκανε και μετα που πεξαμε γελουσε αντιδρουσε κανονικα πανικοβληθικα ομως

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μας παιδιατρος μας εχει πει οτι μετα απο χτυπημα στο κεφαλι πρεπει να κλαψει,να εχει επαφη με το περιβαλλον,να προσεχεις την αντιληψη του,το ξερεις το μωρο πως ειναι αν δεις κατι διαφορετικο...ο εμετος οπως ειπαν και πιο πανω και βασικο μην τον λουσεις για 24ωρο μετα την πτωση.Ο υπνος ειναι λογικο γιατι εκλαιγε.Να τον ξυπνας ομως...Το καρουμπαλο δεν ειναι απαραιτητο.Ολα καλα θα ειναι και αλλαξε παιδιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ την παιδιατρο σου το απογευμα,αφου δεν θελεις να την ενοχλησεις το μεσημερι. Το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι τιποτα το ανυσηχητικο,αλλα επειδη ερχεται και βραδυ και το αγχος μας ανεβαινει,εκεινη θα σου πει ακριβως τι να προσεξεις στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πρίν 1,5-2 μήνες περίπου μου έπεσε από την κούνια με το κεφάλι, ευτυχώς στο χαλί:shock:. Μου είχε πεί η παιδίατρος να τον αφήσω να κοιμηθεί γιατί η υπνηλία είναι από το σοκ, απλά να τον κοιτάζω συνέχεια, επίσης αν τρώει,αν παίζει και κυρίως τις πάνες του. Αν δεις αίμα στα κακά κατευθείαν νοσοκομείο.

Μην ανησυχείς δεν θα έπαθε τίποτα, σε όλες μας έχουν πέσει από το κρεβάτι.

Το να αλλάξεις παιδίατρο εγώ δεν θα το έλεγα έτσι απλά. Όταν υπάρχει άμεση ανάγκη και δεν την βρίσκεις να έχεις καβάντζα και άλλον έναν.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια δεν κοιμηθικε πολυ ξυπνησε και παιζει την πηρα τηλ και μου ειπε εαν δεν κανει μετο και διχνει ευδιαθετο και εχει σωστα αντανακλαστικα μαλλον η αγια αικατερινη σημερα εβαλε το χερι της και δεν ειχα χειροτερα ο τροπος που επεσε ηταν ασχημος θα μπορουσε να εχει σπαση και τον αυχενατου και το κεφαλι του να μην ανησυχω επισης εαν δεν δω αιμα ευχαριστω για της απαντησεις αλλα τρομαξα . οσο γιατην γιατρο με εχει σταθει σεπολλα απλα επειδη το παιδακι της εχει λευκοιμια και παρναει δυσκολα δουλευει μεχρι της 2 και ανοιγει 4 οποτε 2 ωρες ο καθενας πρεπει να εχει και για τον ευατο του να χαρει το παιδι της και να ξεκουραστη και αφου εβλεπα οτι δεν εχει κατι πιο εντονο δεν την πηρα εγω στο κινιτο ειναι παρα πολλη καλη και εαν ηταν κατι νοσ θα μας εστελνε οποτε εκανα και λιγο προσευχη... προς το παρον ειμαστε καλα παιζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι ψυχραιμη και ελπιζω οτι δεν θα ειναι τιποτα θα δεις!!! Το χει η μερα σημερα.... εμενα αοπ χτες εχει κλεισει η φωνη του και αλλαξε και το κλαμα του, πηρα σημερα τηλ την παιδιατρο και μου ειπε πως αν μεχρι το βραδυ δεν ανοιξει να την ειδοποιησω γιατι η ειναι ιωση η πρεπει να το δει ωρυλα.......... τι να εχει στα καλα κα8ουμενα....οπως καταλαβαινεις και εγω σκασμενη ειμαι και σε καταλαβαινω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε χτυπήσει στο τραπεζι και είχε κανει ενα καρούμπαλο χωρίς υπερβολή σαν αυγό μωβ.

Πηραμε τον παιδιάτρο (ο οποίος οφείλει κατα εμενα να απαντάει 24 ώρες διότι τα μωρά εχουν ενα εμφυτο ταλέντο να αρωσταίνουν περιεργες ωρες) και μας παρέπεμψε σε χειρούργο. Την εξέτασε και μας εβαλε για 48 ώρες να την ξυπνάμε καθε ώρα και να δούμε διάθεση, εμετους, ζαλάδες και όρεξη.

Πάντως το καρούμπαλο τελείως εκανε να φυγει 1,5 χρόνο (οχι οτι φαινόταν απλα το ενιωθες στο χερι)

Ολα να πάνε καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα 5 μηνων επεσε απο το πλυντηριο!!! Απλη παρακολουθηση 24 ωρες για κατι το παραξενο. Σημερα επεσε διπλα στο κρεβατι και εσκισε τα χειλια του και κοντεψα να μεινω με το αιμα. Ψυχραιμια εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας :(

Link to comment
Share on other sites

eyxaristv koritsia προς το παρον ολα καλα μεχρι τωρα επαιζε και τωρα κοιμηθικε. για το καρουμπαλο με ρωτησε και εμενα εαν ειχε θα τον μπεναμε νοσ/μειο μεσα ...οσο για το 24ωρες 24 ωρω ειναι ανθρωποι και δεν μπορουν να ειναι παντα παντου αρκει να ειναι οταν πρεπει σωστοι ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

den pathenei tpt!!! proxthes epese h mpempa k emena htan h mera pou ths hrthe na mpousoulisei ksafnika!.. k h megalh exei pesei 3 fores otan htan pio mikrh... prosoxh paidia apo thn mia mera sth allh kanoun ta akatorthota!!! k 1 etous h megalh skarfalose sto kaggelo ths kounias k epese me to kefali ... otan peftoun k xtupane idika sto kefali tha prepei na menoun ksipnia 1 wra.. auta,, perastika sas!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς μου συνέβη και εμένα σήμερα και έχω τρελαθεί. Η μπεμπούλα μου είναι 3,5 μηνών και το πρωι ενώ μαγείρευα την είχα στο ριλαξ πάνω στο τραπέζι της κουζίνας. Ηρθε η αδερφή μου να μας δει και εκεί που έπαιζε με τη μπεμπα της έβαλε τη δόνηση στο ριλαξ. Έφυγε λοιπόν λίγο αργότερα και εγώ συνέχιζα να μαγειρεύω ώσπου άκουσα το πέσιμο. Γυρίζω πίσω μου και τι να δω! Η μπέμπα μου είχε πέσει μαζί με το ριλαξ κάτω. Μάλλον η δόνηση το έκανε να μετακινηθεί. Ευτυχώς την είχα δέσει και προφυλάχτηκε λίγο αλλά χτύπησε λίγο το κεφαλάκι της στο πλάι. Κόντεψα να τρελαθώ! Δεν σταμάταγε το κλάμα για πολύ ώρα, αποκοιμιόταν λίγο στην αγκαλιά μου και μετά απο λίγο πάλι κλάμα με αναφιλιτά. Άρχισε να ηρεμεί μετά απο μιάμιση ώρα περίπου. Απο εκείνη την ώρα έχει φάει 2 φορές και δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. Μόνο είναι λίγο παραπάνω γκρινιάρα απο ότι συνηθως. Εύχομαι να μην έχει πάθει τίποτα γιατί βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικού κλωνισμού. Λέτε να την πάω στο νοσοκομείο προληπτικά; και αν συμβεί κάτι τη νυχτα πως θα το καταλάβω;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι παρα ολυ μικρουλα καλο θα ηταν να παρειςβενα τηλεφωνω στο νοσοκομειο στο παιδιατρικο τμηξμα να σου πουν τι θα κανεις!!!!!

ευχπμαι να μην ειναι τιποτα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καλο ειναι να την πας στο νοσοκομειο επειδη ειναι μικρη εχει δικιο η απο πανω κοπελα......παντως απο καπου θα σου ερθει μην την ψαχνεις οσο και να προσεχεις τελικα. Εμενα μου εφυγε ΜΕΣΑ ΑΠΟ τα χερια και κοπανησε με το κεφαλι γωνια και το ανοιξε.....βλακεια που μου γλιστρησε, βλακεια που δεν καλυψα την γωνια πιο πριν......το κοπανησα και εγω το κεφαλι μου αλλα δεν ανοιγε το λαμακισμενο .......:evil: Απλα καλο ειναι να εχουμε τα ματια λιγο πιο ανοιχτα και εσυ και εγω και ολες μας.....οσο μπορουμε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ απλά να παρατηρώ τι κάνει. Και αν δεν δω συμπτώματα όπως υπνηλία, μειωμένη διάθεση για φαγητό, εμετό κ.λ.π. δεν χρειάζεται να την πάω στο νοσοκομείο. Τη νύχτα κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα και την έβλεπα συνέχεια. Μάλλον της έφταιγε η μύτη της που μπούκωσε από το πολύ κλάμα. Κατα τα άλλα μέχρι ώρας καλά. Μάλλον δεν έπαθε κάτι το μωράκι μου, δόξα το Θεό. Πω-πω τι πήγα να πάθω... Δεν θα την ξαναβάλω ποτέ σε ύψος!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας κοριτσάκι! Μεγάλο σοκ να πέσει απ' το τραπέζι έτσι στα καλά καθούμενα! Ο δικός μου έπεσε απ' το κρεββάτι -μικροτερο ύψος δλδ- πριν λίγες μέρες, ενω ήταν σκυμένος και καθομουν μπροστα του και τον κράταγα κιόλας (τρομάρα μου!). Πήρα τον γιατρό μας τηλέφωνο αμέσως και η πρώτη ερωτηση που μου έκανε ήταν αν έκλαψε αμέσως, του είπα ναι, οπότε μου λέει δεν έπαθε διάσειση (συνεπώς είναι καλό σημάδι το κλάμα). Μετά μου είπε να τον παρακολουθώ για 24 ώρες, αν είναι ευδιαθετος, αν τρώει, και έτσι και κάνει εμετό (στα καλά καθούμενα όμως, όχι πχ γουλίτσες στο φαγητό) πάμε κατ' ευθείαν νοσοκομείο! Επισης σημαντικο, όταν είναι ώρα για ύπνο, κάθε 2-3 ώρες πρεπει να το ξυπναμε, για να είμαστε σίγουροι ότι το μωρό κοιμάται και δεν εχει πέσει σε κώμα. Κατα τ' άλλα δε χρειάζεται να πηγαίνουμε σε νοσοκομείο, να μην ακτινοβοληθεί το παιδί χωρίς λόγο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πριν 2 βδομαδες επαθα κατι πολυ πιο σοκαριστικο.. ο μικρος μου πριν 2 βδομαδες ηταν 8,5 μηνων κ τον ειχα στην στρατα.. στα τραπεζακια κτλ δεν ειχα τπτ αφησει επανω στριβω να παω στο μπανιο ενω αυτος εβλεπε mazoo and the zoo κ σε κλασματα δευτερολεπτων ακου ενα περιεργο κλαμα.. παω.. ειχε φτασει το τραπεζι της κουζινας, (ειχε σκαρφαλωσει) κ ειχα επανω μια κρεμαστρα.. με αποτελεσμα να την βαλει στο στομα του και να του καρφωθει στη σταφυλη μεσα μεσα απο κατω ακριβως.. γυρισα κ βρηκα το παιδι να του κρεμεται η κρεμαστρα απο το στομα και να σπαρταραει.. δε θα ξεχασω ποτε αυτη την εικονα στη ζωη μου πιστευω.. ευτυχως εκεινη την ωρα ημουν ψυχραιμη κ του σταματησα το αιμα κτλ αλλα μετα επαθα σοκ κ μ ρχοταν να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο.. απο τοτε παμε μαζι και στο μπανιο αμα ειμαστε μονοι μας..

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα πως μου συνέβη η χειρότερη περίπτωση... Δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Μάλλον δεν θα ήμουν και τόσο ψύχραιμη.

Πέρασαν 48 ώρες απο την πτώση και ευτυχώς φαίνονται όλα καλά. Εγώ δεν ξέρω πότε και αν θα το ξεπεράσω, το σκέφτομαι και με πιάνουν τα κλάματα ακόμα. :-(

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειχε πεσει 10 μηνων απο το καροτσι που δεν τον ειχα δεσει η χαζη, στο σουπερ μαρκετ, κατακορυφα πανω στα μαρμαρα....Ακομη περναω απο εκεινο το σημειο και σφιγγεται το στομαχι μου...μεγαλη προσοχη θελουν τα ζουζουνια...και αν εισαι και πρωτομανουλα όπως ημουν και εγω, δυο φορες προσοχη γιατι δεν κξερεις πότε θα σου τυχει...

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν ημουν ψυχραιμη δεν ξερω τι θα γινοταν.. εντωμεταξυ ημουν μονη σπιτι.. κ το μονο που σκεφτηκα να κανω ειναι να ανοιξω το παραθυρο και να φωναξω μαμα να με ακουσει η μανα μου και να ερθει.. Μετα αφου το παιδι συνηλθε επαθα μεγαλο σοκ.. ασε που επρεπε να φυγω επειγοντως για Πατρα.. σε ολο το δρομο εκλαιγα κ κατηγορουσα τον εαυτο μου.. Αλλα που να φανταστω πως 8 μηνων παιδακι θα σκαρφαλωνε με τη στρατα στο τραπεζι της κουζινας? Ακομα δε το εχω ξεπερασει και πιστευω πως αυτη η εικονα δε θα μου φυγει ποτε απο το μυαλο μου.. απο τοτε ακομα κ στην τουαλετα μαζι παμε.. :) Κ υπαρχουν και χειροτερα.. ακουστε τι εγινε χθες.. παιρνω μια φιλη μου που δουλευε στην παιδιατρικη του ΜΗΤΕΡΑ να της πω πως ο μικρος εχει ρινιτιδα.. κ αυτη εχει ενα παιδακι 1,5 χρονων.. και μου λεει ελσα ημουν στο νοσοκομειο.. λεω γιατι? ειχε πεσει η λαμπαδα του γαμου της βαρους 60 κιλων (χρειαζονται 2 ατομα να την μετακινησουν με το ζορι..) επανω στο παιδακι και το πλακωσε :( παλι καλα απο θαυμα δεν επαθε τιποτα ο μικρος.. κοριτσια προσοχη μεγαλη.. ας ειναι τα σπιτια μας αδεια για να μην παθουμε τπτ..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα με βρειτε πιο ψυχραιμη σε θεματα πτωσεων , ισως επειδη ειχαμε αρκετα και με τα 2 μωρα . Τι να πρωτοθυμηθω , οι 2 "καλυτερες" ειναι απο μια στον καθενα . Μεσα Οκτωβρη και ετοιμαστηκαμε ολοι να παμε μια βολτα , εγω κατεβηκα με τον πιτσιρικα με τα ποδια και περιμενα τον Παναγιωτη να κατεβει ο Πανος με το διπλο καροτσι και την Μαρουλα μας . Εκει στην εισοδο λοιπον ο μικροε χαζοεπαιζε , χωρις να το καταλαβω και αψυχολογιτα παει με φορα πανω στην τσαμαρια της εισοδου και την ....σπαει με το κεφαλι !!!!!! ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ και νομιζω οτι επαθα ενα εμφραγμα . Τον περνω αμεσως και βλεπω οτι ειχε αιματα , ευτυχως ενα μικρο κοψιμο , 4-5 ραμματα , το τι περασαμε για να σταματησουμε το αιμα , και στο ιποκκρατειο να τον ραψουμε και να του βγαλουμε ακτινες δεν λεγεται τα χερια μου πονουσανε για καμια βδομαδα απο τη δυναμη που τον κρατουσα κατω για να τον περιποιηθει ο παιδιατρος . Τελος καλο ολα καλα , μετα που τον πηγαμε μια βολτα τα ειχε ξεχασει ολα .

Με την Μαρια μας δεν ειναι τοσο "τραγικα" αλλα ανεβηκε στο καινουργιο διπλο καροτσι πριν απο 1 μηνα να το καμαρωσει και σταθηκε ορθια και επεσε με το πισω μερος του κεφαλιου κατω , ευτυχως επειδη επεσε με το κωλο πρωτα μειωσε τη φορα και δεν επεσε χτυπησε με δυναμη το κεφαλι . Απο τραμπολινο επεσε , απο το κρεββατι επεσε , απο το καροτσι ξαναεπεσε και απο τα ιδια και ο Ντινος .

Εντα3ει δεν θεωρουμε ανεπαρκης ουτε εγω ουτε ο αντρας μου επειδη πεφτουνε τα παιδακια , απλως κανουμε το σπιτι μας οσο το δυνατον λιγοτερο επικυνδινο . Τα παιδακια παντα θα πεφτουνε απο ολα τα χτυπηματα στο μονο που φοβηθηκα πραγματικα παρα παρα παρα πολυ ειναι αυτο του πιτσιρικα μου στη τζαμαρια . Και εγινε μπροστα στα ματια μου χωρις καν να μπορω να το προβλεψω .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο Γιώργος πριν χρονίσει έπεσε συνολικά 5 φορές...Δυο απο τον καναπέ, μια από το καρότσι και δυο από το κρεβάτι. Την πρωτη φορά ηταν σοκαριστικό. 5 μηνών και μπουσουλούσε. Μετα μας έγινε συνήθεια πλέον.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...