Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου έπεσε απο το κρεβατι!!!


Recommended Posts

Θα δει άλλος για σένα, μην ανησυχεις. Μην με ακούς που ακούγομαι ψύχραιμος, αν τύχει να χτυπήσει το παιδάκι μου γίνομαι πυρ και μανία με τους πάντες και τα πάντα. Λογικό το άγχος μας!

 

Το μόνο που θα έκανα επιπλέον εγώ, θα ήταν να τον ξυπνήσω κάνα-δυο φορές μέσα στη νύχτα για να βεβαιωθώ ότι είναι όλα καλά. Αν ξυπνάει από μόνος του για γάλα κόψε κίνηση, αλλιώς αν έχεις το κουράγιο να βάλεις ξυπνητήρι ξύπνα τον απαλά αλλά σταθερά να δεις πώς θα αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Athanase είπε:

Θα δει άλλος για σένα, μην ανησυχεις. Μην με ακούς που ακούγομαι ψύχραιμος, αν τύχει να χτυπήσει το παιδάκι μου γίνομαι πυρ και μανία με τους πάντες και τα πάντα. Λογικό το άγχος μας!

 

Το μόνο που θα έκανα επιπλέον εγώ, θα ήταν να τον ξυπνήσω κάνα-δυο φορές μέσα στη νύχτα για να βεβαιωθώ ότι είναι όλα καλά. Αν ξυπνάει από μόνος του για γάλα κόψε κίνηση, αλλιώς αν έχεις το κουράγιο να βάλεις ξυπνητήρι ξύπνα τον απαλά αλλά σταθερά να δεις πώς θα αντιδράσει.

μωρε πολύ σωστά τα λες κανονικά Έτσι πρέπει να είναι κ γω αλλά εμ καταβάλει το άγχος! γενικά ξυπνάει μέσα στην νύχτα αλλά τώρα π είναι μπουκωμενος κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μα γιατ μας ξυπναγε κάθε 10 λεπτά για αγκαλιά.. οπότε τον βάλαμε στο κρεβάτι και δεν ξυπνάει καθόλου το βράδυ πως το κάνει αυτό δεν ξέρω... Αλλά ναι θα βάλω ξυπνητήρι ευτυχώς π μου το είπες! να κουνηθει θέλουμε σωστά? για να δω πως είναι οκ? να τον ξυπνήσω τελείως??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από κάθε παιδάκι... τον ενήλικα νομιζω πρέπει να τον ξυπνήσεις πλήρως. Το παιδάκι αν ξυπνάει εύκολα γενικά ξύπνα το, αλλιώς δεν αν και πώς αντιδρά -πόσο εύκολα, αν κάνει τις κινήσεις που πρέπει... πχ ξέρω ότι το δικό μου το μαναράκι αν πάω να το ξυπνήσω θα γκρινιάξει, θα τεντωθεί σαν άρχοντας και θα γυρίσει από την άλλη για να με αγνοήσει καταλλήλως. Εσύ ξέρεις το δικό σου :) 

 

Α ναι και ο δικός μας μπορεί να στριφογυρίζει δέκα ώρες αλλά μόλις τον πάρεις αγκαλίτσα και του κρατήσεις το χεράκι θα αποκοιμηθεί με τη μία =)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athanase είπε:

Εξαρτάται από κάθε παιδάκι... τον ενήλικα νομιζω πρέπει να τον ξυπνήσεις πλήρως. Το παιδάκι αν ξυπνάει εύκολα γενικά ξύπνα το, αλλιώς δεν αν και πώς αντιδρά -πόσο εύκολα, αν κάνει τις κινήσεις που πρέπει... πχ ξέρω ότι το δικό μου το μαναράκι αν πάω να το ξυπνήσω θα γκρινιάξει, θα τεντωθεί σαν άρχοντας και θα γυρίσει από την άλλη για να με αγνοήσει καταλλήλως. Εσύ ξέρεις το δικό σου :) 

 

Α ναι και ο δικός μας μπορεί να στριφογυρίζει δέκα ώρες αλλά μόλις τον πάρεις αγκαλίτσα και του κρατήσεις το χεράκι θα αποκοιμηθεί με τη μία =)

ναι εμένα ξυπνάει πολύ γρήγορα σε αντίθεση με την ύπνο που κοιμάται πολύ δύσκολα... Αλλά δεν πειράζει θα τον ξυπνήσω γιατ με τέτοιο άγχος δεν γίνετε μετά δεν θα κοιμηθώ Εγώ έτσι κ Αλλιώς!!!! και πάλι σε ευχαριστώ πάρα Πολύ!!!! να σαι καλά να χαίρεσαι το παιδακι Σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Athanase είπε:

Κι εσύ, και μην ανησυχεις τοσο, είναι φτιαγμένα για να χτυπάνε :D 

ευχαριστω πάρα Πολύ για Όλα!!! πόσο τι αγαπώ αυτό το Φόρουμ!! και εσάς όλους μαζί!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις περιγραφές σου... κάπως ανακουφιστικ... Επειδή είμαι αγχώδεις γενικά σ να άνθρωπος σκέφτομαι πάντα το χειρότερο σενάριο... Όχι ευτυχώς πριν λίγο σκόνταψε  και έπεσε πάνω στο κουφωμα της πόρτας και γύρισε και το κρατουσε το κεφάλι του... Μ έδειχνε π χτύπησε.. πάντα το κάνει... με αυτά π μου λες Όχι δεν έχουμε κάτι παρόμοιο ευτυχώς! και ελπίζω Έτσι να συνεχίσουμε... βέβαια διάβασα πως η διάκριση φαίνεται μέσα σε 4 με 6 ώρες οπότε πιστεύω να μην εκδηλώσει τώρα κάτι... γιατ τρωγομαθ μέσα μου... Δεν μπορώ το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να λειτουργήσω... Αφού σκέφτομαι από τώρα πως θα πάω για δουλειά και δεν θα μπορώ να δω πως θα είναι ο μικρός....

 

όντως όλο μελανιές είναι τα πόδια του! μελανιαζει πολύ γρήγορα...

 

πάντως φώναξα και την αδερφή μου να έρθει να την παρακολουθήσει για λίγο και Μ είπε πως δεν βλέπει  διαφορά! 

Πω πω γλυκουλα έχεις αγχωθεί πολύ :( μου θυμίζεις παρά πολύ τον άντρα μου και αυτός σαν εσένα ακριβώς έτσι κάνει όταν χτυπάει το παιδί .. τρελαίνεται , είναι και αυτός πολύ αγχώδης τύπος. Ψυχραιμία θα δεις που όλα καλά θα είναι. Παρακολούθηση θέλει. Εφόσον όλα καλά μέχρι στιγμής μην αγχώνεσαι τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

ευχαριστω πάρα Πολύ για Όλα!!! πόσο τι αγαπώ αυτό το Φόρουμ!! και εσάς όλους μαζί!!!

Μάλλον ειναι το 1ο σου παιδάκι..κ μάλλον ήταν η 1 η φορά που χτύπησε αρκετά κ πήγε η ψυχή σου στην Κουλούρη...κ εγώ δεν θα το κρύψω..την 1 η φορά που η μεγάλη μου έπεσε μου πήρε ώρα να συνέλθω..κ όλο.την παρατηρούσα..αφού είχα βάλει.κ ξυπνητήρι το βράδυ να σηκωθώ να δω αν είναι καλά..σε περίπτωση που με έπαιρνε ο ύπνος..( σιγά που με πήρε)

Τώρα έχω  κ ένα 2 ο κοριτσάκι 15 μηνών ταρζανακι..δεν συγκρίνεται με την μεγάλη...δεν την προλαβαίνω..άμα πάρει φόρα σφαίρα πάει..κ επίσης όλο χτυπαει...μονίμως θα ακούγεται να κλαίει γιατί κάπου χτύπησε..μεταξύ σοβαρού κ αστείου λέω πως θα την πάω για αξονική με τόσα χτυπήματα..αλλά ευτυχώς πέρα από κάνα 2 όλα τα άλλα ήταν επιπόλαια..

Θα παρεισ πολλές λαχταρεσ..όλες.μασ θα πάρουμε..αλλά χρειάζεται ψυχραιμία..σε μασ βασίζονται κ θα πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση κ να μην ταραζομαστς χωρίς λόγο.

Επίσης θέλω να σου πω να μην είσαι πολύ αυστηρή με τους φροντιστές του παιδιυ..κανείς μα κανείς δεν θέλει να πάθει κάτι ένα παιδάκι..το είδες κ εσύ..κ μπροστά στα μάτια μασ γίνονται..

Όλα καλά.θα είναι

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Έχω φρικαρει... ο μικρός Μ 15 μηνών εκεί που κάναμε ζουζουνιες στο κρεβάτι μου μου έπεσε σε κλάσματα δευτερολεπτου δεν πρόλαβα να τον πιάσω .. Δυστυχώς το κρεβάτι μου είναι ψηλό σχεδόν μισό μέτρο... έπεσε με το μέτωπο και κοκκινίζει λίγο και πλάγια στο κεφαλάκι... έκλαψε αρκετα αλλά ηρέμησε σχετικά γρήγορα και αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά..  η παιδίατρος Μ είπε να τον παρακολουθώ και αν δω κάτι διαφορετικό να πάω στο νοσοκομείο... εχει τυχει σε καμια απο εσας σε τσοο υψις και να ειναι καλα τ παιδακι??αχ πως τυχαίνει πάντα να συμβεί κάτι κάθε μήνα? όσο τον προσεχω πάντα κάτι παθαίνει και είμαι και συνέχεια από πάνω του... μα τι στο Καλό?? Εγώ θέλω να είναι καλά και ασφαλείς και όλο κάτι γίνεται...

Οσο τον προσεχεις τόσο πολυ, τόσο θα τα παθαινει αυτά! Μεταξυ σοβαρου κ αστείου ε... Εμένα μου χε πέσει η πρώτη 6 μηνών κι έκλαιγα ποση ωρα. Γενικα έχει φάει πολλες τουμπες η μεγάλη κι εγώ απορουσα μα γιατι αφου είμαι απο πανω της. Ενώ η μικρή που την έχω στην χαλαρο είναι ανθεκτική. Απλωνει ποδια χέρια και ασφαλιζεται μόνη. Πιστευω προκαλουμε κι εμείς την τυχη τους σε καποια πραγματα αλλά γενικά έτσι χτυπάνε τα παιδακια. Το ελέγχεις κοιτάς αμα κάνει εμετο η τιποτα περιεργο κ μετα πατε για υπνο κ ολα καλα :) όχι αμέσως υπνο, μετά την τουμπα το κρατάς ξέρω κάποια ώρα ξυπνιο. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Tzeni tzeni said:

ευχαριστω πάρα Πολύ για Όλα!!! πόσο τι αγαπώ αυτό το Φόρουμ!! και εσάς όλους μαζί!!!

 

Κανένα πρόβλημα, χαίρομαι αν βοήθησα έστω και λιγουλάκι :)

 

Πώς κοιμηθήκατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 16/2/2021 at 12:00 ΜΜ, Athanase είπε:

 

Κανένα πρόβλημα, χαίρομαι αν βοήθησα έστω και λιγουλάκι :)

 

Πώς κοιμηθήκατε;

με μεγάλη καθυστέρηση απαντώ και συγγνώμη για αυτό.. Είμαστε ευτυχώς μια χαρά!! και γω προσπαθώ να τα διαχειριστώ γιατ τρομάζω εύκολα!! ελπίζω να μην ξανασυμβεί!! πήρα και κάγκελα οπότε τον εχω "φυλακίσει" και δεν νομίζω να ξαναπεσει!!! χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

με μεγάλη καθυστέρηση απαντώ και συγγνώμη για αυτό.. Είμαστε ευτυχώς μια χαρά!! και γω προσπαθώ να τα διαχειριστώ γιατ τρομάζω εύκολα!! ελπίζω να μην ξανασυμβεί!! πήρα και κάγκελα οπότε τον εχω "φυλακίσει" και δεν νομίζω να ξαναπεσει!!! χαχαχα 

Καλά μην εισαι και σίγουρη. :D

η μικρή εμένα τα ειχε σκαρφαλώσει πολυ ψηλό κάγκελο, μη με ρωτήσεις πως, δεν έχω ιδέα και εφυγε με το κεφάλι. Από τότε τα κατήργησα... 18 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Καλά μην εισαι και σίγουρη. :D

η μικρή εμένα τα ειχε σκαρφαλώσει πολυ ψηλό κάγκελο, μη με ρωτήσεις πως, δεν έχω ιδέα και εφυγε με το κεφάλι. Από τότε τα κατήργησα... 18 μηνων

Ναι και εμένα έπεσαι από τέτοια κάγκελα σε αυτή την ηλικία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ναι και εμένα έπεσαι από τέτοια κάγκελα σε αυτή την ηλικία 

Το θυμάμαι.. Ήμουν στον δευτερο όροφο και το δωμάτιο της είναι στο τρίτο.. Εκανα δουλειές αθόρυβα. Κι ακουω ένα μπαμ! Νόμισα πως ήταν κάτι απέξω στο δρόμο. Δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα στο μωρό γιατί κοιμόταν και πάντα κοιμόταν αθορυβη. Συνέχισα να κάνω δουλειές κ μετα απο 5 λεπτά άκουσα το μιλητο της και ανέβηκα. Και τη βρήκα καθιστή και ζαβλακωμενη. Με κοιτουσε κακοκεφη με χαμηλό βλέμμα. Είχε πέσει... Και μάλλον όπως το κατάλαβα είχε φυγει με το κεφάλι..ηταν κι από τον υπνο.. Αλλά ακριβώς πως έπεσε κ τι έγινε μόνο η ίδια ξέρει.. Πάντως δεν έκλαιγε. Κι εγώ φοβήθηκα κ το βράδυ το ίδιο τα είχαμε αφαίρεσει... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Το θυμάμαι.. Ήμουν στον δευτερο όροφο και το δωμάτιο της είναι στο τρίτο.. Εκανα δουλειές αθόρυβα. Κι ακουω ένα μπαμ! Νόμισα πως ήταν κάτι απέξω στο δρόμο. Δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα στο μωρό γιατί κοιμόταν και πάντα κοιμόταν αθορυβη. Συνέχισα να κάνω δουλειές κ μετα απο 5 λεπτά άκουσα το μιλητο της και ανέβηκα. Και τη βρήκα καθιστή και ζαβλακωμενη. Με κοιτουσε κακοκεφη με χαμηλό βλέμμα. Είχε πέσει... Και μάλλον όπως το κατάλαβα είχε φυγει με το κεφάλι..ηταν κι από τον υπνο.. Αλλά ακριβώς πως έπεσε κ τι έγινε μόνο η ίδια ξέρει.. Πάντως δεν έκλαιγε. Κι εγώ φοβήθηκα κ το βράδυ το ίδιο τα είχαμε αφαίρεσει... 

λες να χτύπησε με το κεφάλι ; Που το κατάλαβες ; Είχε καρούμπαλο ; Μου κάνει εντύπωση που δεν έκλαψε για αυτό , γιατί ο δικός μου με το παραμικρό κλαίει χαχα εμένα που έπεσε μπροστά στα μάτια μου τι να πω ; Ντυνόμουν εγώ και σε κάποια φάση γυρνάω να τον κοιτάξω κ είχε είδη σκαρφαλώσει κ έπεσε με το κεφάλι. Έβαλε κόντρα με χέρια αλλά κ πάλι ήταν βαρύ το χτύπημα. Δεν σου λέω για κλάμα εκεί :p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κορίτσια τι τρομάρα πέρασα..αυτό με το κρεβάτι δεν είναι τίποτα μπροστά του..

Στο πατρικό μασ έχουμε πλακωστρωτο στην αυλή..η μικρή μου 16 μηνών έπαιζε σε ένα σημείο μπροστά από ένα ψηλό σκαλί..κ εγώ ήμουν μαζί τησ για να την προσέχω..μπροστά στα μάτια μου περδικλωθηκς από τα πόδια μου κ χτύπησε από το σκαλί στο μέτωπο..δεν την προλαβα..ακόμη ακούω στα αυτιά μου τον γδούπο..δεν με πείραξε ούτε η μελάνια ούτε το καρούμπαλο..πιο πολύ φοβήθηκα τον ήχο που ήταν δυνατός..φοβήθηκα πως σακατευτηκε..για να μην τα πολυλογω πήρα τον παιδίατρο αμεσωσ..με καθησύχασε..του είπα πως φούσκωσε στο σημείο κ μου είπε πωσ ήταν επειδή δεν σκίστηκε να τρέξει το αίμα..κ πως στα τόσα χρόνια που είναι γιατρός δεν είδε να πάθει κάτι κάνα παιδί από πέσιμο..μόνο αν είναι από τροχαίο μπορεί να είναι κάτι σοβαρό..του είπα πωσ είναι η ώρα για ύπνο..κ μου είπε πωσ την αφήνεις να κοιμηθεί κανονικά.. πωσ αν έχει διάσειση ή καμμία αιμοραγια θα ξυπνήσει το παιδί..κ πωσ μέσα σε 1.3 ώρα το παιδί θα δώσει σύμπτωμα αν ήταν τόσο σοβαρό το χτύπημα.. πχ να πέσει λήθαργο υπνηλία εμετούς

Ευτυχωσ όλα καλά...έχουν περάσει μερεσ από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

αχ κορίτσια τι τρομάρα πέρασα..αυτό με το κρεβάτι δεν είναι τίποτα μπροστά του..

Στο πατρικό μασ έχουμε πλακωστρωτο στην αυλή..η μικρή μου 16 μηνών έπαιζε σε ένα σημείο μπροστά από ένα ψηλό σκαλί..κ εγώ ήμουν μαζί τησ για να την προσέχω..μπροστά στα μάτια μου περδικλωθηκς από τα πόδια μου κ χτύπησε από το σκαλί στο μέτωπο..δεν την προλαβα..ακόμη ακούω στα αυτιά μου τον γδούπο..δεν με πείραξε ούτε η μελάνια ούτε το καρούμπαλο..πιο πολύ φοβήθηκα τον ήχο που ήταν δυνατός..φοβήθηκα πως σακατευτηκε..για να μην τα πολυλογω πήρα τον παιδίατρο αμεσωσ..με καθησύχασε..του είπα πως φούσκωσε στο σημείο κ μου είπε πωσ ήταν επειδή δεν σκίστηκε να τρέξει το αίμα..κ πως στα τόσα χρόνια που είναι γιατρός δεν είδε να πάθει κάτι κάνα παιδί από πέσιμο..μόνο αν είναι από τροχαίο μπορεί να είναι κάτι σοβαρό..του είπα πωσ είναι η ώρα για ύπνο..κ μου είπε πωσ την αφήνεις να κοιμηθεί κανονικά.. πωσ αν έχει διάσειση ή καμμία αιμοραγια θα ξυπνήσει το παιδί..κ πωσ μέσα σε 1.3 ώρα το παιδί θα δώσει σύμπτωμα αν ήταν τόσο σοβαρό το χτύπημα.. πχ να πέσει λήθαργο υπνηλία εμετούς

Ευτυχωσ όλα καλά...έχουν περάσει μερεσ από τότε.

Μην ανχωνεσε σε αυτη την ηλικια τα πεσιματα απτα ποδια τους δεν ειναι επικινδυνα υπαρχει μικρη ταχυτητα κ μικρο υψος κ δεν παθαινουν τιποτα. 

Εμενα ειχε χτυπησει σε γωνια πορτας τρεχοντας απλα δεν ειδε τον τοιχο την γωνια.... Ακουστηκε ενα γκουπ κ εμεινε το καρουμπααλο γραμμη στο κουτελο αποτυπωμα της πορτας ... 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Μην ανχωνεσε σε αυτη την ηλικια τα πεσιματα απτα ποδια τους δεν ειναι επικινδυνα υπαρχει μικρη ταχυτητα κ μικρο υψος κ δεν παθαινουν τιποτα. 

Εμενα ειχε χτυπησει σε γωνια πορτας τρεχοντας απλα δεν ειδε τον τοιχο την γωνια.... Ακουστηκε ενα γκουπ κ εμεινε το καρουμπααλο γραμμη στο κουτελο αποτυπωμα της πορτας ... 

Η αλήθεια είναι πωσ με καθησύχασε πολύ ο παιδίατρος όταν μου πε πωσ τα χτυπήματα από τροχαίο συνήθως κάνουν διάσειση κ αιμορραγία..

Αλλά ήταν τόσο σοκαριστικοσ ο ήχος..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 said:

Η αλήθεια είναι πωσ με καθησύχασε πολύ ο παιδίατρος όταν μου πε πωσ τα χτυπήματα από τροχαίο συνήθως κάνουν διάσειση κ αιμορραγία..

Αλλά ήταν τόσο σοκαριστικοσ ο ήχος..

 

Εμάς καμια φορά μας ριχνει κατι δυνατές κουτουλιές, αλλά η ιδια φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα....ειλικρινά δε μπορώ να το εξηγήσω. :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εντάξει το πεσιμο κλασσικό όπως το να βάζουν τα χέρια τους ανάμεσα στις πορτες.... Πέρυσι παραλιγο και θα Χαν  σπάσει τα δάχτυλα της... Τρέχαμε μέσα στη νυχτα θυμάμαι... Κι αυτό θέλει προσοχή και τα εγκαυματα επίσης πολυ συνηθισμένα. Το χω ζήσει και αυτό! Αλλά ευτυχώς όλα ήταν ήπια 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2021 at 2:33 ΠΜ, diane2020 είπε:

Κι εντάξει το πεσιμο κλασσικό όπως το να βάζουν τα χέρια τους ανάμεσα στις πορτες.... Πέρυσι παραλιγο και θα Χαν  σπάσει τα δάχτυλα της... Τρέχαμε μέσα στη νυχτα θυμάμαι... Κι αυτό θέλει προσοχή και τα εγκαυματα επίσης πολυ συνηθισμένα. Το χω ζήσει και αυτό! Αλλά ευτυχώς όλα ήταν ήπια 

Καλά δεν τι συζητώ..δεν ξέρεις από.που να φυλαχτεισ..κ στο μπάνιο το πέσιμο..κ τις σκάλες..εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας..η δικιά μου σκαρφαλώνει κ παντού..δεν ξέρω από.που θα μου ρθει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Καλά δεν τι συζητώ..δεν ξέρεις από.που να φυλαχτεισ..κ στο μπάνιο το πέσιμο..κ τις σκάλες..εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας..η δικιά μου σκαρφαλώνει κ παντού..δεν ξέρω από.που θα μου ρθει..

Ναι έτσι ακριβώς! Και εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 19/10/2008 at 7:57 ΜΜ, ΛΕΝΑΝΕΚ είπε:

Έχω το γιο μου πάνω στο κρεβάτι μου για να τον αλλάξω γυρνάω να πάρω μία πάνα από ένα συρτάρι και μετά που πήγε το παιδί?? Κάτω από την κούνια του που ήταν δίπλα, με πλάγια ρίψη δηλαδή.αλλά τίποτα όλα καλά.Χωρις κλάματα έπεσε σαν γατούλα και δεν έπαθε απολύτως τίποτα.Ήταν μόλις 2 μηνών και κάτι!!!(Αλλά κάτω απο την κούνια, με την πρώτη ματιά δεν τον εβλεπα καθόλου).Μην ανησυχεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Είμαι νέα μαμά ! Το πρωί ενώ άλλαξα το μωρό μου και πήγα να πετάξω την πάνα το μωρο μου ,5 μηνών , γύρισε μπρούμυτα και έπεσε από το κρεβάτι. 
Ειμαι χάλια ψυχολογικά . Νιώθω ότι δεν είμαι ικανή μάνα. . Αφού τον πηρα αγκαλιά να τον ηρεμισω από το κλάμα κοίταξα το κεφαλάκι του αν έχει κάποια τραύματα ή μώλωπες . Δεν είχε τίποτα. Είδα και το σωματάκι του όλα οκ. Κοιταξα τα χέρια ,πόδια , μάτια , δάχτυλα και γενικά τις αισθήσεις του όλα οκ. Πρόσεξα πιο πολύ τις ανάσες και αυτές είναι εντάξει . 
Να μην λεω πολλά το μωρό αφού ήρθε στα φυσιολογικά του, χαρούμενο ευδιάθετο , κουνούσε χέρια πόδια , ξαναγύρισε μπρούμυτα και έπαιζε με το πάπλωμα τον πηρα αγκαλιά και μετά από 1 δευτερόλεπτο κοιμήθηκε .Εμετό δεν έχει κάνει ακόμη 

Θελω να μάθω τι πρέπει να προσέξω και αν πρέπει να πάω στον γιατρό . Τρέμω στην ιδέα ότι το μωρό μου μπορεί να έχει κάτι εσωτερικά .

Παρακαλώ βοηθήστε με !!!!!!

Επεξεργάστηκαν by Μαρια 28 νέα μαμά
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 11:58 ΠΜ, Μαρια 28 νέα μαμά είπε:

Γεια σας ! Είμαι νέα μαμά ! Το πρωί ενώ άλλαξα το μωρό μου και πήγα να πετάξω την πάνα το μωρο μου ,5 μηνών , γύρισε μπρούμυτα και έπεσε από το κρεβάτι. 
Ειμαι χάλια ψυχολογικά . Νιώθω ότι δεν είμαι ικανή μάνα. . Αφού τον πηρα αγκαλιά να τον ηρεμισω από το κλάμα κοίταξα το κεφαλάκι του αν έχει κάποια τραύματα ή μώλωπες . Δεν είχε τίποτα. Είδα και το σωματάκι του όλα οκ. Κοιταξα τα χέρια ,πόδια , μάτια , δάχτυλα και γενικά τις αισθήσεις του όλα οκ. Πρόσεξα πιο πολύ τις ανάσες και αυτές είναι εντάξει . 
Να μην λεω πολλά το μωρό αφού ήρθε στα φυσιολογικά του, χαρούμενο ευδιάθετο , κουνούσε χέρια πόδια , ξαναγύρισε μπρούμυτα και έπαιζε με το πάπλωμα τον πηρα αγκαλιά και μετά από 1 δευτερόλεπτο κοιμήθηκε .Εμετό δεν έχει κάνει ακόμη 

Θελω να μάθω τι πρέπει να προσέξω και αν πρέπει να πάω στον γιατρό . Τρέμω στην ιδέα ότι το μωρό μου μπορεί να έχει κάτι εσωτερικά .

Παρακαλώ βοηθήστε με !!!!!!

Καλησπέρα καλύτερα να πάρεις την παιδίατρο να σου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες. Όταν είχε πέσει ο δικός μου από το κρεβάτι ήτανε οκτώ μηνών. (Λίγο πιο μεγάλος από τον δικό σου) Η παιδίατρος τότε μου είχε πει ότι αρχικά θα πρέπει να ελέγξω το κεφαλάκι του και όλο του το σώμα. Και στη συνέχεια θέλει παρακολούθηση το επόμενο εικοσιτετράωρο. Να είναι το παιδί ευδιάθετο ,να μην έχει υπνηλία και κοιμάται με τις ώρες και να μην κανει εμετούς. Αυτό που φοβόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις είναι το εσωτερικό αιμάτωμα. Πάντως θεωρώ ότι αν παρακολουθήσεις το επόμενο εικοσιτετράωρο και όλα φαίνονται φυσιολογικά δεν υπάρχει λόγος πανικού. Καταλαβαίνω πόσο άσχημο είναι και πώς αισθάνεσαι τώρα αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις. Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα σου πρότεινα να μπεις στο ίντερνετ και να ψάξεις και κάγκελα που τοποθετούνται σε διπλό κρεβάτι. Για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων στο προτείνω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...