Recommended Posts

Θα δει άλλος για σένα, μην ανησυχεις. Μην με ακούς που ακούγομαι ψύχραιμος, αν τύχει να χτυπήσει το παιδάκι μου γίνομαι πυρ και μανία με τους πάντες και τα πάντα. Λογικό το άγχος μας!

Το μόνο που θα έκανα επιπλέον εγώ, θα ήταν να τον ξυπνήσω κάνα-δυο φορές μέσα στη νύχτα για να βεβαιωθώ ότι είναι όλα καλά. Αν ξυπνάει από μόνος του για γάλα κόψε κίνηση, αλλιώς αν έχεις το κουράγιο να βάλεις ξυπνητήρι ξύπνα τον απαλά αλλά σταθερά να δεις πώς θα αντιδράσει.

Διαφημίσεις

Just now, Athanase είπε:

Θα δει άλλος για σένα, μην ανησυχεις. Μην με ακούς που ακούγομαι ψύχραιμος, αν τύχει να χτυπήσει το παιδάκι μου γίνομαι πυρ και μανία με τους πάντες και τα πάντα. Λογικό το άγχος μας!

Το μόνο που θα έκανα επιπλέον εγώ, θα ήταν να τον ξυπνήσω κάνα-δυο φορές μέσα στη νύχτα για να βεβαιωθώ ότι είναι όλα καλά. Αν ξυπνάει από μόνος του για γάλα κόψε κίνηση, αλλιώς αν έχεις το κουράγιο να βάλεις ξυπνητήρι ξύπνα τον απαλά αλλά σταθερά να δεις πώς θα αντιδράσει.

μωρε πολύ σωστά τα λες κανονικά Έτσι πρέπει να είναι κ γω αλλά εμ καταβάλει το άγχος! γενικά ξυπνάει μέσα στην νύχτα αλλά τώρα π είναι μπουκωμενος κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μα γιατ μας ξυπναγε κάθε 10 λεπτά για αγκαλιά.. οπότε τον βάλαμε στο κρεβάτι και δεν ξυπνάει καθόλου το βράδυ πως το κάνει αυτό δεν ξέρω... Αλλά ναι θα βάλω ξυπνητήρι ευτυχώς π μου το είπες! να κουνηθει θέλουμε σωστά? για να δω πως είναι οκ? να τον ξυπνήσω τελείως??

Εξαρτάται από κάθε παιδάκι... τον ενήλικα νομιζω πρέπει να τον ξυπνήσεις πλήρως. Το παιδάκι αν ξυπνάει εύκολα γενικά ξύπνα το, αλλιώς δεν αν και πώς αντιδρά -πόσο εύκολα, αν κάνει τις κινήσεις που πρέπει... πχ ξέρω ότι το δικό μου το μαναράκι αν πάω να το ξυπνήσω θα γκρινιάξει, θα τεντωθεί σαν άρχοντας και θα γυρίσει από την άλλη για να με αγνοήσει καταλλήλως. Εσύ ξέρεις το δικό σου :) 

Α ναι και ο δικός μας μπορεί να στριφογυρίζει δέκα ώρες αλλά μόλις τον πάρεις αγκαλίτσα και του κρατήσεις το χεράκι θα αποκοιμηθεί με τη μία =)

Just now, Athanase είπε:

Εξαρτάται από κάθε παιδάκι... τον ενήλικα νομιζω πρέπει να τον ξυπνήσεις πλήρως. Το παιδάκι αν ξυπνάει εύκολα γενικά ξύπνα το, αλλιώς δεν αν και πώς αντιδρά -πόσο εύκολα, αν κάνει τις κινήσεις που πρέπει... πχ ξέρω ότι το δικό μου το μαναράκι αν πάω να το ξυπνήσω θα γκρινιάξει, θα τεντωθεί σαν άρχοντας και θα γυρίσει από την άλλη για να με αγνοήσει καταλλήλως. Εσύ ξέρεις το δικό σου :) 

Α ναι και ο δικός μας μπορεί να στριφογυρίζει δέκα ώρες αλλά μόλις τον πάρεις αγκαλίτσα και του κρατήσεις το χεράκι θα αποκοιμηθεί με τη μία =)

ναι εμένα ξυπνάει πολύ γρήγορα σε αντίθεση με την ύπνο που κοιμάται πολύ δύσκολα... Αλλά δεν πειράζει θα τον ξυπνήσω γιατ με τέτοιο άγχος δεν γίνετε μετά δεν θα κοιμηθώ Εγώ έτσι κ Αλλιώς!!!! και πάλι σε ευχαριστώ πάρα Πολύ!!!! να σαι καλά να χαίρεσαι το παιδακι Σου!

Just now, Athanase είπε:

Κι εσύ, και μην ανησυχεις τοσο, είναι φτιαγμένα για να χτυπάνε :D 

ευχαριστω πάρα Πολύ για Όλα!!! πόσο τι αγαπώ αυτό το Φόρουμ!! και εσάς όλους μαζί!!!

3 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις περιγραφές σου... κάπως ανακουφιστικ... Επειδή είμαι αγχώδεις γενικά σ να άνθρωπος σκέφτομαι πάντα το χειρότερο σενάριο... Όχι ευτυχώς πριν λίγο σκόνταψε  και έπεσε πάνω στο κουφωμα της πόρτας και γύρισε και το κρατουσε το κεφάλι του... Μ έδειχνε π χτύπησε.. πάντα το κάνει... με αυτά π μου λες Όχι δεν έχουμε κάτι παρόμοιο ευτυχώς! και ελπίζω Έτσι να συνεχίσουμε... βέβαια διάβασα πως η διάκριση φαίνεται μέσα σε 4 με 6 ώρες οπότε πιστεύω να μην εκδηλώσει τώρα κάτι... γιατ τρωγομαθ μέσα μου... Δεν μπορώ το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να λειτουργήσω... Αφού σκέφτομαι από τώρα πως θα πάω για δουλειά και δεν θα μπορώ να δω πως θα είναι ο μικρός....

όντως όλο μελανιές είναι τα πόδια του! μελανιαζει πολύ γρήγορα...

πάντως φώναξα και την αδερφή μου να έρθει να την παρακολουθήσει για λίγο και Μ είπε πως δεν βλέπει  διαφορά! 

Πω πω γλυκουλα έχεις αγχωθεί πολύ :( μου θυμίζεις παρά πολύ τον άντρα μου και αυτός σαν εσένα ακριβώς έτσι κάνει όταν χτυπάει το παιδί .. τρελαίνεται , είναι και αυτός πολύ αγχώδης τύπος. Ψυχραιμία θα δεις που όλα καλά θα είναι. Παρακολούθηση θέλει. Εφόσον όλα καλά μέχρι στιγμής μην αγχώνεσαι τόσο. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

3 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

ευχαριστω πάρα Πολύ για Όλα!!! πόσο τι αγαπώ αυτό το Φόρουμ!! και εσάς όλους μαζί!!!

Μάλλον ειναι το 1ο σου παιδάκι..κ μάλλον ήταν η 1 η φορά που χτύπησε αρκετά κ πήγε η ψυχή σου στην Κουλούρη...κ εγώ δεν θα το κρύψω..την 1 η φορά που η μεγάλη μου έπεσε μου πήρε ώρα να συνέλθω..κ όλο.την παρατηρούσα..αφού είχα βάλει.κ ξυπνητήρι το βράδυ να σηκωθώ να δω αν είναι καλά..σε περίπτωση που με έπαιρνε ο ύπνος..( σιγά που με πήρε)

Τώρα έχω  κ ένα 2 ο κοριτσάκι 15 μηνών ταρζανακι..δεν συγκρίνεται με την μεγάλη...δεν την προλαβαίνω..άμα πάρει φόρα σφαίρα πάει..κ επίσης όλο χτυπαει...μονίμως θα ακούγεται να κλαίει γιατί κάπου χτύπησε..μεταξύ σοβαρού κ αστείου λέω πως θα την πάω για αξονική με τόσα χτυπήματα..αλλά ευτυχώς πέρα από κάνα 2 όλα τα άλλα ήταν επιπόλαια..

Θα παρεισ πολλές λαχταρεσ..όλες.μασ θα πάρουμε..αλλά χρειάζεται ψυχραιμία..σε μασ βασίζονται κ θα πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση κ να μην ταραζομαστς χωρίς λόγο.

Επίσης θέλω να σου πω να μην είσαι πολύ αυστηρή με τους φροντιστές του παιδιυ..κανείς μα κανείς δεν θέλει να πάθει κάτι ένα παιδάκι..το είδες κ εσύ..κ μπροστά στα μάτια μασ γίνονται..

Όλα καλά.θα είναι

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Έχω φρικαρει... ο μικρός Μ 15 μηνών εκεί που κάναμε ζουζουνιες στο κρεβάτι μου μου έπεσε σε κλάσματα δευτερολεπτου δεν πρόλαβα να τον πιάσω .. Δυστυχώς το κρεβάτι μου είναι ψηλό σχεδόν μισό μέτρο... έπεσε με το μέτωπο και κοκκινίζει λίγο και πλάγια στο κεφαλάκι... έκλαψε αρκετα αλλά ηρέμησε σχετικά γρήγορα και αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά..  η παιδίατρος Μ είπε να τον παρακολουθώ και αν δω κάτι διαφορετικό να πάω στο νοσοκομείο... εχει τυχει σε καμια απο εσας σε τσοο υψις και να ειναι καλα τ παιδακι??αχ πως τυχαίνει πάντα να συμβεί κάτι κάθε μήνα? όσο τον προσεχω πάντα κάτι παθαίνει και είμαι και συνέχεια από πάνω του... μα τι στο Καλό?? Εγώ θέλω να είναι καλά και ασφαλείς και όλο κάτι γίνεται...

Οσο τον προσεχεις τόσο πολυ, τόσο θα τα παθαινει αυτά! Μεταξυ σοβαρου κ αστείου ε... Εμένα μου χε πέσει η πρώτη 6 μηνών κι έκλαιγα ποση ωρα. Γενικα έχει φάει πολλες τουμπες η μεγάλη κι εγώ απορουσα μα γιατι αφου είμαι απο πανω της. Ενώ η μικρή που την έχω στην χαλαρο είναι ανθεκτική. Απλωνει ποδια χέρια και ασφαλιζεται μόνη. Πιστευω προκαλουμε κι εμείς την τυχη τους σε καποια πραγματα αλλά γενικά έτσι χτυπάνε τα παιδακια. Το ελέγχεις κοιτάς αμα κάνει εμετο η τιποτα περιεργο κ μετα πατε για υπνο κ ολα καλα :) όχι αμέσως υπνο, μετά την τουμπα το κρατάς ξέρω κάποια ώρα ξυπνιο. 

• Μου αρέσει 1

14 hours ago, Tzeni tzeni said:

Κανένα πρόβλημα, χαίρομαι αν βοήθησα έστω και λιγουλάκι :)

Πώς κοιμηθήκατε;

Διαφημίσεις

On 16/2/2021 at 12:00 ΜΜ, Athanase είπε:

Κανένα πρόβλημα, χαίρομαι αν βοήθησα έστω και λιγουλάκι :)

Πώς κοιμηθήκατε;

με μεγάλη καθυστέρηση απαντώ και συγγνώμη για αυτό.. Είμαστε ευτυχώς μια χαρά!! και γω προσπαθώ να τα διαχειριστώ γιατ τρομάζω εύκολα!! ελπίζω να μην ξανασυμβεί!! πήρα και κάγκελα οπότε τον εχω "φυλακίσει" και δεν νομίζω να ξαναπεσει!!! χαχαχα 

5 ώρες πρίν, Tzeni tzeni είπε:

με μεγάλη καθυστέρηση απαντώ και συγγνώμη για αυτό.. Είμαστε ευτυχώς μια χαρά!! και γω προσπαθώ να τα διαχειριστώ γιατ τρομάζω εύκολα!! ελπίζω να μην ξανασυμβεί!! πήρα και κάγκελα οπότε τον εχω "φυλακίσει" και δεν νομίζω να ξαναπεσει!!! χαχαχα 

Καλά μην εισαι και σίγουρη. :D

η μικρή εμένα τα ειχε σκαρφαλώσει πολυ ψηλό κάγκελο, μη με ρωτήσεις πως, δεν έχω ιδέα και εφυγε με το κεφάλι. Από τότε τα κατήργησα... 18 μηνων

Just now, diane2020 είπε:

Καλά μην εισαι και σίγουρη. :D

η μικρή εμένα τα ειχε σκαρφαλώσει πολυ ψηλό κάγκελο, μη με ρωτήσεις πως, δεν έχω ιδέα και εφυγε με το κεφάλι. Από τότε τα κατήργησα... 18 μηνων

Ναι και εμένα έπεσαι από τέτοια κάγκελα σε αυτή την ηλικία 

Just now, Super.mum είπε:

Ναι και εμένα έπεσαι από τέτοια κάγκελα σε αυτή την ηλικία 

Το θυμάμαι.. Ήμουν στον δευτερο όροφο και το δωμάτιο της είναι στο τρίτο.. Εκανα δουλειές αθόρυβα. Κι ακουω ένα μπαμ! Νόμισα πως ήταν κάτι απέξω στο δρόμο. Δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα στο μωρό γιατί κοιμόταν και πάντα κοιμόταν αθορυβη. Συνέχισα να κάνω δουλειές κ μετα απο 5 λεπτά άκουσα το μιλητο της και ανέβηκα. Και τη βρήκα καθιστή και ζαβλακωμενη. Με κοιτουσε κακοκεφη με χαμηλό βλέμμα. Είχε πέσει... Και μάλλον όπως το κατάλαβα είχε φυγει με το κεφάλι..ηταν κι από τον υπνο.. Αλλά ακριβώς πως έπεσε κ τι έγινε μόνο η ίδια ξέρει.. Πάντως δεν έκλαιγε. Κι εγώ φοβήθηκα κ το βράδυ το ίδιο τα είχαμε αφαίρεσει... 

Just now, diane2020 είπε:

Το θυμάμαι.. Ήμουν στον δευτερο όροφο και το δωμάτιο της είναι στο τρίτο.. Εκανα δουλειές αθόρυβα. Κι ακουω ένα μπαμ! Νόμισα πως ήταν κάτι απέξω στο δρόμο. Δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα στο μωρό γιατί κοιμόταν και πάντα κοιμόταν αθορυβη. Συνέχισα να κάνω δουλειές κ μετα απο 5 λεπτά άκουσα το μιλητο της και ανέβηκα. Και τη βρήκα καθιστή και ζαβλακωμενη. Με κοιτουσε κακοκεφη με χαμηλό βλέμμα. Είχε πέσει... Και μάλλον όπως το κατάλαβα είχε φυγει με το κεφάλι..ηταν κι από τον υπνο.. Αλλά ακριβώς πως έπεσε κ τι έγινε μόνο η ίδια ξέρει.. Πάντως δεν έκλαιγε. Κι εγώ φοβήθηκα κ το βράδυ το ίδιο τα είχαμε αφαίρεσει... 

λες να χτύπησε με το κεφάλι ; Που το κατάλαβες ; Είχε καρούμπαλο ; Μου κάνει εντύπωση που δεν έκλαψε για αυτό , γιατί ο δικός μου με το παραμικρό κλαίει χαχα εμένα που έπεσε μπροστά στα μάτια μου τι να πω ; Ντυνόμουν εγώ και σε κάποια φάση γυρνάω να τον κοιτάξω κ είχε είδη σκαρφαλώσει κ έπεσε με το κεφάλι. Έβαλε κόντρα με χέρια αλλά κ πάλι ήταν βαρύ το χτύπημα. Δεν σου λέω για κλάμα εκεί :p

Διαφημίσεις

αχ κορίτσια τι τρομάρα πέρασα..αυτό με το κρεβάτι δεν είναι τίποτα μπροστά του..

Στο πατρικό μασ έχουμε πλακωστρωτο στην αυλή..η μικρή μου 16 μηνών έπαιζε σε ένα σημείο μπροστά από ένα ψηλό σκαλί..κ εγώ ήμουν μαζί τησ για να την προσέχω..μπροστά στα μάτια μου περδικλωθηκς από τα πόδια μου κ χτύπησε από το σκαλί στο μέτωπο..δεν την προλαβα..ακόμη ακούω στα αυτιά μου τον γδούπο..δεν με πείραξε ούτε η μελάνια ούτε το καρούμπαλο..πιο πολύ φοβήθηκα τον ήχο που ήταν δυνατός..φοβήθηκα πως σακατευτηκε..για να μην τα πολυλογω πήρα τον παιδίατρο αμεσωσ..με καθησύχασε..του είπα πως φούσκωσε στο σημείο κ μου είπε πωσ ήταν επειδή δεν σκίστηκε να τρέξει το αίμα..κ πως στα τόσα χρόνια που είναι γιατρός δεν είδε να πάθει κάτι κάνα παιδί από πέσιμο..μόνο αν είναι από τροχαίο μπορεί να είναι κάτι σοβαρό..του είπα πωσ είναι η ώρα για ύπνο..κ μου είπε πωσ την αφήνεις να κοιμηθεί κανονικά.. πωσ αν έχει διάσειση ή καμμία αιμοραγια θα ξυπνήσει το παιδί..κ πωσ μέσα σε 1.3 ώρα το παιδί θα δώσει σύμπτωμα αν ήταν τόσο σοβαρό το χτύπημα.. πχ να πέσει λήθαργο υπνηλία εμετούς

Ευτυχωσ όλα καλά...έχουν περάσει μερεσ από τότε.

Just now, tzenaki1982 είπε:

αχ κορίτσια τι τρομάρα πέρασα..αυτό με το κρεβάτι δεν είναι τίποτα μπροστά του..

Στο πατρικό μασ έχουμε πλακωστρωτο στην αυλή..η μικρή μου 16 μηνών έπαιζε σε ένα σημείο μπροστά από ένα ψηλό σκαλί..κ εγώ ήμουν μαζί τησ για να την προσέχω..μπροστά στα μάτια μου περδικλωθηκς από τα πόδια μου κ χτύπησε από το σκαλί στο μέτωπο..δεν την προλαβα..ακόμη ακούω στα αυτιά μου τον γδούπο..δεν με πείραξε ούτε η μελάνια ούτε το καρούμπαλο..πιο πολύ φοβήθηκα τον ήχο που ήταν δυνατός..φοβήθηκα πως σακατευτηκε..για να μην τα πολυλογω πήρα τον παιδίατρο αμεσωσ..με καθησύχασε..του είπα πως φούσκωσε στο σημείο κ μου είπε πωσ ήταν επειδή δεν σκίστηκε να τρέξει το αίμα..κ πως στα τόσα χρόνια που είναι γιατρός δεν είδε να πάθει κάτι κάνα παιδί από πέσιμο..μόνο αν είναι από τροχαίο μπορεί να είναι κάτι σοβαρό..του είπα πωσ είναι η ώρα για ύπνο..κ μου είπε πωσ την αφήνεις να κοιμηθεί κανονικά.. πωσ αν έχει διάσειση ή καμμία αιμοραγια θα ξυπνήσει το παιδί..κ πωσ μέσα σε 1.3 ώρα το παιδί θα δώσει σύμπτωμα αν ήταν τόσο σοβαρό το χτύπημα.. πχ να πέσει λήθαργο υπνηλία εμετούς

Ευτυχωσ όλα καλά...έχουν περάσει μερεσ από τότε.

Μην ανχωνεσε σε αυτη την ηλικια τα πεσιματα απτα ποδια τους δεν ειναι επικινδυνα υπαρχει μικρη ταχυτητα κ μικρο υψος κ δεν παθαινουν τιποτα. 

Εμενα ειχε χτυπησει σε γωνια πορτας τρεχοντας απλα δεν ειδε τον τοιχο την γωνια.... Ακουστηκε ενα γκουπ κ εμεινε το καρουμπααλο γραμμη στο κουτελο αποτυπωμα της πορτας ... 

• Ευχαριστώ! 1

13 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Μην ανχωνεσε σε αυτη την ηλικια τα πεσιματα απτα ποδια τους δεν ειναι επικινδυνα υπαρχει μικρη ταχυτητα κ μικρο υψος κ δεν παθαινουν τιποτα. 

Εμενα ειχε χτυπησει σε γωνια πορτας τρεχοντας απλα δεν ειδε τον τοιχο την γωνια.... Ακουστηκε ενα γκουπ κ εμεινε το καρουμπααλο γραμμη στο κουτελο αποτυπωμα της πορτας ... 

Η αλήθεια είναι πωσ με καθησύχασε πολύ ο παιδίατρος όταν μου πε πωσ τα χτυπήματα από τροχαίο συνήθως κάνουν διάσειση κ αιμορραγία..

Αλλά ήταν τόσο σοκαριστικοσ ο ήχος..

Just now, tzenaki1982 said:

Η αλήθεια είναι πωσ με καθησύχασε πολύ ο παιδίατρος όταν μου πε πωσ τα χτυπήματα από τροχαίο συνήθως κάνουν διάσειση κ αιμορραγία..

Αλλά ήταν τόσο σοκαριστικοσ ο ήχος..

Εμάς καμια φορά μας ριχνει κατι δυνατές κουτουλιές, αλλά η ιδια φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα....ειλικρινά δε μπορώ να το εξηγήσω. :D

• Χαχαχα 1

Κι εντάξει το πεσιμο κλασσικό όπως το να βάζουν τα χέρια τους ανάμεσα στις πορτες.... Πέρυσι παραλιγο και θα Χαν  σπάσει τα δάχτυλα της... Τρέχαμε μέσα στη νυχτα θυμάμαι... Κι αυτό θέλει προσοχή και τα εγκαυματα επίσης πολυ συνηθισμένα. Το χω ζήσει και αυτό! Αλλά ευτυχώς όλα ήταν ήπια 

• Μου αρέσει 1

On 8/3/2021 at 2:33 ΠΜ, diane2020 είπε:

Κι εντάξει το πεσιμο κλασσικό όπως το να βάζουν τα χέρια τους ανάμεσα στις πορτες.... Πέρυσι παραλιγο και θα Χαν  σπάσει τα δάχτυλα της... Τρέχαμε μέσα στη νυχτα θυμάμαι... Κι αυτό θέλει προσοχή και τα εγκαυματα επίσης πολυ συνηθισμένα. Το χω ζήσει και αυτό! Αλλά ευτυχώς όλα ήταν ήπια 

Καλά δεν τι συζητώ..δεν ξέρεις από.που να φυλαχτεισ..κ στο μπάνιο το πέσιμο..κ τις σκάλες..εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας..η δικιά μου σκαρφαλώνει κ παντού..δεν ξέρω από.που θα μου ρθει..

Just now, tzenaki1982 είπε:

Καλά δεν τι συζητώ..δεν ξέρεις από.που να φυλαχτεισ..κ στο μπάνιο το πέσιμο..κ τις σκάλες..εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας..η δικιά μου σκαρφαλώνει κ παντού..δεν ξέρω από.που θα μου ρθει..

Ναι έτσι ακριβώς! Και εγώ έχω σταματήσει να μαγειρεύω στα εξωτερικά μάτια της κουζίνας 

On 19/10/2008 at 7:57 ΜΜ, ΛΕΝΑΝΕΚ είπε:

Έχω το γιο μου πάνω στο κρεβάτι μου για να τον αλλάξω γυρνάω να πάρω μία πάνα από ένα συρτάρι και μετά που πήγε το παιδί?? Κάτω από την κούνια του που ήταν δίπλα, με πλάγια ρίψη δηλαδή.αλλά τίποτα όλα καλά.Χωρις κλάματα έπεσε σαν γατούλα και δεν έπαθε απολύτως τίποτα.Ήταν μόλις 2 μηνών και κάτι!!!(Αλλά κάτω απο την κούνια, με την πρώτη ματιά δεν τον εβλεπα καθόλου).Μην ανησυχεις!!

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Γεια σας ! Είμαι νέα μαμά ! Το πρωί ενώ άλλαξα το μωρό μου και πήγα να πετάξω την πάνα το μωρο μου ,5 μηνών , γύρισε μπρούμυτα και έπεσε από το κρεβάτι. 
    Ειμαι χάλια ψυχολογικά . Νιώθω ότι δεν είμαι ικανή μάνα. . Αφού τον πηρα αγκαλιά να τον ηρεμισω από το κλάμα κοίταξα το κεφαλάκι του αν έχει κάποια τραύματα ή μώλωπες . Δεν είχε τίποτα. Είδα και το σωματάκι του όλα οκ. Κοιταξα τα χέρια ,πόδια , μάτια , δάχτυλα και γενικά τις αισθήσεις του όλα οκ. Πρόσεξα πιο πολύ τις ανάσες και αυτές είναι εντάξει . 
    Να μην λεω πολλά το μωρό αφού ήρθε στα φυσιολογικά του, χαρούμενο ευδιάθετο , κουνούσε χέρια πόδια , ξαναγύρισε μπρούμυτα και έπαιζε με το πάπλωμα τον πηρα αγκαλιά και μετά από 1 δευτερόλεπτο κοιμήθηκε .Εμετό δεν έχει κάνει ακόμη 

Θελω να μάθω τι πρέπει να προσέξω και αν πρέπει να πάω στον γιατρό . Τρέμω στην ιδέα ότι το μωρό μου μπορεί να έχει κάτι εσωτερικά .

Παρακαλώ βοηθήστε με !!!!!!

Επεξεργάστηκαν by Μαρια 28 νέα μαμά

On 29/3/2021 at 11:58 ΠΜ, Μαρια 28 νέα μαμά είπε:

Γεια σας ! Είμαι νέα μαμά ! Το πρωί ενώ άλλαξα το μωρό μου και πήγα να πετάξω την πάνα το μωρο μου ,5 μηνών , γύρισε μπρούμυτα και έπεσε από το κρεβάτι. 
    Ειμαι χάλια ψυχολογικά . Νιώθω ότι δεν είμαι ικανή μάνα. . Αφού τον πηρα αγκαλιά να τον ηρεμισω από το κλάμα κοίταξα το κεφαλάκι του αν έχει κάποια τραύματα ή μώλωπες . Δεν είχε τίποτα. Είδα και το σωματάκι του όλα οκ. Κοιταξα τα χέρια ,πόδια , μάτια , δάχτυλα και γενικά τις αισθήσεις του όλα οκ. Πρόσεξα πιο πολύ τις ανάσες και αυτές είναι εντάξει . 
    Να μην λεω πολλά το μωρό αφού ήρθε στα φυσιολογικά του, χαρούμενο ευδιάθετο , κουνούσε χέρια πόδια , ξαναγύρισε μπρούμυτα και έπαιζε με το πάπλωμα τον πηρα αγκαλιά και μετά από 1 δευτερόλεπτο κοιμήθηκε .Εμετό δεν έχει κάνει ακόμη 

Θελω να μάθω τι πρέπει να προσέξω και αν πρέπει να πάω στον γιατρό . Τρέμω στην ιδέα ότι το μωρό μου μπορεί να έχει κάτι εσωτερικά .

Παρακαλώ βοηθήστε με !!!!!!

Καλησπέρα καλύτερα να πάρεις την παιδίατρο να σου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες. Όταν είχε πέσει ο δικός μου από το κρεβάτι ήτανε οκτώ μηνών. (Λίγο πιο μεγάλος από τον δικό σου) Η παιδίατρος τότε μου είχε πει ότι αρχικά θα πρέπει να ελέγξω το κεφαλάκι του και όλο του το σώμα. Και στη συνέχεια θέλει παρακολούθηση το επόμενο εικοσιτετράωρο. Να είναι το παιδί ευδιάθετο ,να μην έχει υπνηλία και κοιμάται με τις ώρες και να μην κανει εμετούς. Αυτό που φοβόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις είναι το εσωτερικό αιμάτωμα. Πάντως θεωρώ ότι αν παρακολουθήσεις το επόμενο εικοσιτετράωρο και όλα φαίνονται φυσιολογικά δεν υπάρχει λόγος πανικού. Καταλαβαίνω πόσο άσχημο είναι και πώς αισθάνεσαι τώρα αλλά προσπάθησε να το ξεπεράσεις. Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα σου πρότεινα να μπεις στο ίντερνετ και να ψάξεις και κάγκελα που τοποθετούνται σε διπλό κρεβάτι. Για την αποφυγή τέτοιων ατυχημάτων στο προτείνω. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από natasavagelis,
        καλησπερα....εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων....αρχισα να στενοχωριεμαι γιατι κοιμαται το νινακι και μεσα στον υπνο του σφιγγεται,κουνιεται,μαζευει τα ποδαρακια της,σηκωνει τα χερακια της και βογκαει...ειναι σαν να τεντωνεται ενας ενηλικασ...αυτο το κανει ολο το βραδυ...και μετα την ξανα παιρνει τις περισσοτερεσ φορες ο υπνοσ.με ανησυχει πολυ αυτο το θεμα γιατι παρατηρησα πως σημερα το εκανε και που την ειχα αγκαλια γιατι στην αρχη ειπα μηπωσ νιωθει μοναξια στην κουνια της..αλλα μαλλον οχι....εχει καποια αναλογη εμπειρια με το μωρακι της?θα μου ειναι χρησιμες οι συμβουλες σας!!!!!!!!
      • Από revythaki,
        Μανούλες θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σας(σίγουρα υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά δεν αντέχω να ψάξω αγχώθηκα πολύυυ!)
        Η μικρή μου μόλις μπήκε στον 6ο και σήμερα απο το πρωί έχει 38 πυρετό.Υποψιάζομαι πως βγάζει δοντακια γιατί τρέχουν σάλια,τρώει τα χέρια της κ χτυπιέται.Ο γιατρός απέκλεισε την πιθανότητα ίωσης κ τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της ουροκαλλιέργειας για να δούμε μήπως και τυχόν έχει ουρολοίμωξη
        Θέλω να ρωτήσω είναι φυσιολογικό να έχει τόσο πυρετό απο τα δοντάκια?Πως να την ανακουφίσω?κλαίει ολη μέρα,δεν τρώει,δεν κοιμάται και έκανε κ τρεις φορές κακα ενώ ειναι δυσκοίλια κ κάνει συνήθως μερα παρα μέρα με το ζόρι.
        Παρόμοιες εμπειρίες?
      • Από andromachi19,
        Η κόρη μου έπεσε από το κρεβάτι, είναι 33 μηνών, βρόντηξε όλο το σπίτι από τον θόρυβο, μπορεί να πάθει κάτι?????????????:cry:
      • Από vickypap,
        χθες νομιζω οτι εζησα την χειροτερη στιγμη της ζωης μου.πηγαμε στο παιδιατρο για εμβολιο και εκει που καθομασταν κυριολοκτικα πανω απο το κεφαλι του μωρου ενω κοιμοταν στο κρεββατι(εκεινο το ψηλο που εχουν τα ιατρεια)γυρισε χωρις κανεις μας να το καταλαβει και επεσε ανασκελα στο πατωμα πανω σε ενα μικρο ψαθινο χαλακι.
        μολις την ειδα μου κοπηκαν στα ποδια.νομιζα οτι ηταν ονειρο δεν μπορω να περιγραψω την στιγμη.δεν υπαρχουν λογια.το μωρο μου πεφτοντας επαθε σοκ και εμεινε με τα ματια ανοιχτα.την πηρα αγκαλια και εκλαψε τοσο λιγο σαν να ηταν παραπονο.την εξεταζει κατευθειαν και τοτε πατησε τις τσιριδες,αλλα ο γιατρος δεν μ'αφησε να την ηρεμησω,ειπε οτι πρεπει να κλαψει.για 12 ωρες ο κινδυνος ειναι μεγαλος για διασηση στις 24 ωρες ειναι μικροτερος και στις 48 φευγει τελειως.περασα ολο το βραδυ απο πανω της ξυπνοντας την καθε μια ωρα,τωρα περασαν 20 ωρες.δεν αλλαξε τιποτα ειναι οπως παντα.
        μακαρι να μην επαθε τιποτα.καντε μια προσευχη και εσεις.
        νοιωθω πολυ αχρηστη που εγινε αυτο.
      • Από stalitsaki,
        Κορίτσια βοήθεια! Η μικρή (9,5 μηνών) έπεσε από το καρεκλάκι ταίσματος στην μοκέτα! Δεν φαίνεται να έχει κάτι και εκτός από το κλάμμα του πρώτου σοκ, και η συμπεριφορά της φαίνεται νορμάλ...αλλά ανησυχώ ακόμα...παίρνω την γιατρό μου και πάνω στην ώρα και αυτή δεν το σηκώνει! Έχει καμία περάσει την ίδια τρομάρα με εμένα? Μήπως πρέπει να της κάνω εξετάσεις, να προσέξω κάτι ιδιαίτερα? Δεν ξέρω τι να κάνω! Μου φαίνεται ότι πιο πολύ έχω τρομάξει εγώ παρά η μικρή ταρζάν!
      • Από elepet,
        Η μικρή έπεσε απο τη κούνια της πριν λίγο.Σκαρφάλωσε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και βρεθηκε ανάσκελα στο πλακάκι.Δεν την αφήνω ποτέ απο τα μάτια μου είναι πολύ ζωηρο παιδι..σκαρφαλώνει παντού.Επεσε απο ύψος 1 μέτρο..ακούω μπαμ..και τη βλεπω ανάσκελα.. Δε φένεται να πονάει κάπου .Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πως έπεσε..δεν το έιδα. Πήρα τη παιδίατρο και μου είπε να τη παρακολουθώ κάθε 3 ώρες .Τώρα δε ξέρω που να την κοιμίζω...αφού σκαρφάλωσε απο τη κούνια της δεν είναι πλέον ασφαλές αγια να κοιμάται. Μπορεί να ξυπνήσει το βράδυ και να πέσει..Να την κοιμίζω σε κανονικό κρεβάτι και να παραω προστατευτικά για να μην πέφτει?? είναι μικρή ακόμα για κρεβάτι αλλα πως αλλιώς??
      • Από echo2011,
        Καλησπέρα, η μικρή μας είναι σημερα 13 ημερών και συνεχίζει να έχει ταχύπνοια αρκετές φορές μέσα στη μέρα και όταν κοιμάται.. γεννήθηκε στις 36 βδομάδες και 3 μέρες με φυσιολογικό τοκετό και βάρος 2800. Τώρα είναι 3 κιλα. Δεν μπήκε ΜΕΝΝ και γενικά δε της βρήκαν κάποιο πρόβλημα όσο μείναμε στο μαιευτήριο. Το είπα ότι κανει ταχύπνοιες και απάντησαν πως είναι φυσιολογικό. Και η παιδίατρος που την είδε στο σπίτι είπε πως δεν είναι ανησυχητικό. Όμως πέρασαν 2 βδομάδες και συνεχίζει.. Μπορεί να κάνει και 70-80 ανάσες το λεπτό και βλέπω το στηθακι της που ανεβοκατεβαίνει έντονα. Έχει τύχει σε κάποιο άλλο μωράκι να μου πείτε τι κάνατε; Πότε σταμάτησε; 
      • Από smak,
        Μανουλες καλησπερα!
        Εχω μια μπουμπου 2 μηνων η οποια δυστυχως φαινεται οτι αγαπαει να κοιμαται στην αγκαλιτσα της μαμας! Ενω το βραδυ εχουμε καταφερει να το ξεχωριζουμε κ κοιμαται χωρις να διαμαρτυρηθει στο κρεβατι της, την ημερα την κοιμιζω αγκαλιτσα κ μολις την ακουμπησω στο.κρεβατι της μετα απο 5' ξυπναει. Εχω παρατηρησει ομως οτι αν την βαλω μπρουμητα ή που θα μεινει ετσι ή αν ξυπνησει θα καταφερω συνηθως να τη νανουρισω χωρις να την σηκωσω. Ετσι ομως θελει επιτηρηση! Επισης αν την αφησω στο ρηλαξακι της 2 στις 3 φορες θα μεινει. Αλλα κανει να κοιμαται εκει? Ο γιατρος μου ειπε μια μεθοδο η οποια ομως δεν μου πολυπαει... Μα να μην μπορει με τιποτα ανασκελα αυτο το παιδι?! Μονο τη νυχτα ευτυχως παλι... Οχι τιποτα αλλο βρε κο ριτσια αλλα θελω να μπορω να κανω καμια δουλιτσα μεσα στην ημερα! Καμια συμβουλη? Υπαρχουν ελπιδες να αλλαξει αυτο?