Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Arieta δεν εχω να σου πω κάτι άλλο. Αφού εσύ τα βρισκεις όλα καλά πάω πάσο.

Πίστεψε με πάντως είσαι μειοψηφία.

Σχεδον όλοι θεωρούν πολύ επιβλαβες για τα παιδιά το νέο ολοήμερο.

Το ότι δεν απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις μου δεν το σχολιάζω.

 

Όλα καλά δεν τα βρίσκω , το καινούριο πρόγραμμα θεωρώ , όμως, είναι καλύτερο από το προηγούμενο.

 

Δεν ξέρω αν είμαι η μειοψηφία, πώς το ξέρεις?

 

Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί είναι επιβλαβές το νέο ολοήμερο σε σχέση με το παλιό. Ίσα ίσα που ενισχύεται το κλασικό πρόγραμμα , καθώς προστίθεται μια ώρα, που το βρίσκω θετικό.

 

Σε ποιες ερωτήσεις θέλεις να απαντήσω? Έκανες και κάποιες ερωτήσεις, αν ξέρω τους στόχους του νηπιαγωγείου, το ωρολόγιο πρόγραμμα κλπ, δεν ξέρω αν θες ξερά ένα ναι/όχι ή αν θες να σου αναλύσω κάτι περαιτέρω και τι είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσο αφορά το νηπιαγωγείο -και ας μας απαντήσουν και οι νηπιαγωγοί μας που είναι πιο αρμόδιοι του θέματος- όταν το δικο μου παιδί πήγαίνε ολοήμερο είχαν 2 νηπιαγωγούς, η μία ήταν 8-12 νομίζω και η άλλη 12-4 και το ωράριο αυτό ήταν εναλάξ, τη μία βδομάδα η μία πρωί και την άλλη βδομάδα η άλλη.

 

Το εκπαιδευτικό κομμάτι τελείωνε στην ίδια ώρα με το κλασικό στις 12 δηλαδή. Από τις 12 και μετά κάνανε ακόμα ένα διάλειμμα και μετά είχανε φαγητό, ξεκούραση σε κρεβατάκια/στρωματάκια, και μετά μέχρι τη λήξη διαβάζανε κάποιο παραμύθι ή κάποια άλλη ήρεμη δραστηριότητα.

Δεν συνεχιζότανε το εκπαιδευτικό κομμάτι αν και κατά την γνώμη μου το να φάει, να καθαρίσει το τραπέζι του, να στρώσει το κρεβατάκι του ένα παιδί 4 με 6 (βάζω και τα προνήπια) είναι και αυτό πολύ σημαντικό για το ίδιο το παιδί.

 

Με το καινούριο σύστημα τι άλλαξε;

Το ότι έγινε το ωράριο του κλασικού 8-13 και εγώ για θετικό το βλέπω, το ίδιο και με το δημοτικό.

Τώρα για όλα τα άλλα αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα δε το ξέρω, δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη αλλά προτιμώ να μη γκρινιάζω πριν το δω πρώτα από κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το νηπιαγωγείο -και ας μας απαντήσουν και οι νηπιαγωγοί μας που είναι πιο αρμόδιοι του θέματος- όταν το δικο μου παιδί πήγαίνε ολοήμερο είχαν 2 νηπιαγωγούς, η μία ήταν 8-12 νομίζω και η άλλη 12-4 και το ωράριο αυτό ήταν εναλάξ, τη μία βδομάδα η μία πρωί και την άλλη βδομάδα η άλλη.

 

Το εκπαιδευτικό κομμάτι τελείωνε στην ίδια ώρα με το κλασικό στις 12 δηλαδή. Από τις 12 και μετά κάνανε ακόμα ένα διάλειμμα και μετά είχανε φαγητό, ξεκούραση σε κρεβατάκια/στρωματάκια, και μετά μέχρι τη λήξη διαβάζανε κάποιο παραμύθι ή κάποια άλλη ήρεμη δραστηριότητα.

Δεν συνεχιζότανε το εκπαιδευτικό κομμάτι αν και κατά την γνώμη μου το να φάει, να καθαρίσει το τραπέζι του, να στρώσει το κρεβατάκι του ένα παιδί 4 με 6 (βάζω και τα προνήπια) είναι και αυτό πολύ σημαντικό για το ίδιο το παιδί.

 

Με το καινούριο σύστημα τι άλλαξε;

Το ότι έγινε το ωράριο του κλασικού 8-13 και εγώ για θετικό το βλέπω, το ίδιο και με το δημοτικό.

Τώρα για όλα τα άλλα αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα δε το ξέρω, δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη αλλά προτιμώ να μη γκρινιάζω πριν το δω πρώτα από κοντα.

 

Aκριβως, αυτο.

Και εμενα ο γιος μου πριν 2 χρονια που πηγαινε ολοημερο νηπιαγωγειο εως στις 16.00 , αυτο το προγραμμα εφαρμοζοταν.

Εναλλαξ οι δασκαλες και στο απογευματινο τμημα ξεκουραση , φαγητο και αντε στο τελος για τα λιγα παιδακια που ειχαν απομεινει παραμυθακια. Κατι χαλαρο.

 

 

xrigio μα τι εκπαιδευση παραπανω θελουμε για τα νηπια? Ειναι δυνατον?

Και μονο οτι μενουν τοσες πολλες ωρες στο ολοημερο , ειναι αθλος .

Οχι δεν θελαμε επιπλεον εκπαιδευση , αλλα ξεκουραση, χαλαρωση .

 

Το καινουριο συστημα μου φαινεται καλυτερο για το Δημοτικο , που με ενδιαφερει. Με το νηπιαγωγειο δεν ξερω ακριβως τις αλλαγες.Δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν δυο κατηγοριες Δημοτικα. Πιλοτικα και κλασικα. Ολα τα παιδια την ιδια μορφωση πρεπει να παιρνουν . Και το 13.15 ειναι πολυ πιο ανθρωπινο απο το 14.00.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε ότι καταργήθηκε το ολοημέρο είτε στο νηπιαγωγείο, είτε στο δημοτικό... Ότι ίσχυε και πέρυσι δεν ισχύει; Η μόνη αλλαγή είναι στις ώρες.

 

Μόνο θετικά βλέπω με το νέο σύστημα, ασχέτως κομματικού προσανατολισμού του καθενός από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο θετικά βλέπω με το νέο σύστημα, ασχέτως κομματικού προσανατολισμού του καθενός από εμάς.

 

Εξαρτάται από ποια 'γωνία' το βλέπει κανείς. Από του γονιού ή του δασκάλου. Αυτό κατάλαβα εδώ και προβληματίζομαι για πολλά.;):confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από ποια 'γωνία' το βλέπει κανείς. Από του γονιού ή του δασκάλου. Αυτό κατάλαβα εδώ και προβληματίζομαι για πολλά.;):confused:

 

Για τους δασκάλους δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει...

 

Από την πλευρά του γονιού εγώ δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά. Βλέπω όμως γονείς που διαμαρτύρονται ότι καταργήθηκε το ολοήμερο... Πως ακριβώς;;; Δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δασκάλους δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει...

 

Από την πλευρά του γονιού εγώ δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά. Βλέπω όμως γονείς που διαμαρτύρονται ότι καταργήθηκε το ολοήμερο... Πως ακριβώς;;; Δεν έχω καταλάβει.

 

Κι εγώ δεν βλέπω κάτι κακό, όσον αφορά τους γονείς και τους μαθητές.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχε καταργηθεί, αλλά δεν καταργήθηκε... Μην πιστεύετε ότι μούφα διαβάζετε...

 

Γιατι μακαρι;;εμενα μου το ειπε ο διευθηντης του γυμνασιου.

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι μακαρι;;εμενα μου το ειπε ο διευθηντης του γυμνασιου.

 

Γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται ομαδική προσευχή στα σχολεία. Όποιος θέλει προσεύχεται μόνος του στο σπίτι ή πάει στην εκκλησία.

 

Και ο διευθυντής θα άκουσε κάνεναν τίτλο ειδήσεων... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται ομαδική προσευχή στα σχολεία. Όποιος θέλει προσεύχεται μόνος του στο σπίτι ή πάει στην εκκλησία.

 

Και ο διευθυντής θα άκουσε κάνεναν τίτλο ειδήσεων... :rolleyes:

 

Μπορει..:P θα το δουμε....εμενα παντως μου αρεσε η προσευχη στα σχολεια πεστο συνηθεια πεστο ετσι μεγαλωσαμε κ εμεις ......

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην είμαι αντρας και δεν είμαι εκπαιδευτικος.

Δεύτερον δεν ξέρω σε ποια νηπιαγωγεία πήγαιναν τα παιδιά σας αλλά σε αυτά που γνωρίζω δεν ήταν μετά τις 12 μόνο φαί ύπνος και παραμυθι. Γινονταν δύο εκπαιδευτικες δραστηριοτητες το πρωί και δύο το απόγευμα.

Το κάθε νηπιαγωγείο ( κλασικό ή ολοήμερο ) είχε το δικό του πρόγραμμα. Δηλαδή άλλο πρόγραμμα ακολουθούσε ένα ολοήμερο και άλλο ένα κλασικό. Δεν εννοών από πλευρά ωραρίου.

Σήμερα ο νέος νόμος λέει οτι όλα τα τμήματα ενός νηπιαγωγειου θα έχουν ενιαιο πρόγραμμα. Εν πολλοίς αυτό εξαρτάται από την διευθύντρια. Πρακτικά αν αυτή βαριέται να κάνει πολλά πολλά παίρνει στον λαιμό της και τις άλλες νήπιαγωγους και τα παιδια τους.

Επίσης καταργήθηκε το τμήμα ολοημερου.

Δηλαδή σε μια τάξη θα μαζευονται γύρω στα 15 παιδιά από 3 διαφορετικά τμηματα (ανάλογα με την δύναμη του νηπιαγωγείου ). Δηλαδή αυτά τα παιδιά σε τόσο μικρή ηλικία θα βλέπουν τους συμμαθητές τους να έρχονται οι γονείς τους να τα παρουν και αυτά να πηγαίνουν σε μια άλλη τάξη που δεν θα είναι δικιά τους με άλλα παιδιά και άλλη νηπιαγωγο την οποία θα βλέπουν μόνο τις ώρες εκείνες. Ιδίως τα προνηπια είναι φυσιολογικό να έχουν μεγαλύτερη δυσκολία προσαρμογής σε όλο αυτό. Και όχι μόνο η νηπιαγωγος που θα αναλάβει την πρωινή ζώνη 07 45 με 08 30 θα έχει όλα τα παιδιά από όλα τα τμήματα . Στις 08 30 το καθε παιδι θα πηγαινει στο τμημα του και η νηπιαγωγος αυτη θα σχολαει 12 10 όπου η νηπιαγωγος του ολοημερου μέχρι τις 13 θα αναλαμβάνει όλα τα παιδιά του τμήματος .Στις 13 θα φεύγουν κάποια και θα της έρχονται κάποια άλλα απι τα υπόλοιπα τμήματα. Δηλαδή όλο αυτό το θεωρείτε καλο;

 

Και για να κλείσω το θεμα θεωρώ καλό που ενοποιηθηκαν οι ώρες σχολασματος νηπιαγωγειου και δημοτικού. Οπότε ορθώς παραταθηκε η ώρα του κλασικου νηπιαγωγειου.

Για το ολοήμερο νηπιαγωγείο όμως θεωρώ ότι δεν έπρεπε να αλλάξει κάτι και ότι οι επερχόμενες αλλαγές είναι μη θετικές και για αλλους λόγους που δεν έχω το χρόνο να αναπτύξω.

 

Τώρα για το ολοήμερο δημοτικο δεν έχω πλήρη άποψη διότι φέτος ξεκινάει η κόρη μου και την έγραψα σε ιδιωτικό.

Βέβαια αν ισχυει ότι μείωσαν ώρες γυμναστικής πληροφορικής δεν το θεωρώ σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα γίνεται προσευχή ή όχι το πρωί, ουσιαστικά περνάει στη διακριτική ευχέρεια του διευθυντή. Αν θέλει, θα κάνει, αν δε θέλει, όχι.

 

Προσωπικά, θεωρώ μέγα σφάλμα το να σταματήσει να γίνεται. Και το γεγονός σαν γεγονός καθ' αυτό και το λόγο που κρύβεται πίσω από αυτήν την κίνηση. Στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωτική. Όποιος δε θέλει, μπορεί να πηγαίνει στις 8.15 αντί για τις 8.10 και δεν κάνει κι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον δεν ξέρω σε ποια νηπιαγωγεία πήγαιναν τα παιδιά σας αλλά σε αυτά που γνωρίζω δεν ήταν μετά τις 12 μόνο φαί ύπνος και παραμυθι. Γινονταν δύο εκπαιδευτικες δραστηριοτητες το πρωί και δύο το απόγευμα.

Το κάθε νηπιαγωγείο ( κλασικό ή ολοήμερο ) είχε το δικό του πρόγραμμα. Δηλαδή άλλο πρόγραμμα ακολουθούσε ένα ολοήμερο και άλλο ένα κλασικό. Δεν εννοών από πλευρά ωραρίου.

Σήμερα ο νέος νόμος λέει οτι όλα τα τμήματα ενός νηπιαγωγειου θα έχουν ενιαιο πρόγραμμα. Εν πολλοίς αυτό εξαρτάται από την διευθύντρια. Πρακτικά αν αυτή βαριέται να κάνει πολλά πολλά παίρνει στον λαιμό της και τις άλλες νήπιαγωγους και τα παιδια τους.

Επίσης καταργήθηκε το τμήμα ολοημερου.

Δηλαδή σε μια τάξη θα μαζευονται γύρω στα 15 παιδιά από 3 διαφορετικά τμηματα (ανάλογα με την δύναμη του νηπιαγωγείου ). Δηλαδή αυτά τα παιδιά σε τόσο μικρή ηλικία θα βλέπουν τους συμμαθητές τους να έρχονται οι γονείς τους να τα παρουν και αυτά να πηγαίνουν σε μια άλλη τάξη που δεν θα είναι δικιά τους με άλλα παιδιά και άλλη νηπιαγωγο την οποία θα βλέπουν μόνο τις ώρες εκείνες. Ιδίως τα προνηπια είναι φυσιολογικό να έχουν μεγαλύτερη δυσκολία προσαρμογής σε όλο αυτό. Και όχι μόνο η νηπιαγωγος που θα αναλάβει την πρωινή ζώνη 07 45 με 08 30 θα έχει όλα τα παιδιά από όλα τα τμήματα . Στις 08 30 το καθε παιδι θα πηγαινει στο τμημα του και η νηπιαγωγος αυτη θα σχολαει 12 10 όπου η νηπιαγωγος του ολοημερου μέχρι τις 13 θα αναλαμβάνει όλα τα παιδιά του τμήματος .Στις 13 θα φεύγουν κάποια και θα της έρχονται κάποια άλλα απι τα υπόλοιπα τμήματα. Δηλαδή όλο αυτό το θεωρείτε καλο;

.

 

- Στο δικό μας νηπιαγωγείο το ίδιο πρόγραμμα ακολουθούσαν και στο κλασσικό τμήμα και στο ολοήμερο. Δεν υπήρχε καμιά διαφοροποίηση και γιατί να υπάρχει άλλωστε;

Μετά τις 12:30 το κλασσικό πήγαινε σπίτι του, το ολοήμερο συνέχιζε με φαγητό και ξεκούραση, κανένα dvd κτλ. Το ίδιο θα γίνεται και τώρα.

 

- Ακόμη και να μαζεύονται σε μία τάξη 15 παιδιά από 2 διαφορετικά τμήματα, που είναι το κακό και που η δυσκολία προσαρμογής; Μέσα στην πρώτη βδομάδα θα έχουν γνωριστεί τα παιδιά μεταξύ τους και θα έχουν γνωρίσει και τη δασκάλα.

 

- Να επισημάνω ότι και πριν τα παιδιά του ολοήμερου έβλεπαν κάποια άλλα παιδάκια να φεύγουν. πχ από το διπλανό τμήμα, ή ακόμα και από το ίδιο τμήμα καθώς πολλά τα έπαιρναν στις 2μμ. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

- Στο δικό μας νηπιαγωγείο το ίδιο πρόγραμμα ακολουθούσαν και στο κλασσικό τμήμα και στο ολοήμερο. Δεν υπήρχε καμιά διαφοροποίηση και γιατί να υπάρχει άλλωστε;

Μετά τις 12:30 το κλασσικό πήγαινε σπίτι του, το ολοήμερο συνέχιζε με φαγητό και ξεκούραση, κανένα dvd κτλ. Το ίδιο θα γίνεται και τώρα.

 

- Ακόμη και να μαζεύονται σε μία τάξη 15 παιδιά από 2 διαφορετικά τμήματα, που είναι το κακό και που η δυσκολία προσαρμογής; Μέσα στην πρώτη βδομάδα θα έχουν γνωριστεί τα παιδιά μεταξύ τους και θα έχουν γνωρίσει και τη δασκάλα.

 

- Να επισημάνω ότι και πριν τα παιδιά του ολοήμερου έβλεπαν κάποια άλλα παιδάκια να φεύγουν. πχ από το διπλανό τμήμα, ή ακόμα και από το ίδιο τμήμα καθώς πολλά τα έπαιρναν στις 2μμ. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.

 

Καταρχήν διευκρίνισα οτι δεν μιλουσα για ωρολογιο προγραμμα αλλά για εκπαιδευτικό πρόγραμμα (στόχους, προγραμμα εκπαιδευτικο πχ οικολογια κλπ)

 

Επίσης στα ολοημερα τμηματα η πόρτα επρεπε να ανοιγει βασει νόμου στις 15:45. Πως εσυ μιλάς για παιδιά που εφευγαν στις 14:00; Μονο σε εξαιρετικές περιπτωσεις οριζοταν προωρη αποχωρηση με αίτηση γονεα και απόφαση του Διευθυντη Πρωτοβαθμιας. Ειχαν τηρηθει οι διαδικασιες;

dvd στο νηπιαγωγείο; Που το βρηκαν αυτό; Ποιος νόμος τους το επέτρεπε;

 

Μονο φαι υπνο, χαλάρωση και dvd μετά τις 12;

Οι νηπιαγωγοι σου είχαν διαβάσει το προγραμμα του Υπουργειου Παιδείας και τι όφειλαν να κανουν ή έκαναν ό, τι γουσταραν;

Μιλάμε για ιδιωτικό ή δημόσιο;

 

Με αυτή τη λογικη και από φέτος οι νηπαιαγωγοί μπορούν να γραψουν στα παλαιά των υποδημάτων τους το νέο νόμο και να κανουν ότι θελουν

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διευκρίνισα οτι δεν μιλουσα για ωρολογιο προγραμμα αλλά για εκπαιδευτικό πρόγραμμα (στόχους, προγραμμα εκπαιδευτικο πχ οικολογια κλπ)

 

Επίσης στα ολοημερα τμηματα η πόρτα επρεπε να ανοιγει βασει νόμου στις 15:45. Πως εσυ μιλάς για παιδιά που εφευγαν στις 14:00; Μονο σε εξαιρετικές περιπτωσεις οριζοταν προωρη αποχωρηση με αίτηση γονεα και απόφαση του Διευθυντη Πρωτοβαθμιας. Ειχαν τηρηθει οι διαδικασιες;

dvd στο νηπιαγωγείο; Που το βρηκαν αυτό; Ποιος νόμος τους το επέτρεπε;

 

Μονο φαι υπνο, χαλάρωση και dvd μετά τις 12;

Οι νηπιαγωγοι σου είχαν διαβάσει το προγραμμα του Υπουργειου Παιδείας και τι όφειλαν να κανουν ή έκαναν ό, τι γουσταραν;

Μιλάμε για ιδιωτικό ή δημόσιο;

 

Με αυτή τη λογικη και από φέτος οι νηπαιαγωγοί μπορούν να γραψουν στα παλαιά των υποδημάτων τους το νέο νόμο και να κανουν ότι θελουν

 

Ναι για εκπαιδευτικό πρόγραμμα μιλάω και εγώ. Αναφερόταν κάπου ότι άλλο πρόγραμμα ακολουθεί το κλασσικό και άλλο το ολοήμερο; Και τώρα το μεικτό τμήμα δηλαδή τι πρόγραμμα θα ακολουθεί;

 

Για το dvd γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση; Και στο δημοτικό βλέπουν κάποιες φορές dvd στην ευέλικτη ζώνη. Για εκπαιδευτικά dvd μιλάμε.

 

Για την πρόωρη αποχώρηση ναι ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Τώρα αν τηρήθηκαν οι διαδικασίες, τι να σου πω. Δεν τους έκανα έλεγχο. Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν θα πάθει κάτι η ψυχολογία του παιδιού εάν δει κάποιους συμμαθητές του να αποχωρούν νωρίτερα. Άλλωστε και πριν βλέπανε όλη τη διπλανή τάξη να φεύγει και εκείνα να μένουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο και είναι τεράστια συζήτηση για τους στοχους του νηπιαγωγείου και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

 

Επιγραμματικά αναφερω

Παντως όχι δεν είχαν κοινό προγραμμα

 

Σου παραθέτω από σχετική απόφαση εγκυκλιο του Υπουργείου της 12-09-2014:

Αν σε ένα Ολοήμερο Νηπιαγωγείο λειτουργεί και κλασικό τμήμα, επισημαίνεται πως κάθε τμήμα λειτουργεί ως προς το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα και το ωράριο ανεξάρτητα από το άλλο

 

 

Μπορεις να την διαβασεις εδω.

http://dipe-peiraia.att.sch.gr/index.php/ekpaideytikathemata/405-leitourgia-oloimerou-nipiagogeiou-gia-to-sxoliko-etos-2014-2015

 

Ενοοειται ότι αυτο ισχυε ολα τα χρονια

 

Σας παραθέτω και το ΦΕΚ για το ωρολογιο πρόγραμμα του κλασικού νηπιαγωγείου και του ολοημερου, οπως ίσχυε.

 

http://blogs.sch.gr/10nipmytil/files/2014/12/%CE%A9%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%9D%CE%B7%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85.pdf

 

Είναι σαφες ότι 12 με 12 30 και 14 30 με 15 15 είχαν εκπαιδευτικές διαθεμετικές δραστηριοτητες και 15 15 με 15 45 συζητηση επί του προγραμματος.

 

Όχι μόνο φαι και υπνο δηλαδή οπως λέτε.

 

ΜΑΡΙΤΑ:

Το εκπαιδευτικό κομμάτι τελείωνε στην ίδια ώρα με το κλασικό στις 12 δηλαδή. Από τις 12 και μετά κάνανε ακόμα ένα διάλειμμα και μετά είχανε φαγητό, ξεκούραση σε κρεβατάκια/στρωματάκια, και μετά μέχρι τη λήξη διαβάζανε κάποιο παραμύθι ή κάποια άλλη ήρεμη δραστηριότητα.

 

 

SUMMER WINE

Και εμενα ο γιος μου πριν 2 χρονια που πηγαινε ολοημερο νηπιαγωγειο εως στις 16.00 , αυτο το προγραμμα εφαρμοζοταν.

Εναλλαξ οι δασκαλες και στο απογευματινο τμημα ξεκουραση , φαγητο και αντε στο τελος για τα λιγα παιδακια που ειχαν απομεινει παραμυθακια. Κατι χαλαρο.

 

Daenerys_T

 

Μετά τις 12:30 το κλασσικό πήγαινε σπίτι του, το ολοήμερο συνέχιζε με φαγητό και ξεκούραση, κανένα dvd κτλ. Το ίδιο θα γίνεται και τώρα.

 

 

Τι εκαναν στα νηπιαγωγεια σας δεν ξερω. Προφανως παραβίαζαν τον νομο

 

Επίσης στο ενα τμημα είχαν 4 διαθεματικές δραστηριοτητες και στο αλλο 2. Πως είναι δυνατον να μιλάμε για κοινό προγραμμα που επαναλαμβάνω οτι δεν ισχυε με αποφαση του Υπουργείου

Link to comment
Share on other sites

edit για να μην υπάρχουν αμφιβολίες...http://www.iefimerida.gr/news/286715/anagnostopoyloy-ola-ta-paidia-ton-metanaston-tha-entahthoyn-sto-ekpaideytiko-systima

 

αν και είναι συζήτηση για άλλο thread, βέβαια

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν δυο κατηγοριες Δημοτικα. Πιλοτικα και κλασικα. Ολα τα παιδια την ιδια μορφωση πρεπει να παιρνουν . Και το 13.15 ειναι πολυ πιο ανθρωπινο απο το 14.00.

 

Συμφωνώ επίσης. Μα δεν είναι ανόητο τόσο καιρό άλλα δημοτικά να σχολάνε στις 12 και άλλα στις 14:00?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειλικρινά ελπίζω να μην ενοχλώ τη συζήτησή σας, αλλά μου φάνηκε το καταλληλότερο thread για να εκφράσω τον προβληματισμό μου. Έχουμε 3 κοριτσάκια, περίπου 6 ετών, 3 ετών και 1 έτους. Ως τώρα μέναμε στο Λονδίνο, αλλά λόγω της δουλειάς μου θα μετακομίσουμε οριστικά στην Αθήνα. Θα ήθελα,λοιπόν, να σας ρωτήσω: θεωρείται ότι το δημόσιο σχολείο σε συνδυασμό με το ολοήμερο μπορεί να μας καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό με τα παιδιά? Δουλεύουμε καθημερινά κι οι 2 ως τις 17:00-17:45 περίπου, δεν μπορούμε να βασιστούμε καθόλου σε παππούδες και έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε άτομο που θα επιφορτίσουμε με τη φροντίδα των κοριτσιών, συμπληρωματικά πάντα με το σχολείο, δηλαδή θα αναλάβει να τα παραλαμβάνει από το σχολείο και να τα φροντίζει ώσπου να επιστρέψουμε. Να προσθέσω, επίσης, ότι συχνά λόγω της εργασίας μου απουσιάζω σε υπερατλαντικά ταξίδια.

Πιο πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση συχνά να έχουμε πρόβλημα λόγω απεργιών κλπ, καθώς είναι πιθανόν ότι η μέλλουσα ''νταντά'' των κοριτσιών δε θα είναι διαθέσιμη τα πρωινά. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας, ευχαριστώ προκαταβολικά.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση συχνά να έχουμε πρόβλημα λόγω απεργιών κλπ, καθώς είναι πιθανόν ότι η μέλλουσα ''νταντά'' των κοριτσιών δε θα είναι διαθέσιμη τα πρωινά. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας, ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σίγουρα θα τύχουν και κάποιες μέρες απεργίας μέσα στη χρονιά. Ή μέρες συνελεύσεων των δασκάλων ή γιορτές ή μπορεί το ολοήμερο να μην ξεκινήσει από την αρχή της χρονιάς. Επίσης μην ξεχνάς ότι έχουμε 2 εβδομάδες διακοπών τα Χριστούγεννα, 2 το Πάσχα και τα σχολεία κλείνουν μέσα Ιουνίου.

 

Οπότε βλέπω 2 επιλογές. Είτε τα πας σε δημόσια σχολεία για να γλυτώσεις τα έξοδα 3 παιδιών, αλλά θα πρέπει να υπάρχει μια εναλλακτική για περιπτώσεις σαν τις παραπάνω ή σε περίπτωση ασθένειας των παιδιών (πχ μια νταντά που να μπορεί να έρθει και εκτάκτως ή ένας από τους 2 γονείς να μπορεί να λείψει από τη δουλειά του ή να διαμορφώσει κάπως το ωράριο), είτε τα πας σε ιδιωτικά. Αλλά στο θέμα της ασθένειας, πάλι θα πρέπει να υπάρχει εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειλικρινά ελπίζω να μην ενοχλώ τη συζήτησή σας, αλλά μου φάνηκε το καταλληλότερο thread για να εκφράσω τον προβληματισμό μου. Έχουμε 3 κοριτσάκια, περίπου 6 ετών, 3 ετών και 1 έτους. Ως τώρα μέναμε στο Λονδίνο, αλλά λόγω της δουλειάς μου θα μετακομίσουμε οριστικά στην Αθήνα. Θα ήθελα,λοιπόν, να σας ρωτήσω: θεωρείται ότι το δημόσιο σχολείο σε συνδυασμό με το ολοήμερο μπορεί να μας καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό με τα παιδιά? Δουλεύουμε καθημερινά κι οι 2 ως τις 17:00-17:45 περίπου, δεν μπορούμε να βασιστούμε καθόλου σε παππούδες και έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε άτομο που θα επιφορτίσουμε με τη φροντίδα των κοριτσιών, συμπληρωματικά πάντα με το σχολείο, δηλαδή θα αναλάβει να τα παραλαμβάνει από το σχολείο και να τα φροντίζει ώσπου να επιστρέψουμε. Να προσθέσω, επίσης, ότι συχνά λόγω της εργασίας μου απουσιάζω σε υπερατλαντικά ταξίδια.

Πιο πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση συχνά να έχουμε πρόβλημα λόγω απεργιών κλπ, καθώς είναι πιθανόν ότι η μέλλουσα ''νταντά'' των κοριτσιών δε θα είναι διαθέσιμη τα πρωινά. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας, ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σχολικές αργίες, συνελεύσεις, απεργίες και περιόδους διακοπών, θα χρειαστείς κάποιον στο σπίτι. Προφανώς και σε περίπτωση ασθένειας.

Πολλές κυρίες που προσέχουν παιδάκια μετά το σχολείο μπορούν να έρχονται από το πρωί όταν χρειαστεί, εφόσον το έχετε ξεκαθαρίσει από την αρχή, δεν είναι περίεργο κάτι τέτοιο. Εξαλλου και το ιδιωτικό δε σου λύνει το πρόβλημα στην περίπτωση των σχολικών αργιών και διακοπών, που είναι και το σοβαρότερο. Το αν θα γίνουν 2 απεργίες και μία συνέλευση, είναι "πταίσμα" συγκριτικα.

Παρεπιπτόντως, γιατί νταντά ΚΑΙ ολοήμερο; Δύσκολα θα βρεις κάποια να δουλέψει μόνο μία ώρα τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Βέρα αν μπορούσες να ρωτήσεις θα με διευκολύνει πολύ...Η αν αυτός ο γνωστός σου ξέρει και από άλλους γονείς τι γίνεται στην περιοχή...

Καντι γιατί το λες αυτό για τα σχολεία?

 

Ο συγκεκριμένος συνάδελφος το πήγαινε στο 5ο δημοτικό και μου είπε: "μακριά at all cost"

 

Ένας άλλος το πάει στο 2ο δημοτικό και είναι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ως εκεί ξέρω .... :)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...