Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Να προσθέσω κι εγώ ότι έχω ακούσει τα καλύτερα για τα εκπαιδευτήρια Θεομήτωρ στην Ηλιούπολη. Ανήκουν στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών, ΔΕΝ γίνεται προσυλητισμός, ΔΕΝ είναι υποχρεωτικός ο εκκλησιασμος. Απλώς η διευθύντρια είναι μοναχή. Η προηγούμενη διευθύντρια, η μοναχή Πελαγία, ήταν μια εκπληκτική γυναίκα που λάτρευαν όλα τα παιδιά, που την έβλεπαν σαν μητέρα τους, παρά το ράσο και το προχωρημένο της ηλικίας. Από κει αποφοίτησε η κουνιάδα μου, πριν αρκετά χρόνια βέβαια, και έχει μόνο καλά να πει. Και μη νομίσετε ότι είναι της θρησκείας, το αντίθετο θα έλεγα. Εμείς έχουμε σκεφτεί τα μωρά μας, όταν έρθει η ώρα, να τα γράψουμε εκεί. Θέλω όμως να ακούσω και για άλλα σχολεία. Οσων τα παιδιά φοιτούν σε ιδιωτικά, ας γράφουν τάξη και δίδακτρα, έτσι για να ξέρουμε τι γίνεται.

Καλό απόγευμα σε όλους και όλες

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ που ρώτησα σε 2 ιδιωτικά για του χρόνου, για α' δημοτικού, στο ένα μου είπαν 3500, και στο άλλο 4500... Για ένα παιδί!! Πού να πάνε και οι δύο!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανετε και μια αποπειρα να παει το παιδι στο δημοσιο της γειτονιας? Δεν ειμαι κατα του ιδιωτικου αλλα θα καταφυγω εκει αν δεν μεινω ευχαριστημενη με το δημόσιο.. Εκτος αν συντεχπυν αλλοι λογοι πχ οι γονεις δουλευουν μακρυα και δεν υπαρχει κανεις να παραλαβει το παιδι την ωρα που σχολαει και τετοια αντιστοιχα πραγματα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω πει πάρα πολλές φορές ότι είμαι υπέρ του ιδιωτικου αν και την κόρη μου τη στέλνω στο δημόσιο.

 

Όσον αφορά όμως τις ώρες λειτουργίας του σχολείου όσο υπάρχουν κοινοτικά πλαίσια στήριξης και χρήματα στα περισσότερα δημόσια σχολεία λειτουργούν τα ολοήμερα εώς τις 16:15. Απ'ότι έχω μάθει από γνωστούς μου στα ιδιωτικά τα παιδιά σχολάνε κανονικά όπως του δημόσιου και αν ο γονιός επιθυμεί ολοήμερο πληρώνει κάτιτις παραπάνω.

 

Στα νότια προάστια έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη Γεννάδειο και για το Παλλάδιο. Για τα εκπ.Χουρδάκη δεν έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δημοσιο θα τους πάω εκτός κι αν μου κάτσει... (το τζόκερ που δεν παίζω)! Το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω τόσα λεφτά στο ιδιωτικό απο τη στιγμή που και δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω και στοιβάζει 30 παιδιά στην τάξη!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δημοσιο θα τους πάω εκτός κι αν μου κάτσει... (το τζόκερ που δεν παίζω)! Το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω τόσα λεφτά στο ιδιωτικό απο τη στιγμή που και δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω και στοιβάζει 30 παιδιά στην τάξη!

 

Συμφωνώ μετά από ψάξιμο κι εμείς δημόσιο στην Α Δημοτιού του χρόνου. Σε όλα τα ιδιωτικά μας λέγανε 28 παιδιά ΣΙΓΟΥΡΑ και στο δημόσιο η Α τάξη φέτος είχε 17 παιδιά! Προφανώς επειδή καταφεύγουν όλοι στα ιδιωτικά, αλλά σε σχέση με τα λεφτά που ζητάνε δεν ξέρω αν αξίζει.

Για αυτό δημόσιο και το απόγευμα ας κάνει ΌΟΟΟΤΙ δραστηριότητα ή ιδιαίτερο χρειάζεται... και πάλι λιγότερα θα δίνω από ότι στο ιδιωτικό!

 

Εξάλλου είμαστε διατεθημένοι και μπορούμε να βοηθήσουμε πολύ σε όλα.

Δε χρειάζεται να πληρώνω για να μου το διαβάσουν. Πιστεύω έτσι κι αλλιώς ότι δεν υπάρχει δάσκαλος που θα σου τα βάλει στο κεφάλι εάν το ίδιο το παιδί δε θέλει από μόνο του να μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα rike! Άλλωστε τα βρίσκω και λίγο βάρβαρα τα ωράρια του ιδιωτικού! Γιατί να είναι το παιδί μου από τις 6.40 που περνάει το σχολικό στο δρόμο ?? Είναι πολλά τα κατά νομίζω σε αυτή την ηλικία! Στο γυμνάσιο αν πάνε καλά τα πράγματα και είμαστε καλά, λέμε για ιδιωτικό. Εκεί αλλαζει λίγο ... θέλεις να έχει μια κάποια "προστασία", εκεί είναι που "χάνεις" λίγο τη μπαλα όσον αφορά τις παρέες του και τις δραστηριότητες (αλλά κι αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση) και οι υποδομές στα δημόσια τουλάχιστον της περιοχής μας δεν είναι και ό,τι καλύτερο!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στα δημόσια μπορούνε τα παιδιά να πάνε απο τις 7:00 το πρωί και να μείνουνε και μετά το ολοήμερο σε θεατρική αγωγή ή άλλες δρατηριότητες που μπορούνε να επιλέξουν. :D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω και γω την αποψη μου μιας και ως εφηφος ειχα αλλαξει πολλα δημοτικα-γυμνασια-λυκεια ιδιωτικα και δημοσια....

\δεν παιζει κανενα ρολο το αν θα ειναι ενα σχολειο ιδιωτικο η οχι πιστεψτε με!!!!!

εχω παει σε ιδιωτικο γυμνασιο που ηταν ποοοολυ χειροτερο απο ολες τις πλευρες απο ενα δημοσιο

αν ενα παιδι θελει να μαθει η οχι μερικες φορες δεν ειναι μονο στο χερι του αλλα στο χερι του δασκαλου-καθηγητη

ειχα καθηγητη που με εκανε να λατρεψω την φιλολογια και με αλλαγη σχολειου καθηγητη να μην το αντεχω το μαθημα....

για να σας φτιαξω λιγο την διαθεση θα σας πω πως ηταν δημοσιο δημοτικο στην Ιταλια που ειχα παει για ενα χρονο.

ερχοταν το πρωι το σχολικο.... ειπα οτι ηταν δημοσιο ε?

καθε μαθημα γινοταν σε ξεχωριστη ταξη δηλαδη χημεια σε ταξη χημειας με πειραματα και τα σχετικα

γεωλογια σε γειτονικο αλσος ....

το μεσημερι τρωγαμε εκει και μετα αν θελαμε καθομασταν εως της 17.00

δεν παιρναμε ασκησεις για το σπιτι ολη η δουλεια γινοταν εκει

το σαββατο μας πηγαιναν αν θελαμε σε δραστιριοτητες π.χ. τεννις

και απο την πρωτη μερα που πηγα λογο του οτι δεν ηξερα την γλωσσα υπηρχε δασκαλα-μεταφραστρια που καθοταν μαζι μου.

αν ερχοταν και αλλο παιδι θα ερχοταν και αλλη δασκαλα-μεταφραστρια

και ολα αυτα πριν απο 14-15 χρονια.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γνώμη μου είναι ότι το ιδιωτικό προσφέρει απλά ανακούφιση στον γονέα, που θα γνωρίζει ότι υπάρχει φύλαξη στο σχολείο, ότι δεν θα διακόπτεται το σχολείο κάθε τρεις και λίγο λόγω απεργιών, επιμορφωτικών σεμιναρίων κτλ, ότι οι συναντήσεις γονεών-δασκάλων θα γίνονται απογευματινές ώρες.

 

Εμείς πάμε το γιο μας στο δημόσιο. Ηταν συνειδητή επιλογή αφού εξετάσαμε πολλά ιδιωτικά σχολεία των Νοτίων Προαστείων. Το δημόσιο έχει τα καλά του, αλλά από θέμα οργάνωσης και εξοπλισμού, έχει τα κακά του. Το ολοήμερο από τις 7 το πρωί δεν λειτουργεί σε όλα τα σχολεία. Θα πρέπει να το ψάξεις αυτό, αν το σκέφτεσαι. Στο ολοήμερο διδάσκουν άνθρωποι ειδικευμένοι σε θέματα (πχ. πληροφορικής, μουσικής, εικαστικών), αλλά χωρίς παιδαγωγικές γνώσεις.

 

Το δημόσιο θέλει πολλή ενασχόληση. Να βλέπεις τι γίνεται, να μαθαίνεις, να ασχολείσαι με το σύλλογο γονέων για να ενισχύσεις την προσπάθειά του να εξασφαλιστούν κάποια βασικά πράγματα. Να είσαι διατεθειμένος να ζητάς άδεια από την εργασία σου κάθε τρεις και λίγο για οποιοδήποτε λόγο. Οι τουαλέτες συνήθως είναι απαράδεκτες, οπότε αν για παράδειγμα το παιδί σου πάθει δυσκολιότητα γιατί συχαίνεται να πηγαίνει στην τουαλέτα, ή αν δεν έχει χαρτί τουαλέτας, μη νομίσεις ότι θα βρεις άκρη με το σχολείο για να λυθεί το θέμα.

Τα καλά του, από τη δική μας προσωπική εμπειρία, είναι ότι το παιδί είναι χαρούμενο, πραγματικά μαθαίνει, και έχει κάνει πολλές φιλίες στη γειτονιά, είναι μια καλή ομάδα παιδιών.

Ανάλογα με το δημόσιο σχολείο, γίνονται πολύ καλές προσπάθειες, αν αναλογιστεί κανείς τις συνθήκες και τους ελάχιστους πόρους που διατίθενται από τους δήμους στα σχολεία.

 

Και φυσικά, το επίπεδο του δασκάλου κάνει όλη τη διαφορά.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

για να σας φτιαξω λιγο την διαθεση θα σας πω πως ηταν δημοσιο δημοτικο στην Ιταλια που ειχα παει για ενα χρονο.

ερχοταν το πρωι το σχολικο.... ειπα οτι ηταν δημοσιο ε?

καθε μαθημα γινοταν σε ξεχωριστη ταξη δηλαδη χημεια σε ταξη χημειας με πειραματα και τα σχετικα

γεωλογια σε γειτονικο αλσος ....

το μεσημερι τρωγαμε εκει και μετα αν θελαμε καθομασταν εως της 17.00

δεν παιρναμε ασκησεις για το σπιτι ολη η δουλεια γινοταν εκει

το σαββατο μας πηγαιναν αν θελαμε σε δραστιριοτητες π.χ. τεννις

και απο την πρωτη μερα που πηγα λογο του οτι δεν ηξερα την γλωσσα υπηρχε δασκαλα-μεταφραστρια που καθοταν μαζι μου.

αν ερχοταν και αλλο παιδι θα ερχοταν και αλλη δασκαλα-μεταφραστρια

και ολα αυτα πριν απο 14-15 χρονια.......

 

" :roll: Αναστεναγμός καημού" η δική μας χώρα πόσα χρόνια θέλει ακόμα για να οργανώσει το εκπαιδευτικό της σύστημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To θέμα δημόσιο ή ιδιωτικό είναι μεγάλο και μας έχει απασχολήσει και μας πολύ. Καταλήξαμε στο ιδιωτικό για πολλούς λόγους παρόλο που αρχικά είμασταν και οι δύο υπέρ του δημοσίου.

Δημόσιο όμως με δημόσιο έχει διαφορά. Στην περιοχή μας η υποδομή των δημοσίων πάσχει σοβαρά. Επιπλέον είναι πάρα πολλά τα αλλοδαπά παιδάκια που δε μιλούν καλά ελληνικά και δεν υπάρχει παντού η απαραίτητη οργάνωση -τμήματα ένταξης κτλ- ώστε και αυτά να είναι σε θέση να προοδεύσουν και η τάξη να προχωρά. Το ολοήμερο δε λειτουργεί παντού και όταν λειτουργεί δε λειτουργεί σωστά αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις σαν πάρκινγκ παιδιών με μεγάλα προβλήματα στα θέματα της ασφάλειας και της προσοχής.

Επιπλέον τα ωράρια -ακόμα και στο ολοήμερο- δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν με τίποτα γονείς που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα -όπου το 8ωρο δεν ισχύει σχεδόν ποτέ- και δεν έχουν ανθρώπους για να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά στο σχολείο, να φροντίσουν για το φαγητό τους και να τα απασχολούν μέχρι να επιστρέψουν οι γονείς. Στην περίπτωσή μας που τα παιδιά είναι 3 αυτό είναι αδύνατο. Ας μη μιλήσω για τις περιόδους των διακοπών, τις απεργίες, συνελεύσεις ή δεν ξέρω τί άλλο προκύπτει και το δημόσιο δε λειτουργεί. Τα περισσότερα ιδιωτικά έχουν διεξόδους για τους γονείς σε ευρύτερο ωράριο και κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού με πολλές δραστηριότητες όπως αθλητισμό και μουσική -που λειτουργούν οργανωμένα και με την απαραίτητη υποδομή- με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα να μην χρειάζεται να τρέχουμε 3 παιδιά το απόγευμα σε διάφορα τέτοια και τελικά να μην τα χαιρόμαστε καθόλου. Ακόμα και τα σχολεία που δεν έχουν π.χ. κολυμβητήριο, παρέχουν αυτή τη δυνατότητα μεταφέροντας τα παιδιά με το σχολικό στο κολυμβητήριο της περιοχής. Ο γιος μου τουλάχιστον που το κάνει εδώ και δύο χρόνια αυτό στον παιδικό σταθμό το λατρεύει και δεν θεωρεί καθόλου ταλαιπωρία τα δρομολόγια με το σχολικό αφενός γιατί είναι σύντομα και αφετέρου γιατί περνάει πολύ ωράια κατά τη διάρκειά τους.

 

Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχουν πολλά ιδιωτικά είναι η εκμάθηση ξένων γλωσσών στο σχολείο όπου δίνουν και για τα πτυχία χωρίς επιπλέον φροντιστήριο με όφελος και σε χρόνο και σε χρήμα για τους γονείς. Επίσης στο πρόγραμμα υπάρχουν και άλλα μαθήματα όπως π.χ. πληροφορική που στα περισσότερα δημόσια δεν υφίστανται.

Επιπλέον το εκπαιδευτικό προσωπικό -υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις- επιλέγεται με προσοχή και κάνει κατά κανόνα καλά τη δουλειά του αφού κρίνεται συνεχώς και δεν απολαμβάνει το πλεονέκτημα της μονιμότητας του δημοσίου. Σε ότι αφορά τον αριθμό των παιδιών στις τάξεις, αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα αλλά αν το ζυγίσεις με τα υπόλοιπα... Άλλωστε στην περιοχή μας τα παιδιά στις τάξεις του δημοσίου είναι 22 και στο ιδιωτικό που επιλέξαμε 26-28. Δεν θεωρούμε και τόσο τραγική τη διαφορά ιδιαίτερα αν συνεκτιμήσουμε τα αποτελέσματα της δουλειάς που γίνεται αφού όλοι οι γονείς με τους οποίους μιλήσαμε είναι πολλοί ευχαριστημένοι.

 

Δεν θέλω να καταδικάσω το δημόσιο ούτε να βγάλω λόγο υπέρ του ιδιωτικού αλλά στη δική μας περίπτωση ακόμα και με το πολύ μεγάλο για μας κόστος, η επιλογή του ιδιωτικού θεωρούμε ότι είναι η καλύτερη και για μας και για τα παιδιά μας.

Βέβαια δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο και η επιλογή θέλει μεγάλο ψάξιμο και προσοχή. Το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο, η απόσταση από το σπίτι

-αν ένα παιδάκι ξυπνά από τα άγρια χαράματα και είναι 2 ώρες στο δρόμο για να φτάσει, τότε για το παιδί το σχολείο γίνεται μαρτύριο και όχι πλεονέκτημα...- και πολλοί άλλοι παράγοντες, κάποιοι αντικειμενικοί και κάποιοι προσωπικοί αφού οι απαιτήσεις και οι αντιλήψεις των γονέων όπως και οι ανάγκες των παιδιών διαφέρουν.

 

Συγνώμη για το πολύ μεγάλο post, η πρόθεσή μου δεν είναι να κάνω το δικηγόρο του ιδιωτικού αλλά απλώς να εκφράσω τις σκέψεις μου για ένα θέμα το οποίο έχει απασχολήσει ώρες επί ωρών εμένα και τον άντρα μου.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Sun προσέχτε όταν με το καλό γινει η επιλογή του σχολείου να ρωτήσετε ακριβώς και να σας δώσουν γραπτώς πόσο κοστίζουν αυτές οι καλοκαιρινές δραστηριότητες και το ολοήμερο. Από γνωστή μου ξέρω ότι το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες ιδ.σχολείο ζήτησε 350,00 ευρώ καθώς και το ολοημερο πάει έξτρα!

Link to comment
Share on other sites

εμεις σκεφτομαστε με το καλο δηλαδη,εχουμε ακομα καιρο για τα αυγουλεα λιναρδατου στο περιστερι,ξερετε κατι??

 

 

Οι συστάσεις μου, μου λένε τα καλύτερα. Τόσο οι υποδομές όσο και το προσωπικό εργάζεται με αγάπη για τα παιδιά. Το γραφείο κίνησης επίσης πολύ εξυπηρετικό. Δεν τα κάνουν βόλτα με τα σχολικά σε όλο το λεκανοπεδιο αλλά πάνε απευθείας στο σχολείο.

Από τιμές ακριβό αλλά αξίζει τον κόπο γιατί οι δραστηριότητες γίνονται εντός του σχολείου και δεν χρειάζεται να γίνει κομμάτια το παιδί και στον απογευματινό του χρόνο.

Από παιδαγωγούς γνωρίζω μόνο μέχρι το γυμνάσιο. Η γνωστή μας που στέλνει 3 (!) παιδιά εκεί, από δημοτικό μέχρι β γυμνασίου, με διαβεβαιώνει ότι είναι πολύ προσιτοί και συνεργάσιμοι με τους γονείς και τα παιδιά.

Δεν αντιμετώπισε κανείς τους προβλημα μέχρι τώρα.

Δες τον ιστότοπό τους και κάνε και μια επίσκεψη για να πεισθείς.

Link to comment
Share on other sites

Sun προσέχτε όταν με το καλό γινει η επιλογή του σχολείου να ρωτήσετε ακριβώς και να σας δώσουν γραπτώς πόσο κοστίζουν αυτές οι καλοκαιρινές δραστηριότητες και το ολοήμερο. Από γνωστή μου ξέρω ότι το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες ιδ.σχολείο ζήτησε 350,00 ευρώ καθώς και το ολοημερο πάει έξτρα!

 

Pam ευχαριστώ.

Όταν πήγαμε στα σχολεία της περιοχής ζητήσαμε και μας έδωσαν γραπτώς το κόστος για τα δίδακτρα, τη σίτιση, και όποιες άλλες δραστηριότητες μας ενδιαφέρουν με την επιφύλαξη της αύξησης για το σχολικό έτος 2008-2009. Επίσης υπάρχουν οι αναλυτικοί πίνακες των χρεώσεων κάθε σχολείου στο παρατηρητήριο τιμών ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων στο Ίντερνετ. Έτσι υπολογίσαμε το ετήσιο συνολικό κόστος για κάθε σχολείο συμπεριλαμβανομέων των παροχών και δραστηριοτήτων που θέλουμε και ενδιαφέρουν το παιδί. Οι τιμές ποικίλουν από εκπαιδευτήριο σε εκπαιδευτήριο και το κόστος του ολοήμερου εξαρτάται από το τί θα κάνει το παιδί εκείνες τις ώρες. Σε κάποια σχολεία το συνολικό κόστος μπορούμε προς το παρόν να το αντέξουμε και λέω προς το παρόν γιατί στον ιδιωτικό τομέα είμαστε και ποτέ δεν ξέρεις...

Το καλό είναι πως σε ότι αφορά τη σίτιση και τη μελέτη(στο δημοτικό) σε πολλά σχολεία πληρώνεις ανάλογα με το πόσες μέρες την εβδομάδα τρώει ή μελετά το παιδί στο σχολείο και όχι το προβλεπόμενο ετήσιο ποσό αν π.χ. κάποιες μέρες κάνει άλλες δραστηριότητες και δεν κάνει χρήση αυτών των παροχών.

Έχεις δίκιο για το θερινό πρόγραμμα, το κόστος στα περισσότερα σχολεία είναι γύρω στα 700 ευρώ για ένα μήνα. Ευτυχώς το ταμείο

μας καλύπτει ένα ποσό των διδάκτρων για κάθε μήνα του χρόνου μέχρι το παιδί να κλείσει τα 6 και αφού το θερινό αφορά μόνο το καλοκαίρι μετά το νηπιαγωγείο, νομίζω πως για μια φορά θα τα βγάλουμε πέρα. Μετά την α! δημοτικού στα περισσότερα σχολεία υπάρχει συνεργασία με κατασκήνωση με παρόμοιο κόστος που όμως καλύπτεται σχεδόν εξ' ολοκλήρου από το ταμείο οπότε μας βολεύει. Επίσης συννενοηθήκαμε από την αρχή για την έκπτωση που κάνουν αν και όταν φοιτούν ταυτόχρονα και τα 3 μας παιδιά στο σχολείο. Ελπίζω να τα σκεφτήκαμε όλα και να μη μας έρθει καμία κεραμίδα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δημόσιο ή ιδιωτικό είναι μεγάλο και μας έχει απασχολήσει και μας πολύ. Καταλήξαμε στο ιδιωτικό για πολλούς λόγους παρόλο που αρχικά είμασταν και οι δύο υπέρ του δημοσίου.

Δημόσιο όμως με δημόσιο έχει διαφορά. Στην περιοχή μας η υποδομή των δημοσίων πάσχει σοβαρά. Επιπλέον είναι πάρα πολλά τα αλλοδαπά παιδάκια που δε μιλούν καλά ελληνικά και δεν υπάρχει παντού η απαραίτητη οργάνωση -τμήματα ένταξης κτλ- ώστε και αυτά να είναι σε θέση να προοδεύσουν και η τάξη να προχωρά. Το ολοήμερο δε λειτουργεί παντού και όταν λειτουργεί δε λειτουργεί σωστά αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις σαν πάρκινγκ παιδιών με μεγάλα προβλήματα στα θέματα της ασφάλειας και της προσοχής.

Επιπλέον τα ωράρια -ακόμα και στο ολοήμερο- δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν με τίποτα γονείς που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα -όπου το 8ωρο δεν ισχύει σχεδόν ποτέ- και δεν έχουν ανθρώπους για να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά στο σχολείο, να φροντίσουν για το φαγητό τους και να τα απασχολούν μέχρι να επιστρέψουν οι γονείς. Στην περίπτωσή μας που τα παιδιά είναι 3 αυτό είναι αδύνατο. Ας μη μιλήσω για τις περιόδους των διακοπών, τις απεργίες, συνελεύσεις ή δεν ξέρω τί άλλο προκύπτει και το δημόσιο δε λειτουργεί. Τα περισσότερα ιδιωτικά έχουν διεξόδους για τους γονείς σε ευρύτερο ωράριο και κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού με πολλές δραστηριότητες όπως αθλητισμό και μουσική -που λειτουργούν οργανωμένα και με την απαραίτητη υποδομή- με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα να μην χρειάζεται να τρέχουμε 3 παιδιά το απόγευμα σε διάφορα τέτοια και τελικά να μην τα χαιρόμαστε καθόλου. Ακόμα και τα σχολεία που δεν έχουν π.χ. κολυμβητήριο, παρέχουν αυτή τη δυνατότητα μεταφέροντας τα παιδιά με το σχολικό στο κολυμβητήριο της περιοχής. Ο γιος μου τουλάχιστον που το κάνει εδώ και δύο χρόνια αυτό στον παιδικό σταθμό το λατρεύει και δεν θεωρεί καθόλου ταλαιπωρία τα δρομολόγια με το σχολικό αφενός γιατί είναι σύντομα και αφετέρου γιατί περνάει πολύ ωράια κατά τη διάρκειά τους.

 

Ένα ακόμα πλεονέκτημα που έχουν πολλά ιδιωτικά είναι η εκμάθηση ξένων γλωσσών στο σχολείο όπου δίνουν και για τα πτυχία χωρίς επιπλέον φροντιστήριο με όφελος και σε χρόνο και σε χρήμα για τους γονείς. Επίσης στο πρόγραμμα υπάρχουν και άλλα μαθήματα όπως π.χ. πληροφορική που στα περισσότερα δημόσια δεν υφίστανται.

Επιπλέον το εκπαιδευτικό προσωπικό -υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις- επιλέγεται με προσοχή και κάνει κατά κανόνα καλά τη δουλειά του αφού κρίνεται συνεχώς και δεν απολαμβάνει το πλεονέκτημα της μονιμότητας του δημοσίου. Σε ότι αφορά τον αριθμό των παιδιών στις τάξεις, αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα αλλά αν το ζυγίσεις με τα υπόλοιπα... Άλλωστε στην περιοχή μας τα παιδιά στις τάξεις του δημοσίου είναι 22 και στο ιδιωτικό που επιλέξαμε 26-28. Δεν θεωρούμε και τόσο τραγική τη διαφορά ιδιαίτερα αν συνεκτιμήσουμε τα αποτελέσματα της δουλειάς που γίνεται αφού όλοι οι γονείς με τους οποίους μιλήσαμε είναι πολλοί ευχαριστημένοι.

 

Δεν θέλω να καταδικάσω το δημόσιο ούτε να βγάλω λόγο υπέρ του ιδιωτικού αλλά στη δική μας περίπτωση ακόμα και με το πολύ μεγάλο για μας κόστος, η επιλογή του ιδιωτικού θεωρούμε ότι είναι η καλύτερη και για μας και για τα παιδιά μας.

Βέβαια δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο και η επιλογή θέλει μεγάλο ψάξιμο και προσοχή. Το οικονομικό παίζει μεγάλο ρόλο, η απόσταση από το σπίτι

-αν ένα παιδάκι ξυπνά από τα άγρια χαράματα και είναι 2 ώρες στο δρόμο για να φτάσει, τότε για το παιδί το σχολείο γίνεται μαρτύριο και όχι πλεονέκτημα...- και πολλοί άλλοι παράγοντες, κάποιοι αντικειμενικοί και κάποιοι προσωπικοί αφού οι απαιτήσεις και οι αντιλήψεις των γονέων όπως και οι ανάγκες των παιδιών διαφέρουν.

 

Συγνώμη για το πολύ μεγάλο post, η πρόθεσή μου δεν είναι να κάνω το δικηγόρο του ιδιωτικού αλλά απλώς να εκφράσω τις σκέψεις μου για ένα θέμα το οποίο έχει απασχολήσει ώρες επί ωρών εμένα και τον άντρα μου.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι στην περιοχη που μενω το ιδιωτικο (με πολυ ψαξιμο) ειναι μονοδρομος.....

1)τα κτιρια τα βρησκω αθλια (silent hill για τους φαν :D )

2)δεν θελω να ειναι το παιδι μου με αλλοδαπους (εχω παει σχολειο σε ξενη χωρα αρα ημουν αλλοδαπη αλλα οι γονεις μου δεν εκλεψαν,σκοτωσαν....και εχω κακες εμπειριες οποτε το ξεχναω.)

3)θα θελα να κανει 1-2 ξενες γλωσσες στο σχολειο

 

παντως να ξερετε οτι κλικες υπαρχουν παντου,σε δημοσιο γυμνασιο που ημουν ειχαμε τις ντιβες-τα ψωνια-τα φυτα-τα κακα παιδια-τους εξωσχολεικους......

Link to comment
Share on other sites

εμεις σκεφτομαστε με το καλο δηλαδη,εχουμε ακομα καιρο για τα αυγουλεα λιναρδατου στο περιστερι,ξερετε κατι??

 

 

Οι συστάσεις μου, μου λένε τα καλύτερα. Τόσο οι υποδομές όσο και το προσωπικό εργάζεται με αγάπη για τα παιδιά. Το γραφείο κίνησης επίσης πολύ εξυπηρετικό. Δεν τα κάνουν βόλτα με τα σχολικά σε όλο το λεκανοπεδιο αλλά πάνε απευθείας στο σχολείο.

Από τιμές ακριβό αλλά αξίζει τον κόπο γιατί οι δραστηριότητες γίνονται εντός του σχολείου και δεν χρειάζεται να γίνει κομμάτια το παιδί και στον απογευματινό του χρόνο.

Από παιδαγωγούς γνωρίζω μόνο μέχρι το γυμνάσιο. Η γνωστή μας που στέλνει 3 (!) παιδιά εκεί, από δημοτικό μέχρι β γυμνασίου, με διαβεβαιώνει ότι είναι πολύ προσιτοί και συνεργάσιμοι με τους γονείς και τα παιδιά.

Δεν αντιμετώπισε κανείς τους προβλημα μέχρι τώρα.

Δες τον ιστότοπό τους και κάνε και μια επίσκεψη για να πεισθείς.

 

σε ευχαριστω.ξερεις περιπου που κυμαινονται οι τιμες??

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές κοίταξε στον ιστότοπο του υπουργείου εμπορίου (gge.gr). Γύρω στα 4400 ευρώ για φέτος το νηπιαγωγείο. Καλή τιμή υποθέτω, αν αναλογιστείς τι δραστηριότητες περιλαμβάνουν μέσα στο πρόγραμμα όπως επίσης και το γεγονός ότι τα δίδακτρα καταβάλλονται σε 12 δόσεις (για 12 μήνες εν αντιθέσει με τους συνοικιακούς παιδικούς σταθμούς όπου τα ίδια ποσά καταβάλλονται σε 10 ή 11 δόσεις).

 

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

maspir έγραψε:

εμεις σκεφτομαστε με το καλο δηλαδη,εχουμε ακομα καιρο για τα αυγουλεα λιναρδατου στο περιστερι,ξερετε κατι??

 

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο σχολείο. Αν μένετε στην περιοχή και το κόστος είναι για σας εντάξει, είναι η καλύτερη επιλογή απ'ότι μου λένε.

Δεν έχω βέβαια προσωπική εμπειρία αλλά αν έμενα προς τα κει μάλλον αυτό θα διάλεγα.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στις συζητήσεις που κάνατε πολλοί από εσάς λέτε να διαλέγουμε Δημοτικά σχολεία. Πως είναι δυνατόν αυτό αφού υποχρεωτικά γράφεσαι στο σχολείο όπου ανήκει η κατοικία σου:

Αν επίσης γνωρίζει κανείς τρόπο ώστε να το παρακαμψεις αυτό πολύ θα ήθελα να ξέρω διότι στην περιοχή που κατοικώ υπάρχουν μόνο τρία Δημοτικά και σε αυτό στο οποίο ανήκω είναι "άθλιο". Πολύ παλαιό κτίριο και σχεδόν εγκαταλελλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...