Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατί δεν τα κρατάνε σπίτι να αναρρώσουν ?


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Πάλι άρρωστος ο γιος μου. Τον κράτησα σπίτι 4 εβδομάδες, ανάρρωσε και όταν τον έστειλα στο προνήπιο μετά από μια εβδομάδα ήταν πάλι άρρωστος. Γιατί οι περισσότερες μητέρες δεν κρατάνε στο σπίτι τα παιδιά τους να αναρρώσουν πλήρως ? Το προνήπιο είναι κλασικό οπότε δεν υπάρχει θέμα φύλαξης του παιδιού.

Έτυχε και πέτυχα μια συζήτηση ανάμεσα σε δυο μαμάδες που λέει η μία στην άλλη, άντε άργησαν να βγουν και πρέπει να πιει την αντιβίωση.

Όταν τον ξαναπήγα στο σχολείο, τα περισσότερα παιδιά είχαν τόσο άσχημο βήχα που πνίγονταν. Γιατί εγώ δηλαδή το κρατάω σπίτι μέχρι να γίνει τελείως καλά και οι υπόλοιπες δεν μπορούν να το κάνουν ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 538
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θεωρεις οτι ο γιος σου κολλαει απο τα παιδακια που παιρνουν αντιβιοση?

σε μια ιωση ο βηχας μπορει να επιμένει μεχρι και μηνα ή ακομα και να μη φυγει ακθολου γιατι το παιδι θα ξανααρρωστησει....

Αν τα κρατουσανε σπιτι για ένα βήχα ή μια μύξα τα περισσοτερα παιδακια δε θα πήγαιναν σχολειο απο οκτωβρη μεχρι μαη:P

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις οτι ο γιος σου κολλαει απο τα παιδακια που παιρνουν αντιβιοση?

σε μια ιωση ο βηχας μπορει να επιμένει μεχρι και μηνα ή ακομα και να μη φυγει ακθολου γιατι το παιδι θα ξανααρρωστησει....

Αν τα κρατουσανε σπιτι για ένα βήχα ή μια μύξα τα περισσοτερα παιδακια δε θα πήγαιναν σχολειο απο οκτωβρη μεχρι μαη:P

 

 

Πιστεύω ότι κολλάει από παιδιά που δεν έχουν αναρρώσει από μια ίωση. Όταν πίνουν αντιβίωση σημαίνει ότι δεν έχουν μπει καν στη φάση της ανάρρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι τις άποψης να μένουν σπίτι τουλάχιστον μια εβδομάδα αν είναι άρρωστα. Άμα πνίγονται από βήχα σημαίνει χρειάζονται περιορισμό και φροντίδα. Τα πέρασα και γω, από μέσα Δεκεμβρίου μέχρι αρχές Φεβρουαρίου δεν την πήγα σχολείο, έφαγα όλες τις άδειες μου μόνο και μόνο για να της περάσει και να μην ξανακολλήσει αμέσως μετά.

 

Σίγουρα κάποιες χρειάζεται να πάνε στη δουλειά και δεν έχουν που να τα αφήσουν αλλά σίγουρα αυτό επηρεάζει και τα άλλα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία….

Και εγώ τον κρατάω σπίτι μέχρι να αναρρώσει πλήρως αλλά πολλές μανούλες δεν έχουν την πολυτέλεια αυτή γιατί εργάζονται!!!!

Παρεμπιπτόντως όταν το παιδί παίρνει αντιβίωση σταματάει να μεταδίδει μετά την 3η μέρα αντιβίωσης!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα... Αν το παιδί παίρνει αντιβίωση γιατί να πάει σχολείο; Σημαίνει ότι είναι άρρωστο! Άλλο η αντιβίωση και άλλο ο βήχας.

Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου σας πληροφορώ πως τα περισσότερα άρρωστα παιδιά που έρχονται δεν είναι των εργαζόμενων μαμάδων αλλά των μαμάδων του σπιτιού! Κλασσικού και ολοήμερου τμήματος!

Δεν θα το πίστευα με τίποτα αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι ξέρω ο κίνδυνος μετάδωσης μιας ίωσης είναι μεγαλύτερος λίγο πριν αρχίσουν να εμφανίζονται τα έντονα συμπτώματα. όταν έχεις ήδη νοσήσει με συμπτώματα ή είσαι στη φάση της ανάρρωσης ο κίνδυνος μειώνεται. δε ξέρω να το εξηγήσω καλά γιατί συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ο βηχας τους, τις περισσοτερες φορες προερχεται απο το γεγονος οτι δεν ξερουν να καθαρισουν εντελως τη μυτη τους απο μυξες και μετα αυτες κατεβαινουν και προκαλουν βηχα.

ενας γιατρος ελεγε οτι αν δεν πιασει μαης να τελειωσει η μυξα, δεν τελειωνει και ο βηχας. αυτο ειναι μεγαλο διαστημα.

ενταξει να μενουν σπιτι 1 εβδ ή και 10 μερες για να μην κολλανε τα αλλα. ομως μετα για ενα βηχαλακι να μενουν σπιτι το θεωρω τραβηγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κολλάει από παιδιά που δεν έχουν αναρρώσει από μια ίωση. Όταν πίνουν αντιβίωση σημαίνει ότι δεν έχουν μπει καν στη φάση της ανάρρωσης.

 

αρχικα η αντιβιωση δεν ειναι κατα των ιωσεων αλλα των βακτηριδιακων μολυνσεων, οι οποιες ειναι πολυ λιοτερο κολλητικες (ως επι το πλειστον παντα). Ενα παιδακι που παιρνει αντιβιωση μπορει να εχει αναρρωσει πληρως, αλλα η αντιβιωση πρεπει να τελειωσει, οχι για την υγεια του παιδιου, αλλα για την προστασια του κοινωνικου συνολου, μια μισοτελειωμενη αντιβιωση δημιουργει σουπερ-βακτηρια που ειναι ισχυρα και δεν παλευονται με καμμια αντιβιωση.

 

Αυτα για να ξεκαθαριζουμε το θεμα της αντιβιωσης. Κατα τ'αλλα ειμαι μαζι σου, αν το παιδι σου πνιγεται στο βηχα, τοτε οχι μονο υποφερει το ιδιο στο σχολειο, αλλα τα σταγονιδια απο το βηχα (ειδικα αν προερχεται απο ιωγενη μολυνση) μπορει να κολλησουν ολη την ταξη.

 

Τωρα βεβαια ο γιος μου εχει μυξες και βηχα απο τον απριλη μεχρι και τον Ιουνιο καθε χρονο λογω αλλεργιας, αλλα πηγαινω χαρτι παιδιατρου και αλλεργιολογου στον παιδικο. Ισως καποια παιδακια που βλεπεις να βηχουν υποφερουν απο αλλεργια;

 

Και τελος, πολλες-πολλες ιωσεις ειναι κολλητικες ΠΡΙΝ εμφανισουν συμπτωματα, και οχι μετα, εξου και εξαπλωνονται.

 

Εγω παντως αν δε δουλευα και το παιδακι μου υπεφερε θα το κρατουσα σπιτι. Αν ομως παρακαλουσε να παει και ηξερα οτι δεν ειναι πια σε φαση μεταδοσης η ίωση θα το εστελνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα... Αν το παιδί παίρνει αντιβίωση γιατί να πάει σχολείο; Σημαίνει ότι είναι άρρωστο! Άλλο η αντιβίωση και άλλο ο βήχας.

Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου σας πληροφορώ πως τα περισσότερα άρρωστα παιδιά που έρχονται δεν είναι των εργαζόμενων μαμάδων αλλά των μαμάδων του σπιτιού! Κλασσικού και ολοήμερου τμήματος!

Δεν θα το πίστευα με τίποτα αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου να γίνεται...

΄

 

Πολλές αντιβιώσεις πρέπει να τις δίνεις 8 μέρες. Συνήθως ο παιδίατρος μπορεί να πεί αν το παιδάκι είναι "μεταδοτικό" ή όχι. Αυτό που μου λέει πολλές φορές γιατί έχω δίδυμα και με καίει είναι ότι 48 ώρες μετά την αντιβίωση δεν είναι μεταδοτικό.

Οι ιώσεις είναι πολύ χειρότερες από κάποιες λοιμώξεις! Είναι πολύ πιο μεταδοτικές συνήθως...

Το κριτήριο που λένε έξω οι γιατροί - και στην Ελλάδα σε πολλούς παιδικούς- έιναι να έχει περάσει τούλαχιστον 24 χωρίς πυρετό το παιδί.

Εγώ είχα την ίδια απορία στον πρώτο παιδικό που πήγαν τα παιδιά μου μέχρι να γίνουν 3 χρονών, έβλεπα παιδάκια με μάτια να γιαλίζουν - είχαν και πυρετό και οι μαμάδες τα στέλναν γιατί δεν είχαν που να τα αφήσουν.

Η αλήθεια είναι ότι τα παιδάκια αρώσταίνουν πιο πολύ την πρώτη φορά που πάνε σχολείο, τις επόμενες χρονιές γίνεται πιο ανθεκτικός ο οργανισμός.

Όσο για τις μύξες άρα και βήχα πολλά παιδιά έχουν συνέχεια, από οκτώβρη μέχρι απρίλη (αλλά και αυτό πάλι θα το έλεγα για μικρότερη ηλικία).

Οταν λες τον κράτησες σπίτι 4 εβδομάδες, επιτρέπετε να ρωτήσω τι είχε?

Γιατί το έκανα και εγώ με την κορη μου αλλά είναι πολύ αδύνατος οργανισμός και είχε αρχές πνευμονίας. Και ναι αυτήν την κρατάω 1 εβδομάδα όταν αρωστήσει αλλά το κάνω για αυτήν για να μην ξανακολλήσει επειδή είναι εξασθενισμένη όχι για να μην κολλήσει τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα... Αν το παιδί παίρνει αντιβίωση γιατί να πάει σχολείο; Σημαίνει ότι είναι άρρωστο! Άλλο η αντιβίωση και άλλο ο βήχας.

Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου σας πληροφορώ πως τα περισσότερα άρρωστα παιδιά που έρχονται δεν είναι των εργαζόμενων μαμάδων αλλά των μαμάδων του σπιτιού! Κλασσικού και ολοήμερου τμήματος!

Δεν θα το πίστευα με τίποτα αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου να γίνεται...

 

Και στο δικό μας έτσι. Μαμάδες που δεν δουλεύουν τα στέλνουν άρρωστα σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ασχετο?το παιδακι εχει παει παιδικο σταθμο?

γιατι εμενα το παθαινε την πρωτη χρονια στον παιδικο αυτο δηλ συνεχεια ηταν αρρωστος αλλα στα προνηπια τωρα ειναι καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

και να εξηγησω αναρωτιεμαι αν ισχυει αυτο που λενε οτι αποκτα αντισωματα και κολλαει πιο δυσκολα..

 

Θα σου πω για το δικό μου που πάει από 4 μηνών πρώτα βρεφικό και φέτος παιδικό (στο ίδιο σχολείο).

 

Πέρσι αρρωστούσε πιο πολλές φορές αλλά πιο ελαφρά. Φέτος αρρώστησε 2-3 φορές αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ευτυχως δεν κολλανε τιποτα απ'τον παιδικο...γινονται φορεις μεν, τα φερνουν ολα σπιτι, πεφτει ξερη η μαμα με χιλιες ιωσεις, και τα τερατακια.... βραχος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο νηπιαγωγείο όπου ήμουν πριν από κάποια χρόνια (και τα χρόνια νωρίτερα) την εποχή των ιώσεων (από Νοέμβριο και μετά) κάθε μέρα στεκόμουν στην πόρτα με το θερμόμετρο στο χέρι και έπαιρνα θερμοκρασάι των παιδιών.

Ξέρετε πόσα παιδιά τα έφερναν με 39 πυρετο; Ξέρετε πόσα ήταν ατάχλωμα από τον πυρετό, ή τον εμετό, ή τη διάροια;

Και τι μου έλγαν οι μαμάδες;

1. Μα πριν φύγουμε από το σπίτι δεν είχε πυρετο! (Μάλλον δεν του έβαλε θερμόμετρο)

2. Ε, τι να είναι άρρωστο στο σπίτι, τι να είναι εδώ. (Ναι, ένα και το αυτό είναι να κάθεται το παιδί σπίτι του και να είναι στο σχολέιο με φασαρία κλπ)

3. Έλα μωρέ, δεν παθαίνει τίποτα! (Ποιός θα καθαρίζει όμως τους εμετούς; Ποιός θα το σκουπίζει παό τη διάροια; Ποιός θα του δίνει αντιπυρετικά, που απαγορεύεται να δοθούν στο σχολέιο; ποιός θα τρέχει αν κάνει σπασμούς από τον πυρετό;)

4. Μα, με περιμένουν για καφέ! (Οι μαμάδες που έφερναν τα παιδιά του έτσι, τις περισότερες φορές δεν δούλευαν)

5. Εσείς οι νηπιαγωγοί! Ψάχνετε δικαιολογίες για να μην δουλέυετε!!!!!!

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις οτι ο γιος σου κολλαει απο τα παιδακια που παιρνουν αντιβιοση?

σε μια ιωση ο βηχας μπορει να επιμένει μεχρι και μηνα ή ακομα και να μη φυγει ακθολου γιατι το παιδι θα ξανααρρωστησει....

Αν τα κρατουσανε σπιτι για ένα βήχα ή μια μύξα τα περισσοτερα παιδακια δε θα πήγαιναν σχολειο απο οκτωβρη μεχρι μαη:P

 

συμφωνώ και εγώ...

 

Πιστεύω ότι κολλάει από παιδιά που δεν έχουν αναρρώσει από μια ίωση. Όταν πίνουν αντιβίωση σημαίνει ότι δεν έχουν μπει καν στη φάση της ανάρρωσης.

 

καλά αντιβίωση είναι πιθανόν να πέρνουν για κάποιο κρύωμα ( στις ιώσεις δεν περνουν αντιβιωση ) και το κρύωμα δεν κολλάει

απ'ότι ξέρω ο κίνδυνος μετάδωσης μιας ίωσης είναι μεγαλύτερος λίγο πριν αρχίσουν να εμφανίζονται τα έντονα συμπτώματα. όταν έχεις ήδη νοσήσει με συμπτώματα ή είσαι στη φάση της ανάρρωσης ο κίνδυνος μειώνεται. δε ξέρω να το εξηγήσω καλά γιατί συμβαίνει αυτό.

 

και εγώ αυτό ξέρω

 

 

και να εξηγησω αναρωτιεμαι αν ισχυει αυτο που λενε οτι αποκτα αντισωματα και κολλαει πιο δυσκολα..

 

δεν ξέρω αν ισχύει...εγώ πέρυσι που τον πήγα πρώτη φορά παιδικό έτρεμα...δεν θα το πιστέψεις αλλά δεν κόλλησε το παραμικρό..ούτε μία μέρα απουσίας...

υ.γ. emmaki πέρυσι μου έτυχε, το παιδί πήγε μες στην καλή χαρά στο σχολείο, με το χρωματάκι του κ.τ.λ. Με πήραν τηλ. ότι έκανε εμετό...και ναι στο σπίτι όντως ήταν μια χαρά:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

καλά αντιβίωση είναι πιθανόν να πέρνουν για κάποιο κρύωμα ( στις ιώσεις δεν περνουν αντιβιωση ) και το κρύωμα δεν κολλάει

 

Όταν το κρύωμα συνοδεύεται από μύξες βεβαίως κολλάει. Το παιδί πιάνει τη μύτη του που έχει μύξα και αφήνει μικρόβια εδώ και εκεί μετά. Δεν θα κολλήσει κρύωμα αυτόν που θα αγγίξει αλλά κάποια μικρόβια θα του τα μεταδώσει και το κάθε παιδί έχει την ευαισθησία του. Από ένα και μόνο φτάρνισμα απελευθερώνονται χιλιάδες μικρόβιοι οργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

4. Μα, με περιμένουν για καφέ! (Οι μαμάδες που έφερναν τα παιδιά του έτσι, τις περισότερες φορές δεν δούλευαν)

 

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

 

 

δεν θελω να αμφισβητησω τα γραφομενα σου αλλα αυτο μου φαινεται υπερβολικο.

 

 

Για να απαντησω στο θεμα..

 

Μια μαμα που εργαζεται και εχει το παιδι αρρωστο θα πρεπει να παρει αδεια.

Εκτος αν εχει και γυναικα στο σπιτι, οποτε μιλαμε οτι τα εξοδα καθε μηνα για σταθμο και γυναικα μονο ξεπερνουν τα 1000Ευρω.

 

Το να παρει μια εργαζομενη αδεια ειναι δυσκολο, οι μερες καθε χρονο ειναι 22-25 και το να παιρνεις αδεια καθε τρεις και λιγο δεν ειναι καλο επισης. Επισης, οταν ο βηχας κανει να περασει και 2-3 εβδομαδες, δεν ειναι ρεαλιστικο σεναριο αυτο της αδειας..

 

Οποτε αναγκαστικα τα στελνουν αρρωστα.

 

Ιδανικα, αν υπαρχει γιαγια-παππους να τα κρατησουν μεχρι να αναρρωσουν ειναι το καλυτερο, αλλα δεν ειναι παντα εφικτο για ολους..

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

δεν ξέρω αν ισχύει...εγώ πέρυσι που τον πήγα πρώτη φορά παιδικό έτρεμα...δεν θα το πιστέψεις αλλά δεν κόλλησε το παραμικρό..ούτε μία μέρα απουσίας...

 

 

εισαι πολυ τυχερη, μακαρι να εχω κι εγω την τυχη σου απο σεπτεμβρη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Πάλι άρρωστος ο γιος μου. Τον κράτησα σπίτι 4 εβδομάδες, ανάρρωσε και όταν τον έστειλα στο προνήπιο μετά από μια εβδομάδα ήταν πάλι άρρωστος. Γιατί οι περισσότερες μητέρες δεν κρατάνε στο σπίτι τα παιδιά τους να αναρρώσουν πλήρως ? Το προνήπιο είναι κλασικό οπότε δεν υπάρχει θέμα φύλαξης του παιδιού.

Έτυχε και πέτυχα μια συζήτηση ανάμεσα σε δυο μαμάδες που λέει η μία στην άλλη, άντε άργησαν να βγουν και πρέπει να πιει την αντιβίωση.

Όταν τον ξαναπήγα στο σχολείο, τα περισσότερα παιδιά είχαν τόσο άσχημο βήχα που πνίγονταν. Γιατί εγώ δηλαδή το κρατάω σπίτι μέχρι να γίνει τελείως καλά και οι υπόλοιπες δεν μπορούν να το κάνουν ?

 

δεν διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις αλλά θα σου πω απο την δική μου πλευρά....αναρωτήθηκες ποτέ αν αυτή η μαμά δουλευει και δεν έχει κάποιον να της το κρατήσει?

εγω εργάζομαι και δεν έχω κανέναν κοντά μου....η μάνα μου ζει 350 χλμ μακριά και η πεθερά μου πότε δουλευει και πότε ειναι τέζα στο κρεβάτι....χωρια το γεγονός ότι ζει και εκτός Αθήνας....

οπότε δεν μπορώ να λειψω απο την δουλειά μου πάνω απο 2 μέρες....με πυρετο δεν την στέλνω αν και φέτος δεν μου αρρώστησε με πυρετο πολλές φορές....και όσες φορές έτυχε ήταν σαβ/κο και αναρωσε αμέσως...

όχι πως δεν έχω φέρει την μάνα μου άρον αρον να κρατήσει το παιδι....αλλά υπάρχουν γονείς που δεν έχουν παπουδογιαγιάδες....καν

δες λιγο και τους ανθρωπους που εργάζονται και δεν έχουν βοήθεια....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όταν ο γιος μου(4 ετών) έχει πυρετό , τον κρατάω σπίτι και παίρνω άδεια γιατί η μητέρα μου έχει δηλώσει αδυναμία να κρατάει και τα δύο μαζί(έχω και μια κόρη 2 ετών που δεν πάει παιδικό).Δεν μπορώ όμως να λείψω από την δουλειά πάνω από 2 ημέρες, οπότε μόλις πέσει λίγο ο πυρετός τον στέλνω παιδικό παίρνει δεν παίρνει αντιβίωση.Επίσης ο βήχας πολλές φορές συνεχίζεται για ημέρες μετά την ίωση.Πόσες μέρες να τον κρατήσεις σπίτι, ειδικά εάν δεν μπορείς να μην πας στην δουλειά σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...