Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και εργασιακός χώρος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

OXI κοπάνες γιατί μετά θα λέει ότι φταίει η μητέρα δήθεν που δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στο μεγεθος της δουλειάς!

 

Πολλές γυναίκες στη διάρκεια της καριέρας τους έρχονται αντιμέτωπες με μια απολύτως φυσιολογική εξέλιξη της ζωής τους. Την εγκυμοσύνη. Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος επαγγελματικής ανησυχίας μια και ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να προστατεύσει την εργαζόμενη κατά την συγκεκριμένη περίοδο.

Βάση του νόμου σχετικά με την προστασία και την απουσία από την εργασία των γυναικών που είναι έγκυες προβλέπουν ο Ν.1302/1982 με τον οποίο επικυρώθηκε η 103/1952 Διεθνής Σύμβαση Εργασίας που αναφέρεται στην μητρότητα και στον τοκετό της εργαζόμενης γυναίκας τα άρθρα 15 του Ν.1483/84, 9 Ν.2224/94, και τέλος το άρθρο 7 της από 9.6.93 και 23.5.2000 Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Καταρχάς την άδεια μητρότητας (τοκετού) δικαιούνται όλες οι εργαζόμενες έγγαμες ή μη, που απασχολούνται σε οποιαδήποτε εργοδότη με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, ανεξαρτήτως του χρόνου προϋπηρεσίας και της ιδιότητας με την οποία εργάζονται, προσκομίζοντας στον εργοδότη πιστοποιητικό ιατρού που να βεβαιώνει την πιθανή ημέρα τοκετού.

Διάρκεια απουσίας

Η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας από 1.1.2000 ανέρχεται σε δέκα επτά (17) εβδομάδες, από τις οποίες οι οκτώ (8) χορηγούνται προ του τοκετού (άδεια τοκετού) και οι υπόλοιπες εννέα (9) μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Στη συνέχεια και για δυο έτη από την ημέρα του τοκετού, η εργαζόμενη μπορεί να μείωσει το ωράριο εργασίας κατά μια ώρα την ημέρα, (και να πληρώνεται κανονικά) ή αν έλθει σε συμφωνία με τον εργοδότη της να απουσιάζει δυο ώρες την ημέρα για το διάστημα ενός έτους.

Απαγόρευση απόλυσης

Σύμφωνα με τον νόμο απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η απόλυση εργαζόμενης από τον εργοδότη της, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της καθώς επίσης και για το διάστημα ενός έτους μετά, εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος για απόλυση. Ως σπουδαίος λόγος όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί η μειωμένη απόδοση της εργασίας της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.

Επίσης αν ψάχνετε για δουλειά ενώ είστε ήδη έγκυος, κανένας εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να προβάλλει ως αιτία μη πρόσληψής σας την εγκυμοσύνη σας.

Απαδοχές κύησης

Οι εργαζόμενες κατά την διάρκεια της απουσίας τους λόγω κυοφορίας, τοκετού, και λοχείας θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Αστ.Κωδικα.

Επομένως όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα.

Η εργαζόμενη μητέρα λαμβάνει επίσης επιδόματα μητρότητας από το Ι.Κ.Α καθώς και συμπληρωματικές παροχές από τον Ο.Α.Ε.Δ, για το διάστημα που επιδοτείται από το Ι.ΚΑ.

Επιπλέον από τις ανωτέρω παροχές το Ι.Κ.Α καταβάλλει και βοήθημα τοκετού, το οποίο ανέρχεται σε 30 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη.

 

 

θα γράψω σε νέο θέμα την επιστολή στον συνήγορο του πολίτη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Efxaristo poly koritsia gia tin simparastasi .

 

Kai simera ta idia. Piga sto grafeio toy kai ton rotisa ean mporo na paraggeilo ena neo ipologisti kai moy eipe

oxi , den ton xreiazomaste, aloste den iparxoyn xrimata.

Toy apantisa ego entaksi , opos nomizete. Mipos skeftikate ta themata me ta opoia tha asxolitho apo do kai pera ?

apantise ekeinos,

oxi den eho xrono na skefto. Giati ? Viazese ?

Toy eipa : Ego den viazomai , gia na mi kathomai sas rotao.

Apantise ekeinos Tora den eho xrono, tha to doyme to thema.

 

Ayto gia simera,

Avrio tha doyme ti tha ginei.

 

Sas eyxaristo kai pali,

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου, σίγουρα είναι δύσκολη η θέση σου....να σου πώ να κάνεις υπομονή; Να σου πώ να του σπάσεις τα νεύρα για να σε απολύσει και να βρείς αλλού δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα ειλικρινής και ευγενική απευθείας αντιπαράθεση.

 

"θα ήθελα να σας μιλήσω,

 

αισθάνομαι ότι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση, απο την ημέρα που γύρισα που δεν υπήρχε σε άλλες περιπτώσεις που έλειψα στο παρελθόν (διακοπές κτλ ή αργίες).

 

(τονίζω τις λέξεις που πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις μιας και οι νόμοι σε αυτό αναφέρονται)

 

αν σου πεί όχι κτλ θα του πείς δε μπορείτε να μου πείτε ότι δεν βλέπω αυτό που βλέπω.... ?

 

..νομίζω έχει σχέση με το ότι τώρα είμαι νέα μητέρα, και δεν σας κρύβω, μου φαίνεται περίεργο που γίνεται τώρα αυτό,

ενώ υπάρχει δουλειά, και την δουλειά μου την έκανα σωστά στο παρελθόν και έχω φερθεί πάρα πολύ σωστά σαν εργαζόμενη και ήρθα εδώ για να εργαστώ και για να προσφέρω, όπως το έκανα και πρίν και αισθάνομαι λίγο υποβιβασμένη που έρχομαι και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

 

ξέρετε μίλησα και με άλλες μητέρες και επηρεάστηκα, και στεναχωρήθηκα γιατί άκουσα ότι κάποιοι εργοδότες όταν οι μητέρες επιστρέφουν απο την άδεια λοχείας, φέρονται διαφορετικά σε αυτές, κάποιες μου είπαν μάλιστα ότι αισθάνθηκαν ότι αυτό τους συνέβη επίτηδες για να παραιτηθούν...

 

το ότι βρίσκομαι εδώ και δεν μου δίνετε εργασία είναι κάτι που με φοβίζει γιατί φυσικά δεν θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο απο τη στιγμή που είμαι ικανή και κάνω τη δουλειά μου σωστά. "

 

 

δεν ξέρω τι λές, αλλά με αυτό το τρόπο του δείχνεις ότι έχεις θετική διάθεση, ότι θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου, και ότι ξέρεις δεν είσαι καμιά άσχετη ότι αυτό συμβαίνει.

 

μπορεί αυτό να τον οδηγήσει στο να σε απολύσει και κατευθείαν (αποζημίωσούλα μιά χαρά) χωρίς να τραβήξει πολύ αυτό, ειδικά εάν νιώσει ότι τον έχεις καταλάβει.

 

ή, θα σου πεί " μα όχι καλέ σκέφτηκα να μη σε πρήξω απο τίς πρώτες μέρες!!! αναρωτιόμουνα και εγώ τι διάθεση θα έχεις και αν πραγματικά θέλεις και να συνεχίσεις τώρα που είσαι μαμά, αλλά αφού είσαι εντάξει τότε θα σου βρούμε δουλειά, αφού πνιγόμαστε σιγά μη δε σε έχουμε ανάγκη... "

 

 

δεν είμαι ειδική στο θέμα, απλώς γράφω το τι μάλλον εγώ θα έκανα...(δεν θα άντεχα να το κρατάω μέσα μου νομίζω)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ..

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ

ΜΕΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΔΕΙΑ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ?

ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ. ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Loreen,

 

Δικαιούσαι 12 μήνες 6αωρο και στη συνέχεια 6 μηνες 7ωρο ή 30 μήνες 7ωρο.

 

Σου παραθέτω και σχετικό link με περισσοτερες πληροφοριες.

 

http://www.isotita.gr/index.php/docs/56

 

Οτιδήποτε άλλο χρεαστεις, στη διάθεσή σου!

 

Νατάσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα.Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και διανυω την 34η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου.Θα ηθελα να σας καταθεσω κι εγω τη δικη μου εμπειρια απο την αντιμετωπιση που εχω στη δουλεια,καθ' οτι συνεχιζω να δουλευω κανονικα-η αδεια μου ξεκιναει σε λιγες μερες.Λοιπον εχω μεινει κυριολεκτικα αναυδη απο τη συμπεριφορα των γυναικων συναδελφων μου,ειδικα οσον αφορα το θεμα του καπνισματος στο γραφειο.Επειδη προσωπικα πριν μεινω εγκυος υπηρξα κυριολεκτικα "φουγαρο" με σχεδον 2 πακετα ημερησιως,οταν ανακοινωσα στους συναδελφους οτι ειμαι εγκυος τους εξηγησα οτι ναι μεν εγω το εκοψα αλλα οτι δεν εχω την απαιτηση να μην κανουν ουτε ενα τσιγαρο στο γραφειο,απλα αν γινεται να μην καπνιζουν ολοι μαζι.Περιττο να σας πω οτι ενω οι αντρες το σεβαστηκαν αμεσως και βγαινουν παντα εξω για τσιγαρο,οι γυναικες οχι μονο αδιαφορουν αλλα μια συγκεκριμενη εφτασε στο σημειο να με ειρωνευτει οταν παραπονεθηκα λεγοντας οτι εκεινη μεχρι 5 μηνων εγκυος καπνιζε,ενω δε διστασε να αποκαλεσει "γκρινια" το δικαιωμα μου να μη βλαπτω το εμβρυο εισπνεοντας τα τσιγαρα της.Επιπλεον παντα κραταει το τσιγαρο απο τη μερια που καθομαι και φυσαει επειδικτικοτατα τον καπνο της κι ολα αυτα ενω ειναι μητερα ενος παιδιου και αρα εχει περασει απο τη δικη μου θεση.Για να μη σας αναφερω το γεγονος οτι,επειδη δουλευα παντα σε βραδυνη βαρδια,ζητησα απο την προισταμενη μου να με γυρισει πρωι και εκεινη αρνηθηκε λεγοντας οτι η πρωινη βαρδια εχει περισσοτερη πιεση.Κι ολα αυτα παρ΄ολο που της εξηγησα οτι μου ειναι δυσκολο να οδηγαω το βραδυ αφου μενω και αρκετα μακρυα απο τη δουλεια.Παντως περιεργη συμπεριφορα απο αλλες γυναικες εχω συναντησει μεχρι στιγμης και εκτος σουλειας.Στο σουπερ μαρκετ για παραδειγμα,να μου πεφτει κατω ενα αντικειμενο και η υπαλληλος να καθεται να με κοιταει που αγωνιζομαι να σκυψω χωρις να κανει τιποτα,σε μαγαζι με ρουχα να τρεχει η αλλη για να χωθει και να μου παρει τη σειρα στο ταμειο,να προσπαθω να περασω το δρομο και καμμια γυναικα οδηγος να μη σταματαει-σε αντιθεση με τους αντρες που ειλικρινα δειχνουν απιστευτο σεβασμο και κατανοηση.Τι να πει κανεις!!!Συγγνωμη για το μεγαλο post αλλα ηθελα πολυ να τα πω ολα αυτα καπου και να μαθω αν καποια απο σας ειχε αντιστοιχες εμπειριες,ειδικα οσον αφορα συναδελφους.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: απιστευτα και ομως αληθινα!!απαγορευεται απο το νομο να καπνιζουν μεσα στο χωρο εργασιας,αν το ελεγες καπου αυτο??απαραδεκτα ολα αυτα!εχω εκνευριστει πολυ! :twisted:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την joe. Oι γυναίκες, χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί, συμπεριφέρονται χειρότερα απ'τους άντρες.

Aυτό που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση στην 1η εγκυμοσύνη ήταν η συμπεριφορά στο Mετρό. Έμπαινα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη με αρκετά εμφανή την κοιλιά και σηκωνόντουσαν απ'τις θέσεις τους για να κάτσω, MONO οι άντρες. Mία φορά σηκώθηκε μια γυναίκα η οποία ήταν άνω των 70 και παρόλ'αυτά μου πρόσφερε τη θέση της.

Όλες οι υπόλοιπες, έκαναν ότι δε με έβλεπαν, ή έβρισκαν κάτι πολύ ενδιαφέρον να δουν έξω απ'το παράθυρο το οποίο κοιτούσαν με τρομερή επιμονή!

σημείωση: το Mετρό είναι υπόγειο και δεν βλέπεις τίποτα έξω απ'το παράθυρο....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς στην δουλειά μου, το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στον χώρο της κουζίνας.

Kαι όταν πηγαίνω κι εγώ εκεί, έχουν την διακριτικότητα να πάνε να καπνίσουν μακρυά μου ή κοντά στο παράθυρο.

Bέβαια, όχι όλοι, αλλά ευτυχώς οι περισσότεροι σέβονται την κατάστασή μου.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβερο το σκηνικο με το μετρο που γραφει η xazomama.Να μπαινεις με την κοιλια στο στομα και να σηκωνονται μονο οι αντρες!!!Λες και οι αλλες σε εκδικουνται που εισαι εγκυος.Για τη συγκεκριμενη τυπισσα που μου φυσαγε επειδικτικα τον καπνο,θα σας πω πώς την αντιμετωπισα τελικα:αφου της το ειχα πει μια και δυο και δεν επαιρνε χαμπαρι,διεδωσα μια μερα που δεν ηταν μπροστα οτι θα στειλω e mail με παραπονα στον προεδρο της εταιριας οπου δε θα αναφερω βεβαια το ονομα της-μην ειμαστε και καρφια!!!-αλλα θα εξηγω την κατασταση ως εχει.Φυσικα δεν το εκανα αλλα απο την αλλη μερα η εκλεκτη συναδελφος αρχισε να βγαινει εξω για τσιγαρο.Ο φοβος φυλαει τα ερημα οπως φαινεται!!! :x Το αποκορυφωμα παντως μου συνεβη στα Zara το προπερασμενο Σαββατο που εριχνε καρεκλες.Με εχει πιασει η βροχη στο δρομο κι εχω γινει παπι απο την κορυφη ως τα νυχια,ενω η γκρι φορμα που φοραω εχει αλλαξει χρωμα απο το νερο.Μπαινω λοιπον στο Zara-εκει θα πηγαινα ετσι κι αλλιως-διαλεγω ενα ζεστο μπλουζακι για εγκυους κι ενα φαρδυ πουλοβερ και κατευθυνομαι προς το ταμειο με σκοπο μολις πληρωσω να παω κατευθειαν στο δοκιμαστηριο να φορεσω τα καινουρια για να μη μεινει η κοιλια με τα βρεγμενα κι εχουμε τιποτα ιστοριες.Βλεπω λοιπον μια γυναικα να επιταχυνει το βημα,να με προσπερναει και να μου παιρνει τη σειρα!!!Εντωμεταξυ εκεινη τη στιγμη χτυπαει το κινητο μου κι ειναι μια φιλη μου,στην οποια εξηγω οτι ηρθα να παρω δυο μπλουζες γιατι εγινα λουτσα απο τη βροχη κι ειναι επικινδυνο να ειμαι με τα βρεγμενα.Η αλλη μπροστα τα ακουει ολα (το καταλαβα γιατι με κοιταγε) και παρ΄ολα αυτα δεν κανει την παραμικρη κινηση να μου παραχωρησει τη σειρα (που ετσι κι αλλιως μου την ειχε παρει) παρ΄ολο που με βλεπει οτι ειμαι κυριολεκτικα μουσκιδι.Το ιδιο και οι αλλες που ηταν πιο μπροστα,τις οποιες ομως δεν τις παρεξηγω γιατι μπορει να μη με ειχαν δει με την κοιλουμπα,ενταξει,ας μην ειμαι και υπερβολικη.Απιστευτο παντως,ετσι; :shock:Πραγματικα δεν ξερω πως να εξηγησω τετοιες συμπεριφορες.Οσο για το κορυφαιο των κορυφαιων μου συνεβη το καλοκαιρι στη Χιο που ημουν 4 μηνων (θα μου πειτε "ολα σε εσενα συμβαινουν ρε παιδι μου;") αλλα δεν ξερω αν κανει να το γραψω εδω επειδη το topic ειναι για τον εργασιακο χωρο κι ηδη εχω βγει εκτος θεματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια με το μετρο μου θυμισε τα φοιτητικα μου χρονια, που μια φορα προσφερα τη θεση μου σε μια κυρια ηλικιωμενη και κοντεψε να μου κοπανησει την τσαντα της στο κεφαλι! Ξανακαθησα λοιπον στη θεση μου επιδεικτικα (και σταυροποδι), αλλα στην επομενη σταση ανεβηκε μια εγκυος η οποια αφου διεσχισε σχεδον ολο το βαγονι να βρει θεση να καθιθσει και κανεις δεν σηκωνοταν, πλησιασε προς το μερος μου και της προσφερα τη θεση μου. Ε, η κυρια η ... ηλικιωμενη, νομισε οτι θα κατεβαινα και ετοιμαστηκε να κατσει: δεν ειναι για σενα της ειπα!

Τετοιο μισος που ειχε το βλεμμα της κυριως στην εγκυο δεν θα το ξεχασω ποτε!

Ασχετο με το θεμα το τοπικ, αλλα το θυμηθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί όχι μόνο δεν διευκολύνουν μια έγκυο αλλά κάνουν και παράπονα μερικές φορές. Εμένα μου είχε τύχει, όταν ήμουν στον 7ο μήνα. Εγώ κάθε χρόνο στη γιορτή μου, λόγω τάματος, πηγαίνω στην ομωνυμη εκκλησία η οποία βρίσκεται σε κάποιο χωριουδάκι του Πηλίου. Εκείνη την ημέρα, λόγω της πανηγυρης είναι αδύνατον να πλησιάσεις την πλατεία του χωριού με δικό σου Ι.Χ. γιατί κλείνει η τροχαία το δρόμο για να διευκολύνει τα λεωφορεία. Οπότε αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να πάμε με το λεωφορείο. Όλα καλά μέχρι και που τελείωσε η εκκλησία. Πήγαμε, λοιπόν, στην πλατεία να πάρουμε το λεωφορείο της επιστροφής. Καλοκαίρι, ζέστη, μεσημέρι και η ουρά στη στάση τεράστια. Δεν θα ζητούσα βέβαια από κανέναν να πάρω τη θέση του αλλά κάποια κυρία, πιο πισω από μένα που με είδε προσφέρθηκε να με βοηθήσει και ζήτησε από μόνη της -παρόλο που αρνήθηκα ευγενικά- από τον εισπράκτορα να με βάλει στο αμέσως επόμενο λεωφορείο για να μην περιμένω στην ουρά. Η αλήθεια είναι ότι από την ορθοστασία και τη ζέστη άρχισα να νιώθω δυσφορία και δε μίλησα. Το δέχθηκα. Ε, τι ήταν να προχωρήσω μπροστά. Άρχισε ο κόσμος να διαμρτύρεται. "Και, βέβαια, άμα έχουμε τά μέσα περνάμε μπροστά", " Τι θέλει και βγαίνει από το σπίτι της αφού έχει παιδί στην κοιλιά".... και διάφορα άλλα τέτοια ωραία (και όλα από γυναικεία στόματα!!!

Εγώ πάντως ανέβηκα στο λεωφορείο και τις αγνόησα αλλά μου κακοφάνηκε πάρα πολύ. Στο κάτω κάτω τα λεωφορεία ερχόνταν κάθε 5 λεπτά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,θα το πω το περιστατικο με τη Χιο,δεν αντεχω!Διαβαστε να φριξετε:

Ειχα παει τον Αυγουστο στη Χιο με τη μητερα μου και την αδελφη μου για διακοπες.Τοτε ημουν στον 4ο μηνα αλλα η κοιλια ειχε ηδη αρχισει να φαινεται κανονικοτατα και η εγκυμοσυνη εκανε μπαμ.Παμε λοιπον σε μια παραλια οπου διαπιστωνουμε πως ολες οι ομπρελες ηταν πιασμενες εκτος απο μια,η οποια ηταν περιπου 5 μετρα πιο μακρυα απο τις αλλες.Εγω δε θα εκανα μπανιο ουτε βεβαια ηλιοθεραπεια (μου τα ειχε απαγορεψει ο γιατρος) οποτε ανοιξαμε την ομπρελα κι ετοιμαστηκα να καθισω απο κατω.Ξαφνικα ακουμε φωνες απο ενα σπιτι απεναντι,του τυπου "ει,τι κανετε εκει,κλειστε την ομπρελα σας παρακαλω".Γυρναμε και βλεπουμε μια γυναικα γυρω στα 50 να ερχεται γρηγορα προς το μερος μας τσαντισμενη."Καλα" μας λεει "δε βλεπετε οτι η ομπρελα αυτη ειναι ιδιωτικη;"."Οχι" λεει η μητερα μου "που να το δουμε;Αν παντως ειναι δικη σας συγγνωμη που την ανοιξαμε,δεν το ξεραμε"."Πως δεν το ξερατε" συνεχιζει η αλλη ενω αρχιζει να κλεινει την ομπρελα"δε βλεπετε οτι ειναι πιο περα αποτις αλλες ομπρελες;"Εγω εντωμεταξυ τα ειχα παρει πολυ αγρια γιατι οντως δε μας πηγε ο νους οτι ηταν ιδιωτικη η ομπρελα αλλα και στην τελικη σιγα το εγκλημα,λιγη σκια θελαμε,ελεος δηλαδη!!!"Κοιταξτε" της λεω "δεν το σκεφτηκαμε οτι μπορει να ειναι ιδιωτικη,απλως επειδη ειμαι εγκυος και δεν υπαρχει αλλη ομπρελα ελευθερη ουτε καμμια αλλη σκια εδω γυρω,καθισαμε εδω,δεν καναμε καμμια καταστροφη" Και τι γυρναει και μου λεει ρε παιδια; "Ναι,το βλεπω οτιειστε εγκυος αλλα οπως σας ειπα η ομπρελα ειναι ιδιωτικη".Και με αυτα τα λογια εδεσε την ομπρελα με ενα χοντρο σπαγκο για να μην ξανανοιγει ευκολα και εφυγε.Ειτε το πιστευετε ειτε οχι συνεβη ακριβως οπως σας το λεω.Εμεις φυσικα ειχαμε μεινει στηλες αλατος,δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε πως ενας ανθρωπος και ιδιαιτερα μια γυναικα μπορει να φερθει ετσι,να αρνηθει τη σκια-τη σκια ρε παιδια,δε μιλαμε για χρυσαφι!!!-σε εναν αλλο ανθρωπο και μαλιστα σε μια εγκυο.Αφου το θυμαμαι σημερα και μου φαινεται ακομα κι εμενα απιστευτο και τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν την προσεβαλλα οπως της αξιζε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη δουλειά μου δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Ειδικά στην αρχή της εγκυμοσυνης μου ο εργοδότης μου ήταν πολύ εντάξει απεναντί μου. (Μου το φυλούσε για το τέλος!!! :D ). Ήμουν στους τελευταίους μήνες, μόνη γιατί η αλλη μου συνάδελφος είχε άδεια, είχαμε πολύ δουλειά και με πιέζε πολύ, με άγχωνε.... Εγώ δε του είπα τίποτα αλλά προφανώς με έβλεπε, από το ύφος μου ότι δεν άντεχα άλλο αυτή την πίεση. Και κάποια στιγμή γυρνάει και μου λέει.... "Ξέρω ότι σε πιέζω, αλλά ποιος σου είπε να μείνεις έγκυος!!!!..... τώρα που έχουμε πολύ δουλειά"......

Μετά το γύρισε στο αστείο, τάχα μου τάχα..... κάνουμε κι αστειάκια.... Δε μίλησα γιατί χρειαζόμουνα τη συνεργασία του για να μπορέσω να δουλέψω λίγο παραπάνω κατά τη διάρκεια της άδειας έτσι ωστε να μείνω περισσότερο στο σπίτι όταν θα είχα το μωράκι μου...... Αλλά σκέφτηκα ότι κανένας εργοδότης δε σε βλεπει σαν άνθρωπο αλλά μόνο σαν μηχανή..... Η δουλειά τους να γίνεται και τα υπόλοιπα είναι δικά μας προβλήματα.....

Ας είναι καλά το ΙΚΑ που το χρυσοπληρώνουμε και παρόλα αυτά ούτε τη μητρότητά μας δεν μπορούμε να χαρούμε.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη δουλειά μου δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Ειδικά στην αρχή της εγκυμοσυνης μου ο εργοδότης μου ήταν πολύ εντάξει απεναντί μου. (Μου το φυλούσε για το τέλος!!! :D ). Ήμουν στους τελευταίους μήνες, μόνη γιατί η αλλη μου συνάδελφος είχε άδεια, είχαμε πολύ δουλειά και με πιέζε πολύ, με άγχωνε.... Εγώ δε του είπα τίποτα αλλά προφανώς με έβλεπε, από το ύφος μου ότι δεν άντεχα άλλο αυτή την πίεση. Και κάποια στιγμή γυρνάει και μου λέει.... "Ξέρω ότι σε πιέζω, αλλά ποιος σου είπε να μείνεις έγκυος!!!!..... τώρα που έχουμε πολύ δουλειά"......

Μετά το γύρισε στο αστείο, τάχα μου τάχα..... κάνουμε κι αστειάκια.... Δε μίλησα γιατί χρειαζόμουνα τη συνεργασία του για να μπορέσω να δουλέψω λίγο παραπάνω κατά τη διάρκεια της άδειας έτσι ωστε να μείνω περισσότερο στο σπίτι όταν θα είχα το μωράκι μου...... Αλλά σκέφτηκα ότι κανένας εργοδότης δε σε βλεπει σαν άνθρωπο αλλά μόνο σαν μηχανή..... Η δουλειά τους να γίνεται και τα υπόλοιπα είναι δικά μας προβλήματα.....

Ας είναι καλά το ΙΚΑ που το χρυσοπληρώνουμε και παρόλα αυτά ούτε τη μητρότητά μας δεν μπορούμε να χαρούμε.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σκέφτηκα ότι κανένας εργοδότης δε σε βλεπει σαν άνθρωπο αλλά μόνο σαν μηχανή..... Η δουλειά τους να γίνεται και τα υπόλοιπα είναι δικά μας προβλήματα.....

Και καλά να είσαι στον ιδιωτικό τομέα και να είναι το "μαγαζί" τους.Εγώ να δεις τί άκουγα που είμαι στο δημόσιο και πάλι ο προϊστάμενος είχε δώσει ρεσιτάλ.Κάθε δεύτερη μέρα προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν χρειάζεται να πάρω άδεια πριν τη γέννα και ότι οι γυναίκες μπορούν να δουλεύουν μέχρι τελευταία στιγμή. Απλά στο δημόσιο δε φοβάσαι για τη θέση σου αλλά αν πέσεις σε κολλημένους τύπους και δεν είναι και στο χαρακτήρα σου να τσακίσεις τις αναρρωτικές, ο "ψυχολογικός πόλεμος" πάει σύννεφο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια 3 παιδιά γέννησα μειωμένο ωράριο δεν κατάφερα να κάνω. Μόνο στον πρώτο εργοδότη μάλλον το τήρησα κάπως -δεν το εξάντλησα γιατί παραιτήθηκα δεν τον άντεχα-.

 

Τι να κάνουμε όμως; Nα την άλλη φορά χρειαστηκε να φύγω και τις είπα 11:00 έτυχε κάτι φεύγω...Τι να πω, πως μπορώ να ζητήσω αλλού δουλειά με 3 παιδιά; Κανείς δεν θα με πάρει, πρέπει να κρύψω στο βιογραφικό το ένα και δεν κάνω πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τηρώ το μειωμένο (7 ωρα) και ευτυχώς φεύγω στην ώρα μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να "φαω" ούτε μισάωρο.

 

Εαν πρέπει πχ. να πάω γιατρό η οπουδήποτε, ή τρώω την κανονική μου άδεια (μας κόβουν ακόμα και τις ώρες και μας λένε έχεις υπόλοιπο πχ. 7,36 ώρες) ή κάθομαι και συμπληρώνω την ώρα που λείπω...ακόμα και όταν ήμουν έγκυος και έπρεπε να πάω στο νοσοκομείο για εξετάσεις και αργούσα, τις συμπλήρωνα τις ώρες, ή μου τις κόβανε!!

 

Ευτυχώς που για πολλές εξωτερικές δουλειές στέλνω τον μπαμπά μου που είναι συνταξιούχος και γενικότερα τον έχουμε για τις εξωτερικές δουλειές..

 

Αν δεν ήταν και αυτός δεν ξέρω τι θα κάναμε..τουλάχιστον στο δημόσιο σου δίνουν κάποιες ώρες να πληρώσεις λογαριασμούς κλπ

 

Πάντως όταν κάποια περίοδο της ζωής μου, παντρεμένη μεν, χωρίς παιδιά δε, έστελνα βιογραφικά σε διάφορες αγγελίες λέγοντας ότι είμαι παντρεμένη, δεν με πήραν ούτε τηλέφωνο για συνέντευξη έτσι να δούνε τη φάτσα μου, και ας είχα; τα προσόντα και με το παραπάνω.

 

Τσαντίζομαι και στέλνω 1 βιογραφικό (δεν πρόλαβα να στείλω άλλο) χωρίς οικογενειακή κατάσταση και αμέσως με ειδοποιήσαν (βέβαια δεν πήγα για συνέντευξη γιατί θέλαν άτομο να δουλέψει στο εξωτερικό για αρκετούς μήνες και μόλις είχα μάθει ότι ειμαι έγκυος)

 

Επίσης μια φίλη, δούλευε 11 χρόνια σε εταιρία, με βασικό μισθό δεν είχε καμοια καριέρα και 1 μήνα αφού παντρέυτηκε την απολύσαν.γιατί άραγε???

 

γενικότερα είναι πολύ δυσκολα τα πραγματα για εμάς τις μητέρες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...