Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μολις μου τηλεφωνησαν για μια ερευνα που κανουν για πανες και αφου ρωτησαν τα γνωστα πχ ποιες πανες δοκιμασα μεχρι τωρα, σε ποια κατεληξα και απο ποιο σουπερ μαρκετ ψωνιζω κτλ μου ειπαν οτι θα μου στειλουν κουπονακια απο τις πανες Lidl :P:P

 

Οταν λετε οτι του lidl ειναι πιο φθηνες, ποσο δηλαδη βγαινει το τεμαχιο ?

 

Για παραδειγμα τα Libero comfort fit που παιρνω τωρα κοστιζουν 9,81€ τα 29 κομματια οποτε βγαινει περιπου 0,33 € η πανα

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα οι κορες μου δεν φορεσαν τιποτα αλλο εκτος απο παμπερς.Ο,τι και να δοκιμασα την αλλη μερα γινοταν κατακοκκινες!Ουτε αλλη μαρκα μωρομαντηλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω :evil: Ειστε τυχερες οσες δεν αντιμετωπιζετε προβλημα γιατι μεγαλο εξοδο αυτες οι πανες.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου τηλεφωνησαν για μια ερευνα που κανουν για πανες και αφου ρωτησαν τα γνωστα πχ ποιες πανες δοκιμασα μεχρι τωρα, σε ποια κατεληξα και απο ποιο σουπερ μαρκετ ψωνιζω κτλ μου ειπαν οτι θα μου στειλουν κουπονακια απο τις πανες Lidl :P:P

 

Οταν λετε οτι του lidl ειναι πιο φθηνες, ποσο δηλαδη βγαινει το τεμαχιο ?

 

Για παραδειγμα τα Libero comfort fit που παιρνω τωρα κοστιζουν 9,81€ τα 29 κομματια οποτε βγαινει περιπου 0,33 € η πανα

 

 

Το πακέτο έχει 9.50 ευρώ και ανάλογα με τα κιλά είναι νομίζω 62(από 4 κιλα),50(8-18 κιλα),44(τα μεγαλύτερα) τεμαχια.

Link to comment
Share on other sites

Katarxas na soy zhsei to ninaki soy...Koita3e opws eipes oloi lene oti ta pampers einai ta kalytera,kai'gw ayta bazw sto mwro moy...Panta oi mamades 8eloyme to kalytero gia ta mwra mas...H koympara moy pantws epeidh kai ayth koita3e sta rafia twn super marker oti ta pampers einai ta pio akriva arxise na pernei ta libero kai einai poly eyxaristhmenh,mia allh filh moy thn exei katavrei me panes apo ta lidl kai to ninaki ths oyte exei sygaei kai genikotera tis exei katavoleytei...Pisteyw oti einai opws to vlepei telika o ka8enas kai oti ton voleyei kai sthn tseph toy kai sto mwro toy...Ths 3aderfhs moy to mwro foroyse pampers ayta ta new born ta kitrina,ta opoia emena me exoyn volepsei poly proswika,otan omws megalwse to ninaki ths kai alla3e sta alla pampers ekeina ta prasina to mwro ths olo pa8ene oyroloimw3eis kai den h3ere giati kai telika katakh3ane me toys giatroys oti eftaigan ta pampers mexri poy alla3e k einai ola ok...Ante bgale akrh...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω του lidl παιρνω σε συνδιασμο με τα pambers βρακακια γιατι μονη μου ετσι οπως κανει δεν μπορω να του βαλω τα απλα μονη μου και ειναι η μονη που βγαζει τοσο μικρα βρακακια.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί θεωρούμε τα Pampers ως τα καλύτερα; Επειδή διαφημίζονται πιο πολύ και έτσι έχουμε την ψευδαίσθηση ότι τα ξέρουμε; Ποιο είναι το κριτήριο που μας κάνει να τα βάζουμε στην "πρώτη θέση";

 

Έτσι πίστευα κι εγώ. Αλλά δε βρήκα ΟΥΤΕ έναν λόγο πραγματικό και αντικειμενικό που να τεκμηριώνει αυτή την ιδέα. Έτσι έχω αναθεωρήσει και μάλιστα κατά πολύ! Τα θεωρώ υπερτιμημένα και ότι δεν προσφέρουν περισσότερα από τις άλλες πάνες. Αν μάλιστα συμπεριλάβω και την προσωπική μου εμπειρία από τα τρία παιδια.... εεε τότε μπορώ να πω πως μάλλον τα κατατάσσω στις τελευταίες θέσεις (σε σχέση με όσες μάρκες δοκίμασα).

 

Πάντως αν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο θα ήθελα πολύ να το μάθω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς pampers φοράμε από την πρώτη μέρα, με κάτι διαλλείμματα όπου βάλαμε libero για δοκιμή (αλλά δεν μας βόλεψαν, όλο ξεχείλιζαν, αν και μου άρεσε η "βαμβακερή" τους αίσθηση σε αντίθεση με τα pampers που μου φαίνονται πιο συνθετικά, αν μπορώ να το πω έτσι). Τώρα θέλω να δοκιμάσω lidl, αλλά αντιτίθεται η νταντά :shock: γιατί λέει ότι η μικρή θα συγκαίγεται με τις πάνες αυτές... :roll:

 

Πάντως αν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο θα ήθελα πολύ να το μάθω.

 

Η εντύπωση που έχω αποκομίσει, και από αυτή τη συζήτηση αλλά και γενικά, είναι ότι όχι, δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο, είναι τί του πάει του καθενός μωρού - όπως με τις κρέμες συγκάματος, που λέει κι η παιδίατρός μας :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα και επειδή περνάμε δύσκολους καιρούς, σας διαβεβαιώ ότι την καλυτερη σχέση ποιότητας/τιμή την έχω βρει στα Σ/Μ Lidl. Μάλιστα είναι οι μόνες με δείκτη υγρασίας, καλό εεεε

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα! Με τα παμπερς συνέχεια διαρροές. Κάθε φορά που τα κάνει μας βγαίνουν απέξω. Εχετε καμια λύση να μου προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξεκινησα με pampers μέχρι 3 μηνών μόνο pampers στην συνέχεια δοκίμασα τα libero όπου δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη , ασε που ήτανε και πολύ χοντρά , μετα δοκίμασα τα babylino όπου είναι αρκετά καλά και οικονομικά , αλλά τώρα του φοράω lidl είμαι πολύ ικανοποιημένη δεν έχει ερεθιστεί ποτέ ούτε διαρροές και είναι και οικονομικά 9 ? το Ν4 νομίζω περίπου 40 τεμάχια , και έχει και μια κίτρινη λωρίδα που αλλάζει χρώμα όταν το παιδί βρέχεται χωρίς να χρειάζεται να την ανοίξεις

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα! Με τα παμπερς συνέχεια διαρροές. Κάθε φορά που τα κάνει μας βγαίνουν απέξω. Εχετε καμια λύση να μου προτείνεται;

 

είχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα, ο μπεμπης καθε φορα που τα εκανε βγαινανε εξω. Τρια πραγματα μπορει να συμβαινουν.

α) να μη σφιγγεις καλα την πανα

β) να πρεπει να αλλαξεις μεγεθος και να παρεις το επομενο (εγω το εκανα οσο χρησιμοποιουσα τις libero και ειδα αποτελεσμα για λιγο ομως)

γ) γιατι τελικα αλλαξα πανες και ησυχασα. μολις ο μπεμπης περασε τα 4 κιλα πηγα στα LΙDL και πηρα αυτες που ειναι 4-9 κιλα στην πρασινη συσκευασια και ολα πανε τελεια ουτε εχει συγκαει ουτε βγαινουν εξω τιποτα. Δοκιμασε το και θα δεις.

 

Τώρα θέλω να δοκιμάσω lidl, αλλά αντιτίθεται η νταντά γιατί λέει ότι η μικρή θα συγκαίγεται με τις πάνες αυτές...

 

 

Οσο για το συγκαμα εγω πιστευω οτι αν πλενεις το μωρο σε καθε αλλαγη. το στεγνωνεις καλα και βαζεις αρκετη κρεμα δε θα συγκαει ποτε. Εγω αυτο κανω απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα οτι πανα και να χρησιμοποιουσα (pambers, libero και απο την τριων εβδομαδων lidl).

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα! Με τα παμπερς συνέχεια διαρροές. Κάθε φορά που τα κάνει μας βγαίνουν απέξω. Εχετε καμια λύση να μου προτείνεται;
κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ειδικα το βραδυ.Το πρωι σηκωνετε μουσκεμα.Μαλλον θα αλλαξω μαρκα!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε διαρροές με τα παμπερς και πηρα τον γιατρό να ρωτήσω τι άλλες μπορώ να πάρω. Μου είπε πως οι πάμπερς είναι οι καλύτερες και μάλλον κάνω λάθος το νούμερο ή το μοντέλο. Ο μικρός μου τώρα είναι πάνω από 6κιλά :P και παίρνω το 3 που είναι για 4-9κιλά. Μήπως να πάρω το 2?Είναι για 6-7 κιλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εμείς το 3 παίρνουμε και ο μικρός είναι 7,500 κιλά. Εγώ πήρα και τα άλλα νούμερα αλλά τίποτα πήρα και τα διαφορετικά είδη new baby, active fit, baby dry όλα το ίδιο αφού νόμιζα πως τελικά δεν βάζω καλά την πάνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην αρχή και ένα περίπου εξάμηνο, χρησιμοποιούσα τα pampers. μετά του πήρα πάνες από το DIA και είναι πάρα πολύ καλές και οικονομικές. Τις έχω βολευτεί και ποτέ δεν μου συγκάηκε. Το Νο 5 έχουν 8,90.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαμάδες και μπαμπάδες….

Δεν θα ήθελα να σας αγχώσω αλλά οι PAMPERS δεν είναι οι καλύτερες πάνες όπως διαφημίζουν, αντιθέτως είναι από τις χειρότερες και πιο επικίνδυνες καθώς σε αυτές βρέθηκαν επικίνδυνα συστατικά σε πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις. Μακάρι όλοι να είχαν σαν γνώμονα την υγεία των παιδιών και όχι την τσέπη τους !!!! με συγχωρείται αν σας αναστάτωσα αλλά το βρίσκω εγωιστικό να ξέρω κάτι τόσο σοβαρό και να το κρατάω για τον εαυτό μου !!!

 

Παραθέτω το αντίστοιχο site για να το διαπιστώσετε και μόνοι σας.

http://archive.greenpeace.org/pressreleases/toxics/2000may152.html

( Εδώ αναφέρει τις Pampers Baby Dry Mini αλλά σε κάποια έρευνα που δεν μπορώ να την βρω τώρα έλεγε για όλες τις Pampers)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή και ένα περίπου εξάμηνο, χρησιμοποιούσα τα pampers. μετά του πήρα πάνες από το DIA και είναι πάρα πολύ καλές και οικονομικές. Τις έχω βολευτεί και ποτέ δεν μου συγκάηκε. Το Νο 5 έχουν 8,90.

δοκίμασα και εγώ του dia τα παμπερς αλλά δυστηχώς δεν μας κάνουν. Ήταν συνέχεια συγκαμμένος και τον ξαναγύρισα πάλι στα παμπερς τώρα λέω να δοκιμάσω του lidl.Είχα δοκιμάσει κάποτε και τα libero αλλά τριβόντουσαν.Είναι πανακριβα τα pampers! Η διπλάσια τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα pampers δεν είναι τα καλύτερα.Η μικρή μου είναι 2 ετών και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε τα active fit όμως τελευταία είχαμε διαρροές στα πλάγια.Χρησιμοποίησα τα babylino baby flex ήταν πολύ καλά αλλά πολύ σκληρά τελικά κατέληξα στα libero comfort fit και είμαι αρκετά ικανοποιημένη.Ίσως δοκιμάσω και του lidl.

Link to comment
Share on other sites

το'χα ξαναγραψει και παλαιοτερα σε αλλο τοπικ περι pampers.... ο μικρος μου απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο μεχρι που τις εκοψε μονο μια φορα αγορασαμε αλλη μαρκα προς το τελος... μας ταιριαζαν μια χαρα ουτε συγκαματα ουτε τιποτα... ειχε τυχει να ειναι οι baby dry μετα τον βραδυνο υπνο 5κιλο :lol: και ο μικρος να μην εχει τιποτα... μια φορα που κοντεβαμε να τις σταματησουμε πηραμε νομιζω libero -δεν ειμαι σιγουρη- και ηταν λες και φοραγε κατι τελειως ξενο πανω του και εφευγαν συνεχεια... και πανω κατω κοστιζαν το ιδιο... απ'οτι μου'χουν πει παντως κι εγω μωρο μονο pampers ειχα και μια φορα που μου καναν δοκιμη με αλλα επαθα συγκαμα... κι ετσι δεν τ'αλλαξα και στον μικρο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τις εμπειρίες των γονιών για αυτό το θέμα είπα να δοκιμάσουμε τις πάνες του lidl, γιατί κουράστηκα κάθε φορά που το παιδί κάνει κακά (υδαρή γιατί θηλάζει) να βγαίνουν από μπροστά, από πίσω και από τα πόδια όταν χρησιμοποιώ τις ακριβότερες (Pampers). Η δοκιμή με έπεισε. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, δεν έχω διαρροές και δεν ξέρω πως να ξεφορτωθώ την μία σακούλα pampers που μου είχε απομείνει! Για το σύγκαμα - όπως έχουν πει ήδη πολλοί γονείς - λύση είναι το πλύσιμο κάθε φορά, καλό στέγνωμα και λίγη κρέμα (δεν χρειάζεται και πάστωμα). Εμείς βάζουμε τη weleda και είναι τέλεια.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lydia31, τα προϊόντα weleda μπορείς να τα βρεις σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα - είναι όμως αρκετά ακριβά από αυτά τα καταστήματα. Θα σε παραπέμψω σε σελίδα του forum όπου δίδονται χρήσιμες πληροφορίες για το πώς μπορείς να τα προμηθευτείς σε καλές τιμές.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9012&postdays=0&postorder=asc&start=75

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...