Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επανερχομαι στο θεμα συγκρισης πανων σε μεγαλα νουμερα γιατι εχουμε νικητη!!

Για κοριτσι 22 μηνων 14.5 κιλα και 95 εκ χρησιμοποιησα: 

Pampers baby dry 5 και 6, pampers premium care 5, pampers active fit (πανα βρακακι) 5 και 6, puffies 5, libero πανα βρακακι 6 και 7, babylino 5+ και babylino πανα βρακακι 5.

And the winner is...... babylino (και τα δυο ειδη)!!!!! 3η ημερα σημερα χωρις διαρροες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανερχομαι για να παρω πισω το μεταλιο που εδωσα... τελικα με τις babylino και διαρροες ειχαμε, ισως λιγοτερο απο τις αλλες, αλλα και γεμισε σπυρια!!! Ολο το δερμα στο σημειο που σκουμπαει η πανα εγινε χαλια!!! Οποτε δεν υπαρχει ελπιδα.... απο την αλλη δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμη να βγαλει πανα. Χθες την εγδυσα πανω στο κρεβατι για να την κανω μπανιο και κατουρησε το κρεβατι σε 10 δευτερολεπτα!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CMES said:

Επανερχομαι για να παρω πισω το μεταλιο που εδωσα... τελικα με τις babylino και διαρροες ειχαμε, ισως λιγοτερο απο τις αλλες, αλλα και γεμισε σπυρια!!! Ολο το δερμα στο σημειο που σκουμπαει η πανα εγινε χαλια!!! Οποτε δεν υπαρχει ελπιδα.... απο την αλλη δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμη να βγαλει πανα. Χθες την εγδυσα πανω στο κρεβατι για να την κανω μπανιο και κατουρησε το κρεβατι σε 10 δευτερολεπτα!

Για το ύψος της κόρης σου νομίζω πως το ιδανικό νούμερο στις babylino είναι το 6 όχι το 5+.

Εγώ σε αυτό το ύψος του φορούσα το 6 και δεν είχα κανέναν πρόβλημα. Τώρα που είναι πιο ψηλός του φοράω το 7 άσχετα αν δεν έχει πιάσει τα 17 κιλά!

Εμένα σπυριά είχε βγάλει στις λίμπερο. Νόμιζω πως είναι λογικό να συμβαίνει όταν αλλάζουμε μάρκα, και εκείνα έχουν συνηθίσει σε συγκεκριμένες πάνες.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Για το ύψος της κόρης σου νομίζω πως το ιδανικό νούμερο στις babylino είναι το 6 όχι το 5+.

Εγώ σε αυτό το ύψος του φορούσα το 6 και δεν είχα κανέναν πρόβλημα. Τώρα που είναι πιο ψηλός του φοράω το 7 άσχετα αν δεν έχει πιάσει τα 17 κιλά!

Εμένα σπυριά είχε βγάλει στις λίμπερο. Νόμιζω πως είναι λογικό να συμβαίνει όταν αλλάζουμε μάρκα, και εκείνα έχουν συνηθίσει σε συγκεκριμένες πάνες.

Αλλαξα 4 μαρκες. Στις babylino εκανε σπυρια. Τις εβαλα για 2-3 μερες καποιες απο τις προηγουμενες που μου ειχαν περισσεψει και ηρεμησε ενω χθες που ειχαμε παει παιδικη χαρα την αλλαξα και ειχα μαζι μου τις babylino πανα βρακακι. Μεχρι να φτασουμε σπιτι ειχε ξαναφουντωσει!!! Οποτε δεν ριψοκινδυνευω να της τις ξαναφορεσω!! Σογουρα ομως απο αποψη διαρροων ειναι καλυτερες απο τις υπολοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Αλλαξα 4 μαρκες. Στις babylino εκανε σπυρια. Τις εβαλα για 2-3 μερες καποιες απο τις προηγουμενες που μου ειχαν περισσεψει και ηρεμησε ενω χθες που ειχαμε παει παιδικη χαρα την αλλαξα και ειχα μαζι μου τις babylino πανα βρακακι. Μεχρι να φτασουμε σπιτι ειχε ξαναφουντωσει!!! Οποτε δεν ριψοκινδυνευω να της τις ξαναφορεσω!! Σογουρα ομως απο αποψη διαρροων ειναι καλυτερες απο τις υπολοιπες.

Αααα μάλιστα κατάλαβα, έχεις δίκιο, σίγουρα κάποιο υλικό που έχει πειράζει την μικρή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ενω τις χρησιμοποιουσα τις μπειμπιλινο απο 6μ εως 18,το καλοκαιρι 20-24μ την ερεθιζαν,οχι κτ υπερβολικο,αλλα παρολα αυτα τις αλλαξα.ηταν λογω ζεστης κυριως γτ το χειμωνα δ ειχε θεμα

Με τις παμπερς το βραδυ κ να μην ειχαμε διαρροες,μυριζαν κ γινοταν σαν τζελ.δ θυμαμαι ακριβως ποιες επαιρνα

Τοτε γυρισαμε σε παφις

Με τις ιδιες διαστασεις εγω επαιρνα παφις ν.5 σε περιπου 2,5χρ.αλλα αλλαζαμε συχνα,δλδ 5φορες τη μερα,σπανια μια το βραδυ.γενικα κατουραει πολυ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εγω ενω τις χρησιμοποιουσα τις μπειμπιλινο απο 6μ εως 18,το καλοκαιρι 20-24μ την ερεθιζαν,οχι κτ υπερβολικο,αλλα παρολα αυτα τις αλλαξα.ηταν λογω ζεστης κυριως γτ το χειμωνα δ ειχε θεμα

Με τις παμπερς το βραδυ κ να μην ειχαμε διαρροες,μυριζαν κ γινοταν σαν τζελ.δ θυμαμαι ακριβως ποιες επαιρνα

Τοτε γυρισαμε σε παφις

Με τις ιδιες διαστασεις εγω επαιρνα παφις ν.5 σε περιπου 2,5χρ.αλλα αλλαζαμε συχνα,δλδ 5φορες τη μερα,σπανια μια το βραδυ.γενικα κατουραει πολυ

Κι εγω στις pufies κατεληξα. Οι libero ισως ηταν καλυτερες στις διαρροες ομως οι pufies νομιζω υπερτερουν σε αλλα, ειναι πιο λεπτες, μαλακες και νυριζουν ωραια. Επισης θελω να φοραει την ιδια μαρκα και το μωρο. Μου ηρθε σημερα μια μεγαλη παραγγελια γιατι ειχε μια πασχαλινη προσφορα οποτε απλα θα την αλλαζω οσο πιο συχνα μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω της λιμπερο της απερριψα λογω κοστους

Εχω δοκιμασει κατα καιρους κ ολες τις μαρκες του καθε μαρκετ,ουτε ονοματα δ θυμαμαι,σε μωρο πανω απο 6μ,κ σε παιδια που δ δειχνουν να εχουν ευαισθησιες.δ ηταν καποια χαλια,ουτε καποια με κερδισε

Τωρα για το πρακτικο του θεματος,προσπαθησε να τη βαζεις τουαλετα πριν κοιμηθει(εγω δ μπορω να αλλαξω πχ την ωρα για το γαλα,η να περιορισω το νερο γτ πινει λιτρα)

Κ στρωνε υποσεντονο μιας χρησης,σεντονι,υποσεντονο μιας χρησης παλι,κ απο πανω κ αλλο σεντονι.για ενα κατουρημα το βραδυ θα εχεις πιο ευκολο κ γρηγορο αλλαγμα

Ισως το καλοκαιρι θελησει την τουαλετα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηρα για αλλη μια φορα δειγμα δωρεαν agnotis μιας κ το δθαφημιζαν (εννοειται δν σου στελνουν δυο φορες, εβαλα το ονομα του αντρα μου :oops:). τις δοκιμαζω βραδια για να δω αντοχες κ μου φαινονται οκ σ αυτο το θεμα. κατα τ´ αλλα ουτε καλυτερες ουτε χειροτερες σαν αισθηση απο babylino κ pufies που χρησιμοποιω. 

 

 

Οι pufies βεβαια οταν βρεχονται μου φαινεται οτι μυριζουν καπως. Αλλα δν εχω θεμα διαρροων κ επισης ειναι φοβερα αμεση η εξυπηρετηση απο το ηλεκτρονικο καταστημα- σε αντιθεση με κατι μεγαλα φαρμακεια της Αθηνας που παιρνω babylino κ με τρελαινουν καθε φορα με τα προβληματα αποθεματων κ τις καθυστερησεις.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πηρα για αλλη μια φορα δειγμα δωρεαν agnotis μιας κ το δθαφημιζαν (εννοειται δν σου στελνουν δυο φορες, εβαλα το ονομα του αντρα μου :oops:). τις δοκιμαζω βραδια για να δω αντοχες κ μου φαινονται οκ σ αυτο το θεμα. κατα τ´ αλλα ουτε καλυτερες ουτε χειροτερες σαν αισθηση απο babylino κ pufies που χρησιμοποιω. 

 

 

Οι pufies βεβαια οταν βρεχονται μου φαινεται οτι μυριζουν καπως. Αλλα δν εχω θεμα διαρροων κ επισης ειναι φοβερα αμεση η εξυπηρετηση απο το ηλεκτρονικο καταστημα- σε αντιθεση με κατι μεγαλα φαρμακεια της Αθηνας που παιρνω babylino κ με τρελαινουν καθε φορα με τα προβληματα αποθεματων κ τις καθυστερησεις.

Με τις agnotis είχαμε τρομερό θέμα , ειχα κάνει κανονική παραγγελία και τελικώς ήταν πεταμένα λεφτά. Όλα είναι σχετικά βέβαια στα γούστα και την απόδοση με βάση τις επιδόσεις στο κάθε παιδί. Με τα δείγματα είχα μείνει ευχαριστημένη ,όταν έκανα κανονική παραγγελία και τις ζούσα καθημερινά έβγαλαν πρόβληματα... Δεν τις τελείωσα όλες κάπου στα μισά τις παράτησα γιατί δεν πήγαινε άλλο και ξανάρχισα babylino το μεγάλο πακέτο με τις 78 πάνες στα 25 €.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο ενα γυρω απο ολες τις μαρκες πανες (pampers, babylino, libero, agnotis, pufies) και σε διαφορα νουμερα (3, 4, 5, 5+, 6, 7) γιατι ταυτοχρονα τα δοκιμαζα και στα 2 μου παιδια, κατεληξα πως στο θεμα διαρροων τα babylino ειναι τα καλυτερα με διαφορα. Οσον αφορα αλλα θεματα (εμφανιση, παχος, ερεθισμοι, μυρωδια, τιμη, εξυπηρετηση) αλλες μαρκες υπερεχουν και αλλες μειονεκτουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχετε καμια προταση για σουπερ απορροφητικες πανες για βραδυ; ο μπεμπης πινει πολυ νερο πριν κοιμηθει κ τε τελευταια βραδια 1-2 τα ξημερωματα η πανα δεν αντεχει και βρεχεται κ το σεντονι κ το φορμακι του. pufies sensitive εχω και τις βρεχει τοσο που μια τη βρηκα ενα πρωι αποσυντεθειμενη σχεδον. Οι pufies baby art ειναι καλες; 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου το καλοκαιρι είχε κάθε βράδυ διαρροές για 3-4 μέρες κ μια φορά έξω κατουρηθηκε όλο το σορτσάκι που φόραγε. Η λύση ήταν να αλλάξουμε νούμερο παρόλο που στα κιλά ήταν εντός ορίων. Δοκίμασε το μεγαλύτερο νούμερο. 

Επισης έχω να πω ότι πριν τρεις μέρες έκανε ένα τρομερό συγκαμα (που δεν έχει συγκαει ποτέ ξανά) με τις λίμπερο. Πήρα πρώτη φορά να τις δοκιμάσω κ δεν πρόκειται να ξαναπαρω. Έχει κάνει πληγές κ την έχουμε χωρίς πάνα 3 μέρες τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Lenia16 είπε:

πριν τρεις μέρες έκανε ένα τρομερό συγκαμα (που δεν έχει συγκαει ποτέ ξανά)

Πολύ σωστά κάνετε κ δεν φορατε πάνα. Όσο περισσότερο μπορείς αστην ελεύθερη ειδάλλως βαλ της βαμβακερό εσώρουχο. Σε μας βοηθάει αρκετά ή sudocream. Δεν ξέρω αν την έχεις δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχετε καμια προταση για σουπερ απορροφητικες πανες για βραδυ; ο μπεμπης πινει πολυ νερο πριν κοιμηθει κ τε τελευταια βραδια 1-2 τα ξημερωματα η πανα δεν αντεχει και βρεχεται κ το σεντονι κ το φορμακι του. pufies sensitive εχω και τις βρεχει τοσο που μια τη βρηκα ενα πρωι αποσυντεθειμενη σχεδον. Οι pufies baby art ειναι καλες; 

κ εγω τις art k trend παιρνω κ δ εχω θεμα.ουτε με babylino στην μεγαλη ειχα.τωρα στον μικρο εχω lupilu αλλα αυτος δ εχει τοσο παραγωγη

αλλα παιζει να χρειαζεστε μεγαλυτερο νουμερο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πολύ σωστά κάνετε κ δεν φορατε πάνα. Όσο περισσότερο μπορείς αστην ελεύθερη ειδάλλως βαλ της βαμβακερό εσώρουχο. Σε μας βοηθάει αρκετά ή sudocream. Δεν ξέρω αν την έχεις δοκιμάσει.

Δε θέλει με τπτ να είναι γυμνή (ευτυχώς :P). Ναι την ξέρω την κρέμα που λες, της βάζω μια παρόμοια που μας είπε η παιδιατρος. Σκέψου ότι το συγκαμα ήταν τόσο σοβαρό που την πήγαμε στο γιατρό να τη δει. Έλεγε πονάει κ έδειχνε το πιπι της κ έκλαιγε η καημενη. Με τα παμπερς δε μου είχε συγκαει ποτέ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχετε καμια προταση για σουπερ απορροφητικες πανες για βραδυ; ο μπεμπης πινει πολυ νερο πριν κοιμηθει κ τε τελευταια βραδια 1-2 τα ξημερωματα η πανα δεν αντεχει και βρεχεται κ το σεντονι κ το φορμακι του. pufies sensitive εχω και τις βρεχει τοσο που μια τη βρηκα ενα πρωι αποσυντεθειμενη σχεδον. Οι pufies baby art ειναι καλες; 

Επειδη με την κορη μου ειχα τεραστιο προβλημα με διαρροες ειδικα το βραδυ δοκιμασα ολες τις μαρκες. Κατεληξα οτι σε θεμα απορροφητικοτητας οι καλυτερες με διαφορα ειναι οι babylino.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μια ερώτηση σε όσες χρησιμοποιούν puffies. Τα νούμερα πάνε όπως στις υπόλοιπες; Εγώ τώρα της φοράω το 5 αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφοροποίηση στις puffies κ αναρωτιέμαι αν πρέπει να παραγγείλω το 4+ ή να συνεχίσω με το 5; Είμαστε 12 κιλά. Επίσης, ποιο είδος να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Μια ερώτηση σε όσες χρησιμοποιούν puffies. Τα νούμερα πάνε όπως στις υπόλοιπες; Εγώ τώρα της φοράω το 5 αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει διαφοροποίηση στις puffies κ αναρωτιέμαι αν πρέπει να παραγγείλω το 4+ ή να συνεχίσω με το 5; Είμαστε 12 κιλά. Επίσης, ποιο είδος να πάρω;

 

Νομίζω στα κιλά σας μια χαρά είναι το 4+. Εγώ παίρνω τις trusted trends, είμαι πολύ ευχαριστημένη από ποιότητα και είναι και πολύ μούρικες!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marakiz είπε:

 

Νομίζω στα κιλά σας μια χαρά είναι το 4+. Εγώ παίρνω τις trusted trends, είμαι πολύ ευχαριστημένη από ποιότητα και είναι και πολύ μούρικες!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Με το 4+ στις παμπερς είχαμε διαρροές κάθε μέρα γι αυτό πήγαμε στο 5. Είναι ψηλή κ έχει μπουταρες! Απ ότι ειδα μπορείς να παραγγείλεις κ διαφορετικά μεγέθη οπότε θα πάρω κ τα δυο κ θα δω. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά την προηγούμενη συζήτηση πήρα 4+ από τις art&dry. τα 5 πακέτα μάλιστα. κ του κυρίου δεν του κουμπώνουν καλα στην κοιλια. πριν από 1,5 μήνα 8700 υποθετω τωρα 9,500 αλλα μπορει κ παραπανω γιατι ειναι φαταουλας, και παρακαλαω να τελειωςουν να παραγγείλω το 5. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...