Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια και καλη χρονια...περιμενω το δευτερο μου παιδακι σε λιγες μερες και με εχει προβληματισει το θεμα της πανας αρκετα..στην κορη μου οταν ηταν νεογεννητη χρησιμοποιουσα παμπερς και λιμπερο..τωρα σκεφτομαι ν αδοκιμασω μπειμπιλινο και ναννυς..τι με συμβουλευετε ειναι καλες??

 

Στο μωράκι μου χρησιμοποιώ Pampers baby dry και babylino. Όταν γεννήθηκε έβαζα μόνο pampers new baby για περίπου 3 μήνες και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για νεογέννητο δεν ξέρω για τα babylino. Από τον 4 μήνα όμως ξεκίνησα και τα babylino (γιατί πραγματικά συμφέρουν απίστευτα, ειδικά με τα κουπόνια), τα χρησιμοποιώ και είναι οκ αλλά σίγουρα το μωρό είναι πιο υγρό όταν το αλλάζω ανάμεσα στα ταίσματα. Πάντως εάν είναι να διαλέξεις μεταξύ της οικονομικής συσκευασίας των pampers και των babylino, διάλεξε τα babylino γιατί εκεί πραγματικά δεν υπάρχει διαφορά.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις μια μικρή συσκευασία babylino και να δεις πως ανταποκρίνεται το μωράκι. Υπάρχουν διαρροές, γκρινιάζει πολύ, ερεθίζεται το πωπουδάκι του; Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, εάν δεν το ενοχλεί και δεν του κάνει ερεθισμό είναι μια χαρά.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις αυτό που κάνω και εγώ και συμφέρει πολύ, να παίρνεις και τις δυο μάρκες. Το βράδυ ή έξω χρησιμοποιώ Pampers που θεωρώ ότι είναι πιο απορροφητικά και στο ενδιάμεσο babylino που είναι καλή ποιότητα και σε συμφέρουσα τιμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη Χρονια και να σας ζησει

Μηπως πρεπει να αλλαξετε νουμερο? Μια μεθοδος ειναι να προσεχετε το πουλακι του να κοιταει προς τα κατω..

 

Συμφωνω!!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρόνια κι από εμένα κι να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

Εμείς είχαμε ξεκινήσει με Pampers για νεογέννητα αλλά το διχτάκι εσωτερικά κολλούσε στο ποπούλι. Άλλαξα σε Libero κι όλα οκ.

 

Κάποια στιγμή ξαναδοκίμασα Pampers (μου έλεγε κι η αδερφή να τα ξαναδοκιμάσω γιατί και στα δύο της παιδιά χρησιμοποίησε μόνο Pampers κι ήταν ευχαριστημένη) κι συγκάηκε τρελά, ήμασταν με αλοιφές κι αμάν να φύγει η κοκκινίλα.

Οπότε πλέον Libero κι πάλι Liberο.

 

Πάντως, τελικά δεν ταιριάζουν όλες οι πάνες σε όλα τα μωρά, οπότε μόνο δοκιμάζοντας....

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

44 τεμ. οι Toujours του Lidl, στην τιμή των 9,65?.

Πήρα σήμερα για δεύτερη φορά. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε Pampers Baby dry, αλλά μετά το έτος είχα πει ότι θα αλλάξω λόγω τιμής. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τις Toujours. Τα ζελεδάκια που αναφέρετε πιο πάνω, εγώ τα έβρισκα στις Active Fit που πήρα κανα δυό φορές. Και με τα Pampers, έχουμε συγκαεί ουκ ολίγες φορές. Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά. Και η πάνα παίζει ρόλο, αλλά και το δέρμα του κάθε μωρού.;)

 

Γλυκειά μου εμένα μου φαίνονται ακριβά των Lidl.... σε σχέση με τα babylino.... παλαιότερα είχαν 16,80 .... αλλά τώρα έχουν 60 τεμάχια 8? και εάν έχεις κουπόνι αλλά 2? μείον που σημαίνει 6? ευρώ ....!!!

 

ίσως να είναι το συγκεκριμένο promotion που τα κάνει τόσο φθηνά....! άσε που νομίζω ότι έπεσε και άλλο η τιμή. Σήμερα πήγα super market και έγραφε 12,80 ???? - 6? = 6,80 ? χωρίς κουπόνι!!!

 

Βασιλόπουλος??? ποιος θα το πίστευε???

 

Για να πάω μια βολτίτσα....:wink:

 

Kαλημέρα και Καλή χρονιά! Τελικά στον Βασιλόπουλο δεν μπόρεσα να πάω, επομένως δεν σας έχω νέα.

Αυτό που μπήκα να γράψω είναι σχετικό με τις Toujours.

Δεν ξέρω γιατί, την 1η φορά που τις είχα δοκιμάσει δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά πράγματι αυτή τη φορά διαπίστωσα ότι μυρίζουν πολύ τα τσισάκια του μωρού. Τόσο που νομίζεις ότι έκανε κακά....:confused: Διαρροές δεν είχα, μόνο μυρωδιά. Τώρα ξαναπήρα pampers και βλέπουμε....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!Θα ήθελα να ρωτήσω όσες από εσάς βάζουν τα babylino γιατί δεν αναγράφονται τα συστατικά? Μια φιλενάδα μου τα παίρνει και το πρόσεξα χτες....όπως και στα libero....εμείς βάζουμε pampers και αναγράφονται...

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα και Καλή χρονιά! Τελικά στον Βασιλόπουλο δεν μπόρεσα να πάω, επομένως δεν σας έχω νέα.

Αυτό που μπήκα να γράψω είναι σχετικό με τις Toujours.

Δεν ξέρω γιατί, την 1η φορά που τις είχα δοκιμάσει δεν το είχα παρατηρήσει, αλλά πράγματι αυτή τη φορά διαπίστωσα ότι μυρίζουν πολύ τα τσισάκια του μωρού. Τόσο που νομίζεις ότι έκανε κακά....:confused: Διαρροές δεν είχα, μόνο μυρωδιά. Τώρα ξαναπήρα pampers και βλέπουμε....

 

 

 

Είλικρινά για τις toujours ιδέα δεν έχω. Πάντως νομίζω ότι τα babylino είναι καλά, τώρα η μεγάλη συσκευασία (60τμχ) (νούμερο 4) έχει 12,80 (ήδη έχουν βάλει έκπτωση) στο βασιλόπουλο και η μικρή (31 τμχ) (νούμερο 4) 8,60€ (με κουπόνι εάν έχεις -3€). Είχαν και κάποια έκτωση στα Libero νομίζω 11,..€. Τώρα υπάρχουν και τα οικονομικά Pampers.

 

Όσο για συγκάματα, εμένα για πρώτη φορά το μωρό έχει αρχίσει να συγκαίεται, νόμιζα ότι αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν πχ δεν αλλάζει πάνα συχνά κλπ. αλλά κορίτσια συμβαίνει και με την εισαγωγή στερεών τροφών όπου τα κακάκια αλλάζουν σύσταση και γίνονται πιο όξινα. Βασικά αυτό μου είπε η παιδιάτρος γιατί την πήρα τηλέφωνο. Όταν είδα την κοκκινίλα σκέφτηκα μήπως είναι κάποια αλλεργία και είπα στην γιατρό ότι δεν έχουμε αλλάξει κάτι στην περποίηση του μωρού. Πάνες αλλάζω συνέχεια, το μωράκι πάντα το πλένω με τα κακάκια (τώρα και στα τσισάκια) αλλά πάλι το σύγκαμα το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος γνωστός μου συνέστησε και το macro (για όσους έχουν η μπορούν να δανειστούν κάρτα εισόδου) σαν μια πιό οικονομική πρόταση για πάνες ,αν δεν έχουμε κουπόνια η κάποια άλλη προσφορά ,λέγοντας πως έχει διαφορά στις τιμές απο τα s.markets.

Θα πάω και θα ενημερώσω .

Link to comment
Share on other sites

ο μικρουλης μου ειναι 3,5 μηνων. ξεκινησαμε με pampers μετα babylino και καταληξαμε στα libero. αντικειμενικα τα pampers ειναι πιο αποροφητικα, κρατανε το μωρο πιο στεγνο. αλλα ειναι ακριβα. μεταξυ babylino και libero, προτιμω τα libero. δεν εχουμε συγκαει και μας κραταει σχετικα στεγνους ακομη. και τελος η τιμη πολυ προσιτη!:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

μιας και λέτε για πάνες έκανα δώρο μια τούρτα με πάνες από το

http://www.diapercakes.gr και ξετρελάθηκε η μαμά.΄

Ωραίο δώρο και με πάνες της αρεσκειάς μou. Ζήτησα libero και έγινε

 

http://i720.photobucket.com/albums/ww206/bemadreterra/DSCN0718.jpg

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και λέτε για πάνες έκανα δώρο μια τούρτα με πάνες από το

http://www.diapercakes.gr και ξετρελάθηκε η μαμά.΄

Ωραίο δώρο και με πάνες της αρεσκειάς μou. Ζήτησα libero και έγινε

 

http://i720.photobucket.com/albums/ww206/bemadreterra/DSCN0718.jpg

 

madreterra, πολύ ωραία η "τούρτα" σου! Γιατί δεν την βάζεις στο ανάλογο θέμα μαζί με τις φωτογραφίες των άλλων κοριτσιών? ;)

 

εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48733

 

 

Edit

Ίσως δεν κατάλαβα καλά....(τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου) Είναι τούρτα που έφτιαξες εσύ ή την παρήγγειλες?

(αν την παρήγγειλες, τότε σωστά δεν την έβαλες στο παραπάνω θέμα, γιατί εκεί βάζουν φωτό τα κορίτσια που τις φτιάχνουν μόνες τους :mrgreen:)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποιος γνωστός μου συνέστησε και το macro (για όσους έχουν η μπορούν να δανειστούν κάρτα εισόδου) σαν μια πιό οικονομική πρόταση για πάνες ,αν δεν έχουμε κουπόνια η κάποια άλλη προσφορά ,λέγοντας πως έχει διαφορά στις τιμές απο τα s.markets.

Θα πάω και θα ενημερώσω .

 

Η διαφορά ειναι στα δυο ευρώ ! Δέχονται και κουπόνια αλλά αφαιρούν απο το κουπόνι την αξια του φπα....παρόλα αυτά πάλι συμφέρει

 

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ξερα...Κ πηγαίνει η μαμά μου στο Μετρό κ της λέω αποκλείεται να δέχονται τα κουπόνια. Την επομενη θα της πω να δει τιμή κ αν είναι τόσο φθηνότερα κ δέχονται τα κουπόνια να πάρει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά κάνουν κ δε δέχονται παιδιά Έλενα γιατί είναι όλα σε κιβώτια, παλέτες κ.λπ και είναι και επικίνδυνα. Άσε καλύτερα. Ε, αν συμφέρει και παίρνουν κ κουπόνια, βρήκα την ηρεμία μου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς φοράμε pampers αλλά ακούω και για τα babylino που είναι φτηνότερα αλλά δεν ξέρω σαν ποιότητα πως είναι....τα βάζει καμιά σας? Σκέφτομαι σε λίγο καιρό που θα χρονίσει να του αλλάξω γιατί αυτά τα pampers είναι λίγο ασύφορα...βέβαια αν δω ότι τον πειράξει η αλλαγή θα επιστρέψω πάλι στα pampers τι να κάνω?

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως κυριακή (αχ εχεις και το όνομα της πεθεράς μου γκρρρρρ) παίρνω οτι βρω σε προσφορά, της μπειμπιλινο ειναι μια χαρά για εμας ουτε διάρροιες ουτε τιποτα

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα παλι αυτες δεν μου άρεσαν καθόλου...σαν υλικό σαν μυρωδιά και πολύ λεπτές μου φαίνονται!

Μου εχουν πει τα καλύτερα για τις πάνες του αλντι...τις εχει δοκιμάσει καμμία?

ξνα μην της πάρω τσάμπα

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΓΩ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ALDI (MY LOVE) ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ LIDL ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ SUPER

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως κυριακή (αχ εχεις και το όνομα της πεθεράς μου γκρρρρρ) παίρνω οτι βρω σε προσφορά, της μπειμπιλινο ειναι μια χαρά για εμας ουτε διάρροιες ουτε τιποτα

 

Τι να σε κάνω βρε κορίτσι ήμουν μικρή και δεν με ρώτησαν για το όνομα όταν με βάφτιζαν...χιχιχιχι...πήρες το πμ με την διεύθυνση??? ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με pampers newborn και δεν είχαμε προβλήματα συγκάματος και διαρροές. Μετά που μεγαλώσαμε, είχαμε πολλές διαρροές και με τις active fit και με τις baby dry, οπότε πήρα libero και σώθηκα. Τώρα άρχισαν τρελές διαρροές και με αυτές, έχω βαρεθεί να πλένω! Απόψε μου έβρεξε δύο υπνόακους, να δω τι θα του φορέσω το βράδυ! Ίσως πρέπει να αλλάξω μέγεθος, αλλά ήδη το 4 που του φοράω του πλέει από κάτω (είναι 8 κιλά ο μπέμπης) και έτσι σκληρές που είναι τον πιέζουν. Θέλω να ξαναγυρίσω στις pampers, που είναι μαλακές, αλλά του πέφτουν στενές στη μέση και μεγάλες ανάμεσα στα πόδια... Babylino δεν φέρνουν στη γειτονιά μου πολλά και δε βρίσκω νούμερο.

Α, και έχουμε περάσει ουρολοίμωξη και με τις δύο εταιρείες. Άρχισα να ψάχνω και για τις υφασμάτινες, αλλά ποιος θα προλαβαίνει να τις πλένει?

Μωρομάντηλα έχω βολευτεί μόνο τα johnson's gentle cleansing και fragnance free. Τα υπόλοιπα μας κάνουν κοκκινίλες (μαζεύω τα κακά και τον ξεπλένω με χλιαρό νερό, στα τσίσα μόνο νερό και αφρόλουτρο κάθε βράδυ).

Έχω μπερδευτεί!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...