Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια την βοήθεια σας!!!!

Είμαι μανουλα διδυμων κοριτσιών που σε δύο μέρες κλείνουν τον 5ο μήνα. Γεννήθηκαν 19/2/2009, με βάρος 1830 και 1925, δεν εμφάνισαν ίκτερο, γεννήθηκαν με καισαρική και επισκληρίδιο και νοσηλεύτηκαν για σίτηση για 10 ημέρες. Για 20 σχεδόν μέρες τά έδινα και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος και έκτοτε και έως και σήμερα θηλάζουν αποκλειστικά. Σε γενικές γραμμές έπαιρναν 800 γρ με 1 κιλό τον μήνα, τον τελευταίο όμως μήνα πήραν μόνο 500 γραμ και από ότι βλέπω και αυτό το μήνα (5ο) πήραν 500 γρα. Ο γιατρός μου είπε πως δεν πειράζει καθώς πολλά παιδιά κάνουν μια κάμψη στον 4ο μήνα και ότι μόλις μπουν στον έκτο θα ξεκινήσουμε κρεμούλες και θα παχύνουνε. Το βάρος τους σήμερα είναι 5250 και 5850 αντίστοιχα.

Είναι νωρίς να ξεκινήσουμε κρεμούλες??? Με ανησυχεί το βάρος τους γιατί πράγματι τους 2 τελευταίους μήνες δεν βάζουν όσο θα έπρεπε...Θηλάζουν κανονικά απλώς έχουν αραιώσει τους βραδινούς θηλασμού (ξυπνούν μόνο 2 φορές το βράδυ εκεί που ξυπνούσαν 4). Την ημέρα θηλάζουν ανά δίωρο ή τριωρο το πολύ, και κάνουν κακά 2 με 3 φορές την ημέρα. Πάνες βρεγμένες δεν μετράω αλλά αλλάζουμε συχνά.

Να επιμείνω στον αποκλειστικό θηλασμό άλλο ένα μήνα?? Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να τα πιέσω να φάνε περισσότερο. Αν δεν πεινάνε είναι απλό, δεν τρώνε!!!!! Τι μου προτείνεται?????

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας!

Η μικρή μου γεννήθηκε 2/2 και 2830γρ. Τώρα (5ος) είναι 5880γρ. Η καμπύλη της είναι η "50", άρα όλα μια χαρά.

 

Αν δεν κάνω λάθος τα μικρά σου πρέπει να βρίσκονται κοντά στην "50". Δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να ανησυχείς!

 

Μπράβο στο γιατρό σου που σε στηρίζει στο θηλασμό!

 

Θήλασα κι εγώ τα δίδυμά μου..... μέχρι τους 8,5 μήνες περίπου. Τα πας πολύ καλύτερα από εμένα σε αυτό το θέμα (κρίνοντας από αυτά που γράφεις). Συνέχισε και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Κάνεις πραγματικά το καλύτερο για τα παιδιά σου!

 

Και κάτι βασικό.... ξέχνα τι τρώνε... μη μετράς και μην ανησυχείς. Εκείνα ξέρουν. Οι ανάγκες τους καθορίζουν και την πείνα τους. Το ένστικτο επιβίωσης είναι ισχυρό. Δε θα κάτσουν πεινασμένα..... Μια χαρά χορταίνουν! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

σε αυτο το link λεει να μην βαζουμε ελαιολαδο αλλα ηλιελαιο τους πρωτους 12 μηνες, γιατι επιβαρυνονται τα νεφρα!!!

τι λετε για αυτο??

ισχυει??

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

ds Αυτο με το ελαιολαδο το εχω ξανακουσει (οχι απο αυτο το link ),δεν θυμαμαι ομως απο που:roll:

Εγω (αν ετρωγε το μωρο μου,γιατι δεν βαζει μπουκια στο στομα της,δεν θα εβαζα) θα περιμενα να χρονισει.

Το ηλιελαιο παλι δεν το εμπιστευομαι με αυτα που ειχαν ακουστει παλια στις ειδησεις.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης... μας λένε τόσα και τόσα για τα είδη των ελαίων... και πως το καλύτερο από θέμα υγείας είναι το ελαιόλαδο.... δε βλέπο το λόγο να το αντικαταστήσω με ηλιέλαιο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως είδατε αυτό το άρθρο?

 

'...ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ τρόφιμα δεν προσφέρουν κάποιο όφελος για την υγεία των καταναλωτών, σύμφωνα με έρευνα της βρετανικής Υπηρεσίας Προδιαγραφών Τροφίμων τα αποτελέσματα της οποίας δόθηκαν χθες στη δημοσιότητα...'

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4529156

Link to comment
Share on other sites

Ok... άντε να το δεχθούμε πως παρέχουν τα ίδια οφελη.. που πολύ αμφιβάλω (γιατί μερικές έρευνες είναι κατευθυνόμενες και επιλεκτικές). Αλλά.......... μήπως έχουν και διαφορετικές βλαβερές επιπτώσεις; Μήπως τα συμβατικά προκαλούν βλάβες που δεν προκαλούν τα βιολογικά.

 

Άλλο το κάνω το ίδιο καλό... κι άλλο το δεν κάνω κακό...

 

Προσωπικά νομίζω πως από ποιότητα δεν μπορούν να συγκριθούν, τα βιολογικά με τα συμβατικά (και πιθανώς γεννετικώς τροποποιημένα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο αγοράζω βιολογικά ειναι τα φυτοφάρμακα, οι ορμόνες και τα παρασιτοκτόνα....παραγοντες που δεν ελήφθησαν υπόψη στην ανωτέρω έρευνα που παραθεσατε.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και γω δεν του δινω το απογευμα τιποτα. Το πρωι τρωει φρουτοκρεμα και το μεσιμερι κρεατολαχανοχορτοσουπα αλλα αυτο μεχρι ποτε? τωρα ειναι 6+. Ποτε πρεπει να προσθεσουμε και τριτο γευμα και τι να ειναι αυτο? Παλι σαν το μεσημεριανο ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο αγοράζω βιολογικά ειναι τα φυτοφάρμακα, οι ορμόνες και τα παρασιτοκτόνα....παραγοντες που δεν ελήφθησαν υπόψη στην ανωτέρω έρευνα που παραθεσατε.

 

Συμφωνώ....και δεν μπορώ να καταλάβω πως στήθηκε μια τέτοια έρευνα με τόσο περιορισμένο ανικείμενο (δηλ. χωρίς να λαμβάνουν υπόψη αυτά που λες).

 

Βέβαια το άλλο ζήτημα είναι κατά πόσο ελέγχονται τα βιολογικά προϊόντα, κυρίως στην Ελλάδα......

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και γω δεν του δινω το απογευμα τιποτα. Το πρωι τρωει φρουτοκρεμα και το μεσιμερι κρεατολαχανοχορτοσουπα αλλα αυτο μεχρι ποτε? τωρα ειναι 6+. Ποτε πρεπει να προσθεσουμε και τριτο γευμα και τι να ειναι αυτο? Παλι σαν το μεσημεριανο ή κατι αλλο?

 

 

 

 

 

 

Παπακι,διαβαζω εδω για μητερες που χρονισαν τα μωρα τους και εξακολουθουν να δινουν δυο γευματα στερεων.

Σαν τριτο γευμα εγω θα εδινα (μετα το χρονο) βιολογικο κατσικισιο γιαουρτακι ή φρουτοκρεμα ενναλαξ.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδωσα και αυγουλάκι (κρόκο) πάντως και σκέφτομαι να δοκιμάσω και βιολογικό γιαουρτάκι (κατσικίσιο ή πρόβειο).

 

Το κατα πόσο ελέγχονται ειναι άλλο θέμα....κοιτάω να έχουν την σφραγίδα ΔΗΩ πάντως....ο θεός και η ψυχή τους...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

σε αυτο το link λεει να μην βαζουμε ελαιολαδο αλλα ηλιελαιο τους πρωτους 12 μηνες, γιατι επιβαρυνονται τα νεφρα!!!

τι λετε για αυτο??

ισχυει??

 

Δεν είχα ακούσει τίποτα για το ελαιόλαδο και της βάζω εδώ και 1 μήνα και. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι βοηθά και το εντεράκι τους να ενεργείται καλύτερα. Μέχρι τώρα δεν παρουσίασε πρόβλημα πάντως.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδωσα και αυγουλάκι (κρόκο) πάντως και σκέφτομαι να δοκιμάσω και βιολογικό γιαουρτάκι (κατσικίσιο ή πρόβειο).

 

 

Του έδωσες σκέτο κρόκο ή το ανέμειξες με κάτι? γιατί σκέφτομαι από δευτέρα να της δώσω και εγώ.

 

Προσωπικά, έχω ξεκινήσει κατσικίσιο από 7,5 μ. και της άρεσε, χθες δοκιμάσαμε και το βιολογικό αγελαδινό όλυμπος πάλι. Προσπαθώ να της δίνω τρια γεύματα καθώς σε κάθε ένα δεν τρώει αρκετά, το πολύ 40-50μλ. και μετά γαλατάκι.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του έδωσες σκέτο κρόκο ή το ανέμειξες με κάτι? γιατί σκέφτομαι από δευτέρα να της δώσω και εγώ.

 

Προσωπικά, έχω ξεκινήσει κατσικίσιο από 7,5 μ. και της άρεσε, χθες δοκιμάσαμε και το βιολογικό αγελαδινό όλυμπος πάλι. Προσπαθώ να της δίνω τρια γεύματα καθώς σε κάθε ένα δεν τρώει αρκετά, το πολύ 40-50μλ. και μετά γαλατάκι.

 

melita είδαμε το φως την ίδια μέρα :) :) :)

 

Λοιπόν τον έδωσα σκέτο (ψιλομελάτο)...κοιτα μπηκε και λιγάκι ασπραδάκι αναπόφεκτα αλλα σιγα....δεν νομιζω το δικό μου το παιδί να εχει κάποιου είδους τροφική αλλεργία πάντως! :)

 

Αγελαδινό δεν θα του δώσω τίποτα γιατί εχουν ενοχοποιηθεί για μελλοντικές αλλεργίες...οταν και αν αποθηλάσω θα προσπαθήσω πρώτα να τον πάω σε κατσικίσιο γάλα

Link to comment
Share on other sites

ενα πλήρες ημερήσιο διαιτολόγιο περιλαμβάνει 5 γέυματα, είτε ενηλίκων είτε παιδιών.

από 6 μηνών και πάνω, ένα δείγμα ημερήσιας διατροφής:

πρωινό (γάλα)

δεκατιανό (φρούτο, αυγό)

μεσημεριανό (γεύμα, λαχανικά με κρέας ή κοτόπουλο ή ψαρι)

απογευματινό (γιαούρτι ή κρέμα)

βραδυνό (γάλα)

 

για το λάδι, δεν έχω ακούσει τίποτα. εγώ κανονικά από 6 μηνών της έβαζα στο φαγητό. μετά το χρόνο δεν έχεις προβλημα, τα παιδιά μπορούν να τρώνε τα πάντα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τις θηλάζουσες μαμάδες: Η μικρή μου θα αρχίσει μεθαύριο φρουτόκρεμα κι σουπίτσες, αλλά με προβληματίζουν τα 5 γεύματα γιατί θηλάζουμε 8-9 γεύματα την ημέρα, πως θα μειωθούν; :confused:

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

νιοβη μη νομιζεις οτι θα μειωθουν πολυ, εμενα παρολο που τρωει φρουτοκρεμα το πρωι και το μεσημερι τα λαχανικα του (οχι κανονικο γευμα ακομα) το γαλα ειναι γαλα..μπορει να πιει μες την ημερα και 7 φορες..σημειωτεον νερο δεν πινει παρα μονο αν λειπω απο το σπιτι και αυτο με το ζορι με κουταλακι. Το ρυζαλευρο που ειναι το θεμα μας οταν του το δωσα του δημιουργησε δυσκοιλιοτητα οποτε μετα που διαβασα οτι δεν ειναι απαραιτητο το κοψα μαχαιρι και το παιδακι μου δεν φανηκε να το χαλαει. Τελος οι νυχτερινοι θηλασμοι πανε συννεφο οπως παλια ανα 2ωρο!!!!! Ητανε που μολις αρχιζε τις τροφες θα εκοβε τον θηλασμο!!! Κουνια που με κουναγε..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, νιόβη προσωπικά δεν μειώθηκαν καθόλου, απεναντίας, όσο μεγαλώνει τόσο μεγαλύτερη ανάγκη έχει σε ενέργεια και φαγητό. Βέβαια εξαρτάται και κατα πόσο το μωρό αγαπήσει τις κρέμες και σούπες γιατί το δικό μου τρώει ελάχιστα και συνεπώς εξαρτάται 100% από το θηλασμό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

νιοβη μη νομιζεις οτι θα μειωθουν πολυ, εμενα παρολο που τρωει φρουτοκρεμα το πρωι και το μεσημερι τα λαχανικα του (οχι κανονικο γευμα ακομα) το γαλα ειναι γαλα..μπορει να πιει μες την ημερα και 7 φορες..σημειωτεον νερο δεν πινει παρα μονο αν λειπω απο το σπιτι και αυτο με το ζορι με κουταλακι. Το ρυζαλευρο που ειναι το θεμα μας οταν του το δωσα του δημιουργησε δυσκοιλιοτητα οποτε μετα που διαβασα οτι δεν ειναι απαραιτητο το κοψα μαχαιρι και το παιδακι μου δεν φανηκε να το χαλαει. Τελος οι νυχτερινοι θηλασμοι πανε συννεφο οπως παλια ανα 2ωρο!!!!! Ητανε που μολις αρχιζε τις τροφες θα εκοβε τον θηλασμο!!! Κουνια που με κουναγε..

 

 

Μα είπα κι εγώ τόσο πια θα χορταίνει με φρουτόκρεμα και μεσημεριανό.

Εγώ είχα προσπαθήσει να της δώσω κρέμα βανίλια αλλά δεν το ήθελε με τίποτα (λες κι θα έκανε εμετό), διάβασα κι από εδώ στο φόρουμ πως δεν χρειάζεται οπότε της το είχα κόψει. Νύχτα βέβαια αν ξυπνήσει θα ξυπνήσει κατά της 3-3.30 κι μετά κατευθείαν το πρωί στις 6-6.30 (κι δεν ξανακοιμάται). Οπότε θα πρέπει σιγά σιγά να δημιουργήσω τράπεζα γάλακτος μιας κι επιστρέφω στη δουλειά 31/08. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, νιόβη προσωπικά δεν μειώθηκαν καθόλου, απεναντίας, όσο μεγαλώνει τόσο μεγαλύτερη ανάγκη έχει σε ενέργεια και φαγητό. Βέβαια εξαρτάται και κατα πόσο το μωρό αγαπήσει τις κρέμες και σούπες γιατί το δικό μου τρώει ελάχιστα και συνεπώς εξαρτάται 100% από το θηλασμό.

 

Σε ευχαριστώ πατριώτισσα για την δική σου απάντηση. Τώρα αν θα της αρέσει θα δούμε. Παρασκευή θα πάμε παιδίατρο κι μετά ξεκινάμε.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: πότε ακριβώς ξεκινήσατε τις τροφές?

 

αν το μωρακι σας θηλαζει,ο ΠΟΥ προτεινει αποκλειστικο θηλασμο για τους 6 πρωτους μηνες, αρα ξεκιναμε στερεες οταν μπει στο εβδομο.

αν το μωρακι δε θηλαζει οι παιδιατροι δινουν τροφες και απο τον 4ο μηνα καποιες φορες!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι η Μαριλίν και είμαι νέο μέλος. Χαίρομαι πολύ που θα τα λέμε!

Έχω μια μπουμπού 6μιση μηνών την οποία θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και δύο βδομάδες ξεκινήσαμε τροφές.

Αρχικά ρυζάλευρο το οποίο δεν το συμπαθεί ιδιαίτερα και έπειτα απο μία εβδομάδα φρουτάκια τα οποία μάλλον για καλή μου τύχη της αρέσουν περισσότερο.

Τα απογεύματα συνήθως εργάζομαι και της δίνουν -όσο τρώει- βανίλια ρυζάλευρο. Επειδή είμαι αρνητική με οτιδήποτε τυποποιημένο τί άλλο θα μπορούσα να δώσω αντί αυτού? Κάτι ποιο υγιεινό.

Σκεύτηκα τη φρουτόκρεμα αλλα 1ον φοβάμαι 8 η ώρα το βράδυ μήπως πέσει βαριά και 2ον μου είπε η παιδίατρος καλύτερα τα φρούτα το πρωί.

Τί προτείνετε?

Επίσης καμια παραλλαγή απ' το κλασικό μήλο αχλάδι μπανανα στη φρουτόκρεμα έχετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαίρομαι που μπαίνω στην παρέα σας!

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...