Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δε διάβασα όλο το άρθρο για τα αυγά για να πω την αλήθεια, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό στην αρχή...

 

However, it should be noted that funding for the research came from livestock and poultry industry groups. And the researchers emphasized that further study is needed to determine if the proteins actually work in humans.

 

Ίσως ο Δρ Μερκολα να εχει δίκιο, όμως η ολιστικός γιατρός μου πχ έχει εντελώς αντίθετη γνώμη. Το λάθος μου είναι οτι δεν την έχω ρωτήσει από που έχει βγάλει τα συμπερασματά της (κι αυτό μάλλον γιατί της έχω τρομερή εμπιστοσύνη, γιατί με εξετάζει εδώ και πάνω από 10 χρόνια, και δεν έχει πέσει έξω ποτέ). Θα το κάνω όμως, γιατί τελευταία έχω αρχίσει και ψάχνομαι περισσότερο από παλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μένα μ'ενδιαφέρει πολύ το θέμα της διατροφής, και θα ήθελα πολυ να διαβάσω αυτά που σε έκαναν ν'αλλάξεις γνώμη.

 

Στο σπίτι έχω μια βιβλιοθήκη με διάφορα βιβλία πάνω στη διατροφή, να φανταστείς ότι είναι σχεδόν τόσα όσα και τα ακαδημαϊκά μου βιβλία! Και άρθρα έχω πολλά, αλλά όχι τόσο ολοκληρωμένα όσο τα βιβλία. Έχω όμως ένα μικρό ebook να στο στείλω με email αν θες, στείλε μου πμ.

 

Εγώ δεν είμαι χορτοφάγος. Είμαι ψαροφάγος.

 

Το ψάρι θα ήτανε τέλεια τροφή αν δεν ήτανε τόσο μολυσμένες οι θάλασσές μας. Γι' αυτό και σπάνια τρώω και ποτέ δεν το μαγειρεύω στο μωρό. Ιδιαίτερα φοβάμαι τα βαρέα μέταλλα που έχουνε πολλά ψάρια. Του δίνω όμως distilled fish oil (or cod liver oil) καθημερινά από τον 6ο μήνα.

Το μόνο ψάρι που τρώω είναι ο Καναδικός άγριος σολομός, που μου στέλνει τακτικά μια Καναδή φίλη μου γιατί τώρα με τον μικρό έχει πολύ καιρό να πάω να γεμίσω τη βαλίτσα :)

 

Ίσως και να κάνει όντως καλό το κρέας, έτσι ομως όπως έχουν καταντήσει να τρέφονται και να μεγαλώσουν τα ζώα... δεν ξέρω αν είναι πιά ό,τι καλύτερο.

Γι' αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με την ποιότητα του κρέατος που αγοράζουμε. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μην δώσεις κρέας καθόλου (και αυγό) από το να δώσεις κάτι αμφιβόλου ποιότητας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα όλο το άρθρο για τα αυγά για να πω την αλήθεια, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό στην αρχή...

 

However, it should be noted that funding for the research came from livestock and poultry industry groups. And the researchers emphasized that further study is needed to determine if the proteins actually work in humans.

 

Διάβασε τα σχόλια του Dr Mercola και όχι το μικρό άρθρο στην αρχή.

 

Ίσως ο Δρ Μερκολα να εχει δίκιο, όμως η ολιστικός γιατρός μου πχ έχει εντελώς αντίθετη γνώμη. Το λάθος μου είναι οτι δεν την έχω ρωτήσει από που έχει βγάλει τα συμπερασματά της (κι αυτό μάλλον γιατί της έχω τρομερή εμπιστοσύνη, γιατί με εξετάζει εδώ και πάνω από 10 χρόνια, και δεν έχει πέσει έξω ποτέ). Θα το κάνω όμως, γιατί τελευταία έχω αρχίσει και ψάχνομαι περισσότερο από παλιά.

 

Στην Αθήνα μένεις; Δεν είναι και πολλοί οι ολιστικοί γιατροί που πραγματικά γνωρίζουνε για τη διατροφή και ειδικά των παιδιών (για παράδειγμα δεν θα ρωτούσα ποτέ την ομοιοπαθητικό μας για θέματα διατροφής). Η γιατρός που πάω εγώ έχει αμέτρητα πτυχία στην εναλλακτική ιατρική και κάνει και διατροφική θεραπεία, είχα ψάξει το background της πολύ πριν πάω για το μωρό. Αλλά και πάλι, δεν περιορίστικα στις συμβουλές της, διάβασα κι εγώ πολύ για το θέμα. Και δεν μου ήτανε (και δεν είναι ακόμη) καθόλου εύκολο να δεκτώ ότι θα πρέπει να τρώμε κάποιες υψηλής ποιότητας ζωικές πρωτείνες, γιατί έχω διαφορετική φιλοσοφία για την ζωή και τα ζώα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Το ψάρι θα ήτανε τέλεια τροφή αν δεν ήτανε τόσο μολυσμένες οι θάλασσές μας. Γι' αυτό και σπάνια τρώω και ποτέ δεν το μαγειρεύω στο μωρό. Ιδιαίτερα φοβάμαι τα βαρέα μέταλλα που έχουνε πολλά ψάρια. Του δίνω όμως distilled fish oil (or cod liver oil) καθημερινά από τον 6ο μήνα.

Το μόνο ψάρι που τρώω είναι ο Καναδικός άγριος σολομός, που μου στέλνει τακτικά μια Καναδή φίλη μου γιατί τώρα με τον μικρό έχει πολύ καιρό να πάω να γεμίσω τη βαλίτσα :)

 

 

Γι' αυτό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με την ποιότητα του κρέατος που αγοράζουμε. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μην δώσεις κρέας καθόλου (και αυγό) από το να δώσεις κάτι αμφιβόλου ποιότητας.

 

 

Και γω φοβαμαι τα ψαρια.......αυτο το distilled fish oil (or cod liver oil) που το αγοραζεις και πως του το δινεις?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Στην Αθήνα μένεις; Δεν είναι και πολλοί οι ολιστικοί γιατροί που πραγματικά γνωρίζουνε για τη διατροφή και ειδικά των παιδιών (για παράδειγμα δεν θα ρωτούσα ποτέ την ομοιοπαθητικό μας για θέματα διατροφής).

 

Δεν είναι μονο γιατρός, αλλά και διατροφολόγος Δε σου κάνει απλά θεραπεία, σε βάζει σε ειδική διατροφή, και βρίσκει ποιές τροφές είναι κατάλληλες για σένα συγκεκριμένα, κι όχι γενικά. Πχ στη Νεφέλη επιτρέπει αυγό, ενώ σε μένα όχι. Είναι πάρα πολύ ψαγμένη γενικά, όχι μόνο με τη διατροφή αλλά με πολλά πράγματα.

Δεν είναι εδώ στην Αθήνα, τώρα μένει Νέα Υόρκη, αλλά εγώ τη γνώρισα στο Τορόντο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω φοβαμαι τα ψαρια.......αυτο το distilled fish oil (or cod liver oil) που το αγοραζεις και πως του το δινεις?

 

http://www.healthspan.co.uk/fish-oil/cod-liver-oil-liquid-st-clem/ProductDetail-p237-c139.aspx

http://www.healthspan.co.uk/fish-oil/omega-3-liquid-super-strengt/ProductDetail-p3196675-c139.aspx

 

Η πιο πάνω αγγλική εταιρεία θεωρείται ότι έχει την καλύτερη ποιότητα (στην Ευρώπη) fish/cod liver oil. Αν έχεις κάποιο στην Αμερική τότε θα μπορούσε να σου φέρει από την Carlon's. Το cod liver oil καλύτερα να δίνεται μόνο το χειμώνα αν το παιδί δεν βγαίνει τακτικά στον ήλιο για να συνθέσει Βιταμίνη D.

Του το δίνω χωρίς να το πάρει χαμπάρι, γιατί βάζω μια κουταλίτσα στο μεσημεριανό του :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μονο γιατρός, αλλά και διατροφολόγος Δε σου κάνει απλά θεραπεία, σε βάζει σε ειδική διατροφή, και βρίσκει ποιές τροφές είναι κατάλληλες για σένα συγκεκριμένα, κι όχι γενικά. Πχ στη Νεφέλη επιτρέπει αυγό, ενώ σε μένα όχι. Είναι πάρα πολύ ψαγμένη γενικά, όχι μόνο με τη διατροφή αλλά με πολλά πράγματα.

Δεν είναι εδώ στην Αθήνα, τώρα μένει Νέα Υόρκη, αλλά εγώ τη γνώρισα στο Τορόντο.

 

Ακολουθεί το blood-type diet ή κάνει το εξειδικευμένο τεστ με το αίμα; Εγώ έκανα και αυτό (στην Αγγλία), αλλά και το individual typing test του Dr Mercola, από το οποίο είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα άλλα δύο (μου έβγαλε ότι είμαι protein type και από τότε που ακολουθώ αυτή τη διατροφή νιώθω κατά πολύ καλύτερα σε σχέση με τον καιρό που ήμουνα χορτοφάγος. Να σκεφτείς ότι είχα χρόνιες ημικρανίες για πάρα πολλά χρόνια- πολύ άσχημες - και τώρα σχεδόν εξαφανίστηκαν!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροζι αυτο το individual typing test του Dr Mercola πως το εκανες?

 

Κατι τετοια τεστ εδω στην ελλαδα τα χρεωνουν πολυ ακριβα....200-300 ευρω νομιζω ειναι η καλυτερη τιμη που κυκλοφορει....δεν μπορω να δωσω τοσα χρηματα.....

 

 

 

PEONY το ξερω αλλα δεν μπορω να δωσω οτιδηποτε στο παιδι.......ειμαι σιγουρη οτι η Ροζι το εψαξε πολυ και ξερει τι δινει και αν πρεπει.. (Ροζι...εισαι ΘΕΑ!!!).. :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera, έχω την εντύπωση ότι το cod liver oil είναι το παλιό καλό μουρουνέλαιο.

 

Σωστά! Μόνο που το κακής ποιότητος μουρουνέλαιο βρωμάει ψαρίλα, σημάδι ότι έχει οξειδωθεί! Επίσης δεν μπορούμε να εμπιστευθούμε ότι να ναι γιατί τα περισσότερα ψάρια είναι μολυσμένα, οπότε και τα έλαια που προέρχονται απ' αυτά είναι βλαβερά γιατί οι τοξίνες τείνουν να συσσωρεύονται στο λίπος (όπως και στο κρέας). Άσε που αυτά που κυκλοφορούνε στην ελληνική αγορά είναι εξωφρενικά ακριβά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

vera, έχω την εντύπωση ότι το cod liver oil είναι το παλιό καλό μουρουνέλαιο.

 

Σωστά! Μόνο που το κακής ποιότητος μουρουνέλαιο βρωμάει ψαρίλα, σημάδι ότι έχει οξειδωθεί! Επίσης δεν μπορούμε να εμπιστευθούμε ότι να ναι γιατί τα περισσότερα ψάρια είναι μολυσμένα, οπότε και τα έλαια που προέρχονται απ' αυτά είναι βλαβερά γιατί οι τοξίνες τείνουν να συσσωρεύονται στο λίπος (όπως και στο κρέας). Άσε που αυτά που κυκλοφορούνε στην ελληνική αγορά είναι εξωφρενικά ακριβά!

 

PEONY το ξερω αλλα δεν μπορω να δωσω οτιδηποτε στο παιδι.......ειμαι σιγουρη οτι η Ροζι το εψαξε πολυ και ξερει τι δινει και αν πρεπει.. (Ροζι...εισαι ΘΕΑ!!!).. Wink

 

Παιδιά, η παρατήρηση ήταν καθαρά μεταφραστικής φύσεως - μάλλον δεν έπρεπε να προσθέσω το χαρακτηρισμό "παλιό καλό" - δεν έχω άποψη επί του θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Ροζι αυτο το individual typing test του Dr Mercola πως το εκανες?

 

Κατι τετοια τεστ εδω στην ελλαδα τα χρεωνουν πολυ ακριβα....200-300 ευρω νομιζω ειναι η καλυτερη τιμη που κυκλοφορει....δεν μπορω να δωσω τοσα χρηματα.....

 

Μάλλον εννοείς τα τεστ που γίνονται με ανάλυση αίματος. Ναι, είναι πολύ ακριβά. Θυμάμαι το είχα κάνει πριν χρόνια στην Αγγλία και πλήρωσα πάνω από 200 λίρες! Και δεν με βοήθησε καθόλου στις ημικρανίες μου :(

Του Μερκόλα γίνεται με ερωτηματολόγιο, πλήρωσα 30 δολλάρια πριν κανένα χρόνο περίπου, και σου δίνει και access σε forum όπου μπορείς να κάνεις ό,τι ερώτηση θέλεις στους διατροφολόγους και γιατρούς της κλινικής του!

http://shop.mercola.com/Online_Tests___Reports-Nutritional_Typing_Test-P860.aspx

 

(Ροζι...εισαι ΘΕΑ!!!).. :wink:

Far from ΘΕΑ είμαι, μια pathetic ακαδημαικός είμαι που γίνομαι obsessed με τα πάντα και ταλαιπωρώ το μυαλουδάκι μου και αγχώνω και σας! Καμιά φορά λέω ότι καλύτερα να μην γνώριζα τόσα πολλά, η ζωή μου θα ήταν πολύ πιο απλή :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω......σε ευχαριστω πολυ......

 

Εχω πολυ λιγο χρονο και εξαιρετικα αργη συνδεση (ακομα) και δυσκολευομαι να ψαχνω πραγματα που με ενδιαφερουν! Ετσι σου ειμαι πολυ ευγνωμων για τις πληροφοριες που μας δινεις!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γειά σας κ από εμένα...

άλλη μία ερώτηση σχετική με το ρυζάλευρο...

Θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου κ με τη δική σας πολύτιμη βοήθεια (εκτός από 2 μπουκαλάκια που πήρε ασφαλώς στο μαιευτήριο). Φαίνεται πως έχει αλλεργία στις πρωτεϊνες του αγελαδινού γάλακτος καθώς κ στο μοσχαρίσιο κρέας (ίσως κ στις γαρίδες αφού είδα αίμα στα κακά της αφού είχα καταναλώσει...). Εδώ κ 3 μήνες απέχω από τα γαλακτοκομικά κ φαίνεται πως πάμε καλά.

Την τελευταία φορά που πήγα στην παιδίατρο οι οδηγείες της για την εισαγωγή στερεών ήταν οι εξής:

Θηλασμός ως τους 6 μήνες κ μετά ρυζάλευρο υποαλλεργικό από φαρμακείο. Στη συνέχεια πατάτα, καρότο κ μετά φρούτα αφου είναι πιο αλλεργιογόνα.

Οταν τη ρώτησα τι θα δώσει στη μικρή μου η κρέμα από το φαρμακείο μου απάντησε ΘΕΡΜΙΔΕΣ....

Δεν το έχω ψάξει το θέμα κ θα ήθελα κ τη δική σας άποψη..

Ποιο πιστεύετε πως είναι ένα κατάλληλο πρόγραμμα είσαγωγής στερεών τροφών????????

Ευχαριστώ πολύ

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο, είτε φαρμακείου είτε εμπορίου, είναι περιττή τροφή για τα μωρά. Δεν βλέπω το λόγο να πάρει το μωρό περιττές θερμίδες.

Ξεκίνα με φρούτα. Αυτό βέβαια όταν κλείσετε τους 6 μήνες.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πιπί!!:P

Είπε πως μετά τους 6 μήνες πρώτα λαχανικά κ μετά φρούτα επειδή είναι πιο αλλεργιογόνα....

εσύ έχεις διαβάσει για φρούτα πρώτα???

Εσεις πρέπει να έχετε ξεκινήσει σωστα???

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Yioupi η αποφαση πως θα ξεκινήσεις ειναι δική σου !

Η παιδιατρος μας εδω μας ειπε να ξεκινήσουμε με πατάτα -καρότο αλλα εγω προτιμησα αχλάδι . Στο εξωτερικό γενικά πρωτα βάζουν τα λαχανικά και μετά τα φρουτα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Δηλώνω πως παραθετω σκόρπιες σκέψεις...... τις οποίες προσπαθώ να βάλω σε μια σειρά για να βγάλω μια άκρη. Θα με ... υποστείτε! :wink:

 

 

Η παιδίατρος μου είχε πει πως τα φρούτα πέφτουν "βαριά" για το παιδί ως πρώτη τροφή. Είχα μείνει (και εξακολουθώ) έτσι... :shock:.

 

Το ρυζάλευρο ήταν η πρώτη πρόταση. Έμεινα επίσης έτσι :shock: όταν είδα για συστατικά ένα σωρό πρόσθετα. Μου θυμίζει τα επεξεργασμένα δημητριακά που δίνονται για πρωινό ..... (τύπου κορν φλέιξ).

 

Μου είχε πει πως είναι πιο "μαλακή" τροφή για το στομάχι. Παραυτα... τα περισσότερα παιδιά παρουσιάζουν δυσκοιλιότητα με το ρυζάλευρο και σχεδόν είναι βέβαια για αυτή προκαταβολικά.

 

Τόσα χρόνια..... εκατομμύρια χρόνια... επιβιώσαμε ως είδος... λέτε στις σπηλιές να είχαμε και ..... "Γιώτης", "Νουνου" "milupa" κτλ κτλ; :?:

 

Επίσης... η πιο πιθανή τροφή, πιο εύκολα προσβάσιμη πρέπει να ήταν τα φρούτα (και γι'αυτό μάλλον έχουμε βελτιστοποιηθεί ως είδος για να τα θεωρούμε νόστιμα). Μετά μάλλον ήρθαν τα λαχανικά, αλλά πιθανόν θα χρειάζονταν επεξεργασία και να μη τρώγονταν όλα ωμά (και ίσως για αυτό να μας φαίνονται λίγο πιο πικρά κτλ) Αν και πολλά λαχανικά τρώγονται άνετα ωμά.... άρα... αντίφαση. Χμμμ οκ.... συνεχίζω τις σκέψεις μου. Το κυνήγι πιο δύσκολο... άρα το κρέας πιο δυσεύρετο. Άρα.. μάλλον μπήκε αργότερα στη διατροφή. [Παιδιά, αν λέω βλακείες... απλά σκύψτε να περάσουν τα "τουβλα" από πάνω σας, για να μη σας πάρει καμιά "αδέσποτη" :lol:].

 

Λογική σειρά... φρούτα, λαχανικά, κρέας.

 

Οκ.. περισσεύουν τα δημητριακά. Η καλλιέργεια... χμμμ, πριν το κρέας ή μετά; Χμμμ μήπως να ψάξω το δωδεκάθεο και τη μυθολογία να δούμε ποια θεά γεννήθηκε πρώτα (Δήμητρα ή Άρτεμις) για να δούμε τι γνώριζαν παλιά; :lol: Πρώτα καλλιέργησαν και μετά κυνήγησαν ή το ανάποδο;

 

Το ρυζάλευρο πάντως... δεν κολλάει πουθενά... Ακόμα και πριν το κρέας να είναι η καλλιέργεια... δεν μπορεί να ξεπεράσει τα λαχανικά και τα φρούτα. Άρα... γιατί θεωρείται πιο "μαλακή" τροφή;

 

 

Άλλη ερώτηση τώρα. Οκ... όταν έχουμε προβλήματα με το στομάχι και το έντερο ... το ρίχνουμε στη ρυζόσουπα και βασικά στο βρασμένο ρυζόνερο (χωρίς το ρύζι) για να στρώσει... Άρα; Τι; Είναι τελικά πιο ήπια τροφή;

 

Αχ... μου λείπει η παιδίατρος σε συνέδριο και έχω σκάσει... θέλω να τη ρωτήσω διάφορα και ..... βράζω στο ζουμί μου.

 

Ααα θυμήθηκα και κάτι ακόμα. Από 5 μηνών δίνω φρουτάκια εποχής για δοκιμή στο στόμα (όχι φρουτόκρεμα, απλό γλύψιμο). Η παιδίατρος λέει πως ακόμα και αυτό θεωρείται "στερεά τροφή" και να το αποφύγω για ζητήματα αλλεργιών. Εκεί δεεεννν την ακούω πάντα.... και αν μου φαίνεται καλό το φρούτο το δίνω (οκ... εξαιρούνται φράουλες κτλ που είναι πιο "ύποπτες"). Και αναρωτιέμαι .... αφού έχει "δοκιμάσει" φρούτα.... και αρέσουν... γιατί να μην ξεκινήσω με αυτά; (Χμμμ καλό επιχείρημα για την παιδιατρο.... ελπίζω να το θυμηθώ.... να το ρωτήσω κι αυτό)....

 

[Αγλαϊα μη με βαρέσεις... το ξέρω πως μπορεί να λέω σε μεγάλο ποσοστό βλακείες... :lol: Νύχτα είναι και παραθέτω τις σκόρπιες σκέψεις μου μήπως βγάλω μια άκρη ;)].

 

Αχχχχ μπορεί κάποια να με ξεμπλέξει έστω και λίγο ή σας έκανα κι εσας.... φιόγκο; :confused::rolleyes:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

με εχεις μπερδέψει και εχω και πυρετό!

Λοιπόν εγω έτσι ξεκίνησα μετα τον 6ο μήνα φυσικά....φρουτα, λαχανικά, κρέας. Ρυζάλευρο να δώσει η παιδιατρος στα δικά της τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

με εχεις μπερδέψει και εχω και πυρετό!

Λοιπόν εγω έτσι ξεκίνησα μετα τον 6ο μήνα φυσικά....φρουτα, λαχανικά, κρέας. Ρυζάλευρο να δώσει η παιδιατρος στα δικά της τα παιδιά

 

Κι εγώ "κοτσίδα" είμαι.... χωρίς πυρετό.

Περαστικούλια!! :D

 

Η παιδίατρος θυμάμαι μου βάζει το ένα γεύμα ρυζάλευρο το άλλο φαγητό (λαχανικά/κρέας/ψάρι/κτλ) και ένα με φρούτα. (Όταν πια περάσουμε για τα καλά στις στερεές). Εσύ στην ώρα του ρυζάλευρου (απόγευμα) τι δίνεις;

 

 

Άσχετο....

Η μικρή θηλάζει... και κάνει κάθε 3 μέρες κακάκια (χωρίς να δείχνει να ζορίζεται καθόλου, απλά τότε της έρχεται). Αν της δώσω και ρυζάλευρο.... κάθε πότε θα κάνει;; :roll: Χμμμ άλλη μια ερώτηση για την παιδίατρο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ο Κυριάκος μου είναι στον 7ο μήνα και ξεκίνησαμε χορτόσουπες το μεσημέρι και σιγα σιγά θα προσθέσουμε κοτόπουλο, μοσχάρι και τα φρούτα για δεκατιανό. Το απόγευμα εδώ και ένα μήνα του δίνω κρέμα βανίλια ΝΟΥΝΟΥ. Με όσα διαβάζω όμως αποφάσισα να την σταματήσω. Μπορώ να τον θηλάζω μόνο αφού είμαι στο σπίτι;

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,κι εγω αυτο κανω,δεν εχω δωσει τιποτα τυποποιημενο,καλυτερα το γαλατακι σου απο κρεμα βανιλια νουνου που δεν του προσφερει τιποτα μονο θερμιδες.Δυο γευματα στερεων ειναι αρκετα σε αυτη την ηλικια.

Καλη συνεχεια!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...