Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα μετά το μητρικό


Recommended Posts

Γενικά δεν έχει φανεί πουθενά ότι τα τροποποιημένα γάλατα είναι καλύτερα για την υγεία του παιδιού σε σχέση με τα απλά.

 

Ο Jack Newman υποστηρίζει ότι δεν χρειάζονται τα ειδικά γάλατα μετά το έτος.

Κύριο επιχείρημα είναι ότι το παιδί χρειάζεται σίδηρο που τον παίρνει από άλλες τροφές (κρέας, λαχανικά, όσπρια). Το γάλα περιέχει πολύ ασβέστιο και θεωρείται ότι δεν μπορεί να αφομοιωθεί ο σίδηρος όταν συνοδεύεται από τόσο ασβέστιο.

 

Το δικό μου το ερώτημα προς τους παιδιάτρους είναι: πώς είναι δυνατό να θεωρούν καλύτερη λύση τα ειδικά γάλατα σε μια ηλικία που θεωρούν ότι ο θηλασμός πρέπει να έχει τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαία σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Άρα φρέσκο γαλατάκι...

 

Ο σίδηρος από τα τρόφιμα που χρειάζεται ένα παιδί είναι άσχετο με την ποσότητα που τρώει δηλαδή μερικές φορές μπορεί να φάει λίγο.

 

τουλάχιστον για τη δικιά μου παιδίατρο μπορώ να πω ότι θήλασε κι αυτή τα τρία παιδιά της και μένα μ'έχει στηρίξει στο θηλασμό. Τη ρώτησα για τα γάλατα και τι να κάνω όταν θ'αποθηλάσω και μου είπε τη γνώμη της. Από δω κατάλαβα ότι το καλύτερο είναι να σταματήσει ο θηλασμός από το μωρό και έτσι θα δω τι θα κάνω. Ελεγα για ένα χρόνο που έβαλα στόχο και τώρα μπορεί να το αφήσω για λίγο ακόμη και να της δώσω μπουκάλι αν δω ότι πάει πάρα πολύ. Πάντως όταν το μωρό χαίρεται τόσο πολύ όταν απλά βλέπει το στήθος και ξέρει ότι θα πιει γαλατάκι δε σου πάει η καρδιά να το κόψεις. Προσωπικά σκέφτομαι για 2ο μωρό πλέον και αυτό μ'απασχολεί αν και κατάλαβα ότι δεν αποτελεί εμπόδιο ο θηλασμός........

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα για ένα χρόνο που έβαλα στόχο και τώρα μπορεί να το αφήσω για λίγο ακόμη και να της δώσω μπουκάλι αν δω ότι πάει πάρα πολύ.

 

Oι ορθοδοντικοί προτείνουν να σταματά η χρήση που μπιμπερό περίπου στο χρόνο για να μη δημιουργούνται προβλήματα στα δόντια. Σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα μωρά πίνουν ικανοποιητικά από το ποτήρι.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θηλαζα και εγω το μωρακι μου για 15 μηνες οποτε και άρχισε ξενο γαλα ΗΑ ομως γιατι ηταν αλλεργικος στο αγελαδινο. Απο κατσικισια προιοντα (γιαουρτια κλ) του εδινα απο τον 13ο μηνα περιπου και τα δεχοταν μια χαρα. Ελεγα λοιπον μολις σταματησω το θηλασμο να του δωσω σκονη κατσικισιο αλλα ενας παιδιατρος μιας γνωστης μου της ειπε πως ειναι καλυτερο να πινουν φρεσκο γαλα τα μωρα παρα σκονη και ετσι περιμενα μεχρι να γινει το μωρο 2 χρονων οποτε και η παιδιατρος μουπε πως επιτρεπεται το φρεσκο. Εψαξα ομως εν τω μεταξυ σε διαφορα μερη για το φρεσκο κατσικισιο και πολλοι λενε πως επιτρεπεται μετα το χρονο. Ο μιρκουλης μου ειναι 17μιση μηνων και ενω τουδωσα 2 φορες κατσικισιο φρεσκο μολις τοπα στην παιδιατρο μοπε πως κανονικα δεν πρεπει επειδη δεν ειναι ελεγμενα για παιδια και επειδη μπορει να μη μπορει να το επεξεργαστει το μωρο και μπορει να του δημιουργησει προβλημα επειδη δεν ειναι λεει καταλληλα επεξεργασμενο για μικρα παιδια.Συγκεκριμενα μουπε πως η σκοννη το γαλα ειναι μεν αγελαδινο αλλα εξανθρωποιημενο και οπως το μητρικο γλαα ειναι για ανθρωπους το κατσικισιο ειναι για κατσικακια ετσι ανεπεξεργαστο οπως ειναι στη φρεσκια του μορφη. Ενω οι σκονες επεξεργαστηκαν ειδικα για μωρα. Εσεις τι λετε?Ξερετε κατι απο τον παιδιατρο σας?Αγλαια θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σου. Εχω σκασει γιατι δινω σκονη γαλακτος με μιση καρδια. ΑΑΑΑ ξεχασα να σας πω πως ξεπερασε την αλεργια τωρα και τουδινω εδω και 1 εβδ σκονη αγελαδινου κανονικου και οχι αντιαλλεργικου:)Ομως και παλι ειναι σκονη και στεναχωριεμαι.:(

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος σε δουλεύει κανονικά! Βλέπεις τα παίρνει μόνο από τις σκόνες και οχι από τα φρέσκα.

 

Αν το μωρό χρειάζεται εξανθρωποποιημένο γάλα, τότε καλύτερα να πιει ανθρώπινο. Αν ανέχεται το φρέσκο και δεν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις, τότε άλλαξε παιδίατρο γιατί όπως σε δουλεύει για τα γάλατα, θα το κάνει με κάθε ευκαιρία για τα πάντα.

 

(Να της πεις ότι υπάρχει και σκόνη κατσικίσιο στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα, να δούμε πώς θα αντιδράσει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος σε δουλεύει κανονικά! Βλέπεις τα παίρνει μόνο από τις σκόνες και οχι από τα φρέσκα.

 

Αν το μωρό χρειάζεται εξανθρωποποιημένο γάλα, τότε καλύτερα να πιει ανθρώπινο. Αν ανέχεται το φρέσκο και δεν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις, τότε άλλαξε παιδίατρο γιατί όπως σε δουλεύει για τα γάλατα, θα το κάνει με κάθε ευκαιρία για τα πάντα.

 

(Να της πεις ότι υπάρχει και σκόνη κατσικίσιο στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα, να δούμε πώς θα αντιδράσει)

 

Αγλαια μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τηνα μεση απαντηση σου. Η παιδιατρος ειναι θεια του αντρα μου και πιστευω πως μας συμβουλευει αμεμπτα και δευτερον ειναι πολυ υπερ του θηλαμσου καθως διαβαζει κιολας για να γινει συμβουλοες θηλασμου:)Οποτε για αυτουες τουςλογους και μονο με εβαλε σε σκεψεις για το κατσικισιο. Ομικρςο ειναι 17μιση μηνων και δυστυχως σταματησα να τον θηλαζω πριν 2 μηνες.Οποτε δεν τιθεται πλεον θεμα θηλασμου. Η ιδια μουχε πει πως επρπε να συνεχισω το θηλασμο.Τωρα ομως ειναι αργα για θηλασμο.:(

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ τωρα διαβαζω πως το φρεσκο κατσικισιο δεν εχει φυλικο οξυ και αν δεν παιρνουν αρκετο φυλικο οξυ τα μωρα κατι παθαιναουν ενα συνδρομο δε θυμαμαι.Και γενικα οτι χρειαζοντα τις βιταμινες της σκονης που ειναι επεξεργασμενη. Εμενα ομως ο μικρος μου τρωει τα παντα εκτος απο ψαρι και θεωρω οτι εχει ισορροπημενη διατροφη.

Τι εννοεις Αγλαια αν ανεχεται το φρεσκο?Αν του αρεσε δηλ???

Link to comment
Share on other sites

Κλαίρη, το φυλικό οξύ το χρειάζεται το έμβρυο για να μην εμφανίσει δισχιδή ράχη.

 

Το παιδί που τρώει τα πάντα, δεν χρειάζεται γάλα με φυλικό οξύ.

 

Με το αν το ανέχεται, εννοώ αν δεν παρουσιάζει κάποια αλλεργία ή δυσανεξία. Αν το ανέχεται είναι ΟΚ το φρέσκο. Στη σκόνη είναι αδρανοποιημένα κάποια ένζυμα και την ανέχονται καλύτερα κάποια παιδιά.

 

Δεν υπάρχει καμία επιστημονική τεκμηρίωση για το ότι τα εξανθρωποποιημένα γάλατα είναι καλύτερα σε τέτοιες ηλικίες! Αν η γιατρός πιστεύει αυτά που λέει, τότε δεν ελέγχει αυτά που της λένε οι εταιρείες.

 

Το ότι είναι συγγενής, δεν σημαίνει τίποτα για τα πιστεύω τις γνώσεις της. Έχει πεισθεί γι αυτό που κάνει, αλλά δεν το έχει ελέγξει.

 

Το να βάζουμε τους γονείς να τρέφουν το παιδί τους με εξειδικευμένα προϊόντα και οχι με φρέσκα προϊόντα κατάλληλα παρασκευασμένα για την ηλικία του, είναι αντίθετο με τις αρχές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

Επιμένω: δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση για τα εξειδικευμένα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματήσω τον θηλασμό και θέλω να δώσω στο παιδί μου (10 μηνών τώρα) φρέσκο γάλα (αγελαδινό ή κατσικίσιο) πρέπει να το ζεσταίνω μιας και θα είναι από το ψυγείο?Αν ναι πόσο θέλει ζέσταμα μέχρι να γίνει χλιαρό? Και το βράδυ που σηκώνεται κατά τις 3,30-4 και θέλει να θηλάσει τι να κάνω να του φτιάχνω γάλα? ή θα του φτάνει το τελευταίο του γεύμα που θα είναι περίπου στις 10 το βράδυ μέχρι το πρωι στις 7?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να συζητήσεις με τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί, αν μπορείς να του δώσεις φρέσκο γάλα. Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων είναι γάλα σκόνη μέχρι και το 12ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις δεν εχουμε σταματησει να θηλαζουμε , αλλα του δινω αγελαδινο φρεσκο καθε μερα ,ο μικρος μου δεν εχει καμια αλλεργια και ειναι 1 ετους, το δεχετε πολυ καλα , το πινει με το καλαμακι και το βαζουμε και στην κρεμουλα του η οποια ειναι χωρις ζαχαρη ή οταν του φτιαχνω qaker πια δεν του το κανω με νερο αλλα με γαλα κανω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...