Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 γιαγιάδες εναλλάξ ή παιδικός?


mirtoula4

Recommended Posts

Καλησπέρα!Εχω το εξής θέμα κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε 2 μήνες θα επιστρέψω στη δουλειά (θα δουλεύω 8 -2)κ η μικρή μου θα είναι 15 μηνών. Το κακό είναι ότι έχω και τις δυο γιαγιάδες κοντά μου πρόθυμες να την αναλάβουν.Αν ήταν να έχω μόνο τη μαμά μου μάλλον θα της την άφηνα χωρίς σκέψη μέχρι να φτάσεις 2-2,5 κ να πάει παιδικό. Αλλά τώρα που είναι κ η πεθερά μου εδω κ δεν γίνεται να την αφήσω απ έξω - θα παρεξηγηθεί κ με το δίκιο της - δεν θέλω να το πετάω το παιδί σαν μπαλάκι εναλλάξ μια στη μια και μια στην άλλη για να είναι ευχαριστημένες κ οι δυο. άσε που γενικά με την πεθερά μου δεν θέλω κ πολλά πολλά γιατί μετά σου κάθονται στο σβέρκο κ έχουν λόγο για όλα.Κ αν της αφήνεις τοπαιδί αναγκαστικά έχεις πολλά πολλά μαζί της. εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?Γιαγιάδες ή παιδικο από 15 μηνών??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιαγιάδες, δαγκωτό:lol::lol::lol:. Βάλε και την πεθερά στο παιχνίδι, γιαγιά είναι το αγαπάει και, να σου πω, αν είναι να ανακατεύεται, θα ανακατεύεται έτσι κι αλλιώς. Και αν δεν θέλεις να γίνει ΄μπαλάκι το παιδί, άλλαζέ τις βδομάδα βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την kyra και εγώ ψηφίζω γιαγιάδες αφού έχεις την εναλλακτική, είναι μικρούλι, όχι ότι στο βρεφικό δεν θα το προσέχουνε αλλά πώς να το κάνουμε αλλιώς είναι η γιαγιά!!!!!!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λέτε ε κορίτσια? κ εγω νόμιζα ότι θα μου πειτε στειλτο στον παιδικό να χεις το κεφάλι σου ήσυχο....μάλλον αυτο να ήθελα να ακούσω...τι να πω, μάλλον λάθος σκέφτομαι.Ευχαριστώ για τις γνώμες. Μετράνε πολύ για μένα οι γνώμες άλλων μαμάδων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρέ καλύτερα είναι με τις γιαγιάδες από τον παιδικό απλά έρχεσαι στη δύσκολη θέση να τους θέσεις όρια και πιθανόν και να τις στενοχωρήσεις σε κάποια σημεία, εκεί είναι το θέμα του πως το χειρίζεσαι...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εχω το εξής θέμα κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε 2 μήνες θα επιστρέψω στη δουλειά (θα δουλεύω 8 -2)κ η μικρή μου θα είναι 15 μηνών. Το κακό είναι ότι έχω και τις δυο γιαγιάδες κοντά μου πρόθυμες να την αναλάβουν.Αν ήταν να έχω μόνο τη μαμά μου μάλλον θα της την άφηνα χωρίς σκέψη μέχρι να φτάσεις 2-2,5 κ να πάει παιδικό. Αλλά τώρα που είναι κ η πεθερά μου εδω κ δεν γίνεται να την αφήσω απ έξω - θα παρεξηγηθεί κ με το δίκιο της - δεν θέλω να το πετάω το παιδί σαν μπαλάκι εναλλάξ μια στη μια και μια στην άλλη για να είναι ευχαριστημένες κ οι δυο. άσε που γενικά με την πεθερά μου δεν θέλω κ πολλά πολλά γιατί μετά σου κάθονται στο σβέρκο κ έχουν λόγο για όλα.Κ αν της αφήνεις τοπαιδί αναγκαστικά έχεις πολλά πολλά μαζί της. εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?Γιαγιάδες ή παιδικο από 15 μηνών??

 

xmxmx σαν να βλεπω την ζωη μου.... απο 3μηνων τον εχουν αναλαβει 3μερες η μανα μου και 2 η πεθερα μου. Πριν 1μηνα εγινε και το μεγαλο μπαμ απο την πεθερα μου η οποια παραπονεθηκε οτι την εχουμε απομονωσει μονο στις 2μερες και αλλα τετοια κουφα. Εγω εχω αλλη σειρα στο παιδι αλλα του κανουν οι γιαγιαδες ωσπου αποφασισαμε τον σεπτεμβρη με το καλο να τον παμε παιδικο να ληξει η ιστορια , θα εχω και καινουργιο μωρο οποτε θα ειναι και δυσκολα τα πραγματα γι αυτες. Η πεθερα μου εχει σκυλιασει οσο δεν φανταζεσαι αλλα θα με θυμηθεις....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την σωτηρια οπως το θετει.

αλλο προγραμμα εσυ, αλλο οι γιαγιαδες....

κ σιγουρα σε καποια φαση θα τα ''σπασεις'' (εστω κ παροδικα) με μια απ τις δυο οσον αφορα την διαπαιδαγωγηση του... οποτε τι θα κανεις εκει?!

 

(εμενα βρε παιδια γιατι ο γιατρος δεν με αφησε να στειλω την μεγαλη παιδικο?)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι ψηφιζω παιδικο??????ισως εξαρταται απο τις γιαγιαδες.....αν ανακατευονται η οχι///και αν σεβονται το ζευγαρι ως ξεχωριστη οντοτητα!!!και οχι "αχ το παιδακι μου"!!!!!!Ειχα και γω το ιδιο προβλημα...βεβαια εγω ελεγα παιδικο η γυναικα γιατι σιγουρα θα υπηρχε το θεμα της γκρινιας απο την αλλη πλευρα.Ο γιος μου ειναι 20μηνων και τον αρχισα παιδικο...βεβαια ειμαστε ακομη στις πρωτες μερες!αλλα σας ,,μιλαω ειλικρινα μου δημιουργηθηκε ηδη ενα αισθημα εμπιστοσυνης...οι κοπελες ηρεμες και γλυκες χωρις να κανουν βλακειες...και το σθγουρο ειναι πως θα τον μαθουν να αγαπα τους παντες και οχι μονοπλευρα.Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη απο την εμπειρια των 20μηνων που εχω ως νεα μανουλα με τους υπολοιπους τρυγυρω να ανακατευονται!!ειπα παλι εξαρταται απο τι ανθρωπους εχεις γυρω σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι επέλεξα τον παιδικό και δεν το μετανιωσα.. το παιδάκι μου όλη μέρα παίζει με άλλα παιδάκια, έρχεται στο σπίτι χαρούμενο και κουρασμένο από το παιχνίδι, έχει μάθει τόσα πολλά πράγματα που και εγώ εκπλήσσομαι.. δεν είναι ούτε δύο και μιλάει σχεδόν τέλεια..

ενταξει αρρωστήσαμε και δυο τρεις φορές μέσα στο χειμώνα αλλά δόξα το θεό αντιβίωση δεν χρειάστηκε να πάρουμε ακόμα..

τι να σου πω.. κρίνεις και αποφασίζεις.. πρέπει να σκεφτείς αν μπορεις να διαθέσεις τα χρήματα για έναν καλό ιδιωτικό σταθμό με λίγα παιδάκια στο τμήμα.. αν μπορείς να έχεις τις γιαγιάδες μέσα στα πόδια σου συνέχεια ή αν θέλεις ανεξαρτησία.. αν θα νιώθεις περισσότερο ασφαλής με τις γιαγιάδες ή στον παιδικό.. εγώ για παράδειγμα πιστεύω πως περισσότερο επικίνδυνο είναι να φυλάει μια γιαγιά ένα παιδάκι γιατί θα πρέπει ταυτόχρονα να κάνει και κάποια άλλα πράγματα όπως να μαγειρέψει, να σκουπίσει να πιεί έναν καφέ σαν άνθρωπος παρά σε μια τάξη με 8 παιδάκια και 2 δασκάλες... αλλά επαναλαμβάνω αυτή είναι η γνώμη μου...

α.. και εμείς πήγαμε 14 μηνων και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα προσαρμογής παρόλο που το προηγούμενο διάστημα δεν την είχα αποχωριστεί ούτε μια ώρα... επίσης είναι σημαντικό ότι λόγω δουλειάς δεν χρειάζεται να την αφήνω πάρα πολλές ώρες, όπως και εσύ άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xmxmx σαν να βλεπω την ζωη μου.... απο 3μηνων τον εχουν αναλαβει 3μερες η μανα μου και 2 η πεθερα μου. Πριν 1μηνα εγινε και το μεγαλο μπαμ απο την πεθερα μου η οποια παραπονεθηκε οτι την εχουμε απομονωσει μονο στις 2μερες και αλλα τετοια κουφα. Εγω εχω αλλη σειρα στο παιδι αλλα του κανουν οι γιαγιαδες ωσπου αποφασισαμε τον σεπτεμβρη με το καλο να τον παμε παιδικο να ληξει η ιστορια , θα εχω και καινουργιο μωρο οποτε θα ειναι και δυσκολα τα πραγματα γι αυτες. Η πεθερα μου εχει σκυλιασει οσο δεν φανταζεσαι αλλα θα με θυμηθεις....

 

Αχ Σωτηρία μάλλον όντως οι ιστορίες μας μοιάζουν πολύ... Γιατί κ η δικιά μου πεθερά έχει την ίδια προδιάθεση για με απομονώσατε κ τέτοια. Κ εγω δεν είμαι κ πολύ υπομονετικός άνθρωπος....Πες μου σε παρακαλώ, εσυ αν ξεκινούσες τώρα θα προτιμούσες τον παιδικό απ το να μπλέξεις μ αυτές τις δυο και τους άντρες τους εννοείται??Σου έκανε συνολικά καλό που πήγε το παιδί παιδικό?
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να "συνεννοηθείς" με τις γιαγιάδες, κράτα το ακόμη ένα χρόνο στο σπίτι και στείλε το παιδικό από τα 2,5 και μετά. Αυτό όμως που έχω να προτείνω, ώστε να μη γίνει και το παιδί ..."μπαλάκι", είναι να έρχονται οι γιαγιάδες στο δικό σας σπίτι και όχι να τους πηγαίνεις εσύ το μωρό στο σπίτι τους. Το επισημαίνω, γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις ..."φρικαρισμένων" μαμάδων, να τρέχουν πρωί πρωί μέσα στο καταχείμωνο με μισοκοιμισμένο το μωρό, για να το αφήσουν στη γιαγιά και μετά να τρέχουν αγώνα δρόμου για να φτάσουν εγκαίρως στη δουλειά!

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι πολύ που μου λέτε ότι πήγατε τα παιδάκια σας παιδικό ενώ είχατε επιλογή γιαγιάς κ δεν το μετανιώσατε. Ναι υπάρχει η δυνατότητα για έναν καλό ιδιωτικό παιδικό επειδη το ανέφερε μια κοπέλα απλά έλεγα μήπως είμαι τελείως παράλογη που δεν προτιμάω γιαγιάδες. ...όμως βλέπω ότι μάλλον κ άλλες μαμάδες σκέφτονται σαν εμένα

Link to comment
Share on other sites

Από 15 μηνών εναλλάξ με μεγάλη επιτυχία και η πεθερά μου να φανταστείς έμενε από κάτω. Αλλά για να μην την κουράζω το έπαιρνε και η μαμά μου δύο μέρες. Μέναμε σχετικά κοντά. Οπότε είχε και η πεθερά μου χρόνο να πάει λαϊκή, να πάει για καφέ, να κάνει τις δουλειές της με την ησυχία της και σίγουρα δεν κουράστηκε τόσο καμία από τις δύο. Στα 3 παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλάξ με μεγάλη επιτυχία και η πεθερά μου να φανταστείς έμενε από κάτω. Αλλά για να μην την κουράζω το έπαιρνε και η μαμά μου δύο μέρες. Μέναμε σχετικά κοντά. Οπότε είχε και η πεθερά μου χρόνο να πάει λαϊκή, να πάει για καφέ, να κάνει τις δουλειές της με την ησυχία της και σίγουρα δεν κουράστηκε τόσο καμία από τις δύο. Στα 3 παιδικό.

Το παιδί είχε πρόβλημα με το εναλλάξ, ότι δηλαδη άλλαζε το πρόγραμμά του με άλλα πρόσωπα κλπ ή ήταν οκ?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι καλυτερα να ειναι στον παιδικο, παρα ενναλαξ!! φαντασου,άλλα να λεει η μια γιαγια, άλλα η άλλη...το παιδι θα ειναι αβουλο! θελει μια γραμμη...θέλει συγκεκριμενες οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Ηταν καταχαρούμενη να αλλάζει περιβάλλον γιατί δεν βαριόταν ιδίως το χειμώνα που οι έξοδοι λόγω καιρού ήταν περιορισμένοι. Άλλα πρόσωπα, βόλτα σε γειτόνισσες και τα εγγονάκια τους να παίζει. Είναι πολύ δεσμευτικό να έρχονται οι γιαγιάδες στο σπίτι σου. Δηλ. βγαίνουν από το κύκλο τους, τις δουλειές του σπιτιού τους. Είναι πιο κουραστικό νομίζω για αυτές.

 

Το παιδί τις λάτρευε τις γιαγιάδες, είχαν την όρεξη να ασχοληθούν μαζί του πιο πολύ και από μένα γιατί βασικά δεν δούλευαν. Η αγάπη είναι το σημαντικότερο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μικρη μου θα ειναι 16 μηνων οταν επιστρεψω στη δουλεια..και δεν την στελνω παιδικο με τιποτε ακομη!!

Ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι το παιδι να μην φευγει ακομη απο το σπιτι αν υπαρχει αλλη εναλλακτικη..

Εμεις βεβαια θα εχουμε γυναικα γιατι δυστυχως δεν εχουμε την ανεση να το κρατανε οι γιαγιαδες για διαφορετικους λογους η καθεμια...:|παρολο που τους εχω απολυτη εμπιστοσυνη!

 

Το τι θα κανεις θα εξαρτηθει καθαρα απο την εμπιστοσυνη που εχεις σε καθε μια....δηλαδη στο ποσο τυπικες θα ειναι σε αυτο που εσυ οριζεις κατεξοχην σε θεμα φαγητου,υπνου,παιχνιδιου...

κι επισης στο τι διαθεση δειχνουν να απασχολησουν το παιδι δημιουργικα!

 

Αν εστω και στο ελαχιστο πιστευεις οτι θα κανουν κατι αντιθετο απο αυτα που θεωρεις εσυ σημαντικα ή αν πιστευεις οτι το παιδι θα καθεται αποχαυνωμενο μπρος στην ΤΒ ή οτι μπορει οι υπολοιπες δουλειες τους να τις εμποδιζουν να προσεχουν απολυτα το παιδι...τοτε νομιζω οτι ο παιδικος προβαλλει ως πιο καλη λυση!

Link to comment
Share on other sites

οι ψυχολογοι προτεινουν παιδικο μετα τα 2μιση

οι γιαγιαδες σιγουρα θα προσεχουν καλυτερα το εγγονι τους νομιζω

εγω τον εστειλα παιδικο 3 χρονων και κανενα καλο δεν ειδα

μονο αρρωστιες, γκρινια με το πρωινο ξυπνημα, και κολπα

τι εννοω? μαθαμε να φτυνουμε, να τσιμπαμε, να μπηγουμε νυχια, και γενικως να χτυπαμε αθορυβα.... για μενα ο παιδικος ειναι η τελευταια λυση οχι η πρωτη

και τον εστειλα γιατι εχω κι αλλο μωρο, εγω προβλημα υγειας και η μαμα μου ειναι ηλικιωμενη

αλλιως ουτε κουβεντα θα το εκανα να παει παιδικο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που έχω να προτείνω, ώστε να μη γίνει και το παιδί ..."μπαλάκι", είναι να έρχονται οι γιαγιάδες στο δικό σας σπίτι και όχι να τους πηγαίνεις εσύ το μωρό στο σπίτι τους.

 

Αυτό ακριβώς θα πρότεινα κι εγώ!

Και αν οι γιαγιάδες τα πάνε καλά μεταξύ τους, ασε τους το ελεύθερο να ερχονται και οι δυο μαζί, θα ασχολούνται με το μωρό και θα σου κάνουν και καμιά δουλειά στο σπίτι. Ενα μωρό 15 μηνών ειναι αρκετά απαιτητικό και έτσι σίγουρα θα εχει πάντα κάποιον να ασχολείται μαζί του. Απλά να δώσεις σαφείς οδηγίες στις γιαγιάδες, τι ακριβώς θες να κάνουν και να τους δωσεις να καταλάβουν ότι δε θελεις να παιρνουν πρωτοβουλίες, αν θεσεις τα όρια δε θα εχεις πρόβλημα.

Εισαι τυχερή που εχεις και τις δυο γιαγιάδες κοντά και προθυμες. Εμενα η μητερα μου δε μπορεί λογω υγείας και η πεθερά μου που και μπορεί και θελει, ειναι μακριά. Ετσι εχουμε νταντά. Κι εγώ θεωρώ ότι πριν τα 2,5-3 ειναι καλύτερα το μωρό να είναι σπίτι, παρά σε σταθμό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Σωτηρία μάλλον όντως οι ιστορίες μας μοιάζουν πολύ... Γιατί κ η δικιά μου πεθερά έχει την ίδια προδιάθεση για με απομονώσατε κ τέτοια. Κ εγω δεν είμαι κ πολύ υπομονετικός άνθρωπος....Πες μου σε παρακαλώ, εσυ αν ξεκινούσες τώρα θα προτιμούσες τον παιδικό απ το να μπλέξεις μ αυτές τις δυο και τους άντρες τους εννοείται??Σου έκανε συνολικά καλό που πήγε το παιδί παιδικό?

 

Το παιδι θα το παω παιδικο τωρα τον Σεπτεμβρη πρωτη φορα οποτε εμπειρια δεν εχω να σου πω αλλα επειδη ειμαι σιγουρη για το τι θα περασεις κανε αρχικα υπομονη ισως θα σου ελεγα να την κρατησεις τα πρωτα 2 χρονια σπιτι (για να μην κολλησει ιους) και μετα να την πηγαινες στον παιδικο. ΑΛΛΑ θα μου πεις τοσα παιδακια που πανε απο μωρα? Δεν ξερω εγω ακολουθησα το πρωτο τωρα αν δεις οτι δεν τραβαει με τιποτα γραφτο απο τωρα στον παιδικο παντως τις κουβεντες θα τις ακουσεις, παραπονα, κλτπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις με τις γιαγιάδες αφού θέλουν και μπορούν και αναλόγως πως πάει το παιδί αποφασίζεις...εμείς πέρισυ σκέψου ότι έιχαμε τη γιαγιά (τη μητέρα μου) σπίτι, ερχόταν ο άντρας μου 2:30 σπίτι και πάλι η μικρή ήταν δύσκολο να προσαρμοστεί στον καθένα μας...δεν έκανε ατασθαλίες η γιαγιά μαζί της αλλά το παιδί μπερδευόταν νομίζω...

Και από το Σεπτέμβρη που ήταν 22 μηνών ξεκινήσαμε παιδικό και δε το μετανιώσαμε καθόλου!Δε γινόταν άλλο με γιαγιά και ο καθένας το δικό του πρόγραμμα...όσο και να προσπαθούσε η μητέρα μου η μικρή ξεσάλωνε μαζί της και προσπαθούσαμε τα Σαβ/κα να μπούμε πάλι στη σειρά.

Με δύο γιαγιάδες το βλέπω ακόμα πιο δύσκολο αλλά επειδή καθε παιδί και όπως και κάθε γιαγιά είναι διαφορετική, δοκίμασέ τα και τα 2!!!Και εκεί που βλέπεις το παιδί πιο ευτυχισμένο αυτό είναι το σωστό μέρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εχω το εξής θέμα κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε 2 μήνες θα επιστρέψω στη δουλειά (θα δουλεύω 8 -2)κ η μικρή μου θα είναι 15 μηνών. Το κακό είναι ότι έχω και τις δυο γιαγιάδες κοντά μου πρόθυμες να την αναλάβουν.Αν ήταν να έχω μόνο τη μαμά μου μάλλον θα της την άφηνα χωρίς σκέψη μέχρι να φτάσεις 2-2,5 κ να πάει παιδικό. Αλλά τώρα που είναι κ η πεθερά μου εδω κ δεν γίνεται να την αφήσω απ έξω - θα παρεξηγηθεί κ με το δίκιο της - δεν θέλω να το πετάω το παιδί σαν μπαλάκι εναλλάξ μια στη μια και μια στην άλλη για να είναι ευχαριστημένες κ οι δυο. άσε που γενικά με την πεθερά μου δεν θέλω κ πολλά πολλά γιατί μετά σου κάθονται στο σβέρκο κ έχουν λόγο για όλα.Κ αν της αφήνεις τοπαιδί αναγκαστικά έχεις πολλά πολλά μαζί της. εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?Γιαγιάδες ή παιδικο από 15 μηνών??

Εγω το έκανα εναλαξ μια η μαμα και μια η πεθερα και ετσι πηγαινε μια βδομαδα 3 μερες η μια, και την επομενη βδομαδα 2 μερες και ετσι ολοι ευχαριστημενη και κανεις παραπονεμενος ...το παιδι δεν βαριοτανε ουτε και εκεινες μεχρι τα 2,5 μετα παιδικο βεβαια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μιρτουλα εισαι το θεμα μου!!!Ειδικα αυτες τις μερες που εχω παλι το γνωστο προβλημα! Εγω επεστρεψα στη δουλεια οταν η μικρη μου ηταν 9 μηνων.Το παιδι αρχισε να ερχεται η μητερα μου στο σπιτι και να το κραταει. Μετα απο λιγο αρχισςε και η πεθερα μου με το ετσι θελω να κατεβαινει ια φορα το μηνα η και πιο συντομα και να μενει σπιτι μας και να το ραταει και αυτη. Το κακο ειναι οτι 1ον οποτε ερχεται το παιδι δεν τη θυμαται! 2ον αλλαζει τελειως η συμπεριφορα του παιδιου οποτε ειμαι σπιτι κολλαει κυριολεκτικα πανω μου, σταματαει να τρωει.πχ εκοψε πριν 2 μηνες το γαλα τελειως ξαφνικα οταν ηταν εδω η πεθερα μου, νευρα και γκρινια ολη μερα, ειδαμε και παθαμε να την ξαναστρωσουμε και τωρα ξαναηρθε και εχουμε παλι τα ιδια...δεν καεθται ουτε στην καρεκλα της να φαει,ξυπναει τις νυχτες, ποιος ξερει γιατι...εκοψε γαλα,γιαουρτι κλπ...βεβαια εμας το κακο ειναι οτι ειναι μερα νυχτα σπιτι η γιαγια οποτε το παιδι ξεσηκωνεται να παιξει και δεν εχει χρονο ουτε γιαυπνο ουτε για μαμ αφου βλεπει τη γιαγια στο σπιτι συνεχεια. Αλλο περιεργο:χθες εφυγε για λιγο η πεθερα μου και ηρθε η μητερα μου, το παιδι δεν την πλησιασε καν,και της εχει αδυναμια αφου αυτη το μεγαλωνει,οταν ξαναηρθε η πεθερα μου δεν πλησιασε ουτε αυτη...τι εχουν στο μυαλο τους τα μωρα μας δεν ξερω αλλα η γνωμη μου ειναι: σπιτι μεχρι 2-3 ετων αλλα με εναν ανθρωπο οχι 15!

Το πως θα το καταφερεις και τι θα πεις στην αλλη γιαγια δεν το ξερω, αλλα ετσι πιστευω οτι πρεπει να γινεται γιατι το εχω δει στο παιδι μου!Παντως πιστευω οτι ολο και καποια απο τις δυο γιαγιαδες θα τσινισει και δε θ'αντεξει οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Γιαγιάδες, δαγκωτό:lol::lol::lol:. Βάλε και την πεθερά στο παιχνίδι, γιαγιά είναι το αγαπάει και, να σου πω, αν είναι να ανακατεύεται, θα ανακατεύεται έτσι κι αλλιώς. Και αν δεν θέλεις να γίνει ΄μπαλάκι το παιδί, άλλαζέ τις βδομάδα βδομάδα.

Ναι καλα, εμενα παντα ανακατευοταν αλλα απο μακρια.,,,τωρα μου καθεται στο σβερκο κανονικα αφου μενει και σπιτι μας μια βδομαδα το μηνα!!!Με τη δικαιολογια του παιδιου παντα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...