Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο θηλασμός «τρέφει» μεγάλο εγκέφαλο


Recommended Posts

Θυμίζω ότι το Breastfeeding Policy Statement AAP δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά το 1997

 

μάλλον ποτέ δεν έφτασε στα ΤΕΙ Νοσηλευτικής Κρήτης όπου προφανώς δεν διαβάζουν το Pediatrics γιατί αυτοί δεν έχουν ανάγκη τα ιατρικά περιοδικά, τα ξέρουν όλα, δεν θα χάνουν το χρόνο τους διαβάζοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η απόλυτη σχιζοφρένεια ή μήπως δεν υπάρχει έλεγχος;

 

Στο ίδιο ΤΕΙ σε άλλη πτυχιακή εργασία που κατατέθηκε την ίδια χρονιά!!!

 

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/seyp/nos/2005/Apostolaki/attached-document/2005Apostolaki.pdf

 

 

~Πρόωρα νεογέννητα

Η χορήγηση μητρικού γάλακτος σε πρόωρα νεογέννητα είναι σημαντική. Το ξένο γάλα δεν περιέχει αντισώματα και διάφορους διατροφικούς παράγοντες που περιέχει το μητρικό γάλα. Έρευνες έχουν δείξει ότι η χορήγηση μητρικού γάλακτος σε πρόωρα νεογέννητα μειώνει σημαντικά τα ποσοστά λοιμώξεων και νεκρωτικής εντεροκολίτιδας. Έχει αναφερθεί ότι περισσότεροι από 100 θάνατοι πρόωρων νεογέννητων, στην Αγγλία, θα είχαν αποφευχθεί αν είχε χορηγηθεί στα νεογέννητα αυτά το μητρικό γάλα.

Ένα πρόσθετο όφελος της χορήγησης μητρικού γάλακτος σε πρόωρα νεογέννητα είναι ότι γίνεται πιο γρήγορα ανεκτό κατά την παρεντερική διατροφή.

 

 

Η υπεροχή του μητρικού γάλακτος.

Το καλύτερο γάλα για κάθε νεογέννητο είναι το γάλα του είδους του, δηλαδή το γάλα της μάνας του. Για τον άνθρωπο το καλύτερο γάλα είναι το γάλα της γυναίκας, δηλαδή το μητρικό. Το γυναικείο γάλα δεν είναι μόνο αναντικατάστατη τροφή, αλλά φάρμακο και προφύλαξη από πολλές ασθένειες. Τα παιδιά που θηλάζουν σπάνια παθαίνουν γαστρεντερίτιδες, ωτίτιδες, βρογχίτιδες και είναι περισσότερο ανθεκτικά σε ορισμένους ιούς.

 

 

Φυσικά δεν λείπουν τα μαργαριτάρια

 

Κάθε πρωί πλένεται το στήθος σας με νερό και σαπούνι. Τις επόμενες φορές πλένεται το στήθος σας μόνο με νερό, πριν και μετά από κάθε θηλασμό ή πριν και μετά από κάθε συλλογή μητρικού γάλακτος.

 

Εδώ το γάλα διατηρείτα 3 6άρωρα παραπάνω

 

4.∆ιατήρηση του μητρικού γάλακτος .

• ∆ιατήρηση στο ψυγείο σε θερμοκρασία +4ο C.

Στη θερμοκρασία αυτή το γάλα μπορεί να διατηρηθεί για 24 ώρες. Επομένως, εφόσον το μητρικό γάλα που συλλέγεται πρόκειται να χρησιμοποιηθεί μέσα σε 24 ώρες δεν χρειάζεται να τοποθετηθεί στην κατάψυξη, αλλά τοποθετείται στο ψυγείο σε θερμοκρασία +4ο C.

 

Φυσικά καμία βιβλιογραφική αναφορά!

 

Η βιβλιογραφία παρατίθεται στο τέλος χωρίς σύνδεση με το κείμενο και μερικά σημεία της έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον

 

Λέτσας: Α. Μακεδονία, 1953

Σκανδάλης Κ. - Κοντογιάννη Ε.: Ηπειρωτική Εστία, 1983.

Μακρής Κ.:Κοζάνη,Μακεδονία, 1974.

Campell J.K. 1964.

Λουκάτος: Πληροφορίες από Λέσβο, Ήπειρο, Κρήτη.

Μελίδου Κεφαλά Ν. 1983

 

Καταλάβατε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Στη βιβλιογραφία αναφέρεται και αυτό το βιβλίο το οποίο έχω στην ίδια ακριβώς έκδοση

 

Laurence R., 1995, ʽʼBreastfeeding: A guide for

the medical professionʼʼ fifth edition.

 

Μέσα σε αυτό αναφέρονται οι χρόνοι διατήρησης του μητρικού γάλακτος όπως τις έχω παραθέσει εδώ μέσα

 

αλλά στην πτυχιακή παρατίθενται άλλα στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

Ο μητρικός θηλασμός είναι μια βιολογική διαδικασία γνωστή στο είδος του Homo Sapiens εδώ και 40.000 χρόνια και υπήρξε η μόνη επιλογή των νεογέννητων του ανθρώπινου είδους για επιβίωση.

 

Δηλαδή πριν τα 50.000 χρόνια, ο άνθρωπος δεν θήλαζε;

 

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/seyp/nos/2010/PorfyrakiGeorgia/attached-document-1286180316-581069-3642/Porfyraki2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

ok φαίνεται οτι στο συγκεκριμένο ΤΕΙ δεν ξέρουν να διαβάζουν και φυσικά ούτε λόγος για το πως γίνονται οι βιβλιογραφικές αναφορές... οι διδάσκοντες πρέπει να είναι περήφανοι....

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.bmj.com/content/333/7575/945.abstract?hrss=1

 

Νομιζω οτι αυτο ειναι πιο λογικο....

Οι μητερες που θηλαζουν ειναι συνηθως πιο διαβασμενες πιο μορφωμενες πιο εξυπνες (ειδικα αυτες που προτιμουνται σε τετοιου ειδους ερευνες) και γι αυτο ειναι αρκετα πιθανο το μωρο να βγει πιο εξυπνο που λενε και στο χωριο μου και οχι επειδη θηλασε....

Εγω παντως που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορεσα να θηλασω, δεν εχω κανενα φυσικα προβλημα με τον γιο μου, που ειναι 13 ετων, πανεξυπνος και με μεγαλη εφεση στα μαθηματικα και Αριστος μαθητης ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ....Πιστευω πως αν ειχα καταφερει να τον θηλασω δεν θα αλλαζε τιποτα απολυτως στο θεμα IQ.....Για τα πλεονεκτηματα του θηλασμου δεν αμφιβαλω καθολου....

Μην τρελαινομαστε ομως κιολας!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μετά ψάχνουμε να βρούμε μαίες που να ενημερώνουν σωστά τις νέες μανούλες???

.........ψάξε ψάξε δεν θα τις βρεις.......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό άρθρο όμως έγραφε "άλλα 'ντ' άλλα της παρασκευής το γάλα".:cool:

όπως και τα περισσότερα.........

Δεν το χρειάζεται ρε συ αυτό ο θηλασμός. Ο θηλασμός έχει από μόνος του τη δική του αξία και κατά την άποψή μου λάθος να τον υπερασπιζόμαστε χρησιμοποιώντας "φτηνά" επιχειρήματα. Δεν θηλάζουμε τα παιδιά μας για να γίνουν εξυπνότερα απο της γειτόνισσας που δεν τα θηλάζει...

και εδώ θα συμφώνησω απόλυτα

 

Σχετικά με τα ελάφια θα ήθελα να επισημάνω ότι ενδεικτικό της έλλειψης ευφυίας τους δεν είναι μόνο η βραχεία διάρκεια της κύησης και του θηλασμού αλλά και το γεγονός ότι όλα ανεξαιρέτως τα αρσενικά του είδους έχουν κέρατα.:P

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: και εδώ λοιπόν είναι προφανές ότι παρόλα αυτά που λεει το άρθρο ο άνθρωπος δεν διαφέρει και πολύ απο το ελάφι

και τα δικά μας αρσενικά έχουν κέρατα (αντε ας μην είναι όλα αλλά μια μεγάλη πλειοψηφία ...)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμι αλλά σήμερα τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ έξυπνα.εμενα πάντως μου φτάνει όταν ενηλικιωθει να γέρος,ευτυχισμένος,"γεμάτος" και ας είμαι λογοετερο έξυπνος από καποιους άλλους.Και ας μην ξεχνάμε ότι και ο χίτλερ πανεξυπνος ήταν.Και;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μητρικός θηλασμός είναι μια βιολογική διαδικασία γνωστή στο είδος του Homo Sapiens εδώ και 40.000 χρόνια και υπήρξε η μόνη επιλογή των νεογέννητων του ανθρώπινου είδους για επιβίωση.

 

Δηλαδή πριν τα 50.000 χρόνια, ο άνθρωπος δεν θήλαζε;

 

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/seyp/nos/2010/PorfyrakiGeorgia/attached-document-1286180316-581069-3642/Porfyraki2010.pdf

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...