Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προνήπιο-τι χρειάζεται να ξέρω?


Recommended Posts

Να σου πω γιατί.

Γιατί όταν πας να κάνεις αίτηση στο δημόσιο νηπιαγωγείο (πήγα σε αυτό της γειτονιάς μου), σου λένε με εντελώς απόλυτο τρόπο, ότι δέχονται μεν την αίτηση, αλλά δεν πρόκειται να πάρουν το παιδί σου γιατί υπερκαλύπτονται με τα νήπια, τα οποία ούτε κι αυτά δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν. Ως εδώ καλά και νομότυπα όλα.Ενημερώνεσαι λοιπόν τελικά, ότι δεν έγινε δεκτό το παιδί για το λόγο που σου είπα παραπάνω και φυσικά δεν πας σε καμιά κλήρωση, γιατί απλούστατα δεν γίνεται κλήρωση για τα προνήπια.

Μετά από ένα μήνα (τυχαίος ο χρόνος) βλέπεις μια παλιά συμμαθήτριά σου στην παιδική χαρά και σου λέει ότι το παιδάκι της μια χαρά το πήραν στα προνήπια, γιατί γνώριζαν από παλιά τη νηπιαγωγό και το πήρε ...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ πως για όλα αυτά πρωτίστως υπεύθυνη είναι η Πολιτεία που δεν έχει βρει τρόπο να καλύψει όλα τα παιδάκια στα νηπιαγωγεία και όχι η νηπιαγωγός ή η μαμά που κατέφυγε σε όχι και τόσο θεμιτά μέσα. Απλώς λέω ότι και αυτά υπάρχουν, ας μη γελιόμαστε...

αυτό είχε συμβεί και σε ανθρώπους που ξέρω. Τους είπανε ότι δεν θα τα πάρουμε γιατί έχουμε υπερκαλυφτεί με νήπια και το Σεπτεμβρη τους είπαν στο τηλ ότι τα παιδιά τους περάσαν στην κλήρωση...

Πάντως παίζει πολλή παραπληροφόρηση....

Εμένα μου είχαν πει ότι δεν θα γίνει πρωινή ζώνη πχ όταν είδαν ότι το δήλωσα στην αίτηση μου. Πού το ξέρανε ? Αφου αυτό εξαρτάται από τις δηλώσεις και είχα κάνει νωρίς αίτηση. Οταν αργότερα ακύρωσα την εγγραφή των παιδιών έβαλα ως λόγο την έλλειψη πρωινής ζώνης (και ήταν από τους βασικούς μου) και δεν άρεσε στην συγκεκριμένη νηπιαγωγό ότι το έγραψα αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό είχε συμβεί και σε ανθρώπους που ξέρω. Τους είπανε ότι δεν θα τα πάρουμε γιατί έχουμε υπερκαλυφτεί με νήπια και το Σεπτεμβρη τους είπαν στο τηλ ότι τα παιδιά τους περάσαν στην κλήρωση...

Πάντως παίζει πολλή παραπληροφόρηση....

Εμένα μου είχαν πει ότι δεν θα γίνει πρωινή ζώνη πχ όταν είδαν ότι το δήλωσα στην αίτηση μου. Πού το ξέρανε ? Αφου αυτό εξαρτάται από τις δηλώσεις και είχα κάνει νωρίς αίτηση. Οταν αργότερα ακύρωσα την εγγραφή των παιδιών έβαλα ως λόγο την έλλειψη πρωινής ζώνης (και ήταν από τους βασικούς μου) και δεν άρεσε στην συγκεκριμένη νηπιαγωγό ότι το έγραψα αυτό.

 

Η πρωινή ζώνη είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο ζήτημα.

Οι νηπιαγωγοί είναι ίσως ο μόνος κλάδος που έχει διαφορετικά ωράρια ανάλογα με το πλαίσο στο οποίο δουλευουν.

Τι εννοώ;

Ωράριο κλασσικού: 8:15-12:30

Ωράριο κλασικού με ΠΖ: 7:00-12:30

Ωράριο 1ης βάρδια ολοήμερου: 8:00-11:45

Ωράριο 1ης βάρδιας ολοήμερου με ΠΖ: 7:00-11:45

Ωράριο 2ης βάρδιας ολοήμερου: 11:45-3:45

 

Όπως βλέπεις δεν υπάρχει συγκεκριμένο διδακτικό ωράριο. Να ξέρω ότι εγώ ως νηπιαγωγός δουλεύω π.χ. 25 ώρες την εβδομάδα και πάιρνω τόσα χρήματα. Παρά δουλεύω ανάλογα με το πού είμαι και τα χρήματα παραμένουν ίδια είτε δουλέυω παραπάνω είτε λιγότερες 'ώρες.

 

Προκειμένου να πιεστεί, λοιπόν, το υπουργείο να καθορίσει το εργασιακό μας ωράριο ή αυτή η μία επιπλέον ώρα να πληρωθεί ως εργάσιμη, γίνεται ενός είδους λευκή απεργία (αν θες). Καλυμμένοι και από το συνδικαλιστικό όργανο, οι νηπιαγωγοί αρνούνται ουσιαστικά την εφαρμογή της πρωινής ζώνης.

 

Τώρα αυτό δεν ενδιαφέρει τους γονείς που θέλουν να εξυπηρετηθούν, αλλά αυτή είναι η κατάσταση. Είναι ελάχιστα τα νηπιαγωγεία στη χώρα που έχουν δεχτεί να έχουν ΠΖ. Άσε που για να γίνει πρέπει να το ζητήσει τουλάχιστον ένας αριθμός (δεν θυμάμαι πόσοι) γονείς νηπίων όχι προνηπίων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη vastrag...κι εγω μενω στο κεντρο της Αθηνας και δεν παιρνουν προνηπια ουτε στο δικο μας νηπιαγωγειο...φετος που επιτελους θα παει ο γιος μου νηπιο εχω αρχισει ηδη να μαζευω τα διακαιολογητικα που χρειαζονται και 8 η ωρα το πρωι της 1ης Ιουνιου θα ειμαι εξω απο το νηπιαγωγειο διοτι υπαρχει, λεει, περιπτωση αμα συμπληρωθει ο αριθμος των παιδιων να σου πουν να πας σε αλλο νηπιαγωγειο ακομα και εαν ανηκεις εκει συμφωνα με την κατοικια σου!!!!

Οσο για του δημοσιους παιδικους σταθμους εχω πικρη εμπειρια...πριν απο 2 χρονια ειχα παει να καταθεσω τα δικαιολογητικα μπας και παρουν το γιο μου (τον οποιο και φυσικα δεν πηραν) και την ωρα που ημουν εκει ερχεται μια κυρια σερνοντας μια αλλοδαπη και φωναζοντας οτι πρεπει να παρουν το παιδι της στο δημοσιο παιδικο σταθμο (της αλλοδαπης μη ομιλουσας) και να τη βοηθησουμε γιατι της καθαριζει το σπιτι 2 φορες την εβδομαδα....και αναλογιζομαι εγω...η μη ομιλουσα αλλοδαπη δηλωνει στη φορολογικη της δηλωση τα λεφτα που της δινει η πονοψυχη ελληνιδα κυρια??? Διοτι εμενα δεν μου το πηραν το παιδι γιατι ειχαμε υψηλο οικογενειακο εισοδημα (μισθο ενος δημοσιου και ενος ιδιωτικου υπαλληλου), της αλλοδαπης ομως κυριας το πηραν οπως και πολλων αλλων αποτι διαπιστωσα αργοτερα!!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη vastrag...κι εγω μενω στο κεντρο της Αθηνας και δεν παιρνουν προνηπια ουτε στο δικο μας νηπιαγωγειο...φετος που επιτελους θα παει ο γιος μου νηπιο εχω αρχισει ηδη να μαζευω τα διακαιολογητικα που χρειαζονται και 8 η ωρα το πρωι της 1ης Ιουνιου θα ειμαι εξω απο το νηπιαγωγειο διοτι υπαρχει, λεει, περιπτωση αμα συμπληρωθει ο αριθμος των παιδιων να σου πουν να πας σε αλλο νηπιαγωγειο ακομα και εαν ανηκεις εκει συμφωνα με την κατοικια σου!!!!

 

Είναι λογικό να μην παίρνουν προνήπια αν έχουν πολλά νήπια.

Όπως είναι και λογικό αν συμπληρωθεί ο αριθμός των νηπίων που μπορούν να πάρουν (25 σε κάθε τμήμα εκτός αν υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες όπως πχ μια πάρα πολύ μικρή αίθουσα) να σταματήσουν αν εγγράφουν και τα νήπια και να τα παραπέμψουν σε άλλο νηπιαγωγείο.

Γι' αυτό δεν φταίνει οι νηπιαγωγοί, αλλά το κράτος που ενώ θέσπισε την υποχρεωτική προσχολική αγωγή δεν έφτιαξε και τις ανάλογες δομές/κτήρια για να στεγαστούν αυτά τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη vastrag...κι εγω μενω στο κεντρο της Αθηνας και δεν παιρνουν προνηπια ουτε στο δικο μας νηπιαγωγειο...φετος που επιτελους θα παει ο γιος μου νηπιο εχω αρχισει ηδη να μαζευω τα διακαιολογητικα που χρειαζονται και 8 η ωρα το πρωι της 1ης Ιουνιου θα ειμαι εξω απο το νηπιαγωγειο διοτι υπαρχει, λεει, περιπτωση αμα συμπληρωθει ο αριθμος των παιδιων να σου πουν να πας σε αλλο νηπιαγωγειο ακομα και εαν ανηκεις εκει συμφωνα με την κατοικια σου!!!!

 

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αν συμπληρωθεί ο αριθμός, δεν παίρνουν αυτόν που έκανε την αίτηση πρώτος, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της διαβόητης κλήρωσης... Οπότε, δε χρειάζεται να ξημερωθείς στο σχολείο.

όσο για τους παιδικούς, και στο δικό μας Δήμο γίνεται κανονική σφαγή για το ποιος θα προλάβει να πιάσει τον κατάλληλο άνθρωπο να του πάρουν το παιδί... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emmaki συμφωνω απολυτως μαζι σου...αυτα που εγραψα αφορουν απλα τη δικη μου εμπειρια και επουδενι δεν προκειται για μομφη εναντιον των νηπιαγωγων!!!! Οι τελευταιοι οι οποιοι ευθυνονται γι'αυτο το μπαχαλο ειναι αυτοι...:rolleyes:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό δεν φταίνει οι νηπιαγωγοί, αλλά το κράτος που ενώ θέσπισε την υποχρεωτική προσχολική αγωγή δεν έφτιαξε και τις ανάλογες δομές/κτήρια για να στεγαστούν αυτά τα παιδιά!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αν συμπληρωθεί ο αριθμός, δεν παίρνουν αυτόν που έκανε την αίτηση πρώτος, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της διαβόητης κλήρωσης... Οπότε, δε χρειάζεται να ξημερωθείς στο σχολείο.

όσο για τους παιδικούς, και στο δικό μας Δήμο γίνεται κανονική σφαγή για το ποιος θα προλάβει να πιάσει τον κατάλληλο άνθρωπο να του πάρουν το παιδί... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

 

Εισαι σιγουρη γι'αυτο???? εξαλλου πως θα συμπληρωθει ο αριθμος εαν καποιες αιτησεις δεν γινουν δεκτες??? Εμενα τουλαχιστον ετσι μου εχει πει φιλη μου που ειναι δασκαλα σε αλλο σχολειο...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη γι'αυτο???? εξαλλου πως θα συμπληρωθει ο αριθμος εαν καποιες αιτησεις δεν γινουν δεκτες??? Εμενα τουλαχιστον ετσι μου εχει πει φιλη μου που ειναι δασκαλα σε αλλο σχολειο...

 

Το τι λέει ο ένας και τι λέει ο άλλος εμένα προσωπικά με θυμώνει.

Έχω αναρτήσει ουκ ολίγες φορές (και σε 2 διαφορετικά ξεχωριστά θέματα) το Προεδρικό Διάταγμα σύμφωνα με το οποίο λειτουργούν τα νηπιαγωγεία. Μέσα σε αυτό περιλαμβάνονται και άρθρα για το πώς γίνονται οι εγγρφές και ποια διαδικασία ακολουθείται.

Είναι κάτι που πιστεύω όλοι οι γονείς που έχουν παιδί στο νηπιαγωγίο πρέεπι να διαβάσουν, για να αποφευχθούν τα "μου είπε ο τάδε που του είπε ο άλλος", αλλά και τυχόν καταστάσεις παράτυπες από την πλευρά του σχολέιου.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε το! θα σου λυθούν πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναβάζω το link ακόμα μια φορά

Οργάνωση και λειτουργία Νηπιαγωγείων (Προεδρικό Διαταγμα 200) (πότε γίνονται εγγραφές, ωράριο, απαιτουμενα δικαιολογητικά κλπ)

http://www.ypepth.gr/docs/fek_161_13...oyrgia_dhm.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το διαβασα το διαταγμα....συγνωμη κιολας αλλα στο δικο μας νηπιαγωγειο ζητανε χαρτι ΚΑΙ απο οφθαλμιατρο οπως επισης και χαρτι απο οδοντιατρο και οχι αυτο που επισυναπτεται στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου...αρα ειτε δεν ξερουν τι ζητανε ειτε εχουν βγει και συμπληρωματικες εγκυκλιοι...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το διαταγμα....συγνωμη κιολας αλλα στο δικο μας νηπιαγωγειο ζητανε χαρτι ΚΑΙ απο οφθαλμιατρο οπως επισης και χαρτι απο οδοντιατρο και οχι αυτο που επισυναπτεται στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου...αρα ειτε δεν ξερουν τι ζητανε ειτε εχουν βγει και συμπληρωματικες εγκυκλιοι...

 

 

Από οφθαλμίατρο ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι για να παροτρύνουν τους γονείς (έστω και υποχρεωτικά) να πάνε το παιδί τους στον οφθαλμίατρο (πολλοί είναι αυτοί που δεν πανε παιδάκια με τη λιγική ότι είναι πολύ μικρά για να έχουν π΄ροβλημα).

Δεν ξέρω τι χαρτί έχει το παιδίκο βιβλιάριο, πάντως και σε μας ποτέ καμία μαμά δεν έφερε παιδικό βιβλιάριο. Όλοι έφερναν χαρτί από οδοντίατρο. Αν στο βιβλιάριο υπάρχει χαρτί που να μιλάει για την κατάσταση των δοντιών του παιδιού, μπορείς κάλιστα να πας αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το διαταγμα....συγνωμη κιολας αλλα στο δικο μας νηπιαγωγειο ζητανε χαρτι ΚΑΙ απο οφθαλμιατρο οπως επισης και χαρτι απο οδοντιατρο και οχι αυτο που επισυναπτεται στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου...αρα ειτε δεν ξερουν τι ζητανε ειτε εχουν βγει και συμπληρωματικες εγκυκλιοι...

 

Και σε μας ζητάνε χαρτί από οφθαλμίατρο...

όσο για το χαρτί του οδοντιάτρου, είναι αυτό που υπάχει στο τέλος του βιβλιαρίου, απλώς δεν το κόβεις από κει (αυτό είναι το υπόδειγμα), το βγάζεις μια φωτοτυπία και στο συμπληρώνει ο οδοντίατρος. Νομίζω ότι το ίδιο θα χρειαστούμε και για την εγγραή στο δημοτικό.

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

 

Προκειμένου να πιεστεί, λοιπόν, το υπουργείο να καθορίσει το εργασιακό μας ωράριο ή αυτή η μία επιπλέον ώρα να πληρωθεί ως εργάσιμη, γίνεται ενός είδους λευκή απεργία (αν θες). Καλυμμένοι και από το συνδικαλιστικό όργανο, οι νηπιαγωγοί αρνούνται ουσιαστικά την εφαρμογή της πρωινής ζώνης.

 

Τώρα αυτό δεν ενδιαφέρει τους γονείς που θέλουν να εξυπηρετηθούν, αλλά αυτή είναι η κατάσταση. Είναι ελάχιστα τα νηπιαγωγεία στη χώρα που έχουν δεχτεί να έχουν ΠΖ. Άσε που για να γίνει πρέπει να το ζητήσει τουλάχιστον ένας αριθμός (δεν θυμάμαι πόσοι) γονείς νηπίων όχι προνηπίων.

 

Κοιτα το θέμα είναι μεγαλο για όλους, αλλά είναι άλλο να την αρνούνται ξεκάθαρα για συνδικαλιστικούς λόγους, τοτε και οι γονεις με την σειρά τους μπορούν να "φωνάζουν μαζι" με τους νηπιαγωγούς και άλλο να προσπαθούν πλαγίως να σου πουν να μην την δηλώσεις γιατι ετσι και αλιώς δεν θα την δηλώσουν αρκετοί γονεις νηπίων (γιατί τα προνήπια δεν μετρούν συμφωνα με το υπουργείο) - εμένα μου έχει τύχει το δευτερο και πραγματικά απο την στάση των συγκεκριμένων νηπιαγωγών έχω αμφιβολία αν παρουσιάστηκαν τα "σωστά " στοιχεία στην υπηρεσία που έπρεπε για να αποφασιστεί αν θα γίνει ή όχι...

Ο κάθε κλάδος έχει απαιτήσεις με βάση τα συνδικαλιστικά τους αλλά κάθε φορά όλοι οι υπόλοιποι είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε τον προγραμματισμό μας με τι ισχύει σε κάθε χρονική στιγμή βάση νόμου - κανονισμού.

Ο αριθμός είναι 5 στο σύνολο (δηλαδή και για τα δύο τμήματα) δεν είναι τόσο μεγάλος ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από οφθαλμίατρο ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι για να παροτρύνουν τους γονείς (έστω και υποχρεωτικά) να πάνε το παιδί τους στον οφθαλμίατρο (πολλοί είναι αυτοί που δεν πανε παιδάκια με τη λιγική ότι είναι πολύ μικρά για να έχουν π΄ροβλημα).

Δεν ξέρω τι χαρτί έχει το παιδίκο βιβλιάριο, πάντως και σε μας ποτέ καμία μαμά δεν έφερε παιδικό βιβλιάριο. Όλοι έφερναν χαρτί από οδοντίατρο. Αν στο βιβλιάριο υπάρχει χαρτί που να μιλάει για την κατάσταση των δοντιών του παιδιού, μπορείς κάλιστα να πας αυτό.

 

Μέσα στο δικό μας βιβλιάριο υγείας έχει μια βεβαίωση την οποία συμπληρώνει ο οδοντίατρος και γράφει πανω ότι είναι για το δημοτικό.

Εμας την συμπλήρωσε και στο νηπιαγωγείο που πήγα να τα γράψω το βγάλαν απλώς φωτοτυπία για να το έχω στο Δημοτικό.

Επίσης βγάλανε φωτοτυπία τα εμβόλια τους που κάνανε (Δεν με παραξένεψε γιατι το κάνουν και στον παιδικό και το ζητάνε και πολλα ιδιωτικά σχολεία αλλά δεν ξέρω άν έπρεπε πραγματικά να τους πάρω το βιβλιάριο)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το θέμα είναι μεγαλο για όλους, αλλά είναι άλλο να την αρνούνται ξεκάθαρα για συνδικαλιστικούς λόγους, τοτε και οι γονεις με την σειρά τους μπορούν να "φωνάζουν μαζι" με τους νηπιαγωγούς και άλλο να προσπαθούν πλαγίως να σου πουν να μην την δηλώσεις γιατι ετσι και αλιώς δεν θα την δηλώσουν αρκετοί γονεις νηπίων (γιατί τα προνήπια δεν μετρούν συμφωνα με το υπουργείο) - εμένα μου έχει τύχει το δευτερο και πραγματικά απο την στάση των συγκεκριμένων νηπιαγωγών έχω αμφιβολία αν παρουσιάστηκαν τα "σωστά " στοιχεία στην υπηρεσία που έπρεπε για να αποφασιστεί αν θα γίνει ή όχι...

Ο κάθε κλάδος έχει απαιτήσεις με βάση τα συνδικαλιστικά τους αλλά κάθε φορά όλοι οι υπόλοιποι είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε τον προγραμματισμό μας με τι ισχύει σε κάθε χρονική στιγμή βάση νόμου - κανονισμού.

Ο αριθμός είναι 5 στο σύνολο (δηλαδή και για τα δύο τμήματα) δεν είναι τόσο μεγάλος ...

 

 

Δεν είπα ότι συμφωνώ με αυτή την πρακτική. Είπα απλά ότι γίνεται και για ποιό λόγο οι νηπιαγωγοί διαφωνούνε με την εφαρμογή της ΠΖ.

Επίσης, εντελώς δευκρινιστικά, δεν είναι 5 παιδιά από όλα τα τμήματα του νηπιαγωγείου, αλλά 5 παιδιά από κάθε τμήμα. Αν μαζευτούν δηλαδή 5 παιδιά πρώτης νηπιακής ηλικίας (νήπια) από το Α τμήμα και 3 από το Β, η ΠΖ θα γίνει στο Α και θα έχει μόνο παιδία του Α τμήματος. Αν βρεθούν 5 στο Α και 5 στο Β, θα γίνει και στα 2 τμήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε να μου πείτε...

η ανιψιά μου γεννήθηκε στις 19/12/2007, οπότε το Σεπτέμβρη που ξεκινούν τα σχολεία, θα είναι 3 ετών και 9 μηνών.

Μπορούμε να τη γράψουμε στο προνήπιο ή επειδή δε θα έχει κλείσει τα 4, πρέπει να εγγραφεί σε παιδικό σταθμό?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε να μου πείτε...

η ανιψιά μου γεννήθηκε στις 19/12/2007, οπότε το Σεπτέμβρη που ξεκινούν τα σχολεία, θα είναι 3 ετών και 9 μηνών.

Μπορούμε να τη γράψουμε στο προνήπιο ή επειδή δε θα έχει κλείσει τα 4, πρέπει να εγγραφεί σε παιδικό σταθμό?????

 

Όταν το παιδί κλέινει μέχρι 31/12 τα 4 εγγράφεται στο προνήπιο.

Ότα κλέινει μέχρι 31/12 τα 5 εγγράφεται στο νήπιο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενημερωσαν απο το νηπιαγωγειο στο οποιο υπαγομαστε οτι εχουν 3 χρονια να παρουν προνηπια, πλεον ολες οι θεσεις καλυπτονται απο νηπια.

θα κανω αιτηση αλλα οι πιθανοτητες ειναι απειρελαχιστες..

 

fairytale προνηπιο θα παει, κι εμενα 24/12 ειναι..ο μικρος της ταξης..

 

emmaki να σε ρωτησω κατι? αν κανουν αιτηση παραπανω ΝΗΠΙΑ απο αυτα που οριζει ο νομος ανα νηπιαγωγο, τι κανει το νηπιαγωγειο? μπορει να αρνηθει αιτησεις (οπως κανουν με τα προνηπια?) ή αναγκαστικα φερνει επιπλεον νηπιαγωγο?

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενημερωσαν απο το νηπιαγωγειο στο οποιο υπαγομαστε οτι εχουν 3 χρονια να παρουν προνηπια, πλεον ολες οι θεσεις καλυπτονται απο νηπια.

θα κανω αιτηση αλλα οι πιθανοτητες ειναι απειρελαχιστες..

 

fairytale προνηπιο θα παει, κι εμενα 24/12 ειναι..ο μικρος της ταξης..

 

emmaki να σε ρωτησω κατι? αν κανουν αιτηση παραπανω ΝΗΠΙΑ απο αυτα που οριζει ο νομος ανα νηπιαγωγο, τι κανει το νηπιαγωγειο? μπορει να αρνηθει αιτησεις (οπως κανουν με τα προνηπια?) ή αναγκαστικα φερνει επιπλεον νηπιαγωγο?

 

Πώς θα φέρει επιπλέον νη[πιαγωγό; Συνήθως δεν υπάρχουν χώροι και οι προσλήψεις αναπληρωτών αργού πολύ.

Όταν συμπληρωθεί ο αριθμός νηπίων σου λένε πήγαινε σε άλλο νηπιαγωγείο.

Δεν μπορούν ούτε παραπάνω παιδιά να πάρουν (25 είνεο το όριο) και ούτε και να περιμένουν ΠΟΤΕ το υπουργείο θα δεήσει να στείλει αναπληρωτή, αν στείλει ειδικά φέτος....

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα φέρει επιπλέον νη[πιαγωγό; Συνήθως δεν υπάρχουν χώροι και οι προσλήψεις αναπληρωτών αργού πολύ.

Όταν συμπληρωθεί ο αριθμός νηπίων σου λένε πήγαινε σε άλλο νηπιαγωγείο.

Δεν μπορούν ούτε παραπάνω παιδιά να πάρουν (25 είνεο το όριο) και ούτε και να περιμένουν ΠΟΤΕ το υπουργείο θα δεήσει να στείλει αναπληρωτή, αν στείλει ειδικά φέτος....

 

 

οκ..αυτο σκεφτομουν κι εγω..λογικο.

αρα τα 25 παιδια μπαινουν με σειρα πρωτεραιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

οκ..αυτο σκεφτομουν κι εγω..λογικο.

αρα τα 25 παιδια μπαινουν με σειρα πρωτεραιοτητας?

 

Όποιος γραφτεί πρώτος. Αν αυτό εννοείς, ναι είναι με σειρά προτρεραίτητας. Από εκεί και πέρα δεν λαμβάνονται υπόψη άλλα κριτήρια ώστε να πάρουν ένα παιδί και να αφήσουν άλλο απέξω.

Συνήθως, κάθε χρόνο ο δήμος ενημερώνει ότι υπάρχουν τόσα παιδιά που είναι να φοιτήσουν στο νηπιαγωγείο τον επόμενο Σεπτέμβρη. Με βάση αυτό τον αριθμό (ενδεικτικός και όχι απόλυτος), οι διευθύνσεις πρωτοβάθμιας καθορίζουν τα λειτουργικά κενα εκπαιδευτικών και κάνουν μια πρόβλεψη για το πόσους νηπιαγωγούς θα χρειαστούν, και αναλόγως ζητάνε από το υπουργείο αναπληρωτές.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα. Επισης, το ότι θα ζητήσουν, δεν σημαίνει ότι θα στείλουν. Άρα δεν μπορεί ένα σχολέιο να εγγράψει περισσότερα παιδιά και μετά να εύχεται να έρθει αναπληρωτής.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος γραφτεί πρώτος. .

 

 

ΟΚ....Οποτε αν καταλαβα καλα..στο νηπιο απλως πας και γραφεσαι.

δεν κανεις αιτηση και περιμενεις να σου πουν αν σε δεχονται η οχι οπως στο προνηπιο. Ομοια για το δημοτικο μετα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα μια φιλη δασκαλα να ρωτησει

ειπε σε ποιο υπαγομαστε

αλλα πολυ χλωμο λεει να εχει θεσεις

 

να ρωτησω

τι ωρα σχολανε τα προνηπια?????

ειναι βασικο

αν σχολανε απ τις 12 δεν θα το προσπαθησω καν

θα παμε παιδικο

 

εχω και το μικρο στο σπιτι εχω και το προβλημα υγειας

ο μικρος ξυπναει 11

δε γινεται ο μεγαλος να ερχεται τοσο νωρις

ας μου πει μια μανουλα

 

τι ωρα σχολανε τα προνηπια πλιιιιζζζζζ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...