Lucy

Προνήπιο-τι χρειάζεται να ξέρω?

Recommended Posts

ακριβως κοριτσι μου αλλα μια μανα που δουλευει απο τα αγρα ως τις 5 το απογευμα που να φανταστει οτι υπαρχουν ατομα που φερονται με αυτον τον τροπο?και γιατι συνεχεια πρεπει να ειμαι ψιλιασμενη και με ενα προεδρικο διαταγμα στο χερι για να διεκδικησω τα αυτονοητα?

ΠΡΟΣΟΧΗ κοριτσια μου μας δουλευουν κανονικα ..οσο σκεφτομαι οτι η ιδια φασαρια θα γινει σε λιγα χρονια που θα παει ο μικρος προνηπια τρελλαινομαι!ΑΛΛΑ τωρα εμαθα ..ξερω την νομοθεσια απεξω νερακι!!

Απλά θα σε παρακαλέσω να μην βάζεις όλιυς τους νηπιαγωγούς στο ίδιο τσουβάλι.

Υπάρχουν κάποιο που δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και υπάρχουν και άλλοι (που θέλω να πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία) που κάνουμε καλή δουλειά και δεν αδικούμε κανένα (ή τουλάχιστον προσπαθούμε να μην αδικήσουμε κανένα, έχοντας διαφανείς διαδικασίες παντού).

Διαφημίσεις

Emma να σε παρακαλεσω κατι?? Οταν σας ερθει η εγκυκλιος που θα λεει τα δικαιολογητικα για εγγραφη σε νηπιο θα μπορουσες να ενημερωσεις? Εγω για καλο και για κακο θα μαζεψω οτι ζητουσε περισυ αλλα λεω μπας και χρειαζεται και τιποτα καινουργιο!!!

Ευχαριστω!!!:P

(στο δικο μας νηπιαγωγειο εκτος απο παιδιατρο και οδοντιατρο ηθελαν χαρτι και απο οφθαλμιατρο..ισχυει αυτο??)

bjTVp2.pngDG1bp2.png

Emma να σε παρακαλεσω κατι?? Οταν σας ερθει η εγκυκλιος που θα λεει τα δικαιολογητικα για εγγραφη σε νηπιο θα μπορουσες να ενημερωσεις? Εγω για καλο και για κακο θα μαζεψω οτι ζητουσε περισυ αλλα λεω μπας και χρειαζεται και τιποτα καινουργιο!!!

Ευχαριστω!!!:P

(στο δικο μας νηπιαγωγειο εκτος απο παιδιατρο και οδοντιατρο ηθελαν χαρτι και απο οφθαλμιατρο..ισχυει αυτο??)

Δες στο προεδρικό διάταγμα 200.

Δεν έρχονβται κάθε χρόνο εγκύκλιοι

καλησπέρα!

Η μικρή μου τέλος του μήνα γίνεται 4 ετών. Την χρονιά αυτή την έστειλα παιδικόσταθμό σε ιδιωτικό.

Απο τη νέα χρονιά θα πάει προνήπιο και ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:

Να τη στείλω σε δημοτικό παιδικό σταθμό ή να τη στείλω σε δημόσιο νηπαιγωγείο όπου μου είπαν ότι θα την πάρουν ως προνήπιο.

Ποιό πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο;

Ελπίζω να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ

line_feet_beg_39_time_1180411200_text_e720eae1f1e4eff5ebdfede120ece1f2.gif

καλησπέρα!

Η μικρή μου τέλος του μήνα γίνεται 4 ετών. Την χρονιά αυτή την έστειλα παιδικόσταθμό σε ιδιωτικό.

Να τη στείλω σε δημοτικό παιδικό σταθμό ή να τη στείλω σε δημόσιο νηπαιγωγείο όπου μου είπαν ότι θα την πάρουν ως προνήπιο.

Εξαρτάται! Απο το νηπιαγωγείο και από τον σταθμό.

Εγώ τα έστειλα σε δημοτικό παιδικό σταθμό όπου από 3 χρονών έχουν νηπιαγωγους στην τάξη και ακόμα και στα προ-προνήπια ακουλουθούσαν παρόμοιο πρόγραμμα με τα νήπια προσαρμοσμένο στην ηλικία βέβαια. Ήμουν φοβερά ευχαριστημένη!

Ενας βασικός παράγοντας για μένα ήταν το ωράριο δεν έκανε πρωινή ζώνη το νηπιαγωγείο και δεν μπορούσα να τα στείλω. Επίσης στον παιδικό ίσως είναι καλύτερη η αναλογία σε εμας ήταν 18 παιδια 1 νηπιαγωγος και 1/2 βοηθός έτσι τα "νταντεύανε" και λίγο πχ τα βοηθούσαν με την τουαλέτα κλπ.

Ρώτα πρώτα να μάθεις -τα πάντα εξαρτόνται από τα άτομα και τι διάθεση έχουν!

καλησπέρα!

να τη στειλεις σε δημοσιο νηπιαγωγειο. (μην την ξανααλλαζεις) εκει θα είναι με τα ιδια παιδιά μεχρι την 6η δημοτικού.

αλλα... στα περισσότερα δημοσια νηπιαγωγεια παιρνουν ελαχιστα προνηπια ή καθολου. πώς σε αυτο που θα πας, θα την παρουν;

age.png

καλησπερα...

να ρωτησω κατι κοριτσια;

υπαρχουν νηπιαγωγεια που παιρνουν προνηπια;

η κορη μου θα ειναι το σεπτεμβριο 4+ και ελεγα να την γραψω σε παιδικο σταθμο...ετσι πιστευα...

μπορω να την γραψω σε νηπιαγωγειο απο τωρα;

στο δημο που πηρα τηλεφωνο δεν με βοηθησαν, δεν γνωριζε η συγκεκριμενη κυρια...

καλησπερα...

να ρωτησω κατι κοριτσια;

υπαρχουν νηπιαγωγεια που παιρνουν προνηπια;

η κορη μου θα ειναι το σεπτεμβριο 4+ και ελεγα να την γραψω σε παιδικο σταθμο...ετσι πιστευα...

μπορω να την γραψω σε νηπιαγωγειο απο τωρα;

στο δημο που πηρα τηλεφωνο δεν με βοηθησαν, δεν γνωριζε η συγκεκριμενη κυρια...

Τα νηπιαγωγεία παίρνουν παιδιά από 4 ετών, δηλδή προνήπια και νήπια.

Αλλά, αν υπάρχουν πολλά νήπια (που είναι υποχρεωρική η φοίτηση τους) και οι θέσεις δεν επαρκούν για να εγγραφούν όλα τα προνήπια (μέχρι 25 παιδιά σε κάθε τάξη) τότε γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα προνήπια.

ααα μαλιστα....αρα κανω αιτησεις και για νηπιαγωγειο και για παιδικο σταθμο και οπου την παρουν....

ευχαριστω εμμακι...:wink:

Ποια είναι τα δικαιολογητικά για εγγραφή σε δημόσιο παιδικό σταθμό? Οι αιτήσεις γίνονται στο σταθμό ή στο δημαρχείο? Θα πρέπει να πληρώνω και πόσο περίπου?

χίλια ευχαριστώ!

απαραιτητα δικαιολογιτηκα για εγγραφη νεων νηπιων.....

1)πιστοποιητικο γεννησεως

2)βεβαιωσεις μηνιαιων αποδοχων(κ των δυο γονεων)

3)μαντου (γιατα νεα νηπια μονο)

4)αντιγραφο φορολογικης δηλωσεις(τρεχοντος ετος)

5) βεβαιωση εργοδοτη

6)δηλωση οικογενειακης καταστασης(για οικογενειες πολυτεκ, η με 3 παιδια)

7)αδεια παραμονης για αλλοδαπους

:cool: λογαριασμος δεη οτε

τροφεια μονο για δημοσιο βαση το χαρτιπου μου εδωσαν

0000 ευρω - 7000 ευρω δωρεαν

7001 ευρω- 15000 ειναι 30 ευρω

15001 ευρω -20000 ειναι 50 ευρω

20001ευρω-35000 ειναι 75 ευρω

35001 ευρω -και ανω 100 ευρω

παιδια εκτος δημου 150 ευρω

επισεις μητερες που δεν δηλωνουν εισοδημα ειναι 50 ευρω..εδω μαλλον εννουν της μητερες που δηλωνουν οικιακα απ οτι καταλαβα...ο παρακατω πινακας ειναι βαση το δικο μας δημο δεν ξερω αν ισχυει και στους αλλους ο ιδιος... ευχομαι να βοηθησα...

Διαφημίσεις

να τη στειλεις σε δημοσιο νηπιαγωγειο. (μην την ξανααλλαζεις) εκει θα είναι με τα ιδια παιδιά μεχρι την 6η δημοτικού.

αλλα... στα περισσότερα δημοσια νηπιαγωγεια παιρνουν ελαχιστα προνηπια ή καθολου. πώς σε αυτο που θα πας, θα την παρουν;

Προνήπιο και νήπιο θα τη στειλω σε περιοχή της μαμάς μου, για να την παίρνει. Δημοτικό σίγουρα θα πάει εκεί που μένουμε, μακριά από τη μαμά μου.

Είπαν ότι θα μου την πάρουν (παίζει γνωστός).

Τι να κάνω ακόμη δεν ξέρω

Τα νηπιαγωγεία παίρνουν παιδιά από 4 ετών, δηλδή προνήπια και νήπια.

Αλλά, αν υπάρχουν πολλά νήπια (που είναι υποχρεωρική η φοίτηση τους) και οι θέσεις δεν επαρκούν για να εγγραφούν όλα τα προνήπια (μέχρι 25 παιδιά σε κάθε τάξη) τότε γίνεται κλήρωση ανάμεσα στα προνήπια.

Ακριβώς.!!!

Είναι όντως καλό να πάνε σε τέτοιο σταθμό, αν τα καταφέρει βέβαια κανείς να τα βάλει;

Ακριβώς.!!!

Είναι όντως καλό να πάνε σε τέτοιο σταθμό, αν τα καταφέρει βέβαια κανείς να τα βάλει;

Τι εννοέις σταθμό;

Άλλο πράγμα ο παιδικός σταθμός και άλλο πράγμα το νηπιαγωγείο....

Προνήπιο και νήπιο θα τη στειλω σε περιοχή της μαμάς μου, για να την παίρνει. Δημοτικό σίγουρα θα πάει εκεί που μένουμε, μακριά από τη μαμά μου.

Είπαν ότι θα μου την πάρουν (παίζει γνωστός).

Τι να κάνω ακόμη δεν ξέρω

Γνωσστός ξαγνωστός, αν δεν έχεις λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομα σου που να δείχνει διαύθυνση που ανήκει στην περιοχή του σχολέιου, το παιδί δεν το εγγράφει η νηπιαγωγός.

Τι εννοέις σταθμό;

Άλλο πράγμα ο παιδικός σταθμός και άλλο πράγμα το νηπιαγωγείο....

Δηλ.αλλο το προνήπιο στον δημοτικό παιδικό σταθμό και άλλο το προνήπιο μέσα στο νηπιαγωγείο;;;

Μπορεί σε κάποιος να φαίνονται κατανοητά αυτά, κάποιοι άλλοι όμως που δεν έχουν ιδεα, δεν το καταλαβαίνουν.

Και όσον αφορά την κατοικία, ναι έχω λογαριασμό στο όνομα μου στην περιοχή γιατί μέχρι πρόσφατα έμενε εκεί. Τον γνωστό τον ανεφερα για την περίπτωση που θα γίνει κληρωση, αν γίνει. και σημειωτέον δουλεύουμε και οι δύο γονείς.

Διαφημίσεις

Δηλ.αλλο το προνήπιο στον δημοτικό παιδικό σταθμό και άλλο το προνήπιο μέσα στο νηπιαγωγείο;;;

Μπορεί σε κάποιος να φαίνονται κατανοητά αυτά, κάποιοι άλλοι όμως που δεν έχουν ιδεα, δεν το καταλαβαίνουν.

Και όσον αφορά την κατοικία, ναι έχω λογαριασμό στο όνομα μου στην περιοχή γιατί μέχρι πρόσφατα έμενε εκεί. Τον γνωστό τον ανεφερα για την περίπτωση που θα γίνει κληρωση, αν γίνει. και σημειωτέον δουλεύουμε και οι δύο γονείς.

Το νηπιαγωγείο υπάγεται στο υπουργείο παιδείας. Έχει πρόγραμμα κοινό για νήπια και προνήπια και είναι καθαρά εκπαιδευτικό (υποχρεωτικά). Εργάζονται αποκλειστικά νηυπιαγωγοί. Έχει συγκεκριμένο και υποχρεωτικό ωράριο.

Ο παιδικός σταθμός υπάγεται στο υπουργείο υγείας. Μπορεί να έχει ΚΑΙ εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δεν έχει μόνο νηπιαγωγούς, αλλά και βρεφονηυπιοκόμους ή αποφοίτους ΙΕΚ και ΤΕΕ. Δεν γνωρίζω τα ωράρια.

Στα νηπιαγωγεία, όσον αφορά τα προνήπια, αν είναι πολλά γίνεται ΔΗΜΟΣΙΑ κλήρωση παρουσία των ενδιαφερόμενων γονέων από την προϊσταμένη του νηπιαγωγείου.

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα βοηθήσει ο γνωστός!!!!!!!!

Αν καταλαβαίνω λοιπόν καλά προτιμητέα είναι τα νηπιαγωγεία. Σωστά;;

Ο γνωστός μου είπε να μην ανησυχώ και θα την πάρουν σίγουρα.

Μου είπε ψέμματα, αληθεια, δεν ξέρω,

Αυτό και μόνο όταν του έδειξα την ανησυχία μου.

Αν καταλαβαίνω λοιπόν καλά προτιμητέα είναι τα νηπιαγωγεία. Σωστά;;

Ο γνωστός μου είπε να μην ανησυχώ και θα την πάρουν σίγουρα.

Μου είπε ψέμματα, αληθεια, δεν ξέρω,

Αυτό και μόνο όταν του έδειξα την ανησυχία μου.

Ο κάθε γονιός κάνει τις επιλογές του. Εγώ, ως νηπιαγωγός που έχω δουλέψει μόνο σε νηπιαγωγεία και άρα δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι τι γίνεται σε παιδικούς, θα έλεγα ότι το νηπιαγωγείο είναι καλύτερο από την άποψη ότι 1) είσαι σίγουρη ότι θα ακολουθηθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα που ελέγχεται από το υπουργείο παιδείας, 2) η ύπαρξη προνηπίων και νηπίων στον ίδιο χώρο για μένα είναι πολύ θετική, γιατί τα μεγάλα λειτουργούν ως δάσκαλοι των μικρών και τα μικρά προσπαθούν να μοιάσουν στα μεγάλα και άρα "πάνε" πιο γρήγορα (και αυτό το λέω έχοντας δει νήπια που την προηγούμενη χρονιά ήταν σε παιδικό και νήπια που ήταν στο νηπιαγωγείο).

Για τον γνωστό....Μάλλον σε δουλέυει! Η διαδικασία είναι ξεκάθαρη. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο Προεδρικό Διάταγμα 200 που καθορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων.....

Για τον γνωστό....Μάλλον σε δουλέυει! Η διαδικασία είναι ξεκάθαρη. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στο Προεδρικό Διάταγμα 200 που καθορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων.....

Συγγνώμη βρε κοπελιά... Δεν ξέρω τι γίνεται στο νηπιαγωγείο που δουλεύεις εσύ, αλλά στη δική μου περιοχή (προάστιο της Αθήνας), ο γνωστός μια χαρά βασιλεύει ΙΔΙΩΣ για τα προνήπια, που αν δεν τον έχεις, δεν το παίρνουν το παιδί σου ούτε κι αν γίνουν 10 κληρώσεις!!! Και δε μιλάμε για ένα νηπιαγωγείο μόνο...

Όσο για τη διεύθυνση κατοικίας, ξέρω να σου πω πολλές περιπτώσεις (πάλι από τη δική μου περιοχή), που έχουν γίνει δεκτά παιδιά (στα νήπια) κι ας μην ανήκουν στη δικαιοδοσία του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου.

Μήπως μόνο εδώ που μένω εγώ γίνονται αυτά;;;

k3NGp3.pnga>

Συγγνώμη βρε κοπελιά... Δεν ξέρω τι γίνεται στο νηπιαγωγείο που δουλεύεις εσύ, αλλά στη δική μου περιοχή (προάστιο της Αθήνας), ο γνωστός μια χαρά βασιλεύει ΙΔΙΩΣ για τα προνήπια, που αν δεν τον έχεις, δεν το παίρνουν το παιδί σου ούτε κι αν γίνουν 10 κληρώσεις!!! Και δε μιλάμε για ένα νηπιαγωγείο μόνο...

Όσο για τη διεύθυνση κατοικίας, ξέρω να σου πω πολλές περιπτώσεις (πάλι από τη δική μου περιοχή), που έχουν γίνει δεκτά παιδιά (στα νήπια) κι ας μην ανήκουν στη δικαιοδοσία του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου.

Μήπως μόνο εδώ που μένω εγώ γίνονται αυτά;;;

Διάβασε το νομικό πλαίσιο για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων. Αν γίνονται αυτά που λες, τότε έχεις βάσιμο λόγο για ένσατση και για να τους τρέχεις!

Εγώ σε όσα νηπιαγωγεία έχω βρεθεί (και είναι αρκετά σε πολλά μέρη καθώς έκανα την περιοδεία μου στη χώρα) και σε όσα είναι φίλοι μου (ακόμη πιο πολλά από όσα έχω βρεθεί εγώ), πουθενά δεν γίνεται κλήρωση με αδειαφανείς διαδικασίες. ΄Οσο για τη διεύθυνση κατοικίας....αν πάνε λογαριασμό ΔΕΚΟ η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου είναι υποχρεωμένη να δεχτεί τα χαρτιά τους. Δεν ειναι δουλειά της να κάνει τον αστυνόμο και να ψάχνει αν δηλώνουν αληθινή διεύθυνση ή όχι....

΄Οσο για τη διεύθυνση κατοικίας....αν πάνε λογαριασμό ΔΕΚΟ η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου είναι υποχρεωμένη να δεχτεί τα χαρτιά τους. Δεν ειναι δουλειά της να κάνει τον αστυνόμο και να ψάχνει αν δηλώνουν αληθινή διεύθυνση ή όχι....

Σ' αυτό συμφωνώ απολύτως. Συνήθως, με κάποιο τρόπο οι γονείς βρίσκουν κάποιο χαρτί για να πάνε το παιδί εκεί που τους βολεύει και όχι εκεί που ανήκει πραγματικά.

Ωστόσο, εγώ ξέρω και αρκετές περιπτώσεις που με τη μεσολάβηση γνωστού (συνήθως νηπιαγωγού ή δημοτικού συμβούλου), το θέμα τακτοποιείται και χωρίς χαρτιά.

Για να κάνεις ένσταση και να τους τρέξεις όπως λες, θα πρέπει να σου δώσουν όλα τα στοιχεία των παιδιών που εγγράφονται και δε νομίζω ότι θα το κάνουν (αν έχουν κάνει κουτσουκέλες) και επίσης, δε νομίζω ότι κανείς έχει το χρόνο και την υπομονή να τρέχει.

Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι όπως τα λες· να λειτουργούν τα περισσότερα νηπιαγωγεία μόνο βάσει του νομικού πλαισίου.

k3NGp3.pnga>

Σ' αυτό συμφωνώ απολύτως. Συνήθως, με κάποιο τρόπο οι γονείς βρίσκουν κάποιο χαρτί για να πάνε το παιδί εκεί που τους βολεύει και όχι εκεί που ανήκει πραγματικά.

Ωστόσο, εγώ ξέρω και αρκετές περιπτώσεις που με τη μεσολάβηση γνωστού (συνήθως νηπιαγωγού ή δημοτικού συμβούλου), το θέμα τακτοποιείται και χωρίς χαρτιά.

Για να κάνεις ένσταση και να τους τρέξεις όπως λες, θα πρέπει να σου δώσουν όλα τα στοιχεία των παιδιών που εγγράφονται και δε νομίζω ότι θα το κάνουν (αν έχουν κάνει κουτσουκέλες) και επίσης, δε νομίζω ότι κανείς έχει το χρόνο και την υπομονή να τρέχει.

Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι όπως τα λες· να λειτουργούν τα περισσότερα νηπιαγωγεία μόνο βάσει του νομικού πλαισίου.

Κοίτα, αν βλέπεις προνήπια να φοιτο΄πυν και δεν έχουν πάρει το δικό σου, δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι κάτι μπορεί να έγινε και να κάνει ένσταση....Δεν χρειάζονται χαρτιά. Μια υπεύθυνη δήλωση νομίζω μόνο (δεν έχει χρειαστεί ποτέ κάποιος γονιός να κάνει και δεν ξέρω).

Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πώς θα περέμβει κάποιος δεν μια ΔΗΜΟΣΙΑ κλήρωση.....

Της κλήρωσης εξαιρούνται:

1) Τα δίδυμα αν ήδη το ένα έχει κληρωθεί (δηλαδή αν είναι δίδυμα προνήπια και μπουν σε κλήρωση, και κληρωθεί το ένα, αυτόματα εγγράφεται και το άλλο)

2) Τα παιδιά των νηπιαγωγών του σχολέιου

3)Τα τέκνα πολύτεκνων

Σε καμία άλλη περίπτωση δεν γίνεται εξαίρεση από την κλήρωση...

Κοίτα, αν βλέπεις προνήπια να φοιτο΄πυν και δεν έχουν πάρει το δικό σου, δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι κάτι μπορεί να έγινε και να κάνει ένσταση....

Μέχρι να δεις ότι έχουν πάρει άλλα προνήπια, έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας και τότε σίγουρα έχεις βολέψει το δικό σου κάπου, οπότε νομίζω κανείς δεν έχει όρεξη να τρέχει...

Αν και κανονικά θα έπρεπε, για να σταματήσουν να υπάρχουν αυτά κάποτε...

Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω πώς θα περέμβει κάποιος δεν μια ΔΗΜΟΣΙΑ κλήρωση.....

Όπως παρεμβαίνει σε τόσες και τόσες άλλες διαδικασίες επίσης καθορισμένες βάσει νομικού πλαισίου...

Πού να δεις τη σφαγή που γίνεται για τους παιδικούς...

(Μιλάω πάντα για την περιοχή μου που είναι και η μόνη που ξέρω...)

k3NGp3.pnga>

Μέχρι να δεις ότι έχουν πάρει άλλα προνήπια, έχει περάσει τουλάχιστον ένας μήνας και τότε σίγουρα έχεις βολέψει το δικό σου κάπου, οπότε νομίζω κανείς δεν έχει όρεξη να τρέχει...

Αν και κανονικά θα έπρεπε, για να σταματήσουν να υπάρχουν αυτά κάποτε...

Όπως παρεμβαίνει σε τόσες και τόσες άλλες διαδικασίες επίσης καθορισμένες βάσει νομικού πλαισίου...

Πού να δεις τη σφαγή που γίνεται για τους παιδικούς...

(Μιλάω πάντα για την περιοχή μου που είναι και η μόνη που ξέρω...)

Γιατί να έχει περάσει ένα μηνας;

Η κλήρωση γίνεται συνήθως τη μέρα του αγιασμού. Την επόμενη αρχίζει το σχολέιο. Αν πας ή πάρεις το παιδί ή ακόμα και αν μιλήσεις στο παιδί μαθαίνεις/βλέπεις ποιοί είναι οι συμμεθητές του.

όσο για την παρέμβαση, εξακολουθώ να διατηρώ πολλές αμφιβολίες για το πώς μπορεί να γίνει!

Και διευκρινίζω ότι μιλάω πάντα για δημόσια νηπιαγωγεία. Δεν γνωρίζω τι γίνεται ούτε στα ιδιωτικά ούτε και στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς (εκέι νομίζω ότι ο κάθε δήμος θέτει δικά του κριτήρια)

Γιατί να έχει περάσει ένα μηνας;

Η κλήρωση γίνεται συνήθως τη μέρα του αγιασμού. Την επόμενη αρχίζει το σχολέιο.

Να σου πω γιατί.

Γιατί όταν πας να κάνεις αίτηση στο δημόσιο νηπιαγωγείο (πήγα σε αυτό της γειτονιάς μου), σου λένε με εντελώς απόλυτο τρόπο, ότι δέχονται μεν την αίτηση, αλλά δεν πρόκειται να πάρουν το παιδί σου γιατί υπερκαλύπτονται με τα νήπια, τα οποία ούτε κι αυτά δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν. Ως εδώ καλά και νομότυπα όλα.Ενημερώνεσαι λοιπόν τελικά, ότι δεν έγινε δεκτό το παιδί για το λόγο που σου είπα παραπάνω και φυσικά δεν πας σε καμιά κλήρωση, γιατί απλούστατα δεν γίνεται κλήρωση για τα προνήπια.

Μετά από ένα μήνα (τυχαίος ο χρόνος) βλέπεις μια παλιά συμμαθήτριά σου στην παιδική χαρά και σου λέει ότι το παιδάκι της μια χαρά το πήραν στα προνήπια, γιατί γνώριζαν από παλιά τη νηπιαγωγό και το πήρε ...

Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ πως για όλα αυτά πρωτίστως υπεύθυνη είναι η Πολιτεία που δεν έχει βρει τρόπο να καλύψει όλα τα παιδάκια στα νηπιαγωγεία και όχι η νηπιαγωγός ή η μαμά που κατέφυγε σε όχι και τόσο θεμιτά μέσα. Απλώς λέω ότι και αυτά υπάρχουν, ας μη γελιόμαστε...

k3NGp3.pnga>

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα