Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η κορη μου 15 χρονων βγαινει με 23 χρονο


Recommended Posts

τι εννοεις δε το θεωρεις κακο να ''παει''???θεωρεις δηλαδη φυσιολογικο ενα παιδι 15 ετων να εχει σεξουαλικες επαφες?(ειτε με 17αρη ειτε με 25αρη) τι αλλο θα ακουσω/διαβασω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 413
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα http://www.ssneond.sch.gr/Keimena%20dimosieumena/seksoualikotita%20kai%20efivia.htm

και πως μιλατε για ελευθεριες οταν σε ενα 15χρονο παιδι μπορει να δημιουργηθουν ενα καρο προβληματα απο μια προωρη επαφη στα αγορια αν δεν ειναι ετοιμο μπορει να εχει ανικανοτητα προωρη εξπερματωση και πολλα αλλα στο δε κοριτσι αιμοραγια φοβος πονου που μπορει να καταστει ανικανη η επαφη δυσπλασια στην περιοχη της λεκανης γτ να συγκρινω εναν ετοιμο ενηλικα νεαρο με το παιδακι των 15 ετων διαβαζω διαβαζω τι λετε δηλ.?καθε πραγμα στον καιρο του στην τελικη αυτο που ειναι για την ηλικια του κοριτσιου ειναι να πειραματιστει στο φλερτ με συνομηλικους της αντε και δυο χρ.μεγαλυτερους να δωσει τα 1α του φιλακια τα 1α του ραντεβουδακια στο παρκο της γειτονιας τετοια πραγματα με ποιο σκεπτικο αιντε σκοτωνουμε την αθωοτητα του παιδιου?οσο για τα 15χρ.που κανουν τα βιντεακια τα ξερω ο γιος μου ειναι 17 και τα ξερω αυτα τα κοριτσια γτ φετος εμπλεξε με ενα τετοιο και τελικα την εκανε πισω γτ δεν μετραει το να χει τελικα ενας εφηβος μονο το σεξ αν ειναι σκεπτομενο παιδι αλλα και ολα τα αλλα.γι αυτο σκεφτειτε διαβαστε και τπτ πανω σε αυτο και μετα βγαλτε και υπερασπιστειτε τα οποια συμπερασματα σας

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2768

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

και πως μιλατε για ελευθεριες οταν σε ενα 15χρονο παιδι μπορει να δημιουργηθουν ενα καρο προβληματα απο μια προωρη επαφη στα αγορια αν δεν ειναι ετοιμο μπορει να εχει ανικανοτητα προωρη εξπερματωση και πολλα αλλα στο δε κοριτσι αιμοραγια φοβος πονου που μπορει να καταστει ανικανη η επαφη δυσπλασια στην περιοχη της λεκανης γτ να συγκρινω εναν ετοιμο ενηλικα νεαρο με το παιδακι των 15 ετων διαβαζω διαβαζω τι λετε δηλ.?καθε πραγμα στον καιρο του στην τελικη αυτο που ειναι για την ηλικια του κοριτσιου ειναι να πειραματιστει στο φλερτ με συνομηλικους της αντε και δυο χρ.μεγαλυτερους να δωσει τα 1α του φιλακια τα 1α του ραντεβουδακια στο παρκο της γειτονιας τετοια πραγματα με ποιο σκεπτικο αιντε σκωτονουμε την αθωοτητα του παιδιου?

 

πες τα ρε κουφετο.οντως η αθωοτητα του παιδιου δολοφονειται.η αθωοτητα του φλερτ δεν ειναι ιδια με εναν 10 χρονια μεγαλυτερο. αισθανομαι πολυ τυχερη που εζησα το φλερτ στην εφηβια κανοντας οπως ειπα την πρωτη σχεση στα 16.5 με εναν λιγο μεγαλυτερο.εζησα το αθωο φλερτ εζησα αυτο που λενε ''φοβαται να σου πιασει και το χερι'' και σιγα σιγα και το φιλακι στο παγκακι και το ραντεβου στο παρκακι γιατι το χρειαζεται αυτο το σταδιο το παιδι.σιγα σιγα θα μπει στο σεξ οχι βουρ και σε ενα μηνα η 3 μηνες απο κει που ειχε μεσανυχτα βρεθει αμεσως στο κρεβατι. αλλα μαυτες τις προοπτικες παμε.γιαυτο καποτε ξεπαρθενιαζοταν στα 18 και τωρα ακουμε και αποψεις που λενε ''ε δεν ειναι κακο να παει με αντρα στα 15!!'' ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ και σε 2-3 χρονια θα λενε ''ε δε πειραζει να παει και με αντρα στα 12!!''

Link to comment
Share on other sites

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2768 γιαυτο δε λες?

οντως πολυ καλο αρθρο ετσι για να ανοιγουμε τα ματια μας.δε κοιταμε εκει να σωσουμε την ψυχη του παιδιου μας.τα γκομενικα μας μαραναν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν είπα πως καλά θα κάνει το κοριτσάκι και θα έχει σχέσεις στα 15,είπα πως εάν η κόρη όμως το νοιώσει και θέλει να το κάνει εγώ δεν θα τησ αρχίσω τισ ιστερίες αλλά θα είμαι δίπλα της και θα την συμβουλέψω!Γιατί εάν ένα παιδί θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει!και προτιμ΄ω να είμαι δίπλα του παρά να περνά τα πάντα μόνο και να πέρνει συμβουλές απο τισ φίλες της!

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι γι αυτο.και εχει πολυ μεγαλη γκαμα βιβλιων.οικονομικο βιβλιο για να διαβασουν τα παιδια και για αγορια και αλλο για κοριτσια τα χω παρει για τα παιδια μου http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3595734

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

 

 

Για να μπορέσει ο έφηβος να αναπτυχθεί πλήρως ψυχοσεξουαλικά, δεν αρκεί να έχει τη σωστή σωματική διάπλαση, πρέπει να έχει και την κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία. Όπως είναι λογικό, οι έφηβοι πειραματίζονται σεξουαλικά με διάφορους τρόπους, ανάλογα με την ηλικία και τον βαθμό ωρίμανσής τους. Περίπου στην ηλικία των 11 ετών, οι έφηβοι είναι εξαιρετικά περίεργοι να μάθουν την αιτία αυτού του ενστίκτου το οποίο δεν μπορούν να ελέγξουν και το οποίο μονοπωλεί τη σκέψη τους. Γύρω στα 13 χρόνια, δεν τους ενδιαφέρει και τόσο να τους εξηγήσουν τι συμβαίνει μέσα στο σώμα τους. Εκείνο που στην πραγματικότητα θέλουν να καταλάβουν είναι πώς να έχουν επιτυχία όταν προσπαθούν να προσεγγίσουν το αντίθετο φύλο. Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σʼ αυτό που αισθάνεται το αγόρι και σʼ αυτό που αισθάνεται το κορίτσι. Έτσι το δεκάχρονο αγόρι θέλει να μάθει, ενώ, αντίστοιχα, ο νέος των 16 σκέφτεται πώς να ενεργήσει. Το δεκάχρονο κορίτσι έχει μια πολύ ρομαντική άποψη γύρω από το θέμα, ενώ η δεκαεξάχρονη ανησυχεί μήπως είναι παράφορα ερωτευμένη.

Οι φάσεις των σεξουαλικών σχέσεων είναι οι παρακάτω:

Πρώτη εφηβική φάση: Εξιδανίκευση και ρομαντισμός (10-13 ετών)*.

Μέση εφηβική φάση: Προσέγγιση του αντίθετου φύλου. Φλερτ και «εφήμεροι δεσμοί» (14-15 ετών)*.

Όψιμη εφηβική φάση: Έρωτας (15-18 ετών)*.

Μετεφηβική περίοδος: Μόνιμος δεσμός (από τα 18 και μετά)*.

{* Ηλικίες κατά προσέγγιση.}

 

 

 

ΠΡΩΤΗ ΕΦΗΒΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Η ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ.

 

Τα αγόρια αρχίζουν να κοιτάζουν τα κορίτσια και το αντίθετο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τολμούν να πλησιάσουν ο ένας τον άλλο ούτε να μιλήσουν. Είναι η περίοδος του ρομαντισμού και της εξιδανίκευσης. Στην περίπτωση αυτή, η φαντασία αποτελεί ένα καταφύγιο όπου ο έφηβος αισθάνεται προστατευμένος από τον φόβο ή την απόρριψη. Επιπλέον, αποτελεί γιʼ αυτόν ένα είδος εξάσκησης. Βλέπει τον εαυτό του σε καταστάσεις που ίσως αργότερα ζήσει. Το αγόρι φαντάζεται τον εαυτό του σαν ήρωα που όλοι τον θαυμάζουν και ζητούν τη βοήθειά του, ενώ το κορίτσι φαντάζεται ότι είναι η πιο ελκυστική απʼ όλες ή είναι η πιο καλή φίλη των αγοριών. Πολύ συχνά ο νέος εστιάζει την προσοχή του σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας. Ονειρεύεται πλατωνικά έναν ή μία ηθοποιό, έναν καθηγητή. Δεν έχει πρόβλημα να συζητήσει με τους φίλους για το αντικείμενο του πάθους του.

 

 

ΜΕΣΗ ΕΦΗΒΙΚΗ .

ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ.

Κατά τη διάρκεια της μέσης εφηβικής φάσης γίνονται οι πρώτες προσπάθειες προσέγγισης προσώπων του αντίθετου φύλου. Αγόρια και κορίτσια οργανώνουν ομαδικές εκδηλώσεις: εκδρομές, πάρτι κτλ. Οι σχέσεις μεταξύ τους είναι επιφανειακές, «τα φτιάχνουν», και μετά αλλάζουν αγόρι ή κορίτσι, τη μια μέρα βγαίνουν μαζί και την άλλη τα χαλάνε. Τα πρώτα ραντεβού είναι πολύ σημαντικά. Πρέπει να εντυπωσιάσουν με κάθε τρόπο για να μπορέσουν να επιβεβαιωθούν και να σιγουρευτούν ότι πράγματι «μετράνε». Η σωματική επαφή σʼ αυτή τη φάση περιορίζεται συνήθως στα φιλιά, στις αγκαλιές, στα χάδια. Η σχέση έχει περισσότερο διερευνητικό χαρακτήρα και δεν αποσκοπεί τόσο στην ευχαρίστηση. Δεν είναι έτοιμοι να δεσμευτούν σε τίποτα. Ακόμα κι αν οι γονείς επιμένουν να χρησιμοποιούν τον όρο «αγάπη» στις συζητήσεις πάνω στο σεξ (και είναι πολύ σημαντικό να εξακολουθούν να το κάνουν), σʼ αυτή τη φάση είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει ο νέος πώς συνδέεται η αγάπη με την ικανοποίηση του σεξουαλικού ενστίκτου.

 

 

ΟΨΙΜΗ ΕΦΗΒΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ.

 

Η όψιμη εφηβική φάση ακολουθεί τη φάση των εφήμερων δεσμών. Σιγά σιγά η σχέση με ένα άτομο του αντίθετου φύλου γίνεται όλο και πιο απαιτητική και επιλεκτική. Οι έφηβοι μαγεύονται από τον έρωτα. Μερικοί ερωτεύονται διαρκώς, ενώ άλλοι δεν ερωτεύονται αν και το θέλουν. Ερωτεύεται συνέχεια συνήθως ο ευάλωτος και ανασφαλής νέος, που θέλει να επιβεβαιωθεί μέσα από τα ερεθίσματα που του προσφέρουν οι άλλοι. Αυτοί που δυσκολεύονται, είναι γιατί δεν καταφέρνουν να βρουν κάποιον με τον οποίο να μπορούν να μοιραστούν τις ανησυχίες και τις ιδέες τους. Μερικοί θεωρούν τον εαυτό τους ανώτερο. Άλλοι είναι υπερβολικά ντροπαλοί. Ο έρωτας προκαλεί κάποιες αλλαγές στη συμπεριφορά: ο νέος δεν κοιμάται ή, αντίθετα, κοιμάται καλύτερα από ποτέ. Του κόβεται η όρεξη ή τρώει υπερβολικές ποσότητες. Επιπλέον, όλα αυτά συνοδεύονται από ασυνήθιστο κοκκίνισμα στα μάγουλα ή χλομάδα, ταχυπαλμία, άγχος ή υπερβολική ψυχική ευφορία. Όταν ο έρωτας φτάσει στο τέλος του, τότε η θλίψη που πιθανόν να προκληθεί είναι για εντελώς διαφορετικούς λόγους ανάμεσα στο αγόρι και το κορίτσι.

· Εκείνη ωριμάζει σεξουαλικά νωρίτερα από ό,τι το αγόρι και, συνεπώς, ερωτεύεται νωρίτερα.. Το κορίτσι δεν θεωρεί το αγόρι μέσον ικανοποίησης της σεξουαλικότητάς του, αλλά έναν τρόπο επιβεβαίωσης της θηλυκότητας του. Ο έρωτας είναι γιʼ αυτήν ψυχικός, συναισθηματικός και ζητάει ίση μεταχείριση. Ερμηνεύει το ανδρικό σεξουαλικό ένστικτο ως κάτι το υποτιμητικό, που την υποβιβάζει σε απλό αντικείμενο μιας χρήσης.

· Εκείνος έχει μεγαλύτερη εμπειρία στη σωματική-σεξουαλική επαφή. Στο αγόρι παρεμβαίνει και ένας παράγοντας βιολογικός: ερωτεύεται για να ικανοποιήσει το σεξουαλικό του ένστικτο και να εκτονώσει την ένταση που του προκαλεί. Δεν καταλαβαίνει ότι το κορίτσι απαιτεί πίστη βαθιά και πιο μόνιμη σχέση.

Στην όψιμη εφηβική φάση η σωματική επαφή μπορεί να είναι είτε χάδια, φιλιά που δημιουργούν σεξουαλικό ερεθισμό ή η ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη. Το πιο συνηθισμένο είναι να γίνει στα 17-18. Την πρώτη φορά, πολύ συχνά το κορίτσι φοβάται ή δεν αισθάνεται καμία επιθυμία, αλλά μη γνωρίζοντας να πουν «όχι» στο σύντροφό τους ή από φόβο μήπως τον πληγώσουν, υποκύπτουν.

 

 

ΜΕΤΕΦΗΒΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.

Η ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΣΧΕΣΗΣ.

 

Η περίοδος μετά την εφηβεία είναι η φάση των μόνιμων σχέσεων, όπου οι νέοι αισθάνονται την ανάγκη για έρωτα (με την ευρύτερη έννοια της λέξης), κατανόηση, συντροφικότητα και σεξουαλική ικανοποίηση. Σʼ αυτό το είδος της σχέσης θεωρείται πολύ σημαντική η πίστη και η αμοιβαία εμπιστοσύνη.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είπα πως καλά θα κάνει το κοριτσάκι και θα έχει σχέσεις στα 15,είπα πως εάν η κόρη όμως το νοιώσει και θέλει να το κάνει εγώ δεν θα τησ αρχίσω τισ ιστερίες αλλά θα είμαι δίπλα της και θα την συμβουλέψω!Γιατί εάν ένα παιδί θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει!και προτιμ΄ω να είμαι δίπλα του παρά να περνά τα πάντα μόνο και να πέρνει συμβουλές απο τισ φίλες της!

ακουμε λιγο αν θες οπως φωναζεις ενα μωρο που παει να πηδηξει απο τον καναπε για να μην χτυπησει ετσι φωναζεις και σε ενα παιδι-εφηβο οταν του την πεφτει ενας ενηλικας ας ειναι και παλικαρακι.ειναι επικυνδινο γτ πολυ απλα ο 23 χρ.αλλα πραγματα ζηταει απο την κοπελιτσα και το παιδ αυτο δεν ειναι ετοιμο για τα ζητουμενα του.μην νομιζεις οτι τα 15χρονα που κανουν διαφορα ειναι ετοιμα την σωστη διαπαιδαγωγηση δεν ειχαν τον ελεγχο οχι την επιβολη και την καταπιεση αλλα την σωστη δουλεια και προετοιμασια απο μικρα παιδια το χω πει και αλλη φορα δεν μπορεις να μην δουλευεις με το παιδι σου και ξαφνικα στα 15 του να το πιασεις και να του μιλησεις-επιβαλεις αυτο που θες.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είπα πως καλά θα κάνει το κοριτσάκι και θα έχει σχέσεις στα 15,είπα πως εάν η κόρη όμως το νοιώσει και θέλει να το κάνει εγώ δεν θα τησ αρχίσω τισ ιστερίες αλλά θα είμαι δίπλα της και θα την συμβουλέψω!Γιατί εάν ένα παιδί θέλει να κάνει κάτι θα το κάνει!και προτιμ΄ω να είμαι δίπλα του παρά να περνά τα πάντα μόνο και να πέρνει συμβουλές απο τισ φίλες της!

 

δηλαδη αν η κορη σου στα 15 ερθει και σου πει οτι θελει να κανει σεξ εσυ απλα θα την στειλεις με τις ευλογιες σου?θεωρεις πως ο μονος τροπος για να την αποτρεψεις απο αυτο ειναι να αρχισεις τις υστεριες οποτε και δε θα το κανεις αλλα θα την συμβουλεψεις και πως να κανει ερωτα? δεν υπαρχει μονο η υστερια για να δωσεις σε ενα παιδι 15 ετων να καταλαβει οτι ειναι πολυ μικρο ακομα για να εχει ερωτικη επαφη.ενημερωσου(και εσυ και εγω και ολες η μαμαδες) με ποιους τροπους μπορεις να το κανεις αυτο. και οχι αν ενα παιδι θελει να κανει κατι ΔΕΝ θα το κανει αν το εχεις συμβουλεψει και οχυρωσει ΣΩΣΤΑ.αν ολα τα παιδια κανανε οτι ηθελαν τοτε θα φευγαν απο το σπιτι απο τα 12.

και εγω ηθελα να κανω παρα πολλα πραγματα που ευτυχως δεν τα εκανα γιατι υπηρχε η σωστη επιτηρηση αν και υπερβολικη καποιες φορες ομολογω.ωστοσω νιωθω οτι με προστατευσαν απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.αν εχουμε τη δικιολογια ΄''ε τι να του μιλησω αφου οτι θελει να το κανει θα το κανει'' απλα επαναπαυομαστε χωρις τυψεις

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και μένα μου φαίνεται ότι ένα 15χρονο είναι μικρό για να έχει σχέση και μάλιστα με 23 χρονών. Σε αυτές τις ηλικίες φαίνεται η διαφορά, γιατί ένας που είναι 23 χρονών έχει άλλες αναζητήσεις, άλλες προτεραιότητες. Από την άλλη το κοριτσάκι που είναι 15 πάει ακόμα στο σχολείο, οι σκέψεις του και οι επιθυμίες του διαφέρουν, μην ξεχνάμε ότι σίγουρα δεν έχει τελειώσει το Γυμνάσιο. Εμένα η ανηψιά μου είναι 14 χρονών και πηγαίνει β Γυμνασίου και μου φαίνεται ακόμα παιδί. Και αναρωτιέμαι λοιπόν αυτός που είναι 23 τι γυρεύει από την 15χρονη, συζήτηση, παρέα, φιλία, να της μιλήσει για τα προβλήματά του, τα θέλω του, άραγε τι; Εδώ η ίδια δεν έχει λύσει τα δικά της όταν μάλιστα περνάει και την δύσκολη ηλικία της εφηβείας. Νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσεις μαζί της και να της πεις ότι καλύτερα να συγκεντρωθεί στα μαθήματά της και έχει καιρό, χρόνια μπροστά της να κάνει και σχέση.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια τα εφτιαξα με τον αντρα μου οταν ημουν 14 και αυτος 21........Επαφη ερωτικη ειχαμε 2 χρονια μετα, οταν ημουν 16....Μεχρι τοτε δε με πιεζε αλλα καταλαβαινα πως αν δεν γινοταν συντομα κατι θα τον εχανα...

Ετσι λοιπον πηγαν κατα διαολου, στην κυριολεξια μιλαμε, οοοοοοοοοολα τα λογια και οι συμβουλες της μητερας μου....Εκανα ερωτα μαζι του ΚΥΡΙΩΣ για να μην τον χασω, χωρις να σημαινει οτι δε το ηθελα τοτε....Και οταν μου ειπε να "το κανουμε" χωρις προφυλακτικο, μια φορα μονο μωρε, το εκανα παρολο που η μητερα μου με ειχε ενημερωσει και παρακαλεσει να προσεχω.....

Και οταν τα εμαθαν οι γονεις μου και εγινε ενας χαμος με τον πατερα μου

( Ελληνας) η μαμα μου (Αγγλιδα) μου εδειξε παλι κατανοηση....

Ομως και το βραδυ την κοπανησα απο το σπιτι και ψεματα της ειπα.......

 

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ οσο σιγουροι και να ειναι οτι εχουν καλυψει ολες τις πιθανοτητες Π Ρ Ε Π Ε Ι σε μερικα πραγματα να ειναι αυστηροι, ακομα και αν χρειαστει να παρουν την κατασταση στα χερια τους...

 

Οι ορμονες υπερυσχυουν των παντων......Ειναι πανω απο τις δυναμεις των εφηβων...Δεν ειναι οτι δεν θελουν να υπακουσουν, δεν μπορουν....

 

Εγω εχω εναν γιο 13 ετων....Τα δικα μου "πανηγυρια" τωρα αρχιζουν, βοηθεια μου!!!!

 

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο....Παρολο που εγω τον παντρευτηκα αυτον τον ανθρωπο, παρολο που ερωτευτηκαμε και αγαπηθηκαμε παραφορα, παρολο που εγινε πατερας του παιδιου μου και ειμαστε ακομα μαζι, εγω 40 και αυτος 47..........................................................................................................................................................................................................................................................ΑΝ η κορη μου στα 14 της εμπλεκε με καποιον 20χρονο θα εβγαινα εκτος εαυτου, θα του ζητουσα να φυγει και αν αρνιοταν θα του εκανα μηνυση......

Το ιδιο ισχυει και για τον γιο μου....

 

Μια φορα, ρωτησα τον αντρα μου, καλα, εσυ, πως μπορεσες να μου την πεσεις οταν ημουν 14 ΜΟΝΟ χρονων?????

Και μου ειπε πως του αρεσα και ηθελε να με εχει....

Ασχετα με το πως εξελιχτηκαν τα πραγματα αργοτερα, στην αρχη η ελξη ηταν σωματικη.....Μα τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?

Τι κοινο μπορουν να εχουν να συζητησουν ενας 14 εφηβος με εναν 23χρονο ενηλικα????Οσο ωριμος και να ειναι ο/η εφηβος......

Εμενα ο μικρος την μια στιγμη μπορει να τον βρεις στο ιντερνετ και να φλερταρει χαζα με καποια κοπελιτσα και την αλλη στιγμη να ειναι στη μεση του σαλονιου πανω στο χαλι και να κανει "βουμ-βουυυυυυμ" με τα αυτοκινητα που εχει.....

 

Τεσπα, αυτη ειναι η δικη μου γνωμη, απο την προσωπικη μου ιστιρια!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

επιτελους και μια ειληκρινεστατη απαντηση.αν ειναι δυνατον να τα παρουσιαζουν ολα τοσο ροδινα σε μια τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας.λες και δε ξερουμε τι γινεται....!!

αρα μας λες οτι εκανες σεξ ΟΧΙ επειδη το ενιωθες αλλα επειδη ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ μηπως τον χασεις.και φυσικα εσυ 16 αυτος 23 εννοειται οτι θα ηθελε σεξ!

με τη διαφορα πως θα διαφωνησω σε ενα σημειο που ειπες ''οσο και να μιλησουν οι γονεις το παιδι θα το κανει'' εμενα λοιπον που μου μιλουσαν οχι δεν τα εκανα.δεν ειμαι εξωγιηνος ουτε το παιδι θαυμα.

μου ειπαν τα αρνητικα του αλκοολ και ετσι δεν ηπια σταγονα μεχρι τα 17.

μου ειπαν τα αρνητικα του τσιγαρου και το πρωτο μου το εκανα στα 19(αν και ειναι βλακεια σε οποια ηλικια κ αν το κανεις.αλλα ακομα χειροτερα αν το κανεις στα 15!)

μου ειπαν για τα αρνητικα του σεξ οταν δε θα ειμαι ετοιμη και εκανα ΜΟΝΟ οταν εγω το ηθελα.

δεν ημουν το παιδι θαυμα.ουτε ειχα τους σουπερ γονεις που με αγγιζαν με ενα μαγικο ραυδακι και αυτοματα εκανα το σωστο!

η σωστη προσεγγιση πανω απο ολα!

καλα θα κανεις και φυσικα θα καταγγειλεις οποιον ενηλικο πλησιασει το παιδι σου!γιατι ειναι ανωμαλο αυτο το πραγμα.γιατι αυτο πρεπει να κανεις για να το προστατευσεις και σωματικα και ψυχικα.και φυσικα η ελξη ενος 25αρη για ενα 15χρονο ειναι ΜΟΝΟ σωματικη.σεξ θελει τι αλλο να θελει ?ασχετως το τι μπορει να προκειψει μετα που πολυ σπανια να προκυψει κατι καλο.συνηθως τα πετανε σαν σκουπιδια αφου τα εχουν στιγματισει σωματικα και ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημητρα μου...αλλα δεν ειναι ολα τα παιδια στο δικο σου ή δικο μου στυλ!!!Υπαρχουν χιλιαδες παιδια που ειναι ανωριμα και παρολο που οι γονεις πιπιλιζουν το μυαλο εκεινα κανουν το δικο τους....γιατι πολυ απλα ενω ξερουν οτι οι γονεις εχουν δικιο θελουν να ζησουν αυτο που εχει κολλησει στο μυαλο τους!!

 

Ξερεις ποσα παιδια εχω πιπιλισει εγω ως εκπαιδευτικος στο σχολειο???Καποια ισως με εχουν ακουσει και θυμουνται τα λογια μου,καποια αλλα με εχουν γραμμενη και μετα απο λιγα χρονια τα συναντω και μου λενε "καλα μας τα λεγατε εσεις κυρια"

Τα παιδια εχουν αντιληψη...ξερουν το καλο και το "κακο" αλλα εχουν και την ταση να απορριπτουν οτι λεει ο μεγαλυτερος ακομη κι ο καλυτερος γονιος να ειναι!

 

Θεωρω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που οι γονεις εχουν κανει το καλυτερο,εχουν προσφερει καλη ανατροφη αλλα τα παιδια τους εχουν τελειως "αλλες" αντιδρασεις διοτι απλα ειναι αλλοι χαρακτηρες....Δεν ειναι τυχαιο οτι στην ιδια οικογενεια βλεπεις παιδια μεγαλωμενα με τον ιδιο ουσιαστικα τροπο αλλα αυτα να ειναι τελειως διαφορετικα στο πως εκτιμουν τις καταστασεις!!!

 

Λυπαμαι...αλλα δεν θεωρω οτι φταινε ΜΟΝΟ οι γονεις...!!

Φταινε και τα παιδια...οχι παντα,ουτε σε ολες τις περιπτωσεις αλλα φταινε(σαφως δεν αναφερομαι σε ξυλοδαρμο,βιασμους,παιδεραστιες κλπ ετσι???).Ο,τι και να λεει ο γονιος...ειναι μπαινακης βγαινακης....Ξερω γονεις αγιους ανθρωπους πραγματικα κι ομως τα παιδια τους δεν τα λες και αγια...

Ειναι και λιγο...μην σου τυχει!!!

 

Τωρα σχετικα με το θεμα...σαφως θα φροντισω με καθε μεσο να περιχαρακωσω την κατασταση και θα κανω τα παντα να αποτρεψω το 15χρονο παιδι μου απο σχεση με ενηλικο και δη απο 18 χρονων και πανω!!!Υπαρχουν πολλοι τροποι και ναι...ας γινω και αυστηρη και απολυτη!Δεν θα παθει τιποτε το παιδι μου!δεν θελω να εχει αλλη μια φιλη που μπορει να το συμβουλεψει και να φυγει απο το σπιτι(μην μου πειτε δεν παιζει κατι τετοιο) αλλα θελω να εχει μια μανα ετοιμη να το βοηθησει και να το προστατεψει με καθε τροπο!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολαμε στο 15- 23 και δεν λεμε για 16-18 κ γιατι τα γεννικευουμε ολα.κακα τα ψεμματα οι καιροι αλλαξαν τα 15-18 δεν ειναι οπωσ παλια κ για αντισυλληψη ξερουν κ για τ σεξ κ πωσ γινονται τα παιδια μην τρελαθουμε τωρα κ ειναι πιο ωρημα απο οτι πριν 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

εχθες εδειξα του αντρα μου αυτα που γραφουμε κ δεν σας κριβω οτι προβληματιστηκε αρκετα κ ειχαμε μια πολυωρη σηζητηση.παντοσ τ μονο σιγουρο ειναι πωσ ουτε τ παιδι μασ θα κλεισουμε στο σπιτι ουτε εαν ειχαμε αγορι θα τ το κοψουμε ουτε να βαλουμε το παλικαρι φυλακη υπαρχουν κ αλλεσ λυσεισ σε αυτεσ τ περιπτωσεισ.βεβαια υπαρχουσ διαφορες αποψεισ κ ο καθενασ κανει οτι θελει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιτελους και μια ειληκρινεστατη απαντηση.αν ειναι δυνατον να τα παρουσιαζουν ολα τοσο ροδινα σε μια τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας.λες και δε ξερουμε τι γινεται....!!

αρα μας λες οτι εκανες σεξ ΟΧΙ επειδη το ενιωθες αλλα επειδη ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ μηπως τον χασεις.και φυσικα εσυ 16 αυτος 23 εννοειται οτι θα ηθελε σεξ!

με τη διαφορα πως θα διαφωνησω σε ενα σημειο που ειπες ''οσο και να μιλησουν οι γονεις το παιδι θα το κανει'' εμενα λοιπον που μου μιλουσαν οχι δεν τα εκανα.δεν ειμαι εξωγιηνος ουτε το παιδι θαυμα.

μου ειπαν τα αρνητικα του αλκοολ και ετσι δεν ηπια σταγονα μεχρι τα 17.

μου ειπαν τα αρνητικα του τσιγαρου και το πρωτο μου το εκανα στα 19(αν και ειναι βλακεια σε οποια ηλικια κ αν το κανεις.αλλα ακομα χειροτερα αν το κανεις στα 15!)

μου ειπαν για τα αρνητικα του σεξ οταν δε θα ειμαι ετοιμη και εκανα ΜΟΝΟ οταν εγω το ηθελα.

δεν ημουν το παιδι θαυμα.ουτε ειχα τους σουπερ γονεις που με αγγιζαν με ενα μαγικο ραυδακι και αυτοματα εκανα το σωστο!

η σωστη προσεγγιση πανω απο ολα!

καλα θα κανεις και φυσικα θα καταγγειλεις οποιον ενηλικο πλησιασει το παιδι σου!γιατι ειναι ανωμαλο αυτο το πραγμα.γιατι αυτο πρεπει να κανεις για να το προστατευσεις και σωματικα και ψυχικα.και φυσικα η ελξη ενος 25αρη για ενα 15χρονο ειναι ΜΟΝΟ σωματικη.σεξ θελει τι αλλο να θελει ?ασχετως το τι μπορει να προκειψει μετα που πολυ σπανια να προκυψει κατι καλο.συνηθως τα πετανε σαν σκουπιδια αφου τα εχουν στιγματισει σωματικα και ψυχολογικα

Συμφωνω με την Δημητρα. Ενα απο τα ιδια ηταν και ο γονεις μου. Με αφηναν να βγαινω μεχρι καποια λογικη ωρα. Εκανα ερωτα πρωτη φορα οταν τελειωνα την γ Λυκειου, δεν καπνιζω δεν πινω. Η μητερα μου, μου ειχε μιλησει για εκτρωσεις και χιλια δυο αλλα πραγματα. Το ιδιο και ο πατερας μου αν και ντρεποταν πολυ ο καημενος οταν μου μιλουσε.

Δεν καταλαβαινω πραγματικα, τι σωστο βλεπετε στην σχεση ενος 15χρονου κοριτσιου με εναν 23χρονο.

Νομιζω οτι στο ονομα της ελευθεριας και των δικαιωματων των παιδιων εχουμε ισοπεδωσει τα παντα.

Μονο που εδω δεν τιθεται θεμα ελευθεριας αλλα θεμα ασφαλειας του παιδιου γιατι ναι, οσο και να μην θελετε να το δειτε 15 χρονων ειναι ακομη παιδια.

Οση μαγκια και αν πουλανε (που για αυτο ευθυνομαστε εμεις οι γονεις), οσα τσιγαρα και ανα κανουν, οσα μινι και αν φορανε, οσα σκουλαρικια και αν εχουν στα αυτια εξακολουθουν στην ψυχη και στο κορμι να ειναι παιδια.

Οφειλουμε λοιπον να τα προστατευσουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολαμε στο 15- 23 και δεν λεμε για 16-18 κ γιατι τα γεννικευουμε ολα.κακα τα ψεμματα οι καιροι αλλαξαν τα 15-18 δεν ειναι οπωσ παλια κ για αντισυλληψη ξερουν κ για τ σεξ κ πωσ γινονται τα παιδια μην τρελαθουμε τωρα κ ειναι πιο ωρημα απο οτι πριν 10 χρονια.

νομιζεις οτι το 16-18 ειναι το ιδιο με το 15-23?παρε φασολια και μετρα ποσα χρονια διαφορα !!!16χρονο και το 18χρονο πηγαινουν στο λυκειο!!! το 15χρονο παει γυμνασιο και ο 23χρονος εχει τελειωσει το ΑΕΙ!!!

 

εχθες εδειξα του αντρα μου αυτα που γραφουμε κ δεν σας κριβω οτι προβληματιστηκε αρκετα κ ειχαμε μια πολυωρη σηζητηση.παντοσ τ μονο σιγουρο ειναι πωσ ουτε τ παιδι μασ θα κλεισουμε στο σπιτι ουτε εαν ειχαμε αγορι θα τ το κοψουμε ουτε να βαλουμε το παλικαρι φυλακη υπαρχουν κ αλλεσ λυσεισ σε αυτεσ τ περιπτωσεισ.βεβαια υπαρχουσ διαφορες αποψεισ κ ο καθενασ κανει οτι θελει

 

εξακολουθεις να θεωρεις φυσιολογικο και λογικο να κανει σεξ ενα 15χρονο παιδι!!!αυτο ειναι εγκληματικο και να το ξερεις.η αποψη σου οκ αλλα το να στειλεις το παιδι σου με τις ευλογιες σου να παει να κανει σεξ στα 15 επειδη το θεωρεις λογικο και φυσικο ειναι εγκληματικο!!

νομιζεις πως ο μονος τροπος για να μη κανει σεξ ειναι να κλειστει μεσα στο σπιτι!!ΛΑΘΟΣ!!! αναθεωρησε τις αποψεις σου και βρες σωστο τροπο αντιμετωπισης γιατι θα τα βρεις μπροστα σου και ειναι κριμα για το παιδι. αληθεια οι αλλες λυσεις που αναφερεις ποιες ειναι?(εκτος απο το να προσπαθησεις να αποτρεψεις το 15χρονο παιδι σου να κανει σχεση με εναν 10-15 χρονια μεγαλυτερο)φανταζομαι να το παντρεψεις στα 18 με εναν 35αρη ε?η καλη νυκοκοιρα ειναι δουλα και κυρα

ΟΧΙ ενα 15χρονο ΔΕΝ ειναι λογικο να κανει σεξ ουτε με 17αρη ουτε (ακομα χειροτερα)με 30αρη!!

δεν ειμαστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για το ποσο πιο ωριμα ειναι τα παιδια απο οτι πριν 10 χρονια.ενα θα σου πω.ΔΕΣ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ και θα δεις πως πριν 10 χρονια ηταν ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ!!

για ποια ωριμοτητα μιλαμε?με κατι τετοια μυαλα μεγαλωνουν τα παιδια γιαυτον μενουν εγκυα απο τα 15!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα πως δεν πρεπει ν προστατευουμε τ παιδια μας κ πωσ ειναι λογικο αλλα μερικες κοπελεσ πιστευουν πωσ εαν φτασουν σε ακρεα πραγματα ετσι προστατευουν τ παιδια τουσ.κ εγω καπνιζω αλλα δεν παει ν πει πως θα πω στην κορη μ καπνισε η εαν μου πει θα γυρισω σπιτι στησ 5 τ πρωι θα τ αφησω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι το 16-18 ειναι το ιδιο με το 15-23?παρε φασολια και μετρα ποσα χρονια διαφορα !!!16χρονο και το 18χρονο πηγαινουν στο λυκειο!!! το 15χρονο παει γυμνασιο και ο 23χρονος εχει τελειωσει το ΑΕΙ!!!

 

 

 

εξακολουθεις να θεωρεις φυσιολογικο και λογικο να κανει σεξ ενα 15χρονο παιδι!!!αυτο ειναι εγκληματικο και να το ξερεις.η αποψη σου οκ αλλα το να στειλεις το παιδι σου με τις ευλογιες σου να παει να κανει σεξ στα 15 επειδη το θεωρεις λογικο και φυσικο ειναι εγκληματικο!!

νομιζεις πως ο μονος τροπος για να μη κανει σεξ ειναι να κλειστει μεσα στο σπιτι!!ΛΑΘΟΣ!!! αναθεωρησε τις αποψεις σου και βρες σωστο τροπο αντιμετωπισης γιατι θα τα βρεις μπροστα σου και ειναι κριμα για το παιδι.

ΟΧΙ ενα 15χρονο ΔΕΝ ειναι λογικο να κανει σεξ ουτε με 17αρη ουτε (ακομα χειροτερα)με 30αρη!!

δεν ειμαστε καλα!!!

καλημερα διαβασε πρωτα τ γραφω κ μετα απαντησε δεν γραφω πουθενα οτι ειναι φυσιολογικο τ σεξ λεω για σχεση κ δεν συμενη πωσ μια σχεση η φλερτ καταληγη σε σεξ κοπελια
Link to comment
Share on other sites

επιτελους και μια ειληκρινεστατη απαντηση.αν ειναι δυνατον να τα παρουσιαζουν ολα τοσο ροδινα σε μια τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας.λες και δε ξερουμε τι γινεται....!!

αρα μας λες οτι εκανες σεξ ΟΧΙ επειδη το ενιωθες αλλα επειδη ΦΟΒΗΘΗΚΕΣ μηπως τον χασεις.και φυσικα εσυ 16 αυτος 23 εννοειται οτι θα ηθελε σεξ!

με τη διαφορα πως θα διαφωνησω σε ενα σημειο που ειπες ''οσο και να μιλησουν οι γονεις το παιδι θα το κανει'' εμενα λοιπον που μου μιλουσαν οχι δεν τα εκανα.δεν ειμαι εξωγιηνος ουτε το παιδι θαυμα.

μου ειπαν τα αρνητικα του αλκοολ και ετσι δεν ηπια σταγονα μεχρι τα 17.

μου ειπαν τα αρνητικα του τσιγαρου και το πρωτο μου το εκανα στα 19(αν και ειναι βλακεια σε οποια ηλικια κ αν το κανεις.αλλα ακομα χειροτερα αν το κανεις στα 15!)

μου ειπαν για τα αρνητικα του σεξ οταν δε θα ειμαι ετοιμη και εκανα ΜΟΝΟ οταν εγω το ηθελα.

δεν ημουν το παιδι θαυμα.ουτε ειχα τους σουπερ γονεις που με αγγιζαν με ενα μαγικο ραυδακι και αυτοματα εκανα το σωστο!

η σωστη προσεγγιση πανω απο ολα!

καλα θα κανεις και φυσικα θα καταγγειλεις οποιον ενηλικο πλησιασει το παιδι σου!γιατι ειναι ανωμαλο αυτο το πραγμα.γιατι αυτο πρεπει να κανεις για να το προστατευσεις και σωματικα και ψυχικα.και φυσικα η ελξη ενος 25αρη για ενα 15χρονο ειναι ΜΟΝΟ σωματικη.σεξ θελει τι αλλο να θελει ?ασχετως το τι μπορει να προκειψει μετα που πολυ σπανια να προκυψει κατι καλο.συνηθως τα πετανε σαν σκουπιδια αφου τα εχουν στιγματισει σωματικα και ψυχολογικα

 

Δημητρα μου, φυσικα και δε μιλαω για ολα τα παιδια, εχεις δικιο....

Απλα θελω να πω πως οσα και να πουν οι γονεις, οσο και να ενημερωσουν, δεν πρεπει να εφησυχαζουν ποτέ, γιατι αν βρεθουν μπροστα στον επιτηδιο και στις καταλληλες συνθηκες οι εφηβοι, ειναι αρκετα πιθανο να παρασυρθουν....

 

Και ναι, εκανα ερωτα πρωτη φορα γιατι φοβηθηκα οτι θα τον χασω.....Μπορει να ενοιωθα πως το θελω και εγω, αλλα αν δεν ηταν αυτος ο φοβος δεν θα ειχε γινει σε αυτην την ηλικια....Και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, ηταν και ο φοβος του να μην παει με αλλη, αφου εγω δεν του δινω αυτο που θελει....

Δεν μπορω να ξερω ποσο θα μου ειχαν κοστισει ολα αυτα ψυχολογικα, αν δεν συνεχιζοταν η σχεση μας τελικα και δεν κατεληγε σε εναν ομορφο γαμο....Σιγουρα θα ειχε μεγαλο κοστος, τωρα που το σκεφτομαι, σε αυτην την ηλικια που ειμαι τωρα και γνωριζοντας τον εαυτο μου...

 

Οποτε???

Το "παιζεις" το παιδι σου στη λοταρία?????

Για καθε μια τετοια σχεση ανηλικου με ενηλικου, που καταληγει καλα στο τελος, υπαρχουν αλλες 100 που τελειωνουν αδοξα και αφηνοντας "σημαδια" στην ψυχουλα του εφηβου...

Ευχαριστω, δε θα παρω!!!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα διαβασε πρωτα τ γραφω κ μετα απαντησε δεν γραφω πουθενα οτι ειναι φυσιολογικο τ σεξ λεω για σχεση κ δεν συμενη πωσ μια σχεση η φλερτ καταληγη σε σεξ κοπελια

 

 

και που θα καταληξει μια σχεση μια 14χρονης 15χρονης με εναν 23?να πλεκουν τσουραπια?δε νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν παιζει ν καθησεισ να συζητησεισ με τ παιδι σου κ με τ παλικαρι κυριοσ να δεισ τ παιζει κ τ σκοπο εχει κ ν τ λυσεισ τ θεμα ωραια κ ομορφα?πιστευεισ εαν η κορη σου γνωρισει εαν 19 χρονω στα 15 κ ενω γνωρισει οτι εσυ εισαι αντιθετει θα ερθει ν στο πει?

Link to comment
Share on other sites

Βιλλυ να σε ρωτησω κατι...στην ιστορια που περιεγραψες ποιο θεωρεις ηταν το λαθος των γονειων σου?Οτι δεν κατειγγειλαν τον 21χρονο?Και αν το ειχαν κανει εσυ τι θα εκανες?Ο νεαρος προφανως θα την εκανε με ελαφρα ...αλλα μετα απο 2 μηνες εσυ μπορει να γνωριζες καποιον αλλο 20χρονο.Τοτε τι θα εκανες?Θα τον απεφευγες?Θα επεφευγες εσυ ολους τους 20χρονους για να μην τον κταγγειλουν οι γονεις σου ή μηπω θα φροντιζες την επομενη φορα να κρυφτεις πιο καλα ωστε να μη το μαθουν οι δικοι σου?Ο πατερας σου θα επρεπε να ειναι με μια καραμπινα μη και σεπλησιασει κανενας?Αυτη ειναι η λυση?Η μηπως το προβλημα ηταν εξαχης οτι δεν καταφεραν να σε μαθουν να βαεις τον εαυτο σου πανω απόλα και να μην παρασυρεσαι απο τπτ?

 

Γιατι κι εγω ειχα προκλησεις στη ζωη μου και οι περισσοτεροι που με πλησιαζαν ηταν μεγαλυτεροι...λογω εμφανισης εδειχνα μεγαλυτερη.Οταν ομως εβλεπα οτι το πραγμα πηγαινε αλλου μπορεσα να αρνηθω ορθα κοφτα και δε με επειθε κανενας να κανω σεξ χωρις να θελω.

Link to comment
Share on other sites

και που θα καταληξει μια σχεση μια 14χρονης 15χρονης με εναν 23?να πλεκουν τσουραπια?δε νομιζω!
ισωσ που ξερεισ.ειδεσ παλη τ γενικεβεισ ολα.και εγω πριν γνωρισω τ αντρα μου αγαπη μου εκανα παρεα με 17 18 23 κ φλερτ υπηρχε αλλα μεχρι εκει για αυτο λεμε ν μην τ γενικευουμε ολα
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...