Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερπαραγωγή και δυσφορία μωρού


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Chrimo είπε:

Σας παρακαλώ βοηθήστε μ...

Σήμερα δεν παίρνει ούτε τ άλλο στήθος...κλαίει από την πείνα αλλά δεν τ παίρνει....τι ν κάνω?????? 

Δεν έχω βάλει θηλαστρο κ αυτό τον ζοριζει, τραβάει κ πνίγεται....τι να κάνω????

Δοκιμάσες να θηλασεις περπατώντας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 26/11/2019 at 1:37 ΜΜ, Chrimo είπε:

Ευχαριστώ πολύ !!!!

Θηλαστρο βάζω μονο το πρωί, δοκίμασα μια βδομάδα ν μην βάλω αλλά κατέληξα τ μωρό ν μην τρώει καθόλου από αυτό τ στήθος, ν κλαίει στ χέρια μ, μόνο π τον έπαιρνα στα χέρια, κ ένα βράδυ στις 4:30 ξύπνησα από τον πόνο...κ άδειασα τι στήθος γιατί νόμιζα θα εκραγεί...εάν σταματήσω πάλι ν βγάζω, το μωρό πάλι θα χάσει την εμπιστοσύνη τ σε μένα...εκείνη τ βδομάδα π δεν έβγαζα με θηλαστρο, το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει καθόλου, όχι μόνο όταν έκανα πηδακα, αλλά πνιγόταν σε όλη τ διάρκεια τ θηλασμού, μ αποτέλεσμα να το παρατάει κλαίγοντας κ να μην τρώει όσο πρέπει....

Το στήθος δεν ειναι αποθήκη. Κάθε μέρα που βγάζεις, την επόμενη παράγεις περισσότερο, είσαι σε ένα φαύλο κύκλο, άρχισε να μειώνεις τις αντλήσεις σε διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλες!!!

Γοπ δεν έχουμε, έχω έντονο let down, δεν βγάζει ούτε γουλιες ούτε εμετούς κάνει!!! Μόνο όταν πνίγεται απ' τ στήθος!!! Σήμερα το πρωί άδειασα με το χέρι κ τ πήρε το στήθος!!! Βέβαια συνεχίζει να γεμίζει πολύ γρήγορα, αλλά αδειάζω με το χέρι πάλι πριν το δώσω!!! Περπατώντας θήλαζα γ μια ολόκληρη βδομάδα,μ έφυγε η μέση!!! Τώρα θηλαζω ξαπλωμένη κ βλέπω τ αρέσει!!! Το προβληματικό στήθος το δίνω στην αρχή κάθε γεύματος κ όσο πάρει, μπορεί κ καθόλου, μπορεί κ να το πάρει, αυτός αποφασίζει!!! Πιο πολύ θηλαζω με το αλλο στήθος!!! Κ πάλι ευχαριστώ σ όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

Νέο μέλος εδώ! Σας διαβάζω ανελλιπώς απ' όταν έμεινα έγκυος! Χρειάζομαι οπωσδήποτε βοήθεια από όποιον ξέρει!!!

Έχω ένα κοριτσάκι 36 ημερών, θηλάζω αποκλειστικά, γεννήθηκε με καισαρική με επισκληριδιο, 4155 kg , δε χρησιμοποιώ θηλαστρο, δεν έδωσα ποτέ ξένο γάλα, δε ξέρω αν έδωσαν στο μαιευτήριο όμως. Έχει τουλάχιστον έξι με οκτώ πάνες βρεγμένες τη μέρα , στις περισσότερες έχει κενώσεις. Στον ένα μήνα έχει βάλει ένα κιλό, οπότε φαντάζομαι τρέφεται κανονικά.

Το θέμα μου είναι ότι από την αρχή έχω προβλήματα με τον θηλασμό! Στην αρχή πληγωμένες θηλές, μετά υπερφόρτωση μαστών. Μόλις λύθηκαν αυτά το μωρό έτρωγε κανονικά ένα εικοσαλεπτο σταματούσε και πεταγοταν πίσω και έκλαιγε, φαινόταν να θέλει να θηλασει αλλά έκλαιγε σαν να πονούσε. Ρώτησα τέσσερις παιδιάτρους , μου είπαν κολικοί... αυτό σε συνδυασμό με τις πάνες της που είδα ότι έκανε πράσινα κακά με αίμα, καταλήξαμε σε αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος. Έκοψα γαλακτοκομικά, μοσχάρι και σόγια. Τα κακά έστρωσαν, ξαναεγιναν μουσταρδι χωρίς αίμα..οι κολικοί σταμάτησαν. Έχει όμως δύο μέρες τώρα που θηλάζει πέντε λεπτά, σταματά και φαίνεται να ξαναθελει αλλά ξανασταματα...σαν να γεύεται τη θηλή με τη γλώσσα και σαν να παίζει. Δε κλαίει, παρά μόνο κάποιες φορές σαν να εκνευρίζεται, όχι όπως εκείνες τις μέρες που λέγαμε ότι έχει κολικούς και έκλαιγε τρίωρο. Η παιδίατρος μου λέει μειωμένη ροή του γάλακτος, να πάρω μαγιά μπύρας... εγώ πάλι νιώθω ότι θα σκάσει το στήθος μου και ότι φορτώνει πολύ γιατί τώρα δεν ξυπνάω τη μικρή για να φάει ( είχα οδηγίες από τον προηγούμενο παιδίατρο να τη ξυπνάω στο τρίωρο, τώρα άλλαξα και μου λέει να μη ξυπνάω το μωρό). 

Σας παρακαλώ πείτε μου, άλλο η ροή και άλλο το να έχω πολύ γάλα; Η μικρή κοιμόταν ένα εξάωρο σήμερα το βράδυ και εγώ έβγαζα γάλα και το γάλα πεταγοταν. Υπάρχει περίπτωση να είναι το αντίθετο; Πολύ ισχυρή ροή; Το μωρό μου δυσφορεί και δε ξέρω τι να κάνω. Να σημειώσω ότι πολλές φορές πνίγεται στο στήθος.

Κάθε γνώμη και εμπειρία καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2020 at 8:14 PM, Annitamik said:

Καλησπέρα, 

Νέο μέλος εδώ! Σας διαβάζω ανελλιπώς απ' όταν έμεινα έγκυος! Χρειάζομαι οπωσδήποτε βοήθεια από όποιον ξέρει!!!

Έχω ένα κοριτσάκι 36 ημερών, θηλάζω αποκλειστικά, γεννήθηκε με καισαρική με επισκληριδιο, 4155 kg , δε χρησιμοποιώ θηλαστρο, δεν έδωσα ποτέ ξένο γάλα, δε ξέρω αν έδωσαν στο μαιευτήριο όμως. Έχει τουλάχιστον έξι με οκτώ πάνες βρεγμένες τη μέρα , στις περισσότερες έχει κενώσεις. Στον ένα μήνα έχει βάλει ένα κιλό, οπότε φαντάζομαι τρέφεται κανονικά.

Το θέμα μου είναι ότι από την αρχή έχω προβλήματα με τον θηλασμό! Στην αρχή πληγωμένες θηλές, μετά υπερφόρτωση μαστών. Μόλις λύθηκαν αυτά το μωρό έτρωγε κανονικά ένα εικοσαλεπτο σταματούσε και πεταγοταν πίσω και έκλαιγε, φαινόταν να θέλει να θηλασει αλλά έκλαιγε σαν να πονούσε. Ρώτησα τέσσερις παιδιάτρους , μου είπαν κολικοί... αυτό σε συνδυασμό με τις πάνες της που είδα ότι έκανε πράσινα κακά με αίμα, καταλήξαμε σε αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος. Έκοψα γαλακτοκομικά, μοσχάρι και σόγια. Τα κακά έστρωσαν, ξαναεγιναν μουσταρδι χωρίς αίμα..οι κολικοί σταμάτησαν. Έχει όμως δύο μέρες τώρα που θηλάζει πέντε λεπτά, σταματά και φαίνεται να ξαναθελει αλλά ξανασταματα...σαν να γεύεται τη θηλή με τη γλώσσα και σαν να παίζει. Δε κλαίει, παρά μόνο κάποιες φορές σαν να εκνευρίζεται, όχι όπως εκείνες τις μέρες που λέγαμε ότι έχει κολικούς και έκλαιγε τρίωρο. Η παιδίατρος μου λέει μειωμένη ροή του γάλακτος, να πάρω μαγιά μπύρας... εγώ πάλι νιώθω ότι θα σκάσει το στήθος μου και ότι φορτώνει πολύ γιατί τώρα δεν ξυπνάω τη μικρή για να φάει ( είχα οδηγίες από τον προηγούμενο παιδίατρο να τη ξυπνάω στο τρίωρο, τώρα άλλαξα και μου λέει να μη ξυπνάω το μωρό). 

Σας παρακαλώ πείτε μου, άλλο η ροή και άλλο το να έχω πολύ γάλα; Η μικρή κοιμόταν ένα εξάωρο σήμερα το βράδυ και εγώ έβγαζα γάλα και το γάλα πεταγοταν. Υπάρχει περίπτωση να είναι το αντίθετο; Πολύ ισχυρή ροή; Το μωρό μου δυσφορεί και δε ξέρω τι να κάνω. Να σημειώσω ότι πολλές φορές πνίγεται στο στήθος.

Κάθε γνώμη και εμπειρία καλοδεχούμενη

Χωρίς προφανώς να μπορώ να σου πω με σίγουρια έμενα για έντονη ροή μου ακούγεται. Σε καμία περίπτωση να μην ξεκινήσεις μαγιά μπύρας γιατί θα επιδείνωσει δραματικά το προβλημα. Ίσως το μωρό πνιγεται και δυσφορει από την έντονη ροή. Σε αυτή την περίπτωση, όταν το δεις να δυσφορει, βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι σου Κ το πετάς για να μειωθεί η ροή. Αν δεν είσαι σίγουρη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλεύτεις συμβούλο θηλασμου. Πάντως να ξέρεις ότι όσα περιγράφεις δεν είναι σοβαρά προβλήματα ούτε δείχνουν ότι συμβαίνει κάτι περίεργο με το μωρό σου. Είναι φυσιολογικες "δυσκολίες" του θηλασμου και καταλαβαίνω ότι τώρα σε αγχωνουν και σου φαίνονται βουνό αλλά οι περισσότερες κοπέλες που θηλασαν τα πέρασαν λίγο πολύ. Οπότε μην ανησυχείς. Να χαίρεσαι το μωράκι σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Χωρίς προφανώς να μπορώ να σου πω με σίγουρια έμενα για έντονη ροή μου ακούγεται. Σε καμία περίπτωση να μην ξεκινήσεις μαγιά μπύρας γιατί θα επιδείνωσει δραματικά το προβλημα. Ίσως το μωρό πνιγεται και δυσφορει από την έντονη ροή. Σε αυτή την περίπτωση, όταν το δεις να δυσφορει, βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι σου Κ το πετάς για να μειωθεί η ροή. Αν δεν είσαι σίγουρη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλεύτεις συμβούλο θηλασμου. Πάντως να ξέρεις ότι όσα περιγράφεις δεν είναι σοβαρά προβλήματα ούτε δείχνουν ότι συμβαίνει κάτι περίεργο με το μωρό σου. Είναι φυσιολογικες "δυσκολίες" του θηλασμου και καταλαβαίνω ότι τώρα σε αγχωνουν και σου φαίνονται βουνό αλλά οι περισσότερες κοπέλες που θηλασαν τα πέρασαν λίγο πολύ. Οπότε μην ανησυχείς. Να χαίρεσαι το

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σήμερα απελπιστηκα, μίλησα και με τον σύλλογο μητρικού θηλασμού Αλκυόνη και μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Για έντονη ροή... Ήδη προσπάθησα να θηλάζω ξαπλωτη και να βγάζω γάλα με το χέρι πριν θηλάσω και είχαμε καλύτερα αποτελέσματα. Δεν έκλαιγε σε όλους τους θηλασμους. Αυτό βελτιώνεται με την έντονη ροή; εννοώ όταν μεγαλώσει το παιδί

Επίσης να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό.Σήμερα το μωρό ήταν σκουλαρίκι στο στήθος, και όπως είπα θήλαζε ξαπλωτη, για πολλές ώρες. Στο τέλος μετά από πολύωρο θηλασμό άρχισε να κλαίει. Υπάρχει περίπτωση να μην ήθελε να φάει, απλώς να ήθελε να με πιπιλησει και να την βαρυστομαχιασα; 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Annitamik said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σήμερα απελπιστηκα, μίλησα και με τον σύλλογο μητρικού θηλασμού Αλκυόνη και μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Για έντονη ροή... Ήδη προσπάθησα να θηλάζω ξαπλωτη και να βγάζω γάλα με το χέρι πριν θηλάσω και είχαμε καλύτερα αποτελέσματα. Δεν έκλαιγε σε όλους τους θηλασμους. Αυτό βελτιώνεται με την έντονη ροή; εννοώ όταν μεγαλώσει το παιδί

Επίσης να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό.Σήμερα το μωρό ήταν σκουλαρίκι στο στήθος, και όπως είπα θήλαζε ξαπλωτη, για πολλές ώρες. Στο τέλος μετά από πολύωρο θηλασμό άρχισε να κλαίει. Υπάρχει περίπτωση να μην ήθελε να φάει, απλώς να ήθελε να με πιπιλησει και να την βαρυστομαχιασα; 

 χαίρομαι πολύ που τα πάτε ήδη καλύτερα. Φυσικά η προσαρμογή του

μωρού στη ροή βελτιώνεται με τον καιρό αλλά επειδή είναι πολύ μικρό το μωρό σου διαφορά σημαντική θα αρχίσεις να βλέπεις μετά τον τρίτο μήνα. Στους έξι μήνες (αν με το καλό θέλεις να συνεχίσεις το θηλασμό) θα χλαπακιαζει γκλουπ γκλουπ :). Αλλά τώρα είναι μικρούλι, πνιγεται, λογικό είναι. Κοίτα γενικώς τα μωρά μπορεί να κλαίνε για πάρα πολλούς λόγους. Δλδ στο τέλος μπορεί να εκλαιγε απλώς επειδή έφυγε από το στήθος και ξεβολευτηκε ας πούμε. Ή και για αυτό που λες αν και το μητρικό γάλα δεν βαρυστομαχιαζει το μωρό καθώς είναι πάρα πολύ ευπεπτο, υπάρχει η περιπτωση απλώς να ήθελε να πιπιλησει και να εκνευριζοταν με το γάλα. Αλλά μην κάθεσαι και τα σκέφτεσαι όλα αυτά τόσο πολύ. Είναι απόλυτα φυσιολογικά. Ο θηλασμός είναι πράξη αλληλεπιδρασης και  μέσω αυτών των δυσκολίων θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Οι πρώτες 40 μέρες πάντως είναι με διαφορά οι πιο δύσκολες (ισχύει δεν είναι μύθος) οπότε το πέρασες το πρώτο μαξιλάρακι. Μετά τους 2-3 μήνες θα είναι πολύ εύκολα τα πράγματα. Λιιιγο υπομονή ακόμα και να είσαι σίγουρη πως δεν φταις σε τίποτα, το λεω επειδή διακρίνω μια τάση να κατηγορησεις τον εαυτό σου. Όλα αυτά που περιγράφεις είναι συνηθισμένα προβλήματακια και περνάνε με τον καιρό. Κάνεις το καλύτερο που μπορείς για το μωρό σου θηλαζοντας το. Από εμένα συγχαρητήρια και καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 12:44 ΠΜ, maripoz είπε:

 

@maripoz  ευχαριστώ πάρα πολύ!!!τι να πω , μακάρι να βελτιωθεί το θέμα αυτό...δε μπορώ να φανταστώ πώς στο καλό προέκυψε και αυτό τώρα που όπως είπες και συ είμαστε κοντά στις 40 μέρες και βελτιώνεται η κατάσταση. Ότι δηλαδή τώρα άρχισα να έχω τόσο ροή; 

Όσο για τον θηλασμό είναι απίστευτα δύσκολος για κάποιες κοπέλες, τα διάβαζα από το φόρουμ όταν ήμουν έγκυος και δεν το πίστευα. Διάβαζα και την άλλη πλευρά όμως πάντα, ότι όταν ρυθμιστεί με το καλό είναι το πιο εύκολο πράγμα. Ήθελα εξ αρχής να θηλάσω γιατί είμαι και λίγο τεμπελα και βαριέμαι τα μπιμπερό την έξτρα διαδικασία που κάνεις... τώρα όμως έγινε ανάγκη λόγω της αλλεργίας στο γάλα που μας προέκυψε με το μωρό ( σας είχα γράψει πιο πάνω- τι είναι και αυτό , πολλά μωρά ακούω με αλλεργία, παρακολουθώ και το άλλο θέμα και προβληματίζομαι) και πραγματικά ζοριζομαι γιατί νομίζω ότι μου έχουν συμβεί όλα ! Τι πληγωμένες θηλές, τι υπερφόρτωση στην αρχή, τα κακά του μωρού με αίμα, τώρα αυτό! Έλεος! Πόσο ζηλεύω τις κοπέλες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Συγγνώμη που γκρινιάζω, ήθελα κάπου να τα πω, οι θηλάζουσες μαμάδες πιστεύω θα με καταλάβετε.. 

Όπως και να έχει ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση και την στήριξη! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Annitamik said:

@maripoz  ευχαριστώ πάρα πολύ!!!τι να πω , μακάρι να βελτιωθεί το θέμα αυτό...δε μπορώ να φανταστώ πώς στο καλό προέκυψε και αυτό τώρα που όπως είπες και συ είμαστε κοντά στις 40 μέρες και βελτιώνεται η κατάσταση. Ότι δηλαδή τώρα άρχισα να έχω τόσο ροή; 

Όσο για τον θηλασμό είναι απίστευτα δύσκολος για κάποιες κοπέλες, τα διάβαζα από το φόρουμ όταν ήμουν έγκυος και δεν το πίστευα. Διάβαζα και την άλλη πλευρά όμως πάντα, ότι όταν ρυθμιστεί με το καλό είναι το πιο εύκολο πράγμα. Ήθελα εξ αρχής να θηλάσω γιατί είμαι και λίγο τεμπελα και βαριέμαι τα μπιμπερό την έξτρα διαδικασία που κάνεις... τώρα όμως έγινε ανάγκη λόγω της αλλεργίας στο γάλα που μας προέκυψε με το μωρό ( σας είχα γράψει πιο πάνω- τι είναι και αυτό , πολλά μωρά ακούω με αλλεργία, παρακολουθώ και το άλλο θέμα και προβληματίζομαι) και πραγματικά ζοριζομαι γιατί νομίζω ότι μου έχουν συμβεί όλα ! Τι πληγωμένες θηλές, τι υπερφόρτωση στην αρχή, τα κακά του μωρού με αίμα, τώρα αυτό! Έλεος! Πόσο ζηλεύω τις κοπέλες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Συγγνώμη που γκρινιάζω, ήθελα κάπου να τα πω, οι θηλάζουσες μαμάδες πιστεύω θα με καταλάβετε.. 

Όπως και να έχει ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση και την στήριξη! 

Κι εγώ άρχισα να έχω έντονη ροή στις 50 περίπου μέρες και όχι πιο πριν. Και απειχα από τα γαλακτοκομικα 6 μήνες. Το μωρό μου έφαγε κανονικά γιαούρτι και τυρί στους 7. Δεν είναι ακριβώς αλλεργία είναι μια ευαισθησία που έχουν τα μωράκια που την ξεπερνάνε όμως. Γελάω με αυτό που είπες για την τεμπελια γιατί και εγώ ακριβώς έτσι σκεφτόμουν ότι δηλαδή είναι τεράστια μανουρα να βραζεις να αποστειρωνεις και να κουβαλάς όπου πας μπιμπερό, σε σύγκριση με τις δυσκολίες του θηλασμου (εγώ δυσκολευτηκα πάρα πολύ να θηλασω, οι θηλες μου αιμορραγουσαν κανονικά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) οι δυσκολίες του μπιμπερό μου φαίνονταν σίγουρα περισσότερες, άσε που δεν τελειώνουν ποτέ. Να είσαι καλά και να σκέφτεσαι ότι σύντομα όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα. Ο,τι  άλλο χρειαστείς στείλε, γιαυτό είμαστε εδώ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη και την εμπειρία σας από αντίστοιχες περιπτώσεις μήπως και με βοηθήσουν. 

Έχω ένα μωράκι, αγοράκι 2,5 μηνων που το θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή.. Περίπου στις 15 μερες ζωής του μικρού ξεκίνησε να τραβιέται από το στήθος μου, να θηλάζει καλά τα πρώτα 5 λεπτά και μετά να τραβιέται πίσω, ακούω ένα γκλουπ πολλές φορές σαν δυσκολία στην κατάποση του, ρευεται πολύ δυνατά όταν τον σηκώνω και φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ στο να κάνει τα κακά του. Γουλιες δεν βγάζει ιδιαίτερα, ούτε εμετούς πάρα μόνο αυτά που αναφέρω. Το βάρος του είναι ικανοποιητικό από 3,100 που βγήκαμε έχει πάει 5,700.

Το πρόβλημα μου είναι λοιπόν ότι δεν θηλάζει επαρκώς και φοβάμαι ότι αυτό θα σταματήσει αργά ή γρήγορα την παραγωγή του γάλατος και επιπλέον ίσως τον ενοχλει η ροή ειδικά στο αριστερό μαστον γτ έρχεται με φορά το γάλα και σε συνδυασμό με πιθανή παλινδρόμηση ίσως ενοχλείται.. 

Υ. Γ απευθύνθηκα και σε σύμβουλο θηλασμου ακόμα η οποία μου πρότεινε αποχή στα γαλακτομικα αλλά ούτε και αυτό έχει βοηθήσει ιδιαίτερα πάρα μόνο μια μικρή βελτίωση.. Τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2021 at 4:49 ΜΜ, dalaka είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη και την εμπειρία σας από αντίστοιχες περιπτώσεις μήπως και με βοηθήσουν. 

Έχω ένα μωράκι, αγοράκι 2,5 μηνων που το θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή.. Περίπου στις 15 μερες ζωής του μικρού ξεκίνησε να τραβιέται από το στήθος μου, να θηλάζει καλά τα πρώτα 5 λεπτά και μετά να τραβιέται πίσω, ακούω ένα γκλουπ πολλές φορές σαν δυσκολία στην κατάποση του, ρευεται πολύ δυνατά όταν τον σηκώνω και φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ στο να κάνει τα κακά του. Γουλιες δεν βγάζει ιδιαίτερα, ούτε εμετούς πάρα μόνο αυτά που αναφέρω. Το βάρος του είναι ικανοποιητικό από 3,100 που βγήκαμε έχει πάει 5,700.

Το πρόβλημα μου είναι λοιπόν ότι δεν θηλάζει επαρκώς και φοβάμαι ότι αυτό θα σταματήσει αργά ή γρήγορα την παραγωγή του γάλατος και επιπλέον ίσως τον ενοχλει η ροή ειδικά στο αριστερό μαστον γτ έρχεται με φορά το γάλα και σε συνδυασμό με πιθανή παλινδρόμηση ίσως ενοχλείται.. 

Υ. Γ απευθύνθηκα και σε σύμβουλο θηλασμου ακόμα η οποία μου πρότεινε αποχή στα γαλακτομικα αλλά ούτε και αυτό έχει βοηθήσει ιδιαίτερα πάρα μόνο μια μικρή βελτίωση.. Τι λέτε; 

απο οτι φαινεται παντως απο το βαρος του,μια χαρα του αρκει ετσι οπως πινει

μπορει να εχει μια ηπια παλινδρομηση,που ειναι αναμενομενη σε ολα τα μωρακια

αυτος που μπορεις να κανεις ειναι να βγαζεις λιγο γαλα σπο το στηθος πριν τον βαλεις,ισα να μην πεταγεται 

κ στασεις που βοηθουν.οπως πλαι με πλαι ξαπλωτα,πιο ορθιο το μωρο οπως σε μαρσιπο,εσυ ανασκελα κ το μωρο πανω σου μπρουμυτα(δ ειμαι σιγουρη αν βοηθαει κ η σταση ραγκμπυ)

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2021 at 4:49 ΜΜ, dalaka είπε:

Καλησπέρα σας θα ήθελα την γνώμη και την εμπειρία σας από αντίστοιχες περιπτώσεις μήπως και με βοηθήσουν. 

Έχω ένα μωράκι, αγοράκι 2,5 μηνων που το θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή.. Περίπου στις 15 μερες ζωής του μικρού ξεκίνησε να τραβιέται από το στήθος μου, να θηλάζει καλά τα πρώτα 5 λεπτά και μετά να τραβιέται πίσω, ακούω ένα γκλουπ πολλές φορές σαν δυσκολία στην κατάποση του, ρευεται πολύ δυνατά όταν τον σηκώνω και φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ στο να κάνει τα κακά του. Γουλιες δεν βγάζει ιδιαίτερα, ούτε εμετούς πάρα μόνο αυτά που αναφέρω. Το βάρος του είναι ικανοποιητικό από 3,100 που βγήκαμε έχει πάει 5,700.

Το πρόβλημα μου είναι λοιπόν ότι δεν θηλάζει επαρκώς και φοβάμαι ότι αυτό θα σταματήσει αργά ή γρήγορα την παραγωγή του γάλατος και επιπλέον ίσως τον ενοχλει η ροή ειδικά στο αριστερό μαστον γτ έρχεται με φορά το γάλα και σε συνδυασμό με πιθανή παλινδρόμηση ίσως ενοχλείται.. 

Υ. Γ απευθύνθηκα και σε σύμβουλο θηλασμου ακόμα η οποία μου πρότεινε αποχή στα γαλακτομικα αλλά ούτε και αυτό έχει βοηθήσει ιδιαίτερα πάρα μόνο μια μικρή βελτίωση.. Τι λέτε; 

 

To βάζεις να θηλάσει, μετά από 2 γουλιές τον βγάζεις (βάλε το δάχτυλο στο στόμα του να αφήσει τη θηλή), αφήνεις το γάλα να πεταχτεί από το στήθος (αν είναι σε φάση που τινάζεται με δύναμη προφανώς) και μετά θηλάζεις κανονικά. Μην αγχώνεσαι πάντως, το βάρος είναι πολύ καλό και το μωρό σου δείχνει να προσαρμόζεται, οπότε έχει μάθει να τρώει γρήγορα. Δεν κινδυνεύεις να σου μειωθεί το γάλα, είναι σαφές ότι το παιδί πίνει πολύ :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...