Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερπαραγωγή και δυσφορία μωρού


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Έχω ένα μωράκι 44 ημερών και το οποίο θηλάζω αποκλειστικά το τελευταίο διάστημα(στήθος κ θήλαστρο). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις τελεύταίες μέρες είναι το εξής: επειδή χρησιμοποιώ το Symphony της Medela για τις αντλήσεις-άρχισα να το χρησιμοποιώ για να αυξήσω την παραγωγή κ να κόψω το συμπλήρωμα-προφανώς έχει αυξηθεί αρκετά το γάλα και πετάγεται σε πιδακες.Πριν θηλάσω το μωρό το βγάζω λίγο για 5-10 με το θήλαστρο κ μετά βάζω το μωρό.Οι πίδακες όμως μπορεί να εμφανιστούν στη συνέχεια με αποτέλεσμα το μωρό να δυσφορεί, να τραβιέται κ να κλαιει. Προσπαθώ να βγάλω κ με το χέρι αλλά αυτό εξακολουθεί να κλαίει κατά διαστήματα. Αφού το παίρνει ο ύπνος, το βάζω να κοιμηθεί αλλά μετά ξυπνάει,χτες ζήτημα είναι αν κοιμήθηκε συνολικά πέντε ώρες το 24ωρο. Το ξαναβάζω στο στήθος, τρώει, κοιμάται κ πάλι τα ίδια, ξυπνάει μόλις το βάλω για ύπνο κ γκρινιάζει. Το προηγούμενο διάστημα το έβαζα στο στήθος κ μετά του έδινα μητρικό με μπιμπερό που το είχα αντλήσει.Επειδή όμως αυξήθηκε το γάλα μου θέλω σιγά σιγά να διακόψω τις αντλήσεις γιατί εχω κουραστεί πάρα πολύ να αντλώ συνέχεια κ να της δίνω σε κάθε γεύμα δικό μου γάλα με μπιμπερό εκτός από το θηλασμό.Τώρα με τους πίδακες δεν ξέρω τι άλλο να κάνω κ επιπλέον με την ανησυχία του μωρού δεν ξέρω αν χορταίνει.Κακά του κάνει συχνά, βάρος πολύ καλό,από χτες βέβαια προσπαθώ να το θηλασω μόνο κ να μην του δώσω γάλα που έχω βγάλει με το θήλαστρο.Κάποιες φορές πονά όταν καταπίνει και παίρνει επαντορέν κ την Παρασκευή θα πάμε για υπέρηχο στομάχου.Επίσης έχει αρκετούς κολικούς.Χτες κ σήμερα την είχα σχεδόν όλη μέρα στο στήθος κ έχω εξαντληθεί κι εκείνη κοιμάται ελάχιστα, δεν δείχνει να πονά,ούτε κλαίει απαρηγόρητα,απλά γκρινιάζει.Θέλω να τη θηλάζω μόνο κ να μη βγάζω γάλα με το θήλαστρο αλλά δεν αντεχω να την έχω όλη μέρα στο στήθος, είμαι στα πρόθυρα της κατάρρευσης...από την άλλη, το γάλα που βγαίνει σε πίδακες με μεγάλη πίεση μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί την πνίγει, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από το να βγάζω λίγο πριν τη θηλάσω είτε με το θήλαστρο είτε με το χέρι...

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει το μωράκι!

Ολα αυτά που περιγράφεις για την συμπεριφορά του μωρού είναι φυσιολογικά έτσι είναι στην αρχή. θέλουν συνέχεια στήθος μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός και μετά είναι όλα πιο έυκολα.

Μην κάνεις αντλήσεις γιατί επιδεινώνεις την υπερπαραγωγή. Το έπαθα και εγώ αυτό. Να επιμένεις στο ένα στήθος και να μην αλλάζεις αν δε σταματήσει να δείχνει ενδιαφέρον το μωρό ή να δίνεις για 3 ώρες πχ το ίδιο στήθος όσες φορές και να θηλάσει.

Για τους πήδακες θα στρώσει στην πορεία αλλά αν είναι στο οργανισμό σου να κατεβαίνει έτσι το γάλα (ισχυρο let down λεγεται, ας με διορθώσουν) δεν θα εξαληφθεί.

Αυτό που έκανα εγώ και βοήθησε ήταν να αλλάξω την στάση. Σε ποια στάση θηλάζεις?

Η ξαπλωτή βολεύει πολύ, επίσης αν την θηλάζεις αγκαλιά, όταν βλέπεις οτι τρέχει πολύ βγάλε το μωρό πίεσε το στήθος με μια πετσέτα και όταν υποχωρίσει ο πήδακας βάλε το μωρό και γύρε προς τα πίσω σαν να έρχεται πάνω απο το στήθος. Η βαρύτητα βοηθάει και δεν πνίγεται τόσο.

Στην πορεία θα στρώσει γιατί και το μωρό εξικοιώνεται και ξέρει να το χειριστέι καλύτερα.

Να μην στεναχωριέσαι και όλα θα πάνε καλά,αφού το μωρό παίρνει καλό βάρος!!

 

για τους κολλικούς δεν ξέρω μπορεί να με βρεις υπερβολική αλλά αν θες προσπάθησε να περιορίσεις ή να κόψεις αν θες τα γαλακτοκομικα και ειδιαίτερα τα αγελαδινά.

Και στην παλλινδρόμιση επιρεάζουν. Αν θες κάντο για καμια 10αριά μέρες μπορεί να δεις κάποια βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κatinaki σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Τη θηλάζω κρατώντας τη με το κεφάλι πιο ψηλα λόγω παλινδρόμησης και τη βάζω και πάνω μου , ώστε το κεφάλι κ ο λαιμός της να είναι πάνω από τη θηλή μου αλλά κ πάλι γκρινιάζει γιατί οι πίδακες συνεχίζονται, απλά λόγω βαρύτητας δεν πετάγονται τόσο πολύ. Διάβασα σε ένα άρθρο στο kellymom ότι αν βγάζω λίγο γάλα με το χέρι ή το θήλαστρο πριν θηλάσω, τότε διεγείρω την παραγωγή κ έχω φρικάρει! Πώς δηλαδή να το βγάζω το γάλα για να μην πνίγεται;Το θήλαστρο δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω για αντλήσεις,για να μην αυξηθεί κι άλλο η παραγωγή,μόνο για να βγάζω λίγο γάλα προτού τη θηλάσω για να περιοριστούν οι πίδακες. Ακόμη κ να βγάλω γάλα με θήλαστρο ή το χέρι για να εξαλείψω τους πίδακες, στη συνέχεια δημιουργούνται πάλι! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω:(

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η άποψη μου και αυτό έκανα και προσωπικά είναι να μην το χρησιμοποιείς καθόλου τώρα που έχεις υπερπαραγωγή. Εγώ κάηκα με το θήλαστρο. εγινε ο κακός χαμός και το παιδί είχε πολύ γκρίνια!!

Να επιμένεις στο ένα στήθος για πολύ ώρα πχ 2 ή και 3 ώρες αν μπορείς και σιγά σιγά θα στρώσει.

Εγώ στις 2-3 μέρες αυστηρά αυτή τη μέθοδο είδα κάποια διαφορά!!

Δοκίμασε τη ξαπλωτή στάση είναι πολύ καλή για αυτή τη περίπτωση.

Ψάχνω να βρω λινκ να σου βάλω

 

Επίσης ο πηδακας που λες γίνεται την ώρα που κατεβάζει το γάλα το παιδί και όχι στην αρχη.

Νομίζω δλδ οτι έχει να κάνει με το let down, όπότε και το θήλαστρο που βάζεις στην αρχή δεν έχει τόσο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να μην το χρησιμοποιήσω το θήλαστρο, σε περίπτωση που γεμίσει το στήθος μου κ νιώσω δυσφορία κ το μωρό κοιμάται, θα βγάλω λίγο γάλα με το χέρι για να ελαφρύνει λίγο.Οι πίδακες βγαίνουν στην αρχή που το πιέζω, μετά από πέντε λεπτά σταματούν κ ρέει κανονικά το γάλα, αλλά στην πορεία από τη γκρίνια του μωρού κατάλαβα ότι ξαναεμφανίζονται, βγάζω το μωρό από το στήθος κ πιέζω το στήθος κ πάλι το γάλα εκτοξεύεται . Οι πίδακες σίγουρα έχουν σχέση με την υπερπαραγωγή;Έχω μπερδευτεί.:(Εσύ ποιο θήλαστρο είχες;Παίζει ρόλο το γεγονός ότι το δικό μου ειναι νοσοκομειακό κ αυξάνει την παραγωγή;Γιατί απ'όσο ξέρω,τα θήλαστρα του εμπορίου δεν αυξάνουν την παραγωγή. Δηλαδή εσύ δεν εβγαζες λίγο γάλα πριν το θηλάσεις για να ομαλοποιηθεί η ροή,έβαζες κατευθείαν το μωρό στο στήθος;

Αγλαΐα αν διαβάζεις το ποστ μου, πολύ θα ήθελα τη συμβουλή σου,κ εννοείται κι από όποια άλλη κοπέλα το έχει πάθει αυτό κ μπορεί να μου δώσει καμιά χρήσιμη συμβουλή

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πουν και τα κορίτσια αλλά νομίζω πως καλό είναι να μην χρησιμοποιείς το θήλαστρο. Το στήθος προσαρμόζεται σιγά σιγά και αργότερα δεν θα δυσφορείς, θα ξεπριστεί και δεν θα τρέχει. Ρυθμίζεται αυτό με τον καιρό είναι νομίζω νωρίς ακόμη. Εγώ στους 3 μήνες περίπου εγινε αυτό που σου λέω.

Τα κακά του μωρού πως είναι? Απο χρώμα υφή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το χρησιμοποιώ το θήλαστρο προς το παρόν, τα κακά του μωρού είναι μουσταρδί με άσπρα σποράκια μέσα και συνήθως υδαρή και κάνει αρκετές φορές τη μέρα.Το διάβασα και στο kellymom, πρέπει να αποφεύγω να διεγείρω το στήθος κ να βάζω κομπρέσες με παγωμένο νερό τουλάχιστον μια ώρα πριν θηλάσω.Αυτό βέβαια δεν είναι εύκολο γιατί το μωρό δεν έχει σταθερά ωράρια που τρώει, από χτες κοιμάται ελάχιστα...τώρα ξύπνησε κ ουρλιάζει,οπότε πάω!Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να σου ζησεο τι μωρακισου.Εχω κι εγω θεμα υπρπαραγωγης και εντονου let down...ειναι ταλαιπωρια σε καταλαβαινω.μη βαζεις θηλαστρο και μη βγαζεις με το χερι...ετσι κανεις την κατασταση χειροτερα.Βαλε το μωρο να αρχισει να θηλαζει να κατεβει το γαλα και μετα βγαλτο απο το στηθος.Θα δεις οτι το στηθος σου θα αρχισει να τρεχει χωρις καν να θηλαζει το μωρο οποτε ασε το γαλα να τρεξει να μονο του να φυγει η πολυ ποσοτητα να σταματησει και μετα ξαναβαλε το παιδι να συνεχισει.Το ταιζεις λιγι και το σηκωνεις να ρευτει ,μετα αλλο λιγο και παλι να ρευτει και παει λεγοντας.Εμεταλλευσου την ωρα που ειναι νυσταγμενο...πριν κοιμηθει και στα ξυπνηματα που κανει στον υπνο που στην ουσια ειναι μισοκοιμισμενο.Βαζε το τοτε να φαει,ειναι μισοκοιμισμενο και τρωει ηρεμα.Εννοειται σταματας να δινεις ενα στηθος τη φορα.Δινεις ενα στηθος ανα τριωρο ή και τετραωρο΄'η οσο χρειαστει.Εγω εφτασα σε σημειο να θηλαζω ολη τημερα απο το ενα στηθος και ολη τη νυχτα απο το αλλο.Σιγα σιγα το παιδι θα συνηθισει να πινει πιο γεματες μπουκιες .

 

Σε εμενα τωρα τελευταια νομιζω ρυθμιστηκε η υπερπαραγωγη αν και το εντονο let down επιμενει.Εφοσον ομως τα κακα του ειναι μουσταρδι μηπως δεν τιθεται θεμα υπερπαραγωγης σε εσενα αλλα μονο εντονο let down?Σε περιπτωση υπερπαραγωγης το μωρο κανει πρασινα κακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Να σου ζησεο τι μωρακισου.Εχω κι εγω θεμα υπρπαραγωγης και εντονου let down...ειναι ταλαιπωρια σε καταλαβαινω.μη βαζεις θηλαστρο και μη βγαζεις με το χερι...ετσι κανεις την κατασταση χειροτερα.Βαλε το μωρο να αρχισει να θηλαζει να κατεβει το γαλα και μετα βγαλτο απο το στηθος.Θα δεις οτι το στηθος σου θα αρχισει να τρεχει χωρις καν να θηλαζει το μωρο οποτε ασε το γαλα να τρεξει να μονο του να φυγει η πολυ ποσοτητα να σταματησει και μετα ξαναβαλε το παιδι να συνεχισει.Το ταιζεις λιγι και το σηκωνεις να ρευτει ,μετα αλλο λιγο και παλι να ρευτει και παει λεγοντας.Εμεταλλευσου την ωρα που ειναι νυσταγμενο...πριν κοιμηθει και στα ξυπνηματα που κανει στον υπνο που στην ουσια ειναι μισοκοιμισμενο.Βαζε το τοτε να φαει,ειναι μισοκοιμισμενο και τρωει ηρεμα.Εννοειται σταματας να δινεις ενα στηθος τη φορα.Δινεις ενα στηθος ανα τριωρο ή και τετραωρο΄'η οσο χρειαστει.Εγω εφτασα σε σημειο να θηλαζω ολη τημερα απο το ενα στηθος και ολη τη νυχτα απο το αλλο.Σιγα σιγα το παιδι θα συνηθισει να πινει πιο γεματες μπουκιες .

 

Σε εμενα τωρα τελευταια νομιζω ρυθμιστηκε η υπερπαραγωγη αν και το εντονο let down επιμενει.Εφοσον ομως τα κακα του ειναι μουσταρδι μηπως δεν τιθεται θεμα υπερπαραγωγης σε εσενα αλλα μονο εντονο let down?Σε περιπτωση υπερπαραγωγης το μωρο κανει πρασινα κακα.

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι κι εσύ το δικό σου μπεμπάκι!Τι να σου πω, δεν ξέρω,λες να έχω μόνο έντονο let down; Το θήλαστρο σταμάτησα να το χρησιμοποιώ για αντλήσεις κ το χρησιμοποιώ μόνο για να βγάλω λίγο γάλα όταν το στήθος μου είναι πρησμένο κ το μωρό κοιμάται,γιατί δεν θέλω να το ξυπνήσω, λόγω του ότι τις τελευταίες μέρες κοιμάται λίγο κ μόλις την παίρνει ο ύπνος ξυπνάει.Αν βγάλω γάλα με το θήλαστρο και θηλάσει μετά, δεν έχω πρόβλημα, τις τελευταίες τουλάχιστον φορές που το έκανα το μωρό δεν διαμαρτυρήθηκε κ θήλασε για κανένα 20 λεπτο περίπου, εγώ ήθελα βέβαια να θηλάσει κι άλλο,αλλά την πήρε ο ύπνος. Αυτό που λες για το ένα στήθος κάθε φορά το εφαρμόζω, αλλά αν δίνω ένα στήθος ανά τετράωρο, τότε το άλλο πρήζεται κ νιώθω δυσφορία, οπότε πρέπει με καποιο τρόπο να βγει το γάλα.Προς το παρόν αλλάζω στήθος κάθε δύο-τρεις ώρες.Θέλω κάποια στιγμή να σταματήσω να χρησιμοποιώ το θήλαστρο, στόχος μου είναι να το χρησιμοποιώ μόνο για κάποιο γεύμα όταν θα λειπω κ αργότερα βέβαια το Μάϊο όταν θα επιστρέψω στην εργασία μου.Τα κακά της και σήμερα ήταν μουσταρδί με άσπρα σποράκια, οπότε προς το παρόν πίνει το λιπαρό γάλα κι όχι μόνο το ελαφρύ.Αύριο θα πάμε για υπέρηχο στομάχου, να δω πώς θα καταφέρω να την ταΐσω τις ώρες που μου είπαν, αφού ακόμη δεν έχουμε σταθερό πρόγραμμα:confused:

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα, εγώ έχω γάλα ένιωθα το μωρό ότι έπινε και η πεθερα μου , μου έλεγε ότι δεν τρώει το μωρό και μου κάνει όλη την ώρα σούπες για να κατέβει γάλα δλδ είμαι σούπα και νερό όλη την ημέρα και μου είπε να βάλω θηλαστρο και το έκανα και τώρα τρέχει το γάλα και συνεχώς το μωρό δε πνίγεται για να φάει, επίσης τι μωρό δεν κάνει κακά του κάθε μέρα και όταν κάνει είναι σαν ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω συγνώμη) μασημένη τσίχλα πράσινο κίτρινο χρώμα με σπορακια όχι πάντα βέβαια αλλά έχει 2 μέρες που δεν κάνει κακά της αλλά βλέπω ότι μαζεύει ποδαράκι ζοριζεται γκρινιάζει κλαίει και λέω μήπως φταίει κάτι είναι κολικοί ή απλά επειδή δεν κάνει κακά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα, εγώ έχω γάλα ένιωθα το μωρό ότι έπινε και η πεθερα μου , μου έλεγε ότι δεν τρώει το μωρό και μου κάνει όλη την ώρα σούπες για να κατέβει γάλα δλδ είμαι σούπα και νερό όλη την ημέρα και μου είπε να βάλω θηλαστρο και το έκανα και τώρα τρέχει το γάλα και συνεχώς το μωρό δε πνίγεται για να φάει, επίσης τι μωρό δεν κάνει κακά του κάθε μέρα και όταν κάνει είναι σαν ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω συγνώμη) μασημένη τσίχλα πράσινο κίτρινο χρώμα με σπορακια όχι πάντα βέβαια αλλά έχει 2 μέρες που δεν κάνει κακά της αλλά βλέπω ότι μαζεύει ποδαράκι ζοριζεται γκρινιάζει κλαίει και λέω μήπως φταίει κάτι είναι κολικοί ή απλά επειδή δεν κάνει κακά... 

 

Η τακτική του να τρως όλη μέρα σούπα δεν θα σε βοηθήσει και είναι λανθασμένη. Χρειάζεται να εχεις μια ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία τροφών.

 

Τα αποκλειστικά θηλάζοντα βρέφη μπορεί εως και 10 μέρες να μην ενεργηθουν. 

 

Πόσο είναι το μωρό σου; Αν είστε στην αρχή είναι λογικό να μην έχει εδραιωθεί η παραγωγή σου. 

Το θηλαστρο δεν βοηθάει σε αυτό. Το αντίθετο μάλιστα, επιβαρύνει την κατάσταση. 

 

Προσπάθησε να βγάζεις πριν από κάθε θηλασμό με το χέρι. Και ενδιάμεσα από τους θηλασμους εαν νιώθεις δυσφορία.

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα, εγώ έχω γάλα ένιωθα το μωρό ότι έπινε και η πεθερα μου , μου έλεγε ότι δεν τρώει το μωρό και μου κάνει όλη την ώρα σούπες για να κατέβει γάλα δλδ είμαι σούπα και νερό όλη την ημέρα και μου είπε να βάλω θηλαστρο και το έκανα και τώρα τρέχει το γάλα και συνεχώς το μωρό δε πνίγεται για να φάει, επίσης τι μωρό δεν κάνει κακά του κάθε μέρα και όταν κάνει είναι σαν ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω συγνώμη) μασημένη τσίχλα πράσινο κίτρινο χρώμα με σπορακια όχι πάντα βέβαια αλλά έχει 2 μέρες που δεν κάνει κακά της αλλά βλέπω ότι μαζεύει ποδαράκι ζοριζεται γκρινιάζει κλαίει και λέω μήπως φταίει κάτι είναι κολικοί ή απλά επειδή δεν κάνει κακά... 

Μαλλον δλδ εκανες υπερπαραγωγη με τις σουπες κ το θηλαστρο; 

Ισως εξηγει το πιο πρασινο χρωμα κ την βλεννη στα κακα, ανεννοεις αυτο με το μασημενη τσιχλα

Βαλε μερικα ορια στον περιγυρο, ευχομαι να αρχισεις να τρως κ τπτ αλλο εκτος απο σουπες

Απο πανες κ βαρος πατε καλα; 

Θηλαζεις ενα στηθος καθε γευμα; η κ απο τα δυο; 

Αν δινεις κ τα δυο, ξεκινα γευμα κ στηθος. Οι συχνες εναλλαγες δ βοηθανε

Δοκιμασε να βγαζεις λιγο γαλα με το χερι πριν βαλεις το μωρο, να πεφτει η ροη κ να βγαινει το πρωτο γαλα

Ειναι πιθανο αν πινει πολυ απο το αραιο, τα πονακια να οφειλονται σε αυτο

Δοκιμασε κ στασεις θηλασμου που μειωνουν την ροη, ορθιο το μωρο, η ξαπλωμενο πανω σου μπρουμυτα το μωρο

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα, εγώ έχω γάλα ένιωθα το μωρό ότι έπινε και η πεθερα μου , μου έλεγε ότι δεν τρώει το μωρό και μου κάνει όλη την ώρα σούπες για να κατέβει γάλα δλδ είμαι σούπα και νερό όλη την ημέρα και μου είπε να βάλω θηλαστρο και το έκανα και τώρα τρέχει το γάλα και συνεχώς το μωρό δε πνίγεται για να φάει, επίσης τι μωρό δεν κάνει κακά του κάθε μέρα και όταν κάνει είναι σαν ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω συγνώμη) μασημένη τσίχλα πράσινο κίτρινο χρώμα με σπορακια όχι πάντα βέβαια αλλά έχει 2 μέρες που δεν κάνει κακά της αλλά βλέπω ότι μαζεύει ποδαράκι ζοριζεται γκρινιάζει κλαίει και λέω μήπως φταίει κάτι είναι κολικοί ή απλά επειδή δεν κάνει κακά... 

Πρώτα από όλα η πεθερά δεν είναι η αρμόδια για να κάνει συστάσεις . 

Παιδιατρο δεν έχεις ; 

Δεν μπορώ να καταλάβω εν ετει 2019 να ακούει ένας νέος άνθρωπος την πεθερά για συμβουλές !!! 

Μιλα με τον γιατρό σου ! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το θέμα, εγώ έχω γάλα ένιωθα το μωρό ότι έπινε και η πεθερα μου , μου έλεγε ότι δεν τρώει το μωρό και μου κάνει όλη την ώρα σούπες για να κατέβει γάλα δλδ είμαι σούπα και νερό όλη την ημέρα και μου είπε να βάλω θηλαστρο και το έκανα και τώρα τρέχει το γάλα και συνεχώς το μωρό δε πνίγεται για να φάει, επίσης τι μωρό δεν κάνει κακά του κάθε μέρα και όταν κάνει είναι σαν ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω συγνώμη) μασημένη τσίχλα πράσινο κίτρινο χρώμα με σπορακια όχι πάντα βέβαια αλλά έχει 2 μέρες που δεν κάνει κακά της αλλά βλέπω ότι μαζεύει ποδαράκι ζοριζεται γκρινιάζει κλαίει και λέω μήπως φταίει κάτι είναι κολικοί ή απλά επειδή δεν κάνει κακά... 

Κλειδωσε το θηλαστρο καπου που να μην το βλεπεις και θα λυσεις τα περισσοτερα προβληματα.

Τα θηλαζοντα μπορει να ενεργηθουν 12 φορες τη μερα, η μια φορα στις 10 μερες, η ολα τα ενδιαμεσα, δεν ειναι θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μαλλον δλδ εκανες υπερπαραγωγη με τις σουπες κ το θηλαστρο; 

Ισως εξηγει το πιο πρασινο χρωμα κ την βλεννη στα κακα, ανεννοεις αυτο με το μασημενη τσιχλα

Βαλε μερικα ορια στον περιγυρο, ευχομαι να αρχισεις να τρως κ τπτ αλλο εκτος απο σουπες

Απο πανες κ βαρος πατε καλα; 

Θηλαζεις ενα στηθος καθε γευμα; η κ απο τα δυο; 

Αν δινεις κ τα δυο, ξεκινα γευμα κ στηθος. Οι συχνες εναλλαγες δ βοηθανε

Δοκιμασε να βγαζεις λιγο γαλα με το χερι πριν βαλεις το μωρο, να πεφτει η ροη κ να βγαινει το πρωτο γαλα

Ειναι πιθανο αν πινει πολυ απο το αραιο, τα πονακια να οφειλονται σε αυτο

Δοκιμασε κ στασεις θηλασμου που μειωνουν την ροη, ορθιο το μωρο, η ξαπλωμενο πανω σου μπρουμυτα το μωρο

Από πάνες μια χαρά 5 την ημέρα αλλάζουμε... Ναι έκανα υπερπαραγωγή γτ το στήθος μου τρέχει από μόνο του ιδικά όταν θηλάζω από το ένα τρέχει το άλλο , θηλάζω και από τα δύο μια το ενα και μετά στην επόμενη ώρα το άλλο. 

9 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Πρώτα από όλα η πεθερά δεν είναι η αρμόδια για να κάνει συστάσεις . 

Παιδιατρο δεν έχεις ; 

Δεν μπορώ να καταλάβω εν ετει 2019 να ακούει ένας νέος άνθρωπος την πεθερά για συμβουλές !!! 

Μιλα με τον γιατρό σου ! 

Αχ καλή μου έχεις δίκαιο δεν της πολύ δίνω σημασία αλλά και η παιδίατρος δεν μου είπε και πολλά , απλά μου είπε να βάλω μια σφήνα στο στρώμα της μικρής για να μην βγάζει το γαλατάκι της και πως αν θέλω κάτι να την πάρω τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Από πάνες μια χαρά 5 την ημέρα αλλάζουμε... Ναι έκανα υπερπαραγωγή γτ το στήθος μου τρέχει από μόνο του ιδικά όταν θηλάζω από το ένα τρέχει το άλλο , θηλάζω και από τα δύο μια το ενα και μετά στην επόμενη ώρα το άλλο. 

Αχ καλή μου έχεις δίκαιο δεν της πολύ δίνω σημασία αλλά και η παιδίατρος δεν μου είπε και πολλά , απλά μου είπε να βάλω μια σφήνα στο στρώμα της μικρής για να μην βγάζει το γαλατάκι της και πως αν θέλω κάτι να την πάρω τηλέφωνο.

Πάρε την τηλέφωνο τότε ! Και πετά την πεθερά από το σπίτι ! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Από πάνες μια χαρά 5 την ημέρα αλλάζουμε... Ναι έκανα υπερπαραγωγή γτ το στήθος μου τρέχει από μόνο του ιδικά όταν θηλάζω από το ένα τρέχει το άλλο , θηλάζω και από τα δύο μια το ενα και μετά στην επόμενη ώρα το άλλο. 

Αχ καλή μου έχεις δίκαιο δεν της πολύ δίνω σημασία αλλά και η παιδίατρος δεν μου είπε και πολλά , απλά μου είπε να βάλω μια σφήνα στο στρώμα της μικρής για να μην βγάζει το γαλατάκι της και πως αν θέλω κάτι να την πάρω τηλέφωνο.

Αν ειναι τοσο πολυ το γαλα που δημιουργει προβλημα μηπως να αυξησεις την ωρα που αλλαζεις στηθος; δλδ να μην αλλαζεις στην μια ωρα αλλα στις δυο

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2019 at 5:01 ΜΜ, vicky86 είπε:

Αν ειναι τοσο πολυ το γαλα που δημιουργει προβλημα μηπως να αυξησεις την ωρα που αλλαζεις στηθος; δλδ να μην αλλαζεις στην μια ωρα αλλα στις δυο

Καλημέρα! Το έκανα αυτό που μου είπες εγώ νιώθω καλά δλδ δεν βαρενει το στήθος μου πλέον αλλά η μπέμπα συνεχίζει και είναι έτσι δλδ παρατηρώ πως δυσκολεύεται να ενεργηθει και έχει αέρια αρκετά μέσα στην ημέρα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Καλημέρα! Το έκανα αυτό που μου είπες εγώ νιώθω καλά δλδ δεν βαρενει το στήθος μου πλέον αλλά η μπέμπα συνεχίζει και είναι έτσι δλδ παρατηρώ πως δυσκολεύεται να ενεργηθει και έχει αέρια αρκετά μέσα στην ημέρα! 

H υπερπαραγωγή δεν προκαλεί δυσκοιλιότητα και αέρια. Κόψε γαλακτοκομικά και σόγια να δεις αν υπάρχει βελτίωση. Και παράλληλα, βάζε την ανάσκελα (όχι αμέσως μετά το γεύμα), χαλάρωνε ρουχαλάκια και την πάνα, και πίεζε μαλακά τα ποδια της στην κοιλιά της  (όχι μέχρι σημείου να δυσφορεί, απαλά). Θα τη βοηθήσει να ενεργηθεί και να ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Καλημέρα! Το έκανα αυτό που μου είπες εγώ νιώθω καλά δλδ δεν βαρενει το στήθος μου πλέον αλλά η μπέμπα συνεχίζει και είναι έτσι δλδ παρατηρώ πως δυσκολεύεται να ενεργηθει και έχει αέρια αρκετά μέσα στην ημέρα! 

Συμφωνω με την αργκ. Δ ειναι απο υπερπαραγωγη η δυσκοιλιοτητα

Καθε ποτε κανει κακα; πως ειναι; 

Δες αν ενοχλει κτ στην διατροφη σου. Ζεστες κομπρεσες στην κοιλια κ μασαζακι

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2019 at 12:08 ΠΜ, vicky86 είπε:

Συμφωνω με την αργκ. Δ ειναι απο υπερπαραγωγη η δυσκοιλιοτητα

Καθε ποτε κανει κακα; πως ειναι; 

Δες αν ενοχλει κτ στην διατροφη σου. Ζεστες κομπρεσες στην κοιλια κ μασαζακι

Κορίτσια πλέον είμαστε εντάξει κάνει κακά της όπως πρέπει απλά ζορίζεται έχει αέρια ίσος είναι και κολικοί γτ κλαίει κιόλας... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας..

Έχω μόλις 32 μέρες που γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω ένα πρόβλημα..έχω έντονη ροή γάλακτος είτε θηλάζει το βρέφος είτε όχι,με αποτέλεσμα,τα ρούχα μου να λερώνονται διαρκώς..Ευτυχώς,το βρεφάκι μου καταφέρνει και χορταίνει..

Δοκίμασα να βγάζω με το χέρι αλλά πάλι το ίδιο..Πείτε μου,σας παρακαλώ,ως παλαιότερες,τι θα μπορούσα να κάνω για να ρυθμιστεί η παραγωγή γάλακτος μου;

Επίσης,πότε αρχίζει το στήθος να ξεπρίζεται; 

Ευχαριατώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Chryssapan είπε:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας..

Έχω μόλις 32 μέρες που γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω ένα πρόβλημα..έχω έντονη ροή γάλακτος είτε θηλάζει το βρέφος είτε όχι,με αποτέλεσμα,τα ρούχα μου να λερώνονται διαρκώς..Ευτυχώς,το βρεφάκι μου καταφέρνει και χορταίνει..

Δοκίμασα να βγάζω με το χέρι αλλά πάλι το ίδιο..Πείτε μου,σας παρακαλώ,ως παλαιότερες,τι θα μπορούσα να κάνω για να ρυθμιστεί η παραγωγή γάλακτος μου;

Επίσης,πότε αρχίζει το στήθος να ξεπρίζεται; 

Ευχαριατώ εκ των προτέρων!

 

Αν το μωρό δυσφορεί, βάζεις το μωρό να θηλάσει για 2-3 ρουφηξιές, το βγάζεις, και ξαναθηλάζεις μόλις σταματήσει το γάλα να τινάζεται μόνο του.

Το να λερώνεσαι συνεχώς τον πρώτο μήνα είναι απόλυτα νορμαλ, δεν σημαίνει τίποτα, και δεν γίνεται να το αποφύγεις. Μπορείς να βάλεις ειδικά ενθέματα για να μη λερώνεις τα ρούχα σου αν βγεις έξω, αλλά πρόσεχε, γιατί αυξάνουν τον κίνδυνο μυκητιάσεων, και πόσο μάλλον τώρα το καλοκαίρι - το να έχεις ένα μουλιασμένο πράγμα σε επαφή με τη θηλή, δεν είναι και ό,τι καλύτερο, όσο "αδιάβροχο" κι αν λέει ότι είναι.

Υπομονή λίγες εβδομάδες, ακόμη η παραγωγή σου προσπαθεί να ρυθμιστεί. Σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού και θα ξεπρηστείς.

Σε καμία περίπτωση μην παρασυρθείς να βγάζεις έξτρα γάλα, με θήλαστρο ή με το χέρι για να κάνεις από τώρα τράπεζα, γιατί απλά θα ρυθμίσεις την παραγωγή σου πολύ παραπάνω από όσο την θες. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Chryssapan είπε:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας..

Έχω μόλις 32 μέρες που γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω ένα πρόβλημα..έχω έντονη ροή γάλακτος είτε θηλάζει το βρέφος είτε όχι,με αποτέλεσμα,τα ρούχα μου να λερώνονται διαρκώς..Ευτυχώς,το βρεφάκι μου καταφέρνει και χορταίνει..

Δοκίμασα να βγάζω με το χέρι αλλά πάλι το ίδιο..Πείτε μου,σας παρακαλώ,ως παλαιότερες,τι θα μπορούσα να κάνω για να ρυθμιστεί η παραγωγή γάλακτος μου;

Επίσης,πότε αρχίζει το στήθος να ξεπρίζεται; 

Ευχαριατώ εκ των προτέρων!

Μετά τις σαράντα μέρες ίσως και μέχρι το δίμηνο σε κάποιες περιπτώσεις ρυθμίζεται η παραγωγή. 

   Τα κακά του μωρού πως είναι? 

   Οταν βγαζεις και με το χέρι ενώ θηλάζει ικανοποιητικα το μωρό δίνεις το μήνυμα στο στήθος πως χρειάζεται και άλλο γάλα και ή κατάσταση χειροτερεύει. Άσε το μωρό να ρυθμίσει τις ποσότητες που χρειάζεται. Ακόμα θηλαζεις και απ τα δυό στήθη στο γεύμα ή απ το ένα? Κάθε πότε θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Chryssapan είπε:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί και παλαιότερα στο θέμα αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας..

Έχω μόλις 32 μέρες που γέννησα και θηλάζω αποκλειστικά αλλά έχω ένα πρόβλημα..έχω έντονη ροή γάλακτος είτε θηλάζει το βρέφος είτε όχι,με αποτέλεσμα,τα ρούχα μου να λερώνονται διαρκώς..Ευτυχώς,το βρεφάκι μου καταφέρνει και χορταίνει..

Δοκίμασα να βγάζω με το χέρι αλλά πάλι το ίδιο..Πείτε μου,σας παρακαλώ,ως παλαιότερες,τι θα μπορούσα να κάνω για να ρυθμιστεί η παραγωγή γάλακτος μου;

Επίσης,πότε αρχίζει το στήθος να ξεπρίζεται; 

Ευχαριατώ εκ των προτέρων!

Το στήθος μετά το τρίμηνο δεν θα το νιώθεις πολύ πρησμένο. Πάλι θα είναι γεμάτο αλλά θα έχει ρυθμιστεί η παραγωγή. Σε καμία περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις θήλαστρο. Με το χέρι δεν επηρεάζεται τόσο η αύξηση παραγωγής, μπορεις να το κάνεις για να αποσυμφοριζεσαι. Προσπάθησε να αποφεύγεις τις πολλές εναλλαγές στήθους στο ίδιο γεύμα. Μην ανησυχείς, όσο περνάει ο καιρός και εδραιώνεται ο θηλασμός θα φτιάξει η κατάσταση. 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...