Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

11 μηνών και ακόμα προσπαθούμε να κοιμηθούμε όλο το βράδυ! Τι να κάνω;

annaplani

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, αν και η μέρα είναι λίγο δύσκολη όταν δεν έχεις κοιμηθεί τη νύχτα! Αλλά μπαίνω στο θέμα.

Η μπεμπούλα μας είναι σχεδόν 11 μηνών και παρ'όλες τις προσπάθειες να κοιμηθεί συνεχόμενα όλο το βράδυ το μόνο που καταφέραμε είναι να κάνουμε μια τρύπα στο νερό! :-( Θα ξυπνήσει κάθε βράδυ στις 4:00 ( με την καινούρια ώρα στις 5:00 ) και θα στριφογυρίζει μέχρι να την ταΐσουμε. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι αυτό συμβαίνει γιατί μάλλον δε χορταίνει, οπότε να προσθέσουμε ένα ακόμα γευματάκι στις 9:00 το βράδυ και μετά στις 11:30 το γάλα της. Οπότε τρώει στις 6:30 τα λαχανικά μας με το κρεατάκι ή το κοτοπουλάκι, στις 9:00 γιαουρτάκι, ή λίγο ρυζάλευρο και τέλος στις 11:30 γάλα που τώρα βάζουμε και δυο κουταλίτσες κρέμα ΝΟΥΝΟΥ "Κοιμάμαι και μεγαλώνω". Το αποτέλεσμα; Μηδέν εις το πηλίκον. Ξυπνάει πάλι την ίδια ώρα! Πιστεύω ότι αποκλείεται να πεινάει, μάλλον ξυπνάει από συνήθεια, αλλά πώς να της την κόψω αυτή τη συνήθεια; Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη! :-)

Διαφημίσεις

εγω με τα διδυμακια τους αλλαξα το τελευταιο γαλα με κρεμα και απο 6 μηνων κοιμουνται σερι-δοκιμασε το και συ!επισης οταν ξυπναει το βραδυ μη την μιλας καθολου-δωστην νερακι και ξαναβαλτην για υπνο μια δυο φορες θα μαθει.

Αχ, momitsi μου, χθες το βράδυ δοκίμασα να της δώσω κρέμα! Έγινε ο κακός χαμός!!! Το αγαπάει πολύ το γαλατάκι της, εγώ της έδινα κρέμα και αυτή μου έδειχνε το μπιμπερό! Αποτέλεσμα; Από τη σύγχιση έπαθε υπερένταση, μετά ήθελε να παίξει, μετά ήθελε να τραγουδήσει "ντανταντα, μπαμπαμπα" σε όλες τις πιθανές κλίμακες και τελικά κοιμηθήκαμε 2:00 η ώρα τα ξημερώματα. Κατά τις 5:00 άρχισε να στριφογυρίζει, αλλά τελικά κοιμήθηκε μέχρι τις 11:00 το πρωί σερί! Μήπως το βράδυ αντί να την ταΐζουμε να κάνουμε πάρτυ;;;:lol::lol::lol:

χιχιχιχι!γελαω μωρε με τον πονο σου.....κοιτα δεν θα ειναι ευκολο,σιγα σιγα εχει μαθει σε ενα προγραμμα και λογικο να παθει ντουβρουτζα το μωρο,δωστην γαλα λιγοτερο και στο ενδιαμεσο κανα δυο κουταλιες κρεμα φαε και συ στην αναγκη να δει,μην την πιεζεις ή απο πριν δωσε κρεμα και μετα λιγο γαλα για να μπει στο προγραμμα της και κοιτα οσο την παιζεις και κουραζετε τοσο θα κοιματε.και οπως σου ειπα το βραδυ αν ξυπνησει δεν την μιλας ΚΑΘΟΛΟΥ.πιστευω με υπομονη σε μια βδομαδα θα στρωσει και ξερεις κατι πρεπει να χαλαρωσεις πρωτα εσυ για να ηρεμησει και η μικρη.

Και εμενα για 6-7 μερες το εκανε αυτο,ξυπνουσε στις 5 ακριβως λες και ειχε

ξυπνητηρι και αρχιζε να στριφογυρναει.

Εγω τον επερνα αγκαλια για να τον ταισω ετσι ξυπνουσε και κοιμοτανε μετα απο κανα 2 ωρες.

Την τελευταια μερα σηκωθηκε ο αντρας μου,δεν του μιλησε καν μαλιστα ειχε

και τα ματια του κλειστα οση ωρα τον ταιζε.

Κοιμηθηκε αμεσως.

Εμεις ευτυχως τα παμε καλα με τον υπνο,κοιμομαστε κατα τις 11 με 11:30 και

ξυπναμε στις 10.

Απο την αρχη ημουν τυχερη στο θεμα του υπνου.

Σπανιες φορες ξυπναει στο ενδιαμεσο για να πιει γαλα.

Δοκιμασε στο τελευταιο γευμα της να της βαλεις και λιγο ρυζαλευρο μεσα.

Ετσι κανει η πεθερα μου οταν τον εχει στο σπιτι,εγω του δινω κανονικα γαλα.

Απλα πριν το γαλα,κανουμε μπανιο επι μιση ωρα,παιζουμε και κουραζεται που κοιμαται με το μπιμπερο στο στομα.

Ελευθερια ειναι να εισαι αερας και να μην

σε αναπνεει κανεις...:rolleyes:

Διαφημίσεις