Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kακή σχέση με πεθερά και μεγάλωμα παιδιών!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,

εχω και εγω ενα θεματακι με την πεθερα μου.

Οταν ερχεται σπιτι να δει το μπεμπη (15 μηνων) γινεται το εξης σκηνικο:

Τον συγκρινει συνεχως με αλλα παιδακια γνωστων και μη, για ολα τα θεματα (περπατησε, μιλησε, κ.τ.λ)

Ειναι 100% σιγουρη οτι ο ανδρας μου (ο πασας της) περπατησε 8 μηνων και μιλησε 9 μηνων αρα το δικο μου παιδι εχει αργησει λιγο εξαιτιας των δικων μου γονιδιων (δεν το εχει διατυπωσει ετσι αλλα αυτο εννοει)

Αν κανουμε το λαθος και της πουμε οτι το παιδι δεν ειναι καλα (π.χ εχει λιγο πυρετο, βηχει,...) παιρνει τηλεφωνο μια γνωστη της παιδιατρο να τσεκαρει τι πρεπει να κανουμε γιατι πιστευει οτι οτι ο δικος μας παιδιατρος δεν ξερει.

 

Μπορει να περιγραψω απειρα τετοια περιστατικα.

 

Με λιγα λογια αγνοει τον ανδρα μου και εμενα στην γιατι αυτη μεγαλωσε 2 παιδια και ξερει και εμεις πιστευει οτι δεν ξερουμε τιποτα.

 

Ευτυχως δεν χρειαζεται να κραταει τον μικρο αλλα οταν ειναι να ερθει στο σπιτι με πιανει πονοκεφαλος προκαταβολικα. Για την ωρα ακολουθω την τακτικη απο το ενα μπαινει απο το αλλο βγαινει.

 

Αλλα φοβαμαι οτι δεν θα κρατηθω καμια μερα και θα τα ακουσει.

 

Εχετε καμια συμβουλη????

 

ααα και το ευτραπελο:

δηλωση πεθερας "Μην βαζεται το θερμομετρο στον πωπο του μωρου γιατι ειναι αγορι. Ο γιατρος δεν ξερει τι σας λεει εγω μεγαλωσα 2 αγορια και ξερω" :-P

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γλυκεια μου sad_sam τα εχω ζησει οσα περιγραφεις....με τη διαφορα οτι ο αντρας μου παντα την υποστηριζε και με ακυρωνε ακομη και μπροστα της...και χρηστιμοποιω χρονο παρελθοντικο γιατι πλεον εχουμε χωρισει.

Το βασικο ειναι να εισαι καλα με τον αντρα σου και ολα τα αλλα εινα ασημαντα!Αν τα βρισκετε εσεις οι δυο και δεν επηρεαζει με αυτα που λεει τον αντρα σου, απλα κανε οτι δεν καταλαβαινεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΤΟΛΜΑΩ.ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΩ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΛΛΟΥ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ Κ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑΙΖΕ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ Κ ΕΜΕΝΑ.ΜΑΣ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΦΑΓΗΤΟ.ΟΣΟ Κ ΑΝ ΤΗΣ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΓΗΤΟ Η ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΕΓΩ,ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΕΦΕΡΝΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΠΟΙΟΥΜΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΨΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ.Κ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΑΝ ΔΕΧΤΩ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΑΡΡΟΣ Κ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Κ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΤΑΝ ΕΜΜΕΣΑ Κ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΟΧΙ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΝΑΙ ΑΥΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΟΓΡΑΨΩ.ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

Kλασική περίπτωση πεθεράς που θα ανακατεύεται , πότε μπήκατε, πότε βγήκατε, τι φάγατε, γιατί αργήσατε κλπ......Δε μας είπες κάτι πολύ σημαντικό όμως......για ποιό λόγο μένετε πάνω κάτω? Και τί λέει ο αρραβωνιαστικός για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

α)Υπάρχει περίπτωση να μην μένετε πάνω - κάτω;;;

 

β) Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσεις να "αξιοποιήσεις" ένα μέρος της παρεμβατικότητας προς όφελός σου;; Τί εννοώ...Με ένα νεογέννητο ή κανά-δυό παιδιά γενικότερα, το να γλιτώσεις το μαγείρεμα ίσως είναι μια σημαντική βοήθεια...Θέλω να πω, μήπως μπορείς να βρεις μια ισορροπία, του τύπου να της αφήνεις κάποιες παρεμβάσεις ώστε να την έχεις ευχαριστημένη με το να συνεισφέρει με κάποιους τρόπους;

 

γ) Αν σε ειρωνεύεται και δεν υπολογίζει τη γνώμη σου, θα πρέπει κι εσύ να της απαντάς σε στυλ "σφάξιμο με το γάντι", και να επιστρατεύσεις τη σχετική διπλωματία και τους κατάλληλους ελιγμούς ώστε να επιβληθείς...Συνήθως με τον καιρό και πάλι επέρχεται μια ισορροπία...Δηλαδή και οι πεθερές κάπως "μαζεύονται" και εμείς προσαρμοζόμαστε και βρίσκεται ένας κώδικας επικοινωνίας, έστω και τυπικής...

 

δ) Τώρα, αν πρόκειται για ανίατη περίπτωση αληθινά κακιασμένου και κομπλεξικού ατόμου, σε παραπέμπω στο (α) :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρώγεται τουλάχιστον το φαγητο της;

 

Αν δεν μιλήσεις στο σύντροφο σου για αυτο, θα την βγάλεις έτσι μια ζωή! Η μιλά του να κάνει κάτι να σε υποστηρίξει η φύγε τώρα που δεν έχεις παιδια... Η απλα μετακόμισε!

Link to comment
Share on other sites

πέθανα στα γέλια...........

 

Χα!! Δυστυχώς έχω κακή εμπειρία απο την μάνα μου - απο το πουθενά δεν τρώγεται το φαγητο της. Ήρθαμε τα Χριστούγεννα και τον λυπήθηκα τον άντρα μου ... Έπεσε πολυ σουβλακι!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μου μαγείρευε κ μένα η πεθερά μου κάθε μέρα....μακάρι να έμενε από κάτω ώστε να έχω βοήθεια με τα παιδιά....

Οταν δεν μας τα κάνουν , στραβώνουμε...όταν μας τα κάνουν χαλιόμαστε..

Εεεε ας αποφασίσουμε τι θέλουμε...

Όσο για την παρεμβατικότητα, ειναι στην καθημερινότητα κ στην οικειότητα που αισθάνεται ο καθένας....εγώ πιστεύω πως χρειάζεται διπλωματία για να περνάνε όλοι καλά...δεν ειναι κακό που κ που να σιωπούμε...πρεπει να δείχνουμε κ ένα άλφα σεβασμό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως καταλαβαίνουν που τους παίρνει. Εμένα η πεθερά μου έχει τρελή τάση παρεμβατικότητας και μάλιστα όχι με τρόπο άμεσο, αλλά στα μουλωχτά. Π.χ. στη σαλάτα βάζει λεμόνι, ενώ εγώ βάζω ξύδι. Γούστα. Όταν πάω σπίτι της εννοείται πως τρώω ό,τι βάζει στο τραπέζι και δε μιλάω. Τις προάλλες είχαν έρθει επίσκεψη. Μαγειρεύουμε μαζί, φτιάχνω τη σαλάτα, της ζητάω μέχρι να σερβίρω τα πιάτα να βάλει ξύδι στη σαλάτα. Το κάνει. Καθόμαστε να φάμε... παίρνει σαλάτα και ρωτάε: "ξύδι έβαλες στη σαλάτα;" Εννοείται πως λύθηκα στα γέλια και μετά όταν την αγριοκοίταξε ο πεθερός μου και του λέει: "τι με κοιτάς έτσι" έπεσα σχεδόν από την καρέκλα από τα γέλια.

 

Στο θέμα μας. Εγώ τη μικρή την πήγα στο βρεφικό 12,5 μηνών, όχι μόνο γιατί δεν είχα άλλη επιλογή (είναι όλοι μακριά), αλλά και αλλιώς να ήταν δε θα το άφηνα στην πεθερά μου. Και εξηγούμε. Η γυναίκα είναι πολύ άξια να βοηθήσει στη φροντίδα ενός παιδιού. Έχει βοηθήσει σημαντικά μια ανηψιά της που είχε χάσει νωρίς τη μαμά της στα δύο της παιδιά. Και σωστά τα τάιζε και πρόγραμμα τους είχε και απ' όλα. Δηλαδή στη φροντίδα ειλικρινά δεν παίζεται. Αυτό όμως που έκανε μετά ήταν να λέει σε όλους πόσο καλύτερα φροντίζει εκείνη τα παιδιά από τη μάνα τους, πόσο περισσότερο τα προσέχει, πόσο καλύτερα τα διαπαιδαγωγεί και ότι τα ίδια τα παιδιά της έλεγαν πως δεν θέλουν να γυρίσουν στη μαμά τους και ότι θέλουν να μείνουν για πάντα μαζί της :evil:, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει, γιατί είχε τύχει πάρα πολλές φορές να είμαι παρούσα όταν ερχόταν η μαμά τους και φαινόταν πόσο πολύ τους είχε λείψει. Ακόμη και καλοκαίρια που της τα άφηνε Δευτέρα - Παρασκευή στο εξοχικό και ερχόταν Σ/Κ, την Κυριακή το βράδυ που έφευγε συνέχεια έλεγαν τα πιτσιρίκια στη μαμά τους να τα πάρει μαζί.

Επειδή, λοιπόν, τα είχα δει αυτά και είχα ακούσει και άλλα, όπως ότι όλα τα παιδάκια συγγενών που όλα τα χρόνια της μπορεί να τα είχε κρατήσει καμιά ώρα, κάνα απόγευμα, κλπ. την προτιμούσαν από τη μαμά τους, πραγματικά δε θα ήθελα να λέει τα ίδια για το δικό μου το παιδί. Εδώ, είχε έρθει 1 μήνα να με βοηθήσει και το κράταγε το μωρό 9 - 2 που δούλευα και της ξέφυγε σε μια συγγενή μπροστά μου ότι εκείνη έχει μεγαλώσει το παιδί (το οποίο τότε ήταν 6 μηνών). Εννοείται, βέβαια, ότι της απάντησα καταλλήλως :mrgreen:.

 

Με την πεθερά μου γενικά είμαστε η νύχτα με τη μέρα και φυσικά ώρες - ώρες τη βαριέμαι και φυσικά μου τη δίνει μερικές φορές με αυτά που λέει, άλλα δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να μαλώσω. Την αφήνω να λέει, όταν βαριέμαι ή τσαντίζομαι απλά φεύγω και έχω ξεκαθαρίσει (αυτό ισχύει και για τους γονείς μου, βέβαια) ότι κουμάντο στο παιδί μου κάνω μόνο εγώ, με κίνδυνο ακόμη και να χαρακτηριστώ υπερβολική. Οπότε, τα περιθώρια που τους έχω δώσει είναι στενά..... πολύ στενά και έτσι μπορούμε να συνυπάρχουμε αρμονικά, χωρίς να τρελαινόμαστε κιόλας ο ένας για τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mkcm μάλλον πολλές πεθερές έχουν αυτο το υφακι κοινό χαρακτηριστικό!!

 

Εμενα η δικιά μου γλυκύτατος γυναίκα, αλλά ΠΟΤΕ δεν της ζήτησα να με βοηθήσει! Ο λόγος; Βοηθάει πολυ την άλλη νύφη της με την ανιψιά μου και λέει σε ολο τον κοςμο πόσο πολυ βοηθάει... Ο δε 'γλυκύτατος' πεθερικά μου, μας είπε οτι το κοριτσάκι προτιμάει την πεθερά μου πιο πολυ παρά την μάνα της ... Εφριξα! Ποτε δεν ζήτησα τίποτα και το έχει παράπονο!

Εξαρτάται τι θέλει η καθεμιά, εγω προσωπικά προτιμάω την ησυχία μου, να μην έχω κανένα απο πάνω μου, και ας πληρώνω μια περιουσία στους παιδικούς και ας ειμαι πτώμα!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑχχχχ κορίτσια, η δικιά μου είχε τόσο αφάνταστη λαχτάρα για αυτό το παιδί που με τον άντρα μου είμασταν σίγουροι ότι αν μπορούσε θα την έπαιρνε να ζήσουν μαζί σε μέρη εξωτικά. Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω από τα πρώτα 2 χρόνια, κόντευε να με τρελάνει η κτητικότητά της.

Ευτυχώς τα πράγματα τα έβαλε στη θέση τους το κοριτσάκι μου, τους έδειξε για τα καλά ποιά είναι η θέση τους και πόσο εκτός συναγωνισμού είμαι!!! :rolleyes:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

δηλωση πεθερας "Μην βαζεται το θερμομετρο στον πωπο του μωρου γιατι ειναι αγορι. Ο γιατρος δεν ξερει τι σας λεει εγω μεγαλωσα 2 αγορια και ξερω" :-P

 

Οκ, και είναι τόσο απαραίτητο αυτό? Και εγω αγόρια μεγαλώνω, αλλά και κορίτσια να μεγάλωνα, θερμόμετρο στο κωλίνο ΔΕΝ θα έβαζα..!! Γιατί να το βάλω εκεί? Χάθηκε η μασχάλη του παιδιού? Εγω ανατριχιάζω στην ιδέα, γιατί να ταλαιπωρήσω τόσο το παιδί (γιατί δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο πράγμα, να σου χώνουν κάτι στο κ&%#, μην μου πεις..). Εδώ στον μεγάλο μου, κάποια στιγμή είχε χρειαστεί να βάλουμε υπόθετο γλυκερίνης και δεν του το έβαλα εγώ...με τα χίλια ζόρια το έκανε ο άντρας μου!!!

Μην γινόμαστε υπερβολικές, μπορεί να έχουν χίλια κακά και κάποιες όντως φέρονται άσχημα και απρέπως στις νύφες, αλλά δεν έχουν ΠΑΝΤΑ αδικο, μπορεί και μία από αυτές να έχουν δίκιο :-)

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑ.

ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ;

ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΚΑΤΗΛΛΗΜΕΝΗ.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΟΙ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ. :evil: ΝΕΥΡΙΑΖΕΙΣ Η ΔΕΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙΣ. ;

ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΕΙ ΟΜΩΣ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ)

ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ, ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ, ΜΕ ΥΦΟΣ, ΑΠΟΤΟΜΑ, ΜΕ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ. ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ (ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;) ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΤΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ;

ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΑΥΤΟ, ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΟ, ΜΗ ΕΤΣΙ , ΜΗ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΥΣΑ Η ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΤΙΡΙΑ; ΓΙΑΤΙ ; ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΧΙ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.. ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ;

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ. ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ (ΕΛΠΙΖΩ ΗΡΕΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΗ) ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ανδριάννα μάλλον είσαι όντως προκατειλημμένη όπως και η ίδια είπες κοπέλα μου. Σχόλια για το φαγητό κάνουν όλες οι μαγείρισσες, και μια φίλη σου να ήταν θα έλεγε εγώ ρε συ το κάνω έτσι, γιουβέτσι κλπ. Παραδέχεσαι οτι σε βοηθούσε και μόνη σου της ζήτησες να σταματήσει, αυτό κατάλαβα απ τα λεγόμενά σου. Οπότε?

Αυτά που τόσο ωραία είπες σε εμάς, το ίδιο ωραία θα τα πεις και σε εκείνη, και στη μαμά σου, και στον όποιο......θα δώσεις να καταλάβουν οτι τη διαπαιδαγώγηση θέλεις να την έχετε αποκλειστικά οι γονείς.

Αλλά και λίγο να κακομάθουν το παιδί οι παππούδες, μην κάνετε έτσι πια ρε κορίτσια. Από αγάπη το κάνουν, δε θα πάθει το παιδί κάτι επειδή η γιαγιά του κάνει χατιράκια. Εκτός αν είναι όλη μέρα με τη γιαγιά, εκεί ναι, να πω, πρέπει να μπουν όρια. Αλλά να δει τη γιαγιά που και που και να του κάνει χατίρια, νομίζω είναι σύνηθες.

Ξέρετε πόσες γιαγιάδες υπάρχουν που δε δίνουν δεκάρα? Που στον κόσμο λένε οτι θυσιάζονται και ούτε πατάνε να δούνε τα εγγόνια τους? Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας....εκτός αν σου έκανε κάτι σοβαρό και δεν θέλεις να το πεις......πάντως αυτά που είπες είναι μέσα στα πλαίσια.....δε βλέπω κάτι τραγικό.

 

*τι ηλικία έχει το παιδάκι σου?

* για πόσο συχνές επισκέψεις μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Ανδριάννα μάλλον είσαι όντως προκατειλημμένη όπως και η ίδια είπες κοπέλα μου. Σχόλια για το φαγητό κάνουν όλες οι μαγείρισσες, και μια φίλη σου να ήταν θα έλεγε εγώ ρε συ το κάνω έτσι, γιουβέτσι κλπ. Παραδέχεσαι οτι σε βοηθούσε και μόνη σου της ζήτησες να σταματήσει, αυτό κατάλαβα απ τα λεγόμενά σου. Οπότε?

Αυτά που τόσο ωραία είπες σε εμάς, το ίδιο ωραία θα τα πεις και σε εκείνη, και στη μαμά σου, και στον όποιο......θα δώσεις να καταλάβουν οτι τη διαπαιδαγώγηση θέλεις να την έχετε αποκλειστικά οι γονείς.

Αλλά και λίγο να κακομάθουν το παιδί οι παππούδες, μην κάνετε έτσι πια ρε κορίτσια. Από αγάπη το κάνουν, δε θα πάθει το παιδί κάτι επειδή η γιαγιά του κάνει χατιράκια. Εκτός αν είναι όλη μέρα με τη γιαγιά, εκεί ναι, να πω, πρέπει να μπουν όρια. Αλλά να δει τη γιαγιά που και που και να του κάνει χατίρια, νομίζω είναι σύνηθες.

Ξέρετε πόσες γιαγιάδες υπάρχουν που δε δίνουν δεκάρα? Που στον κόσμο λένε οτι θυσιάζονται και ούτε πατάνε να δούνε τα εγγόνια τους? Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας....εκτός αν σου έκανε κάτι σοβαρό και δεν θέλεις να το πεις......πάντως αυτά που είπες είναι μέσα στα πλαίσια.....δε βλέπω κάτι τραγικό.

 

*τι ηλικία έχει το παιδάκι σου?

 

ΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΗ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΓΡΑΦΩ. ΚΑΙ ΕΝΑ ΨΙΛΟΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΛΥΣΑΜΕ ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ. ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ, Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ;

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ, ΟΤΙ, ΟΤΙ , ΟΤΙ . ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ. ΓΙΝΕΤΑΙ ; ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ. ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΚΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ. ΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΕ ΕΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ;

ΚΑΙ ΟΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΟΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΦΑΜΕ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙ, ΤΙ , ΤΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ . ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ, ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ, ΚΑΚΙΑ, ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΕΘΕΡΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ "ΕΛΑ ΜΩΡΕ, ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ. ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΜΑ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΓΙΑ". ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ, ΕΝΑ ΒΛΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ, ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ ΝΕΥΡΙΑΖΟΥΝ.

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1 1/2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΣΚ.

(ΝΙΟΠΑΝΤΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΚΑΘΕ ΠΣΚ ΛΟΓΩ ΠΕΘΕΡΑΣ. Ε ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΑΦΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙ )

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι η κοπέλα που έγραψε στο καφέ με το ίδιο ψευδώνυμο, θα πρότεινα μόνο να σκεφτείς τον άντρα σου που τόσα του καταλογίζουν οι δικοί σου και να μην του προκαλείς περαιτέρω άγχος.......μέχρι πριν λίγο μένατε με τους δικούς σου, ίσως γι αυτό τώρα έρχεται η πεθερά που σας βρήκε free....αλλά ΟΚ ας έρθει μια μέρα, δεν είναι ανάγκη να κλείνεστε μέσα ΠΣΚ νομίζω......

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι η κοπέλα που έγραψε στο καφέ με το ίδιο ψευδώνυμο, θα πρότεινα μόνο να σκεφτείς τον άντρα σου που τόσα του καταλογίζουν οι δικοί σου και να μην του προκαλείς περαιτέρω άγχος.......μέχρι πριν λίγο μένατε με τους δικούς σου, ίσως γι αυτό τώρα έρχεται η πεθερά που σας βρήκε free....αλλά ΟΚ ας έρθει μια μέρα, δεν είναι ανάγκη να κλείνεστε μέσα ΠΣΚ νομίζω......

 

Η ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΡΧΟΤΑΝ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ FREE. ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΩΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΩ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΟΧΙ. (ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ. ΕΧΟΥΝ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ. )

ΜΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΠΣΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΙΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΜΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. Ε ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ Η ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη

Οι σχέσεις μεταξύ των γονέων ή του ζευγαριού, αλλά και όλης της οικογένειας, είναι συνήθως εύθραυστες - η ανάγκη για άμεση αναζήτηση απόψεων/συμβουλών για πιο προσωπικά θέματα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη.

Διαβάστε το μήνυμά μας, για βρείτε το σωστό σημείο ανάρτησης τέτοιων δημοσιεύσεων !

-----------------------------------------------------------------

 

Γενικοί κανόνες : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

 

Το forum της ΕΕΕΓ parents.org.gr (με βάση το καταστατικό της http://parents.org.gr/news/a245), βρίσκεται στην διάθεση των μελών για την τοποθέτηση ενημερωτικών θεμάτων και ερωτημάτων/ανταλλαγής πληροφοριών που θα βοηθήσουν μελλοντικούς αναγνώστες/γονείς.

 

Για συζητήσεις που αφορούν συγκεκριμένα γεγονότα στην σχέση σας και εξέλιξή της, που έχουν πιο προσωπικό χαρακτήρα* και αφορούν την καθημερινή σας συνεννόηση με την παρέα σας, ή άλλα μέλη που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες/αγωνίες με εσάς,

παρακαλούμε κάντε χρήση του parentscafe.gr συγκεκριμένα στην ενότητα

 

Σχέσεις http://parentscafe.gr/forumdisplay.php?f=170

 

Η θεματολογία αυτής της συζήτησης/topic/thread, δεν ανήκει σε καμία απο τις ενημερωτικές κατηγορίες οι οποίες είναι επιθυμητό να δημοσιεύονται στο parents.gr (νομικά θέματα για διαζύγιο, παιδαγωγικά θέματα αντιμετώπισης κρίσεων στην σχέση κτλ) και για αυτό το λόγο θα μεταφερθεί στο αρχείο.

 

*Η ενότητα Σχέσεις, η οποία φιλοξενούσε τις αντίστοιχες δημοσιεύσεις στο parents.gr έκλεισε για νέα θέματα στις 15 Φεβρουαρίου, και έχει μεταφερθεί στην ενότητα που προαναφέραμε, στο ParentsCafe.gr.

 

-----------------------------------------------------------------

Οδηγίες εγγραφής στο Parentscafe.gr :http://parentscafe.gr/showthread.php?t=234

Οδηγίες ανάκτησης κωδικού:

Σημείωση

Αν το θέμα στο οποίο συμμετέχετε κλειδωθεί με την συγκεκριμένη ανακοίνωση παρακαλούμε

α]

μην ανοίγετε νέο θέμα ως συνέχεια του θέματος που συμμετείχατε

β]

μην ανοίγετε ειδικά νέο θέμα στο
για να ανακοινώσετε την δημιουργία νέου θέματος στο
.

Μπορείτε αν επιθυμείτε να ενημερώσετε τα υπόλοιπα μέλη με το να τοποθετήσετε την είδηση στην υπογραφή σας ή να κάνετε χρήση των προσωπικών μηνυμάτων.

Σε περίπτωση που ανοίξετε νέο θέμα στο parents.gr είτε ως συνέχεια κλειδωμένου θέματος είτε με σκοπό την ανακοίνωση νέου θέματος στο parentscafe.gr θα λάβετε κάρτα ειδοποίησης που θα σας ενημερώνει για τους κανόνες του forum της ΕΕΕΓ και ίσως συνοδεύεται από ολιγοήμερη απενεργοποίηση του λογαριασμού σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...