Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kακή σχέση με πεθερά και μεγάλωμα παιδιών!!


Recommended Posts

θέλω να εκφράσω τον πόνο μου, για να φύγει από μέσα μου!!! Ειμαι παντρεμένη 10 χρονια, αργησα να κάνω τα παιδια μου λογω προβληματων που ειχαμε και μετα απο 5 χρονια και 5 εξωσωματικες και χιλια δυο βασανα και προβληματα τα καταφεραμε. Με τα πεθερικα μου ειχαμε παντα καλη σχεση, απο τοτε που γεννησα ομως μετα απο 10 χρονια, πρωτη μερα στο μαιευτηριο αρχισαν τα "σκουρα". Να μην σας λεω πολλες λεπτομερειες αλλα απο τοτε αρχισε ο πολεμος, σηκωθηκε και εφυγε την πρωτη μερα που γεννησα στο μαιευτηριο διοτι λει της μιλησα αποτομα(καμια σχεση,εγω ποναγα πολυ ειχα παρα πολλα προβληματα και της ειπα μεσα στον πονο μου να μην μου λεει συνεχεια τι να κανω γιατι δεν μπορω ποναω πολυ!! Εκεινη παρεξηγηθηκε ασχημα αρχισε να με βριζει στον ανδρα μου και απο τοτε αρχισε ο πολεμος και απο μερους μου γιατι το θεωρησα απαραδεκτο,ανθρωπος που ποναει να του φερεσαι τοσο ακαρδα και μεσα σε τοσα προβληματα υγειας!!! Και απο τοτε σχεδον καθε μερα μαλωναμε με την πεθερα μου, η οποια κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ αυταρχικη και το καταλαβα απο τη μερα που αρχισε να μπαινει καθημερινα στο σπιτι μου λογω του οτι ηθελε να βλεπει τα μωρα(ειναι διδυμα). Τωρα τα μωρα ειναι 11 μηνων, μου τα κραταει οταν παω στη δουλεια, αλλα το κλιμα μεταξυ μας ειναι πολυ ασχημο, εχουμε κανει προσπαθειες να τα ξαναβρουμε αλλα δυστυχως απετυχαν, θελεις ο εγωισμος θελεις τα πολυ κακα λογια που ξεστομιστικαν πολλες φορες σε πολλους καβγαδες, και απο τις δυο μεριες δυστυχως δεν μπορω να ξεχασω την σκληροτοτητα της, και αν σας αναφερω τι μου εχει σουρει θα φριξετε!!!

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι ειναι 8 ωρες σχεδον καθημερινα με τα παιδια μου, δεν της εχω εμπιστοσυνη στο τι μπορει να τους λεει εναντιον μου(γιατι οταν ειμαστε μαζι και γυρναω απο τη δουλεια, ποτε δεν αναφερει στα παιδια τιποτα για μενα πχ ήρθε η μαμα και τα σχετικα παρα μονο για το γιο της, τον μπαμπα τους δηλ. Ο ανδρας μου εχει προσπαθησει να την συνεφέρει αλλα δυστυχως τα πραγματα δεν φτιαχνουν, ειμαστε ακρως τυπικες και οι δυο, και αυτο θελω και γω, αλλα οταν παω στη δουλεια το στομαχι μου γινεται κομπος με το τι μπορει να λεει στα παιδια επειδη δεν με χωνευει, και το εισπρατω καθημερινα!!! Κανω υπομονη για 2 χρονια τουλαχιστον μεχρι να τα παω στον παιδικο!!

Δεν θελω να ειμαι αχαριστη μου κραταει τα παιδια ενα ατομο του οικογενειακου μου περιβαλλοντος αλλα δυστυχως εγω δεν της εχω εμπιστοσυνη, ο ανδρας μου δεν το καταλαβαινει αυτο γιατι ειναι μανα του, και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για κατι αλλο.

Αυτα, τα ειπα να ξελαφρωσω λιγο, περιμενω πως και πως να ερθει το Σαβ/κο να τα χαρω λιγο γιατι λογω δουλειας αισθανομαι τυψεις που δεν τα βλεπω οσο θελω, και τα λαχταραω αλλα απο το ασχημο κλιμα φοβαμαι να γυρισω σπιτι μου να αντικρυσω την πεθερα μου και τα μουτρα που συνεχως εχει εξαιτιας μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε καταλαβαίνω .....είναι κρίμα οι σχέσεις σας να είναι τόσο άσχημες...αλλά αφού δεν έχεις άλλη επιλογή αυτή την στιγμή θα πρέπει να την εμπιστευτείς θες δεν θες ,απλώς προσπάθησε να μην τις δίνεις δικαιώματα να λέει άσχημα λόγια για σένα..κάνε υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σου πω πως από τη στιγμή που τα παιδιά σου έχουν μια ιδιαίτερη και μοναδική σχέση μαζί σου και αυτό κανεις δεν μπορεί να σας το πάρει. Είσαι η μανούλα τους και ό,τι και αν ακούν να είσαι σίγουρη ότι δεν τα επηρεάζει. Άλλωστε να ξέρεις πως αν κάτι τους λέει για σένα άσχημο κάποια στιγμή τα ίδια τα παιδιά θα το πετάξουν και θα το μάθεις κι εσύ και ο άντρας σου και αυτό αν δεν το σκέφτεται η πεθερά σου είναι τουλάχιστον αφελής (για να μην χρησιμοποιήσω καμιά άλλη έκφραση). Μεγαλώνοντας τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα και από εμπειρία με άλλα παιδάκια (η μικρή μου είναι πολύ μικρή ακόμα) σου λέω ότι τα παιδιά δεν κρατάνε μυστικά! Κάποια στιγμή θα σου τα πουν όλα από μόνα τους. Εγώ που επίσης δεν έχω την καλύτερη σχέση με την πεθερά μου σκοπεύω να τη ρωτήσω μεγαλώνοντας αν περνάει καλά, τι γίνεται και αν έχει παράπονα. Και έτσι και μάθω τίποτα άσχημο...ουέ και αλίμονο!

Πάντως εγώ δεν θα ανησυχούσα τόσο στη θέση σου. Άλλο πράγμα η μανούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας την να λέει........άμα λέει , μην τρελαίνεσαι κιόλας :)

Αν της έχεις εμπιστοσύνη πως μπορεί να φροντίσει δυο μωρά........σκέψου πόσο τυχερή είσαι που έτσι μπορείς και πας στην δουλειά σου.

Υποθέτω πως και η δουλειά σου είναι σημαντική για σένα.

Και στον παιδικό να πάνε μην την ξεφορτωθείς , διότι τα παιδιά αρρωσταίνουν κάθε τρεις και λίγο :wink:

Γενικός θέλει διπλωματία το θέμα.

 

Και μην ανησυχείς....μάνα των παιδιών σου είναι μόνο μια :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Ας την να λέει........άμα λέει , μην τρελαίνεσαι κιόλας :)

Αν της έχεις εμπιστοσύνη πως μπορεί να φροντίσει δυο μωρά........σκέψου πόσο τυχερή είσαι που έτσι μπορείς και πας στην δουλειά σου.

Υποθέτω πως και η δουλειά σου είναι σημαντική για σένα.

Και στον παιδικό να πάνε μην την ξεφορτωθείς , διότι τα παιδιά αρρωσταίνουν κάθε τρεις και λίγο :wink:

Γενικός θέλει διπλωματία το θέμα.

 

Και μην ανησυχείς....μάνα των παιδιών σου είναι μόνο μια :wink::wink::wink:

 

συμφωνώ :cool: υπομονή :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zafiri βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα.Δε τα πηγαίνω καθόλου καλά με τη πεθερά μου αλλά αναγκαζομαι να της αφήνω εκεί το μωρό μου για τις ώρες που δουλεύω και μόνο γιατί ξέρω ότι το αγαπάει και θα το προσέχει.Δε ξέρω αν λεει κάτι για εμένα στο μωρό πάντως σε όλους τους άλλους και ειδικά στη κόρη της με κατηγορεί συνέχεια.Εγω το έχω πάρει απόφαση ότι η γυναίκα δεν έχει με τη να ασχοληθεί στη ζωή της και ασχολείται με εμένα.Δε χαλιέμαι πλέον απλά την χρησιμοποιώ για το παιδί μου.Έχουμε πολύ τυπικές σχέσεις με το που θα γυρίσω από τη δουλειά θα πάρω το παιδί μου και θα τη ξαναδώ το επόμενο πρωί.Το Σ/Κ δε μας βλέπει καθόλου και ηρεμούμε λιγάκι.Τα μωρά δε πιστεύω ότι καταλαβαίνουν ακόμα ακόμα και με άσχημο τρόπο να τουσς μιλάνε για τη μαμα τους.Εκείνη είναι τα πάντα για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριεστε.........αν κανουν την βλακεια να μιλησουν ασχημα για σας στα παιδια απλα θα τους γινουν αντιπαθητικες.....δεν μπορει κανεις να παρει τα παιδια απο μια μανα που ειναι ενταξει απεναντι τους......

 

Θυμαμαι οταν ημουν μικρη η θεια μου κακολογουσε σε καθε ευκαιρια την μητερα μου και προσπαθουσε να με στρεψει εναντιον της.......οσο κι αν δεν ειχα την ιδανικη σχεση με την μαμα μου και σκοτωνομασταν στους καυγαδες, αντιπαθουσα σφοδρα την θεια μου επειδη την κακολογουσε......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και αχάριστη, αν ειναι δυνατον μετά απο τετοια συμπεριφορά.Αυτη η γυναικα δεν σεβεται τις προσπαθειες που εκανες τοσα χρονια και την υγεια σου, εσυ εισαι η αχάριστη?Ολο αυτο μου βγαζει μια κακια απο την πλευρα της. Απο τη στιγμη που δεν σεβεται εσενα σιγουρα θα κανει του κεφαλιου της οσο αναφορα την ανατροφη και διατροφή των παιδιων.

Εγω θεωρω οτι ναι θα εχεις προβλημα με τα μωρα μην τα κανει π.χ προσκολημενα επανω της ( το λεω γιατι το χω ακουσει απο συναδερφο ),επίσης σκεψου οτι εγω που εχω παρα πολυ καλη σχεση με την πεθερα μου καμια φορα που φευγει, ο μικρος κλαιει.Ξερεις πόσο με στεναχωρει αυτό, φαντασου εσενα σε αντιστοιχη φαση.

Εγώ θα σου προτεινα να τα στηλεις απο φετος στον παιδικο 1 και κατι θα ειναι,ξερεις ποσο καλυτερα θα νιωσεις?

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μου φαίνεται λίγο παράξενο να είναι όλα εντάξυ για

10 χρόνια και ξαφνικά σε μια τόσο σημαντική στιγμή

για εκείνη να θυμώσει τόσο πολύ. Τώρα που έγινε γιαγιά περίμενε για να βγάλει όλο τον θυμό της?

Καλύτερα να την ρωτήσεις στα ίσια γιατί άλλαξε τόσο πολύ η συμπεριφορά της. Ισως να έχει κάτι να σου πει.

Και οι πεθερές άνθρωποι είναι. Και μεις πεθερές θα γίνουμε.

Πρέπει να προσπαθούμε να βρίσκουμε τις ισορροπίες.

Λύση υπάρχει πάντα. Εκτός και αν η πεθερά είναι τρελή.

Αλλά για 10 χρόνια δεν ήταν,τώρα ξαφνικά τρελάθηκε?

Γράψε μας νεότερα.

_____________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί αλλά κι εμένα η πεθερά μου άλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ στάση και πρόσωπο με το που έμεινα έγκυος....

ενώ αρχικά ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή και έλεγα από μέσα μου ότι ευτυχώς παναγία μου είμαι τυχερή κι έχω καλή πεθερά...

ως δια μαγείας όμως ξαφνικά με την εγκυμοσύνη άλλαξαν όλα :?

 

δεν είναι ότι δεν αγαπάει το εγγόνι της όμως... το λατρεύει και το δείχνει

το λέω αυτό γιατί αρχικά σκέφτηκα ότι μήπως έπαθε κάποια "κρίση" του στυλ "με γερνάνε πριν την ώρα μου" (γιατί είναι και νέα γυναίκα) και μήπως και καλά την είδε ότι τώρα που έχει εγγόνι, είναι ξαφνικά και "γιαγιά"

αυτό λοιπόν..... δεν παίζει

 

 

τελικώς κατέληξα σε κάτι άλλο που ίσως ισχύει και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική μου και γιαυτό γράφω τη δική μου εμπειρία εδώ

 

όταν έμεινα έγκυος, έγινα ΟΡΙΣΤΙΚΑ πολύ σημαντική για τον γιο της :wink:

έπαψα να είμαι "απλώς" η γυναίκα του και πλέον έχω τον πολύ σημαντικό και σοβαρό ρόλο του να είμαι η μάνα του παιδιού του

είμαι ίσως "πιο σημαντική" από αυτήν πλέον (Στο μυαλό της φυσικά μιας που δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ότι η κάθε μια μας είναι σημαντική για τον γιο της για διαφορετικούς λόγους) καθότι πλέον υπάρχει μια "ολοκληρωμένη" οικογένεια που είναι πάνω απ την "μητρική" του οικογένεια

πλέον δεν έχει τον πρώτο λόγο.... αλλά τον τελευταίο και το ξέρει

 

Σκέψου λοιπόν κατά πόσο μπορεί να στέκει κάτι τέτοιο...

ποια ήταν η σχέση της μαζί του πριν τα παιδιά και ποια είναι τώρα

πόσο τον επηρέαζε πριν και πόσο τώρα...

 

αυτό πάντως που μπορείς να κάνεις αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι να αδιαφορήσεις πραγματικά

εγώ δυστυχώς δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά το παλεύω :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kάθε λογική γυναίκα αυτό θα ήθελε απο τον

γιο της. Δηλ. να ξεκολλήσει από πάνω της και να αφοσιωθεί

στην νέα του οικογένεια.Από την αρχή του γάμου και όχι άταν

γεννήθεί ένα μωρό.Και φυσικά η μάνα (πεθερά) δεν πρέπει

να έχει όχι τον τελευταίο αλλά κανένα λόγο στην οικογένεια

του γιού της ή της κόρης της.Να πει την γνώμη της αλλά

μέχρι εκεί.Αυτά ξεκαθαρίζονται απο την αρχή και όχι

ξαφνικά μετά από κάποια χρόνια.

Όμως δυστηχώς οι πιο πολλές πεθερές δεν σκέφτονται

έτσι και θέλουν να ανακατεύονται σε όλα, να είναι το

κέντρο του κόσμου.

Νομίζω οτι ή αδιαφορία είναι η καλύτερη αντιμετώπιση

εκτος κι αν δεν καταλαβαίνουν οπότε μιλάς ξεκάθαρα

και ξεκεθαρίζεις το τοπίο.

____________________

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι καμία "μαμά" και από τις δύο πλευρές δεν θα πρέπει να ανακατεύται περισσότερο από ότι επιτρέπει το ίδιο το ζευγάρι. Σε αυτές τις περιπτώσεις κολλάει και η παροιμία δώσε θάρρος στο χωριάτη να σου ανέβει στο κρεββάτι. Μπορούν να μας βοηθήσουν κρατώντας μας τα παιδιά ; μέχρι εκέι όμως. Παραπάνω παρεμβατισμός θεωρείται εντολή στο τί πέπει να κάνουμε για να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας και όχι βοήθεια. Για να γίνουν όμως όλα αυτά και να διατηρούνται οι ισορροπίες θα πρέπει και οι δύο εκ του ζευγαριού "να τη λέει" στη μάνα του όταν πρέπει όχι μόνο ο ένας! :)

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

nomizw oti pathainoun ena sok otan ginomaste mamades.....

na sas pw tin diki mou empeiria....

den zei mazi mas alla tis zitisame na erthei epeidi i mama mou den zei kai xreiazomoun voitheia toulaxiston tis prwtes meres.....na anaferw oti mexri tote oi sxeseis mas itan kales,,, oxi tipota idiaitero alla makria kai agapimenes,

apo tin prwti mera pou irthe arxisan ta eutrapela.parte mia eikona...

 

exontas girisei apo tin kliniki kai meta apo treis meres egtase i giagia....bradaki itane....pige o antras mou na tin parei.....egw thewrisa swsto otan ftanane na tin kalodextw me to mwro stin agkalia stin porta.....

me to pou me blepei mou leei....pare to mwro grigora mesa....foraw mauro poukamiso....pagwsa....den mporouse na foresei kati allo anarwtiemai egw?stin egkona tous erxotane....ante lew na dwsw topo stin orgi

meta arxise o polemos me ton thilasmo....

peinaei to paidi....ataisto to exeis....kai den xortainei kai dwstou simplirwma kai tetoia...espasan ta neura mou...vevaia auto me peismwse perissotero me to thilasmo

allo eutrapelo...den kanei na lousteis mou leei saranta meres...xaxaxaxa....ti les tis lew egw ekana mpanio idi apo tin kliniki!!!!ase pou den tha me plisiazei to paidi ap ti vrwmia

kai to apokorufwma.....mou esteile prin na gennithei i mpempa kormakia...egw ta eixa plimena siderwmena kai me kommena ta kartelakia gia na min enoxloun to laimo tou paidiou.....anoigei to sirtari ta koitaei kai me ufos mou leei"polu mikra einai auta ta kormakia pou pires"tin koitaw!!!!:

"esu mou esteiles tis lew"...allakse dekapente xrwmata...ta ksanakoitaei kai leei"an sou ta esteila egw einai kala" xaxaxaxaxaxaxa

kai alla polla ginane kai ta neura mou spasane auta itan mono merika peristatika......ti na pw....kai meis etsi tha ginoume?

twra pou ta ksanathimamai gelaw...alla ekeinew=s tis wres me to agxos tou paidiou kai me tis ormones mou anevokatevainoun eixa apisteuti entasi

Link to comment
Share on other sites

Λετε να μη γινουμε??? Η θα γινουμε τρισχειροτερες για να βγαλουμε τα απωθημενα μας???

 

Φιλη μου που ειχε προβληματα με τον αντρα της επειδη της φεροταν ασχημα και ουδεποτε την βοηθησε σε δουλεια ειχε γεννησει αγορακι.....

 

Της ειπα λοιπον οτι σαν νεα μαμα να μεγαλωσει το γιο της με σωστες αρχες.......να σεβεται και να βοηθαει τις γυναικες, να τον μαθει να εξυπηρετει τον εαυτο του κλπ......

 

Και τι μου απαντα? 'Τι λες τωρα? Και να βρει μια π.....α να τον κανει οτι θελει? Οχι βεβαια!!!!!"

 

Δεν σκεφτεται δλδ πως να απαλλαξει τον εαυτο της απο αλλο ενα αρσενικο που θα πρεπει να φροντιζει μεχρι να τον παντρεψει, αλλα την ενδιαφερει να μην επωφεληθει αλλη γυναικα απο ενα σωστο (επιτελους) αντρα ......

 

Μωρε θα γινει χειροτερη απο την πεθερα της βαζω στοιχημα!!!! :lol:

 

Καλα τα λεμε τωρα, ωραια και περισπουδαστα........να δω τι θα κανουμε οταν μεγαλωσουν τα αγορια μας........ :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά όταν γεννάμε οι γιαγιάδες παθαίνουν περισσότερη πλάκα από εμάς. Τί να πω??? Είδικά αν είναι πρώτο εγγόνι! Εμένα, πάνω στην εβδομάδα μου έκανε παράπονα ότι δεν την αφήνω να 'δεθεί' με το εγγόνι της, επειδή δεν την άφηνα να το αλλάζει και να το κοιμίζει πάνω της. Zafiri μην ανησυχείς. Αφού την έχεις ανάγκη, έχε την με το καλό και ο καιρός θα περάσει. Για τα παιδιά είσαι η μάνα τους!

Link to comment
Share on other sites

Της ειπα λοιπον οτι σαν νεα μαμα να μεγαλωσει το γιο της με σωστες αρχες.......να σεβεται και να βοηθαει τις γυναικες, να τον μαθει να εξυπηρετει τον εαυτο του κλπ......

 

Και τι μου απαντα? 'Τι λες τωρα? Και να βρει μια π.....α να τον κανει οτι θελει? Οχι βεβαια!!!!!"

 

:cry: Και μετά λέμε ότι είμαστε χριστιανοί και πολεμάμε για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας! Δηλαδή η γυναίκα συνειδητά θέλει να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα στο παιδί της για να τον εμποδίσει να γίνει μιά μέρα καλός άνδρας και πατέρας των εγγονιών της!

Link to comment
Share on other sites

Που να δει την δικια μου η zafiri!!Κοπελα μου,μην αγχεσαι,αυτες ειναι βλαμμενες!!Μονο να καταστρεφουν τις ζωες των αλλων ξερουν και αυτο γιατι βγαζουν τα απωθημενα τους,λογω του οτι καποτε καποιες αλλες κατεστρεφαν τις δικες τους ζωες!! :evil:

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Zafiri θα ελεγα να της μιλησεις. Προσπαθησε να λυσεις την παρεξηγηση για το καλο και των 2 και κυριως του παιδιου.

Εξαλου ειχατε μια 10χρονη αψογη σχεση. Ειναι κριμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

νομιζω οτι ξερω γιατι αλλαζουν συμπεριφορα μερικες πεθερες

βλεπουν τις νυφες σαν μηχανες που θα τους φερουν τα εγγονια, τις φροντιζουν λοιπον μεχρι να ερθει το εγγονι και μετα....δεν τις χρειαζονται πια!!!!

ευτυχως η πεθερα μου ειναι διαμαντι!!! βεβαια λεει και αυτη τα κουλα της και με το θηλασμο κτλ αλλα μεγαλη γυναικα ειναι οκ, αλλωστε ξερει να φερθει σωστα μολις της δειξω οτι παρεμβαινει κανει πισω και παντα οταν λεει τη γνωμη της δεν επιμενει οταν πεις τη δικη σου αντιθετη γνωμη

το μονο που με ψιλοστενοχωρησε ειναι το εξης. πριν μεινω εγκυος λεγαμε με τον αντρα μου να πουλησουμε το σπιτι που μενουμε, (αγ/νικολαος ολο φονοι και υποκοσμος) και να βρουμε καπου αλλου πιο κοντα στη δουλεια του κτλ (δουλευει πολυ μακρια 1 ωρα και) ειχαμε βρει κατι στη μεταμορφωση αλλα η πεθερα ειπε οτι αν παμε εκει δεν υπαρχει περιπτωση να ερχεται να κρατησει το μωρο γιατι ειναι μακρια. τελικα μειναμε εδω και τωρα η πεθερα μου εχει ζητησει να της παω το μωρο καινα της το αφησω καποια πρωινα που επρεπε να βγω για καποιες δουλειες. φυσικα της υπενθυμισα τι ειχε πει οποτε δεν το ξαναειπε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

πωπω,zafiri,εφρηξα!τελικα υπαρχουν και χειροτερα!η δικια μου πεθερα ειναι αγγελος μπροστα στη δικια σου,αλλα δεν θελω να μου το κραταει πλεον γιατι κανει του κεφαλιου της και νομιζει οτι ειναι δικο της το μωρο,και κανω υπομονη ποτε θα σταματησω απο τη δουλεια να μην της το ξανααφησω.αλλα εγω ειμαι εποχιακη οποτε καθομαι το χειμωνα.δεν ξερω τι θα εκανα αν αναγκαζομουν να την αφησω,οπως εσυ!γιατι αμα μου κανει κακο καποιος,δεν συγχωρω ευκολα.ξεκοβω,γιατι δεν μπορω να τα κραταω μεσα μου και τα χτυπαω στον αλλο.ειναι βεβαια στον χαρακτηρα.εγω δε θα την αφηνα να μου το κραταει,ή αμα την ειχα τοσο πολυ αναγκη θα εβαζα τον αντρα μου να πηγαινοφερνει το μωρο.(μπαααα)

 

πωπω,τι τραβας!ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!πιστευω μεχρι 2 χρονων δεν πολυκαταλαβαινουν και πολλα και δεν θα θυμουνται τιποτα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν ξέρω πραγματικά τι παθαίνουν όταν μενουμε έγκυος και μετά!!!εμένα ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι και καταλαβαίνετε τί περνάω!!!εδώ και έξι μιση χρόνια συνέχεια του παραπονιούνται για μένα και με συγκρίνουν συνέχεια με άλλες νύφες στο σόι!η μπεμπούλα μου ειναι 7 μηνων και την έχουν δεί 5 φορές!!δεν έχουν ερθει ποτέ στο σπίτι και πριν γεννήσω δεν μιλούσαμε καν επειδή μου είχαν μιλήσει άσχημα ενώ βρισκόμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου!!!άστα δεν χωράνε να σου γράψω τι έχω περάσει!τωρα είμαστε σε φάση που δεν μιλάμε(επιλογή μου αυτή τη φορά)και τους είπα για να βλέπουν το εγγόνι τους θα έρχονται στο σπίτι μας!!εννοείται πως δεν το έκαναν και τηλεφωνεί η πεθερά μου καθε δεύτερη μέρα στον άντρα μου κ τον παρακαλάει να με παραβλέψει και τους την πάει μονος του να την δει!τρελαίνομαι με το θράσος της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:βοηθεια πώς να του το δώσω του αντρα μου να καταλάβει αυτό που αισθάνομαι?????? :?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πραγματικά τι παθαίνουν όταν μενουμε έγκυος και μετά!!!εμένα ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι και καταλαβαίνετε τί περνάω!!!εδώ και έξι μιση χρόνια συνέχεια του παραπονιούνται για μένα και με συγκρίνουν συνέχεια με άλλες νύφες στο σόι!η μπεμπούλα μου ειναι 7 μηνων και την έχουν δεί 5 φορές!!δεν έχουν ερθει ποτέ στο σπίτι και πριν γεννήσω δεν μιλούσαμε καν επειδή μου είχαν μιλήσει άσχημα ενώ βρισκόμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου!!!άστα δεν χωράνε να σου γράψω τι έχω περάσει!τωρα είμαστε σε φάση που δεν μιλάμε(επιλογή μου αυτή τη φορά)και τους είπα για να βλέπουν το εγγόνι τους θα έρχονται στο σπίτι μας!!εννοείται πως δεν το έκαναν και τηλεφωνεί η πεθερά μου καθε δεύτερη μέρα στον άντρα μου κ τον παρακαλάει να με παραβλέψει και να τους την πάει μονος του να την δει!τρελαίνομαι με το θράσος της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:βοηθεια!!!!!πώς να του το δώσω του αντρα μου να καταλάβει αυτό που αισθάνομαι?????? :?:twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
δεν ξέρω γιατί αλλά κι εμένα η πεθερά μου άλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ στάση και πρόσωπο με το που έμεινα έγκυος....

ενώ αρχικά ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή και έλεγα από μέσα μου ότι ευτυχώς παναγία μου είμαι τυχερή κι έχω καλή πεθερά...

ως δια μαγείας όμως ξαφνικά με την εγκυμοσύνη άλλαξαν όλα :?

 

δεν είναι ότι δεν αγαπάει το εγγόνι της όμως... το λατρεύει και το δείχνει

το λέω αυτό γιατί αρχικά σκέφτηκα ότι μήπως έπαθε κάποια "κρίση" του στυλ "με γερνάνε πριν την ώρα μου" (γιατί είναι και νέα γυναίκα) και μήπως και καλά την είδε ότι τώρα που έχει εγγόνι, είναι ξαφνικά και "γιαγιά"

αυτό λοιπόν..... δεν παίζει

 

 

τελικώς κατέληξα σε κάτι άλλο που ίσως ισχύει και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική μου και γιαυτό γράφω τη δική μου εμπειρία εδώ

 

όταν έμεινα έγκυος, έγινα ΟΡΙΣΤΙΚΑ πολύ σημαντική για τον γιο της :wink:

έπαψα να είμαι "απλώς" η γυναίκα του και πλέον έχω τον πολύ σημαντικό και σοβαρό ρόλο του να είμαι η μάνα του παιδιού του

είμαι ίσως "πιο σημαντική" από αυτήν πλέον (Στο μυαλό της φυσικά μιας που δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ότι η κάθε μια μας είναι σημαντική για τον γιο της για διαφορετικούς λόγους) καθότι πλέον υπάρχει μια "ολοκληρωμένη" οικογένεια που είναι πάνω απ την "μητρική" του οικογένεια

πλέον δεν έχει τον πρώτο λόγο.... αλλά τον τελευταίο και το ξέρει

 

Σκέψου λοιπόν κατά πόσο μπορεί να στέκει κάτι τέτοιο...

ποια ήταν η σχέση της μαζί του πριν τα παιδιά και ποια είναι τώρα

πόσο τον επηρέαζε πριν και πόσο τώρα...

 

αυτό πάντως που μπορείς να κάνεις αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι να αδιαφορήσεις πραγματικά

εγώ δυστυχώς δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά το παλεύω :lol:

Μιας που τωρα αρχισα να ψαχουλευω κι εγω τα θεματα περι πεθερας,βρηκα τη δημοσιευση της φιλης Μαμα του Ωριων πολυ κατατοπιστικη και ακρως αντιπροσωπευτικη!Συμφωνω απολυτα και πιστευω πως αυτος ειναι ο κυριως λογος που αφηνιαζουν οταν η νυφη μενει εγκυος και ο γιος τους κατα συνεπεια,εχει πλεον αλλες προτεραιοτητες(αν δεν ειναι μαμακιας)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...