Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΙΚΑ - Αν κανω καταγγελια, θα μου δυσκολεψουν τη ζωη?

Recommended Posts

Καλημερα!!

Εχω παιδευτει απιστευτα με συγκεκριμενο υποκαταστημα ΙΚΑ, εχω ετοιμασει καταγγελια, αλλα εχουν πεσει να με φανε συγγενεις και φιλοι. Λενε πως αν την στειλω, σε οποιαδηποτε συναλλαγη μου με το ΙΚΑ, θα μου βγαζουν την πιστη.

Συγκεκριμενα εχουν γινει τα εξης, έχω κόψει-ράψει όσο μπορώ, αλλά πάλι τεράστιο βγαίνει το μνμ:

Οταν γέννησα, εκ παραδρομής στο Λογιστήριο του Ιδιωτικού Μαιευτηρίου ο σύζυγός μου δήλωσε τα στοιχεία (τηλέφωνο και διεύθυνση) της επαγγελματικής στέγης του, στην οποία έχει και ποσοστό ιδιοκτησίας. Το ανωτέρω λάθος έγινε εξαιτίας της συνήθειάς του να δέχεται εκεί την αλληλογραφία μας, καθώς βρίσκεται στο γραφείο του κατά το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας, ενώ αντιθέτως στην οικία μας σπάνια βρίσκεται κάποιος τα πρωινά για παραλαβή δεμάτων.

Στις 22/3/2011 δέχθηκα τηλεφώνημα από το ΙΚΑ που υπαγομαι, από μία υπάλληλο που μου ανακοίνωσε πως το επίδομα καισαρικής το έστειλε στο αλλο ΙΚΑ, διότι εκεί αποφάσισε ότι υπάγομαι. Της εξήγησα την κατάσταση, της υπενθύμισα ότι ήδη έχουμε λύσει το θέμα της μονίμου κατοικίας μας από τον Σεπτέμβριο του 2010 και πως αν χρειάζεται ο,τιδήποτε μπορώ να της το προσκομίσω.

Ακολούθησαν τα εξής: η συγκεκριμένη κυρία ωρυόταν, φώναζε πως «λέω ψέματα» και πως «θέλω να πληρωθώ από εκει διότι έτσι με βολεύει». Όταν την ρώτησα πώς είναι δυνατόν να πληρωθώ από το ΙΚΑ της επαγγελματικης στεγης, αφού η ληξιαρχική πράξη γέννησης του τέκνου αναφέρει τόπο κατοικίας και το βιβλιάριο υγείας μου έχει ως διεύθυνση κατοικίας το ΙΚΑ που εργαζεται, μου απάντησε «Πρόβλημά σας!». Στην προσπάθειά μου να της εξηγήσω την κατάσταση και να της υπενθυμίσω πως έχουμε υποβάλλει υπεύθυνες δηλώσεις με τον σύζυγό μου από τον Σεπτέμβριο, μου έκλεισε το τηλέφωνο η κυρία. Όχι επειδή κόπηκε η γραμμή, καθώς άκουσα συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς την στιγμή που το έκλεινε και μάλιστα μέχρι να κλείσει το τηλέφωνο, το κοπανούσε κιόλας.

Αποφάσισα να μιλήσω με την προϊσταμένη της, η οποία μόλις άκουσε το όνομά μου, άρχισε να μου φωνάζει και η ίδια και συγκεκριμένα μου είπε «Ελάτε από εδώ να μας αποδείξετε πού μένετε, με φορολογική δήλωση ή λογαριασμό ΔΕΚΟ».

Άμεσα στις 22/3/2011 προσήλθα στο ΙΚΑ που υπαγομαι μαζί με το 6 μηνών θηλάζον βρέφος μου, προσκομίζοντας τα χαρτιά που υποδείκνυαν τον τόπο μονίμου κατοικίας μου. Συμπληρωματικά υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση πως η μόνιμη κατοικία μου είναι αυτη.

Στις 24/3/2011 βρήκα αναπάντητη στο τηλέφωνο και επικοινώνησα με το ΙΚΑ. Στο τηλέφωνο απάντησε η κυρία που μου είχε κλείσει το τηλέφωνο, η οποία με εριστική διάθεση με ρώτησε αν είμαι «η κυρία με την διεύθυνση». Όταν της επανέλαβα το όνομά μου άρχισε να παραληρεί, να μου λέει ότι έχει δουλειά και ότι για να με καλέσουν σημαίνει ότι έχουν πάλι πρόβλημα. Άρχισε πάλι να με κατηγορεί ότι λέω ψέματα και μου ανέφερε πως δεν μπορεί άλλο να μου μιλάει, επειδή έχει κόσμο. Όταν ζήτησα το επώνυμό της, αν χρειαστώ κάτι να επικοινωνήσω μαζί της, αρνήθηκε να μου το δώσει, καθώς δεν το θεωρούσε απαραίτητο.

Μετά από τόση ταλαιπωρία αναγκάστηκα να επικοινωνήσω με την Κεντρική Διοίκηση ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, όπου με την παρέμβαση της Διευθύντριας με ενημέρωσαν πως μπορώ να πάω από 30/3/2011 στο ΙΚΑ για να παραλάβω το επίδομα καισαρικής τομής.

Ενημερωτικα, σημερα πήγα με τον άντρα μου και το μωρό. Εν ολίγοις, επειδή έχω μακρυγορήσει, σε 1 ώρα κάναμε την δουλειά μας, έκανα και ένσταση. ΑΛΛΑ 5-6 φορές πήγαμε να πιαστούμε στα χέρια, μια συμπεριφορά απίστευτη, τα είχαν βάλει με τον άντρα μου επειδή όταν του υπέδειξαν να βγει έξω από το γραφείο και να περιμένει με το μωρό εν μέσω 50 ασθενών, αυτός τους είπε ότι θα κάνει χαμό αν του το ξαναπούν. Ό,τι και να γινόταν ήταν ιδιαίτερα εριστικές! Αμφισβητούσαν ακόμα και την μεσολάβηση της διευθύντριας από τα κεντρικά!

Ερωτώ τώρα: να την κάνω την καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και στο Κεντρικό ΙΚΑ (Διοίκηση)? Ή κάθε φορά που θα έχω συναλλαγή με το ΙΚΑ, θα με θυμούνται και δεν θα με εξυπηρετούν ή θα μου κάνουν την ζωή δύσκολη?

Δεν μπορώ να καταπιώ τέτοιες συμπεριφορές, ούτε ότι για να κάνω την δουλειά μου έπρεπε να μιλήσω με τα κεντρικά, να φέρω και τον άντρα μου για σωματοφύλακα, αλλά κατά τα άλλα να μην κάνω επίσημη καταγγελία, διότι φοβόμαστε το ΙΚΑ! Τόσος εκφοβισμός πια?? Με έχουν επηρεάσει απίστευτα οι δικοί μου, μου λένε πως άπαξ και έκανα την δουλειά μου, να το αφήσω, να το ξεχάσω...

Θέλω την γνώμη σας...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Διαφημίσεις

• Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω να σου πω την αληθεια...Καταγγελια σε γιατρο του ΙΚΑ εκανε η μανα της κολλητης μου στην Αθηνα και εκτοτε την εχουν στα οπα οπα...Δεν ξερω στα διοικητικα τι γινεται...Κατα τη γνωμη μου οσο κανεις δεν παραπονιεται τιποτα δεν αλλαζει...Απο την αλλη και μονο το οτι το θεωρουμε ρισκο να απαιτουμε σωστη συμπεριφορα σκεπτομενοι τις οποιες συνεπειες ειναι λυπηρο τουλαχιστον...Ισως να υπαρχει μια μεση οδος του τυπου επισημανση στη συγκεκριμενη κυρια απο τα κεντρικα(λεω τωρα...δεν ξερω...)...Εγω παντως δεν θα το αφηνα ετσι...ειναι δικαιωμα ολων να μπορουν να κανουν τη δουλεια τους χωρις να εξαρτωνται απο τη διαθεση του καθε υπαλληλου...

IZvWp3.png

Αν έχεις το κουράγιο και τον χρόνο να κάνεις καταγγελία, βεβαίως και να κάνεις. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα διότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου όπως υποχρέωση των δημοσίων υπαλλήλων είναι να μας φέρονται όπως μας αρμόζει και να μας εξυπηρετούν.

Διαφημίσεις

κλειω καταλαβαινω το πνευμα των δικων σου,οτι ναι εφοσον εκανες τη δουλεια σου αστο να παει.. στο κατω κατω το πηρες το επιδομα εντελει κ αυτο ειναι απο μονο του μια δικαιωση κ μια απαντηση αν θες στα μουτρα ολων αυτων που σε δυσκολεψαν ανουσια..

απ την αλλη μερια η δικη μας γενια αντιλαμβανεται διαφορετικα τα πραγματα κ πιστευω πως αν καναμε ολοι την καταγγελια μας σε τετοιες περιπτωσεις ισως καποια πραγματα κ καποιοι ανθρωποι να λειτουργουσαν στις υπηρεσιες αυτες διαφορετικα

θα μπορουσα να μακρυγορησω γιατι πραγματικα μου γυρναν τα μυαλα τετοιες συμπεριφορες αλλα απλα θα σου πω οτι αν εισαι η κλειω που ψυχολογησα κ αν εχεις το κουραγιο κ το σθενος, να προχωρησεις στην καταγγελια

δε νομιζω οτι θα σου κανουν τη ζωη δυσκολη γιατι οτι κ αν ζητησεις απο καποια δημοσια υπηρεσια αν εχεις τα καταλληλα δικαιολογητικα,θα στο δωσουν κ ας το καθυστερησουν..

παρολα αυτα η τζαναμπετα κ το γαλα σου εχουν τον πρωτο λογο, γι αυτο κ αν η ολη διαδικασια οπως προανεφερα σε "χαλαει" ψυχολογικα αστο να παει κ εχει ο καιρος γυρισματα..

φιλια

OXI δεν μπαινεις σε black list μην σε τρομαζει αυτο...εκανα και εγω στο ικα για καποιοα αλλα θεματα και ισα ισα δικαιωθηκα πανηγυρικα και οτι δικαιουμε το παιρνω..

να σημειωσω οτι κανει ςδεν με θυμαται και σημασια καμμια δεν μου δινουν οποτε παω..

ν απροχωρησεις μπας και ξεκουνηθει το δυσκοιλιο συστημα..

tattoo, αν κάνω επώνυμη καταγγελία, θα πάει πολύ παραπάνω το θέμα. Δεν υπάρχει μέση λύση. Διότι αν αναλογιστείς την συμπεριφορά τους, έχουν υπερβεί κατά πολύ τα όρια της παρανομίας και της ασυδοσίας στην συμπεριφορά τους. Είναι πειθαρχικό αδίκημα να κλείνουν το τηλ στη μούρη του ασφαλισμένου, όπως και να αρνούνται κατηγορηματικά να πουν το επώνυμό τους οι δημόσιοι υπάλληλοι.

MY TREASURE, GEOELI και Fire ψήνομαι άσχημα να την κάνω την καταγγελία, στην ουσία την έχω γράψει και το μνμ είναι copy-paste από αυτήν, με τις κατάλληλες προσθαφαιρέσεις σε ονόματα και γεγονότα. Περιμένω να περάσουν 5-10 μέρες να προχωρήσουν την ένστασή μου οι κάργιες, μήπως και την παραπετάξουν πουθενά. Έχω βέβαια αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά θέλω να περάσουν λίγες μέρες.

Με έχουν επηρεάσει πολύ οι δικοί μου, μου λένε να μην ασχολούμαι και κακώς να το προχωρήσω κλπ.

μαμαλευτερακι, δεν μπορω να γραψω εδω το ΙΚΑ που ειχα προβλημα, ουτε περισσοτερα στοιχεια.

Αλλο ειναι το ΙΚΑ που υπαγομαι βασει μονιμου κατοικιας και αλλο το ΙΚΑ που θελουν να με στειλουν βασει της επαγγελματικης στεγης του συζυγου.

Το θεμα μου δεν ειναι το μπερδεμα, αυτο λυθηκε με ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου, βιβλιαριο ΙΚΑ μου, βεβαιωση εφοριας, αλληλογραφια στην διευθυνση που μενω και υπευθυνες δηλωσεις μονιμου κατοικιας.

GEXxp3.png

demi μου αυτό ήθελα να διαβάσω!

Ήθελα να δω αν υπάρχουν άλλες περιπτώσεις σαν την δική μου και αν θα έχω άλλα προβλήματα στο μέλλον.

Είχες πρόβλημα με το διοικητικό τμήμα? Μετά την καταγγελία σου σε κάλεσαν να πεις την άποψή σου?

Διότι εμένα με βγάζουν τρελλή και με κατηγορούν ότι λέω ψέμματα.

GEXxp3.png

tattoo, αν κάνω επώνυμη καταγγελία, θα πάει πολύ παραπάνω το θέμα. Δεν υπάρχει μέση λύση. Διότι αν αναλογιστείς την συμπεριφορά τους, έχουν υπερβεί κατά πολύ τα όρια της παρανομίας και της ασυδοσίας στην συμπεριφορά τους. Είναι πειθαρχικό αδίκημα να κλείνουν το τηλ στη μούρη του ασφαλισμένου, όπως και να αρνούνται κατηγορηματικά να πουν το επώνυμό τους οι δημόσιοι υπάλληλοι.

MY TREASURE, GEOELI και Fire ψήνομαι άσχημα να την κάνω την καταγγελία, στην ουσία την έχω γράψει και το μνμ είναι copy-paste από αυτήν, με τις κατάλληλες προσθαφαιρέσεις σε ονόματα και γεγονότα. Περιμένω να περάσουν 5-10 μέρες να προχωρήσουν την ένστασή μου οι κάργιες, μήπως και την παραπετάξουν πουθενά. Έχω βέβαια αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά θέλω να περάσουν λίγες μέρες.

Με έχουν επηρεάσει πολύ οι δικοί μου, μου λένε να μην ασχολούμαι και κακώς να το προχωρήσω κλπ.

μαμαλευτερακι, δεν μπορω να γραψω εδω το ΙΚΑ που ειχα προβλημα, ουτε περισσοτερα στοιχεια.

Αλλο ειναι το ΙΚΑ που υπαγομαι βασει μονιμου κατοικιας και αλλο το ΙΚΑ που θελουν να με στειλουν βασει της επαγγελματικης στεγης του συζυγου.

Το θεμα μου δεν ειναι το μπερδεμα, αυτο λυθηκε με ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου, βιβλιαριο ΙΚΑ μου, βεβαιωση εφοριας, αλληλογραφια στην διευθυνση που μενω και υπευθυνες δηλωσεις μονιμου κατοικιας.

δεν θελω να μου γραψεισ το ικα κτλ εβγαλα ακρη καταλαβα τι ηθελεσ να πεισ δοστουσ στεγνα ακουσ κ εγω το εκανα με το δικο μασ ικα και μονο μετανιεσ που δεν μου κανουν τωρα στο φτερο με εξηπηρετουν καντο γιατι στρογκυλοκαθοντε σε καρεκλεσ κ δεν κανουν τιποτα αλλο δοστουσ :lol::lol::lol::lol:

.....

Διαφημίσεις

το θελουν το μαθηματακι τους-πρεπει να μαθουν να σεβονται-στο κατω κατω εμεις τους πληρωνουμε-νομιζω αξιζουμε καλυτερη συμπεριφορα.να την κανεις την καταγγελια κοριτσι μου.

demi μου αυτό ήθελα να διαβάσω!

Ήθελα να δω αν υπάρχουν άλλες περιπτώσεις σαν την δική μου και αν θα έχω άλλα προβλήματα στο μέλλον.

Είχες πρόβλημα με το διοικητικό τμήμα? Μετά την καταγγελία σου σε κάλεσαν να πεις την άποψή σου?

Διότι εμένα με βγάζουν τρελλή και με κατηγορούν ότι λέω ψέμματα.

δεν πηγα για υποθεση σαν την δικη σου αλλα για κατι πολυ πιο βαρυ και σημαντικο για την εταιρια που εργαζομαι.

σαφως και με καλεσαν και τους ειπα τι ακριβως εγινε και οχι μονο τρελη δεν με εβγαλαν αλλα ζητησαν συγνωμη γι ατην ταλαιπωρια και τα ριξαν ολα στο συστημα κλπ κλπ..

οσο φοβομαστε να μιλησουμε τοσο θα μας συμπεριφερονται ετσι.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΑΘΑΝΑΤΗ..

Ξερεις, εχω τις ιδιες ανησυχιες με σενα. Εγω εχω ΟΑΕΕ και θελω να καταγγειλω ενα ΩΡΛ τους.Ολοι επεσαν πανω μου να με αποτρεψουν, πρωτος και καλυτερος ο συζυγος μου."Μη τα σκαλιζεις τωρα", "Περασμενα , ξεχασμενα", "Θα σε βαλουνε στο ματι οι γιατροι του ΟΑΕΕ" ειναι τα οσα ακουω μεχρι στιγμης.

Γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μη στιγματιστω εγω και οχι ο πραγματικος υπαιτιος;

Εαν ολοι σιωπουμε η κατασταση δεν διαιωνιζεται;

Γνωμη μου; Να τους καταγγειλεις.Ειδικα μεσω του Συνηγορου του πολιτη νομιζω θα ειναι ολα πιο ευκολα.Οσο για το ΙΚΑ, ευτυχως αρκετα πραγματακια μπορεις να τα κανεις και μεσω ΚΕΠ, παλια ετσι εκανα.

Οσο δεν αντιδρουμε στα κακως κειμενα, μαλλον μας αντιμετωπιζουν ως "προβατα".

Διάβασα το μήνυμά σου και συγχίστηκα! Και για να μην πω περισσότερα για τους Δημοσίους Υπαλλήλους και φαω κάρτα ίσα με το μπόι μου, (φυσικά όχι όλους τους Δ.Υ., άλλα αυτούς που την έχουν ακούσει εξουσία και θεωρούν δικαίωμά τους να συμπεριφέρονται με τόσο απαράδεκτο τρόπο όπως αυτόν που περιγράφεις) , θα σου πω απλά οτι στη θέση σου θα προχωρούσα σε κάθε νόμιμη διαδικασία χωρίς κανένα ενδοιασμό.

Γιατί τέλος πάντων κάποια στιγμή θα πρέπει αυτός ο τόπος να ξεμπερδεύει με αυτό το χάλι του Δημοσίου, και για να γίνει αυτό πρέπει ολοι να αντιδρούμε σε τέτοιες συμπεριφορές με κάθε νόμιμο μέσο.

Γιατί τέλος πάντων κάποια στιγμή θα πρέπει αυτός ο τόπος να ξεμπερδεύει με αυτό το χάλι του Δημοσίου, και για να γίνει αυτό πρέπει ολοι να αντιδρούμε σε τέτοιες συμπεριφορές με κάθε νόμιμο μέσο.

Mπραβο βρε loukomammy, αυτο ακριβως....

Πως θα απαλλαγουμε, αν εμεις δεν αντιδρουμε και το αφηνουμε παντα για τους αλλους, για τους επομενους?

Η λογικη οτι θα μας βαλλουν στο ματι, θεωρω οτι ειναι παρωχυμενη και αφορουσε την προηγουμενη απο εμας γενια, που φοβοταν να διεκδικησει. Τωρα πλεον με τοση ενημερωση και με τοσα μεσα που εχουμε στην διαθεση μας, θεωρω οτι ειναι υποχρεωση μας να καταγγελουμε αναλογες συμπεριφορες.

Διαφημίσεις

Να κάνεις καταγγελία! Δεν γίνεται να σου κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή από όσο τώρα! Και αν τα καταφέρουν κάνε και δεύτερη καταγγελία

Λοιπον συνηγορειτε στην αρχικη μου αποφαση, πολυ το χαιρομαι!

Μου δινετε και κουραγιο, μπραβο κοριτσια μου!

Ενημερωτικα να σας πω οτι επειδη ειμαι διορισμενη 2 χρονια σε ΝΠΙΔ, γι' αυτο και γνωριζω πώς πρεπει να φερομαστε. Αν τολμουσα να φερθω καπως ετσι, θα με ειχανε ξηλωσει, δεν υπαρχει αμφιβολια. Και καλα θα μου κανανε!!

Κατ' αρχην τοσο μενος που μου δειξανε, ειναι ανευ προηγουμενου. Και ανθρωπιστικα να το δει κανεις, ειναι παραλογοι! Δεν τους μιλησα ασχημα, γνωριζω πώς ειναι να εχεις να κανεις με ενα ταλαιπωρημενο κοινο. Δεν φωναξα, δεν προσεβαλα, απλα διαμαρτυρηθηκα και ουτε καν με εντονο υφος ή ασεβεια. Δεν μιλαμε για την μετεπειτα συμπεριφορα τους, εχω στην κατοχη μου τον δημοσιοϋπαλληλικο κωδικα και ξερω ποσους και ποιους νομους εχουν παραβει.

Λοιπον, θα περιμενω λιγες μερες και θα στειλω την 3σελιδη καταγγελια μου στον Συνηγορο του Πολιτη και στα κεντρικα Διοικησης του ΙΚΑ. Θα ξεστραβωθουν να διαβαζουν, εκει γραφω λεπτομερειες κλπ.

Θα εχετε νεα μου οπως και να 'χει.

GEXxp3.png

loukomamy γνωρίζω το μικρό της όνομα, το έμαθα από σπόντα. Το αναφέρω στην καταγγελία, μην ανησυχείς! Δεν υπάρχει άλλη με το όνομά της, άλλωστε στο Τμήμα Παροχών γνωρίζουν ποια είναι η τάδε η οποία είχε πρόβλημα με την Clelia. Άσε που βρήκα κάποια σελίδα στο βιβλιάριο και βρήκα την σφραγιδούλα της με το ονοματεπώνυμό της, αλλά στην παρούσα αυτό δεν θα το αναφέρω.

ΑΖΙΑ :rolleyes:

GEXxp3.png

Δεν θα γράψω την δικιά μου ταλαιπωρία με κάποιο συγκεκριμένο ΙΚΑ αλλά περασε 1 χρονος για να παρω κάποια αναδρομικά τα οποία ήταν δουλειά 30 λεπτών από οτι κατάλαβα. Και η συμπεριφορα της υπαλληλού στεγνή και εριστική.

Είχα ήδη κάνει κάνει καταγγελία στον Συνηγορο του Πολίτη, άψογη συνεργασία μπορώ να πω, και το θεμα λυθηκε σε 2-3 μερες (μου εβγαλαν τα αναδρομικα)

Στο τελος παντως ευγενεστατη η κυρια....... (ηξερε οτι η δικηγορος του Συνηγορου περιμενε τηλ δικο μου)

Για μενα εννοειται οτι θα κανεις καταγγελια. Κάποιοι επιτελους πρεπει να μαθουν να μιλούν και να κανουν σωστα την δουλειά τους.

4Xjop3.png

Αν και είμαι δημόσιος υπάλληλος (μη βαράτε, παρακαλώ! ), θα συμφωνήσω απόλυτα στο θέμα της καταγγελίας! Ειδικά, μετά από κάποιες καταστάσεις που έχω ζήσει τελευταία, σε δικές μου συνδιαλλαγές με "συναδέλφους" από άλλες υπηρεσίες, είμαι έτοιμη να κάνω και εγώ πολλές καταγγελίες!

Όπως το περιγράφεις το θέμα με την αλλαγή διεύθυνσης, πρόκειται απλά για ένα λάθος που έγινε, δεν είναι κάτι το τρομερό, σε τελική ανάλυση.... Εμένα μου έχουν τύχει κατά καιρούς, πάρα πολύ εριστικοί και απότομοι άνθρωποι και τους έχω εξυπηρετήσει χωρίς να τους βρίσω, ούτε να κλείσω το τηλέφωνο (αλλά και χωρίς να τους κάνω τα χατήρια, εννοείται). Για αυτό το λόγο, εκνευρίζομαι με το "υφάκι" και την "υστερία" άλλων "συναδέλφων".

Να σου ζήσει το μωράκι σου και κάνε την καταγγελία σου!Και στα κεντρικά του ΙΚΑ, και στο Συνήγορο, και στο Υπουργείο Εσωτερικών, μπορώ να σου πω. Να πω και κάτι κάπως "λαϊκίστικο"? Άμα δεις τα σκούρα, βγάλε τους και στην τηλεόραση. Θεέ μου και συγχώρα με, χθες απελπίστηκα τόσο πολύ με μία συνδιαλλαγή μου με το δικό μου ταμείο, που ήμουν έτοιμη να πάρω σβάρνα τα κανάλια.........

ποσο μα ποσο συμφωνω με την λιατατουλα!!!!

κι εγω δημοσιος υπαλληλος (ουτε μενα μην βαρατε....)

αλλα κοριτσια εγω και απογευματα παω στην δουλεια και σαββατοκυριακα .....

σιγουρα υπαρχουν και αυτοι που περιγραφετε αλλα θελω να πιστευω οτι θα αρχισουν να εκλειπουν πλεον!!!! τοσοι και τοσοι πηραν συνταξη!!!!

το θεμα ειναι οτι καταγγελιες πρεπει να γινονται γιατι αλλιως δεν αλλαζει κατι!

θλιβομαι οταν ακουω τετοιες καταστασεις σε δημοσιες υπηρεσιες......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

ποσο μα ποσο συμφωνω με την λιατατουλα!!!!

κι εγω δημοσιος υπαλληλος (ουτε μενα μην βαρατε....)

αλλα κοριτσια εγω και απογευματα παω στην δουλεια και σαββατοκυριακα .....

σιγουρα υπαρχουν και αυτοι που περιγραφετε αλλα θελω να πιστευω οτι θα αρχισουν να εκλειπουν πλεον!!!! τοσοι και τοσοι πηραν συνταξη!!!!

το θεμα ειναι οτι καταγγελιες πρεπει να γινονται γιατι αλλιως δεν αλλαζει κατι!

θλιβομαι οταν ακουω τετοιες καταστασεις σε δημοσιες υπηρεσιες......

Γεια σου, συναδελφάκι! Μπράβο που είσαι τόσο ευσυνείδητη και μακάρι να ισχύει αυτό που λες, ότι με το που θα φεύγουν οι παλιοί, θα βελτιώνεται η κατάσταση. Δυστυχώς όμως, έχω δει και από κάτι πιτσιρίκια, απίστευτα κακές συμπεριφορές. Και είναι τόσο μα τόσο απλό, να αντιμετωπίσεις τον άλλον, όχι με ευγένεια, άμα δεν σου βγαίνει δεν πειράζει, αλλά τουλάχιστον χωρίς υστερίες και απαξίωση! Με μια ουδετερότητα, το προτιμώ από την γκρίνια και από την αγένεια που βγάζουν πολλοί "συνάδελφοι".

Και τώρα θα πω και άλλη κακία: συνήθως οι γυναίκες, δεν είναι πιο περίεργες????όχι ότι είναι ο κανόνας, αλλά, λέμε τώρα. Και η φίλη μας που έχει το θέμα με το ΙΚΑ, με γυναίκες δημ. υπαλλήλους είχε την αντίθεση :confused: