Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΚΛΑΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 10λεπτο ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

Recommended Posts

Έχουμε ένα κοριτσάκι 3 1/2 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Αλλά το κλάμα στο πρώτο της δεκάλεπτο του θηλασμού είναι φοβερό. Το παιδί είναι πολύ ήρεμο και ήσυχο όταν πιάνει την θηλή συνεχίζει να είναι ήρεμο και το κακό ξεκινάει μέσα στο 2λεπτο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΛΑΜΑ!!! για 10 λεπτά και μετά το παιδί τρώει κανονικά. Νομίσαμε πως δεν είχε η μαμά αρκετό γάλα αλλά το παιδί παίρνει κανονικά βάρος, και το στήθος είναι γεμάτο. Εν' το μεταξύ τώρα ξεκινήσαμε να δίνουμε και λίγο ξένο γάλα - 1 φορά την ημέρα - και κάνει πάλι το ίδιο πράγμα, πολύ κλάμα στην αρχή και μετά όλα καλά. Είναι αρκετά αγχωτικό για την μαμά γιατί φανταστείτε ένα παιδί να κλαίει γοερά στο στήθος 4 - 5 φορές την ημέρα. Δεν περιμένουμε να δώσουμε λύση στο θέμα απλώς αναζητούμε ίσως την αιτία και κάποια παρόμοια κατάσταση.:!::!::?::?:

Διαφημίσεις

χρησιμοποιούμε το ειδικο μαξιλάρι και μαλιστα πολυ καλης ποιότητας. Τώρα όσο αφορα το εαν τρέχει πολύ γάλα δεν νομίζω γιατί η μπέμπα είναι πολύ φαγανή δοξα το Θεό πραγμα που σημαίνει ότι δεν την ενοχλεί! Μια μαία μας είπε βέβαια πως μπορεί να περιμένει πολύ αραιό γάλα στην αρχή για να ξεδιψάσει και της έρχεται πηχτό. Ενδεχομένως να είναι και αυτό

χρησιμοποιούμε το ειδικο μαξιλάρι και μαλιστα πολυ καλης ποιότητας.

η ποιότητα του μαξιλαριού μπορεί να βοηθήσει την καλύτερη τοποθέτηση αλλά δεν μπορεί να εμποδίσει τη λάθος στάση του μωρού, η οποία εξαρτάται από το πώς το βάζει η μητέρα

Τώρα όσο αφορα το εαν τρέχει πολύ γάλα δεν νομίζω γιατί η μπέμπα είναι πολύ φαγανή δοξα το Θεό πραγμα που σημαίνει ότι δεν την ενοχλεί!

Το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα και στα πιο φαγανά παιδιά.

Μια μαία μας είπε βέβαια πως μπορεί να περιμένει πολύ αραιό γάλα στην αρχή για να ξεδιψάσει και της έρχεται πηχτό. Ενδεχομένως να είναι και αυτό

:?

Πηχτό γάλα;

Διαφημίσεις

Το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα και στα πιο φαγανά παιδιά.

:?

Πηχτό γάλα;

Μηπως μπορειτε να γινεται πιο σαφης σχετικά με το "αντανακλαστικο της καθόδου"

αυτο που θελουν να σας εξηγησουν τα κοριτσια ειναι οτι πιθανον το μωρο να πνιγεται (δεν εχει σημασια ποσο φαγανο ειναι) οταν η μαμα εχει εντονο αυτο το αντανακλαστικο..κατεβαινει πιο πολυ γαλα απο οσο μπορει να διαχειριστει το μωρο κι ετσι εκεινο πνιγεται,εκνευριζεται και κλαιει..

εαν την ωρα που θηλαζει το μωρο, το βγαλετε απο το στηθος, τοτε βλεπετε εαν το γαλα πεταγεται σαν πιδακας?

83hKp3.png

Να σου ζήσει ………:lol::lol::lol:

η λύση είναι η εξής μόλις αρχίσει ν τρέχει το γάλα τράβας για λίγο το κεφαλάκι του μωρού κ αφήνεις ν τρέξει το γάλα σαν λύσει για να μην λερώνεσαι ακουμπα το στήθος στο επίθεμα απαλά παρακολουθώντας μολισ σταματήσει η έντονη ροη ξανατοποθέτησε το κεφαλάκι κ συνηχείστε

όσο μεγαλώνει το μωρό θα το κουμαντάρει καλύτερα το γάλα σου μην αγχώνεσαι άδω είμαστε καλή αρχή;););)

aααααααααα ολλα αυτα για την μητερα απλα εγω γραφω σαν να εχω απενατη μου την μητερα

.....

Διαφημίσεις

αν μπορειτε γραψτε λιγο πιο αναλυτικα την συμπεριφορα του μωρου ανα γευμα..κλαιει σε ολα τα γευματα ή σε καποια συγκεκριμενα? κλαιει κατα την διαρκεια ολου του γευματος?

επισης να σας προτεινω οτι απο την στιγμη που η μητερα ΔΕΝ θελει να σταματησει τον θηλασμο, να μην δινετε μπιμπερο με ξενο γαλα γιατι δεν βοηθαει σε κατι..αντιθετως μπορει σταδιακα να οδηγησει σε αποθηλασμο.

μπορει το μωρο να εχει παλλινδρομηση και σε αυτην την περιπτωση το ξενο γαλα χειροτερευει την κατασταση.το γεγονος που αναφερετε οτι κλαιει ΚΑΙ με το μπιμπερο, ενισχυει αυτο το γεγονος..

αν μπορειτε περιγραψτε πιο αναλυτικα την κατασταση για να μπορεσουμε να βοηθησουμε..

το μαξιλαρι θηλασμου (οσο καλη ποιοτητα και να ειναι) δεν βοηθαει σε καμια περιπτωση τα παραπανω προβληματα..

83hKp3.png

Μηπως μπορειτε να γινεται πιο σαφης σχετικά με το "αντανακλαστικο της καθόδου"

Το μωρό στην αρχή θηλάζει γρήγορα με απαλές θηλαστικές κινήσεις, αυτό διαρκεί περίπου 2 λεπτά (μέσος όρος).

Με αυτές τις κινήσεις διεγείρεται η έκκριση ωκυτοκίνης, μιας ορμόνης που προκαλεί συσπάσεις. Οι γαλακτοκυψέλες που περιέχουν το γάλα και είναι διογκωμένες, με τη σύσπαση απελευθερώνουν μεγάλη ποσότητα από το γάλα.

Οι γαλακτοφόροι οδοί, επίσης συσπώνται και συμβάλλουν στο να εκτοξευθεί το γάλα με δύναμη.

Αυτό ( πολύ απλουστευμένα) είναι το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος.

Μερικές μητέρες έχουν πολύ ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος (milk ejection reflex, let-down reflex) και το μωρό δυσκολεύεται να διαχειριστεί όλο το γάλα.

οσον αφορα τι σας ειπε η μαια,μαλλον δεν ηταν και οτι καλυτερο αυτο που σας ειπε και μαλλον ειναι ολιγον ασχετη με το θεμα θηλασμος..(πηχτο γαλα?)

επισης αν μπορειτε γραψτε μας τι χρωμα εχουν τα κακα του μωρου (πρασινα, καφε..) και τι υφη εχουν (υγρα με κοκκους ή οχι)?

να ξερετε οτι μπορειτε να δωσετε λυση σε οποιο θεμα σας απασχολει και αφορα τον θηλασμο,αρκει να θελετε και φυσικα να μπορεσετε να μας περιγραψετε αναλυτικα την συμπεριφορα του μωρου..

83hKp3.png

Κατ' αρχην ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας. Το μωρό δεν κλαίει στο πρώτο του γευμα - 7 το πρωί. Έχουμε δοκιμάσει διάφορες στάσεις θηλασμού χωρίς αποτέλεσμα. Το γάλα έχει κανονική ροή και δεν πιέζοντας την θηλή δεν πετάγεται απλώς έχει ροή. Τα κακά είναι φυσιολογικά ( και βάση του παιδιάτρου) ιδαρές και πορτοκαλί.

Παρόμοιο προβλημα αντιμετωπίζω κι εγω τις τελευταιες μερες!!!

Δεν κλαιει μετα το πρωτο διλεπτο αλλα απο την αρχη! Τσιριζει, κλαιει και "παιζει με τη θηλη". Του πιανω το κεφαλι και τον καθοδηγω για να πιασει. Ρουφαει λιγο και μετα αρχιζει να τσιριζει. Και ξανα το ιδιο. Ολο αυτο συνεχιζει να επαναλαμβανεται και διαρκει απο 2 εως 10 λεπτα. Μετα ηρεμει και τρωει κανονικα. Δεν το κανει παντα αλλα δεν ειναι και συγκεκριμενες οι φορες που το κανει.:?

Με κουραζει και με ταλαιπωρει αυτη του η συμπεριφορα... :(

Επισης να ανφερω οτι τα κακα του ειναι κιτρινα μουσταρδι χωρις σπορακια.

Επιπλεον δεν ηρεμει για να κοιμηθει. Πριν το νανουρισμα του ηταν το στηθος μου, τωρα τις μισες φορες αποκοιμιεται ετσι και τις αλλες μισες ειναι πολυ πολυ νευρικος και κοιμαται μονο αν τον βαλουμε στο σλινγκ.

Γινεται να ηρεμησει?

Διαφημίσεις

• 2 years later...

αχ αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα

εχει αρχισει και με κουραζει τρομερα

αφουσκεφτομαι να δωσω φαρμακο για παλινδρομηση δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

μετα τα 4 λλεπτα ουρλιαζει σαν παλαβο και δεν θελει να πιασει θηλη με τιποτα

το ηρεμλ κανα 15λεπτο και μετα παλι τα ιδια

αφου εχει αρχισει να ην βαζει και βαρος σιγα σιγα

εχω δοκιασει ολες τις στασεις θηλασμου και τιποτα

στο πρωτο διλπτο τρωει κανονικα

μετα νιωθω ενα τσιμπιμα και στα 2 στηθη - το στηθος πριζεται τουμπανιαζει και αφου ρουφιξει κανα λεπτο αρχιζει τα ουρλιαχτα

τι να κανω πειτε καμια γνωμη βρε παιδια

μεχρι και μπρουμυτα παν μου τον εβαλα

να βγαζω πριν το γευμα λιγο γαλα να ξαλαφρωνει μηπως ειναι λυση;

πραγματικα εαν συνεχισει ετσι θα του δωσω ξενο - με πιανει καταθλιψη να τον βλεπω να χτυπιεται πανω μου

ειμαστε 2,5 μηνων

μετα νιωθω ενα τσιμπιμα και στα 2 στηθη - το στηθος πριζεται τουμπανιαζει και αφου ρουφιξει κανα λεπτο αρχιζει τα ουρλιαχτα

πραγματικα εαν συνεχισει ετσι θα του δωσω ξενο - με πιανει καταθλιψη να τον βλεπω να χτυπιεται πανω μου

ειμαστε 2,5 μηνων

οταν εβαλες το μωρο να ξαπλωσει πανω σου δεν ειδες βελτιωση?

το μωρο εχει παλλινδρομηση?

83hKp3.png

ειμαστε 2,5 μηνων

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μη θελει να πιάσει θηλή γιατι έχει χορτάσει!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka