Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως τους λενε ΟΧΙ?


nanana

Recommended Posts

Αυτή είναι η διαφορά. Αν λες όχι, από την αρχή, δεν θα χρειαστεί να τσακωθείς, λίγα μούτρα ίσως αλλά όχι καυγάς (προς θεού, γονείς του άντρα μας είναι, δεν μπορούμε ούτε να είμαστε αγενείς, ούτε να τους προσβάλλουμε). Αν ξαφνικά ξυπνήσεις και μετά από χρόνια υπομονής πεις, όχι, τότε και αυτοί θα πέσουν από τα σύννεφα και εσύ θα το πεις μπαρουτιασμένη, οπότε είναι πιο δύκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ταπεινή μου άποψη να βάλεις και την παιδίατρο στο "κόλπο" και να πει η ίδια στον άντρα σου ότι το παιδί για λόγους ασφαλειας και υγιεινής δεν επιτρέπεται να μένει σε κάμπινγκ. Μου φάινεται περιεργο νέος άνθρωπος να μην το καταλαβαίνει.

Σόρρυ αλλά σε σκηνή θα μένουν 2 ηλικιωμένοι με προβλημα υγείας και ένα μωρό;; Είμαστε σοβαροί;;;; Και πέρα απο τις κοινές τουαλέτες, πού θα γυρναει το 1 έτους όλη μέρα;;; Στον ήλιο;;; Εκτός και αν μένουν σε bungalows αλλά αυτά διαθέτουν τουαλέτα. Και πώς θα μαγειρεύουν στο παιδί; Στοις κοινές κουζίνες;;; Στα κοινόχρηστα ψυγεία;;; Έλεος δηλαδή......ειλικρινά όλο αυτό ειναι ασύλληπτο.....Μάλλον τους έχεις καλομάθει και σου έχουν παρει τον αερα, το παιδί δεν έιναι μπιμπελό να το βάζουν όπου θέλουν!! Οκ έχουν σαν παπούδες δικαιώματα αλλά πάνω από όλα το καλό του παιδιού!!

Επίσης είναι η πιο κουραστική ηλικία και πρέπει να είναι συνέχεια πανω από το παιδί, δεν νομίζω να αντέξουν να τρέχουν συνεχώς εκτός και αν το αφήσουν χύμα και ό,τι γίνει!!! Για μένα είναι παρακινδυνευμένο με αυτά που γράφεις....άκου να το αφησεις χεσμένο!!!! Ειλικρινά δεν θα το άφηνα μαζί τους ούτε για 1 βράδυ!!!

Όλες κανουμε παραχωρήσεις στα πεθερικά και στους γονείς μας αλλα στο συγκεκριμένο θέμα που αφορά την ασφαλεια του παιδιού θα έλεγα ένα ΟΧΙ πιο μεγάλο και από της 28ης Οκτωβρίου!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με πιάνουν και μένα κάτι τέτοιες ¨ευγένιες¨ να μην μπορώ να αρνηθώ πράγματα και καταστάσεις ωστόσο στο να αποχωριστώ τα παιδιά μου πάνω απο δυο τρεις ωρίτσες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!

Τα περισσότερα ατυχήματα που έχω ακούσει συμβαίνουν με παππουδογιαγιαδες ! Από την πολυξερίαση τους!!!

Πω πω συγχιζομαι ειλικρινά ...

Στην τελική αισθάνομαι υπεθυνη να υπερασπιστώ και να διαφυλάξω τα παιδιά μου!

Και όσο θράσος έχουν να μου ζητούν να τους τα αφήσω άλλο τόσο θα έχω και εγω να λέω όχι !

Εμένα φέτος ξεκίνησε ήδη να λέει στο μεγάλο το πως θα περνούν τη μέρα τους στο χωριό ! Το ξεσηκώνει το παιδί αλλά δε μασάω ....θα τα ακούσει μια και καλή !

Και ναι είναι δικαιωμά τους να βλεπουν τα εγγόνια τους αλλά δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να μας ακυρώνουν ως γονεις;;;

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

.. Όσον αφορά το κάμπιγκ θεωρώ ότι είναι και πρακτικά αδύνατον να διαμείνει ένα παιδάκι ενός έτους!

Πολλοί κίνδυνοι και κυριότερος ο ήλιος...

Οπότε και μόνο για τον προορισμό έχεις ένα σωρό δικαιολογίες!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Με κανέναν τρόπο δε θα αφηνα να παει σε κάμπινγκ, με δύο ανθρώπους που έχουν προβλήματα υγείας, με δημόσιες τουαλέτες και όλα τα σχετικά, ειδικά σε τέτοια μικρή ηλικία που θα κάνει και προσπάθειες να περπατήσει. Εμενα οταν ο μικρός μου ήταν ενός και ο μεγάλος μου πέντε, πήγαμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια για μια βδομάδα, τα έπαιξα, κουράστηκα γιατί έπρεπε να κυνηγάμε ένα 5χρονο που πήγαινε παντού και ταυτόχρονα να κρατάμε και το μωρό που ήθελε να βγει από το καροτσι του και να περπατήσει. Ευτυχως εκεί είχα πιάσει φιλίες με την ιδιοκτήτρια της πανσιόν, μου μαγείρευε ειδικά για το μωρό και τα ελιωνα. Για σκέψου σε ένα κάμπινγκ τι θα τρώει το μωρό σου και στην θάλασσα που θα μπαίνει θα μπορέσουν να το προσέξουν όπως πρέπει. Αν ήταν να πάει σε ένα κανονικό σπίτι με όλες τις ανέσεις, ας το σκεφτόσουν και πάλι για λίγο.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα δε νομιζω να εχει σκοπο να μαγειρευει στο παιδι. ειναι της αποψης να τρωει οτι κι εμεις και μαλιστα οχι αλεσμενα πχ τηγανιτες πατατες μαλακες- η αλλιως να τρωει βαζακια-τα αλλα εγγονια με βαζακια ετοιμα μεγαλωσαν. δεν εχετε ιδεα ποσες φορες επιανα να πινει το ανηψακι μ ληγμενο σοκολατουχο γαλα κ γιαουρτακια. και δε μιλαω να χει ληξει μια δυο μερες. αλλα οταν τους τα λες λενε θα το προσεχουμε αυτο. ε βεβαια τι θα πουν θα του δινω οτι βρισκω? στην πραξη ομως? δε νομιζω οτι αλλαζουν οι ανθρωποι. οταν τους λες οτι το almiron χαλαει σε μια ωρα στο μπιμπερο κ αυτη το κρυβει να του το δωσει μετα για να μην παει χαμενο δε νομιζω οτι εχω ελπιδα να αλλαξουν ποτε! οσο σκεφτομαι περιστατικα σιγουρευομαι οτι δε θα το αφησω απλα τον καλυτερο τροπο να το περασω ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα οι παπουδες δε ξερουν που πανε να μπλεξουν....νομιζουν πως θα κανουν καλα ενα παιδι που ισως να περπαταει ως τοτε? σε καμπινγκ?????αν ειναι δυνατον...

τα δικα μου τα παιδια δε τα πανε ουτε καν βολτα μονοι τους, ειναι νομος αλλα ισχυει για ολους δε ξεχωριζουμε τους δικους μου απο τη πεθερα μου!!! δεν εχουν διανυκτερευσει ποτε πουθενα χωρις εμας . η πεθερα μου ηθελε αρχικα να παιρνει ελεγε το μωρο (τη 1η κορη μου) να το πηγαινει με το καροτσι βολτα λεει στον ηλιο! χαχα αστειο! ουτε με σφαιρες. τα αυτοκινητα, τα μη πεζοδρομια, και ολους τους τρελους που κυκλοφορουν,μπορει να μη τους σκεφτεται κανεις εκτος απο τις μαναδες... και η πεθερα μου αγια, αλλα πανω απο 65. αν κατι της τυχει, το μωρο τι θα γινει?????

 

Αυτο με το καμπινγκ μου την εχει δωσει πολυ. Απλα πες πως δε θελεις να το αποχωριστεις. γιατι δε θες να χασεις τοσες μερες τη ζωη του μωρου σου που μπορει να μιλησει-περπατησει κλπ κλπ κι εσυ να λειπεις. Παντως το πιθανοτερο ειναι να σε φωναξουν στη βδομαδα πανω να το παρεις!!!! ευκολα το λενε να το παρουν αλλα αν δε το ζουνε συχνα δε νομιζω να αντεξουν τα χουγια και τα ετσι και τα αλλιως οσο ησυχο κ καλοβολο να ναι!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μα δε νομιζω να εχει σκοπο να μαγειρευει στο παιδι. ειναι της αποψης να τρωει οτι κι εμεις και μαλιστα οχι αλεσμενα πχ τηγανιτες πατατες μαλακες- η αλλιως να τρωει βαζακια-τα αλλα εγγονια με βαζακια ετοιμα μεγαλωσαν. δεν εχετε ιδεα ποσες φορες επιανα να πινει το ανηψακι μ ληγμενο σοκολατουχο γαλα κ γιαουρτακια. και δε μιλαω να χει ληξει μια δυο μερες. αλλα οταν τους τα λες λενε θα το προσεχουμε αυτο. ε βεβαια τι θα πουν θα του δινω οτι βρισκω? στην πραξη ομως? δε νομιζω οτι αλλαζουν οι ανθρωποι. οταν τους λες οτι το almiron χαλαει σε μια ωρα στο μπιμπερο κ αυτη το κρυβει να του το δωσει μετα για να μην παει χαμενο δε νομιζω οτι εχω ελπιδα να αλλαξουν ποτε! οσο σκεφτομαι περιστατικα σιγουρευομαι οτι δε θα το αφησω απλα τον καλυτερο τροπο να το περασω ψαχνω

αν πεις οτι ο παιδίατρος απαγορευει οτιδήποτε άλλο εκτός από τα κλασσικα νερόβραστα φαγητά πριν τον ενα χρόνο? Για τα φρούτα τι θα κάνουν, θα δίνουν πάλι βαζάκι? και αυτό το έχει απαγορεύσει ο γιατρός...:cool: Νερό για το γάλα πού θα ζεσταινουν? Κλιματισμό θα έχει εκεί που θα μένει? Γιατί ο γιατρός έχει απαγορεύσει να είναι το παιδί σε πολύ ζεστό δωμάτιο :cool: Και πού θα κοιμάται???? θα έχει κούνια το camping? κλπ κλπ κλπ...αδύνατον να πάρετε το μωρό στο camping όπως βλέπετε θα τους πεις...κρίμα πολύ κρίμα ;)

Υποσχέσου τους ότι θα το δουν με την πρώτη ευκαιρία μετά τις καλοκαιρινές διακοπες ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες ερωτησεις για το νησι εγω που θελεις να το στειλεις με τη μαμα σου. Ποσο μεγαλο ειναι το νησι; Υπαρχει γιατρος; Η μαμα σου οδηγει; Και τελικα, και να την εχει συνηθησει το παιδι, αλλιως ειναι να μη σε δει το βραδυ, μηπως να το ξανασκεφτεις; Ασε που η μαμα σου θα θελει να ξεκουραστει κι αυτη αφου σου κραταει το παιδι ολο το χρονο...

 

Εγω δε θα το αφηνα σε κανεναν. Ακομα και τωρα (η μεγαλη μου κοντευει 5) τη μονη φορα που τ'αποχωριστηκα τρια -τεσσερα μερονυχτα τα αφησα με τον αντρα μου, κανεναν αλλο -κυριως για να μη στεναχωρηθουν τα παιδια.

 

Εγω ψηφιζω να μην το παρει κανεις, ειναι πολυ μικρο το παιδι! ή παρε αναρρωτικη (απ'ο,τι καταλαβα για καμμια εβδομαδα μιλαμε ουτως ή αλλως, σωστα;) οσο θα λειπει η μαμα σου, ή κανονισε για καμμια κοπελα/μαμα απο τον κυκλο σου. ή μοιρασε τις μερες με τον αντρα σου οπως κανει πολυς κοσμος.

 

Ελπιζω να τη βρεις την ακρη, αλλα οσο αδικο και να'χουν τα παθερικα σου η γνωμη μου θα ηταν να μην τους πληγωσεις....

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να παρεξηγηθουν θα παρεξηγηθουν οτι και να τους πεις απο το πιο απλο ως το πιο συνθετο. Δε μπορεις απλα να τους πεις πως δε θες να αποχωριστεις το παιδι σου τοσο καιρο?αυτο ειναι το πιο λογικο, και οτι αλλο να τους πεις θα το εκλαβουν ως δικαιολογια, παρολο που μπορει να μην ειναι. το θεμα ειναι ο συζυγος σου θελει να το στειλει τοσο καιρο? μηπως να επειθες αυτον πρωτα?

 

Κατι που σκεφτηκα: καμπινγκ σημαινει ζουζουνια και λοιπα και λοιπα.αν πχ λεμε τωρα το τσιμπισει κατι το παιδι, τοσο μικρο που θα το πανε? στο γιατρο(αν εχει) του καμπινγκ? μη τρελαθουμε

 

ωπ σορυ τωρα ειδα πως θες να το στειλεισ με τη μαμα σου...οποτε δεν ευσταθει πως δε θες να το αποχωριστεις./εγω παντως δεν εμπιστευομαι τους δικους μου μεγαλους ανθρωπους στην οδηγηση ουτε τη πεθερα μου!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρεβ κοπελα μου ειληκρινα δεν καταλαβαινω τι φοβασαι ακριβως!!!τον ανδρα σου?μην μαλωσετε?μην θυμωσουν τα πεθερικα σου?εδω μιλαμε για την σωματικη ακαιρεωτητα του παιδιου σου!!!!δεν καταλαβα αυτοι θα αποφασισουν??και κατι αλλο που μου ειχε πει καποτε ο γαμπρος μου....για το παιδι ειμαι εγω υπευθυνη ητε ειμαι μαζι του ητε οχι...εγω ειμαι υπευθυνη για τουςανθρωπους τους οποιους εμπιστευτικα οτι πιο πολυτιμο!!!!εγω και μονο εγω θα κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο εαν συμβει κατι!!!τι να πω στο κατω κατω εσυ αποφασιζεις!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Μη σκοτίζεσαι και πολύ, απλά πές ότι δε θες να το δώσεις γιατί είναι μικρό και γιατί δεν αντέχεις τον αποχωρισμό.Μην το συζητάς κάν γιατί εσύ θα υποφέρεις μετά κι όχι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Εκνευρίστηκα!!! Μα καλά, τι είναι τα παιδιά, βραβείο και ποιός παππούς-γιαγιά θα τα κερδίσει για μια εβδομάδα διακοπών? έλεος πια, και το χειρότερο είναι πως -σε πολλές περιπτώσεις- κατά βάθος δεν τους ενδιαφέρουν τα ίδια τα παιδιά, αλλά το πόσες ώρες έχει η γειτόνισσα τα δικά της εγγόνια και να της μπουν στο μάτι ή το να θέλουν να περιφέρουν το εγγονάκι απο σπίτι σε σπίτι (ή απο σκηνή σε σκηνή) για να το κάνουν επίδειξη!

Κοπελιά, για να μη σας πρήξουν, πείσε τον άντρα σου να μην τους πείτε οτι θα το κρατήσει το παιδί η μαμά σου. πείτε οτι δεν θα το κρατήσει κανείς & πως θα πάρεις περισσότερη άδεια άνευ αποδοχών...

Link to comment
Share on other sites

Εκνευρίστηκα!!! Μα καλά, τι είναι τα παιδιά, βραβείο και ποιός παππούς-γιαγιά θα τα κερδίσει για μια εβδομάδα διακοπών? έλεος πια, και το χειρότερο είναι πως -σε πολλές περιπτώσεις- κατά βάθος δεν τους ενδιαφέρουν τα ίδια τα παιδιά, αλλά το πόσες ώρες έχει η γειτόνισσα τα δικά της εγγόνια και να της μπουν στο μάτι ή το να θέλουν να περιφέρουν το εγγονάκι απο σπίτι σε σπίτι (ή απο σκηνή σε σκηνή) για να το κάνουν επίδειξη!

Κοπελιά, για να μη σας πρήξουν, πείσε τον άντρα σου να μην τους πείτε οτι θα το κρατήσει το παιδί η μαμά σου. πείτε οτι δεν θα το κρατήσει κανείς & πως θα πάρεις περισσότερη άδεια άνευ αποδοχών...

 

το να λαχταράνε ας πούμε το εγγονάκι τους και να θέλουν να νιώσουν κι εκείνοι λίγο νέοι ξανά μέσω του παιδιού δεν υπάρχει ως ενδεχόμενο; Κι αντί λοιπόν να δίνουμε λίγη χαρά και στα πεθερικά, είναι προτιμότερο να συνωμοτούμε να λέμε ψέματα, κι όταν αργότερα μαθευτούν να γίνονται χειρότερες παρεξηγήσεις και σκηνικά;

 

Το θέμα του κάμπινγκ είναι σοβαρό, και το παιδί προφανώς δεν μπορεί να πάει εκεί. Από την άλλη, θα συμφωνήσω με την travellingmum στο να μείνει το παιδί με τους γονείς, ούτε νησί με τη μαμά ούτε κάμπινγκ με την πεθερά. Δίκαια πράγματα. Και τέλος, πλην ελαχίστων περιπτώσεων του γιατρού, όπως φερθείς στα πεθερικά, έτσι θα φερθούν. Αν τους βρίσκουμε 200 δικαιολογίες να μην χαρούν το παιδί και το εγγόνι τους, κι αυτοί ξυνίλα θα βγάλουν, αν πάμε λίγο με τα νερά τους, θα γίνουν μούσι να τους ξυρίσουμε που έλεγε κι ο Ζήκος :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παλι αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το εξης. Θελουν τα πεθερικα να κρατησουν το εγγονι, τους κατηγορειτε οτι το θελουν για τροπαιο η να το επιδεικνυουν στις γειτονισες η απο ανταγωνισμο που το κρατουν οι γονεις σας. Δεν θελουν να το κρατουν, τοτε ειναι αδιαφοροι, τεμπεληδες ενω οι γονεις σας σκιζονται ολο το χρονο . Το να το θελουν γιατι ειναι παιδι του παιδιου τους η γιατι θελουν να σας ξεκουρασουν ειναι απιθανο να συμβαινει? Μ αυτο δεν απαντω μονο στο συγκεκριμενο θεμα αλλα σε οσα κατα καιρους εχουν γραφτει.

Τωρα για το θεμα αυτο θεωρω πως το μωρο ειναι πολυ μικρο για να παει ειτε σε καπινγκ ειτε στο νησι για τους ιδιους λογους ασφαλειας. Δεν ειναι θεμα μαμας της κοπελας η πεθερας. Νομιζω πως για τους 2 καλοκαιρινους μηνες μπορει ανετα να βρεθει καποια κοπελα να το κρατησει τα πρωινα που λειπεις στη δουλεια και μετα τα 3 του χρονια που θα συνεννοειται καλυτερα θα περναει τα καλυτερα καλοκαιρια του και στο καπινγκ και στο νησι. Επισης αν τελικα τ οστειλεις στο νησι ε! μην πατε εκει και στην αδεια σου οπως ειπες πιο πανω. Και η μαμα σου θελει να ξεκουραστει και ο αντρας σου θα θελει να ειστε λιγο οι 3 σας με το μωρο σας (μακρυα απο ολα τα πεθερικα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, λοιπόν εμένα η δικιά μου είναι 3χρονών μέχρι τώρα καλώς ή κακώς δεν την έχω αφήσει ούτε για να φύγουμε ενα διήμερο που λέει ο λόγος με τον άντρα μου ισως του κάνω κακό του παιδιού ίσως του κάνω και καλό πάντως και περσι η πεθερά μου με παρακάλαγε να κρατήσει την μικρή στην Σαλαμίνα που έχει εξοχικό φυσικά η απάντηση ήταν οχι γιατι το παιδί μου είναι πολύ μικρό αλλά και εκτός αυτού θα πάει διακοπές το καλοκαίρι μαζί μας 1μήνα εμείς 1μήνα και το παιδί μας ομως την ίδια απάντηση έδωσα και στην μαμά μου που με παρακάλαγε να κρατήσει το παιδί στο νησί δηλ.3-4μέρες παραπάνω απο εμάς και να γυρίσουν μαζί αλλά και πάλι οχι της είπα.Δεν ξέρω νοιώθω ότι δεν μπορώ να ξυπνάω σε ένα σπίτι αδειο χωρίς το μωρό μου αλλά και απο την άλλη θεωρώ ότι εμπιστοσύνη δεν μπορώ να έχω σε κανέναν παρά μονο στον εαυτό μου:-(Οπότε λοιπον βρήκα σταθμο που λειτουργεί και τον Αυγουστο και έτσι το κεφαλάκι μου είναι ήσυχο και το παιδάκι μου είναι μαζί μου απλά προσπαθώ οποιές μέρες αντέχω να πηγαίνω την μικρή για βουτιές το καλοκαίρι .

Link to comment
Share on other sites

Όπως εμεις εμπιστευόμαστε τους δικούς μας γονεις και κάνουμε πολλές φορές τα στραβά μάτια έτσι και οι άντρες μας εμπιστευονται τους δικούς τους γονείς. Είναι άδικο μόνο και μόνο επειδή δεν χωνευουμε τα πεθερικά μας να έχουμε 2 μετρα και 2 σταθμά. Το παιδί είναι δικό μας αλλά και του άντρα μας

 

Αρχικα ποτε δεν κανω τα στραβα ματια στους γονεις μου...ισα ισα εχω και θαρρος και τους τα λεω ορθα κοφτα.

 

Δευτερον δε με αφορα καθολου μα καθολου αν ειναι αδικια η οχι.Και οταν ημουνα εγκυος και η πεθερουλα μου διαλλαλουσε οτι θα παρει αυτη το παιδι μου να το μεγαλωσει αδικο ηταν αλλα δεν την ειδα να στεναχωρηθει.Και οταν παντρευτηκα και εκανε οτι μπρουσε να μη φυγει ο γιοκας της απο το σπιτι της και φτασαμε παντρεμενοι να εχω αλλο σπιτι εγω αλλα ο αντρας μου να κοιμαται σπιτι της αδικο ηταν αλλα και παλι δεν την ενοιαξε.Και οταν φτασαμε ενα μηνα μετα το γαμο να μιλαμε για διαζυγιο εξαιτιας της αδικο ηταν και οταν εγγυος επεφτα για υπνο πλανταζοντας στο κλαμα αδικο ηταν αλλα κανεις δε συμεριστηκε την κατασταση μου.....μη μου λες λοιπον οτι ειναι αδικο γιατι δε με αφορα.

 

Τριτον το παιδι ειναι και του αντρα μου αλλα εγω παρατησα τα παντα τρεις μηνες τωρα για να το μεγαλωνω...εγω ξενυχταω,εγω τρεχω,εγω παιδευομαι....και εγω αποφασιζω...τοσο απλα.

Και ο αντρας μου το σεβεται απολυτα...κατανοει το αγχος μου και παντα οταν τιθεται θεμα για το παιδι βαζει σε πρωτη προταιρεοτητα τη δικη μου αποψη και τα δικα μου θελω.Κανενας δεν προκειται να με αναγκασει να υποβαλλω το παιδι μου σε κατι με το οποιο διαφωνω.Φυσικα κραταω ενα μετρο...δεν προκειται να της απαγορευσω να το βλεπει,να το παιρνει αγκαλια,να το παιζει...αλλα να το παρει μονη της μακρυα μου δεν υπαρχει πιθανοτητα να γινει.Αν και προσωπικα ουτε στους γονεις μου θα το εδινα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ποτε δεν κανω τα στραβα ματια στους γονεις μου...ισα ισα εχω και θαρρος και τους τα λεω ορθα κοφτα.

Αρχικά μπράβο σου γιατί δεν νομίζω πως πολλές από εμάς το κάνουμε αυτό :P Εγώ σιγουρα δείχνω μεγαλύτερη ανοχή στους δικούς μου ανθρώπους :oops:

 

Δευτερον δε με αφορα καθολου μα καθολου αν ειναι αδικια η οχι.Και οταν ημουνα εγκυος και η πεθερουλα μου διαλλαλουσε οτι θα παρει αυτη το παιδι μου να το μεγαλωσει αδικο ηταν αλλα δεν την ειδα να στεναχωρηθει.Και οταν παντρευτηκα και εκανε οτι μπρουσε να μη φυγει ο γιοκας της απο το σπιτι της και φτασαμε παντρεμενοι να εχω αλλο σπιτι εγω αλλα ο αντρας μου να κοιμαται σπιτι της αδικο ηταν αλλα και παλι δεν την ενοιαξε.Και οταν φτασαμε ενα μηνα μετα το γαμο να μιλαμε για διαζυγιο εξαιτιας της αδικο ηταν και οταν εγγυος επεφτα για υπνο πλανταζοντας στο κλαμα αδικο ηταν αλλα κανεις δε συμεριστηκε την κατασταση μου.....μη μου λες λοιπον οτι ειναι αδικο γιατι δε με αφορα.

Και πάλι θα το πω γιατί είναι παππούδες των παιδιών, και η σχέση παππού-εγγονιού είναι ανεξάρτητη της σχέσης παππού-γονιού. Ακόμα και αν ένα ζευγάρι χωρίσει το παιδί δεν πρέπει να στερηθεί τους παππούδες του (γνώμη μου ετσι?)

Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις που οι παππούδες μπορεί να είναι επικίνδυνοι για τα εγγόνια αλλά λέω πως δεν είναι σωστό σε παρόμοιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τους δικούς μας γονεις από τα πεθερικά μας... και ακόμα χειρότερα όταν κάνει το ίδιο ο άντρας μας να μην τον κατανοούμε ;)

 

Τριτον το παιδι ειναι και του αντρα μου αλλα εγω παρατησα τα παντα τρεις μηνες τωρα για να το μεγαλωνω...εγω ξενυχταω,εγω τρεχω,εγω παιδευομαι....και εγω αποφασιζω...τοσο απλα.

Και ο αντρας μου το σεβεται απολυτα...κατανοει το αγχος μου και παντα οταν τιθεται θεμα για το παιδι βαζει σε πρωτη προταιρεοτητα τη δικη μου αποψη και τα δικα μου θελω.Κανενας δεν προκειται να με αναγκασει να υποβαλλω το παιδι μου σε κατι με το οποιο διαφωνω.Φυσικα κραταω ενα μετρο...δεν προκειται να της απαγορευσω να το βλεπει,να το παιρνει αγκαλια,να το παιζει...αλλα να το παρει μονη της μακρυα μου δεν υπαρχει πιθανοτητα να γινει.Αν και προσωπικα ουτε στους γονεις μου θα το εδινα.

Εννοειται πως κανένας δεν θα σε αναγκάσει να κάνεις το ο,τιδήποτε, η μητέρα έχει άλλωστε τον πρώτο λόγο, αλλά όχι απαραίτητα τον μοναδικό. Απλά λέω να κρίνουμε όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμα και αντικειμενικά αυτά που ακούμε. Το ότι εσύ ξενυχτάς και παράτησες ό,τι άλλο έκανες το καταλαβαίνω όμως δεν σου το επέβαλε κανένας, το έκανες επειδή το ήθελες. Αυτό δεν αφαιρεί από τους παππούδες το δικαίωμα να θέλουν να χαρούν το εγγόνι τους και ίσως να ζητάνε πράγματα που μπορεί σε εσενα να φαινονται υπερβολικα. Είναι απόλυτα ανθρώπινο όπως ανθρώπινο είναι και το να τους αρνηθείς ;) Μην ξεχνάμε ότι σε λίγα χρόνια θα βρεθούμε στην θέση τους, δεν θα θέλουμε και εμεις να είμαστε μαζί με τα εγγονάκια μας?

Link to comment
Share on other sites

το να λαχταράνε ας πούμε το εγγονάκι τους και να θέλουν να νιώσουν κι εκείνοι λίγο νέοι ξανά μέσω του παιδιού δεν υπάρχει ως ενδεχόμενο; Κι αντί λοιπόν να δίνουμε λίγη χαρά και στα πεθερικά, είναι προτιμότερο να συνωμοτούμε να λέμε ψέματα, κι όταν αργότερα μαθευτούν να γίνονται χειρότερες παρεξηγήσεις και σκηνικά;

 

Το θέμα του κάμπινγκ είναι σοβαρό, και το παιδί προφανώς δεν μπορεί να πάει εκεί. Από την άλλη, θα συμφωνήσω με την travellingmum στο να μείνει το παιδί με τους γονείς, ούτε νησί με τη μαμά ούτε κάμπινγκ με την πεθερά. Δίκαια πράγματα. Και τέλος, πλην ελαχίστων περιπτώσεων του γιατρού, όπως φερθείς στα πεθερικά, έτσι θα φερθούν. Αν τους βρίσκουμε 200 δικαιολογίες να μην χαρούν το παιδί και το εγγόνι τους, κι αυτοί ξυνίλα θα βγάλουν, αν πάμε λίγο με τα νερά τους, θα γίνουν μούσι να τους ξυρίσουμε που έλεγε κι ο Ζήκος :D

 

Όχι, όταν κινδυνεύει το παιδί η λαχτάρα τους για το παιδί ή η ανάγκη να ξανανιώσουν με αφήνει παγερά αδιάφορη!

Και η δικαιοσύνη ποιά είναι ακριβώς, να κόψουμε το παιδί στη μέση για να μην παρεξηγηθεί κανείς?

Απο τη μία έχουμε μία γιαγιά (και δεν εξετάζω αν είναι η μαμά ή η πεθερά της κοπέλας) που βοηθά στο μεγάλωμα του παιδιού με τον τρόπο που έχουν επιλέξει οι γονείς του, το ίδιο το παιδί τη γνωρίζει (συνεπώς θα είναι άνετο στο να περάσει χρόνο μαζί της) και που στην τελική θα το έχει σε ένα άνετο περιβάλλον.

Απο την άλλη έχουμε μια γιαγιά που αγνοεί τους γονείς του παιδιού, που βάζει σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού (βλ. ληγμένα γάλατα ή γάλα σκόνη που κλείνει 2ωρο στο μπιμπερόν) και που θα βρίσκεται σε ένα περιβάλλον που κατα τη γνώμη μου δεν είναι ιδανικό για ένα μωρό.

Και ξαναλεώ, γιατί κολλάτε στο αν είναι τα πεθερικά ή όχι? Θα μπορούσαν να είναι οι γονείς της κοπέλας που θα είχαν αυτά τα θέματα. Εγώ έχω μια φίλη που τα πεθερικά της έχουν εξοχικό σε νησί και το παιδάκι όταν τελειώσει το σχολείο πηγαίνει εκεί γιατί οι γονείς δουλεύουν & πάνε Σαβ/κα. Οι γονείς της που μένουν στην Κυψέλη οι άνθρωποι και δεν έχουν να πάνε πουθενά, χαίρονται που το παιδάκι κάνει τα μπάνια του, τί έπρεπε δλδ να διεκδικούν ίσο χρόνο παραμονής του παιδιού στο διαμέρισμα για να υπάρχει δικαιοσύνη?

Νομίζω πως έχουμε χάσει το μέτρο σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά! Το να αγαπάς ένα παιδί δεν σου δίνει μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Οκ, σαφώς έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα σαν παππούς να βλέπεις το εγγονάκι σου και να το χαίρεσαι αλλά έχεις και την υποχρέωση να φροντίζεις την ασφάλειά του, την ηρεμία του κλπ. Όταν αυτά έρχονται σε σύγκρουση τι θα επιλέξεις, να είναι ο παππούς & η γιαγιά ικανοποιημένοι ή να είναι το παιδί ασφαλές?

Α, και σχετικά με τα ψέματα, προκειμένου το ζευγάρι να σφάζεται καθημερινά για τρίτους, και να δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις για το παιδί, μια χαρά μου φαίνονται τα ψέματα!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θα το πω γιατί είναι παππούδες των παιδιών, και η σχέση παππού-εγγονιού είναι ανεξάρτητη της σχέσης παππού-γονιού. Ακόμα και αν ένα ζευγάρι χωρίσει το παιδί δεν πρέπει να στερηθεί τους παππούδες του (γνώμη μου ετσι?

 

Kι ομως δεν ειναι μονο γνωμη σου! Οι γονεις μου εχουν καποιους οικογενειακους φιλους, οι οποιοι οτα χωρισε ο γιος τους (με 2 παιδια), η νυφη τους δεν τους αφηνε ποτε να τα δουνε. Οι ανθρωποι εκαναν δικαστηριο για να βλεπουν τα εγγονια τους κ το κερδισαν! Τωρα, αν κ η νυφη τους εξακολουθει να το παιζει δυσκολη κ αποτρεπει τα παιδακια να συναντουν τους παππουδες, εκεινοι κανουν ο,τι μπορουν για να εχουν μια επαφη. Ειναι πολυ σημαντικο για τα παιδια να συναναστρεφονται τους παππουδες κ οι γονεις πρεπει να το ενθαρρυνουν αυτο, αν βεβαια δεν τιθεται θεμα ασχημης συμπεριφορας απο τους παππουδες, ανικανοτητας, κοκ..

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψατε τωρα... :( τελικα μαλλον πρεπει να λυσω το θεμα με τον αντρα μ πρωτα. αν πειστει ο ιδιος δεν θα υπαρχει θεμα. ισως να αγχωνομαι και αδικα γιατι μπορει ο ιδιος ο μικρος να μας λυσει το προβλημα αν δεν κοιμαται-εδω φοβαμαι οτι θα δημιουργησει θεμα στη μαμα μ που την ξερει γιατι τα βραδυα συνηθως ξυπναει κ κλαιει κ δε ξερω ποσο ευκολο θα τους ειναι. επειδη ρωτησε καποιος πιο πανω ναι οι γονεις μου οδηγουν και το νησι εχει νοσοκομειο οχι οτι αυτο σημαινει οτι δε φοβαμαι. χθες ηδη σκεφτομουνα να ψαξω καποιον παιδιατρο εκει να τον εχουμε stand by γιατι στα νοσοκομεια των νησιων μεχρι να εξετασουν το παιδι και να δουν τι εχει μπορει να χει γινει το κακο. και ξαναλεω ουτε εκει μου αρεσει που θα παει τρελενομαι στην ιδεα οτι θα ξυπναω σε αδειο σπιτι απλα εκει εχω μια εμπιστοσυνη παραπανω γιατι τουλαχιστον με ακουει της ριχνω και μια φωνη αν διαφωνουμε σε κατι μεχρι και χαρτακι με οδηγιες για το παιδι της αφηνα στην αρχη. οι αλλοι οτι και να πω παρεξηγουνται και λενε αστα αυτα ξερω εγω απο παιδια 4 μεγαλωσα. και για μια αλλη κοπελα που ρωτησε πιο πανω ναι δυστυχως δεν ελεγα ποτε οχι στα πεθερικα μου ακομα και τον γαμο αναβαλαμε για ενα χρονο επειδη δε θελανε τοτε και λεγανε αν παντρευτειτε φετος εμεις δε θα ρθουμε στο γαμο. και οχι δε σου φερονται οπως τους φερεσαι οπως ειπε καποιος παραπανω γιατι εγω μια ζωη ναι και υποχωρησεις ημουν στις παραλογιες τους αλλα τωρα με το παιδι εχω θεμα και θα αρχισω τα οχι. γιαυτο ισως και αυτοι εχουν πεσει λιγο απ τα συννεφα που με βλεπουν αλλαγμενη αλλα δεν αντεχω κι εγω αλλο ολα τα χατηρια τους τα κανα και καλο δεν ειδα τα ακουω και απο πανω απ το τι κρεμα συγκαματος θα βαλω στο παιδι μεχρι γιατι παιρνω παμπερς που ειναι ακριβα-γιατι το κανω μπανιο μερα παρα μερα κ οχι 1 φορα τη βδομαδα-γιατι βγαινω για καφε στο χωριο με τζιν κ με βλεπουν οι γειτονες κ πρεπει να ντυνομαι καλυτερα κ αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βρείς μια γυναίκα να φυλάξει το μωράκι σας για όσο λείπουν οι γονείς σου? Θα ήταν καλύτερα να είναι κοντά σας το μωρό και φυσικά στην γυναίκα θέτεις κανόνες εσύ. Πολύ μικρό το μωρό σου για να είναι μακριά σας τόσες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω κανενα μα κανενα γνωστο η συγγενη που να μπορει να βοηθησει. σε καποια τελειως αγνωστη φοβαμαι τοσο μικρο. εκτος αν ψαξω για παιδικο τι να πω πια πρεπει να το συζητησω με τον αντρα μ. μεχρι τωρα δεν υπηρχε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θα το πω γιατί είναι παππούδες των παιδιών, και η σχέση παππού-εγγονιού είναι ανεξάρτητη της σχέσης παππού-γονιού. Ακόμα και αν ένα ζευγάρι χωρίσει το παιδί δεν πρέπει να στερηθεί τους παππούδες του (γνώμη μου ετσι?)

Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις που οι παππούδες μπορεί να είναι επικίνδυνοι για τα εγγόνια αλλά λέω πως δεν είναι σωστό σε παρόμοιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά τους δικούς μας γονεις από τα πεθερικά μας... και ακόμα χειρότερα όταν κάνει το ίδιο ο άντρας μας να μην τον κατανοούμε ;)

 

Σωστα ολα αυτα που λες αλλα πολυ θεωρητικα.Η ισοροπια για να κρατηθει χρειαζεται προσπαθεια απο ολους.Αν η αλλη πχ προσπαθει να με ακυρωσει σα μανα,δε σεβεται οσα λεω για το παιδι μου αλλα επιδεικτικα μπροστα μου κανει τα αντιεθετα για να μου μπει και να γινει σωνει και ντε το δικο της,αν εγω κανω ενα βημα πισω και αυτη αντι να το σεβαστει κανει δεκα βηματα μπροστα προκειμενου να καταλαβει το χωρο που μολις αφησα...πως περιμενεις απο εμενα να σεβαστω το ρολο της ως γιαγια?Θα πρεπει κι εκεινη να σεβαστει το ρολο μου ως μαμα για να σεβαστω κι εγω το ρολο της ως γιαγια.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.Δεδομενο δεν ειναι τπτ σε αυτη τη ζωη...φερομαστε καλα για να μας φερονται και οι αλλοι καλα.Οπως επισης δε γινεται να μου κραταει η γιαγια το παιδι 10 και 12 ωρες τη μερα για να δουλευω εγω,να το μεγαλωνει αυτη στην ουσια και εγω μονιμως να την κριτικαρω και να εχω και παραπονα.

Στην προκειμενη περιπτωση της κοπελας θεωρω οτι οι παππουδογιαγιαδες βαζουν το πεισμα τους και τα θελω τους πανω απο το καλο του παιδιου.Θα επρεπε μονοι τους να κατανοουν οτι ενα καμπινγκ δεν ειναι χωρος για ενα μωρο και οχι να θεουν σωνει και ντε να το παρουν ρισκαροντας την ασφαλεια του μονο και μονο για να ικανοποιησουν τα θελω τους.

Και οπως ειπα και πριν θεωρω οτι το σωστο ειναι το παιδι να μεινει με τους γονεις και να μη φυγει μακρυα με καμια γιαιγα.Και η μαμα της κοπελας στην τελικη δε νομιζω θα παθει κατι αν ενα καλοκαιρι στερηθει για λιγο τις διακοπες της και παει στο νησι οταν το ζευγαρι θα εχει αδεια.ουλαχιστον η δικη μου μαμα αυτο θα εκανε.

 

 

Μην ξεχνάμε ότι σε λίγα χρόνια θα βρεθούμε στην θέση τους, δεν θα θέλουμε και εμεις να είμαστε μαζί με τα εγγονάκια μας?

 

Ακριβως επειδη θα θελουμε ας φροντισουμε εμεις σαν πεθερες να μη κανουμε τις ιδιες μακακιες και να καταλαβουμε εμεις οι αγορομανες απο τωρα οτι οι γιοι μας καποια στιγμη θα παντρευτουν και οτι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο....μη τους θελουμε μεσα στο βρακι μας για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...