Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως τους λενε ΟΧΙ?


nanana

Recommended Posts

εχω προβλημα και εχω αγχωθει απο τωρα. το καλοκαιρι τα πεθερικα μου(μενουν σε αλλη πολη) θελουν να παρουν για καποιο διαστημα το οποιο δεν εχουν διευκρινησει μαζι τους εκει που θα ειναι για διακοπες το μωρο το οποιο ειναι τωρα 8 μηνων τοτε θα ναι 1 χρονων περιπου. εγω δε θελω με τπτ να παει γιατι δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη ειλικρινα δε θελω να μπω σε λεπτομερειες αλλα διαφερουμε σε παααρα πολλα σημεια οσον αφορα το μεγαλωμα και κυριως τη διατροφη του παιδιου. δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη αλλα επειδη ειναι και το πρωτο μου παιδι ακολουθω πιστα τις οδηγιες της παιδιατρου κατι το οποιο δε συμμεριζονται εκεινοι οι οποιοι οπως καταλαβαινεται εδιναν τα παντα στα δικα τους παιδια και δεν επαθαν τπτ...κλασσικη ατακα. οταν ερχονται εδω δινουν προκλητικα μπροστα μου πραγματα στο παιδι να φαει που ξερουν οτι εγω δε δινω για να μου αποδειξουν οτι δε θα παθει τπτ. το παιδι ηταν 6 μηνων και η πεθερα μου του βαλε στο στομα πατατα φουρνου απ το δικο μας φαγητο που ειχε πανω αλατια-πιπερια-παπρικα ακομα καλα καλα δεν ετρωγε το ρυζαλευρο το παιδι. εκτος αυτου εκει που πανε διακοπεσ οι συνθηκες ειναι αθλιες με ομαδικες τουαλετες κτλ. το θεμα ειναι πως τους λενε οχι οταν δεν εχω και την υποστηριξη του αντρα μου χωρις να γινει παρεξηγηση? το κακο ειναι οτι οι δικοι μου γονεις θα το παρουν για καποιο διαστημα στο εξοχικο αφου εγω θα δουλευω-ετσι κι αλλιως η μαμα μ το κραταει οταν ειμαι δουλεια-οποτε οι αλλοι θα πουν στους δικουσ σ πως το αφηνεις???

τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπάμαι, αλλά αν δεν έχεις την υποστήριξη του άντρα σου, δεν θα καταφέρεις τίποτα, πέρα από καυγάδες..... Πρέπει να το συζητήσετε. Το ζευγάρι αποφασίζει πότε και πού θα αφήσει τα παιδιά (και εάν θα τα αφήσει). Ας του μιλήσει η παιδίατρος για το πόσο είναι σημαντικό να τηρείται το πρόγραμμα του παιδιού και μπορεί να τον πείσει......

Επίσης κάτι δεν κατάλαβα. Θα πάρει το παιδί σε ξενοδοχείο, ξενώνα, ενοικιαζόμενα κλπ?

Τί να πω βρε κορίτσια? Το διαβάζω πολύ στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες. Εγώ πάντως το είπα καθαρά: Ξέρετε, δεν με ακούτε, κάνετε του κεφαλιού σας, και δεν μπορώ να σας εμπιστευτώ όσο το παιδί θα είναι ακόμα μικρό. Πολύ λυπάμαι, γιατί κι εγώ θα ήθελα να ξεκουραστεί λίγο η μάνα μου, αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

Αυτό ακριβώς θα πεις και στον άντρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν τους πεις ευγενικα οτι εχεις ηδη κανονισει να παει το μωρο στην μαμα σου κ τωρα δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο, γιατι θα παρεξηγηθει η γιαγια, κ ότι για το υπολοιπο διαστημα που δεν θα δουλευεις δεν θα ηθελες να το αποχωριστεις, ή οτι θέλεις να δοκιμασεις να κανετε διακοπες σαν οικογενεια για πρωτη χρονια με το μωρο... (λεω εγω τωρα!)

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

δε το αφηνεις σε κανεναν και τελος!η τους λες οτι δεν τους εχεις εμπιστοσυνη για αυτον και για αυτον το λογο.το παιδι ειναι δικο σου και δε θα επιτρεψεις σε κανεναν να σου κανει υποδειξεις στο πως θα το μεγαλωσεις τι θα το ταισεις και τα λοιπα!δε μπορω να τους καταλαβω τους παπουδογιαγιαδες!!!θελουν να κανουν τα δικα τους!!!ε λοιπον οχι δε θα τα κανουν και ας γινει παρεξηγηση.μιλα ανοιχτα χωρις φοβο και παθος!και αν παρεξηγηθουν τοτε προβλημα τους!πριν 30 χρονια πολλα πραγματα γινονταν διαφορετικα αν δε το καταλαβαινουν αυτο τοτε μπορεις να τους πεις οτι εσεις τα παιδια σας τα μεγαλωσατε οπως θελατε,αυτο που ειναι δικο μου θα το μεγαλωσω οπως θελω ΕΓΩ!!!!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω δυσκολη η κατασταση και απο τη στιγμη που δεν εχεις συνενοηση με το συζηγο ακομα πιο δυσκολα,γνωμη μου μιλα ανοιχτα στο συζηγο σου και μια και δυο φορες αν χρειαστει,και εξηγησε του τα πραγματα ξεκαθαρα,φυσικα παντα με ηρεμο τροπο και χωρις καυγαδες και φωνες και μετα ας τα βγαλει αυτος περα με τους δικους του,το σιγουρο ειναι οτι θα παρεξηγηθουν απο τι στιγμη που θα το αφησεις στους δικους σου αλλα τι σε νιαζει,το παιδι σου να ειναι καλα!!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν παει το παιδι εκει δε θα κοιμαμαι τα βραδυα......μεχρι που σκεφτομαι να βαλω στο κολπο την παιδιατρο που εχουμε καλες σχεσεις να πει στον αντρα μ οχι. γιατι εκτος των αλλων ο πεθερος μ εχει κ καποια προβληματα υγειας +δε θελω να κοιμαται το παιδι στο ιδιο δωματιο. εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι να παραιτηθω απ τη δουλεια για να περασω ολο το καλοκαιρι με το παιδι μ+να μην το προσεχει κανεις αλλος. εχουν βλεπετε κ το κακο παραδειγμα της κορης τους που τους εδινε το αλλο εγγονι για 3 μηνες το καλοκαιρι για να ηρεμει με τον αντρα της. τοτε ομως δεν υπηρχαν+τα προβληματα υγειας των πεθερικων μ κ εν πασει περιπτωσει η κορη τους ας κανει οτι θελει με τα παιδια της εγω δε μπορω να αφησω τοοοσο μικρο μωρο που δε μπορει να μου μιλησει

καπου που δεν εχω εμπιστοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ειχα με το μερος μ τον αντρα μ τωρα δε ξερω πως τον τουμπαρανε. θα κανανε παραπονα μαλλον επειδη θα το παρει η μαμα μ. αν γινοταν θα θελα να μην το παρει κανεις παρολο που χω εμπιστοσυνη στη μαμα μου αλλα της χρωσταω τοσα που με εξυπηρετει ολο το χρονο δε μπορω και να απαιτησω να μην παει διακοπες στο νησι που ειναι και το πατρικο επειδη εγω δουλευω κ θελω να χω το παιδι συνεχεια κοντα αλλωστε οταν παρω αδεια κι εγω εκει θα παω με τον αντρα μ. θα μου λειπει αφανταστα και θα χω φοβερο αγχος και στη μαμα μ οταν θα ναι αλλα τουλαχιστον ξερω οτι τον προσεχει+με ακουει οταν της ζηταω να ακολουθει καποιους κανονες οσον αφορα το παιδι. για τα πεθερικα μ μπορω να πω στα μουτρα τους οτι δεν τους εχω εμπιστοσυνη?δε λεγονται αυτα ξερω γω?

Link to comment
Share on other sites

nanana και εγώ θέλω να στείλω το μικρό καμία εβδομάδα στο χωρίο με την μάμα μου όπως και εσύ αλλά όχι στα πεθερικά μου.Αντε να το πείς αυτό.Στη δικία μας περίπτωση το σπίτι των πεθερικών μου δεν κάνει για το μικρό ( η σκάλα δεν έχει κάγγελα π.χ) μπορεί να γίνει κανένα ατύχημα.

Αύτο που θα πώ είναι οτι της μητέρας μου έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη και το παιδί το ξέρει καλύτερα μιας και είναι αυτή που το κρατάει αποκλειστήκα.

Και στη τελική είναι η μάνα μου ενώ η άλλη είναι η πεθερά μου.

Θα γίνω πάλι κακία αλλά τι να κάνουμε.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Και το κρατάει η μαμά μας το παιδί, και το παίρνει διακοπές μαζί της, και θα πάτε διακοπές εκεί μαζί της; Οι άλλοι δλδ δεν είναι γονείς, δεν γέννησαν παιδί, δεν έχουν εγγόνι;

 

Κι όλα αυτά που κάνουν και σου πάνε κόντρα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι τα κάνουν ακριβώς γιατί δεν έχουν πολλές επαφές με το παιδί ;) σκέψου το

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εσυ αν ειχες εξοχικο σε νησι θα διαλεγες το νησι η να πας στο καμπινγκ που πανε 3 μηνες αυτοι το καλοκαιρι. μην τρελλαθουμε κι ολας συγνωμη δηλαδη. πασχα και χριστουγεννα πηγαινουμε παντα εκει για να μην εχουν παραπονο αλλα μεχρι εκει για τον υπολοιπο χρονο δε φταιω εγω που μενουμε αθηνα και αυτοι επαρχια οποτε θελουν μπορουνε να ερθουν. και εν πασει περιπτωση αν ζουσαν σε καλυτερες συνθηκες υγιεινης ισως λεω ισως να τους εμπιστευομουν να το παρουν για μια βδομαδα.

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το παιδι μ δεν ειναι αξιοθεατο,μακαρι οπως ειπα κ πριν να μη δουλευα κ οποιος ηθελε ας ερχοταν να το δει ευπροσδεκτος-οχι ομως να κανονιζω τη ζωη μ κ τις διακοπες μ με βαση την επιθυμια αλλωνων 10μερες το χρονο παιρνω αδεια ολες κι ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν θελεις εσυ ΔΕΝ το αφηνεις και τελος!Δικο σου ειναι το μωρο κουκλα μου,εσυ αποφασιζεις!Στο κατω κατω,για να μην τους προσβαλλεις,πετας ενα "δε μπορω να το αποχωριστω" και καθαρισες!! :wink:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εσυ αν ειχες εξοχικο σε νησι θα διαλεγες το νησι η να πας στο καμπινγκ που πανε 3 μηνες αυτοι το καλοκαιρι. μην τρελλαθουμε κι ολας συγνωμη δηλαδη. πασχα και χριστουγεννα πηγαινουμε παντα εκει για να μην εχουν παραπονο αλλα μεχρι εκει για τον υπολοιπο χρονο δε φταιω εγω που μενουμε αθηνα και αυτοι επαρχια οποτε θελουν μπορουνε να ερθουν. και εν πασει περιπτωση αν ζουσαν σε καλυτερες συνθηκες υγιεινης ισως λεω ισως να τους εμπιστευομουν να το παρουν για μια βδομαδα.

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το παιδι μ δεν ειναι αξιοθεατο,μακαρι οπως ειπα κ πριν να μη δουλευα κ οποιος ηθελε ας ερχοταν να το δει ευπροσδεκτος-οχι ομως να κανονιζω τη ζωη μ κ τις διακοπες μ με βαση την επιθυμια αλλωνων 10μερες το χρονο παιρνω αδεια ολες κι ολες.

Το μωρό πρέπει να βλέπει τους παππούδες του άσχετα αν αυτοί διαφωνούν με το τι κάνει η μαμά. Προσωπικά αν δεν μπορούσαν να το δουν μπορεί να θυσιάζα το εξοχικό στο νησί όχι για να κάνω χάρη στους παππούδες αλλά για το παιδί. Αν όμως όπως λες το βλέπουν και μέσα στον χρόνο, γιατί δεν προσπαθεις να βρεις μια άλλη, μέση λύση? Θα μπορούσατε ίσως να πάτε λίγες μέρες κάπου κοντά στους παππούδες? 1-2 ΣΚ για παράδειγμα. Έτσι και το παιδί να τους δει αλλά θα είσαι και εσύ κοντα του

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ειναι για camping που λες, ευκολα δικαιολογεις οτι το παιδι ειναι μικρο κ θελει πιο πολλες ανεσεις κλπ κ στη τελικη τα πεθερικα σου θα ταλαιπωρηθουν πιο πολυ. Θα μπορουσες να πεις οτι ας περασει κ αυτος ο χρονος να παει στο νησι που ειναι ακομα πολυ μικρο κ του χρονου που θα καταλαβαινει κ αυτο πιο πολλα θα το ξανασυζητησουμε για το camping.

Kαι επισης οτι στο νησι, "αναγκαστικα" παει μονο του χωρις εσενα γιατι αφου η μαμα σου το κραταει το μωρο αφου φευγει αυτη, θα παει κ αυτο μαζι της. Αλλιως, δεν προκειται να το παιρνε ουτε η μαμα σου. Δηλ μηπως να το παρουσιασεις λυση αναγκης οτι οτι το μωρο φευγει με τη μαμα σου.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου εμπλεξες νομιζω ...................στην θεση σου θα το αφηνα να το παρουν διοτι δεν μπορεις να τους πεις οτι στους γονεις μου ναι αλλα σε σας οχι .................εγω σε καταλαβαινω αλλα αυτοι δεν νομιζω και ουτε και αντρα σου διοτι θεωρεις τους ανθρωπους που τον μεγαλωσαν οχι σωστους αρα λογικα δεν θα συμφωνηση μαζι σου...Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να γραψεις μια λιστα ,για το τι θα τρωει, και ποτε θα κοιμαται και να περνεις συναιχειΑ τηλεφωνο.....και θα κανεις υπομονη να περασουν αυτε ς οι μερες

 

ή να τους πεις οτι θα σας κουραση πολυ ...διοτι θα ειναι η φαση που μπορει να εχει ξεκινησει και να περπαταει........και αφου η μαμα μου μπορει δεν υπαρχη προβλημα αν δεν μπορουσε πολυ ευχαριστως να το πέρνανε .......και αφου η μαμα σου ξερει τα χουγια του θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα

Πεξτο η καλυ νυφη που το κανει αυτο μονο και μονο επειδη τους νιαζεσαι ...αν το γυρισεις αλλιως το εχεις χασει το παιχνιδι......

Link to comment
Share on other sites

malecon δεν ειναι οτι δεν το βλεπουν το παιδι καθολου. πιστεψε με θυσιαζω πολλα τριημερα κ ολες σχεδον τις αργιες εκει τις παμε παρολο που δεν περναω καλα κ θα προτιμουσα να πηγαινουμε καποιο ταξιδι με τον αντρα μ. περαν απο χριστουγεννα-πασχα παμε 2 συνηθως σ/κ το καλοκαιρι και οτι πεφτει σε τριημερο πχ καθαρα δευτερα-25η μαρτιου ασε που ερχονται κι αυτοι 3 φορες το χρονο περιπου κ καθονται σπιτι 4-5 μερες. τι αλλο να κανω απλα να το παρουν στο καμπινγκ χωρις εμενα δε θελω κ βεβαια δε θελω να χαλασω μερες απ την καλοκαιρινη αδεια μ που οπως ειπα ειναι 10μερες για να παω στο καμπινγκ οπου δεν ξεκουραζομαι κ δεν περναω καλα. τοσο παραλογη ειμαι? καταρχην δεν οδηγουν αν παθει κατι το παιδι που θα το πανε? η πεθερα μ με πιεζει να τ δωσω αυγο-παγωτο κτλ αν το χει μονη της σιγουρα θα του δωσει. παω να τον αλλαξω πανα κ μου λεει μην το αλλαζεις αμεσως πρεπει να μαθει να μενει χεσμενο για να μη γκρινιαζει. κ ποσα ακομα ρε κοριτσια τα ξερετε πολλες γιαγιαδες τα χουν αυτα κ τρελλενομαι αν ειμαι κοντα ελεγχεται η κατασταση αλλα 400 χλμ μακρια τι θα κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

malecon δεν ειναι οτι δεν το βλεπουν το παιδι καθολου. πιστεψε με θυσιαζω πολλα τριημερα κ ολες σχεδον τις αργιες εκει τις παμε παρολο που δεν περναω καλα κ θα προτιμουσα να πηγαινουμε καποιο ταξιδι με τον αντρα μ. περαν απο χριστουγεννα-πασχα παμε 2 συνηθως σ/κ το καλοκαιρι και οτι πεφτει σε τριημερο πχ καθαρα δευτερα-25η μαρτιου ασε που ερχονται κι αυτοι 3 φορες το χρονο περιπου κ καθονται σπιτι 4-5 μερες. τι αλλο να κανω απλα να το παρουν στο καμπινγκ χωρις εμενα δε θελω κ βεβαια δε θελω να χαλασω μερες απ την καλοκαιρινη αδεια μ που οπως ειπα ειναι 10μερες για να παω στο καμπινγκ οπου δεν ξεκουραζομαι κ δεν περναω καλα. τοσο παραλογη ειμαι? καταρχην δεν οδηγουν αν παθει κατι το παιδι που θα το πανε? η πεθερα μ με πιεζει να τ δωσω αυγο-παγωτο κτλ αν το χει μονη της σιγουρα θα του δωσει. παω να τον αλλαξω πανα κ μου λεει μην το αλλαζεις αμεσως πρεπει να μαθει να μενει χεσμενο για να μη γκρινιαζει. κ ποσα ακομα ρε κοριτσια τα ξερετε πολλες γιαγιαδες τα χουν αυτα κ τρελλενομαι αν ειμαι κοντα ελεγχεται η κατασταση αλλα 400 χλμ μακρια τι θα κανω?

 

δυστυχώς επειδή αναγκαστικά θα το αφήσεις στη μαμά σου δεν μπορώ να σου βρω δικαιολογία, αλλά επιβάλλεται να βρεις τρόπο ώστε να μη φύγει το παιδί γιατί...1) είναι πολύ μικρό 2) δεν συμφωνείται σε βασικά πράγματα που αφορούν το παιδί 3) ειναι πολύ μακρύα από σας 4) είναι καμπιγκ 5) δεν τους έχει συνηθισμένους και κατά πάσα πιθανότητα το παιδί θα στεναχωρηθεί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

malecon δεν ειναι οτι δεν το βλεπουν το παιδι καθολου. πιστεψε με θυσιαζω πολλα τριημερα κ ολες σχεδον τις αργιες εκει τις παμε παρολο που δεν περναω καλα κ θα προτιμουσα να πηγαινουμε καποιο ταξιδι με τον αντρα μ. περαν απο χριστουγεννα-πασχα παμε 2 συνηθως σ/κ το καλοκαιρι και οτι πεφτει σε τριημερο πχ καθαρα δευτερα-25η μαρτιου ασε που ερχονται κι αυτοι 3 φορες το χρονο περιπου κ καθονται σπιτι 4-5 μερες. τι αλλο να κανω απλα να το παρουν στο καμπινγκ χωρις εμενα δε θελω κ βεβαια δε θελω να χαλασω μερες απ την καλοκαιρινη αδεια μ που οπως ειπα ειναι 10μερες για να παω στο καμπινγκ οπου δεν ξεκουραζομαι κ δεν περναω καλα. τοσο παραλογη ειμαι? καταρχην δεν οδηγουν αν παθει κατι το παιδι που θα το πανε? η πεθερα μ με πιεζει να τ δωσω αυγο-παγωτο κτλ αν το χει μονη της σιγουρα θα του δωσει. παω να τον αλλαξω πανα κ μου λεει μην το αλλαζεις αμεσως πρεπει να μαθει να μενει χεσμενο για να μη γκρινιαζει. κ ποσα ακομα ρε κοριτσια τα ξερετε πολλες γιαγιαδες τα χουν αυτα κ τρελλενομαι αν ειμαι κοντα ελεγχεται η κατασταση αλλα 400 χλμ μακρια τι θα κανω?

 

Σωστά σκέφτεσαι. Κατά τη γνώμη μου, να επιμείνεις και να μην το στείλεις. Ας γίνεις κακιά! Και να σου πω και κάτι, στην τελική, αφού θέλουν να κάνουν διακοπές μαζί με το παιδί, γιατί δεν έρχονται τα πεθερικά κάπου κοντά στην πόλη που μένετε, για λιγότερες μέρες, να νοικιάζουν ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο να μείνουν, ώστε και εσείς να πετάγεστε να βλέπουν το παιδί και εκείνοι να μην στερηθούν τα μπάνια τους?

Link to comment
Share on other sites

μην το βλεπεις βουνο! εχεις επιχειρηματα με το μερος σου.

1. καμπινγκ χωρις τους γονεις παιδι 1 ετους? (και μην βγειτε τωρα να μου πειτε "εμεις εχουμε παει και χειμερινο καμπινγκ με το 6 μηνων βρεφος..." και αλλα τετοια. εδω ψαχνει αιτιολογια-δικαιολογια η κοπελα) πολλα μπορει να συμβουν!

2. κοινες τουαλετες???? πως θα το αλλαζει? εδω δενβολευομαστε στο δικο μας εξοχικο σπιτι πολλες φορες

3. δεν οδηγουν???? και σε εκτακτη αναγκη θα ζητησουν απο τον καθενα?

οσο για το οτι δεν θες εσυ να πας, ο καθενας αλλου γουσταρει κι αλλου οχι. στο κατω κατω δεν ειναι και οτι σε φιλοξενουν καπου σε καποιο σπιτι τους και αρνεισαι.

 

ψησε πρωτα τον συζυγο και μετα τους τα λετε μαζι.

και οσο για τη μαμα σου, θα το κρατησει σε δικο της σπιτι εξοχικο αρα και δικο σου! ειναι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

αχ τον αυτο φοβαμαι κι εγω μηπως δε συγκρατηθω και το χασω το παιχνιδι. ειναι δυσκολη η κατασταση ωρες ωρες λεω μακαρι να παμε εκει και να κλαιει το βραδυ το παιδι για να καταλαβουν οτι δε θα μπορουν να το κρατησουν μονοι τους-εκει εχω καταντησει. αν ηταν 3 ετων πιστευω θα το αφηνα αν και φοβαμαι τους ξενους εκει 8 στους 10 ειναι βουλγαροι-ρουμανοι-πολωνοι οι τουριστες εκει αλλα τελοςπαντων θα μπορουσε να μιλησει το παιδι και να ζητησει οτι θελει και να μου λεει και μενα πως περναει. τωρα ομως? λετε να του βαλω καμια καμετα με μικροτσιπ? χαχαχα καλα θα ηταν....τι σκεφτομαι η γυναικα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σκέφτεσαι. Κατά τη γνώμη μου, να επιμείνεις και να μην το στείλεις. Ας γίνεις κακιά! Και να σου πω και κάτι, στην τελική, αφού θέλουν να κάνουν διακοπές μαζί με το παιδί, γιατί δεν έρχονται τα πεθερικά κάπου κοντά στην πόλη που μένετε, για λιγότερες μέρες, να νοικιάζουν ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο να μείνουν, ώστε και εσείς να πετάγεστε να βλέπουν το παιδί και εκείνοι να μην στερηθούν τα μπάνια τους?

Συμφωνώ με την δεύτερη πρόταση, όχι με την πρώτη ;) Nanana θα έλεγα να μην γίνεις κακιά, και αυτοί παππούδες είναι και ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς την βοήθειά τους.

Αν έλεγες πως θα ταλαιπωρηθούν με το μωρό στο camping και δεν θα ευχαριστηθούν τις διακοπές τους, επειδή το παιδί είναι και καλά ζωηρό και απαιτητικό...? Να έλεγες ότι ξυπνάει και τη νύχτα και θέλει αγκαλιά μόνο την μαμά για να ηρεμήσει? Πες καμια τέτοια μπούρδα μπας και πιάσει και στην τελική πες την πρόταση της λατιατουλα

 

ψησε πρωτα τον συζυγο και μετα τους τα λετε μαζι.

και οσο για τη μαμα σου, θα το κρατησει σε δικο της σπιτι εξοχικο αρα και δικο σου! ειναι αλλιως.

Με αυτή τη λογική αν τα πεθερικά κρατούσαν το παιδί στο εξοχικό τους (και όχι σε camping) δεν θα είχε αντίρρηση. Γιατί θα το κράταγαν στο δικό τους εξοχικό, άρα και του πατέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

laliatoula τους εχουμε καλεσει κι εμεις και οι γονεις μου οποτε θελουν να ρθουν και να μεινουν και μαζι μας στο εξοχικο αλλωστε ειναι μεγαλο απλα αυτοι δε θελουν να αποχωριστουν το καμπινγκ γιατι το πληρωνουν με το χρονο και μην πανε χαμενα τα λεφτα! εχετε δικιο εχω αρκετα επιχειρηματα απλα πρεπει να προετοιμαστω καταλληλα γιατι την εχουν παντα ετοιμη κι αυτοι την απαντηση και μη με πιασουν απροετοιμαστη. ο αντρας μ συμφωνει σε πολλα απ αυτα που ειπατε μαζι μ απλα επειδη δεν ειναι και τοσο αγχωδης λεει ας το αφησουμε για καμια βδομαδα να μη παρεξηγηθουν. δε νομιζω οτι οι αντρες εχουν το αγχος πο εχουμε εμεις γιατι δεν εχουν συναισθηση του τι τρωει-πινει το μωρο απ τη στιγμη που δεν το ταιζει η ετοιμαζει φαγητο ποτε. κακα τα ψεμματα οσο τα ξερουμε εμεις τα παιδια μας δεν τα ξερει κανεις και οτι ειμαστε οι περισσοτερες μαμαδες υπερβολικες ειναι αληθεια αλλα τι να κανω θελω να του παρεχω το καλυτερο κι ας ειναι υπερβολικο. το πιο πιθανο ειναι να μην παθει τπτ αλλοι μεγαλωνουν στο δρομο απλα εγω φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να το πάρουν μαζί τους να τους το πεις και για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν είναι κακό να της πεις οτι

  1. δεν γνωρίζει τις συνήθειες του παιδιου
  2. είναι πολύ μικρο για καμπιν
  3. αναγκαστικά θα το στερηθείς για κάποιες μέρες που αναγκαστικά θα πάει με την μαμά σου και δεν θέλεις να το αποχωριστείς ξανά χωρίς να υπάρχει ανάγκη
  4. θα το πάρεις και μαζί σας διακοπές οπότε δεν θα του λειψουν τα μπάνια...ο πολύ ήλιος κάνει κακό
  5. δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο για να μεταφερθεί το παιδί αν υπάρχει ανάγκη

.....ε....τόσα επιχειρήματα που δεν τους προσβάλουν σου έθεσα..μετά απο αυτά δεν μπορούν να σου πουν τίποτα. Μπορούν να σκεφτούν αλλα δεν μας νοιάζει:D

 

Πάντως η αλήθεια είναι οτι αν ήταν η μαμά σου θα το έπερνες πιο Light και θα δικαιολογούσες πολλά πράγματα, έτσι? Και εγώ μια απο τα ίδια. Προσπαθώ να σκεφτομαι λογικά αλλα δεν τα καταφέρνω πάντα. Τι να κάνουμε είναι λογίκο να έχουμε περισότερο εμπιστοσύνη στην μαμά μας..

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μ συμφωνει σε πολλα απ αυτα που ειπατε μαζι μ απλα επειδη δεν ειναι και τοσο αγχωδης λεει ας το αφησουμε για καμια βδομαδα να μη παρεξηγηθουν. δε νομιζω οτι οι αντρες εχουν το αγχος πο εχουμε εμεις γιατι δεν εχουν συναισθηση του τι τρωει-πινει το μωρο απ τη στιγμη που δεν το ταιζει η ετοιμαζει φαγητο ποτε

 

 

Eίμαι της άποψης ότι τα δικαιώματα στην ανατροφή του παιδιού και στις αποφάσεις τα κερδίζεις. Δεν γίνεται να μην έχεις υποχρεώσεις απέναντι στο παιδί και το μεγάλωμά του αλλα να έχεις δικαιώματα...Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα πεις στον άντρα σου ότι φοβάσαι για την ασφάλεια του παιδιού και ό,τι αποδεδειγμένα κάνουν του κεφαλιού τους και δεν ακολουθούν τις οδηγίες σας. Πες του τι προτιμάει. Να μην παρεξηγηθούν οι γονείς του ή να είναι ασφαλες το παιδάκι σας? Προτεραιότητα πρέπει να έχει πάνω απ΄όλα και από όλους το παιδί! Τελεία και παύλα! Αν επιμένει, πες του ότι για ο,τιδήποτε συμβεί θα είναι υπεύθυνος.

(στη θέση σου δεν θα το άφηνα να πάει)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

laliatoula τους εχουμε καλεσει κι εμεις και οι γονεις μου οποτε θελουν να ρθουν και να μεινουν και μαζι μας στο εξοχικο αλλωστε ειναι μεγαλο απλα αυτοι δε θελουν να αποχωριστουν το καμπινγκ γιατι το πληρωνουν με το χρονο και μην πανε χαμενα τα λεφτα! εχετε δικιο εχω αρκετα επιχειρηματα απλα πρεπει να προετοιμαστω καταλληλα γιατι την εχουν παντα ετοιμη κι αυτοι την απαντηση και μη με πιασουν απροετοιμαστη.

Απλά θα έλεγα να προσέξεις πώς θα τα παρουσιάσεις. Προσπάθησε αν είναι να δείξεις ότι σκέφτεσαι κυρίως αυτούς και ότι δεν θέλεις να τους ταλαιπωρήσεις. Κρίμα δεν είναι να πληρώνουν όλο τον χρόνο για τις διακοπές τους και να τους βγει ξινό εξαιτίας του παιδιου? ;)

Μην δείξεις ότι δεν τους εμπιστευεσαι γιατί τότε μπορεί και να μουλαρώσουν...την δική σου την μητέρα δλδ γιατί την εμπιστευεσαι και αυτούς όχι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...