Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Εγώ γέννησα 1 μέρα πριν κλείσω την 40η εβδομάδα. Την επόμενη είχα ραντεβού για να δούμε με το γιατρό πότε θα μπώ για πρόκληση τοκετού :!: Ο μπέμπης όμως είχε άλλη γνώμη.....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


38w+5d σήμερα κ ο μπέμπης μου είναι ήδη γυρω στα 3.350 γρ.

 

Κι εμένα από εξωσωματική και περιμένω αύριο τη γνώμη του γιατρού..

 

Μακάρι να'βγαινε γρήγορα από μόνος του...

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

38 εβδομάδων τα δίδυμα θεωρούνται τελειόμηνα. Γέννησα 37 + 6 και γεννήθηκαν 2950 και 2750!!!! Οι γιατροί έπαθαν πλάκα. Τεράστιες για δίδυμες. Φαντάσου να είχα ένα πόσο θα έβγαινε! Με ταλαιπώρησαν στην εγκυμοσύνη και πάντα φοβόμουν με τον γιατρό την προωρότητα, αλλά στο τέλος έκατσαν στα αυγά τους και δεν έβγαιναν!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

39w+6d, η κουκλίτσα μου ήταν 3700. Στο δεύτερο θα δούμε, αν και λένε το σώμα "θυμάται"...

 

Τι θυμαται ακριβως;;

39w+2d τον πρωτο μου γιο (3500gr. 50cm)

Ο δευτερος ξεχασε να βγει....40w+5d...με προκληση (3950gr. 55cm)

Link to comment
Share on other sites

Τι θυμαται ακριβως;;

39w+2d τον πρωτο μου γιο (3500gr. 50cm)

Ο δευτερος ξεχασε να βγει....40w+5d...με προκληση (3950gr. 55cm)

ΠΩΠΩΩΩ!!! Με απογοητευσες τελειως!!! γεννησα την κορη μου 40+2 και τωρα κοντευω 39 στο γιο και ακομα τιποτα!!! μα τι μουφα ειναι αυτο που λενε οτι τα δευτερα βγαινουν πιο γρηγορα;:evil::evil: βαρεθηκααααα!!!!! (ασχετο αλλά αυτο το θεμα το ανοιξα εγω σχεδον πριν 2 χρονια που περιμενα την πρωτη και ελεγα οτι θα γεννήσω νωρίς!!χαχαχαχχα!!!κουνια που με κουναγε!!! παλι εδω ειμαι και παλι τα ιδια!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΠΩΩΩ!!! Με απογοητευσες τελειως!!! γεννησα την κορη μου 40+2 και τωρα κοντευω 39 στο γιο και ακομα τιποτα!!! μα τι μουφα ειναι αυτο που λενε οτι τα δευτερα βγαινουν πιο γρηγορα;:evil::evil: βαρεθηκααααα!!!!! (ασχετο αλλά αυτο το θεμα το ανοιξα εγω σχεδον πριν 2 χρονια που περιμενα την πρωτη και ελεγα οτι θα γεννήσω νωρίς!!χαχαχαχχα!!!κουνια που με κουναγε!!! παλι εδω ειμαι και παλι τα ιδια!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

πιο γρήγορα μήπως εννοούν στον τοκετό;;

 

Γιατί εκεί ναι βγήκε πιο γρήγορα από το πρώτο....το θέμα όμως είναι να σε πιάσουν οι πόνοι...χεχεχε

Υπομονή και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιο γρήγορα μήπως εννοούν στον τοκετό;;

 

Γιατί εκεί ναι βγήκε πιο γρήγορα από το πρώτο....το θέμα όμως είναι να σε πιάσουν οι πόνοι...χεχεχε

Υπομονή και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

ε τουλαχιστον να βγει πιο γρηγορα στον τοκετο!! 5 ωριτσες εκανα για την πρωτη!! δεν με χαλαει κανα διωρο για τον δευτερο!!(που τετοια τυχη λεμε τωρα!)

εσυ ποση ωρα εκανες να γεννησεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 8 months later...

κορίτσια επαναφερω το θέμα γιατι χθες που πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι δυσκολα θα τελειωσω το μηνα κ λογικα θα γεννησω νωρίτερα.

υπαρχουν κοπελες που γεννησαν φυσιολογικα πριν τις 40 εβδομαδες?

Μου φαινεται περιεργο να γεννας πριν τισ 40 χωρις προγραμματισμενο τοκετο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολεσ τισ μανουλεσ και τισ φουσκωμενεσ κοιλιτσεσ του φορουμ:rolleyes::rolleyes::-D:grin::-D εχω μια απορια,που πιο πολυ οι μαμαδεσ που ηδη γεννησαν μπορουν πιο πολυ να βοηθησουν,αλλα και ολεσ οι υπολοιπεσ φουσκομενεσ κοιλιτσεσ απο γνωστεσ,φιλεσ οι συγγενεισ που εχουν καποιεσ εμπειριεσ απο αυτεεσ:lol::lol::lol: σε ποια εβδομαδα γεννησατε,και ποσα κιλα ηταν το μωρακι?? να στε ολεσ καλα:-P:-P:-P:-P

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ όλες τις μανούλες!!!! Την Πέμπτη μπαίνω στο μήνα μου και νιώθω πολύ περίεργα!!!! Πέραν από τις δυσκολίες της εγκυμοσύνης που εχουν μεγαλώσει,σκέφτομαι πως καθε μέρα θα σκέφτομαι ''μήπως γεννήσω σήμερα?''

Διαβάζω παντού πως αφού μπω στο μήνα μου, μπορεί να γεννήσω ανα πάσα στιγμή.. Οι εμπειρίες σας συμφωνούν με αυτό??? Και από τί εξαρτάται????? Εσείς πότε γεννήσατε το πρώτο σας παιδί???:P:p

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα μια ημέρα πριν κλεισω την 40η εβδομάδα δηλαδή τον πήρα όλο το μήνα.

Όλα καλά θα πάνε και μην αγχωνεσαι. Με το καλό!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

koritsia eseis pou eixate syspaseis apo nwris "proparaskeuastikes" i braxton hicks opos tis lene pote gennisate?voithisan katholou stin genna?diladi anoikse grigora o trahilos kai egine i diastoli? (signwmi pou grafw greeklish alla exw provlima me to pliktrologio)

 

gk_maria to proto mou paidi to gennisa stis 39 akrivos evdomades..spasan ta nera ksafnika xwris na exw kanena simadi kai xwris kamia syspasi,meta apo polles wres gennisa,..twra stin deuteri egkymosini exw polles syspaseis apo nwris kai elpizw se enan pio grigoro kai eykolo toketo

 

me enan pono sou euxomai!

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα ακριβώς στην ΠΗΤ (με βάσει την ημερομηνία τελευταίας περιόδου) δηλαδή την ημέρα που συμπλήρωνα την 40η εβδομάδα. Δεν είχα συσπάσεις πριν και ο γιατρός το πρωί της ημέρας που μου έσπασαν τα νερά μου είχε πει ότι έχω ακόμα μερικές μέρες, αυτό έγινε Παρασκευή πρωί 21 Ιουλίου 2000. Παρασκευή βράδυ μου έσπασαν τα νερά και γέννησα Σάββατο πρωί 22/7/2000.

Τώρα είμαι ακριβώς στην 38η εβδομάδα και 1 μέρα, έχω συσπάσεις κατά τις οποίες απλώς σκληραίνει η κοιλιά μου (δεν αισθάνομαι πόνο), δουλεύω ακόμα και επίσης με έχει πιάσει σε τραγικό βαθμό το σύνδρομο της φωλιάς όπου θέλω να είναι όλα στην εντέλεια στο σπίτι - την προηγούμενη εβδομάδα κρέμαγα κουρτίνες!!! (άρα κουράζομαι αλλά αυτό δεν έχει επισπεύσει τη διαδικασία τοκετού). Εχω ΠΗΤ 16/10.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπεις στον μηνα σου,νομιζω ειναι οκ να γεννησεις-δεν ειναι προωρο-και αλλωστε τελικα το σωμα μας αποφασιζει!Αν σου σπασουν τα νερα η αρχισουν συσπασεις ,τι μπορεις να κανεις;Βεβαια αν θες να παρατεινεις την κυηση οσο μπορεις,νομιζω οτι η ηρεμια και ξεκουραση βοηθουν-οχι περπατημα/σκαλες/σεξ-παααρα πολυ....Εγω βρισκομαι στην 39η εβδομαδα-παρολη την ηλικια μου μου που ειναι τσιμπημενη!-και παρακαλαω να γεννησω πριν τελειωσει η βδομαδα-δεν αντεχω αλλο!Αν δεν,θα κανουμε προκληση.Αλλα και το πρωτο μου μωρο,εκατσε μεσα μεχρι την 40η...Καλη τυχη σε ολες τις εγκυουλες.

:wink:
Link to comment
Share on other sites

εγω γέννησα στην αρχη της 40ης εβδομαδας. Η αληθεια ειναι πως παντα οταν μπαινεις στο μηνα σου νιωθεις οτι εισαι πολυ κοντα. Ο γιατρος παντως βλεπει τον τραχηλο και ξερει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...