Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν θέλω να το επιπλήττουν τρίτοι!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Ο μεγάλος μου γιος είναι 4 ετών και είναι ένα συνηθισμένο χαρούμενο και δραστήριο παιδάκι, δεν το λες απαραίτητα και ζωηρό. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να του κάνουν άλλοι παρατηρήσεις για την συμπεριφορά του, να προσπαθούν δηλαδή να τον συμμορφώσουν και μάλιστα όταν είμαι εγώ μπροστά χωρίς καν να προλάβω να αντιδράσω! πχ. να είμαστε πολλά άτομα μαζεμένα σε ένα σπίτι και να πει η οικοδέσποινα στο δικό μου το παιδί μπρόστά μου, Σπύρο φύγε γρήγορα από εκεί θα σε μαλώσω, ή άφησε το αυτό που κρατάς γρήγορα κάτω κτλ. κτλ. και μάλιστα με πολύ αυστηρό τρόπο που και το παιδί το κάνει να ντρέπεται και εμένα να νιώθω άβολα! Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό σε ξένα παιδάκια, πάντα όταν κάνουν κάτι που δεν πρέπει, τα διορθώνω ευγενικά και γλυκομίλητα! Όσο για το δικό μου το παιδί το έχω πάντα υπό την επιβλεψή μου και δεν το αφήνω να ξεφύγει! Εντάξει, αυτό δεν μου το έχουν κάνει πολλές μαμάδες απλά συνέβη με δύο μαμάδες τον τελευταίο καιρό και με έχει πειράξει αρκετά! Είμαι υπερβολική? Τι να κάνω την επόμενη φορά που θα συμβεί?

Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα, μου το εχουν κανει κ εμενα κ μαλιστα πολυ καλη μου φιλη με παιδι!!Συγκεκριμενα του ελεγε φυγε απο εκει γιατι αν το σπασεις θα φας ξυλο...1, 2 λοιπον την τριτη της ειπα ευγενικα να μην συγχιζεται γιατι το παιδι εχει μανα κ ειναι παρουσα.Απο τοτε μαζευτηκε λιγο..

Και μαλιστα εγω ποτε δεν τ αφηνω να κανουν του κεφαλιου τους ακομα κ στις γιαγιαδες τους που τους δινουν το ελευθερο..

tyazp2.png

C9SDp2.png

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Κι εγώ έτσι είμαι!! Δεν τα αφήνω ποτέ να παρεκτραπούν, άσε που δεν έχω καν ζωηρά παιδιά! απλά μερικοί άνθρωποι είναι από τη φύση τους πολύ πιο νευρικοί. Θα προσπαθήσω κι εγώ αν ξανασυμβεί να υπενθυμήσω ότι είμαι μπρόστα και να μην αγχώνονται, θα το επιπλήξω εγώ αν χρειαστεί! Δεν θέλω να με θεωρούν αδιαφορη μάνα γιατί ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.

δικοπο μαχαιρι.

θα μπορουσε να σου απαντησει η ''φιλη'' σου οτι αφου εισαι παρουσα η΄αφου δεν το αφηνεις να ξεφυγει, κανε κατι ωστε να προλαβεις καταστασεις που ενοχλουν εμενα.

αν εχετε ομως τοση οικοιοτητα οση διακρινω εγω προσωπικα απο τον διαλογο που κανατε, δεν νομιζω οτι ειναι λογος παρεξηγησης.

οσο για το ξυλο δεν νομιζω οτι το εννοουσε σε καμια περιπτωση.

αλλιως κοβεις κ το τακτ κ την ευγενεια κ εισαι μια χαρα!:wink::cool:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

tzini η φιλη μου αυτη ειναι της αποψης οτι το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο..ασε με εχουμε κανει απειρους τσακωμους...Ειχε την εντυπωση πως εγω θα εριχνα μια στον πισινο του παιδιου μου για να μαθει..

Το θεμα ειναι οτι το παιδι δεν εκανε κατι κακο, ισα ισα εκεινη την φορα κουβαλουσε ο αντρας μου μια καρεκλα κ πηγε να τον βοηθησει κ αυτη φοβηθηκε μην σπασει την καρεκλα...την επομενη φορα ειμασταν σε κηπο κ το παιδι εκανε ποδηλατο κοντα στα καγκελα κ αυτη επαθε εγκεφαλικο μη τυχον πεσει με το ποδηλατο κ της γρατζουνισει τα καγκελα...Τοτε δεν την παρεξηγουσα γιατι το παιδι της ηταν μωρο κ ελεγα οτι δεν ξερει.Γι αυτο φροντισα κ της ειπα να μην αγχωνεται...και επαναλαμβανω ποτε δεν θα με δειτε σε ξενο σπιτι να ειμαι αραγμενη..

tyazp2.png

C9SDp2.png

Διαφημίσεις

tzini η φιλη μου αυτη ειναι της αποψης οτι το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο..ασε με εχουμε κανει απειρους τσακωμους...Ειχε την εντυπωση πως εγω θα εριχνα μια στον πισινο του παιδιου μου για να μαθει..

Το θεμα ειναι οτι το παιδι δεν εκανε κατι κακο, ισα ισα εκεινη την φορα κουβαλουσε ο αντρας μου μια καρεκλα κ πηγε να τον βοηθησει κ αυτη φοβηθηκε μην σπασει την καρεκλα...την επομενη φορα ειμασταν σε κηπο κ το παιδι εκανε ποδηλατο κοντα στα καγκελα κ αυτη επαθε εγκεφαλικο μη τυχον πεσει με το ποδηλατο κ της γρατζουνισει τα καγκελα...Τοτε δεν την παρεξηγουσα γιατι το παιδι της ηταν μωρο κ ελεγα οτι δεν ξερει.Γι αυτο φροντισα κ της ειπα να μην αγχωνεται...και επαναλαμβανω ποτε δεν θα με δειτε σε ξενο σπιτι να ειμαι αραγμενη..

ε τοτε πες της απλα να κλειδαμπερωνει το σπιτακη της, να μην ανησυχει κιολας! αλλιως, καντης δωρο ενα απλο βαζο γιαπωνεζικο marouko-κοστα μποντα, κ φροντισε να το σπασει ο μικρος σου!

εκει να δεις εγκεφαλικα απανωτα!!!!!:lol::lol::lol:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

για μενα παλι εξαρτάται από το ποσο "συντονίζομαι" με αυτούς που κάνουν παρατηρήσεις.

Οταν είμαι με πολύ καλους φίλους που τα στυλ μας συμβαδίζουν δεν με ενοχλεί και συνήθως οι "μεγάλοι" αναλαμβάνουν με σειρά την "εποπτεία".

Μου έχει τύχει όμως να έχω παιδάκια σπιτι μου που να παρεκτρέπονται πραγματικά να κάνουν πραγματα που εγώ θεωρώ πολύ επικίνδυνα και οι γονείς τους να μην λένε τιποτα. Εκεί μιλάω, και μπορεί να πω σε παρακαλώ μην κάνεις αυτό ή εδώ δεν επιτρέπεται αυτό (στο κάτω κάτω σπιτι μου είναι μπορώ να βάλω μερικους 'κανονες')

Η αλήθεια είναι οτι διαφορετικοί ανθρωποι έχουν διαφορετικές ανοχές και θεωρούν διαφορετικά πράγματα σημαντικά, για μένα το θέμα δεν είναι αν θα μαλλώσουν το παιδί μου ή όχι αλλά η πρόθεση και ο τρόπος που θα το κάνουν. Ναι θα με ενοχλούσε αν του έλεγε θα φας ξυλο και θα ξεκαθαριζα στο παιδι μου ότι αυτό δεν θα αφηνα ποτέ κανένα να το κανει...

Σωστη..χαχαχαχα

H αληθεια ειναι οτι αργησα πολυ να ξαναπαω σπιτι τους..

Edited by 2αγοράκια
αυτο πηγαινε στην τζινι!αλλα δεν εκανα παραθεση

tyazp2.png

C9SDp2.png

για μενα παλι εξαρτάται από το ποσο "συντονίζομαι" με αυτούς που κάνουν παρατηρήσεις.

Οταν είμαι με πολύ καλους φίλους που τα στυλ μας συμβαδίζουν δεν με ενοχλεί και συνήθως οι "μεγάλοι" αναλαμβάνουν με σειρά την "εποπτεία".

Μου έχει τύχει όμως να έχω παιδάκια σπιτι μου που να παρεκτρέπονται πραγματικά να κάνουν πραγματα που εγώ θεωρώ πολύ επικίνδυνα και οι γονείς τους να μην λένε τιποτα. Εκεί μιλάω, και μπορεί να πω σε παρακαλώ μην κάνεις αυτό ή εδώ δεν επιτρέπεται αυτό (στο κάτω κάτω σπιτι μου είναι μπορώ να βάλω μερικους 'κανονες')

Η αλήθεια είναι οτι διαφορετικοί ανθρωποι έχουν διαφορετικές ανοχές και θεωρούν διαφορετικά πράγματα σημαντικά, για μένα το θέμα δεν είναι αν θα μαλλώσουν το παιδί μου ή όχι αλλά η πρόθεση και ο τρόπος που θα το κάνουν. Ναι θα με ενοχλούσε αν του έλεγε θα φας ξυλο και θα ξεκαθαριζα στο παιδι μου ότι αυτό δεν θα αφηνα ποτέ κανένα να το κανει...

Πολύ σωστά αυτά που γράφεις και εδώ ακριβώς είναι όλο το θέμα! Στην πρόθεση και τον τρόπο που το κάνουν! Δεν είναι δυνατόν να κάνεις να ντρέπεται ένα παιδάκι και τους γονείς του να νιώθουν άσχημα ως φιλοξενούμενοι για ψίλου πήδημα! Θα μπορούσα να ανεχτώ την επίπληξη υπό ανάλογες συνθήκες. Στο κάτω κάτω μπορείς μέσα στο σπίτι σου να επιβάλεις τους όρους σου φυσικά, αλλά λίγο πιο ευγενικά έτσι δεν είναι?

Η αλήθεια είναι οτι διαφορετικοί ανθρωποι έχουν διαφορετικές ανοχές και θεωρούν διαφορετικά πράγματα σημαντικά, για μένα το θέμα δεν είναι αν θα μαλλώσουν το παιδί μου ή όχι αλλά η πρόθεση και ο τρόπος που θα το κάνουν..

...ναι συμφωνω! Επισης οσο με ενοχλει να μαλωνουν το παιδι μου τριτοι, ειλικρινα με ενοχλει πολυ, αλλο τοσο με ενοχλει και να μη μπορω να κανω το παιδι μου να καταλαβει οτι μερικα πραγματα δεν επιτρεπονται. Οποτε ως τωρα ευτυχως δεν εχω ερθει σε αυτη τη θεση.

βεβαια οι φιλες μου δεν θα στεναχωριοντουσαν αμα εκαναν και μια μικρη ζημιτσα σπιτι τους :D

Διαφημίσεις

Είναι λίγο άκομψο αυτό, αλλά συμβαίνει (εγώ δεν το κάνω ποτέ, εκτός αν απευθύνομαι και στο δικό μου παιδί, και ποτέ με απειλή). Κάνε υπομονή και σε λίγο δεν θα έχουν σημασία όλα αυτά. Προχθες μία φίλη μου είπε στην κόρη της και στον 5χρονο γιό μου : φύγετε από εκεί θα βγει ο λύκος να σας φάει.

Το παιδί μου με ρωτάει αμέσως: Μαμά, υπάρχει λύκος στο σπίτι?

Όχι, αγόρι μου, του απαντώ, οι λύκοι είναι στα δάση και δεν τρώνε παιδάκια. Απλά η κυρία Κατερίνα (φίλη μου) θέλει να μην της σπάσετε τα βάζα της και έχει απόλυτο δίκιο. Πηγαίνετε στο δωμάτιο τώρα.

Μετά κάναμε μία συζήτηση με τη φίλη μου, η οποία μου είπε ότι δεν έπρεπε να το πω αυτό, γιατί μία χαρά χρησιμοποιεί το λύκο για να απειλεί την κόρη της. Τα βρήκαμε τελικά αλλά θέλω να πω ότι από τα 5 και μετά, δεν έχει μεγάλη επίδραση στο παιδί.

εχεις εν μερη δικαιο...αλλα αν το αλλο παιδακι κανειη λεει κατι και η μαμα του δεν κανει τπτ..ε εγω θα πω κατι....

πχ.ειμουν σε παιδικο θεατρο με μια γνωστη που η κορη μ παιζει με τον γιο της....λεει στο εργο...#εγω θα ειμαι ο μουτσος#η κορη μου λεει μαμα τη ειναι μουτσο;:confused: της λεω.υο παιδακι το αλλο(5 ετων)

μαμα μαμα ειπε που....!!! η μαμα χαχαχαχα!! (στην κοσμαρα της...)(ε τοτε γιρναω στο παιδακι αυστηρα και του λεω,κοιτα να σου πω ετσι δεν θα μιλας μπροστα μου!!!\σε κατι τετοια θα μαλωσω....

• 1 month later...

εγω δεν επιτρεπω σε κανεναν να μαλωσει η να κανει παρατηρηση στο παιδι μου ακομα και γιαγια να ειναι.το παιδι εχει γονεις..αν ειμαι εγω μπροστα και δεν δω κατι π.χ η κορη μου σπασει κατι και ειμαι στην πεθερα μου και δεν το δω θα με φωναξει να τη μαλωσω ακομα και αν αφησω τα παιδια μου και κανουν κατι που δεν πρεπει απαιτω να τους το πουνε με ωραιο τροπο οπως αγαπη μου αν κανεις αυτο δεν ειναι σωστο γι'αυτο και γι'αυτο το λογο.εαν παλι δεν ακουει θα γυρισω καποια στιγμη να τα βαλω στη θεση τους.αν και ολο αυτο απαιτει και πολυ δουλεια απο το σπιτι.εμενα γενικα τα παιδια μου σεβονται και ακουνε παρα πολυ αλλα σαν παιδια την χαζομαρουλα τους θα την κανουν...

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Αν ενα πιτσιρικι εχει ερθει στο σπιτι μου, κανει επικινδυνα πραγματα και παει να ριξει το συνθετο κατω και η μαμα ειναι στο κοσμο της, φυσικα και θα μιλησω!!!! (Δεν με απασχολει αν θα παρεξηγηθει).

Διαφημίσεις

Εμενα δεν εχει τυχει να μαλωσουν το μικρο "τριτοι" αλλα πιστευω οτι θα με ψιλοενοχλουσε και δεν θα μπορουσα να μουν κ πολυ αντικειμενικη αν επρεπε να το κανουν ή οχι.

Παντως αμα τυχει και τον μαλωσει ο αδερφος μου (που χει κι αυτος παιδακι στην ηλικια του" ή οι γιαγιαδες του δεν μ ενοχλει καθολου γιατι ξερω οτι το κανουν απο αγαπη και το κανουν οταν πρεπει ή τουλαχιστον οσες φορες το χουν κανει, απλα με προλαβαν γιατι θα τον μαλωνα κ γω.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Κορίτσια καλησπέρα! Ο μεγάλος μου γιος είναι 4 ετών και είναι ένα συνηθισμένο χαρούμενο και δραστήριο παιδάκι, δεν το λες απαραίτητα και ζωηρό. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να του κάνουν άλλοι παρατηρήσεις για την συμπεριφορά του, να προσπαθούν δηλαδή να τον συμμορφώσουν και μάλιστα όταν είμαι εγώ μπροστά χωρίς καν να προλάβω να αντιδράσω! πχ. να είμαστε πολλά άτομα μαζεμένα σε ένα σπίτι και να πει η οικοδέσποινα στο δικό μου το παιδί μπρόστά μου, Σπύρο φύγε γρήγορα από εκεί θα σε μαλώσω, ή άφησε το αυτό που κρατάς γρήγορα κάτω κτλ. κτλ. και μάλιστα με πολύ αυστηρό τρόπο που και το παιδί το κάνει να ντρέπεται και εμένα να νιώθω άβολα! Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό σε ξένα παιδάκια, πάντα όταν κάνουν κάτι που δεν πρέπει, τα διορθώνω ευγενικά και γλυκομίλητα! Όσο για το δικό μου το παιδί το έχω πάντα υπό την επιβλεψή μου και δεν το αφήνω να ξεφύγει! Εντάξει, αυτό δεν μου το έχουν κάνει πολλές μαμάδες απλά συνέβη με δύο μαμάδες τον τελευταίο καιρό και με έχει πειράξει αρκετά! Είμαι υπερβολική? Τι να κάνω την επόμενη φορά που θα συμβεί?

δεν νομιζω να το εκανε επιτηδες απλα να προλαβει καποια κατασταση και απο την στιγμη που εισαι σπιτι της οφειλεις να εισαι πιο προσεκτικη εσυ.και αφου στο εκαναν και δυο μαμαδες μηπως εισαι εσυ λαθος???λεω εγω τωρα!

Εγώ θα προτιμούσα να πω στη φίλη μου π.χ. Μαρία, κοίτα τι κάνει ο Σπύρος ! και όχι να μαλώσω εγώ η ίδια το παιδί της. Αλλά νομίζω ότι όταν έχουμε μικρά παιδιά καλεσμένα, είμαστε προετοιμασμένοι ότι μπορεί να γίνει κάποια μικροζημιά, ή ότι θα λερωθεί το σπίτι λίγο παραπάνω. Αλλιώς δεν καλούμε καθόλου.

Όλα απαιτούν διακριτικότητα. Δεν μ' αρέσει να μαλώσουν το γιο μου με άσχημο τρόπο, ούτε κι εγώ θα το έκανα σε άλλα παιδιά.

Δεν νομιζω οτι μιλαμε για μικροζημια (δεν τρεχει και τιποτα αν πεσει η πορτοκαλαδα στο χαλι ή αν τριψει τα μπισκοτα στο πατωμα) ..... αν κανω λαθος τοτε ζητω συγνωμη.

Υπαρχουν περιπτωσεις που η μαμα δεν ενδιαφερεται καθολου για το τι κανει το μικρο της. Σε αυτες τις περιπτωσεις θα μιλησω γλυκα στο παιδι για την δικη του ασφαλεια περισσοτερο. Περα ομως απο την ασφαλεια, μου εχει τυχει να παρει παιδι 8 χρονων την μπαλα του μπειζμπολ ( η οποια ειναι πολυ βαρια σαν πετρα) και να την κοπαναει απο την μια μερια στην αλλη πανω στον τοιχο μεσα στο σαλονι ενω διπλα του ειναι το συνθετο με ολα τα ποτηρια και φυσικα η τηλεοραση. Οι γονεις? στον κοσμο τους. Εκει μιλησα και δεν με ενοιαξε αν παρεξηγηθουν. Οφειλουν οταν ερχονται σπιτι μου να σεβονται εμενα και καποια πραγματα και δεν μιλαω για ατυχηματα (του τυπου που ειπα παραπανω) αλλα το να προκαλουν επιτηδες φθορα!!!

εχεις εν μερη δικαιο...αλλα αν το αλλο παιδακι κανειη λεει κατι και η μαμα του δεν κανει τπτ..ε εγω θα πω κατι....

πχ.ειμουν σε παιδικο θεατρο με μια γνωστη που η κορη μ παιζει με τον γιο της....λεει στο εργο...#εγω θα ειμαι ο μουτσος#η κορη μου λεει μαμα τη ειναι μουτσο;:confused: της λεω.υο παιδακι το αλλο(5 ετων)

μαμα μαμα ειπε που....!!! η μαμα χαχαχαχα!! (στην κοσμαρα της...)(ε τοτε γιρναω στο παιδακι αυστηρα και του λεω,κοιτα να σου πω ετσι δεν θα μιλας μπροστα μου!!!\σε κατι τετοια θα μαλωσω....

Πλήγωσες το παιδάκι χωρίς να ξέρει και γιατί ..ειδικά αν στην οικογένειά του συνηθίζουν να μιλουν έτσι..στη μάνα έπρεπε να κάνεις παρατήρηση ...όχι στο παιδάκι..μιλάμε για 5 ετών παιδάκι όχι για ενηλικα!!

Δεν νομιζω οτι μιλαμε για μικροζημια (δεν τρεχει και τιποτα αν πεσει η πορτοκαλαδα στο χαλι ή αν τριψει τα μπισκοτα στο πατωμα) ..... αν κανω λαθος τοτε ζητω συγνωμη.

Υπαρχουν περιπτωσεις που η μαμα δεν ενδιαφερεται καθολου για το τι κανει το μικρο της. Σε αυτες τις περιπτωσεις θα μιλησω γλυκα στο παιδι για την δικη του ασφαλεια περισσοτερο. Περα ομως απο την ασφαλεια, μου εχει τυχει να παρει παιδι 8 χρονων την μπαλα του μπειζμπολ ( η οποια ειναι πολυ βαρια σαν πετρα) και να την κοπαναει απο την μια μερια στην αλλη πανω στον τοιχο μεσα στο σαλονι ενω διπλα του ειναι το συνθετο με ολα τα ποτηρια και φυσικα η τηλεοραση. Οι γονεις? στον κοσμο τους. Εκει μιλησα και δεν με ενοιαξε αν παρεξηγηθουν. Οφειλουν οταν ερχονται σπιτι μου να σεβονται εμενα και καποια πραγματα και δεν μιλαω για ατυχηματα (του τυπου που ειπα παραπανω) αλλα το να προκαλουν επιτηδες φθορα!!!

σωστο, αλλα νομιζω πρεπει ν'απευθυνομαστε απευθειας στους γονεις κι οχι να εφαρμοζουμε την τακτικη "χτυπαω το σαμαρι ν'ακουσει το γομαρι" γιατι σ'αυτην την περιπτωση το σαμαρι ειναι ενα απιδακι ευαισθητο που ισως να μην ξερει τι κανει λαθος. Απλως καποιοι ανθρωποι βρισκουν πιο ευκολο ν'απευθυνθουν στο παιδι διοτι ειναι πιο ευκολος και απλος στοχος...

Δε θ'ανεχομουν ποτε να επιπληξουν τα παιδια μου, αυτο το κανω εγω. Κι αν δεν καθονται καλα τοτε θα φυγω, δε θα γκρεμισω το ξενο σπιτι. Το ιδιο απαιτω κι απο επισκεπτες (δε μιλαμε για μικροζημιες) αλλα αν δεν προσεχουν τα παιδια τους τοτε θα μιλησω... στο γονιο...

Και εγώ μιλάω κυρίως όταν το παιδάκι κάνει κάτι επικίνδυνο για τον εαυτό του.

Δυστυχώς είναι πολύ οι γονείς που αδιαφορούν/είναι κουρασμένοι/δεν δίνουν σημασία/δεν αξιολογούν σωστα....βάλτε ότι θέλετε.

Οτι παράδειγμα έχω είναι με τον (αρκετά ζωηρό) ανηψιο του αντρα μου:

• Στο σπίτι μας ο μικρός (5ετων) αρχίζει να παίζει με τον αναπτήρα του τζακιού και να ανάβει και να σβήνει κάτι κεριά ή να τον κάνει "πιστόλι".Βλέπω οτι οι γονεις δεν του δίνουν σημασία και του λέω"Γιωργάκη, μην παίζεις με τον αναπτήρα γιατι μπορεί να καείς και να πονάς".τιποτα ο μικρός.καμια αντίδραση και οι γονείς.Το σπίτι γεμάτο κόσμο ,οι γονείς να έχουν πιασει κουβέντα αλλού και ο μικρός να συνεχίζει.Αφου λοιπόν έκανα την ίσια παρατήρηση 2-3 φορές γυρίζει η κουνιάδα μου και του λεει με υφος "Αγαπη μου μην παιζεις με τον αναπτήρα.Η θει δεν θελει να της χαλάσεις τα κεράκια!":?
  • Την ίδια μέρα, στην ίδια συγκεντωση σπίτι μου με αρκετούς καλεσμένους, ο μικρός αρχίζει να πηδάει από τον ένα καναπέ στον άλλο,πάνω στην "πλατη" του καναπέ(ενω καθόταν κόσμος) και απο εκεί κάτω στο πάτωμα.Η μαμά τίποτα.κουβέντιαζε."Γιωργο, του λέω, μην πηδάς από τόσο ψηλά γιατί μπορεί να πέσεις και να χτυπήσεις ή να χτυπήσεις κάποιον άλλο".Η μαμά δεν αντέδρασε ποτέ.

Μεχρι εδώ ήταν όλα ατο σπίτι μου με καλεσμένους και η μαμά του όφειλε να τον ηρεμίσει. Ομολογώ όμως οτι του έχω κάνει και παρατήρηση κάπου που δεν ήταν "δουλειά μου":

• Eιναι έτοιμοι να μπουν στο αυτοκίνητο τους.Η μαμά ανοιγει το πορτμπαγκαζ και κάτι τακτοποιεί.Ο μικρός βλέπει μέσα μια μπάλα του και την παίρνει για να παίξει μέσα στο αυτοκίνητο.Εγώ πολύ ήρεμα "Αγάπη, μου μην πάρεις την μπάλα γιατί ειναι πολυ΄επικίνδυνο να παίξεις μέσα στο αυτοκίνητο ενώ θα οδηγεί ο μπαμπάς".Ο μικρός (παρόλο που τον λένε ζωηρό και μη συνεργασιμο) ήταν έτοιμος να βάλει την μπαλίτσα στην θέση του.Εκεί πετάγεται η μαμά "Ας τον δεν πειράζει.Θα παίξει ήσυχα με την μπάλα του" :shock::shock::shock::shock::shock:

Ναι, το ξέρω οτι στην τελευταία περίπτωση δεν έπρεπε,ισως να πω τιποτα.Δεν ηταν η δουλειά μου δεν ήταν στο σπίτι μου, δεν είναι το παιδί μου.Δεν θεωρώ οτι "παραμέρισα" την μαμά , είχα σκοπό να πω κάτι σωστό στο παιδάκι και αυτό έδειξε να το κατανοεί.Νομιζω πως ήταν και θέμα ασφάλειας.Αλλά νομίζω οτι με τα συγκεκριμένα άτομα-απο την στιγμή που βλέπω οτι έτσι επιθυμο΄πυν να διαπαιδαγωγίσουν το αγοράκι τους- δεν θα ξαναασχοληθώ να πω κάτι, παρά μόνο αν κοντέυει να γκρεμίσει το δικό μου σπίτι!

QqmLp3.png

Κάνε το άλλο..... όταν δεις το παιδακι σου πχ να πηγαινει να της ΄΄πειράξει΄΄κάτι πήγαινε και πες αγάπη μου φύγε απο εκει θα μας φωνάξει η ...... για να δουμε αυτο θα της αρέσει να βγαίνει κακια μπροστά στο παιδί????????

Και εγώ μιλάω κυρίως όταν το παιδάκι κάνει κάτι επικίνδυνο για τον εαυτό του.

Δυστυχώς είναι πολύ οι γονείς που αδιαφορούν/είναι κουρασμένοι/δεν δίνουν σημασία/δεν αξιολογούν σωστα....βάλτε ότι θέλετε.

Οτι παράδειγμα έχω είναι με τον (αρκετά ζωηρό) ανηψιο του αντρα μου:

• Στο σπίτι μας ο μικρός (5ετων) αρχίζει να παίζει με τον αναπτήρα του τζακιού και να ανάβει και να σβήνει κάτι κεριά ή να τον κάνει "πιστόλι".Βλέπω οτι οι γονεις δεν του δίνουν σημασία και του λέω"Γιωργάκη, μην παίζεις με τον αναπτήρα γιατι μπορεί να καείς και να πονάς".τιποτα ο μικρός.καμια αντίδραση και οι γονείς.Το σπίτι γεμάτο κόσμο ,οι γονείς να έχουν πιασει κουβέντα αλλού και ο μικρός να συνεχίζει.Αφου λοιπόν έκανα την ίσια παρατήρηση 2-3 φορές γυρίζει η κουνιάδα μου και του λεει με υφος "Αγαπη μου μην παιζεις με τον αναπτήρα.Η θει δεν θελει να της χαλάσεις τα κεράκια!":?
  • Την ίδια μέρα, στην ίδια συγκεντωση σπίτι μου με αρκετούς καλεσμένους, ο μικρός αρχίζει να πηδάει από τον ένα καναπέ στον άλλο,πάνω στην "πλατη" του καναπέ(ενω καθόταν κόσμος) και απο εκεί κάτω στο πάτωμα.Η μαμά τίποτα.κουβέντιαζε."Γιωργο, του λέω, μην πηδάς από τόσο ψηλά γιατί μπορεί να πέσεις και να χτυπήσεις ή να χτυπήσεις κάποιον άλλο".Η μαμά δεν αντέδρασε ποτέ.

Μεχρι εδώ ήταν όλα ατο σπίτι μου με καλεσμένους και η μαμά του όφειλε να τον ηρεμίσει. Ομολογώ όμως οτι του έχω κάνει και παρατήρηση κάπου που δεν ήταν "δουλειά μου":

• Eιναι έτοιμοι να μπουν στο αυτοκίνητο τους.Η μαμά ανοιγει το πορτμπαγκαζ και κάτι τακτοποιεί.Ο μικρός βλέπει μέσα μια μπάλα του και την παίρνει για να παίξει μέσα στο αυτοκίνητο.Εγώ πολύ ήρεμα "Αγάπη, μου μην πάρεις την μπάλα γιατί ειναι πολυ΄επικίνδυνο να παίξεις μέσα στο αυτοκίνητο ενώ θα οδηγεί ο μπαμπάς".Ο μικρός (παρόλο που τον λένε ζωηρό και μη συνεργασιμο) ήταν έτοιμος να βάλει την μπαλίτσα στην θέση του.Εκεί πετάγεται η μαμά "Ας τον δεν πειράζει.Θα παίξει ήσυχα με την μπάλα του" :shock::shock::shock::shock::shock:

Ναι, το ξέρω οτι στην τελευταία περίπτωση δεν έπρεπε,ισως να πω τιποτα.Δεν ηταν η δουλειά μου δεν ήταν στο σπίτι μου, δεν είναι το παιδί μου.Δεν θεωρώ οτι "παραμέρισα" την μαμά , είχα σκοπό να πω κάτι σωστό στο παιδάκι και αυτό έδειξε να το κατανοεί.Νομιζω πως ήταν και θέμα ασφάλειας.Αλλά νομίζω οτι με τα συγκεκριμένα άτομα-απο την στιγμή που βλέπω οτι έτσι επιθυμο΄πυν να διαπαιδαγωγίσουν το αγοράκι τους- δεν θα ξαναασχοληθώ να πω κάτι, παρά μόνο αν κοντέυει να γκρεμίσει το δικό μου σπίτι!

μαδριτη μου.....αν μπορεις αλλαξε το χρωματάκι γιατι δεν διαβάζονται...