Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρατσιστικα μηνυματα στην πολυκατοικια μας!!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια σημερα συνεβει το πιο απιστευτο!! οπως γνωριζετε ο συζηγος μου ειναι αλβανος και εγω ελληνιδα......λοιπον τωρα που εφευγε για δουλεια ο συζηγος στο κουδουνι στην πορτα ειχαν γραψει..-εξω οι αλβανοι απο την ελλαδα.

και η βορεια ηπειρος ηταν και θα ειναι ελληνικη........το ενα με κοκκινο μαρκαδορο και το αλλο με μοβ:(!!!μα καλα ειναι δυνατον διαβαζουν και τα ονοματα μας στα κουδουνια????

ελεος!!!:mad::-x:-xμε πειρε ο ανδρας μου τηλ να μου το πει και καλα για πλακα αλλα ξερω πως ενιωθε:cry::cry:

ειναι η δευτερη φορα που συμβαινει κατι τετοιο!!!την πρωτη φορα στο ψυλικατζηδικο πηγαμε να παρουμε κατι και μπαινει μεσα μια γιδα(συγγνωμη για την εκφραση)κοιταει το κοριτσακι μου και λεει .....

-ελληνιδα ειναι?

απαντα ο συζηγος-τι εννοειτε

-ρωτω αν ειναι ελληνοπουλο?

συζηγος-ειναι μιση μιση

κυρατσα-καλα το καταλαβα οι ελληνες δεν ειναι ξανθοι με μπλε ματια!!!

εγω ειχα μινει παγωτο απαντω λοιπον εγω...και ο μπαμπας μου αυτα τα χρωματα εχει!!

κυρατσα-μονο το 5% τον ελληνων εχει τετοια χρωματα!!!

θυμωσα λοιπον και εγω και λεω-ειμαι σηγουρη πως μετα απο πολεμους κατοχες και μεταναστευσεις κτλ δεν υπαρχουν πια καθαροι ελληνες!!

ελεος!!!

η κυράτσα είναι κυράτσα κ κυράτσα θα μείνει. σε ό,τι είπε το φιστίκι συμφωνώ.

όταν σε ξαναενοχλήσει κάποιος, υπάρχει η αστυνομία.

το τελευταίο σου σχόλιο ήταν εντελώς άστοχο. εκεί που έπρεπε να πληγεί η κυράτσα ήταν στο σημείο εγκέφαλος-λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως έχω μια απορία τα παιδιά αισθάνονται μισά μισά ;;; βασικά είναι και τι νοιώθει το παιδί. Πολλά παιδάκια από Αλβανούς γονείς όχι μισά μισά που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα νοιώθουν Ελληνόπουλα.

 

το τι αισθανεσαι μεσα σου, μιλωντας με ειλικρινεια στον εαυτο σου κ περα απο νομιμοποιησεις, ιθαγενειες, ξενοφοβιες, νομους, καθηκοντα και τα διαφορα...δεν μπορει κανεις μα κανεις να στο επιβαλει. μεσα σου αισθανεσαι ο,τι γουσταρεις.

 

δυστυχως ο ρατσισμος τα στραπατσαρει ολα αυτα και δεν εχουμε καμια ιδεα τελικα ποσο κακο γινεται στις ψυχες των παιδιων ..οχι μονο επειδη ο μπαμπας δεν ειναι ελληνας...αλλα κυριως επειδη δεν ανηκει στους 'επιθυμητους' ξενους....

και οταν ερχεται η ωρα της 'πληρωμης'...εκει ξανα ''απορουμε'' με τη βια αυτων των παιδιων που ''ποτε δεν ηταν ελληνες κ ποτε δεν θα γινουν''

ο φαυλος κυκλος της βιας.

 

αντι να μας απασχολει αν αισθανονται τα παιδια απλως ''καλα'',απλως ''χαρουμενα'' καθομαστε κ ασχολουμαστε με κατασκευασμενους εθνικους τιτλους και ταμπελες που εγω δεν εχω δει πουθενα να ενωνουν τον κοσμο, μονο να τον διαχωριζουν....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ρατσιστρια πραγματικα εχω 3παιδακια και τα 3καραμελαχροινα σαν γυφτακια ενα πραγμα,και με εχουν ρωτησει πολλες φορες ελληνακια ειναι???Και λεω ναι και με κοιτανε σαν χαζοι....Ο συζυγος σου ειναι απο αλβανια ετσι???Στην πολυκατοικια που μενετε ειστε με ενοικιο????ΟΙ υπολοιποι ενοικοι το εχουν γραψει αυτο????Κοιτα μην κοιτας την μειοψηφια σε αυτα τα σχολια που κανει μπορει οντως να ειναι ρατσιστες.αλλα απλα θελω να σου κανω μια ερωτηση αν η ιδια κατασταση γινοταν στην αλβανια (να εμενες εσυ εκει ως ελληνιδα)και σου κανανε τα ιδια ας πουμε σε ρωτουσαν στο δρομο η σου γραφανε ρατσιστικα μηνυματα τι θα εκανες???θα εβγαινες να τους κατηγορησεις στο φορουμ?

 

ακριβως το ιδιο πραγμα θα ηταν για εμενα!!εδω ειμαι γυναικα αλβανου και εκει θα ειμαι η παλιοελληνιδα το ιδιο δεν ειναι? ομως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι..σωστα?παντου υπαρχουν και καλοι και κακοι!!!

δεν κατηγορω κανεναν απλα δεν καταλαβαινω το γιατι...ναι με ενοικιο ειμαστε και οι απεναντι μας αλβανοι ειναι και οι απο πανω ελληνες...αλλα ουδεποτε δεν ειχαμε θεμα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ρατσισμός είναι ό,τι πιο απαράδεκτο!Δεν αφορά την κυριούλα και τον συγκάτοικο η εθνικότητα του παιδιού σου.Τιμή σας και καμάρι σας.Αν κακοποιούσατε το παιδί σας θα ήσασταν κατάπτυστοι γονείς και όχι επειδή δεν παντρευτήκατε ''παπούτσι από τον τόπο σου''.Ούτε να βρίσεις αξίζει,ούτε να σηκώσεις το χέρι σου.

Το χαρτί της Ιατρικής σε τέτοιους ανθρώπους μένει απλά χαρτί.Καμία άλλη ιδιότητα,επίπεδο ή διάυγεια.

Πάντως έχω μια απορία τα παιδιά αισθάνονται μισά μισά ;;; βασικά είναι και τι νοιώθει το παιδί. Πολλά παιδάκια από Αλβανούς γονείς όχι μισά μισά που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα νοιώθουν Ελληνόπουλα.

Αναλόγως για ποιες χώρες μιλάμε.

Για τους Έλληνες,αν είσαι Ευρωπαίος ή Αμερικάνος,είναι οκ :) Απολυτα φιλικοί.Σε κοιτάνε με θαυμασμό και σε ρωτάνε τι παίζει στην άλλη χώρα.

Αν είσαι Αλβανός,Ρουμάνος,Ρώσος,Πακιστανός,Βούλγαρος,Αφρικανός... ήρθες για να τους πάρεις τις δουλειές,να φέρεις τη διαφθορά και όλα τα δεινά :lol:

Εγώ που μεγάλωσα σε δίγλωσση οικογένεια δεν ένιωσα ποτέ το ένα ή το άλλο.Ήμουν και τα δύο.Έμαθα εξίσου καλά και τις δύο κουλτούρες,έζησα και στις δύο χώρες.Μεγάλωσα και μπορώ να κρίνω και να αναγνωρίσω τις διαφορές στη νοοτροπία.Ο ένας λαός έχει διαφορετικά καλά και κακά στοιχεία από τον άλλο.Την συγκεκριμένη στιγμή που ζω,εργάζομαι και επέλεξα να γεννήσω τα παιδιά μου στην Ελλάδα...αναγνωρίζω το λάθος μου που δεν την επέλεξα μόνο για διακοπές!

να πω κάτι λίγο οφφ τόπικ?

 

η λέξη "αράπης" πώς σας φαίνεται?????

Δεν την έχω στο λεξιλόγιο μου.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

είχα γνωρίσει πριν χρόνια στην Αγγλία μια κοπελίτσα Πακιστανή 19 χρονών, μια κούκλα, δεν έχω δει πιο ωραία κοπέλα στη ζωή μου. Αυτή λοιπόν στα 16 την πήγαν οι γονείς στο Πακιστάν, την πάντρεψαν με έναν ξάδερφο 15 χρόνια μεγαλύτερο, της πήραν το διαβατήριο και γύρισαν στην Αγγλία. Η κοπέλα έμεινε έγκυος, είχε πολλά προβλήματα, παρακαλούσε τους γονείς να την πάρουν στην Αγγλία για να μην πεθάνει κι αυτοί έλεγαν όχι, να κάτσεις με τον άντρα σου. Μόνο όταν τους πήραν οι γιατροί του νοσοκομείου και εξήγησαν τη σοβαρότητα, δέχτηκαν και πήραν και την κόρη και το γαμπρό στο σπίτι τους στην Αγγλία.

 

Η κοπελίτσα κάποια στιγμή πήρε το παιδάκι της και σηκώθηκε κι έφυγε κρυφά. Οι γονείς εννοείται την ξέγραψαν (έχουν όμως το γαμπρό στο σπίτι και τον τρέφουν, για να εξιλεωθούν :shock:) κι αυτή πήγε κι έμεινε μόνη της σε μια εργατική πολυκατοικία. Εκεί λοιπόν κάποιος της έγραψε στην πόρτα "Paki, get out" (γιατί εκεί έμενε η αφρόκρεμα της αγγλικής κοινωνίας και τους χαλούσε το κοριτσάκι :evil:). Αυτή λοιπόν μου είχε πει το εξής αμίμητο "Δεν θα τους δώσω τη χαρά να με δουν να το σβήνω. Παραγγέλνω πίτσα και λέω στον πιτσαδόρο 'θα το βρείτε πολύ εύκολα, γράφει στην πόρτα αυτό κι αυτό'".

 

Μην πέφτεις στο επίπεδο κανενός κοπέλα μου, απλά φρόντισε να εξηγείς στο παιδί σου για να μην στενοχωριέται.

 

όσο για το αράπης, αν εδώ στο Αμέρικα ένας λευκός πει έναν μαύρο nigger, θα σηκωθούν μέχρι και οι πέτρες να τον μουτζώσουν. οι μαύροι όμως μεταξύ τους χαϊδευτικά αποκαλούνται niggers (και bitches για τις γυναίκες)... μην τρελαινόμαστε λοιπόν με τις λέξεις, η ουσία είναι αλλού

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο πραγμα θα ηταν για εμενα!!εδω ειμαι γυναικα αλβανου και εκει θα ειμαι η παλιοελληνιδα το ιδιο δεν ειναι? ομως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι..σωστα?παντου υπαρχουν και καλοι και κακοι!!!

δεν κατηγορω κανεναν απλα δεν καταλαβαινω το γιατι...ναι με ενοικιο ειμαστε και οι απεναντι μας αλβανοι ειναι και οι απο πανω ελληνες...αλλα ουδεποτε δεν ειχαμε θεμα!!!

 

βασικα κι εγω δεν καταλαβα την ερωτηση για το ενοικιο.

Σημασια εχει που συμβιωνετε ολοι μαζι μια χαρα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε και παλι θα σου πω μην δινεις σημασια σε μεμονωμενα περιστατικα προερχομενα απο προβληματικους ανθρωπους.

Πιστευω πως κανενας δεν θα ειχε τιποτα με κανεναν μεταναστη οπως δεν ειχε τοσα χρονια πριν, αν δεν υπηρχαν αυτα τα εκατονταδες χιλιαδες λαθραια στοιχεια που μπουκαραν στην χωρα με το ετσι θελω και απαιτησαν με τσαμπουκα (συντροφια με ανθελληνες και ανθελληνικες οργανωσεις) τα ιδια δικαιωματα με τον Ελληνα με μολις 1-2 χρονια παραμονης τους εδω.

Ποτε ο Ελληνας δεν ειχε κατι με τον μεταναστη, πως θα μπορουσε αλλωστε οταν και ο ιδιος ηταν μεταναστης (δεκαετιες του'50 - '60)

αρκει να μην τον κανει να εχει προβλημα ολο αυτο το παιχνιδι με τους ΛΑΘΡΟμεταναστες που παιζεται απο ανθελληνικες οργανωσεις προσβαλωντας του οτι εχει η δεν εχει ιερο.

Οποιος δεν εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη να κατανοησει την διαφορα μεταξυ του μεταναστη και του ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ας μου στειλει πμ (.....).

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,

 

δεν εχει να κανει η συμπεριφορα των υπανθρωπων, με την εθνικοτητα του συζυγου σου..

 

ο ιδιος ανθρωπος που σας παρενοχλησε επειδη ο αντρας σου ειναι αλβανος, θα παρενοχλησει κι εμενα..επειδη ειμαι συζυγος 'μπατσου'...

την ξαδερφη σου, επειδη εχει τατουαζ στα χερια..

τον ανηψιο σου, επειδη εχει μακρυα μαλλια..

τον θειο μου, επειδη ειναι κουτσος..

την αδερφη της φιλης του μπατζανακη σου, επειδη ειναι λεσβια

την θεια μου την ευτερπη, επειδη γκομενιζει

 

τον ιδιο αυτον τον ανθρωπο, που ενοχλει τους αλλους ανθρωπους με τα βλαμμενα σχολια του, τον εχουν παρενοχλησει πιθανα, και τον ιδιο... επειδη ειναι κοντος, επειδη ειναι τραυλος, επειδη οι γονεις του ηταν χωρισμενοι, κλπ...

 

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι αν ο αλλος ειναι καραγκιοζης.. ΚΑΤΙ θα βρει να προσαψει στους αλλους... για να καλυψει την δικια του 'ντροπη'..

αλλωστε ο ρατσισμος ειναι αναπηρια απο μονος του..

 

 

πολυ σωστη

 

μπραβο σου

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καταντησει σα λαός να πηγαίνουμε εμπρός πίσω

σα το συνθημα του Πόποτα,

και γιαυτό ζούμε με το παρελθόν και δεν εχουμε κανει ούτε μισό βήμα μπροστά,

από κει πηγάζει κ ο ρατσισμός μας,

 

χαμένοι πηγαν οι Αμερικάνοι που τόσοι λαοί ανακατεύτηκαν με άλλους τόσους λαούς?,

 

κ γω με τη σειρά μου θα σου προτείνω τα αυτάκια σου να είναι "μπαινάκης-βγαινάκης" κ να το περασεις κ στο παιδακι σου αυτό!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν οι ελληνες ηταν μεταναστες στην Αιμερικη στα εστιατορια εγραφε απαγορευεται η εισοδος σε σκυλους και ελληνες....

Θα ψαω να βρω το αποσπασμα απο την εφημεριδα και θα το "ανεβασω"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε τα εξής πρίν συνεχίσετε τον διάλογο σας :

Κυρώσεις κ Ανακοίνωση για νέα κείμενα για διακρίσεις/ρατσισμο κ άμβλωση

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55596

 

Αγαπητά μέλη,

στο πλαίσιο της οριοθέτησης των συζητήσεων του φόρουμ,

η ΕΕΕΓ δημοσιεύει 2 ανακοινώσεις

 

η μία αφορά το θέμα

 

Ομοφυλοφιλία που σχετίζεται και με το θέμα του ρατσισμού

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55591

 

ενώ η δεύτερη αφορά το θέμα

 

Άμβλωση - υπέρ και κατά

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55589

 

Πέραν των ανακοινώσεων αυτών

δημοσιεύτηκε και μια αναλυτικότερη περιγραφή των κυρώσεων που θα αποδίδονται στα μέλη,

στην περίπτωση δημοσίευσης κειμένων που είναι αντίθετα

στους κανόνες γενικότερα, ή αντίθετα με την πολιτική της ΕΕΕΓ για αυτά τα θέματα:

 

Κάρτες Ειδοποίησης infractions

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

(Οι κυρώσεις που επιβάλονται σε θέματα Ρατσισμου Διακρίσεων ή σε θέματα Άμβλωσης/Διακοπής εγκυμοσύνης θα επιδόδονται με πολύ μεγαλύτερη αυστηρότητα και ενδέχεται να μην έχουν την ίδια κλιμάκωση με την επίδοση άλλων ειδών κάρτας ειδοποίησης

 

στις κυρώσεις σε σχέση με αυτό το θέμα ισχύει η εξής κλιμάκωση

 

1) κάρτα ειδοποίησης χωρίς πόντους κίτρινη

2) κάρτα ειδοποίησης κόκκινη αποκλεισμού 7 ημερών με ενημέρωση ότι σε επόμενη χρήση κάρτας ο αποκλεισμός θα είναι διαπαντός

3) κάρτα ειδοποίησης ότι έγινε διαπαντός αποκλεισμός )

 

 

 

Οι ανακοινώσεις έχουν σαν στόχο τον περιορισμό συζητήσεων οι οποίες οδηγούν

σε αδιέξοδο,

σε διαμάχες,

σε όξυνση ατμόσφαιρας ανάμεσα στα μέλη,

σε παραπληροφόρηση

σε ενίσχυση ρατσιστικών συναισθημάτων οργής

σε στήριξη διακρίσεων

 

 

και έχουν βασικό γνώμονα την ενημέρωση του κοινού με τις πιο σύγχρονες πληροφορίες.

 

Η ιστοσελίδα της ΕΕΕΓ θέλουμε να αποτελεί βήμα για δημοσίευση

δημιουργικών ιδεών,

και παραγωγικών συζητήσεων.

 

 

Η δημοσίευση κειμένων που δεν συμβάλουν σ'αυτό,

(όπως αυτές που περιγράφονται πιο πάνω με μώβ γράμματα)

αλλά και τα μέλη που επανειλλημένως τις δημοσιεύουν,

δεν θα είναι επιθυμητά στην ιστοσελίδα της ΕΕΕΓ.

 

 

Οι κυρώσεις που επιβλήθηκαν σήμερα σε άτομα τα οποία το τελευταίο διάστημα έχουν προβεί σε δημοσιεύσεις που ανήκουν στις παραπάνω ομάδες, είναι ορατές εδώ:

(link αρχείου) ο συνδεσμος θα τοποθετηθεί αργότερα σήμερα

 

Ειδικά για το θέμα του ρατσισμού:

Κατανοούμε τα συναισθήματα των μελών τα οποία είναι αντιμέτωπα με δύσκολες καταστάσεις,

δυστυχώς όμως οι αποδέκτες αυτών των συναισθημάτων δεν είναι δυνατόν να είναι το σύνολο κοινωνικών ομάδων (μετανάστες), ειδικά όταν αυτές οι ομάδες είναι οι ίδιες θύματα μιας πολύ μεγαλύτερης κατάστασης για την οποία φταίχτης, είναι κάθε άλλο απο τα μέλη αυτής της ομάδας. Το φόρουμ δεν μπορεί να αποτελεί βήμα αυτών των συναισθημάτων καθώς αυτά, ενισχύουν τα συναισθήματα οργής, και νουθετούν αναγνώστες στην πεποίθηση ότι,(τα συναισθήματα οργής απέναντι σε μετανάστες) ειναι κάτι το αποδεκτό.

 

Επίσης , απο το θέμα :

 

Κάρτες ειδοποίησης (infraction)

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

ΝΕΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ

 

Διακρίσεις

 

όταν ένα μέλος επανειλλημένα μετά απο 2 κίτρινες κάρτες ειδοποίησης, δημοσιεύει σε ενότητα που αφορά τις διακρίσεις ή την επικαιρότητα, θέματα που διαδίδουν ρατσιστικές απόψεις, είτε κατα λάθος είτε επίτηδες, θα απενεργοποιείται η δυνατότητα δημοσίευσης σε αυτές τις ενότητες για ένα τρίμηνο.

 

Τέλος απο το θέμα :

παρεμβάσεις σε συζητήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78132

Αγαπητά μέλη,

 

δυστυχώς δεν έχουμε δυνατότητα να παρεμβαίνουμε αποδίδοντας κυρώσεις στο 100%,

σε κάθε διαφωνία που υπάρχει στο φόρουμ - εξαιτίας του πολύ μεγάλου όγκου δεδομένων,

 

Η φιλοσοφία που έχουμε όσον αφορά τις διαμάχες, είναι ότι αφορούν γραπτά δεδομένα, τα οποία ανταλάσσονται απο άτομα τα οποία δεν γνωρίζονται, και το καθένα απο αυτά μπορεί να χρησιμοποιεί το φόρουμ για άλλο λόγο.

 

Είναι αναμενόμενο , να υπάρχουν μέλη τα οποία θα χρησιμοποιούν ένα δημόσιο φόρουμ, είτε για να εκτονώσουν ένταση, να εκφράσουν ανησυχία, είτε για να εκφράσουν συναισθήματα θυμού, είτε για να αναδείξουν τις απόψεις τους είτε για να παρέμβουν σε συζητήσεις που ίσως δεν τους αφορούν άμεσα/δεν είναι γνώστες του θέματος και για τις οποίες όμως παρόλα αυτά επιθυμούν να καταθέσουν την άποψή τους.

 

Έτσι, είναι αναπόφευκτο το γεγονός ότι θα υπάρχουν εντάσεις αλλά και προσβλητικά σχόλια.

 

Για αυτό το λόγο θα πρέπει να σας συμβουλέψουμε στο να αγνοείτε χρήστες που πιθανώς αισθάνεστε ότι δεν βρίσκονται για τον ίδιο λόγο με εσάς σε συγκεκριμένα θέματα,

και να σας παρακαλέσουμε να προσπαθήσετε να επικεντρώσετε στις θετικές δημοσιεύσεις που έχουν σχολιάσει στην συζήτηση στην οποία συμμετείχατε.

 

Με αυτό το τρόπο, αγνοώντας δηλαδή κάποιο σχόλιο που ίσως σας προκαλεί να απαντήσετε σε αυτό με αρνητικό τρόπο, μπορείτε να συνεισφέρετε στο να μην δίνεται απο εσάς αλλά και απο άλλους χρήστες περισσότερη προσοχή σε λογαριασμούς χρήστη ή κείμενα τα οποία εμφανίζονται ως ενοχλητικά για τους οποιουσδήποτε λόγους.

 

Αντιθέτως η απάντηση στην όποια πρόκληση, οδηγεί τις περισσότερες φορές σε μεγαλύτερες διαμάχες. Στην περίπτωση που προβείτε σε απάντηση/συνέχιση της πρόκλησης και η συζητηση εξελιχθεί σε διαμάχη, θα αναγκαστούμε δυστυχώς να κλειδώσουμε ένα θέμα, έτσι ώστε να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά και να μην παρεμβάλλει στα ενημερωτικά θέματα/δημοσιεύσεις που ίσως προυπάρχουν της διαμάχης.

 

Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να λύσετε εκτος φόρουμ τα όποια ζητήματα έχουν προκύψει, με συγκεκριμένους χρήστες, ή απλώς να αγνοήσετε την όποια πρόκληση, προχωρώντας στην δημοσίευση κειμένων που είναι ενημερωτικά και ενδιαφέρον, κσι που δεν επικεντρώνουν στην διαφωνία του όποιου μέλους με τα λεγόμενά σας.

 

Δυστυχώς, είτε κάποιος αρχίζει μια αντιπαράθεση, είτε απλώς την συνεχίζει, για τον οποιοδήποτε λόγο, το αποτέλεσμα της διαμάχης είναι η δυσλειτουργία του φόρουμ και η μή συνέχιση σημαντικών συζητήσεων εις βάρος όλων των υπολοίπων συμμετεχόντων.

 

ευχαριστούμε που σέβεστε τους κανόνες του φόρουμ

 

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βλεπω ατομα, που ωρυονταν σε αλλα θεματα μεταναστων, να σου δειχνουν κατανοηση teddy και να παιρνουν το μερος το δικο σου και του συζυγου σου! Αυτο σημαινει οτι καποιες συζητησεις εδω μεσα πιανουν τοπο!

 

Περι του αυτονοητου....δε θα πω τιποτα! Τα χω πει πολλες φορες αλλωστε...

Η αξιοπρεπεια του ανθρωπου, οι αξιες του, τα δικαιωματα του και ολα τα υπολοιπα αυτονοητα δεν κρινονται απο το διαβατηριο του....

 

Και επισης θα συμφωνησω με τη Λεγκω...."Μια μικρή μπουφλίτσα δεν το λες και βία... μάλλον ετυμολογία:cool:"

 

Για να συμπληρωσω το προηγουμενο ποστ μου....να προσθεσω οτι η διαφορα μεταναστη-λαθρομεταναστη ειναι ενα χαρτι, μια σφραγιδα και μια υπογραφη.

Οχι η αξιοπρεπεια, οχι τα δικαιωματα, οχι τα υπολοιπα αυτονοητα....Και αυτο, επισης, χρηζει στοιχειωδους νοημοσυνης για να το καταλαβει κανεις....

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι!!:):)βρε κοριτσια να ρωτησω κατι!!επειδη ειναι αυτοι τετοιοι πρεπει να γινουμε και εμεις??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο σχόλιο που έκανε μια κοπέλα προηγουμένως οτι αισιοδοξει τα παιδιά μας -η νεα γενια- να βλέπουν τα πραγματα διαφορετικά και τους αλλοδαπους συμμαθητες/φιλους/συναθλητες το ίδιο με αυτούς, να πω το εξής που έζησα πρόσφατα:

Τον αδερφο του άντρα μου να λέει σε εμάς και μπροστα στον γιο του (α΄δημοτικού) ρατσιστικό ανέκδοτο για τους αλβανούς, που σχολίαζε τα φυσικά χαρακτηριστικά τους και ...ας πουμε....τις συνηθειες υγιεινης του(ντρεπομαι και να το πω).Αμέσως ξεκαρδίστηκε με το έυπνο ανέκδοτο που είπε μπροστά στο παιδί του.

Και ρωτάω τώρα...αυτο το παιδάκι που είναι σε ηλικία που ρουφάει πληροφορίες σαν το σφουγγαρι,που επαναλαμβάνει αυτα που ακουει και που εχει σαν ΄πρότυπο τον μπαμπά του, τι συμπεριφορά θα έχει απέναντι στους αλβανους,πακιστανους,ιρακινους,νιγηριανους συμμαθητές του??

Πως θα μεγάλώσει γνωρίζοντας οτι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι και αξίζουμε να μας γνωρίσει κάποιος πριν μας χαρακτηρίσει κακους,επιθετικους,πονηρους,βρωμικους, χαζους....?

Δεν ειμαι τόσο αισιόδοξη.Οι άνθρωποι που σου έγραψαν στο κουδούνι μεγαλώνουν και αυτοι παιδιά....:(

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν κάποιος σου κάνει κάποια αδιάκριτη ερώτηση απαντάς και εσύ με μία αντίστοιχη λ.χ. εσύ από πού είσαι..ναι αλλά οι γονείς σου από που ήρθαν..και που δουλεύει ο άντρας σου...πόσα βγάζεις... αποδείξεις κόβεις κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω το προηγουμενο ποστ μου....να προσθεσω οτι η διαφορα μεταναστη-λαθρομεταναστη ειναι ενα χαρτι, μια σφραγιδα και μια υπογραφη.

Οχι η αξιοπρεπεια, οχι τα δικαιωματα, οχι τα υπολοιπα αυτονοητα....Και αυτο, επισης, χρηζει στοιχειωδους νοημοσυνης για να το καταλαβει κανεις....

 

Το χαρτι, η σφραγιδα και η υπογραφη ειναι η ταυτοτητα μας.

Χωρις ταυτοτητα ειμαστε "ο κανενας" αγαπητη μου.

Οπου και αν φυτρωσαμε εχουμε ενα ονομα, δεν γινετε απο τη μια μερα στην αλλη να περναμε μεσα απο τα δαση συνορα, να εμφανιζομαστε σε αλλο κρατος χωρις ονομα και να αξιωνουμε να μας δωσουν και ονομα και να αναγνωρισουν τα δικαιωματα μας.

Το ποινικο μητρωο ισχυει για ολους μας, το δικο τους που ειναι?

Θα μπορουσαμε και αλλα να πουμε αλλα τι να το κανεις ....αν λειπει αυτη η στοιχειωδη νοημοσυνη που λεγαμε και νωριτερα, μη το κουρασουμε αλλο..

Αυτα φιλη φιλευσπλαχνη, bye τωρα.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω το προηγουμενο ποστ μου....να προσθεσω οτι η διαφορα μεταναστη-λαθρομεταναστη ειναι ενα χαρτι, μια σφραγιδα και μια υπογραφη.

Οχι η αξιοπρεπεια, οχι τα δικαιωματα, οχι τα υπολοιπα αυτονοητα....Και αυτο, επισης, χρηζει στοιχειωδους νοημοσυνης για να το καταλαβει κανεις....

 

Αυτό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα teddy-tedi και απο μένα:)

Οταν γνώρισα τον σύζηγό μου τον ερωτεύτηκα απο την πρώτη στιγμή και δεν σκεύτηκα λεπτό να μην κάνω σχέση μαζί του επειδή ήταν Άραβας επειδή εγώ δεν υπήρξα ποτέ ρατσίστρια δεν φανταζόμουν αυτό που με περίμενε..Αρχικά είχαν πρόβλημα οι δικοί μου και με επιμονή τουσ έπισα να τον γνωρίσουν και τον λάτρεψαν!Με τον γαμπρό μου ακόμα και τωρα 2 χρόνια μετά δεν μιλάμε γιατί απο την αρχή έβριζε τον άντρα μου και τον στόλιζε με τα χειρότερα ρατσιστικά επίθετα(χωρίς να τον ξέρει)με την αδερφή μου μας έχει απομακρίνει γιατι δεν θέλει ο γιός του να σιναναστρέφεται με ξένους!!Τώρα έχουμε ένα πανέμορφο αγγελάκι 10 μηνών που δεν έχει επαφή με το ξαδερφάκι του που είναι 2 χρονών και όλα αυτά επειδή ο άντρας μου γεννήθηκε εκτώς Ελλάδας!!!Όταν πάω σε καμιά δημόσια υπηρεσία και βλέπουν στα χαρτιά πως ο άντρας μου είναι ξένος με κοιτάνε με λύπηση και μου λένε γιατί βρε κοριτσάκι μου,μια χαρά κοπέλα είσαι!!Στην αρχή στεναχωριόμουν και που και που έκλαιγα τώρα όμως πραγματικά νοιώθω περίφανη που εξ αρχής στίριξα και στιρίζω την επιλογή μου και έχω έναν υπέροχο άντρα και ένα υπέροχο γιό!!!!Πλέων δεν με αγκίζει κανένα σχόλιο!!!

Γι'αυτό κοριτσάκι μου κλείσε τα αυτάκια σου σε όσα κακόβουλα σχόλεια και αν ακούσεις σε όλα τα κράτη έχουν και ανθρώπουσ που αγαπούν και σέβονται την οικογένεια τουσ αλλα και άλλουσ που είναι βίαιοι και καταστρέφουν τους πάντες γύρω τους!:P

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι, η σφραγιδα και η υπογραφη ειναι η ταυτοτητα μας.

Χωρις ταυτοτητα ειμαστε "ο κανενας" αγαπητη μου.

 

ένας ..διασημος μυθικος 'Κανενας' εψαξε την Ιθακη του και τη βρηκε, αυτη ηταν η ταυτοτητα του. αλιμονο σε αυτους που χανονται στο...νησι των λωτοφαγων ξεχνωντας ακομα και την ανθρωπια τους. αυτη αλλωστε, δεν χωραει σε καμια σφραγιδα , χαρτι ή υπογραφη.

α, για την οποια, -ανθρωπια-παρεμπιπτοντως, δεν χρειαζεται καν στοιχειωδης νοημοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτι, η σφραγιδα και η υπογραφη ειναι η ταυτοτητα μας.

Χωρις ταυτοτητα ειμαστε "ο κανενας" αγαπητη μου.

Οπου και αν φυτρωσαμε εχουμε ενα ονομα, δεν γινετε απο τη μια μερα στην αλλη να περναμε μεσα απο τα δαση συνορα, να εμφανιζομαστε σε αλλο κρατος χωρις ονομα και να αξιωνουμε να μας δωσουν και ονομα και να αναγνωρισουν τα δικαιωματα μας.

Το ποινικο μητρωο ισχυει για ολους μας, το δικο τους που ειναι?

Θα μπορουσαμε και αλλα να πουμε αλλα τι να το κανεις ....αν λειπει αυτη η στοιχειωδη νοημοσυνη που λεγαμε και νωριτερα, μη το κουρασουμε αλλο..

Αυτα φιλη φιλευσπλαχνη, bye τωρα.

 

Πες τα χρυσοστομη!!!!!

 

Μα ειναι δυνατον?

Το ιδιο πραγμα ο μεταναστης με τον λαθρομεταναστη?????????????

Ετσι θιγεις τους μεταναστες, που ειναι νομιμοι, που εργαζονται και πληρωνουν εφορια και ενσημα, που τρεχουν να ειναι σε ολα ενταξει και παλευουν ολη μερα να σταθουν επαξια καιμε αξιοπρεπεια στη χωρα μας..

Μου φαινεται δε παμε καλα εδω μεσα!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

αρκει να μην τον κανει να εχει προβλημα ολο αυτο το παιχνιδι με τους ΛΑΘΡΟμεταναστες που παιζεται απο ανθελληνικες οργανωσεις προσβαλωντας του οτι εχει η δεν εχει ιερο.

Οποιος δεν εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη να κατανοησει την διαφορα μεταξυ του μεταναστη και του ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ας μου στειλει πμ (.....).

 

 

Το ιδιο πραγμα ο μεταναστης με τον λαθρομεταναστη?????????????

Ετσι θιγεις τους μεταναστες, που ειναι νομιμοι, που εργαζονται και πληρωνουν εφορια και ενσημα, που τρεχουν να ειναι σε ολα ενταξει και παλευουν ολη μερα να σταθουν επαξια καιμε αξιοπρεπεια στη χωρα μας..

Μου φαινεται δε παμε καλα εδω μεσα!!!!

 

Αυτά τα σχόλια τι σχέση έχουν με τον παρόν τόπικ?:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη να κατανοησει την διαφορα μεταξυ του μεταναστη και του ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ας μου στειλει πμ (.....).

 

Δηλαδη οποιος διαφωνει μαζι μας ειναι και χαζος; Αυτο ισχυει για ολα τα θεματα ή μονο για τη μεταναστευση;

 

Επισης το θεμα εδω δεν ειναι η μεταναστευση και η λαθρομεταναστευση, αλλα η δημοσια εκφραση ρατσισμου και μαλιστα η ρατσιστικη επιθεση εναντιον αλλοεθνων, οπως την ζει η τεντι. Το να θελεις να κανει κατι το κρατος ωστε να σταματησει η λαθρομεταναστευση ή να βοηθησει αυτους τους ανθρωπους να ειναι νομιμοι (και με ταυτοτητα και ονομα και υπολογοι στο νομο) ειναι εντελως διαφορετικο απο το να γραφεις ρατσιστικα μυνηματα στις πορτες τους, να λες ρατσιστικα ανεκδοτα, να προτεινεις να πεταχτουν στη θαλασσα, να χρησιμοποιεις χιλιες-δυο χυδαιολογιες αναφερομενος στην εθνικοτητα τους και αλλα πολλα που βλεπουμε καθημερινα απο ρατσιστες. Εκεινων τη νοημοσυνη -ναι- την θεωρω χαμηλου δεικτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα σχόλια τι σχέση έχουν με τον παρόν τόπικ?:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Καμια σχεση....

Απαντηση σε αλλη κοπελια που ξεκινησε το θεμα διαφορα μεταναστων-λαθρομεταναστων ειναι...

Γιατι δεν απευθυνεις εκει την απορια σου??:confused::confused::confused::confused:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...