Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρατσιστικα μηνυματα στην πολυκατοικια μας!!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια σημερα συνεβει το πιο απιστευτο!! οπως γνωριζετε ο συζηγος μου ειναι αλβανος και εγω ελληνιδα......λοιπον τωρα που εφευγε για δουλεια ο συζηγος στο κουδουνι στην πορτα ειχαν γραψει..-εξω οι αλβανοι απο την ελλαδα.

και η βορεια ηπειρος ηταν και θα ειναι ελληνικη........το ενα με κοκκινο μαρκαδορο και το αλλο με μοβ:(!!!μα καλα ειναι δυνατον διαβαζουν και τα ονοματα μας στα κουδουνια????

ελεος!!!:mad::-x:-xμε πειρε ο ανδρας μου τηλ να μου το πει και καλα για πλακα αλλα ξερω πως ενιωθε:cry::cry:

ειναι η δευτερη φορα που συμβαινει κατι τετοιο!!!την πρωτη φορα στο ψυλικατζηδικο πηγαμε να παρουμε κατι και μπαινει μεσα μια γιδα(συγγνωμη για την εκφραση)κοιταει το κοριτσακι μου και λεει .....

-ελληνιδα ειναι?

απαντα ο συζηγος-τι εννοειτε

-ρωτω αν ειναι ελληνοπουλο?

συζηγος-ειναι μιση μιση

κυρατσα-καλα το καταλαβα οι ελληνες δεν ειναι ξανθοι με μπλε ματια!!!

εγω ειχα μινει παγωτο απαντω λοιπον εγω...και ο μπαμπας μου αυτα τα χρωματα εχει!!

κυρατσα-μονο το 5% τον ελληνων εχει τετοια χρωματα!!!

θυμωσα λοιπον και εγω και λεω-ειμαι σηγουρη πως μετα απο πολεμους κατοχες και μεταναστευσεις κτλ δεν υπαρχουν πια καθαροι ελληνες!!

ελεος!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά όσα χρόνια κ αν περάσουν θα υπάρχουν ανθρωπάκια...που θα προσπαθούν να εξυψώσουν το ανύπαρκτο εγώ τους μειώνοντας άλλους...

 

μην τους το επιτρέψετε...συνεχίστε την υπέροχη οικογένειά σας κ απλά αγνοήστε τους ανόητους...όση σημασία τους δώσετε τόση αξία έχουν... απλα μην τους δώσετε καθόλου...

 

έχω μια έκφραση αηδίας στο πρόσωπό μου από τότε που το διάβασα....

Link to comment
Share on other sites

απλα βρε κοριτσια φοβαμαι πολυ για τα παιδια μας!!!αυτα θα αντιμετωπησουν στο σχολειο:cry::cry:και εγω που θα ειναι να τα βοηθεισω!!!και ο αδελφος μου με ξενη εχει παντρευτει και ειληκρινα ειναι η πιο υπεροχη κοπελα που γνωρισα ποτε!!και η ανηψουλα μου τα ιδια θα τραβηξει???απλα ειναι αδικο!!!

στο κατω κατω σημασια δεν εχει η εθνικοτητα η η θρισκια παρα μονο ο ανθρωπος!!πως μπορεις να πληγωνεις ετσι ενα παιδι???:cry::cry:

δεν καταλαβαινω!!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,

 

δεν εχει να κανει η συμπεριφορα των υπανθρωπων, με την εθνικοτητα του συζυγου σου..

 

ο ιδιος ανθρωπος που σας παρενοχλησε επειδη ο αντρας σου ειναι αλβανος, θα παρενοχλησει κι εμενα..επειδη ειμαι συζυγος 'μπατσου'...

την ξαδερφη σου, επειδη εχει τατουαζ στα χερια..

τον ανηψιο σου, επειδη εχει μακρυα μαλλια..

τον θειο μου, επειδη ειναι κουτσος..

την αδερφη της φιλης του μπατζανακη σου, επειδη ειναι λεσβια

την θεια μου την ευτερπη, επειδη γκομενιζει

 

τον ιδιο αυτον τον ανθρωπο, που ενοχλει τους αλλους ανθρωπους με τα βλαμμενα σχολια του, τον εχουν παρενοχλησει πιθανα, και τον ιδιο... επειδη ειναι κοντος, επειδη ειναι τραυλος, επειδη οι γονεις του ηταν χωρισμενοι, κλπ...

 

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι αν ο αλλος ειναι καραγκιοζης.. ΚΑΤΙ θα βρει να προσαψει στους αλλους... για να καλυψει την δικια του 'ντροπη'..

αλλωστε ο ρατσισμος ειναι αναπηρια απο μονος του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιστικακι εχεις δικιο αλλα πως μαθενουμε να τους αγνοουμε?

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

θα τους αγνοησει αργα ή γρηγορα το συμπαν...

 

η κοινωνια προχωραει, ο χρονος τρεχει, τα παιδια μας δεν θα εχουν τετοια κολληματα... ε, κι η τυπισσα που ειπε την μα@@κια της για το παιδι σου.. ε, θα ψοφησει μωρε... σημερα, αυριο, του χρονου............ ποσο θα ζησει πια?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ρε φιστικι με εκανες και γελασα να σαι καλα!!!απλα φοβαμαι την επομενη φορα μην χασω τον ελεγχο και αρχισω να χτυπαω και οποιον παρει ο χαρος!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,

 

δεν εχει να κανει η συμπεριφορα των υπανθρωπων, με την εθνικοτητα του συζυγου σου..

 

ο ιδιος ανθρωπος που σας παρενοχλησε επειδη ο αντρας σου ειναι αλβανος, θα παρενοχλησει κι εμενα..επειδη ειμαι συζυγος 'μπατσου'...

την ξαδερφη σου, επειδη εχει τατουαζ στα χερια..

τον ανηψιο σου, επειδη εχει μακρυα μαλλια..

τον θειο μου, επειδη ειναι κουτσος..

την αδερφη της φιλης του μπατζανακη σου, επειδη ειναι λεσβια

την θεια μου την ευτερπη, επειδη γκομενιζει

 

τον ιδιο αυτον τον ανθρωπο, που ενοχλει τους αλλους ανθρωπους με τα βλαμμενα σχολια του, τον εχουν παρενοχλησει πιθανα, και τον ιδιο... επειδη ειναι κοντος, επειδη ειναι τραυλος, επειδη οι γονεις του ηταν χωρισμενοι, κλπ...

 

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι αν ο αλλος ειναι καραγκιοζης.. ΚΑΤΙ θα βρει να προσαψει στους αλλους... για να καλυψει την δικια του 'ντροπη'..

αλλωστε ο ρατσισμος ειναι αναπηρια απο μονος του..

 

της ιδιας γνωμης ειμαι κι εγω. Αμα ο αλλος εχει καμμενη βαλβιδα, οπου βρει την ευκαιρια

θα την δειξει την ηλιθιοτητα του.

Μην δινεις καμια σημασια.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ρε φιστικι με εκανες και γελασα να σαι καλα!!!απλα φοβαμαι την επομενη φορα μην χασω τον ελεγχο και αρχισω να χτυπαω και οποιον παρει ο χαρος!!!!

 

 

δεν χτυπαμε ποτε αναπηρους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτοι ειναι μονο στις ιδεες αναπηροι...πιανει???

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,

 

δεν εχει να κανει η συμπεριφορα των υπανθρωπων, με την εθνικοτητα του συζυγου σου..

 

ο ιδιος ανθρωπος που σας παρενοχλησε επειδη ο αντρας σου ειναι αλβανος, θα παρενοχλησει κι εμενα..επειδη ειμαι συζυγος 'μπατσου'...

την ξαδερφη σου, επειδη εχει τατουαζ στα χερια..

τον ανηψιο σου, επειδη εχει μακρυα μαλλια..

τον θειο μου, επειδη ειναι κουτσος..

την αδερφη της φιλης του μπατζανακη σου, επειδη ειναι λεσβια

την θεια μου την ευτερπη, επειδη γκομενιζει

 

τον ιδιο αυτον τον ανθρωπο, που ενοχλει τους αλλους ανθρωπους με τα βλαμμενα σχολια του, τον εχουν παρενοχλησει πιθανα, και τον ιδιο... επειδη ειναι κοντος, επειδη ειναι τραυλος, επειδη οι γονεις του ηταν χωρισμενοι, κλπ...

 

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι αν ο αλλος ειναι καραγκιοζης.. ΚΑΤΙ θα βρει να προσαψει στους αλλους... για να καλυψει την δικια του 'ντροπη'..

αλλωστε ο ρατσισμος ειναι αναπηρια απο μονος του..

 

 

 

συμφωνω απολυτα!!! αγνοησε τους!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ρε φιστικι με εκανες και γελασα να σαι καλα!!!απλα φοβαμαι την επομενη φορα μην χασω τον ελεγχο και αρχισω να χτυπαω και οποιον παρει ο χαρος!!!!

 

Οχι δε θα χάσεις τον έλεγχο. Να ξέρεις οτι κάτι τέτοια τυπάκια φρικάρουν με όσους τα αγνοούν.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω!!!δικιο εχετε απλα στεναχωριεμαι καπως!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

φιστικακι εχεις δικιο αλλα πως μαθενουμε να τους αγνοουμε?

 

Στο μόνο που δεν συμφωνώ στο θέμα "αγνόησέ τους" είναι όταν υπάρχουν τα παιδιά μπροστά.

Όταν υπάρχουν παιδιά μπροστά πρέπει να δίνονται οι "κατάλληλες" απαντήσεις, ώστε να μάθει το παιδί ότι δεν υστερεί σε κάτι , ότι δεν είναι μίασμα και ότι πρέπει να απαντάει, να υπερασπίζεται τον εαυτό του.

 

Βέβαια δεν είμαι η κατάλληλη να προτείνω λύσεις ως προς αυτό, γιατί εγώ απλά θα είχα σκάσει φούσκο στην κυράτσα και θα της έδινα και μια καρτούλα του οδοντιάτρου μου μετά (μαζί και τα δόντια της σ'ενα σακουλάκι).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα βρε κοριτσια φοβαμαι πολυ για τα παιδια μας!!!αυτα θα αντιμετωπησουν στο σχολειο:cry::cry:και εγω που θα ειναι να τα βοηθεισω!!!και ο αδελφος μου με ξενη εχει παντρευτει και ειληκρινα ειναι η πιο υπεροχη κοπελα που γνωρισα ποτε!!και η ανηψουλα μου τα ιδια θα τραβηξει???απλα ειναι αδικο!!!

στο κατω κατω σημασια δεν εχει η εθνικοτητα η η θρισκια παρα μονο ο ανθρωπος!!πως μπορεις να πληγωνεις ετσι ενα παιδι???:cry::cry:

δεν καταλαβαινω!!!!!

Παντα μα πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που ειναι ενα τίποτα κ προσπαθουν να νιωσουν ανωτεροι σε κάποιον τομεα...προφανως νομιζουν οτι σαν Ελληνες αξίζουν περισσότερο( μη χεεε...) σαν άνθρωποι..βασικά έτσι μας έχουν μάθει..οι κακόμοιροι οι Έλληνες που όλοι οι εχθρικοί λαοι ζήλεψαν την ομορφιά της, που εμείς διδάξαμε τη δημοκρατία(κ ουδέποτε την κρατησαμε!!!) Μεγας Αλέξανδρος κτλ...κτλ..ΕΜΕΙΣ ..ΕΜΕΙΣ...ΕΜΕΊΣ!!! Ωραία..είχαμε καλους προγονους..οι απογονοι όμως τι κάνουν;;;; Που είναι τα έργα τους;; Μονο να τρωνε λεφτα ξερουν;

Μην ασχολείσαι λοιπον καλή μου...και μάθε στα παιδιά σου να απαντανε έξυπνα σε ρατσιστικά σχολια!! Θα πρέπει να μάθουν να ζουν με αυτό δυστυχως αλλά να το αντιμετωπίζουν κιολας..δοξα το θεο στομα έχουμε(και μυαλό).

Link to comment
Share on other sites

η βια δεν ειναι λυση καλη μου.. (εμ πασει περιπτωσει.. οχι οταν υπαρχουν μαρτυρες... :lol: )

 

Τι λες?

Άμα φαει κα'να φούσκο θα σκεφτεί 2η φορά πριν ξανανοίξει στο στόμα της ( με μάρτυρες ή χωρίς;))

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

η βια δεν ειναι λυση καλη μου.. (εμ πασει περιπτωσει.. οχι οταν υπαρχουν μαρτυρες... :lol: )

Μια μικρή μπουφλίτσα δεν το λες και βία... μάλλον ετυμολογία:cool:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή μπουφλίτσα δεν το λες και βία... μάλλον ετυμολογία:cool:

 

Καλά εγώ συζητάω να μετρήσει την οδοντοστοιχία στο πάτωμα......δεν το λες και μικρή μπουφλίτσα.

Αλλά ως γνωστό όταν εμπλέκονται παιδιά στη μέση, είναι γνωστό ότι η κρίση μου θολώνει............γενικώς θολώνω ολόκληρη.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

μα γιατι να σηκωσεις χερι, δεν καταλαβαινω, αφου εχει σηκωσει ηδη το δρεπανι του ο χαρος για να την κοψει στα 4!! για να εχει τετοιες ιδεες, οτι ξανθο παιδακι αποκλειεται να ειναι ελληνακι... ε, ποσο χρονων να ειναι? να μην ειναι συνομηλικη του αδολφου χιτλερακη? -(κρητικος, απο τα ανωγεια...)

 

λιγα τα ψωμια της

Link to comment
Share on other sites

μωρε εχε χαρη που ηταν το παιδι μπροστα στο περιστατικο με την" κυρια" που αργοτερα εμαθα πως ειναι και γιατρος..αλλιως θα την εκανα ρομπα αλλα δεν ηθελα να δει χαμο το παιδι μου!!αλλα τι να πεις!!εδω βγικε ο ηλιθιος ο παγκαλος και ειπε οτι εκπαιδευοντε αλβανοι για να τον ξεκανουν!!δεν βλεπετε τι εχει γινει με την φουρειρα......η ιδια η τηλεοραση δινει αυτα τα μηνυματα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ συζητάω να μετρήσει την οδοντοστοιχία στο πάτωμα......δεν το λες και μικρή μπουφλίτσα.

Αλλά ως γνωστό όταν εμπλέκονται παιδιά στη μέση, είναι γνωστό ότι η κρίση μου θολώνει............γενικώς θολώνω ολόκληρη.

 

μωρε και εγω.....αλλα τυχενει να ειμαι και εγκυος οπωτε συγκρατουμε καπως!!!παροολα αυτα φιστικι δεν ητο μεγαλη καθολου..40 πανω κατω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο μπλογκ αλλά το συγκεκριμένο αρθρο έχει ενδιαφέρον

Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

 

 

''Αν ολα τα παιδια της γης πιαναν τα χερια...'',ισως να μην υπηρχε ρατσισμος.Επειδη ομως αυτο το σεναριο δεν ειναι προς το παρον τουλαχιστον ρεαλιστικο μπορουμε να κανουμε καποια βηματα και να διδαξουμε στα παιδια να αντιμετωπιζουν ισοτιμα τους αλλους. Θα τους δωσουμε να καταλαβουν την ιδιαιτεροτητα,πολυπλοκοτητα και ποικιλοτητα που υπαρχει στη ζωη με οσο πιο απλο τροπο μπορουμε.Θα τους εξηγησουμε ποσο σημαντικο ειναι να σεβομαστε τους αλλους ανεξαρτητα απο φυλη,χρωμα η πεποιθησεις.Δυσκολο εργο αλλα οχι ακατορθωτο.Μπορουμε να ζητησουμε την συμβολη των εκπαιδευτικων και αλλων επιστημονων,που ειδικευονται σ'αυτα τα θεματα,να διαβασουμε βιβλια και να ερευνησουμε απο ποια ηλικια τα παιδια πρεπει να γνωριζουν τις διαφορες αναμεσα στους ανθρωπους.

Τα πρωτα απλα βηματα ειναι να τους μαθουμε να αποκλειουν απο το λεξιλογιο τους απαξιωτικες εκφρασεις,οπως ''αραπης'',''γυφτος'' κλπ,να μην εστιαζουν στα εξωτερικα χαρακτηριστικα των ανθρωπων και συγχρονως να ακουμε πως και τι σκεψεις εκφραζουν για τους γυρω τους.Ας τους διδαξουμε κανονες καλης συμπεριφορας κι αυτο πρεπει να γινει στο δευτερο με τριτο ετος της ηλικιας τους.Να μαθουν να λενε ''ευχαριστω'' , ''συγγνωμη'', ''σας παρακαλω'',να παραχωρουν τη θεση τους στους ηλικιωμενους.Να τους ενθαρρυνουμε να απορριπτουν τα ρατσιστικα εγκληματα που συμβαινουν γυρω μας,οπως το βλεμμα αποστροφης προς τον αναπηρο,τον αποκλεισμο του αλλοδαπου αγοριου απο το παιχνιδι στο σχολειο η στην παιδικη χαρα.Σε καθε ευκαιρια να τους θυμιζουμε τη μοναδικοτητα του ανθρωπου,που για να την αντιληφθουν καλυτερα,δανειζομαστε παραδειγματα απο το ζωικο βασιλειο,λεγοντας τους για παραδειγμα οτι ο λυκος που στα παραμυθια παρουσιαζεται ως κακος ειναι εξ ισου σημαντικος με τα αλλα ζωα..Επισης συζηταμε για τα στερεοτυπα που προβαλλει η τηλεοραση και ο κινηματογραφος,επισημαινοντας τους οτι ο πραγματικος ''κακος''δεν εχει παντα μια ουλη η οτι ο ''τρομοκρατης'' δεν ειναι παντα Αραβας..

Ολ'αυτα ομως,δηλαδη οι καλοι τροποι και το αισθημα δικαιου διδασκονται μεν,αλλα θα εχουμε υποψη μας οτι ενεργοποιουνται συνειδητα λιγο μετα την εφηβεια..

Υπαρχουν επισης βιβλια που ανατρεπουν τα συνηθισμενα προτυπα,οπως ''το γαιτανακι'' της Ζωρζ Σαρρη, η ''τα τρια μικρα λυκακια'' του Ευγενιου Τριβιζα και αλλα..

Εξ αλλου το διαδικτυο μπορει να τους δωσει την ευκαρια να ερθουν σε επαφη με αλλα παιδια απο διαφορες χωρες.πχ στο site ''Φωνες των νεων'' της Unicef,http://www.unisef.org/voy/ θα ανταλλαξουν αποψεις και στην ηλεκτρονικη διευθυνση της ιδιας οργανωσης http://www.unisef.gr θα μαθουν πως επιβιωνουν τα λιγοτερο ''τυχερα'' παιδια..

Απο τους γονεις κατα ποσοστο 80% εξαρταται η εξοικειωση,η προσαρμογη και η αρμονικη σχεση των παιδιων με τα αλλα ατομα και κατα 20% απο αλλους παραγοντες,οπως το σχολειο..

Αν πραγματι επιδιωκουμε να ζησουν τα παιδια μας σ'ενα κοσμο πιο δικαιο και αληθινο,θα πρεπει να ισχυροποιηθει ο ρολος της οικογενειας μεσα στην κοινωνια και να λαμβανονται μετρα για την ενισχυση της αναπτυξης της σε καθε τομεα..

http://boulaki.pblogs.gr/2008/06/o-ratsismos-kai-ta-paidia.html

 

Και νομίζω ότι το βασικό είναι το να προετοιμαστεί το παιδί ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει με το λιγότερο κόστος τέτοια ρατσιστικά γεγονότα... Δυστυχώς δεν ζούμε στον ιδανικό κόσμο και τα περισσότερα παιδια πέφτουν τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους θύματα ρατσισμου για κάποιο λόγο σε μικροτερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Το σημαντικότερο είναι να καταλάβει το παιδί τη μοναδικότητα του και πόσο σημαντικό είναι όπως και κάθε άλλο παιδι και θα τον βρει το δρόμο του!

Ένα επισης πολύ όμορφο παραμύθι είναι το "Κάτι άλλο" εκδόσεις πατάκης http://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=86746

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

μωρε εχε χαρη που ηταν το παιδι μπροστα στο περιστατικο με την" κυρια" που αργοτερα εμαθα πως ειναι και γιατρος..αλλιως θα την εκανα ρομπα αλλα δεν ηθελα να δει χαμο το παιδι μου!!αλλα τι να πεις!!εδω βγικε ο ηλιθιος ο παγκαλος και ειπε οτι εκπαιδευοντε αλβανοι για να τον ξεκανουν!!δεν βλεπετε τι εχει γινει με την φουρειρα......η ιδια η τηλεοραση δινει αυτα τα μηνυματα!!

 

Όπως ξαναείπα, θα πρέπει όμως να δίνεις κάποιες απαντήσεις έτσι ώστε να μάθει το παιδί σου ότι δεν είναι "απόβλητο" και να μάθει και το ίδιο να υπερασπίζεται τον ευατό του αργότερα (γνώμη μου πάντα).

 

ξηροκάρπιο ακούς? γιατρός η μαντάμ γι'αυτό και ξέρει τα ποσοστά του οξυζενέ στην Ελλάδα. Ποιός χάρος και κουραφέξαλα...φούσκο σου λέω.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...