Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιούς καλείτε στην βάφτιση?


sogni d'oro

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

 

 

Διευκρινίζω ωστόσο.
Με χαλάει και με ξενίζει εξίσου το να καλείς κόσμο μονο για να σου φέρει δώρο. :O 

Μα γιατί το λες αυτό? Ξέρεις τι δύσκολους καιρούς ζουμε.. Ναναι καλά τα βαφτίσια να βγάλουμε και τίποτα. Μια επένδυση ρε παιδι μου για τη διετια.. Not bad.. Never bad.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι πως το να είναι όλοι καλεσμένοι στο τραπέζι (και σε βαφτίσια και σε γάμους) είναι πρόσφατο φαινόμενο, της τελευταίας δεκαετίας και λιγότερο.Πριν, στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερος κόσμος και κανείς δεν θεωρούσε ότι είναι για το δώρο.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marakiz said:

Εγώ πάντως στη βάφτιση του δεύτερου παιδιού μου όπως και στο πρώτο θα κάνω ένα μικρό οικονομικό τραπέζι σε ταβέρνα για πολύ στενούς συγγενείς και όσους μας έχει ενώσει η κουμπαριά και οι υπόλοιποι θα είναι καλεσμένοι στην εκκλησία μόνο, όπου θα έχω candy bar με γλυκά  να κεραστούν και μπομπονιέρες.  Αν μπορούσα οικονομικά, θα τους τραπέζωνα όλους, έλα όμως που δεν μπορώ. Παρόλα αυτά  μας έχουν ενώσει διάφορες στιγμές στη ζωή και θα ήθελα να παρεβρεθούν και στη σημαντική αυτή στιγμή της ζωής μου όπως φαντάζομαι κι αυτοί. Επ ουδενί δηλαδή δεν τους καλώ για το δώρο, λυπάμαι μάλιστα που υπάρχει αυτή η λογική. Αν νιώθει κάποιος έτσι δηλαδή από τους καλεσμένους μου πραγματικά μακάρι να μην έρθει!!! Εγώ έχω βρεθεί πολλές φορές καλεσμένη μόνο στην εκκλησία κι όχι στο τραπέζι και έχω πάει με χαρά χωρίς να νιώσω πως με κάλεσαν για το δώρο. Είναι δύσκολοι καιροί για ανοιχτά τραπέζια, πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη κατανόηση.

 

Διευκρινίζω ωστόσο.
Με χαλάει και με ξενίζει εξίσου το να καλείς κόσμο μονο για να σου φέρει δώρο. :O 
Η μόνη περίπτωση που θα έλεγα πως επιβάλλεται να καλέσεις κάποιον ΚAI στο τραπέζι είναι αν έρχεται από μακριά, πχ θα γίνει Αθήνα και τον καλείς να έρθει από επαρχία.

Μια χαρά το σκέφτεσαι.Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το καλέσεις όποιον ξέρεις , να μην κάνεις τίποτα για να μην ξοδευτείς και να σου μείνουν και τα δώρα. Μην ξεχνάμε ότι η βάφτιση είναι ένα μυστήριο, το οποίο δεν προϋποθέτει, παρά την παρουσία των γονιών και των νονών μόνο.δηλαδή μπορείς (όχι εσύ, γενικά μιλάω), να μην καλέσεις κανέναν. Τώρα αν θες να το κάνεις πιο lifestyle, σαν event δηλαδή, και να καλέσεις συγγενείς κοντινούς και μη, φίλους, συναδέλφους, συνεργάτες κτλ, θα πρέπει να το υποστηρίξεις ως event στο σύνολο του είτε αυτό είναι ένα cocktail κέρασμα στην εκκλησία, είτε ένας μπουφές με γλυκά και παγωτά, είτε ένα τραπέζι. . Δεν γίνεται να φέρεις τόσο κόσμο , να δούν το μωρό να κάνει μπλούμ στην κολυμπήθρα και μετά μια αναμνηστική μπομπονιέρα και σπίτια τους. Προσωπικά αν με καλέσουν σε τέτοια βάπτιση θα πάω χωρίς πρόβλημα , αλλά δεν θα το έκανα εγώ. Επίσης επειδή όποιος θα έρθει στην βάπτιση μου/ γάμο μου έχει την ίδια αξία ως καλεσμένος με οποιονδήποτε άλλον (άλλο αν δεν έχει στην ζωή μου) θα προτιμούσα , αντί να κάνω τραπέζι για το 1/3 των καλεσμένων πχ, να κάνω κάτι πιό οικονομικό για όλους. 

 

7 hours ago, little lamb said:

Η αλήθεια είναι πως το να είναι όλοι καλεσμένοι στο τραπέζι (και σε βαφτίσια και σε γάμους) είναι πρόσφατο φαινόμενο, της τελευταίας δεκαετίας και λιγότερο.Πριν, στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερος κόσμος και κανείς δεν θεωρούσε ότι είναι για το δώρο.

Πάντοτε ήταν άκομψο αυτό, και για το ζευγάρι, και για τους υπόλοιπους. Όμως τότε στο τραπέζι ήταν μόνο η στενή οικογένεια. Στην πορεία βρέθηκαν να μένουν οι μισοί εκτός. Οπότε καλώς έχει εκλείψει  η συνήθεια αυτή. 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

ΑΥτά είναι υποκειμενικά και πιστεύω ότι καλό είναι να σκεφτόμαστε πάντα ότι ο άλλος έχει καλή πρόθεση και να αντιλαμβανόμαστε ότι κάνει κάποιες ιεραρχήσεις, που δεν είναι απαραίτητο ότι τους ευχαριστούν όλους. Εμείς στο γάμο που τον κάναμε σε εκκλησία και κτήμα εκτός αστικού ιστού, δεν θέλαμε να φέρουμε κάποιον από μακριά μόνο για την εκκλησία, δεν το θεωρούσαμε σωστό γιατί ήταν μεγάλη απόσταση, ακόμα και το ταξί θα του κόστιζε, θα είχε διόδια Αττικής Οδού κλπ. Έτσι κάποιες φίλες που θα καλούσε η μητε΄ρα μου από τη γειτονιά μόνο στο μυστήριο, αν γινόταν σε εκκλησία κοντά στο πατρικό μου, δεν τις κάλεσε. Αν όμως όντως ο γάμος γινόταν κοντά στο σπίτι, μπορεί να είχαμε καλέσει κ κάποιους μόνο στο μυστήριο, αν έρχονταν από κοντά.

 

\Τη βάφτιση του μικρού την κάναμε στο νησί σε πολύ πολύ στενό κύκλο, μόνο ιο γονείς τα αδερφια μας κ οι νονοί που είναι στενοί συγγενείς. Τους πληρώσαμε τη διαμονή, ενώ άλλοι δεν το θεωρούν απαραίτητο, έτσι δεν είχαμε περιθώριο για κάτι παραπάνω. Ήταν μια ιεράρχηση. Και προτιμήσαμε και να τους κάνουμε τραπέζι σε μια πολύ καλή όμως ακριβή ταβέρνα, όχι για φιγούρα ή το κυριλέ, απλώς γιατί θεωρήσαμε ότι θα ήταν ωραία εμπειρία. Με άλλες επιλογές θα μπορούσαμε να καλέσουμε περισσότεορυς. Ειδικά αν δεν τους κάναμε κ το μεγάλο τραπέζι στο σπίτι, κ το κέρασμα εκείνης της ημέρας το αναλάμβαναν οι παππούδες, που θα το ήθελαν. Εμεις όμως θέλαμε να ανοίξουμε το σπίτι μας, γιατί ίσως θα ήταν κ η μοναδική ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί στο δικό μας σπίτι. Αυτή ήταν η επιλογή μας, κάποιους τους δυσαρέστησε ενδεχομένως ( η μητέρα μου ακόμα να το χωνέψει ότι έγινε τέτοια βάφτιση κ σίγουρα απορεί γιατί το σόι εξακολουθεί να μας μιλάει κ να παίρνει κ δώρα στον μικρό ενώ τους προσβάλαμε έτσι...), όμως όσοι μαζευτήκαμε, περάσαμε πολύ ωραία και ήταν κάτι ξεχωριστό για μας. Δεν θα περνούσαμε λιγότερο καλά αν το τραπέζι γινόταν σε μια απλή ταβέρνα μέσα στη χώρα ώστε να καλέσουμε κ άλλους συγγενείς που δεν θα χρειάζονταν αυτοκίνητο (γιατί το κόστος μετακίνησης αν ήταν να έρθουν οικογενειακώς κ με αυτοκίνητο ήταν απαγορευτικό, εκτός αν θυσίαζαν τις καλοκαιρινές διακοπές τους). Αλλά εμείς θέλαμε να περιποιηθούμε με συγκεκριμένο τρόπο, αυτό μας εξέφραζε, αυτό κάναμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ΑΥτά είναι υποκειμενικά και πιστεύω ότι καλό είναι να σκεφτόμαστε πάντα ότι ο άλλος έχει καλή πρόθεση και να αντιλαμβανόμαστε ότι κάνει κάποιες ιεραρχήσεις, που δεν είναι απαραίτητο ότι τους ευχαριστούν όλους. Εμείς στο γάμο που τον κάναμε σε εκκλησία και κτήμα εκτός αστικού ιστού, δεν θέλαμε να φέρουμε κάποιον από μακριά μόνο για την εκκλησία, δεν το θεωρούσαμε σωστό γιατί ήταν μεγάλη απόσταση, ακόμα και το ταξί θα του κόστιζε, θα είχε διόδια Αττικής Οδού κλπ. Έτσι κάποιες φίλες που θα καλούσε η μητε΄ρα μου από τη γειτονιά μόνο στο μυστήριο, αν γινόταν σε εκκλησία κοντά στο πατρικό μου, δεν τις κάλεσε. Αν όμως όντως ο γάμος γινόταν κοντά στο σπίτι, μπορεί να είχαμε καλέσει κ κάποιους μόνο στο μυστήριο, αν έρχονταν από κοντά.

 

\Τη βάφτιση του μικρού την κάναμε στο νησί σε πολύ πολύ στενό κύκλο, μόνο ιο γονείς τα αδερφια μας κ οι νονοί που είναι στενοί συγγενείς. Τους πληρώσαμε τη διαμονή, ενώ άλλοι δεν το θεωρούν απαραίτητο, έτσι δεν είχαμε περιθώριο για κάτι παραπάνω. Ήταν μια ιεράρχηση. Και προτιμήσαμε και να τους κάνουμε τραπέζι σε μια πολύ καλή όμως ακριβή ταβέρνα, όχι για φιγούρα ή το κυριλέ, απλώς γιατί θεωρήσαμε ότι θα ήταν ωραία εμπειρία. Με άλλες επιλογές θα μπορούσαμε να καλέσουμε περισσότεορυς. Ειδικά αν δεν τους κάναμε κ το μεγάλο τραπέζι στο σπίτι, κ το κέρασμα εκείνης της ημέρας το αναλάμβαναν οι παππούδες, που θα το ήθελαν. Εμεις όμως θέλαμε να ανοίξουμε το σπίτι μας, γιατί ίσως θα ήταν κ η μοναδική ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί στο δικό μας σπίτι. Αυτή ήταν η επιλογή μας, κάποιους τους δυσαρέστησε ενδεχομένως ( η μητέρα μου ακόμα να το χωνέψει ότι έγινε τέτοια βάφτιση κ σίγουρα απορεί γιατί το σόι εξακολουθεί να μας μιλάει κ να παίρνει κ δώρα στον μικρό ενώ τους προσβάλαμε έτσι...), όμως όσοι μαζευτήκαμε, περάσαμε πολύ ωραία και ήταν κάτι ξεχωριστό για μας. Δεν θα περνούσαμε λιγότερο καλά αν το τραπέζι γινόταν σε μια απλή ταβέρνα μέσα στη χώρα ώστε να καλέσουμε κ άλλους συγγενείς που δεν θα χρειάζονταν αυτοκίνητο (γιατί το κόστος μετακίνησης αν ήταν να έρθουν οικογενειακώς κ με αυτοκίνητο ήταν απαγορευτικό, εκτός αν θυσίαζαν τις καλοκαιρινές διακοπές τους). Αλλά εμείς θέλαμε να περιποιηθούμε με συγκεκριμένο τρόπο, αυτό μας εξέφραζε, αυτό κάναμε. 

Και εμείς στην βάφτιση , καλέσαμε λιγότερο από 80 άτομα. Μόνο τους δικούς μας ανθρώπους, και κάναμε ένα όμορφο καθιστό τραπέζι στον προαύλιο χώρο της Μονής . Δεν θα μπορούσαμε να διαθέσουμε περισσότερα χρήματα από αυτά, οπότε δεν θα καλούσα άλλους . Έτσι το βλέπω εγώ. Και στον γάμο μας  το ίδιο, αλλά αυτός έγινε σε νησί, οπότε είναι διαφορετικά, αλλά πάλι το ίδιο θα έκανα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά, θεωρώ λάθος το σκεπτικό να αποφασίσει κάποιος το ποιους θα καλέσει στη βάφτιση με βάση τα δώρα που θα λάβει. Καλείς όσους θέλεις να έχεις κοντά σου εκείνη την ημέρα και πιθανώς άτομα στα οποία έχεις υποχρέωση, π.χ. που σε κάλεσαν κι οι ίδιοι. Τώρα για το τραπέζι, θεωρώ πως εκεί καλείς όσους μπορείς. Για μένα δεν είναι παρεξηγήσιμο αν με καλέσουν σε βάφτιση αλλά όχι στο τραπέζι. Μπορεί να είναι για τους συγγενείς ή πιο στενούς φίλους. Δε λέω, φυσικά, να προσκληθούν όλοι στο τραπέζι και να εξαιρεθούν λίγα άτομα. Αυτό το θεωρώ αγένεια.

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2020 at 12:01 ΜΜ, Yovanna είπε:

Πάντοτε ήταν άκομψο αυτό, και για το ζευγάρι, και για τους υπόλοιπους. Όμως τότε στο τραπέζι ήταν μόνο η στενή οικογένεια. Στην πορεία βρέθηκαν να μένουν οι μισοί εκτός. Οπότε καλώς έχει εκλείψει  η συνήθεια αυτή. 

 

Δεν ξέρω αν ήταν καλό ή κακό, πάντως έτσι γινόταν και δεν το θεωρούσε κανείς άκομψο τότε, γιατί ήταν δεδομένο ότι δεν θα ήταν όλοι στο τραπέζι. Τώρα εμείς το βλέπουμε άκομψο, επειδή έχουμε συνηθίσει να καλούνται όλοι. Οι μεγαλύτεροι όμως δεν το θεωρούν άκομψο. Για παράδειγμα, εμείς στη βάφτιση της μικρής, που στο τραπέζι ήταν λίγο παραπάνω από 100 άτομα, στην εκκλησία είχαμε καλέσει επιπλέον 20 φίλους τους γονιών μου, 10 ζευγάρια χοντρικά. (Η μητέρα μου βασικά έλεγε να μην τους καλούσαμε και καθόλου, αλλά επειδή ούτως ή άλλως θα τους έδινε μπομπονιέρα λόγω του ότι όταν γεννήθηκε ήρθαν και έφεραν δώρα (υπερβολή αλλά έτσι συνηθίζουν στην παρέα τους) κι επειδή ήταν πιθανότατο να φέρουν και δώρο για τη βάφτιση χωρίς να είναι καλεσμένοι (κι αυτό υπερβολή αλλά το συνηθίζουν) είπα ότι αφού θα πάρουν ούτως ή άλλως μπομπονιερα και μένουν και (σχετικά) κοντά ας έρθουν στην εκκλησία οι άνθρωποι (τους ήξερα κι από παιδί, δεν ήταν άσχετοι, κι ο άντρας μου τους είχε γνωρίσει όταν ήρθαν για το μωρό). Σε αυτους λοιπόν θα έκαναν τραπέζι οι γονείς μου άλλη μέρα (αλλά δεν το ήξεραν εκείνοι ότι θα ακολουθήσει άλλο τραπέζι). Παρόλα αυτά, κανείς δεν το θεώρησε άκομψο, ούτε ότι τους καλέσαμε για το δώρο, αντιθέτως το θεώρησαν τεράστια τιμή προς το πρόσωπό τους που η κόρη της φίλης τους τους κάλεσε. Όταν μάλιστα πήγαμε κι εμείς με το μωρό στο τραπέζι που τους έκαναν οι γονείς μου, το θεώρησαν ακόμα μεγαλύτερη τιμή και είπαν ότι τα δικά τους παιδιά μπορεί και να μην έρχονταν, χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2020 at 1:44 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Μα γιατί το λες αυτό? Ξέρεις τι δύσκολους καιρούς ζουμε.. Ναναι καλά τα βαφτίσια να βγάλουμε και τίποτα. Μια επένδυση ρε παιδι μου για τη διετια.. Not bad.. Never bad.. 

προσωπικα θα θελα ναι, να ειναι ολοι οι καλεσμενοι του γαμου μου και στη βαπτιση

θελω ξανα να δω προσωπα φιλικα

αλλα ταυτοχρονα δε θελω να μπω μεσα

Link to comment
Share on other sites

On ‎2‎/‎12‎/‎2020 at 10:51 AM, Stakiss said:

προσωπικα θα θελα ναι, να ειναι ολοι οι καλεσμενοι του γαμου μου και στη βαπτιση

θελω ξανα να δω προσωπα φιλικα

αλλα ταυτοχρονα δε θελω να μπω μεσα

Τί εννοείς ακριβώς να μπείς μέσα? Όταν κάποιος διοργανώνει κάτι, δεν επιβαρύνεται και τα έξοδα? Στην βάπτιση παιχνίδια και ρουχαλάκια θα πάρεις, δεν θα σου δώσουν χρήματα. Οπότε είτε καλέσεις 50 είτε 350 άτομα, πάλι μέσα θα μπείς. Το να μην βγαίνεις να καλέσεις τόσα άτομα, το καταλαβαίνω απόλυτα. Το " δεν θέλω να μπώ μέσα " δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/2/2020 at 10:51 ΠΜ, Stakiss είπε:

προσωπικα θα θελα ναι, να ειναι ολοι οι καλεσμενοι του γαμου μου και στη βαπτιση

θελω ξανα να δω προσωπα φιλικα

αλλα ταυτοχρονα δε θελω να μπω μεσα

Μ αυτή τη λογική, μέσα μπαίνεις και αν καλέσεις έναν άνθρωπο σπίτι σου για έναν καφέ, και σου φέρει μια γλάστρα και όχι κάποιο δώρο ή έστω κάτι φαγώσιμο!!!!!! Είναι δυνατόν να το βλέπουμε έτσι; 

 

Δεν είναι παράλογο να μη θες να μπεις μέσα για τον γάμο ή τη βάφτιση ή το πάρτι γενεθλίων, στην εποχή μας πιο λογικό μου φαίνεται να θελει κανείς να περιορίσει τα έξοδα, παρά να ξανοίγεται. Αλλά το να θες μέσω μιας βάφτισης ή ενός πάρτι (το έχουμε διαβάσει κι αυτό), να κάνεις κομπόδεμα για τα μελλοντικά έξοδα του παιδιού σου, είναι κάπως ακραίο. Στους γάμους συνηθίζεται αυτό, γιατί είναι το ξεκίνημα ενός σπιτικού, υπάρχει γενικά το έθιμο να δίνονται χρήματα και το ζευγάρι να συγκεντρώνει ένα ποσό, μέρος του οποίου ενδεχομένως καλύπτει τα έξοδα της τελετής και του τραπεζιού, αλλά να γίνει αυτό σύστημα και για τα υπόλοιπα; 

 

Αν θες να προσφέρεις κάτι, να κεράσεις, να μοιραστείς μια γιορτή/ μια χαρά με κάποιους, το κάνεις ασχέτως ανταπόδοσης, στο μέτρο που μπορείς φυσικά. Εξάλλου υπάρχουν εναλλακτικές. Ανοιχτό μυστήριο με κέρασμα έξω από την εκκλησία, με ή χωρίς στενό τραπέζι μετά. Ή κλειστό μυστήριο και κλειστό τραπέζι, και μικρό κέρασμα σε φίλους και πιο μακρινούς συγγενείς στο σπίτι σε μεταγενέστερο χρόνο. Ή κέρασμα εκτός σπιτιού σε μια πιο απλή έξοδο για φαγητό, ή έστω για καφέ. 

Link to comment
Share on other sites

Εσείς παιδιά πως το έχετε στην περιοχή σας? Εμείς πάντως εδώ που βρίσκομαι καλεις κοντινούς συγγενείς φίλους, συναδέλφους κ γείτονες που έχεις επαφές, την μπομπονιέρα την δίνεις μαζί με το προσκλητήριο πριν την βάπτιση (μια ανά οικογένεια) κ όταν τελειώσει το μυστήριο έξω κερνάς γλυκό από ζαχαροπλαστείο είτε προφιτερόλ η κάτι τέτοιο σε μπολακι, βάζεις πορτοκαλάδες, λεμονάδες κ νερό σε ποτηράκια κ παίρνει όποιος θέλει κ έχεις δωράκια για τα παιδάκια. Κ κάνεις τραπέζι για κάποια άτομα που θέλεις. Στην πρώτη βάπτιση εγώ είχα καλέσει γονείς, αδέρφια, κουμπάρους κ οικογένεια κουμπάρου κ πρώτο σόι κ στην τωρινή βάπτιση θα αποκλείσω κ το πρώτο σόι από οικονομικό θέμα. Αλλά εδώ έτσι συνηθίζουν κ κανείς δεν σχολιάζει το ότι δεν καλέστηκε στο τραπέζι. Ξέρουν ότι στο τραπέζι θα καλεστουν οι πολλοί συγγενείς. Κ εγώ σε τέτοιες βαπτίσεις πάω κ δεν μου κακοφανηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εσείς παιδιά πως το έχετε στην περιοχή σας? Εμείς πάντως εδώ που βρίσκομαι καλεις κοντινούς συγγενείς φίλους, συναδέλφους κ γείτονες που έχεις επαφές, την μπομπονιέρα την δίνεις μαζί με το προσκλητήριο πριν την βάπτιση (μια ανά οικογένεια) κ όταν τελειώσει το μυστήριο έξω κερνάς γλυκό από ζαχαροπλαστείο είτε προφιτερόλ η κάτι τέτοιο σε μπολακι, βάζεις πορτοκαλάδες, λεμονάδες κ νερό σε ποτηράκια κ παίρνει όποιος θέλει κ έχεις δωράκια για τα παιδάκια. Κ κάνεις τραπέζι για κάποια άτομα που θέλεις. Στην πρώτη βάπτιση εγώ είχα καλέσει γονείς, αδέρφια, κουμπάρους κ οικογένεια κουμπάρου κ πρώτο σόι κ στην τωρινή βάπτιση θα αποκλείσω κ το πρώτο σόι από οικονομικό θέμα. Αλλά εδώ έτσι συνηθίζουν κ κανείς δεν σχολιάζει το ότι δεν καλέστηκε στο τραπέζι. Ξέρουν ότι στο τραπέζι θα καλεστουν οι πολλοί συγγενείς. Κ εγώ σε τέτοιες βαπτίσεις πάω κ δεν μου κακοφανηκε ποτέ.

Κ εμεις έτσι ακριβως

On 12/2/2020 at 10:51 ΠΜ, Stakiss είπε:

προσωπικα θα θελα ναι, να ειναι ολοι οι καλεσμενοι του γαμου μου και στη βαπτιση

θελω ξανα να δω προσωπα φιλικα

αλλα ταυτοχρονα δε θελω να μπω μεσα

Φυσικα υπάρχει τρόπος. Πατε γονεις, αδέρφια, κ το μωρο με τους νονους(αν είναι ένας ακόμη καλύτερα) βαπτιζετε το μωρο, κ αντε να τον ταισετε κ σπίτι σας

Έτσι κ αλλιώς σταυρός, βαπτιστικα, κολυμπηθρα, εκκλησία είναι του νονου

Καινούρια ρουχα, φωτογράφος είναι περιττα

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Εσείς παιδιά πως το έχετε στην περιοχή σας? Εμείς πάντως εδώ που βρίσκομαι καλεις κοντινούς συγγενείς φίλους, συναδέλφους κ γείτονες που έχεις επαφές, την μπομπονιέρα την δίνεις μαζί με το προσκλητήριο πριν την βάπτιση (μια ανά οικογένεια) κ όταν τελειώσει το μυστήριο έξω κερνάς γλυκό από ζαχαροπλαστείο είτε προφιτερόλ η κάτι τέτοιο σε μπολακι, βάζεις πορτοκαλάδες, λεμονάδες κ νερό σε ποτηράκια κ παίρνει όποιος θέλει κ έχεις δωράκια για τα παιδάκια. Κ κάνεις τραπέζι για κάποια άτομα που θέλεις. Στην πρώτη βάπτιση εγώ είχα καλέσει γονείς, αδέρφια, κουμπάρους κ οικογένεια κουμπάρου κ πρώτο σόι κ στην τωρινή βάπτιση θα αποκλείσω κ το πρώτο σόι από οικονομικό θέμα. Αλλά εδώ έτσι συνηθίζουν κ κανείς δεν σχολιάζει το ότι δεν καλέστηκε στο τραπέζι. Ξέρουν ότι στο τραπέζι θα καλεστουν οι πολλοί συγγενείς. Κ εγώ σε τέτοιες βαπτίσεις πάω κ δεν μου κακοφανηκε ποτέ.

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να καλέσεις όλους αυτούς για να δούν το μωρό σου να το βουτάνε στην κολυμπήθρα. Θέλω να πώ αυτό από μόνο του δεν είναι event. Το να διοργανώσεις όμως μια δεξιωσούλα προς τιμή του μωρού που βαφτίστηκε, αποτελεί λόγο να καλέσεις κόσμο. Παιδιά ο καθένας έχει τις απόψεις του και πράττει όπως νομίζει.  Εγώ αν δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάτι για όλους, αλλά για κάποιο λόγο ήθελα/ έπρεπε να καλέσω και άλλο κόσμο να τρέχει για μισή ώρα να δεί το μπλούμ του μωρού, θα απαγόρευα  να φέρουν δώρα. Θα τους έλεγα αν θέλουν, να κάνουν μια μικρή προσφορά σε κάποιον οργανισμό(πχ κιβωτός) στο όνομα του παιδιού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εσείς παιδιά πως το έχετε στην περιοχή σας? Εμείς πάντως εδώ που βρίσκομαι καλεις κοντινούς συγγενείς φίλους, συναδέλφους κ γείτονες που έχεις επαφές, την μπομπονιέρα την δίνεις μαζί με το προσκλητήριο πριν την βάπτιση (μια ανά οικογένεια) κ όταν τελειώσει το μυστήριο έξω κερνάς γλυκό από ζαχαροπλαστείο είτε προφιτερόλ η κάτι τέτοιο σε μπολακι, βάζεις πορτοκαλάδες, λεμονάδες κ νερό σε ποτηράκια κ παίρνει όποιος θέλει κ έχεις δωράκια για τα παιδάκια. Κ κάνεις τραπέζι για κάποια άτομα που θέλεις. Στην πρώτη βάπτιση εγώ είχα καλέσει γονείς, αδέρφια, κουμπάρους κ οικογένεια κουμπάρου κ πρώτο σόι κ στην τωρινή βάπτιση θα αποκλείσω κ το πρώτο σόι από οικονομικό θέμα. Αλλά εδώ έτσι συνηθίζουν κ κανείς δεν σχολιάζει το ότι δεν καλέστηκε στο τραπέζι. Ξέρουν ότι στο τραπέζι θα καλεστουν οι πολλοί συγγενείς. Κ εγώ σε τέτοιες βαπτίσεις πάω κ δεν μου κακοφανηκε ποτέ.

Αυτό με την μπομπονιέρες πρώτη φορά το ακούω! 

 

εδω είναι δεδομένο ότι καλείς παρά πολλούς. στο μυστήριο καλείς σχεδόν όποιον ξέρεις! ενταξει υπερβαλλω ελλα ειναιστανταρ οτι καλεις τους γειτονες ή τους συναδελφους ακομα κ αν οι σχεσεις ειναι τυπικα φιλικες. κερασμα εξω, μπομπονιερες για ολους κ κατι για τα παιδακια, κ τραπεζι μετα συνηθως αρκετα ευρύ. δλδ τα 100 ατομα θεωρουνται στενο τραπεζι. 

 

εδω επισης ειναι στανταρ το κεραςμα με γλυκα  αναψυκτικά κ ρακί κ στους γαμους, ακομα κ αν ολοι ειναι μετα καλεσμενοι στο τραπεζι (ενα νορμαλ τραπεζι γαμου ειναι σιγουρα 400 ατομα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να καλέσεις όλους αυτούς για να δούν το μωρό σου να το βουτάνε στην κολυμπήθρα. Θέλω να πώ αυτό από μόνο του δεν είναι event. Το να διοργανώσεις όμως μια δεξιωσούλα προς τιμή του μωρού που βαφτίστηκε, αποτελεί λόγο να καλέσεις κόσμο. Παιδιά ο καθένας έχει τις απόψεις του και πράττει όπως νομίζει.  Εγώ αν δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κάνω κάτι για όλους, αλλά για κάποιο λόγο ήθελα/ έπρεπε να καλέσω και άλλο κόσμο να τρέχει για μισή ώρα να δεί το μπλούμ του μωρού, θα απαγόρευα  να φέρουν δώρα. Θα τους έλεγα αν θέλουν, να κάνουν μια μικρή προσφορά σε κάποιον οργανισμό(πχ κιβωτός) στο όνομα του παιδιού.

 

 

Γιατί έτσι συνηθίζεται εδώ, ο άλλος παρεξηγείται αν δεν του δώσεις πρόσκληση. Μου έτυχε στο πρώτο παιδί επειδή το είχαμε κάνει σε εκκλησία πιο μακριά από εδώ που μέναμε να μην καλέσει η πεθερά μου κάποια άτομα για να μην φαίνεται ότι τους καλούμε μόνο για το δώρο να τους κακοφανει κ να το αναφέρουν! Εγώ πάντως δεν το βλέπω όπως εσύ. Νιώθω ότι τιμας τον άλλον που καλεις στη χαρά τη δική σου κ σε τιμάει κ ο άλλος με την παρουσία του κ ας μην του κάνεις τραπέζι. Αν μένεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κάνεις ώρα να φτάσεις στη βάπτιση, αν μένεις σε επαρχιακή πόλη ή χωριό φτάνεις κατευθείαν. Ούτως η άλλως ο κόσμος στη βάπτιση συνήθως δεν δίνει χρήματα τουλάχιστον εδώ που ζω, δώρο μπορεί να φέρει κ με 5 ευρώ αν θέλει. Πάντως ακόμα κ να μη φέρουν δωρο το έθιμο κανονικά είμαι να πας όταν γεννιέται το μωρό, αν δεν πας δώρο το πας στη βάπτιση. Άσχετα αν συνηθίζουμε να πάμε δώρο πάντα στη βάπτιση

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με την μπομπονιέρες πρώτη φορά το ακούω! 

 

εδω είναι δεδομένο ότι καλείς παρά πολλούς. στο μυστήριο καλείς σχεδόν όποιον ξέρεις! ενταξει υπερβαλλω ελλα ειναιστανταρ οτι καλεις τους γειτονες ή τους συναδελφους ακομα κ αν οι σχεσεις ειναι τυπικα φιλικες. κερασμα εξω, μπομπονιερες για ολους κ κατι για τα παιδακια, κ τραπεζι μετα συνηθως αρκετα ευρύ. δλδ τα 100 ατομα θεωρουνται στενο τραπεζι. 

 

εδω επισης ειναι στανταρ το κεραςμα με γλυκα  αναψυκτικά κ ρακί κ στους γαμους, ακομα κ αν ολοι ειναι μετα καλεσμενοι στο τραπεζι (ενα νορμαλ τραπεζι γαμου ειναι σιγουρα 400 ατομα)

Απαπα ευτυχώς δεν το έχουμε έτσι εδώ. Δλδ αν κάνεις 4 παιδιά θα πρέπει να πάρεις κ δάνειο για να βγεις οικονομικά?  Στο γάμο καταλαβαίνω να είναι πιο ανοιχτός, μια φορά συνήθως παντρεύεσαι!!! Στους γάμους εμείς το έχουμε συγκεκριμένες μέρες πριν τον γάμο να έρχονται οι καλεσμένοι, να τους κάνουμε το τραπέζι κ δίνουν τότε το δώρο κ την ημέρα του γάμου μπομπονιέρες στην εκκλησία για όλους κ κάποιοι κ στο τραπέζι. Στο δικό μου γάμο είχαμε περίπου 250-300 καλεσμένους στο τραπέζι, αλλά στην εκκλησία περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Νιώθω ότι τιμας τον άλλον που καλεις στη χαρά τη δική σου κ σε τιμάει κ ο άλλος με την παρουσία του κ ας μην

Εμενα δν μ εχει κακοφανει όποτε δν μ εχουν καλεσει στο τραπεζι αλλα γενικα για την πολη θα το σκεφτομουν να καλεσω καποιος μονο στο μυστηριο, εκτος αν κανονιζα πλούσιο κερασμα εξω. 

Just now, mama16 είπε:

ευτυχώς δεν το έχουμε έτσι εδώ. Δλδ αν κάνεις 4 παιδιά θα πρέπει να πάρεις κ δάνειο για να βγεις οικονομικά?  Στο γάμο καταλαβαίνω να είναι πιο ανοιχτός, μια φορά συνήθως παντρεύεσαι!!! Στους γάμους εμείς το έχουμε συγκεκριμένες μέρες πριν τον γάμο να έρχονται οι καλεσμένοι, να τους κάνουμε το τραπέζι κ δίνουν τότε το δώρο κ την ημέρα του γάμου μπομπονιέρες στην εκκλησία για όλους κ κάποιοι κ στο τραπέζι. Στο δικό μου γάμο είχαμε περίπου 250-300 καλεσμένους στο τραπέζι, αλλά στην εκκλησία περισσότερους.

Πιστευω οτι εδω συνεισφέρουν κ οι παππουδες επειδη πολλοι καλεσμένοι είναι κ δικες τους υποχρεωσεις. Βεβαια υπαρχουν λυσεις για όλα τα πορτοφόλια. Δεν ξέρω πόσοι ξεφεύγουν κ κανουν πιο μικρα τραπέζια, έχω την αίσθηση ότι γενικά οι μεσες λυσεις αποφεύγονται, δλδ ή θα κανουν κατι πολυ ανοιχτο, ή πολυ κλειστο, πχ οσοι τυχαινει να έχουν κ καταγωγη από άλλο μέρος, μπορεί να κανουν βάφτιση  εκτος έδρας με τους πολυ στενους. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για κάποιο ιδιαίτερο μέρος, μόνο για Αθήνα. Αυτό με τις μπομπονιέρες μαζί με το προσκλητήριο δεν υπάρχει, το έχω δει μόνο στο ίντερνετ ότι γίνεται σε άλλες περιοχές. Και σε Βοιωτία και Θάσο όμως που έχω πάει σε βαφτίσεις, στην εκκλησία τις ειχαν. Ως προς το πώς είναι η βάφτιση, μέχρι πολύ πρόσφατα (2010, ίσως και αργότερα), έξω από την εκκλησία δινόταν μόνο η μπομπονιέρα και ένα γλυκό (συνήθως κάποιο παστακι ή κάτι σε κύπελλακι, πχ προφιτερόλ). Για ένα φεγγάρι εκεί γύρω στο 2010 ήταν της μόδας παγωτατζης με καροτσάκι.Τα τελευταία χρόνια ήρθαν στη μόδα τα candy bars με άπειρα γλυκα, ζαχαρωτα, αλμυρα, λεμονάδες κλπ, τα "θέματα", τα "τραπέζια ευχών" και διάφορα τέτοια που προσωπικά απεχθάνομαι! :-PΝομίζω όσοι κάναμε βάφτιση χωρίς όλα αυτά είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού πλεον, χαχα! Δύο φίλοι μου που βάφτισαν φέτος δεν τα είχαν ούτε αυτοί αλλά γενικά είναι ο κανόνας απ'ο,τι βλέπω στο Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...