Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιούς καλείτε στην βάφτιση?


sogni d'oro

Recommended Posts

Κορίτσια την γνώμη σας.... η βάπτιση θα γίνει σε επαρχία περίπου 4 ώρες απο Αθήνα και δεν ξέρω αν πρέπει να καλέσω κόσμο.

Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες δεν θέλω να τους βάζω σε έξοδα, ακόμα και ένα δώρο που μπορεί να κάνουν και ας μην έρθουν

απο την άλλη όμως να μην τους καλέσω καθόλου μήπως τους προσβάλω. Τι να κάνω??????????

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια την γνώμη σας.... η βάπτιση θα γίνει σε επαρχία περίπου 4 ώρες απο Αθήνα και δεν ξέρω αν πρέπει να καλέσω κόσμο.

Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες δεν θέλω να τους βάζω σε έξοδα, ακόμα και ένα δώρο που μπορεί να κάνουν και ας μην έρθουν

απο την άλλη όμως να μην τους καλέσω καθόλου μήπως τους προσβάλω. Τι να κάνω??????????

Me το καλό να βαφτισεις!

Κι εμενα η βάφτιση γίνεται 2 ωρες μακριά από την Αθήνα!Εγώ κάλεσα τους πολύ πολύ κοντινούς!Μεχρι τα πρωτα μας ξαδέρφια (δικά μου και του άντρα μου) αλλά μονο με όσα εχουμε επαφές!Δηλ 2 αδερφες του πεθερου μου δεν τις κάλεσα γιατί δεν εχουμε επαφες και δε θέλαμε κιόλας!Επισης καλεσαμε τους προηγουμενους κουμπαρους και 2 φιλες μου κολλητές!

 

Το θεμα ειναι τι θες εσύ!Αν θες να καλέσεις καλεις κι απο κει κ π'ερα δεν αναγκάζεις κανεναν με το ζορι να έρθει!Αν δε θες εχεις τη δικαιολογια οτι επειδη ειναι μακρια θα το κανεις σε κλειστό κύκλο!

 

Το τυπικά σωστό ειναι να καλεσεις και ας μην ερθουν, εσύ θα εισαι από πάνω!Επίσης αν καλεσεις θα πρεπει να εχεις και τραπέζι γιατι δε μπορει να κανει 4 ωρες ταξιδι ο άλλος και να φυγει νηστικος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την γνώμη σας.... η βάπτιση θα γίνει σε επαρχία περίπου 4 ώρες απο Αθήνα και δεν ξέρω αν πρέπει να καλέσω κόσμο.

Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες δεν θέλω να τους βάζω σε έξοδα, ακόμα και ένα δώρο που μπορεί να κάνουν και ας μην έρθουν

απο την άλλη όμως να μην τους καλέσω καθόλου μήπως τους προσβάλω. Τι να κάνω??????????

διεδωσε οτι γινεται σε σχετικα κλειστο κυκλο κ ο νοων νοειτω!;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπερα

καναμε γαμο με 300 ατομα

τωρα που το σκεφτομαι θα καλουσα παραπανω για περισσοτερα δωρα και φιλους...

βαπτιση πρωτου παιδιου 60 ατομα.. σε κυριλε εστιατοριο

βαπτιση δευτερου σκεφτομαι πολλα ατομα.. σε ταβερνα με νοστιμο λαικο φαγητο.. πχ 150-200; Αξιζει η ανταποδοση απο χρηματα και δωρα η μπα; Με την εννοια οτι μπορω να αλλαξω ρουχα για πιο μεγαλα κτλ

συν οτι θα χαρουμε να δουμε κοσμο
Εχουμε μεγαλο κυκλο

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Stakiss είπε:

Καλησπερα

καναμε γαμο με 300 ατομα

τωρα που το σκεφτομαι θα καλουσα παραπανω για περισσοτερα δωρα και φιλους...

βαπτιση πρωτου παιδιου 60 ατομα.. σε κυριλε εστιατοριο

βαπτιση δευτερου σκεφτομαι πολλα ατομα.. σε ταβερνα με νοστιμο λαικο φαγητο.. πχ 150-200; Αξιζει η ανταποδοση απο χρηματα και δωρα η μπα; Με την εννοια οτι μπορω να αλλαξω ρουχα για πιο μεγαλα κτλ

συν οτι θα χαρουμε να δουμε κοσμο
Εχουμε μεγαλο κυκλο

 

Για να δεις αν σε συμφέρει, θα πρέπει να υπολογίσεις πόσα θα πληρώσεις ανά άτομο και αν αυτό θα είναι λιγότερο από την αξία του κάθε δώρου (εφόσον το κοιτάς μόνο οικονομικά το θέμα).

Επειδή πρόκειται για βάπτιση, σίγουρα θα λάβεις πολλά ρούχα, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορείς όλα να τα αλλάξεις ή θα αξίζει τον κόπο να τρέχεις σε 50καταστήματα για να κερδίσεις λίγα ευρώ.

Αν το κριτήριό σου είναι μόνο οικονομικό, μάλλον θα μπεις μέσα, οπότε μην το ρισκάρεις. Εκτός και αν είναι πολύ φθηνή η ταβέρνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανάλογα.. Αν σκοπεύεις να τιμήσεις/περιποιηθείς τους καλεσμένους σου, δεν νομίζω να βγείς  "κερδισμένη"  όπως το εννοείς. Επίσης στην βάπτιση σπάνια δίνουν χρήματα. Κυρίως δωράκια θα πάρετε. Τώρα αν είναι να τους " ξεπετάξεις " με το λιγότερο δυνατό κόστος, πιθανότητα τα δώρα να υπερβούν τα χρήματα που ξόδεψες για την βάπτιση. Αν δηλαδή αυτό είναι το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μπήκες μέσα με το κυριλέ εστιατόριο, γι΄αυτό τώρα μιλάς για λαικό φαγητό σε ταβέρνα...

 

Αν το σκέφτεσαι οικονομικά πάντως, να ξέρεις ότι πάντα μπαίνουμε μέσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Τα έξοδα είναι πολλά και για γάμους και για βαπτίσεις και σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις απόσβεση από τα δώρα.

 

Οπότε αν δεν μπορείς να σηκώσεις το κόστος, μην καλείς 200 άτομα... Δεν είναι αναγκαίο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Συγγνώμη αλλα μόνο σ εμένα ακούστηκε άσχημα αυτός ο υπολογισμός της ανταπόδοσης; Αντικειμενικα μιλωντας, τοσα χρηματα ειναι τεραστιο εξοδο, που ας πουμε οτι στον γαμο σου μενουν τα δωρα στην ακρη, στη βαφτιση ομως ειναι  μαλλον δεδομενο οτι θα εχεις μειον στο ταμείο, αλλα το κανεις ειτε επειδη θες να εισαι τυπικός, να βγαλεις υποχρεωσεις κλπ, ειτε απλως επειδη το θες. αν δεν σου περισσευουν, απλως δεν το κανεις.   

Όχι.. δεν ακούστηκε μόνο σε σένα.. απλά η κοπέλα ήταν σαφής και απαντήσαμε σε αυτό που ρώτησε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον το βλέπεις οικονομικά το ζήτημα σαφώς και θα μπεις μέσα,θα δώσεις πολύ περισσότερα λεφτά για να κάνεις τραπέζι πχ σε 60 άτομα από τα δώρα που θα πάρεις γιατι πρώτον τα δώρα στις βαφτίσεις είναι συνήθως ρούχα και πόσο ακριβό να είναι ένα ρούχο έστω και ότι το αλλάζεις και παίρνεις δυο κομμάτια και δεύτερον μια οικογένεια μπορεί να σου φέρει ένα δώρο τον 20 ευρώ και εσύ να πρέπει τα πληρώσεις για να φάνε τέσσερα άτομα αν εχουν και παιδιά 40 ευρώ,την πάτησε φίλη μου που έκανε βάφτιση με την ίδια λογική με εσένα

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά οικονομικά επισης, πολλοί φέρνουν ακριβα δωρα που ομως δεν αλλαζουν σε τιποτα χρηστικό γιαυι ειναι κοσμήματα (ταυτότητες, φλουριά, φυλαχτά κλπ). δλδ αν το βλεπεις καθαρα σαν οφελος, μπορει να απογοητευτείς τελειως. εγω ειμαι κατα αυτων των δώρων γιατι θεωρω οτι οι νεοι γονεις εχουν αναγκη απο χρησιμα πραγματα, ομως ειναι μεγαλη επενδυση γι αυτους που τα κανουν (στενοι συγγενεις μεγαλης ηλικιας συνηθως αλλα κ ελαφρόμυαλοι οπως η μανα μ) κ ειναι κριμα να βλεπεις τα δωρα σαν δουναι κ λαβειν. παντως υπαρχει κ η ε δια μεση λυση: ανοιχτη βαφτιση με κερασμα σε ωραιο υπαίθριο χωρο. κ αν θες μετα κανεις κ τραπεζι σε καποιους στενους. ετσι κ τον κοσμο που θες καλεις, κ θα μπορεσεις να πεις δυο κουβεντες μετα στον μπουφέ, κ κανεις κ τραπεζι στους στενους. 

Ετσι κ αλλιως σε τραπεζι των 150-200 ατομων δν προλαβαινεις να πεις κ πολλα με τους καλεσμένους, ειδικά σε ταβέρνα που θα είναι πιο στενόχωρα απ ο,τι στις δεξιώσεις γαμου που εχουν αλλες υποδομες για τοσα ατομα. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού το βλέπεις οικονονικα, νομίζω ότι βγαίνει μια η άλλη.Με την έννοια ότι όσο περισσότερους καλέσεις τόσο περισσότερα δώρα θα πάρεις και όσο λιγότερους τοσο λιγότερα. Ούτως ή άλλως θα μπεις μέσα ακόμα κι αν καλέσεις λίγους, γιατί το κάθε δώρο είναι ανά 2-4 άτομα.Οποτε καλέστε πολλούς να το ευχαριστηθείτε. Πάντως δώρα φέρνουν και κάποιοι που δεν έρχονται στο τραπέζι και κάποιοι που δεν μπόρεσαν να έρθουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το θέμα είναι καθαρά οικονομικό θεωρώ πως η διοργάνωση μιας βάπτισης δεν θα ωφελήσει. Συνήθως πέραν του θρησκευτικού περιεχομένου αποτελεί και έναν τύπου εορτασμό για τη νέα ζωή.

 

Φαντάζομαι πως για να βάζετε την παράμετρο των οικονομικών υπάρχει αντικειμενική ανάγκη. Μια πρακτική που τυγχάνει στο εξωτερικό ευρείας αποδοχής είναι η δημιουργία κάποιου "λογαριασμού στήριξης" που απευθύνεται κυρίως σε γνωστούς και φίλους, αλλά συχνά ξεπερνά αυτά τα στενά όρια. Ίσως δημιουργώντας έναν τέτοιο λογαριασμό, παρουσιάζοντας τον κατάλληλα, θα μπορέσετε να επιτύχετε το στόχο σας.

 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην κάνεις καθόλου τραπέζι και να καλέσεις απλά κόσμο στην εκκλησία, να μοιράσεις μπομπονιέρες και ίσως κανα γλυκάκι. Το κάνει πολύς κόσμος αυτό. Τα δώρα θα τα πάρεις ούτως η άλλως και δεν θα χαλάσεις σχεδόν τίποτα. Αν μάλιστα φτιάξεις μόνη σου τις μπομπονιέρες και τα γλυκά θα σου έρθει ακόμα φτηνότερα. Υποθέτω ότι τα υπόλοιπα έξοδα τα πληρώνει ο νονός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Αννα 35 said:

Εάν το θέμα είναι καθαρά οικονομικό θεωρώ πως η διοργάνωση μιας βάπτισης δεν θα ωφελήσει. Συνήθως πέραν του θρησκευτικού περιεχομένου αποτελεί και έναν τύπου εορτασμό για τη νέα ζωή.

 

Φαντάζομαι πως για να βάζετε την παράμετρο των οικονομικών υπάρχει αντικειμενική ανάγκη. Μια πρακτική που τυγχάνει στο εξωτερικό ευρείας αποδοχής είναι η δημιουργία κάποιου "λογαριασμού στήριξης" που απευθύνεται κυρίως σε γνωστούς και φίλους, αλλά συχνά ξεπερνά αυτά τα στενά όρια. Ίσως δημιουργώντας έναν τέτοιο λογαριασμό, παρουσιάζοντας τον κατάλληλα, θα μπορέσετε να επιτύχετε το στόχο σας.

 

 

Για τα Ελληνικά δεδομένα θα ακουστεί κάπως ο "λογαριασμός στήριξης". Μία ιδέα είναι να βάλει λογαριασμό τραπέζης στο προσκλητήριο, συνηθίζεται πολύ στους γάμους, αν και προσωπικά δεν μου πολυαρέσει σαν ιδέα. Αν όμως το δει κάποιος μόνο από την οικονομική πλευρά είναι μία επιλογή, καθώς στην βάπτιση ο άλλος μπορεί να πάρει και ένα ρούχο των 10 ευρώ και να πάει στο τραπέζι οικογενειακώς (π.χ. 4 άτομα) ενώ στον τραπεζικό λογαριασμό πιστεύω θα ντραπεί να βάλει ένα μικρό ποσό.

Από την άλλη υπάρχει και η επιλογή να μην κάνετε τραπέζι και να καλέσεις πολύ κόσμο μόνο στην Εκκλησία, όπου και τα δώρα θα σου φέρουν και δεν θα χρειαστεί να κάνετε έξτρα έσοδα.

Με το καλό να βαπτίσεις το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Μπορείς να μην κάνεις καθόλου τραπέζι και να καλέσεις απλά κόσμο στην εκκλησία, να μοιράσεις μπομπονιέρες και ίσως κανα γλυκάκι. Το κάνει πολύς κόσμος αυτό. Τα δώρα θα τα πάρεις ούτως η άλλως και δεν θα χαλάσεις σχεδόν τίποτα. Αν μάλιστα φτιάξεις μόνη σου τις μπομπονιέρες και τα γλυκά θα σου έρθει ακόμα φτηνότερα. Υποθέτω ότι τα υπόλοιπα έξοδα τα πληρώνει ο νονός. 

Διαφωνώ με αυτή την λογική. Φυσικά και έχεις δικαίωμα να μην κάνεις τίποτα και να προσφέρεις απλά μια μπομπονιέρα , όμως στην περίπτωση αυτή, το σωστό είναι ή να κάνετε μια βάφτιση μεταξύ σας η οικογένεια, ή να μην δεχτείς δώρα. Η νοοτροπία δεν θα κάνω τίποτα για να μην χαλάσω λεφτά , αλλά θα καλέσω ένα σωρό κόσμο και θα μου μείνουν και τα δώρα, με βρίσκει τουλάχιστον αντίθετη. Το ότι το κάνει πολύς κόσμος δεν το καθιστά αυτόματα σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Για τα Ελληνικά δεδομένα θα ακουστεί κάπως ο "λογαριασμός στήριξης". Μία ιδέα είναι να βάλει λογαριασμό τραπέζης στο προσκλητήριο, συνηθίζεται πολύ στους γάμους, αν και προσωπικά δεν μου πολυαρέσει σαν ιδέα. Αν όμως το δει κάποιος μόνο από την οικονομική πλευρά είναι μία επιλογή, καθώς στην βάπτιση ο άλλος μπορεί να πάρει και ένα ρούχο των 10 ευρώ και να πάει στο τραπέζι οικογενειακώς (π.χ. 4 άτομα) ενώ στον τραπεζικό λογαριασμό πιστεύω θα ντραπεί να βάλει ένα μικρό ποσό.

Από την άλλη υπάρχει και η επιλογή να μην κάνετε τραπέζι και να καλέσεις πολύ κόσμο μόνο στην Εκκλησία, όπου και τα δώρα θα σου φέρουν και δεν θα χρειαστεί να κάνετε έξτρα έσοδα.

Με το καλό να βαπτίσεις το μωράκι σου!

 

Δεν είναι σύνηθες, όντως. Πάντως ένα go fund me νομίζω ότι είναι πιο τίμιο από μια προσπάθεια έμμεσης εκμαιευσης οικονομικών οφελών.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διαφωνώ με αυτή την λογική. Φυσικά και έχεις δικαίωμα να μην κάνεις τίποτα και να προσφέρεις απλά μια μπομπονιέρα , όμως στην περίπτωση αυτή, το σωστό είναι ή να κάνετε μια βάφτιση μεταξύ σας η οικογένεια, ή να μην δεχτείς δώρα. Η νοοτροπία δεν θα κάνω τίποτα για να μην χαλάσω λεφτά , αλλά θα καλέσω ένα σωρό κόσμο και θα μου μείνουν και τα δώρα, με βρίσκει τουλάχιστον αντίθετη. Το ότι το κάνει πολύς κόσμος δεν το καθιστά αυτόματα σωστό.

 

Δεν είναι θέμα διαφωνίας ή συμφωνίας, απάντησα απλά στην ερώτηση της κοπέλας. Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και εγώ, όπως δε σημαίνει ότι συμφωνώ με το ύφος και αυτό που υπονοεί η ερώτησή της. Απλά δεν θέλω να την κρίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 

Δεν είναι θέμα διαφωνίας ή συμφωνίας, απάντησα απλά στην ερώτηση της κοπέλας. Δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και εγώ, όπως δε σημαίνει ότι συμφωνώ με το ύφος και αυτό που υπονοεί η ερώτησή της. Απλά δεν θέλω να την κρίνω. 

Ούτε εγώ έκρινα την κοπέλα. Σχολίασα αυτό που πρότεινες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για επαρχία αλλά στην Αθήνα οι ταβερνες που ρωτήσαμε για τη βαφτισή μας δεν ήταν πολύ φτηνότερες από το ξενοδοχείο που λες.Το φτηνότερο ήταν 14 ευρώ με μενού μηδαμινό (πατάτες, κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, τυροκαυτερη, ποικιλια κρεάτων και μια σαλάτα).

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2020 at 3:18 ΜΜ, Stakiss είπε:

στην πρωτη βαπτιση εδω 17 η 20 το ατομο για μενου...αν θυμαμαι καλα...επαρχια σε ξενοδοχειο...

τωρα σε μια ταβερνα θα ειναι σαφως πιο φτηνα ετσι?

 

Εξαρταται την επαρχία. Εχει από 10-20€ η ταβερνα σε μας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στη βάφτιση του δεύτερου παιδιού μου όπως και στο πρώτο θα κάνω ένα μικρό οικονομικό τραπέζι σε ταβέρνα για πολύ στενούς συγγενείς και όσους μας έχει ενώσει η κουμπαριά και οι υπόλοιποι θα είναι καλεσμένοι στην εκκλησία μόνο, όπου θα έχω candy bar με γλυκά  να κεραστούν και μπομπονιέρες.  Αν μπορούσα οικονομικά, θα τους τραπέζωνα όλους, έλα όμως που δεν μπορώ. Παρόλα αυτά  μας έχουν ενώσει διάφορες στιγμές στη ζωή και θα ήθελα να παρεβρεθούν και στη σημαντική αυτή στιγμή της ζωής μου όπως φαντάζομαι κι αυτοί. Επ ουδενί δηλαδή δεν τους καλώ για το δώρο, λυπάμαι μάλιστα που υπάρχει αυτή η λογική. Αν νιώθει κάποιος έτσι δηλαδή από τους καλεσμένους μου πραγματικά μακάρι να μην έρθει!!! Εγώ έχω βρεθεί πολλές φορές καλεσμένη μόνο στην εκκλησία κι όχι στο τραπέζι και έχω πάει με χαρά χωρίς να νιώσω πως με κάλεσαν για το δώρο. Είναι δύσκολοι καιροί για ανοιχτά τραπέζια, πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη κατανόηση.

 

Διευκρινίζω ωστόσο.
Με χαλάει και με ξενίζει εξίσου το να καλείς κόσμο μονο για να σου φέρει δώρο. :O 
Η μόνη περίπτωση που θα έλεγα πως επιβάλλεται να καλέσεις κάποιον ΚAI στο τραπέζι είναι αν έρχεται από μακριά, πχ θα γίνει Αθήνα και τον καλείς να έρθει από επαρχία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε τα 300 άτομα του γάμου, βγαλτους γλυκάκια εξω από την εκκλησία, κρασιά κ τέτοια και σαγκριες δε χρειαζευαι, περιττά έξοδα.. Χυμό και νερό, μια χαρά, δώσε μια μπομπονιερα και ένα προσκλητήριο σε κάθε οικογένεια και να τα ΚΈΡΔΗ σου. Θα έχεις κεράσει μη σας λένε και τσιπιδες, και φυσικά δε θα έχεις δυσαρεστήσει κανέναν, αφού τους καλεις όλους σε αυτό το χαρμόσυνο γεγονός και θέλεις όλοι να παρευρεθούν να.. μοιραστούν τη χαρά σας.. Όχι μόνο ρούχα θα πάρεις και φακελάκια και μια χαρά σας κόβω. Σε καλή μεριά! :D

 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...