Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιούς καλείτε στην βάφτιση?


sogni d'oro

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις με εναν προχειρο υπολογισμο θα καλεσουμε 150 ατομα αλλα πιστευω τελικα δεν θα ερθουν ουτε 100..

Ο αριθμος βγηκε τοσος γιατι εγω εχω μεγαλο σοι και εχουμε καλες σχεσεις και επαφες κι επισης καποια ατομα θα τα καλεσουμε ενω ξερουμε οτι δεν θα μπορουν να ερθουν γιατι αλλουνου γεννα η γυναικα,αλλος ειναι μεγαλης ηλικιας κλπ κλπ...

Καλα...δεν σχολιαζω για το οτι ειναι μεσα στο 3ημερο του Αγ.Πνευματος και καποιοι ηδη μας ειπαν οτι θα λειπουν

(μιλαμε για συγγενεις πολυ κοντινους που μας εβαλαν και ποστα γιατι διαλεξαμε αυτην την ημερομηνια κι οχι αλλη για να βολευτουν αυτοι:shock:)

Ολους θα τους εχω τραπεζι μετα...ιδιως οσους ερθουν ταξιδι για το μυστηριο..

Αν δεν ηθελα να κανω τραπεζι....θα εκανα κλειστη βαφτιση...μονο οι γονεις,το μωρο,οι παπουδογιαγιαδες,θειοι και νονος!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μπορώ να καλέσω μόνο όσους νιώθουμε κοντά μας και γνωρίζουν και το μωράκι, αλλά αναγκαστικά συμβιβάζεσαι και επεκτείνεσαι και σε ολίγον "μακρινούς"...

 

Στο τραπέζι όμως όλοι οι καλεσμένοι πρέπει να παρευρεθούν - συμφωνώ με marsolan στο τελευταίο!

Τραγανό μου αγριοκερασάκι και ολοστρόγγυλό μου πεπονάκι

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε κοριτσια το σκεφτομαι... εχουμε συγγενεις που πανε στη κουνιαδα μου (το διπλα σπιτι) και σε μενα δεν εχουν ερθει να δουν το μωρο. γιατι να τους τραπεζωσω; ή ενας αλλος θειος που θυμηθηκε να τηλεφωνησει για να μας ευχηθει 5 μηνες μετα απο τη γεννα. αντιθετως εχουμε φιλους που και ηρθαν και δωρακια εφεραν στο παιδι (δεν με νοιαζει το δωρο, η σκεψη ειναι). αυτους ναι να τους τραπεζωσω. οχι ομως το σοι που εκτος απο αυτους που περιεγραψα πιο πανω οι υπολοιποι πηραν ενα τυπικο τηλεφωνο λες και μιλαγαν σε ξενο και μετα ουτε φωνη ουτε ακροαση, και ας παιρνουμε εμεις σε γιορτες για ευχες. οχι δεν θα τους κανω τετοια τιμη επειδη ετυχε να ειναι συγγενεις.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θαυματάκι, θα διαφωνήσω.

Αν θέλεις, κάνεις το μυστήριο και ΔΕΝ κάνεις τραπέζι. Παίρνεις ΜΟΝΟΝ γονείς και αδέρφια και τους πας για φαγητό σε οποιοδήποτε εστιατόριο θέλεις, ή στο σπίτι σου. Σαν να έχεις γιορτή ένα πράγμα. Ετσι δεν παρεξηγείτε κανείς και δεν χαλάς του κοσμου τα λεφτα, αν δεν έχεις, ή δεν θέλεις. Εμένα έτσι έκανε ο αδερφός μου ΚΑΙ στα τρία του παιδιά, τραπέζι μόνον σε γονείς και αδέρφια στο σπίτι του τα 2, έξω στο ένα, και δεν είχε ποτέ κανένα προβλημα.:wink:

Μωρέ 1000 δίκια έχεις.... Αλλά δε θέλω να ανοίξω στόματα! Καταλαβαίνεις πώς το εννοώ... Σχολιάζουν και μάλιστα με κακία!:evil:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ 1000 δίκια έχεις.... Αλλά δε θέλω να ανοίξω στόματα! Καταλαβαίνεις πώς το εννοώ... Σχολιάζουν και μάλιστα με κακία!:evil:

 

Αυτοί που είναι να σχολιάσουν θα το κάνουν ούτως ή άλλως. Πάντα κάτι θα βρεθεί. Εμείς κάναμε γάμο και βάπτιση οπότε μαζεύτηκαν γύρω στα 400 άτομα (με πολλές περικοπές). Μπουφέ έξω από την εκκλησία λοιπόν και σε όποιον άρεσε. Αυτό που με χάλασε πάααααρα πολύ είναι που δεν με έπαιρναν να μου πουν ότι δε θα έρθουν κι έτσι πλήρωσα το κέιτερινγκ και για άτομα που δεν ήρθαν τελικά κι ένα σωρό μαρτυρικά τα οποία μου έμειναν αμανάτι.

 

Στις εποχές που ζούμε (αλλά και γενικότερα πέραν του οικονομικού) πρέπει να κάνουμε αυτό που θα μας κάνει να νιώθουμε καλά. Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι μέρες και το λιγότερο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το τι θα πει ο κόσμος.

 

Αν η κολλητή/ ξαδέλφη/ αδελφή/ κάτι μου μου παντρευόταν ή βάφτιζε μακριά και ήξερα ότι ζορίζεται οικονομικά δε θα με ένοιαζε καθόλου το τραπέζι αν μπορούσα να αντέξω τα έξοδα θα πήγαινα μόνο για τη χαρά της και τη χαρά μου. Το ίδιο ισχύει και για τα δώρα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι, δηλαδή καλείτε και αδέρφια παπούδων-γιαγιάδων άσχετα αν δεν σε πήραν τηλέφωνο να σου ευχηθούν στη γέννηση η δεν ήρθαν να δουν το μωρό μόνο και μόνο γιατι έτσι πρέπει? Γιατι και σε εμένα ακριβώς αυτό συμβαίνει και τα έχω πάρει στο κρανίο.Εγώ δηλαδή γιατί πρέπει να τους καλέσω όλους αυτούς που μαζεύονται 100 άτομα, έτσι για φιγούρα των γονιών μας? Συγγνώμη και όλας. Στο πρώτο έκανα ανοικτή βάφτιση και δεξίωση μετά με όλους. Τώρα γιατί πρέπει να τους καλέσω?

Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι ολοι στο πρώτο παιδί έρχονται, παίρνουν τηλέφωνο και στο δεύτερο ούτε καλημέρα. Τι ειναι αυτό πάλι?

Link to comment
Share on other sites

στα βαφτισια τον πρωτο λογο τον εχουν οι γονεις του παιδιου και κανενας αλλος. Δεν θα καλουσα καποιον που δεν θα ηθελα, επειδη τον θελει η μητερα μου ή η πεθερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο πιο περίπλοκο, και αυτή την περίοδο δεν θέλω να προκαλέσω σύγχυση και μούτρα, αλλά πραγματικά με έχει πειράξει πως ενω στο πρώτο ήρθαν ή πήραν τηλέφωνο όλοι, στο δεύτερο κανείς. Θεωρουν πως έχουν βγάλει την υποχρέωση ε?Σε ξωκλήσι κανονικά πρέπει με τους γονείς κουμπάρους και τέρμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι λιγο πιο περίπλοκο, και αυτή την περίοδο δεν θέλω να προκαλέσω σύγχυση και μούτρα, αλλά πραγματικά με έχει πειράξει πως ενω στο πρώτο ήρθαν ή πήραν τηλέφωνο όλοι, στο δεύτερο κανείς. Θεωρουν πως έχουν βγάλει την υποχρέωση ε?Σε ξωκλήσι κανονικά πρέπει με τους γονείς κουμπάρους και τέρμα.

 

Όταν γέννησα για πρώτη φορά, είχα χαρεί πολύ με την ανταπόκριση συγγενών και φίλων. Άλλοι ήρθαν στο μαιευτήριο, άλλοι έστειλαν λουλούδια, άλλοι ήρθαν σπίτι αφότου σαράντησα...

Τη δεύτερη φορά ήταν απίστευτη η αδιαφορία... Δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το θεωρούν δεδομένο ότι θα τους καλέσετε και στο δεύτερο και να σκέφτονται ότι θα σας ευχηθούν τότε.Και εννοείται ότι είναι απίστευτη γαϊδουριά...

Εγώ από την άλλη,έχω άλλο θέμα.Γέννησε μια φίλη μου,που από τότε που γνώρισε τον άντρα της με έχει γράψει,γιατί δεν με είχε πια ανάγκη.Γέννησε τον Δεκέμβριο,δεν με πήρε τηλέφωνο ούτε στην γιορτή μου,ενώ εγώ είμαι πάντα τυπική και ενώ την έχω πάρει τηλέφωνο και στο σταθερό και στο κινητό,εξακολουθεί να αδιαφορεί και να μην απαντάει.

Πριν λίγες μέρες είδα την μάνα της και μου είπε ότι σύντομα βαφτίζει και να περιμένω το προσκλητήριο.Σκέφτομαι να μην πάω καθόλου και γενικότερα να μην ασχοληθώ ξανά.Και σκεφτόμουν να της κάνω και diaper cake,το κορόιδο...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, ειναι και τι σχέση έχεις μαζί τους απο την αρχή εγω τις δυο κολλητές μπου απο τότε που έκανα τα παιδιά μου δεν τις βλέπω συχνά και ούτε μιλάμε συχνά στο τηλέφωνο αλλά όταν συναντιόμαστε ειναι σαν να είμασταν όλη μέρα μαζι. Δεν ξέρεις ο κάθε άνθρωπος τι σκέφτεται, αλλα ειπαμε να μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Σαφώς και δεν θα πας αμα δεν το νοιωθεις, τι μόνο για το δώρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν η κολλητή/ ξαδέλφη/ αδελφή/ κάτι μου μου παντρευόταν ή βάφτιζε μακριά και ήξερα ότι ζορίζεται οικονομικά δε θα με ένοιαζε καθόλου το τραπέζι αν μπορούσα να αντέξω τα έξοδα θα πήγαινα μόνο για τη χαρά της και τη χαρά μου. Το ίδιο ισχύει και για τα δώρα.....

__________________

 

εχω παει σε βαφτιση φιλου μας δυο ωρες δρομο κ πηγα με ολη μου την καρδια κ φυσικα δεν περιμενα να με τραοεζωσει.

εχω παει σε γαμο ξαδερφου μου με 40 πυρετο ταξιδεψα με το τρενο πηρα αδεια 2 μερες του κουβαλισα σαν τον μ@@@@@ το δωρο του 200 ευρω εναν φουρνο μικριοκυματων που ειχε παραγγειλει στην μανα μου κ το αποτελεσμα???

1. δεν πηγε να παρει το δωρο απο την αποθηκη του σταθμου γτ λεει το δωρο εχει 50 ευρω σιγα μην παω

2.υποχρεωθηκε η μανα μου σε γνωστο να πανε στο σταθμο να του το παρουν 70 χρονων γυναικα.

3. στον γαμο μου δεν ηρθε γτ ειχε το μαγαζι αλλα την αλλη βδομαδα πηγε διακοπεςς

4 επισης δεν πηρε να μου ευχηθει ουτε δωρο εστειλε

5 κ επειδη κ η αδερφη του το ειχε σχολιασει για το δωρο που του ειχαμε παρει μου εδωσε στον γαμο 50 ευρω κ φυσκα γκρινιαζε σε ολη την διαδρομη γτ δεν της αρεσε το πουλμαν που ειχαμε κλεισει ουτε το ξενοοχειο που ειχαμε πληρωσει.

κ 6. φυσικα κ οταν γεννησα δεν πηρε να μου πει για το μωρο κ οταν η αλλη ξαδερφη μου ειπε στην γυναικα του οτι γεννησα εκανε πως δεν ηξερε οτι ημουν εγκυος.

 

κ φυσικα στην βαφτιση δεν προκειτε να δει προσκληση!!!!!!!!

 

αυτα τα εγραψα γτ ο ξαδερφος μου παντερυτηκε πριν 6 χρονια.εγω δουλευα κ επαιρνα 650 ευρω κ μεγαλωνα κ μονη μου ενα παιδι.οταν εμαθα οτι παντρευετε απο την χαρα μου δεν μου πρασε ποτε απο τ μυαλο οτι δεν θα παω κ που θα μεινω κ τα εξοδα γενικα.(ααα κ ενα ακομα.η κορη μου ητναν παρανυφακι κ το μωρο δεν το εδωσαν μια φωτο)οσο για το δωρο που του πηρε η μαμα μου ουτε φθηνο ηταν ουτε ακριβο κ στο κατω κατω η γυναικα τοτε αυτη την οικονομικη ανεση ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, ειναι και τι σχέση έχεις μαζί τους απο την αρχή εγω τις δυο κολλητές μπου απο τότε που έκανα τα παιδιά μου δεν τις βλέπω συχνά και ούτε μιλάμε συχνά στο τηλέφωνο αλλά όταν συναντιόμαστε ειναι σαν να είμασταν όλη μέρα μαζι. Δεν ξέρεις ο κάθε άνθρωπος τι σκέφτεται, αλλα ειπαμε να μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Σαφώς και δεν θα πας αμα δεν το νοιωθεις, τι μόνο για το δώρο?

 

 

Εννοείται ότι δεν έχω την απαίτηση να βρισκόμαστε συχνά,ούτε να με παίρνουν τηλέφωνο κάθε μέρα.Απλά η γιορτή μου είναι τα Χριστούγεννα...και να θέλει κάποιος,είναι πολύ δύσκολο να το ξεχάσει.Και γενικά τα τελευταία χρόνια όταν την παίρνω,υπόσχεται ότι θα βρεθούμε την τάδε μέρα και φυσικά δεν παίρνει ποτέ.Τα παραβλέπω όλα αυτά,αλλά τις τελευταίες φορές ανησύχησα,γιατί δεν ήξερα αν είχε γεννήσει και αν είχαν πάει όλα καλά και σε αυτές τις περιπτώσεις,καμιά φορά πάει ο νους μου στο κακό.

Να φανταστείτε ότι μέχρι και η ίδια της η μάνα είπε ότι θα την κατσαδιάσει που δεν απαντάει στο τηλέφωνο.

Και στο κάτω κάτω και εγώ τα τελευταία 8 χρόνια φροντίζω έναν παράλυτο άνθρωπο,που πολλές φορές χαροπαλεύει,αλλά ποτέ δεν ξέχασα κανέναν,ούτε σε γιορτές,ούτε σε γεννέθλια και πάντα προσπαθώ να κρατάω ισορροπίες με όλους.

Αποφάσισα να μην πάω στην βάφτιση,γιατί θα είναι υποκρισία και από τις 2 πλευρές...

Αφήστε που,μια και δεν έχουμε μιλήσει ακόμα,θα με έχει καταχωρήσει αυτομάτως στα άτομα που δεν της ευχήθηκαν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούστε τώρα και τα δικά μου:

Εχω κάτι "φίλους" απο παλιά,που μένουν στα μέρη μου.Εγώ λοιπον,αφού μετακόμισα Αθήνα,έμαθα πως η γυναίκα του ενός φίλου μου γέννησε και οταν πήγα στο πατρικό μου πήγα πήρα ωραιότατο δωράκι και τους επισκέφτηκα.Τη φιλοξενία του δεν θέλω να τη σχολιάσω...μόνο θα σας πω οτι εκείνο τον καιρό ετοίμαζε τη βάπτιση του μωρού και μου έδειχνε τα προσκλητήρια που θα τύπωνε μόνος του.Εγώ ξαναγύρισα Αθήνα και φυσικά προσκλητήριο δεν έλαβα ποτέ(μάλλον θεώρησε πως δεν θα πήγαινα αφου μένω μακρια...)

Και σας ρωταω,δεν έπρεπε να με καλέσει εφόσον είχαμε σχέσεις και πήγα κ δωρα και ευχήθηκα?

Πέρασε κανας χρόνος και εγώ δεν του ξανατηλεφώνησα απο τότε γιατί το θεώρησα και γυφτιά αυτό που έκανε(σε συνδιασμό με το πως φέρθηκε σαν οικοδεσπότης)

Δεν ξέρω πως έμαθε οτι έκανα μωράκι κ οταν η μικρή μου ηταν 6 μηνών μου τηλεφώνησε να δει και καλά τι κάνω...του είπα και απο τα λόγια του κατάλαβα πως ήξερε οτι εχω παιδί απλα το έπαιζε ανήξερος.Οταν κλέισαμε ορκίστηκα να μην ξανασηκώσω τηλεφωνο απο αυτόν...με ξαναπήρε πριν κάποιες μέρες και επειδή ταιζα τη μικρή το σήκωσε ο αντρας μου(δεν πρόλαβα να του πω να μην απαντήσει)

Ηξερε οτι θα κανω βάπτιση το Πασχα και ειπε πως και καλα θελει να μας στειλει δωρο για το μωρο...και ο αντρας μου του ειπε πως θα τον καλέσουμε!

Εγω ρε κοριτσια δεν το θελω το δωρο του,ουτε να ερθει στη βαπτιση γιατι ξερω πως με πηρε απο κουτσομπολιο και απο τη βλακεια του.Το θεμα ειναι πως οταν παω στο πατρικο μου αν μου τηλ να βρεθουμε πως θα αποφυγω να τον καλεσω?

Δεν θελω τετοια ατομα ουτε για παρεα ουτε να "χαρουν" στη χαρα μου!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα του πεις ευγενικά ότι θα καλέσεις μόνο όσους σε έχουν καλέσει στις δικές τους βαφτίσεις και τέλος.Αν θυμώσει,θύμωσε και καλύτερα για σένα.

Άντε και περαστικά μας με αυτούς που μπλέξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Το κακο είναι οτι ο αντρας μου του ειπε πως θα τους καλεσουμε:(

Το αν θυμωσει,μη σου πω που το γραφω,το μονο που με εκνευριζει ειναι ο σχολιασμος πισω απο την πλατη μου και οτι στο τελος θα φανω και κακια που θελουν να μας φερουν δωρακι για τη μικρη κ εγω η αχαριστη ουτε που τους καλω...γκρρρρ

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κακο είναι οτι ο αντρας μου του ειπε πως θα τους καλεσουμε:(

Το αν θυμωσει,μη σου πω που το γραφω,το μονο που με εκνευριζει ειναι ο σχολιασμος πισω απο την πλατη μου και οτι στο τελος θα φανω και κακια που θελουν να μας φερουν δωρακι για τη μικρη κ εγω η αχαριστη ουτε που τους καλω...γκρρρρ

 

 

Μα και αυτός ακριβώς το ίδιο δεν έκανε με σένα??Αν το σκεφτεί μόνος του,σκασίλα σου...αν το πει και σε άλλους και σου το μεταφέρουν,θα τους πληροφορήσεις και εσύ για τα δικά του τα χαϊρια.Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι τέλος οι ευγένειες,διότι δεν θέλει και πολύ να περάσεις την λεπτή γραμμή,που από καλός άνθρωπος,καταλήγεις να λέγεσαι...ξέρετε τί.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως νιωθω ωρες ωρες...να φανταστεις δεν καλω κοσμο για να μην τους "υποχρεωνω" να φερουν κατι για το μωρο.Και μιλαω για ατομα που τους εβγαλα εξω και τους κερασα για τη γεννηση του παιδιου...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το θεωρούν δεδομένο ότι θα τους καλέσετε και στο δεύτερο και να σκέφτονται ότι θα σας ευχηθούν τότε.Και εννοείται ότι είναι απίστευτη γαϊδουριά...

Εγώ από την άλλη,έχω άλλο θέμα.Γέννησε μια φίλη μου,που από τότε που γνώρισε τον άντρα της με έχει γράψει,γιατί δεν με είχε πια ανάγκη.Γέννησε τον Δεκέμβριο,δεν με πήρε τηλέφωνο ούτε στην γιορτή μου,ενώ εγώ είμαι πάντα τυπική και ενώ την έχω πάρει τηλέφωνο και στο σταθερό και στο κινητό,εξακολουθεί να αδιαφορεί και να μην απαντάει.

Πριν λίγες μέρες είδα την μάνα της και μου είπε ότι σύντομα βαφτίζει και να περιμένω το προσκλητήριο.Σκέφτομαι να μην πάω καθόλου και γενικότερα να μην ασχοληθώ ξανά.Και σκεφτόμουν να της κάνω και diaper cake,το κορόιδο...

 

Αυτο που το πας? 'φιλες' αναλογα με το ποτε σε χρειαζονται και μετα αν βρουν αντρα, φιλο, αλλη φιλη, εσυ τελος (ασχετα με το εαν εσυ πριν ησουν τυπικοτατη, δεν την αφηνες απεξω σε τιποτε κλπ).. τα χουμε περασει, μην ανησυχεις!

αλλα μετα απο καποια χρονια, μαθαινουμε! ευτυχως! :-P

 

Θα εισαι πολυ σωστη να μην πας! κι αν πετυχεις και κανεναν τους στο δρομο (τη μανα ή τη 'φιλη') να το παιξεις και τρελλη 'αχ μωρε το βαπτισες το μωρο? τι? μου στειλες και προσκλητηριο? καπου θα χαθηκε μωρε, δεν το ελαβα και τι κριμα!!! πολυ θα ηθελα να ερθω!'

 

Ε, οχι και να μας δουλευουν και στα μουτρα (αν και η μανα μπορει οντως να μην ειχε ιδεα απο τη συμπεριφορα της κορης και να ηταν γνησια και αληθινη η καημενη, πιστευοντας οτι ειστε φιλες...)

 

Ακου diaper cake, θα σκαγες και 50αρι για χαρη της!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το πας? 'φιλες' αναλογα με το ποτε σε χρειαζονται και μετα αν βρουν αντρα, φιλο, αλλη φιλη, εσυ τελος (ασχετα με το εαν εσυ πριν ησουν τυπικοτατη, δεν την αφηνες απεξω σε τιποτε κλπ).. τα χουμε περασει, μην ανησυχεις!

αλλα μετα απο καποια χρονια, μαθαινουμε! ευτυχως! :-P

 

Θα εισαι πολυ σωστη να μην πας! κι αν πετυχεις και κανεναν τους στο δρομο (τη μανα ή τη 'φιλη') να το παιξεις και τρελλη 'αχ μωρε το βαπτισες το μωρο? τι? μου στειλες και προσκλητηριο? καπου θα χαθηκε μωρε, δεν το ελαβα και τι κριμα!!! πολυ θα ηθελα να ερθω!'

 

Ε, οχι και να μας δουλευουν και στα μουτρα (αν και η μανα μπορει οντως να μην ειχε ιδεα απο τη συμπεριφορα της κορης και να ηταν γνησια και αληθινη η καημενη, πιστευοντας οτι ειστε φιλες...)

 

Ακου diaper cake, θα σκαγες και 50αρι για χαρη της!! :evil:

 

 

 

Μόνο 50άρι θα έσκαγα??Θα έβαζα πάνω ένα σωρό πράγματα και θα το έκανα με αγάπη και μεράκι,αλλά δεν αξίζει.Η μάνα της όντως δεν ήξερε τίποτα και έπεσε από τα σύννεφα.Να φανταστείς έκανε πολιτικό γάμο στις αρχές του 2010 και μου το είπε μετά από καιρό,που ήταν ήδη και έγκυος.

Γενικά με έχει γραμμένη,αφού της στέλνω μήνυμα για την γιορτή του άντρα της,που τον έχω δει μόνο μια φορά στην ζωή μου(μήνυμα γιατί στο τηλέφωνο δεν απαντάει φυσικά)και όταν μετά από μήνες ξαναμιλήσουμε και την ρωτήσω αν είδε το μήνυμα(γιατί φυσικά δεν απάντησε)μου λέει όλο την ίδια δικαιολογία.Ότι του είπε,"Αχ,Δ...,μόνο η Χριστίνα μας θυμάται κάθε φορά" και εκεί λέει το ξεχνάει αυτόματα και το διαγράφει από το μυαλό της,επομένως δεν απαντάει καν.Ε...δεν φταίω εγώ,αν κάποιοι παίρνουν ληγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα για πρώτη φορά, είχα χαρεί πολύ με την ανταπόκριση συγγενών και φίλων. Άλλοι ήρθαν στο μαιευτήριο, άλλοι έστειλαν λουλούδια, άλλοι ήρθαν σπίτι αφότου σαράντησα...

Τη δεύτερη φορά ήταν απίστευτη η αδιαφορία... Δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό...

 

μάλλον μετά γίνεται συνήθεια και βαριούνται την ίδια διαδικασία..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

DESPOINA δυστυχώς δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να κάνουν τραπέζι σε όλους τους καλεσμένους, αν και το θέλουν ίσως. Είναι πολλά τα έξοδα και ο καθένας υπολογίζει με βάση την οικονομική του κατάσταση. Είναι κρίμα να θεωρούμε ότι αν δεν μας καλεί κάποιος στο τραπέζι, δεν μας εκτιμάει. Γνώμη μου είναι ότι το μυστήριο της βάφτισης είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στην όλη ιστορία. Εκεί το μωρό μας παύει να είναι ο μπέμπης ή η μπέμπα και αποκτά δική του "ταυτότητα".

 

εγω αισθανομαι πως δε με τιμα να παμε στη βαφτηση και μετα οι μισοι να πανε για φαγητο και οι αλλοι να φυγουν ετσι και αλλιως η βαφτηση γινεται με λιγοτερα ατομα και θα το ξαναπω δεν ειναι το φαγητο μα η εκτιμηση ειναι μια καλη ευκαιρια να καλεσεις καποια ατομα για να κανεις ενα τραπεζι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...