sogni d'oro

Ποιούς καλείτε στην βάφτιση?

Recommended Posts

Μανούλες, θέλω τη γνώμη σας...

Έχετε τη λίστα των καλεσμένων απο το γάμο και αρχίζει η διαγραφή???

Έχετε κάποια κριτήρια? Να έχουν δει το παιδί? Να σας έχουν ευχηθεί?

Όταν η βάφτιση γίνεται στην πόλη του γαμπρού (3,5 ώρες από Αθήνα)? ποιούς να καλέσω? Γενικά τραπέζι δεν θα ακολουθήσει, αλλά ο λίγος κόσμος απο την Αθήνα που θα έρθει!?!?!?

95Jqp2.png

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Διαφημίσεις

οσοι ηρθαν ή ευχηθηκαν ή εστειλαν δωρο εγω καλλεσα ε!και καποιους φιλους γνωστους.για τα σογια οσοι ηρθαν τους αλλους οχι.

οσο για το τραπεζι θα ερθει κοσμος 3,5 ωρες και δε θα εχεις τραπεζι?και μαζι με αυτους υπολογισε και του νονου τους καλεσμενους θελοντα ςκαι μη αυτους πρεπει να τους κανεις οποτε οσους καλεσεις τους καλεις και στο τραπεζι

εξαρτάται πιστεύω πόσο ανοικτή θές να κάνεις τη βάφτιση. εμείς πχ θα την κάνουμε πολύ κλειστή, ούτε λίστα δε θα χρειαστεί να φτιάξουμε καλά καλά. θα καλέσουμε τους γονείς μας, τ'αδέρφια μας , λίγους φίλους και μερικά άτομα που θα καλεστούν απο τον κουμπάρο. αυτά!

Μανούλες, θέλω τη γνώμη σας...

Έχετε τη λίστα των καλεσμένων απο το γάμο και αρχίζει η διαγραφή???

Έχετε κάποια κριτήρια? Να έχουν δει το παιδί? Να σας έχουν ευχηθεί?

Όταν η βάφτιση γίνεται στην πόλη του γαμπρού (3,5 ώρες από Αθήνα)? ποιούς να καλέσω? Γενικά τραπέζι δεν θα ακολουθήσει, αλλά ο λίγος κόσμος απο την Αθήνα που θα έρθει!?!?!?

Ειναι δυσκολο, οντως....σε φωτισα ε??:P

Γενικα να σου πω - Καποιος μου ειχε πει, οτι τον γαμο τον κανουνε οι γονεις που παντρευουν τα παιδια τους και αρα καλουν συγγενεις, φιλους κλπ..

Τα βαφτισια τα κανει το ζευγαρι, οποτε αντιστοιχα καλει οποιους εκεινο θελει.

Για μας, κριτηριο ηταν το να μας εχουν ευχηθει για/ να εχουν δει τα παιδια -οχι τοσο επειδη μας ειχαν φερει δωρο, αλλα γιατι μας ειχαν νοιαστει. Εξαλλου, την βαπτιση την καναμε βορεια κι εκει, ισχυει το οτι εαν σου εχουν φερει δωρο οταν γεννηθηκε, δεν οφειλουν δευτερο στη βαπτιση (ασχετο με το οτι πολλοι ξαναεφεραν και μας 'τιμησαν' παλι). Επισης τους καλεσαμε ολους ανεξαιρετως στο τραπεζι (μπρουσαμε κιολας εκεινη τη φαση) και θεωρησαμε οτι ετσι τους 'τιμουμε' που μας θυμηθηκαν.

Φυσικα το τραπεζι δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα τουλαχιστον για αυτους που θα ερθουν ολοημερη για τη βαπτιση σας, κατι πρεπει (νομιζω) να τους προσφερετε.

Με το καλο σας ευχομαι!!

Εμείς καλέσαμε όλους τους θείους (αδέλφια των γονιών μας), όλα τα πρώτα ξαδέλφια μας με τις οικογένειές τους, κάποιοι καλεσμένοι των νονών και πολύ λίγους φίλους....σύνολο 200 άτομα:rolleyes:...έχουμε μεγάλα σόγια:shock:

Στο γάμο ήταν πιο απλωμένο το πράγμα αλλά στην βάπτιση το μαζέψαμε λιγάκι;)

Εμείς καλέσαμε όλους τους θείους (αδέλφια των γονιών μας), όλα τα πρώτα ξαδέλφια μας με τις οικογένειές τους, κάποιοι καλεσμένοι των νονών και πολύ λίγους φίλους....σύνολο 200 άτομα:rolleyes:...έχουμε μεγάλα σόγια:shock:

Στο γάμο ήταν πιο απλωμένο το πράγμα αλλά στην βάπτιση το μαζέψαμε λιγάκι;)

Κάπως έτσι κ εμείς θα κάνουμε...τους θείους,κάποιους φίλους και όλους όσους έφεραν δώρα και ευχές όταν γεννήθηκε το μωράκι

10Ddp3.png

OaR2p3.png

εγω θα καλεσω πάνω κάτω όσους και στον γάμο αλλά μετα δεν θα κάνω τίποτα.......όσους δεν θεωρω ότι πρεπει θα δωσω απλά μπονμπον .

jHgFp3.png

Καλημερα πλεον δεν παμε σε βαπτισεις που δε μας εχουν καλεσει στο τραπεζι οχι για το φαγητο αλλα η εκτιμηση ειναι το θεωρω προσβλητικο ο αλλος με εκτιμησε να ερθει στη βαπτιση και δεν αξιζει 15 ευρω οσο κανει η μεριδα να τον τιμησω και εγω?το σαββατο γινομαι νονα το συζητησα με τους γονεις οτι τα ατομα που θα ερθουν για εμενα δε μπορω να τους πω μετα εμεις παμε για φαγητο εσεις....αντε γεια

εμεις στα χωρια ετσι μας ειχαν μαθει και στα δυο μου παιδια οσους καλεσαμε στη βαπτιση τους ειχαμε τραπεζι ειναι μια καλη ευκαιρια να κανεις ενα τραπεζι σε καποιους φιλους

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, αν και βλέπω ότι μάλλον είμαι μειοψηφία...

Εγώ, λοιπόν, γενικά είμαι της άποψης ότι εκτός από τους πολύ στενούς συγγενείς, καλείς αυτούς που η παρουσία τους θα σου δώσει χαρά και που νιώθεις ότι θα χαρούν με τη χαρά της οικογένειάς σου.

Προσωπικά, θα αισθανόμουν άσχημα για τα άτομα που θα έρθουν από μακριά να μην κάνω τραπέζι, αλλά αν με καλούσε κάποιος και ήξερα ότι δεν θα κάνει κάτι (για λόγους ευνόητους πια), εγώ δεν θα το παρεξηγούσα (αλλά είμαι μάλλον μειοψηφία ξαναλέω).

Ούτε θα ήταν αυτό το κριτήριο για το αν θα πάω ή όχι. Δε θεωρώ ότι με προσβάλλει να μη με καλέσουν στο τραπέζι, δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν, όποιος το βλέπει έτσι ας μην έρθει ή ας μη φέρει δώρο (καλύτερα κιόλας, να κρατήσει τη γρουσουζιά για τον εαυτό του). Όποιος πραγματικά μας αγαπά, δε θα το σκεφτεί έτσι.

Στην τελική, όπως ξέρεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν δυσαρεστημένοι, ό,τι κι αν κάνεις.

k3NGp3.pnga>

η εκτιμηση ειναι το θεωρω προσβλητικο ο αλλος με εκτιμησε να ερθει στη βαπτιση και δεν αξιζει 15 ευρω οσο κανει η μεριδα να τον τιμησω και εγω?

θα διαφωνησω despoina. τι σχεση εχει το τραπεζι με το μυστηριο. η εκτιμηση απο κεινον που καλει αλλα ποσο παραπανω η εκτιμηση αποτον καλεσμενο φαινετε στη βαφτιση η στο γαμο ως μυστηριο που θα ερθει. οχι στο τραπεζι. εκεινο ειναι πιο προσωπικο δεν εχει να κανει με ολο τον κοσμο. εκει καλεσμενοι ειναι οι πιο δικοι μας ανθρωποι και οχι ολοι οι καλεσμενοι. αλλα ακομα και για τα λεφτα. ναι! εχουν αξια τα 15Ε. μη σου φαινετε παραξενο. δε σημαινει οτι δεν τα αξιζεις εσυ προσωπικα η εγω αλλα γενικα ο καθενας το σκεφτετε..

υγ.ειχα εναν ξαδερφο που δε πηγαινε στα μυστηρια. ερχοταν κατευθειαν στα τραπεζια! με εκτιμαει ετσι? δε νομιζωωω αντιθετος...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Διαφημίσεις

και για να απαντησω και στο αρχικο ερωτημα. εμεις αναλογα το πορτοφολι μας καλουμε κοσμο. γενικα ομως καναμε ανοιχτη βαφτιση..

1-2-3MPOMPIRES!!!

κ μεις φιλους κ συγγενεις α' βαθμου θα καλεσουμε.τραπεζι θα κανουμε μονο στον κουμπαρο κ τους γονεις τους κ τα αδερφια απο τα συμπεθερια.

οι καιροι δυστηχως δεν ειναι για τραπεζωμτα συν οτι δεν τρελενομαι να παω στο τραπεζι της βαφτισης.εχω παει σε πολλες βαφτισεις κ μετα εχω παει στο σπιτι μου κ δεν με εχει πειραξει καθολου.

κ σε μας εδω εχουν εθιμο να φερνουν δωρο οταν γεννηθει το μωρο κ οχι στην βαφτιση.

οσο για καποια κοπελα που ειπε οτι 15 ευρω θα τα λυπηθω κ δεν θα καλεσω στο τραπεζι αυτον που μετιμησε,τοσα εξοδα κανουμε στην βαφτιση δεν ειναι κ λιγα.υπολογιστε κοστος μπομπο κ γλυκου ανα ατομο!!!!!

Εγώ δε ξέρω από πού να κόψω;;;;

Άμα καλέσεις τον ένα, θα παρεξηγηθεί ο άλλος που έμεινε ακάλεστος. Δε μπορείς να μη καλέσεις τον άλλο, αλλά πρέπει γιατί πρέπει να βγάλεις κάποια υποχρέωση και πάει λέγοντας....

Θα καλέσω τους γονείς μας -εννοείται-

Τα αδέρφια του άντρα μου (εγώ δεν έχω)

Τους πολύ κοντινούς μας φίλους

Τα αφεντικά του άντρα μου (δε γίνεται διαφορετικά)

Κάποιους δικούς μου συναδέλφους (πάλι δε γίνεται διαφορετικά)

Πρωτοξέδερφα δικά μου και δικά του

Πρώτους θείους/θείες δικές μου και του άντρα μου

Όποιους καλέσουν οι κουμπάρες μας

Και κάποια -ελάχιστα- πρόσωπα που οι γονεις μας έχουν υποχρέωση.

Από δω κι από 'κει μαζεύτηκαν 80-100 άτομα!

iyuNp3.png4hNCp3.png

Εμείς καλέσαμε τους συνήθεις... ύποπτους, γονείς, αδέλφια, θείους κοντινούς (δηλαδή που έχουμε επαφή, όσους τους βλέπουμε μία φορά στα 5 χρόνια, εννοείτε πως δεν τους καλέσαμε), φίλους και όποιον ήθελαν οι κουμπάροι. 100 άτομα το σύνολο. Βέβαια, όποιον δεν κάλεσα στο τραπέζι, δεν τον κάλεσα ούτε και στην βάφτιση.

Αλλά δεν ενοχλούμε καθόλου αν δεν με καλέσει κάποιος στο τραπέζι, μου έχει συμβεί άλλωστε, εκτός αν τους καλέσει όλους εκτός από εμένα!!:-D

Α, και κάτι τελευταίο. Που κοπέλα μου βρήκες να κάνεις τραπέζι με 15 ευρώ? Εγώ πριν 3 χρόνια το έκανα και φιλική τιμή 25 πλήρωσα!!!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Διαφημίσεις

Και εμείς την περίοδο αυτή οργανώνουμε τη βάφτιση της μπέμπας μας. Σκέφτόμαστε να καλέσουμε το πρώτο σόι (θείους και ξαδέρφια), κάποιους πολύ καλούς μας φίλους και από εκεί και πέρα όλους όσους μας ευχήθηκαν ή έφεραν δώρο για τη μπέμπα μας. Συνολικά, μαζί με τους καλεσμένους και του νονού δεν ξεπερνάμε τα 150 άτομα.

Καλημερα πλεον δεν παμε σε βαπτισεις που δε μας εχουν καλεσει στο τραπεζι οχι για το φαγητο αλλα η εκτιμηση ειναι το θεωρω προσβλητικο ο αλλος με εκτιμησε να ερθει στη βαπτιση και δεν αξιζει 15 ευρω οσο κανει η μεριδα να τον τιμησω και εγω?

DESPOINA δυστυχώς δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να κάνουν τραπέζι σε όλους τους καλεσμένους, αν και το θέλουν ίσως. Είναι πολλά τα έξοδα και ο καθένας υπολογίζει με βάση την οικονομική του κατάσταση. Είναι κρίμα να θεωρούμε ότι αν δεν μας καλεί κάποιος στο τραπέζι, δεν μας εκτιμάει. Γνώμη μου είναι ότι το μυστήριο της βάφτισης είναι το πιο σημαντικό κομμάτι στην όλη ιστορία. Εκεί το μωρό μας παύει να είναι ο μπέμπης ή η μπέμπα και αποκτά δική του "ταυτότητα".

Oταν βαφτισαμε την κορη μας στην Τηνο, καλεσαμε γυρω στα 30-40 ατομα (δεν θυμαμαι ακριβως). Καλεσα οσους αντεχε η τσεπη μου για το τραπεζι μετα. Δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα με τιμησουν με την παρουσια τους στο νησι και δεν θα τους εβγαζα εστω ενα σαντουιτς (που λεει ο λογος).

Οταν βαφτισαμε τον γιο μας καλεσαμε πολυ περισσοτερους. Ειχαμε εξω απο την εκκλησια σφολιατοειδη, κρασια, αναψυκτικα και ολοι περασαμε τελεια.

Προσωπικα δεν με νοιαζει εαν δεν με καλεσουν στο τραπεζι (οταν η βαφτιση γινεται στην Αθηνα). Εαν ομως αναγκαστω να κανω 300 και 500 χλμ. εννοειται οτι θα μου κακοφανει.

Eμείς κάναμε τη βάπτιση 3 ώρες από την Αθήνα και όσοι ήρθαν στην εκκλησία, ήρθαν και στο τραπέζι. Καλέσαμε κοντινούς συγγενείς (όσους έχουμε επαφές) και καλούς φίλους, ήμασταν γύρω στα 80 άτομα. Αν δεν μπορούσαμε να τους κάνουμε τραπέζι, δε θα τους καλούσαμε καθόλου, δε θα μου άρεσε να κάνουν ολόκληρο ταξίδι και να φύγουν αμέσως. Αν την κάναμε όμως στην Αθήνα, ίσως να καλούσαμε κάποιους ακόμα μόνο στην εκκλησία (όσους μας έχουν καλέσει αντίστοιχα μόνο στην εκκλησία).

Όταν μας καλούν σε βάφτιση εδώ στην Αθήνα χωρίς τραπέζι, δεν παρεξηγούμαστε, είναι μεγάλο έξοδο να καλέσεις όλον τον κόσμο. Αν όμως μας καλούσαν κάπου μακριά χωρίς τραπέζι , μάλλον δε θα πηγαίναμε..

EkcAp3.png

Για μένα καλείς αυτούς που θέλεις να βρίσκονται εκεί! Δηλαδή πολλούς φίλους, λίγους συγγενείς! Σημαντικό ρόλο θα παίξει βέβαια και το οικονομικό!..

Ειναι δυσκολο, οντως....σε φωτισα ε??:P

Γενικα να σου πω - Καποιος μου ειχε πει, οτι τον γαμο τον κανουνε οι γονεις που παντρευουν τα παιδια τους και αρα καλουν συγγενεις, φιλους κλπ..

Τα βαφτισια τα κανει το ζευγαρι, οποτε αντιστοιχα καλει οποιους εκεινο θελει.

Με το καλο σας ευχομαι!!

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Αυτοί που θα έρθουν απο Αθήνα εννοείται οτι δεν μπορώ να τους καλέσω μόνο στο μυστήριο. Αλλά για 20-30 άτομα (από Αθήνα) θα τραπεζώσω 150? όταν δέν εργάζομαι αυτόν τον καιρό?

Αλλά δεν ξέρω κι αν "κολλάει" τραπέζι με γονείς, κουμπάρους, αδέλφια κ (φίλους κ ξαδέλφια απο την μία πλευρά).

Να τους πληρώσω το ξενοδοχείο?

95Jqp2.png

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Εγω εφτιαξα μια προχειρη λιστα με τους εξης: παππουδες-γιαγιαδες, αδερφια παππουδων-γιαγιαδων,πρωτα ξεδερφια δικα μας και πολυ κοντινους φιλους.Αυτοι βγαινουν γυρω στα 80 ατομα. Προσθεσα και κατι συγγενεις των πεθερικων μου και φιλους των δικων μου που ειναι πολυ αγαπημενα τους ατομα.Συνολο 100-110 ατομα.Δυστυχως ομως οπως και στο γαμο τα πεθερικα εξεφρασαν την επιθυμια να καλεσουν και την κουτση Μαρια γιατι 1ον θα συνεισφερουν οικονομικα ( εγω παντως δεν τους το ζητησα) και 2ον πρεπει να αποδειξουν οτι ειναι δημοφιλεις.Οποτε παρατησα την λιστα και φτιαχνω χαρακωματα και αποθεματα μολοτωφ γιατι θα καει το πελεκουδι και δυστυχως δεν θα καει την ημερα της βαπτισης.:mad::x:x

Επισης στο τραπεζι θα τους καλεσω ολους και γι΄αυτο στην βαπτιση δεν καλω ατομα που με ειχαν καλεσει μονο στο μυστηριο.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Υπολογίζοντας χτες μου βγήκανε τελικά 122 άτομα!!!!!! Φρίκη έπαθα και δε γίνεται να κόψω από κάπου.... Από την άλλη δε μπορώ να καλέσω μόνο στην εκκλησία, δε μού πάει όμορφα. Να κόψω πάλι, είναι αδύνατον..... Άρα καλούμε 122 άτομα.:evil: Άμα υπολογίσετε από τα 32 ευρώ το άτομο, τρέχα γυρευόπουός!

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να είνα ένα τόσο φανταχτερό γεγονός η βάπτιση. Δεν είναι γάμος!!! Μακάρι να μπορούσα να ξεμπερδέψω με μία απλή ονοματοδοσία, αλλά.....ΑΛΛΑ! Μακάρι πάλι να μπρούσα να καλέσω πολύ λίγους, αλλά...... ΑΛΛΑ!!!!

Τέλος πάντων, αντε να γίνει να ξεμπερδεύουμε.

iyuNp3.png4hNCp3.png

Θαυματάκι, θα διαφωνήσω.

Αν θέλεις, κάνεις το μυστήριο και ΔΕΝ κάνεις τραπέζι. Παίρνεις ΜΟΝΟΝ γονείς και αδέρφια και τους πας για φαγητό σε οποιοδήποτε εστιατόριο θέλεις, ή στο σπίτι σου. Σαν να έχεις γιορτή ένα πράγμα. Ετσι δεν παρεξηγείτε κανείς και δεν χαλάς του κοσμου τα λεφτα, αν δεν έχεις, ή δεν θέλεις. Εμένα έτσι έκανε ο αδερφός μου ΚΑΙ στα τρία του παιδιά, τραπέζι μόνον σε γονείς και αδέρφια στο σπίτι του τα 2, έξω στο ένα, και δεν είχε ποτέ κανένα προβλημα.:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Eμείς καλέσαμε παπούδες, γιαγιάδες, αδέλφια και όσους φίλους και συγγενείς είχαν παιδάκια, γιατί μετά πήγαμε όλοι σπίτι και κάναμε παιδικό πάρτυ!!!:)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα