Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε αντιμιλησει στα πεθερικα σας?


basic

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τη Νικόλ28. Είναι σαν παιχνίδι εξουσίας μεταξύ πεθερών και νύφης. Ακόμα και αν δεν το βλέπεις έτσι σε κάνουν να το δεις με το ζόρι. Πάντως να προσπαθεί η νύφη να γίνει αποδεκτή από τα πεθερικά της όταν αυτό δεν έχει γίνει εξαρχής και αυθόρμητα είναι μάταιο. Για αυτό προτιμώ να είμαι ειλικρινής και τσακωμένη με τους πεθερούς μου παρά να υποκρίνομαι ότι τους συμπαθώ. Έχω σκεφτεί πολλά και έχω προσπαθήσει να τους δικαιολογήσω για την κακή τους στάση απέναντί μου. Όμως αποφάσισα να μην ζήσω την ζωή μου στην σκιά τους και ως αντικείμενο της κριτικής τους. Οι κλωτσιές τελείωσαν. Κόστος υπάρχει και για αυτούς και για εμένα, αλλά αυτοί το επέλεξαν. Αυτό που δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί είναι η δική μου σχέση με τον σύζυγο. :?

αν δεν κανω λαθος παντρευτηκες τον συζυγο οχι ολο του το σοι.....αυτος τι σχεση εχει με τους δικους σου γονεις?γιατι αν και αυτος δεν ειναι τυπος να θελει πολλα πολλα,δεν εχει το δικαιωμα να το επιβαλλει σε σενα!!!

εγω μονο οταν με φτασανε σε οριακο σημειο που χρειαστηκα ψυχολογο το καταλαβε ο αντρας μου και εκτοτε με στηριζει πολυ!δεν υπαρχει λογος να δεσουμε με το στανιο.....δεν εγινε εδω και 13 χρονια αυθορμητα οπως λες,τωρα θα γινει????(σκεψου οτι τους ετοιμαζουμε το 1ο τους εγγονι και αυτοι δεν λενε να το χωνεψουν....ειδικα η πεθερα,ακομα πιστευει πως θα κανω καμια αποβολη ,ετσι να χαρει λιγακι...και ερχεται και τα λεει καταμουτρα...ελεος)

πλεον δεν με ενδιαφερει καθολου και σταματησα να προσπαθω να τους κανω να με αποδεχτουν....απλα και ωραια,και βρηκα την υγεια μου!

στεναχωριεται βεβαια ο δικος μου αλλα απο τη στιγμη που εκεινος βλεπει τους δικους μου γονεις καθε 4-5 μηνες,δεν υπαρχει λογος εγω να κανω την υπερβαση....

βασικα καποια στιγμη του ειπα(αναγκαστηκε βεβαια να ερθει κι αυτος στη ψυχολογο για να καταλαβει....)οτι δεν παιζει απο δω και περα να προσπαθω να κανω τους παντες ευτυχισμενους για να ειμαι εγω χαλια,ειδικα με τη συμπεριφορα που εχουν!!!αυτα περασανε ανεπιστρεπτη!!!παντως θα δεις πως καποια στιγμη θα ξενερωσει και ο αντρας σου με ολα αυτα!γιατι αν προσβαλουν εσενα μια-αυτον τον προσβαλουν 100 για την επιλογη του...ο δικος μου παντως εχει αρχισει και ξενερωνει....

συμβουλη μου μην ασχολεισαι μαζι τους,μην του γκρινιαζεις και φροντισε να ειναι και ο αντρας σου παρων σε τυχων συναντησεις για να βαζει ορια...ασε τον να βγαλει το φιδι απτη τρυπα.

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με αποιλεισαν μεχρι με κοινωνικη λειτουργο με σκοπο να μου παρει την μικρη

 

 

Τι λες βρε κοπέλα μου όχι κι έτσι! Θα τους έπαιρνε και θα τους σήκωνε αν ήμουν στη θέση σου! Χαρά στην υπομονή σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγώ έχω τους δικούς μου που δεν ανακατεύονται σε τίποτα και σπάνια έρχονται να μας δουν και ο άντρας μου τους λέει αδιάφορους ενώ εκείνοι το κάνουν για να μην ανακατεύονται γιατί έχουν περάσει πολλά και από την άλλη έχουμε πεθερά και κουνιάδες που έχουν γνώμη και απόψη σε όλα και θέλουν να λένε τη γνώμη τους στο μεγάλωμα του παιδιού ειδικά και αυτό εκλαμβάνεται από τον άντρα μου ως ενδιαφέρον και προσφορά και από μένα ως ανακάτεμα αφού όταν συμβουλεύεις λες τη γνώμη σου μια φορά όχι 20 και ούτε όταν έρχεσαι στο σπίτι επιβάλεις αυτό που πιστεύεις εσύ σωστό.... εγώ δυστυχώς δεν έχω σύμμαχο τον άντρα μου...

Έκλαιγε το μωρο επειδη πείναγε και η πεθερα που μου έκανε αρμένικη επίσκεψη 10 ημερών έτρεχε μεσα στη κρεβατοκαμάρα μας την ώρα που κοιμόμασταν για να πάρει το μωρό να μη κλαίει.... και ο άντρας μου τσιμουδιά!!!! ούτε που τον ενοιαζε.... έχω πικραθεί πάρα πολύ αυτές τις μέρες και προσπαθώ να ξεχάσω και να τα ρίξω πίσω αλλά δε μπορώ... δε της έχω αντιμιλήσει ποτέ, με ευγενικό τρόπο προσπαθώ να περάσω τη γραμμή μου, τα λέω όμως στον άντρα μου ο οποίος δε καταλαβαίνει και γίνεται μπίλιες και μένα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...