Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιατρος στα Βριλησσια


zefi

Recommended Posts

Ο Θωμάς, από ότι έχω καταλάβει είναι παιδίατρος-νεογνολόγος (εξειδίκευση παιδιάτρου). Νεογνολόγο δεν χρειαζόμαστε οι οικογένειες, είναι ειδικότητα που έχουν τα μαιευτήρια. Απλά προσθέτει στην εμπειρία του.

 

Η συμβουλή μου: πήγαινε σε κάποιους παιδιάτρους να συζητήσεις μαζί τους και μετά αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κυριως οτι δεν απανταει στα τηλεφωνα και γενικως οτι δεν ειναι διαθεσιμη. Αλλα τωρα τι να σου πω κι εγω?

 

Με τρομαζει η ιδεα να εχει κατι το μωρο μου και να μη βρισκω το γιατρο μου αλλα δεν ξερω κιολας, ανθρωποι ειναι κι αυτοι δεν μπορουν να ειναι συνεχεια πανω απο ενα τηλεφωνο και να περιμενουν ποτε θα αρρωστησει το δικο μου το παιδι.

 

 

Εγω παντως 3 χρονια τωρα δεν υπαρχει στιγμη που να μην τη βρω!!! Εχουν υπαρξει στιγμές που δεν εχει απαντησει, αλλα σε 10 λεπτα το πολυ με εχει παρει πισω.

 

Να σου πω επισης ,οτι ο γιος μου ειχε αλεργια στο αγγελαδινο γαλα και ηταν η μονη που μου εδωσε τις σωστες συμβουλες. Ακομα και απο ειδικους παιδογαστρεντερολογους που ειχαμε γυρισει.

 

Το θέμα γιατρου ενα υποκειμενικο παντως. Οπως δεν θα αλλαζα με τιποτα το γυναικολογο μου ετσι δεν θα αλλαζα με τιποτα και τη παιδιατρο. Ειναι δυο ανθρωποι που με στηριξαν σε πολυ δυσκολες στιγμες της ζωής μου.

 

Την κα καββαδια την ανακαλυψα απο το forum , δεν ειχα συσταση απο κανεναν. Απο το πρωτο κιολας ραντεβου αινθουσιαστηκα. Καλή αποφαση!

Link to comment
Share on other sites

τωρα μπερδευτηκα παλι! Πως γινεται παιδιατρος να σαμποταρει το θηλασμο? Ολοι δε λενε οτι ειναι πολυ σημαντικος για την αναπτυξη του παιδιου? Θε ηθελα να θηλασω... αλλα και για αυτο εχω ακουσει ενα σωρο διαφορετικα παραγματα.

απο το οτι εναι δυσκολο και δεν μπορουνε ολες μεχρι οτι ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο. Και πως γινεται να θηλαζεις και να διαφωνει ο παιδιατρος? Δεν καταλαβαινω. Εγω παντως θα το προσπαθήσω. και απο την αλλη αυτο που περιγραφεις δεν νομιζω να αρεσει σε καμα μανουλα, αλλα να που λες οτι υπαρχουν και καποιες που τη θεωρουν πολυ καλη. Τι να πω? Για τον αλλον καμια πληροφορια? Θωμας Αθανασιου ή Αθανασιος Θωμας...ο παιδιατρος φαντασμα!! Δεν τον ξερει κανεις!

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι αν και θεωρητικά υποστηρίζουν οτι ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο, στην πραγματικότητα δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικοί, είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω συμφερόντων.Ο θηλασμός είναι όντως ό,τι πιο φυσικό για μια μητέρα και ένα παιδί αλλά υπάρχουν πάρα πολλές λανθασμένες συμβουλες οι οποίες όταν δοθούν σε μια νέα μητέρα μπορούν να τον δυσκολέψουν παρα πολύ. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στα σχετικά τοπικς και ιδιαίτερα στο "οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή" και θα καταλάβεις τι εννοώ. Όπως και να έχει βέβαια με τη Γριβάκη δεν ήταν μόνο αυτό το πρόβλημά μου γιατί εκτός από το θέμα του θηλασμού γενικά δε μου άρεσε καθόλου ο τρόπος της, ο τρόπος που έκλεινε τα ραντεβού της, πολλά πράγματα. Συμφωνώ κι εγώ πάντως ότι το θέμα παιδιάτρου είναι πολύ υποκειμενικό, είναι και λίγο θέμα χημείας να ταιριάξεις με τον άλλον. θα σε συμβούλευα όσο είσαι έγκυος να επισκεφθείς κανέναν-δύο για να κάνεις μια σύντομη συζήτηση και να δεις αν σου ταιριάζει. Εγώ έτσι είχα κάνει. Και στην πορεία αν κάτι δε σου αρέσει αλλάζεις, δε χάθηκε ο κόσμος. Αφού έχεις υπ όψιν σου αυτούς τους 2, κλείσε ένα ραντεβού πριν γεννήσεις για μια γνωριμία.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

κοριτσια καλημερα!

και εγω ψαχνω παιδιατρο. εχω επισκεφτει τον κ. Χριστοπουλο στο Χαλανδρι και μου αρεσαν οι αποψεις του για θηλασμο κλπ. Θα ηθελα να ακουσω και μια γνωμη για την κ Κουτσοδημου θεοδωρα η την κ Καββαδια Κουπαρη Στελλα (ειναι πολυ πιο κοντα μου γιατι μενω βριλησσια)

Αν ξερει καποια κοπελα και μπορει να με βοηθησει, περιμενω εναγωνιως γιατι γενναω σε καμια δεκαρια μερες!

Ευχαριστω!

I

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

και εγω ψαχνω παιδιατρο. εχω επισκεφτει τον κ. Χριστοπουλο στο Χαλανδρι και μου αρεσαν οι αποψεις του για θηλασμο κλπ. Θα ηθελα να ακουσω και μια γνωμη για την κ Κουτσοδημου θεοδωρα η την κ Καββαδια Κουπαρη Στελλα (ειναι πολυ πιο κοντα μου γιατι μενω βριλησσια)

Αν ξερει καποια κοπελα και μπορει να με βοηθησει, περιμενω εναγωνιως γιατι γενναω σε καμια δεκαρια μερες!

Ευχαριστω!

 

Α την κυρία Καββαδία την έχει μια συνάδελφός μου και μου έχει πει τα καλύτερα λόγια, τη γνώρισα κι εγώ μια μέρα που ήρθε στη δουλειά μας και μου φάνηκε πολύ συμπαθής ως πρόσωπο. Δεν ξέρω να σου πω περισσότερα, αν θέλεις όμως κάτι συγκεκριμένο να τη ρωτήσω πες μου, εγώ δε ρώτησα πολλά γιατί είμαι ευχαριστημένη απ τον δικό μας. Με το καλό!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Αν μπορεις να ρωτησεις τις αποψεις της για το θηλασμο, αν την βρισκεις ευκολα στο τηλεφωνο σε μια ωρα αναγκης και αν ειναι απο αυτους που δινουν φαρμακα με το παραμικρο. Μηπως εχετε συζητησει με τη φιλη σου και για τιμες σε ιατρειο και σπιτι?

Ευχαριστω!!!

I

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Αν μπορεις να ρωτησεις τις αποψεις της για το θηλασμο, αν την βρισκεις ευκολα στο τηλεφωνο σε μια ωρα αναγκης και αν ειναι απο αυτους που δινουν φαρμακα με το παραμικρο. Μηπως εχετε συζητησει με τη φιλη σου και για τιμες σε ιατρειο και σπιτι?

Ευχαριστω!!!

Ελπίζω να μη γέννησες ακόμα, σου έστειλα pm!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εγω παντως 3 χρονια τωρα δεν υπαρχει στιγμη που να μην τη βρω!!! Εχουν υπαρξει στιγμές που δεν εχει απαντησει, αλλα σε 10 λεπτα το πολυ με εχει παρει πισω.

 

Να σου πω επισης ,οτι ο γιος μου ειχε αλεργια στο αγγελαδινο γαλα και ηταν η μονη που μου εδωσε τις σωστες συμβουλες. Ακομα και απο ειδικους παιδογαστρεντερολογους που ειχαμε γυρισει.

 

Το θέμα γιατρου ενα υποκειμενικο παντως. Οπως δεν θα αλλαζα με τιποτα το γυναικολογο μου ετσι δεν θα αλλαζα με τιποτα και τη παιδιατρο. Ειναι δυο ανθρωποι που με στηριξαν σε πολυ δυσκολες στιγμες της ζωής μου.

 

Την κα καββαδια την ανακαλυψα απο το forum , δεν ειχα συσταση απο κανεναν. Απο το πρωτο κιολας ραντεβου αινθουσιαστηκα. Καλή αποφαση!

pikoulini καλησπερα, είμαι μελλοντική μανούλα και γεννάω σε 1 εβδομάδα περίπου. θα ήθελα να μάθω για την Καββαδία εάν στηρίζει τον θηλάσμο γιατί με ενδιαφέρει πολύ να έχω υποστήριξη και από την παιδίατρο μου καθώς και εάν είναι ακριβή. σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Εχει κάποιος τα στοιχεία της Κα Καβαδία?

Μένω και εγώ στα Βριλησσια και ψάχνω ενα παιδίατρο ικανό, φιλικό, να ενδιαφέρεται για το μωρό (ψάχνω νέο παιδιατρο διότι ο παλιος δεν σκέφτηκε να μας κάνει ενα τηλέφωνο ενω βρισκόμασταν στο νοσοκομείο για 3 μερες! Πιθανότατα επειδή δεν πήγαμε στο ιδιωτικο νοσοκομείο που δούλευε ο ιδιος? :mad:) αλλα και να έχει ανοιχτές απόψεις αφού ταξιδεύουμε αρκετά και εκτος Ελλάδας.

 

Οποιος έχει μια αλλη προταση παρακαλώ ας μου πει και μπορείτε να μου στείλετε και στοιχεία σε πμ

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εγώ στα Βριλήσσια ξεκίνησα με την Γκιουμέ και γύρω στον 5ο μήνα άλλαξα και πήγα στη Βαλαβάνη την οποία έχουμε και μέχρι σήμερα που ο γιός μου είναι 20 μηνών. Η Γκιουμέ ήταν μια χαρά απλώς για τα δικά μου γούστα ήταν καταρχάς λίγο απόμακρη και αρκετές φορές στο τηλέφωνο μου έδωσε την αίσθηση ότι την ξυπνάω (στις 10 - 11 το πρωί). Επίσης δεν ένιωθα ότι όταν την έπαιρνα τηλέφωνο για κάποιο θέμα γνώριζε για ποιό παιδί της μιλάω. Μπορεί να ήταν απλώς το ύφος της ή να μην "κολλάγαμε". Από άλλους εδώ στην περιοχή έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια.

 

Την Βαλαβάνη τη βρήκα μέσω της μαίας που μου έκανε prenatal yoga. Είναι εν ενεργεία παιδίατρος στο Μητέρα και σε είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια ευτυχώς δεν μας έχει τύχει μέχρι σήμερα κάτι πολύ σοβαρό και δεν μπορώ να έχω άποψη για την κρίση και τις γνώσεις της σε τέτοιες περιπώσεις. Την βρίσκω όμως πάντα στο τηλέφωνο (Σαββατοκύριακα, βράδια, Δεκαπενταύγουστο) και ξέρει ακριβώς για ποιό παιδί μιλάμε. Έχει αρκετό κόσμο πάντα στο ιατρείο αλλά όχι κάτι τραγικό. Δύο μόνο φορές χρειάστηκε να περιμένουμε 1 ώρα για να μας δει. Συνήθως περιμένουμε κανένα μισάωρο που το βρίσκω λογικό. Δίνει φάρμακα αλλά με μέτρο και γενικώς είναι φιλική και χαλαρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις αλλαξαμε τρεις παιδιατρους μεχρι να κατασταλαξουμε..Ο δικος μας ερχεται στο σπιτι, ο μπεμπης ειναι ενθουσιασμενος μαζι του, και εμεις πολυ ευχαριστημενοι. Πιστευω βριλησσια ερχεται γιατι μενει εκει κοντα. Αν ενδιαφερεσαι σου στελνω στοιχεια και επικοινωνεις μαζι του κατευθειαν για λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ποιος ειναι ο παιδιατρος σας παιδια;;;; Παρακαλω για γνωμες για παιδιατρους Βριλήσσια

εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κυριο Σταμπουλιδη!!!!! εχει καποιος προσωπικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους γιατρούς που προαναφέρονται δεν τους γνωρίζω. Μπορώ να μιλήσω για τη δική μας παιδίατρο, έχοντας στο μυαλό μου 2 μόνο κριτήρια.

Να είναι στον ΕΟΠΠΥ, διότι δεν γίνεται να πληρώνεις κάθε μήνα επισκέψεις σε γιατρούς ενώ είμαι ασφαλισμένη.

Να είναι τουλάχιστον φιλικός προς το θηλασμό, ώστε να μην πληρώνεις και παιδίατρο και σύμβουλο, διότι ήθελα οπωσδήποτε να θηλάσω.

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα το site της κας Αρετής Θεοχαρούδη, που πληρούσε τους 2 όρους που είχα στο μυαλό μου και την πρωτογνώρισα όταν ήρθε στο σπίτι να δει τη μικρή μας.

 

Ευχάριστος άνθρωπος είναι, τη δουλειά της την κάνει σωστά, τις ελάχιστες φορές που τη χρειάστηκα τη βρήκα στο τηλέφωνο και το πιο σημαντικό για μένα, όταν άρχισε η μπέμπα να βάζει οριακά χαμηλό βάρος κρίνοντας από τη γενικότερη της εικόνα με καθοδήγησε σωστά και αποφύγαμε το συμπλήρωμα (θηλάζω ακόμα).

 

Κάτι αρνητικό δεν έχω να πω, ακόμα και για την κίνηση που έχει καμμιά φορά το ιατρείο της, δεν φταίει η ίδια.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κυριο Σταμπουλιδη!!!!! εχει καποιος προσωπικη εμπειρια

 

 

Εγώ τον έχω και είμαι κατευχαριστημένη. Πολύ καλός γιατρός πολύ καλός άνθρωπος, τον βρίσκω ανά πάσα στιγμή, ερχεται στο σπίτι και το θεωρω πολύ καλύτερο από το να τρεχω το παιδι σε ιατρειο και να κινδυνευει να κολλήσει κάτι από κανένα άλλο άρρωστο. Εγώ τον συστήνω ανεπιφύλακτα

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα γίνω κι εγώ μαμά διδύμων περίπου σε ένα μήνα και ήθελα να ρωτήσω εάν μπορείτε να μου πείτε γνώμες για την κα Θεοχαρούδη στα Βριλήσσια

 

Με βολεύει πολύ γιατί είναι κοντά στη γειτονιά μου και με τα δίδυμα δε θα μου είναι εύκολο να μετακινηθώ. Όμως, πέρα από τα πολλά καλά πχ ΕΟΠΥΥ και σύμβουλος θηλασμού, θα ήθελα να ξέρω πόσο καλή γιατρός είναι για τα δύσκολα και πόσο εύκολα μπορεί να μας σταθεί με τις γνώσεις ή τις γνωριμίες της.

 

Όποιος έχει εμπειρία, παρακαλώ ας μας ενημερώσει και εμάς που έχουμε πελαγώσει με το θέμα :confused:.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

kyra_daskala μόλις είδα το μήνυμά σου και ήθελα να σε ρωτήσω εάν είσαι ικανοποιημένη από τη γιατρό που επέλεξες.

 

Όποτε μπορέσεις, στείλε μου π.μ. Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σου.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...