Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κείμενα/Ποιήματα Βάπτισης-Γάμου !!!


elias-christina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σαςςς!!!και εγω θα ηθελα βοηθεια για ποιηματακι !!!διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα με το ονομα της μικρης μας!!!! θα την βγαλουμε αναστασια ειναι το ονομα και των 2 γιαγιαδων,η βαφτιση θα γινει 29 μαιου και εχουμε νονο!! αν χρειαζεστε καποια αλλη πληροφορια πειτε μουυυ!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαςςς!!!και εγω θα ηθελα βοηθεια για ποιηματακι !!!διαβασα μερικες σελιδες αλλα δεν βρηκα με το ονομα της μικρης μας!!!! θα την βγαλουμε αναστασια ειναι το ονομα και των 2 γιαγιαδων,η βαφτιση θα γινει 29 μαιου και εχουμε νονο!! αν χρειαζεστε καποια αλλη πληροφορια πειτε μουυυ!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 

Μια μικρη ειμαι κουκλιτσα

που πολυ με αγαπουν

κι ολα τα αγορια θελουν

να μπορεσουν να με δουν

που θα κανω τη βουτια μου

για να παρω τ ονομα μου

 

Θα με πουν ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

τι ωραιο και γλυκο

που ειν' στ αληθεια τ'ονομα μου

μου το εδωσε η γιαγια μου

και η μια μα και η αλλη

πηρανε χαρα μεγαλη!

 

Ολοι ελατε να με δειτε

στη χαρα μου να χαρειτε

κι οταν βγω απ το νερακι

κι εχω πια ονοματακι

θα διαλεξω αγορακι

να του δωσω ενα φιλακι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Είμαι καινούρια στο forum αν και σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό. Θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας! Βαφτίζουμε την κορούλα μας που είναι 8,5 μηνών, στις 8 Μαΐου και ψάχνω ποιηματάκι για το προσκλητήριο. Η μικρή μου είναι γαλανομάτα, πολύ χαμογελαστή και γλυκιά. Θα έχει και νονό και νονά(ζευγάρι) . Το όνομα της θα είναι Μαριάννα, αν και θα προτιμούσα να μην αναφέρεται στο προσκλητήριο. Βέβαια, έχω βρει ένα που μου αρέσει αλλά χρειάζεται κάποιες αλλαγές ως προς τους νονούς και αν γίνεται να αφαιρέσουμε το όνομα. Είναι το παρακάτω:

Η μαμά μου, μου’ πε χθες

πως μεγάλωσα λιγάκι,

και πως έφτασε ο καιρός

να μην είμαι πια μωράκι.

 

Κι ο μπαμπάς μου, μου’ πε χθες

να διαλέξω ονοματάκι,

και αποφάσισα πως θέλω

να με λέτε Μαριαννάκι.

 

Κι αφού βρήκα και νονά

απ' το χέρι να με πάρει,

τα καλά μου θα φορέσω

για την ώρα την μεγάλη.

 

Σας καλώ λοιπόν να ‘ρθείτε

την χαρά να μοιραστείτε,

κι άμα κλάψω και λιγάκι

είναι που 'μαι κοριτσάκι.

Η έμπνευση μου δυστυχώς δε με βοηθά ούτε στις αλλαγές αλλά ούτε και σε κάτι καινούριο, οπότε και επικαλούμαι τις δικές σας εμπνεύσεις που αποδεδειγμένα είναι τελείες… Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα…

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Είμαι καινούρια στο forum αν και σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό. Θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας! Βαφτίζουμε την κορούλα μας που είναι 8,5 μηνών, στις 8 Μαΐου και ψάχνω ποιηματάκι για το προσκλητήριο. Η μικρή μου είναι γαλανομάτα, πολύ χαμογελαστή και γλυκιά. Θα έχει και νονό και νονά(ζευγάρι) . Το όνομα της θα είναι Μαριάννα, αν και θα προτιμούσα να μην αναφέρεται στο προσκλητήριο. Βέβαια, έχω βρει ένα που μου αρέσει αλλά χρειάζεται κάποιες αλλαγές ως προς τους νονούς και αν γίνεται να αφαιρέσουμε το όνομα. Είναι το παρακάτω:

Η μαμά μου, μου’ πε χθες

πως μεγάλωσα λιγάκι,

και πως έφτασε ο καιρός

να μην είμαι πια μωράκι.

 

Κι ο μπαμπάς μου, μου’ πε χθες

να διαλέξω ονοματάκι,

αποφασισα κι εγω

ομως δεν το μαρτυρω

 

βρηκα και καλη νονα

απ το χερι να με παρει

και μαζι με το νονο

λεει λαδι θα μου βαλει!!!

 

 

Σας καλώ λοιπόν να ‘ρθείτε

την χαρά να μοιραστείτε,

κι άμα κλάψω και λιγάκι

είναι που 'μαι κοριτσάκι.

Η έμπνευση μου δυστυχώς δε με βοηθά ούτε στις αλλαγές αλλά ούτε και σε κάτι καινούριο, οπότε και επικαλούμαι τις δικές σας εμπνεύσεις που αποδεδειγμένα είναι τελείες… Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα…

 

αν θες αυτο εκανα καποιες αλλαγες αν θες αλλο καινουριο πες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera tha ithela kai ego ti voitthia sas ton iloulio vaptizo ta paidia moy ena agoraki ena koritsaki to thema tis vaptisis tha einai gorgona kai nautis to idio psaxno kai gia ta stoixakia tis prosklisis

 

 

Ειμαι μια γλυκεια γοργονα

με πολυχρωμη ουρα

θα ερθω για να κολυμπησω

στα πανεμορφα νερα

 

Και μαζι μου ενα αδερφακι

ενα υπεροχο ναυτακι

θα προσεχει στην ξηρα

να σας βαλει στη σειρα

 

Θα ναι βαφτιση ωραια

δυο παιδια , καλη παρεα

να ερθετε λοιπον κι εσεις

ειναι ζητημα τιμης!

 

Ολους θα σας περιμενω

με σκοπο συγκεκριμενο

θα αποκτησω ονοματακι

και εγω και το ναυτακι!

 

Να ειστε εκει για να μας δειτε

κι ολοι να μας ευχηθειτε

να ειμαστε δυο αδερφακια

και γερα μα και κουκλακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Baftizo tin mikri mou ton maio (sti giorti tis miteras) se ekklisaki tou prof. ilia kai exoume thema louloudia. Thelo ena omorfo stixaki pou mesa oposdipote na exei ti leksi anthi (oxi louloudia). Gia voithiste mas ligaki!!!!

 

Ανθή το ονομα???

η άνθη αντι για λουλουδια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anthi anti gia louloudia!!!

 

H ανοιξη σαν εφτασε

την πλαση ολη στολιζει

με ανθη και με μυρωδιες

αιθεριες την γεμίζει

σκεφτηκα ανοιξη κι εγω

να κανω τη βουτια μου

και μες της φυσης τη χαρα

να παρω τ ονομα μου

Σας περιμενω ολους σας

να ερθετε να με δειτε

θα ειναι υπερθεαμα

να το εκμεταλλευτειτε!!!

Και σαν θα βγω απ το νερο

φιλακια θα μοιρασω

κι απ την καρδια μου ενα γλυκο

ολους θα σας κερασω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ! Δεν θελω να σε βαλω σε μεγαλυτερο κοπο για κατι αλλο, νομιζω οτι ειναι πολυ ωραιο! Ευχαριστω και παλι μεσα απο την καρδια μου!

Link to comment
Share on other sites

των μαιο εχουμε την βαπτιση του ανιψιου μου κ θελω ενα μικρο ευχαριστηριο στοιχακι θεμα τις βαπτισης ειναι ο μικρος πριγκιπας....

 

Στ' αληθεια σας ευχαριστω

που ησασταν μαζι μου εδω

πριγκηπικα σας χαιρετω

και ελπιζω να σας ξαναδω!

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά...! Τα στιχάκια είναι απίστευτα...! Είμαι πολύ τυχερή που σας εντόπισα!!!! Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας!Ψάχνω απεγνωσμένα για στιχάκι προσκλητηρίου, πρωτότυπο,όχι πολύ πολύ σοβαρό, με ομοιοκαταληξία! Θα σας δώσω όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία για να σας βοηθήσω. Η βάφτιση είναι στις 30 Απριλίου,στις 12:30, σε ένα χωριό στις Σέρρες.Η μικρούλα θα είναι 5 μηνών και η άλλη μου κόρη 19 μηνών (που τη λένε Σοφία).Το όνομα της μικρής θα είναι Χρυσάνθη και θα έχει νονό. (Το Δημήτρη).Γενικότερα επειδή το όνομα το επιβάλλει και η Πρωτομαγιά επίσης θα έχουμε πολύχρωμες μπομπονιέρες και χρυσά λουλούδια (άνθη) στα βαπτιστικά του νονού.Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά τελικά σας έδωσα όλα τα στοιχεία!!!Αν χρειαστεί κάτι άλλο ... σας παρακαλώ πείτε μου! ( Αν ταιριάξετε και ευχαριστήριο στιχάκι θα είστε super ουάου.....)

Προκαταβολικά σας είμαι ευγνώμον....

Θα περιμένω με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η βάφτιση είναι στις 30 Απριλίου,στις 12:30, σε ένα χωριό στις Σέρρες.Η μικρούλα θα είναι 5 μηνών και η άλλη μου κόρη 19 μηνών (που τη λένε Σοφία).Το όνομα της μικρής θα είναι Χρυσάνθη και θα έχει νονό. (Το Δημήτρη ( Αν ταιριάξετε και ευχαριστήριο στιχάκι

 

 

Ο νονός μου ο Δημήτρης

ήρθε να με επισκεφτεί

και του ειπα οτι συντομως

ονομα πρεπει να βρει

 

Γιατι θα ρθει καλοκαιρι

και θα βγω στην αμμουδια

καπως πρεπει να γνωρισω

ολα τα καλα παιδια!

 

Να εχω ονομα ωραιο

σπανιο μα και μοιραιο

κι αποφασισε "Χρυσανθη"

και ζωη γεματη ανθη!!!

 

Η αδερφη μου η Σοφια

θα ειναι εκει στην εκκλησια

τα γλυκακια να κερασει

και να σας χαμογελασει!!!

 

Ολοι ελατε να με δειτε

και να ευχαριστηθειτε

η βουτια μου θα ειναι ωραια

κι η βαφτιση σπουδαία!!!

 

ημ ωρα κλπ

 

 

Στ αληθεια σας ευχαριστω

που ηρθατε ως εδω

και μια ζωη σας ευχομαι

γεματη παντα ανθη

χαρα και ευτυχια

και τυχη και υγεια!!!

 

ΧΡΥΣΑΝΘΗ

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia, emeis tha vaptisoume ton mikro mas taz ton iounio kai psaxno gia keimeno prosklitiriou.I prosklisi mas tha einai se mpoukalaki me ammo kai papiro.

 

Ειμαι ενας γνήσιος πειρατής

που πάντα ταξιδεύω

σε θάλσσες και αμμουδιές

τις πόλεις να κουρσεύω!

 

Ηρθε η ωρα και εγω

ονομα να αποκτησω

δεν το κραταω ομως κρυφο

θα σας το μαρτυρησω!!!

 

Ειμαι αγορι ζωηρο

ΤΑΖ ολοι με φωναζουν

μα στο νερο σαν βουτηχτω

θα γινω υποδειγμα εγω!

 

Και να λοιπον η προσκληση

σε μαγικο μπουκαλι

ολους σας περιμενουμε

για μια χαρα μεγαλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ταλέντο σου είναι απίστευτο! Συγνώμη που καθυστέρησα αλλά με τα παιδιά μου είναι λίγο δύσκολος ο Η/Υ...!!!! Καταλαβαίνετε! Σ΄Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ποιηματάκι ήταν πραγματικά υπέροχο!!! Αλλά θα μπορούσα να σου ζητήσω να μου γράψεις κάτι πιο μικρό?[και λίγο πιο αστείο?] Έχω βρεί ένα προσκλητήριο μικρό και μάλλον δε θα το χωράει! (Τετράγωνο μικρό με λουλουδάκια πολύχρωμα απ' έξω και μέσα στη μία πλευρά φωτογραφία και στην άλλη το κειμενάκι.) Αν πάλι δε γίνεται θα βρώ άλλο προσκλητήριο! Δεν με πειράζει! Μου άρεσε και αυτό (το ποιήμα)πολύ!:-D

 

Και μια ερώτηση. Το τραπέζι μετά θα γίνει σε ένα μαγαζί που δεν έχει όνομα. Θα γράψουμε το όνομα του μαγαζάτορα. (Α. Καραμανλής) Μπορεί να περιληφθεί κάπου μέσα.., ή να το γράψω κλασσικά από κάτω? Τί προτείνεις?

Το ευχαριστώ είναι λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Ti teleioooooooooo Stella.Emeina afoni!!!To tairiaxes teleia kopela mou, polla polla mpravo Stella.Auto tha xreisimopioiso.Eisai apisteuti.Sou xrostao.Oti xreiasteis , pes mou.Na einai kala ta paidakia mas, na exoune igia kai na tous xairomaste.

Kai pali se euxaristo para poli!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote=Efi.z;

 

Ο νονός μου ο Δημήτρης

ήρθε να με επισκεφτεί

και του ειπα οτι συντομως

ονομα πρεπει να βρει

 

Κι αποφασισε "Χρυσανθη"

και ζωη γεματη ανθη!!!

Ολοι ελατε να με δειτε

τη βουτια μου να χαρειτε!

 

Η αδερφη μου η Σοφια

θα ειναι εκει στην εκκλησια

τα γλυκακια να κερασει

και να σας χαμογελασει!!!

 

ημ ωρα κλπ

 

 

Στ αληθεια σας ευχαριστω

που ηρθατε κοντα μου

σας εχω για παντοτινα

μεσα στην καρδια μου!

ΧΡΥΣΑΝΘΗ

 

 

το μαγαζι καλυτερα χωρια σε ενα καρτελακι η κατω κατω δεν ταιριαζει μεσα στα αλλα

Link to comment
Share on other sites

μη με ευχαριστειτε, ειναι μεγαλη μου χαρα στ αληθεισ!

οποια θελει να κανει κατι για μενα, οταν βρεθει σε εκκλησια ας αναψει ενα κερακι για την υγεια μου, μπας και γινω κι εγω καλα να μεγαλωσω τα μωρα μου!

αυτο μονο...........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...