Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κείμενα/Ποιήματα Βάπτισης-Γάμου !!!


elias-christina

Recommended Posts

Ηρθε και η σειρα μου!~!!!!

Εχω αγορακι δεν θελω ομως να μιλαει και καλα το μωρο στην προσκληση αλλα κανονικα οι γονεις.Αλλα οχι το τυποικοτατο βαφτιζουμε κτλ....

Καποια κοπελα ειχε δειξει με φωτο τις προσκλησεις που ειχε κανει και δακρυσα...μπορει να εφταιγε οτι περναγα μια δυσκολη μερα αλλα με αγγιξε παρα πολυ...ελεγε κατι οτι ενα μωρο φερνει ευτυχια , ξεχνας τα παλια κατι τετοιο.

τλπ κατι παρομοιο ηθελα και εγω.....????

 

 

casperaki,

 

δεν ξέρω αν βρήκες κείμενο εχει λιγες ημέρες που είμαι μέλος.

 

 

Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο;

 

 

Ένα μωρό μπορεί να κάνει

Την αγάπη πιο δυνατή…

Τις μέρες μικρότερες…

Τις νύχτες μεγαλύτερες…

Τα ρούχα μας να δείχνουν παλιά…

Το παρελθόν ξεχασμένο…

Και το μέλλον ν’ αξίζει να το ζήσεις!!!

 

 

 

Ελάτε να καμαρώσουμε μαζί τον μικρό μας πρίγκιπα

στη βάφτισή του που θα γίνει

Και αυτό:

Σ’ονειρευτήκαμε, σε περιμέναμε, σ’υποδεχτήκαμε, σ’αγαπήσαμε….

Και να που τώρα διαλέγουμε για σένα όνομα.

Την… στις…. Στον….

Οι γονείς: ….

Η νονά:…….

 

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


casperaki,

 

δεν ξέρω αν βρήκες κείμενο εχει λιγες ημέρες που είμαι μέλος.

 

 

Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο;

 

 

Ένα μωρό μπορεί να κάνει

Την αγάπη πιο δυνατή…

Τις μέρες μικρότερες…

Τις νύχτες μεγαλύτερες…

Τα ρούχα μας να δείχνουν παλιά…

Το παρελθόν ξεχασμένο…

Και το μέλλον ν’ αξίζει να το ζήσεις!!!

 

 

 

Ελάτε να καμαρώσουμε μαζί τον μικρό μας πρίγκιπα

στη βάφτισή του που θα γίνει

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

 

Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!Ναι αυτο ηταν που εψαχνα!!!Μου αρεσει πολυ!αφου συγκινηθηκα παλι.....Το διαβασα τωρα και στον αντρα μου και του αρεσε επισης οποτε!!!!αυτο ειναι το κειμενακι μας!~!!!!

και παλι ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να κλέψω και εγώ λίγο χώρο από έδω? Καθώς δουλεύω, είχα μια κοπέλα στο σπίτι για τα μωρά. Τώρα όμως επειδή θα σταματήσω την δουλέιά, θα ήθελα να γράψω ένα κειμενάκι για την Κική (η baby sitter) για να της δώσω μαζί με κάποιο αναμνηστικό δωράκι) (ακόμα δεν ξέρω τι δώρο να της πάρουμε) Τα μωρά τώρα είναι 1 έτους και η Κική τα κράτησε σπίτι από τον Δεκέμβριο μέχρι τώρα. Ευχαριστώ πολύ-πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να κλέψω και εγώ λίγο χώρο από έδω? Καθώς δουλεύω, είχα μια κοπέλα στο σπίτι για τα μωρά. Τώρα όμως επειδή θα σταματήσω την δουλέιά, θα ήθελα να γράψω ένα κειμενάκι για την Κική (η baby sitter) για να της δώσω μαζί με κάποιο αναμνηστικό δωράκι) (ακόμα δεν ξέρω τι δώρο να της πάρουμε) Τα μωρά τώρα είναι 1 έτους και η Κική τα κράτησε σπίτι από τον Δεκέμβριο μέχρι τώρα. Ευχαριστώ πολύ-πολύ

 

bellissima γεια σου .....

 

Κική μας καλή

Κική μας αγαπημένη

στην καρδιά μας σε κρατούμε

με αγάπη φυλαγμένη!

Κοντά σου μάθαμε πολλά

περάσαμε ωραία

μα ήρθε τώρα ο καιρός

να πέσει η αυλαία!

Θέλουμε φεύγοντας εσύ

να πάρεις ένα δώρο

για να θυμάσαι όπως και μείς

τις ώρες που περάσαμε μαζί!

Φιλιά πολλά λοιπόν

κι αμέτρητα ευχαριστώ

με αγάπη πολύ

θα σε αποχωριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

bellissima γεια σου .....

 

Κική μας καλή

Κική μας αγαπημένη

στην καρδιά μας σε κρατούμε

με αγάπη φυλαγμένη!

Κοντά σου μάθαμε πολλά

περάσαμε ωραία

μα ήρθε τώρα ο καιρός

να πέσει η αυλαία!

Θέλουμε φεύγοντας εσύ

να πάρεις ένα δώρο

για να θυμάσαι όπως και μείς

τις ώρες που περάσαμε μαζί!

Φιλιά πολλά λοιπόν

κι αμέτρητα ευχαριστώ

με αγάπη πολύ

θα σε αποχωριστούμε!

Γλυκιά μανούλα με τα τρια αστεράκια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το όμορφο ποιηματάκι. Είσαι καταπληκτική.

Ευχομαι να είναι πάντα καλά τα αστεράκια σου και εσυ φυσικά. ΚΑι επίσης να πάνε όλα καλά στην Αθήνα....

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανουλες.Εχω και εγω 3 παιδακια 2αγορια 7 και 3 και μια μπουμπου 8 μηνων.Τα προσκλητηρια εχω φτιαξει μονη μου.Το πρωτο ειναι απλο και εχει θεμα απο ταινια-σειρα τις επικυνδυνες αποστολες.Το δευτερο ειναι ενα μικρο παραμυθι για εναν πριγκηπα.Αν ενδιαφερεστε για καποιο μπορω να τογραψω.Ειδικα το παραμυθι παει και σε κοριτσιγια τη μανουλα με τρια αστερακια πουψαχνει.Εγω παλι θελω βοηθεια.Το θεμα ειναι το λουλουδι.Θαηθελα ενα τετραστιχο σχετικο η απο κανονικο ποιημα αν ξερετε κατι.Ευχαριστω κοριτσια και συγνωμα αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

πηρα κ εγω το θαρρος να ζητησω την βοηθεια σας! 20 Ιουνιου βαφτιζω τα κοριτσακια μου κ ψαχνω για κειμενακι-ποιηματακι για το προσκλητηριο... δυστυχως για διδυμα δεν εχεις επιλογες κ δεν εχω βρει κατι ωραιο... το θεμα της βαφτισης μας θα ειναι οι πεταλουδες . οποια εχει εμπνευση ας με βοηθησει λιγο...

 

Καλή μου μανούλα Sofia_m ελπίζω να σου αρέσει και με το καλό να δεις τις πεταλουδίτσες σου όπως επιθυμείς

Ήρθαν δύο πεταλουδίτσες

δύο μικρές μικρές κουκλίτσες.

Έχουν κλέψει την καρδιά μας

έχουν πάρει τα μυαλά μας.

Έχουν ομορφιά και χάρη

έχουν χρώματα πολλά.

Και στο πέρασμά τους όλοι

κάνουν όνειρα πολλά.

Και οι δύο πεταλουδίτσες

έχουν όσα ο νους ποθεί.

Όμως όνομα δεν έχουν

και έχουν λύπη τρομερή .

Έτσι αποφασίσαμε

την λύπη να διαλύσουμε.

Βάφτιση ετοιμάσαμε

χαρά για να σκορπήσουμε.

Την Κυριακή 20 Ιουνίου 2010 και ώρα……

Στην Εκκλησία ………………….

Οι γονείς Η/Ο Νονά/ος

………………. …………………………

Link to comment
Share on other sites

τι ομορφα λογακια ειναι αυτα.!!!!μπραβο σας βρε κοριτσια που το χετε γιατι εγω ειμαι πολυ σκραπας.........:):):)βαφτιζουμε τον 2ο γιοκα μας τον σεπτεμβριο και θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε ενα κειμενακι που να το γραφει ο μεγαλος ο γιος μας 18 μηνων.λεω να κανω και τα γενεθλια του μεγαλου μαζι με τη βαφτιση αλλα δεν θελω να νιωσουν υποχρεωμενοι οι καλεσμενοι οτι πρεπει να παρουν δωρο.τι λετε να το αναφερω???ευχαριστω προκαταβολικα,το ονομα του μικρου ηλιας

 

Γλυκιά μου ΝΟΥΝΟΥ δεν ξέρω αν σου αρέσει, αλλά δεν μου έρχεται κάτι άλλο και επειδή είπες κείμενο σκεφτικά κάτι τέτοιο, (έγραψα 2 επειδή το Σεπτέμβριο τόσο θα είναι ).

 

Είμαι ένα αγοράκι, είμαι δυο χρονών παιδάκι.

Θα σας πω μια ιστορία για τον αδερφό μου τον Ηλία.

Μήνες πριν ήμουν μόνος σε ένα σπίτι με μεγάλους.

Όλοι μʼ αγαπούσανε το ξέρω , όμως έπαιζα μονάχος.

Μια μέρα η μαμά, μου είπε, αγοράκι μου γλυκό,

σε λίγους μήνες από τώρα θα έχεις έναν αδερφό.

Ταράχτηκα είναι αλήθεια, αλλά μόνο στην αρχή,

γιατί σκέφτηκα πως θα χω παρτενέρ πια στην ζωή .

Στο παιχνίδι, στο σχολείο, σε ότι και να μου συμβεί,

θα χω ένα αδερφάκι στήριγμα μου στην ζωή.

Τώρα πια μεγάλωσε, έγινε σωστό αντράκι,

όμως πρέπει τώρα εγώ να του βρω ονοματάκι,

όλα να τα κανονίσω και εγώ να τον φροντίσω .

Α' ξέχασα να σας το πω, έκλεισα και εκκλησία,

για τον αδερφό μου τον Ηλία.

 

Θα σας περιμένω όλους στην χαρά του αδερφού μου την…………………………. Σεπτεμβρίου 2010 και ώρα…………… στην Εκκλησία ……………………..

 

Εγώ …………………… Οι γονείς μου ………………………. Η/Ο Νονά/ος …………………..

Link to comment
Share on other sites

Θα βόλευε πολύ το ποιηματάκι να είναι και καλά και απο τα 3 τα μωρά για να γλιτώσουμε τισ 2 προσκλήσεις. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ:P

 

Καλή μου TWINMAMA δεν ξέρω αν σου αρέσει αλλά δυσκολεύτηκα αρκετά για να σκεφτώ κάτι, αν δεν σου αρέσει τουλάχιστον πάρε μια ιδέα για να μπορέσεις να φτιάξεις κάτι καλύτερο ….φιλιά !!!!

Ξαδέρφια ήμαστε πολύ ευτυχισμένα

και όλοι μας καμαρώνουνε που ζούμε αγαπημένα.

Δύο αγοράκια ήμαστε και ένα κοριτσάκι

όμως παρέα όμορφη κάνουμε το βραδάκι.

Εκεί λοιπόν που παίζαμε μας ήρθε μια ιδέα

βάφτιση τριπλή να κάνουμε και όλους να τους τρελάνουμε.

Και έτσι αποφασίσαμε για ημερομηνία

τι μέρα που τα δίδυμα θα γράψουν ιστορία.

Γενέθλια θα έχουνε, θα σβήνουν το κεράκι

Και μένα από χαρά θα τρέχει το ματάκι.

Βουτιά μαζί θα κάνουμε μέσα στην κολυμπήθρα

και όλοι θα μας φωνάζουνε «Να ζείτε ευτυχισμένα».

Το Σάββατο 10 Ιουλίου 2010 και ώρα………… Στην Εκκλησία………

Οι γονείς…………………….. Η/Ο Νονά/ος …………………………

Οι πρωταγωνιστές

Γιώργος, Γρηγόρης και ………………

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες.Εχω και εγω 3 παιδακια 2αγορια 7 και 3 και μια μπουμπου 8 μηνων.Τα προσκλητηρια εχω φτιαξει μονη μου.Το πρωτο ειναι απλο και εχει θεμα απο ταινια-σειρα τις επικυνδυνες αποστολες.Το δευτερο ειναι ενα μικρο παραμυθι για εναν πριγκηπα.Αν ενδιαφερεστε για καποιο μπορω να τογραψω.Ειδικα το παραμυθι παει και σε κοριτσιγια τη μανουλα με τρια αστερακια πουψαχνει.Εγω παλι θελω βοηθεια.Το θεμα ειναι το λουλουδι.Θαηθελα ενα τετραστιχο σχετικο η απο κανονικο ποιημα αν ξερετε κατι.Ευχαριστω κοριτσια και συγνωμα αν σας κουρασα

 

Μανούλα p.m. δεν ξέρω αν εννοούσες κάτι τέτοιο……. Να είσαι καλά να χαίρεσαι τα παιδάκια σου …τρία είναι κομματάκι δύσκολο… δεν νομίζεις ....φιλιά !!!!

Είσαι το ωραιότερο λουλούδι μες στην πλάση

και δες μπορεί ποτέ κανείς εσένα να σε φτάσει.

Ήρθες και συμπλήρωσες εσύ την ευτυχία

πλημύρισες το σπίτι μας όλο ευωδία.

Σε ευχαριστούμε όλοι μας που ήρθες και υπάρχεις

γι’ αυτό και μείς σου έχουμε βάφτιση ετοιμάσει .

θα φέρουμε φίλους , συγγενής μέσα στην εκκλησία

για να σε καμαρώσουνε χωρίς λογοκρισία .

Την …………………………………….και ώρα ……………………….. Στην εκκλησία…………………

Οι γονείς………………. Η/Ο Νονά /ος ……………………..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.Ειμαι και εγω καινουργια στην παρεα.Εχω ενα ζωηρο κοριτσακι 13 μηνων.Σε 2 μηνες θα την βαφτισουμε και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε καποιο ωραιο ποιηματακι για το προσκλητηριο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ειμαι και εγω καινουργια στην παρεα.Εχω ενα ζωηρο κοριτσακι 13 μηνων.Σε 2 μηνες θα την βαφτισουμε και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε καποιο ωραιο ποιηματακι για το προσκλητηριο.

 

Πετρουλάκι μου, σου έγραψα κατι:

 

Είμαι μικρή και όμορφη,

μια ζωηρή κουκλίτσα,

και στα βαφτίσια μου απαιτώ,

να μην πέφτει καρφίτσα!

 

Θα βάλω τα επίσημα,

και θα ντυθώ κυρία,

και θα το παίξω ήσυχη,

μ΄αυτή τη συγκυρία!

 

Δε με πιστεύετε;;;

 

Ελάτε να το διαπιστώσετε την Κυριακή..... και ώρα...στην Εκκλησία....

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

Anakonta μου γεια σου, πίστεψε με σε καταλαβαίνω όσο δεν

φαντάζεσαι …

Όπως είπα και ποιο πάνω το μυαλό μου έχει τρομερό κόλλημα, αλλά σε ότι έχει σχέση με αδέρφια παθαίνω κάτι … ίσως να μην είναι καθόλου καλό ή να μην είναι αυτό που μπορεί να θες και δεν ξέρω αν είναι χαρούμενο, όμως προσπάθησα να σκεφτώ κάτι .. τουλάχιστο να σου δώσω μια ιδέα μήπως και μπορέσεις να γράψεις κάτι εσύ.

 

Άγγελοι στον ουρανό πολλοί

Μαζί και ο αδερφός μας.

 

Άγγελοι υπάρχουν όμως και στην γη

Και είμαστε σίγουρη γιʼ αυτό βοήθησες και εσύ.

 

Μας έστειλες την κόρη μας, παρέα να μας κάνει

Τον πόνο και την πίκρα μας, λίγο να μας γλυκάνει.

 

Γιʼ αυτό σκεφτήκαμε πολύ όμορφε άγγελε μου

Στην Βάφτιση της κόρης μας, να ακούσεις το όνομα σου.

 

“Βασιλική”, θα ακουστή μέσα στην Εκκλησία

Και είμαστε όλοι σίγουρη , θα κλάψεις από ευτυχία……

 

Θα σας περιμένουμε την Κυριακή 15 Αυγούστου 2010

Και ώρα ………στην Παναγία την Ελευθερώτρια.

 

Οι γονείς Η/Ο Νονά/ός

…………………………. ……………………………….

 

Με το καλό η βάφτιση, να χαίρεσαι το μωράκι σου..... και να χαμογελάς, κάνει καλό !!!! :-D

Σ'ευχαριστώ για την βοήθειά σου ήταν αρκετά καλό κ εμπνεύστικα σε κάτι λιγότερο θλιβερό γιατί δεν σου κρύβω με συγκίνησες...διαβασέ το κ όσεςάλλες μανούλες θέλουν κ σε παρακαλώ πείτε μου γνώμες!

"Στις θάλασσαςτα άδυτα τα τόσο ζωντανά και στα ουράνια τα άπειρα με χρώματα πολλά άγγελοι κατέβηκαν απ' τον ουρανό στην γη και μας έφεραν την κόρη μας την τόσο λατρευτή!

Και ήρθε γρήγορα ο καιρός στ' άσπρα να ντυθεί και όνομα να πάρει στου Θεουλη την αυλή!

Χωρίς να το σκεφτούμε αποφασίστηκε με μιάς και στην εκκλησιά θα ακουστεί απ'τα χείλη της νονάς!

Και είναι ότι πρέπει φίλοι μου το όνομα αυτό γιατί θυμίζει τον άγγελο που μας έφυγε για ταξίδι μακρυνό...

Άλλο δεν σας κρατάμε σε αναμονή και για όσους δεν κατάλαβαν ¨ΒΑΣΙΛΙΚΗ¨ η μπέμπα της μαμάς και του μπαμπά θα βγεί με το καλό θα βαπτιστεί και ευχή θα πάρει ιερή απ΄τον Άγγελο που θα τιμεί ! " αυτό είναι, θα περιριμένω γνώμες ε? φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την βοήθειά σου ήταν αρκετά καλό κ εμπνεύστικα σε κάτι λιγότερο θλιβερό γιατί δεν σου κρύβω με συγκίνησες...διαβασέ το κ όσεςάλλες μανούλες θέλουν κ σε παρακαλώ πείτε μου γνώμες!

"Στις θάλασσαςτα άδυτα τα τόσο ζωντανά και στα ουράνια τα άπειρα με χρώματα πολλά άγγελοι κατέβηκαν απ' τον ουρανό στην γη και μας έφεραν την κόρη μας την τόσο λατρευτή!

Και ήρθε γρήγορα ο καιρός στ' άσπρα να ντυθεί και όνομα να πάρει στου Θεουλη την αυλή!

Χωρίς να το σκεφτούμε αποφασίστηκε με μιάς και στην εκκλησιά θα ακουστεί απ'τα χείλη της νονάς!

Και είναι ότι πρέπει φίλοι μου το όνομα αυτό γιατί θυμίζει τον άγγελο που μας έφυγε για ταξίδι μακρυνό...

Άλλο δεν σας κρατάμε σε αναμονή και για όσους δεν κατάλαβαν ¨ΒΑΣΙΛΙΚΗ¨ η μπέμπα της μαμάς και του μπαμπά θα βγεί με το καλό θα βαπτιστεί και ευχή θα πάρει ιερή απ΄τον Άγγελο που θα τιμεί ! " αυτό είναι, θα περιριμένω γνώμες ε? φιλιά πολλά!

 

Πραγματικά είναι πολλή καλό …… χαίρομαι που σε βοήθησα έστω και λίγο ….. αν διαχωρίσεις λίγο την κάθε στροφή και βάλεις κόμματα στα σημεία που πρέπει να σταματάει ο άλλος το διάβασμα, θα μπορέσουν να καταλάβουν καλύτερα την κάθε λέξει που υπάρχει στο κειμενάκι και θα μπορέσουν να ερμηνεύσουν τι κρύβει πίσω της. Τότε πραγματικά θα είναι τέλειο …. Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαι εγώ…Μπράβο anakonta μου…… και να ξέρεις τα πάντα στην ζωή γίνονται για κάποιο λόγο, ακόμα και τα άσχημα… δεν μπορώ να το ερμηνεύσω, ούτε να το αιτιολογήσω, ούτε το θεωρώ δίκαιο, ειδικά όταν αφορά νέους ανθρώπους και αγανακτώ όταν συμβαίνει, όμως το πιστεύω … και πιστεψέμε δεν μιλάω εκ του ασφαλούς…. Να σε καλά και να χαμογελάς για το αγγελάκι σου … εγώ το κάνω και πιάνει… Φιλιά !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΕΥΧΩΝ.

ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

espoir μου γεια σου !!!!

Φίλοι μου κι αγαπημένοι μια ευχούλα σας ζητώ

για να έχω στην ζωή μου πάντα ένα φυλαχτό.

Και έτσι η πρώτη δυσκολία που θα μου έρθει στην ζωή

από τις γλυκές ευχούλες με μιας θα ξορκιστή.

Link to comment
Share on other sites

HELP....HELP...Help mersy και εμενα pleeeeease!!!!! θα βαφτισω την μικρη μου τον Ιουνιο και μολις ειδα τα κειμενα σου ξετρελαθηκα...δεν υπαρχουν λεμε....! το θεμα της βαφτισης μας ειναι πριγκηπισα και το οναμα της θα ειναι Αγγελικη.:)))))

Link to comment
Share on other sites

espoir μου γεια σου !!!!

 

Φίλοι μου κι αγαπημένοι μια ευχούλα σας ζητώ

για να έχω στην ζωή μου πάντα ένα φυλαχτό.

Και έτσι η πρώτη δυσκολία που θα μου έρθει στην ζωή

από τις γλυκές ευχούλες με μιας θα ξορκιστή.

 

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΦΤΙΑΞΙΜΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ

 

Σαν νεραιδες που κουνανε

Τα ραδβακια μαγικα και

Ευχες σκορπουν απο ψηλα

Φίλοι μου κι αγαπημένοι τώρα σας ζητώ

Να μου γραψετε και εσείς

Μια λεξη, μια ευχη

Λιγο η πολύ

Και αυτές τις όμορφές στιγμες

Να μου μείνουν αξέχαστες

Για μένα θάνε δώρο

Που στην κάρδια μου θα κρατώ

Πάντα σαν φυλαχτό.

Link to comment
Share on other sites

manoula me tria asterakia πολυ τρυφερο το ποιηματακι σου.ευχαριστω πολυ.σας γραφω το παραμυθι μου.Μια φορα και εναν καιρο, στην Παραμυθουπολη ζουσε στο χρωματιστο σπιτακι ο μικρος μπεμπης.Μια νυχτα λοιπον σαν κι αυτη,ενας αγγελος ηρθε στο ονειρο του και του αποκριθηκε''Εσυ καλε μου θα γινεις ο μικρος πριγκηπας της Παραμυθουπολης.Για να φορεσεις ομως το στεμμα,πρεπει πρωτα να αποκτησεις ονομα.Μη φοβηθεις.Αφησε το σημαδι να σε οδηγησει.Ξαφνου μια λαμψη μαγνητισε το βλεμμα του.Την ακολουθησε και τον οδηγησε στο εκκλησακι του ...που φυλαγε κρυμμενο το ονομα του.Κι εκει που απλωνε το χερι να πιασει το στεμμα.....Αν θελετε και εσεις να μαθετε αν το ονειρο του μικρου μας βγηκε αληθινο,σας περιμενουμε στο εξωκκλησι του.....,στις... και ωρα....Ελπιζω να σας αρεσε

Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΦΤΙΑΞΙΜΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ

 

Σαν νεραιδες που κουνανε

Τα ραδβακια μαγικα και

Ευχες σκορπουν απο ψηλα

Φίλοι μου κι αγαπημένοι τώρα σας ζητώ

Να μου γραψετε και εσείς

Μια λεξη, μια ευχη

Λιγο η πολύ

Και αυτές τις όμορφές στιγμες

Να μου μείνουν αξέχαστες

Για μένα θάνε δώρο

Που στην κάρδια μου θα κρατώ

Πάντα σαν φυλαχτό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να σου αρέσει.... φιλιά!!!

 

Σαν νεράιδες που κουνάνε

τα ραβδάκια μαγικά.

Και ευχές γεμάτες γλύκα

σκορπούνε χαρωπά.

Φίλοι μου κι αγαπημένοι

γράψτε τώρα μια ευχή.

Να την έχω να θυμάμαι

τούτη την όμορφη στιγμή.

Θα είναι το πιο γλυκό μου δώρο

Που θα έχω από εσάς .

Σαν φυλαχτό θα είναι πάντοτε

μέσα στα βάθη της κάρδια.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ απ τα βάθυ της καρδιάς μου! κάθε βοήθεια είναι ευσπρόσδεκτη, έχεις δίκιο για τις συμβουλές σου , αυτό κάνω κ όλα μοιάζουν αλλιώς, ειδικά όταν το αγγελούδι μου μου χαμογελάει! σ'ευχαριστώ κ πάλι , τέτοιοι άνθρωποι σαν εσένα σπανίζουν. φιλιά!

 

 

anakonta μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .....

Ίσως να το έχεις είδη φτιάξη, απλά σκέφτηκα να σου δείξω πως το φαντάστηκα εγώ, χωρίς να έχω αλλάξει απολύτως τίποτα από το δικό σου κείμενο, μόνο το στήσιμο… φιλιά!!!!

Στις θάλασσας τα άδυτα, τα τόσο ζωντανά

και στα ουράνια τα άπειρα, με χρώματα πολλά.

Άγγελοι κατέβηκαν απ' τον ουρανό στην γη

και μας έφεραν την κόρη μας την τόσο λατρευτή.

Και ήρθε γρήγορα ο καιρός στ' άσπρα να ντυθεί

και όνομα να πάρει στου Θεούλη την αυλή.

Χωρίς να το σκεφτούμε αποφασίστηκε με μιας

και στην εκκλησιά θα ακουστεί απ' τα χείλη της νονάς.

Και είναι ότι πρέπει φίλοι μου το όνομα αυτό

γιατί θυμίζει τον άγγελο που μας έφυγε για ταξίδι μακρινό...

Άλλο δεν σας κρατάμε σε αναμονή και για όσους δεν κατάλαβαν

¨ΒΑΣΙΛΙΚΗ¨ η μπέμπα της μαμάς και του μπαμπά θα βγει.

Με το καλό θα βαπτιστεί και ευχή θα πάρει ιερή

απ’ τον Άγγελο που θα τιμεί.

Link to comment
Share on other sites

manoula me tria asterakia πολυ τρυφερο το ποιηματακι σου.ευχαριστω πολυ.σας γραφω το παραμυθι μου.Μια φορα και εναν καιρο, στην Παραμυθουπολη ζουσε στο χρωματιστο σπιτακι ο μικρος μπεμπης.Μια νυχτα λοιπον σαν κι αυτη,ενας αγγελος ηρθε στο ονειρο του και του αποκριθηκε''Εσυ καλε μου θα γινεις ο μικρος πριγκηπας της Παραμυθουπολης.Για να φορεσεις ομως το στεμμα,πρεπει πρωτα να αποκτησεις ονομα.Μη φοβηθεις.Αφησε το σημαδι να σε οδηγησει.Ξαφνου μια λαμψη μαγνητισε το βλεμμα του.Την ακολουθησε και τον οδηγησε στο εκκλησακι του ...που φυλαγε κρυμμενο το ονομα του.Κι εκει που απλωνε το χερι να πιασει το στεμμα.....Αν θελετε και εσεις να μαθετε αν το ονειρο του μικρου μας βγηκε αληθινο,σας περιμενουμε στο εξωκκλησι του.....,στις... και ωρα....Ελπιζω να σας αρεσε

 

 

 

Γλυκιά μου p.m. σε ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να το γράψεις, πραγματικά είναι πάρα πολύ ωραίο το παραμυθάκι σου, αλλά νομίζω πως εμένα δεν θα με χωρούσε το προσκλητήριο μου να το γράψω. Χθες έκανα ένα προσχέδιο του προσκλητηρίου που έχω φανταστή, βγήκε πάρα πολύ ωραίο, αλλά επειδή είναι μακρόστενο μόνο ποίημα μπορεί να γραφτή … στο κείμενο θα χαλούσε η δομή του. Όμως πραγματικά μπορεί να ταιριάξει στην stava μια που θέλει για πριγκίπισσα.

Και πάλι σε ευχαριστώ…. Φιλιά πολλά !!!!

Link to comment
Share on other sites

HELP....HELP...Help mersy και εμενα pleeeeease!!!!! θα βαφτισω την μικρη μου τον Ιουνιο και μολις ειδα τα κειμενα σου ξετρελαθηκα...δεν υπαρχουν λεμε....! το θεμα της βαφτισης μας ειναι πριγκηπισα και το οναμα της θα ειναι Αγγελικη.:)))))

 

Stava γεια σου η p.m. δημοσίευσε ένα πολύ ωραίο παραμύθι που είναι για πριγκίπισσα, αν πάλι θες οπωσδήποτε ποίημα, πες το μας για να προσπαθήσουμε να σου γράψουμε κάτι άλλο … Φιλιά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαφτιζουμε το δευτερο αγορακι μας το καλοκαιρι. Το ονομα ειναι γνωστο σε ολους (και στο ληξιαρχιο και με ονοματοδοσια στην εκκλησια). Στο πρωτο αγορακι υποτιθεται οτι καλουσε ο μικρος και παρουσιαζε την οικογενεια. Τα ποιηματακια δεν αρεσουν στον μπαμπα μας.. Τι μπορουμε να γραψουμε???

 

Σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο μου αγορακι εκανα κειμενο βασισμενο σε ταινια.Ηταν ως εξης΄

MISSION IMPOSIBLE

ΚΩΔΙΚΟ ΟΝΟΜΑ΄΄ΜΠΕΜΠΗΣ

Αποστολη σας ειναι να παρευρεθειτε στη βαπτιση που θα γινει στον ιερο ναο...... στην......

Το μηνυμα θα αυτοκαταστραφει στις...... και ωρα....

οιπρακτορες(οι γονεις)

Η κατασοπος(η νονα)

Αν ξερεις τη σειρα η την ταινια καταλαβαινεις το νοημα.Του δικου μας μπαμπα παντως του αρεσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...