Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΑΤΕ


Recommended Posts

1) Δεν θα εφηνα ποτε ποτε ποτε ξανα να μου αρπαξουν (απο τη χαρα τους:evil:) νεογεννητο 4 ημερων μεσα απο την αγκαλια μου και να ξαναπαθω φοβια οτι θα το χασω

2) δεν θα αφηνα κανεναν να μου πει κουβεντα ουτε να το πιανει και να το φιλαει,

3) ουτε να κουραζει εμενα και να ερχεται να αυτοτραπεζωνεται στην χειρουργημενη λεχωνα (2 μερες αφου βγηκα απο την κλινικη) και χωρις να ρωτησει κιολας

4) θα εβγαζα γλωσσα απο την αρχη γιατι ετσι και αλλιως το μαλωμα δεν το γλιτωνεις

5) δεν θα αφηνα να μου κοπει το γαλα για να μην παρεξηγηθουν οι κουραστικες και ανεπιθυμητες επισκεψεις

6) με το θηλασμο το παλεψα αλλα ειμια αποφασιεμενη να το πλεψω πολυ περισσοτερο και οποιος παρεξηγηθει ξυδι μπολικο

7) δεν θα ααφηνα κανεναν να με στρεσαρει. Αποφασισα οτι αν κανω αλλο παιδακι θα ειμαι ακομα πιο αποτομη και επιβλητικη σε αυτο που εχω αναγκη εγω και το μωρο. δεν θα ικανοποιησω ξανα αναγκες πεθερικων. προεχει η υγεια μου και η υγεια του μωρου. οχι η δηθεν χαρα της πεθερας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν θα του έδινα μπιμπερό, αλλά θα έκανα τα πάντα για αποκλειστικό θηλασμό για όσο καιρό θα ήθελε το μωρό.

Αν χρειαζόταν στην έσχατη περίπτωση ποτέ δεν θα του ξαναέδινα πλαστικό μπιμπερό

όπως έκανα στο αγοράκι μου γιατί υποτίθεται το σχήμα του βοηθούσε στους κωλικούς.

 

Κανένα πλαστικό σκεύος, ΠΟΤΕ.

 

Δεν θα του ξαναέδινα πιπίλα απο καουτσούκ που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, ή βιολογικές απο το εξωτερικό ή απο Ελλάδα σιλικόνη.

 

Δεν θα του ξαναέδινα κρέμες εμπορίου, γενικά τίποτα του εμπορίου και ειδικά μεγάλες και γνωστές μάρκες. Καλλυντικά μόνο βιολογικά και ελεγμένα από 1000 μεριές !

 

Δεν θα του έκανα εμβόλια.

 

Δεν θα ξανααγχωνόμουνα γιατί διάφοροι μου λένε μην τον συνηθίσεις στο κρεβάτι σου. Θα κοιμόμασταν αγκαλίτσα απο την αρχή χωρίς κανένα άγχος.. :-)

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν θα "ξαναέκλεινα" βοήθεια πριν γεννήσω και δω τι μωρό έκανα. Είχα και έχω ένα πολύ ήσυχο μωράκι. Νεογέννητο έτρωγε και κοιμόταν κι εγώ καθόμουν με την πεθερά μου και κοιταζόμασταν ενώ θα μπορούσα να κοιμηθώ. Δεν μπορούσα να το πάρω πίσω γιατί νόμιζα ότι θα παρεξηγιόταν.

Α! Και η πεθερά μου δεν βοήθησε καθόλου παρά μόνο στο πως θα κακομάθει το παδί με τις βόλτες! Μάζεψα τόσα νεύρα και κούραση που ακόμα ξεσπάω στον άντρα μου.

 

Α! Κοίτα να δεις... Η εμπειρία μας ήταν η ακριβώς αντίθετη τελικά. Ένα νεογέννητο με απίστευτους κολικούς... Και το δίδυμό του που ήταν άγγελος το καημένο, αλλά και αυτό τα είχε τα ξενύχτια του στην αρχή και τους θηλασμούς του και τα αλλάγματά του. Το "θα δούμε στην πορεία" δεν μας φάνηκε χρήσιμο. Πέρασε η σάρα και η μάρα από συνέντευξη και πήραμε πάνω στον πανικό τον μονόφθαλμο που βασίλευε στους τυφλούς. Ενώ είχαμε μήνες μπροστά μας, να βρούμε έμπιστο πρόσωπο από γνωστούς, αν θέλαμε. Αλλά δεν άκουγα τη φιλενάδα μου που μου τα έλεγε, γιατί σκεφτόμουν, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι; Για εμάς ήταν πολύ... Αλλά είναι λαχείο, τι παιδί θα σου βγει.

 

Και το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ενώ προσλάβαμε βοήθεια, δεν την εμπιστευόμουν να κάνει τίποτα το ουσιαστικό με τα μωρά, μόνο για το σπίτι την είχα και να δίνει κανένα χεράκι μπροστά μου πάντα. Και ούτε μέχρι το περίπτερο δεν τολμούσα να πάω, αφήνοντας τα παιδιά στο σπίτι, μαζί της...

Link to comment
Share on other sites

Το επανορθωσα και σας το γραφω κι' ολας...Μετα τον πρωτο χρονο δε θα ετρεχα μολις εκλαιγε το μωρο για να ικανοποιησω καθε του επιθυμια και οσο περναει ηλικια θα εβαζα χρονοκαθυστερηση ακομη και στο νερο που θα ζητουσε...

 

Γιατι ετσι μαθαινει να εχει υπομονη, μαθαινει να περιμενει και να μην εχει απαιτησεις συνεχεια οταν μεγαλωσει, αυτο το ''τωρα το θελω'' . Διαφορετικα, γινεται το παιδι ανυπομονο και κακομαθημενο στους τροπους και δε σεβεται τη δικη σου ενασχοληση.

 

Το εφαρμοσα στα αλλα μου παιδια και ειδα φως.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

 

Α!Δε θα ξαναγενουσα Αυγουστο:rolleyes: με τ ι π ο τ α!!!

 

μου κανες την καρδια περιβολι!!! χαχαχαχα!απαλευτη η ζεστη με την κοιλια στο στομα ε?ωχ ωχ ωχ...βοηθεια μου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί? στο βουτάγανε? Εμένα 4 μηνών το φιλάγανε στο μάγουλο (σε θείους ηλικιωμένους που είχαμε πάει επίσκεψη ) και πολλοί άλλοι φιλάγανε τα χεράκια του. Φ Ρ Ι Κ Η!

Μια απορία: Γιατί θέλουν όλοι να το πάρουν αγκαλιά!!!! Μόνο εγώ μάλλον δεν έχω αυτή την ανάγκη όταν βλέπω βρέφη.

 

 

 

Αυτό το έχω κι εγώ μεγάλη απορία! Η μικρή μου γίνεται ενός έτους σε μερικές μέρες κι από τη μέρα που γννηθηκε όλοι ήθελαν να την πάρουν αγκαλιά και όσο μεγάλωνε δωστου φιλιά! Κι εγώ να σιχαίνομαι, να της πλένω συνεχώς τα χέρια και να μαλώνω με τον άντρα μου γιατί όλοι αυτοί ήταν συγγενείς του και κρίως οι γονείς του! Αλλά αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το αλλάξω. Μόνο αν χωρίσω...

Link to comment
Share on other sites

To 1821 που λέτε, που μεγάλωσα και τα παιδιά τα φιλούσαν όλοι και δεν έβγαιναν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν οι μεγάλοι Τσ τσ τσ... θα λένε τα κλωσσοπουλάκια...

 

Και όμως, δεν ήμασταν τίγκα στα εισπνεόμενα και στα φάρμακα και στις νοσηλείες, που ακούει κανείς για τα σημερινά παιδιά.

 

Δεν λέω να φιλήσει το παιδί όταν κανείς είναι άρρωστος και έχει μύξες, αλλά απλώς να φιλήσει το παιδί... στο μαγουλάκι... Σας σηκώνεται η τρίχα, σας βλέπω :lol: Ούτε να το σαλιώσει, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Ένα φιλάκι... Από τη μαμά, το μπαμπά... τον παππού... Όχι χαιρετούρες από μακριά και με το κυάλι.

 

Μπάι δε γούει... Τα παιδιά μου τα πήρα συναχωμένα από το μαιευτήριο, ειδικά τη μικρή, που πήρε εξιτήριο κατευθείαν από τη ΜΕΝΝ... Την είχαν πιάσει μόνο "ειδικά χέρια"... Λες και τα ειδικά χέρια είναι ρομπότ και δεν έχουν ιώσεις και με κάθε συνάχι η νοσηλεύτρια θα κάτσει σπιτάκι της. Και μετά φοβόμαστε τις γιαγιάδες και στο επισκεπτήριο τις έχουμε με το σκουπόξυλο μην και πλησιάσουν στο ένα μέτρο. Τις ορδές από βάρδιες μαιών και νοσηλευτριών τις παραβλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

To 1821 που λέτε, που μεγάλωσα και τα παιδιά τα φιλούσαν όλοι και δεν έβγαιναν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν οι μεγάλοι Τσ τσ τσ... θα λένε τα κλωσσοπουλάκια...

 

Και όμως, δεν ήμασταν τίγκα στα εισπνεόμενα και στα φάρμακα και στις νοσηλείες, που ακούει κανείς για τα σημερινά παιδιά.

 

Δεν λέω να φιλήσει το παιδί όταν κανείς είναι άρρωστος και έχει μύξες, αλλά απλώς να φιλήσει το παιδί... στο μαγουλάκι... Σας σηκώνεται η τρίχα, σας βλέπω :lol: Ούτε να το σαλιώσει, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Ένα φιλάκι... Από τη μαμά, το μπαμπά... τον παππού... Όχι χαιρετούρες από μακριά και με το κυάλι.

 

Μπάι δε γούει... Τα παιδιά μου τα πήρα συναχωμένα από το μαιευτήριο, ειδικά τη μικρή, που πήρε εξιτήριο κατευθείαν από τη ΜΕΝΝ... Την είχαν πιάσει μόνο "ειδικά χέρια"... Λες και τα ειδικά χέρια είναι ρομπότ και δεν έχουν ιώσεις και με κάθε συνάχι η νοσηλεύτρια θα κάτσει σπιτάκι της. Και μετά φοβόμαστε τις γιαγιάδες και στο επισκεπτήριο τις έχουμε με το σκουπόξυλο μην και πλησιάσουν στο ένα μέτρο. Τις ορδές από βάρδιες μαιών και νοσηλευτριών τις παραβλέπουμε.

 

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξανααγχωνόμουνα γιατί διάφοροι μου λένε μην τον συνηθίσεις στο κρεβάτι σου. Θα κοιμόμασταν αγκαλίτσα απο την αρχή χωρίς κανένα άγχος.. :-)

 

Εγω παλι το αντιθετο. Δε θα το εβαζα ουτε μια φορα στο κρεβατι μου, γιατι τωρα εμαθε και δεν ξερω πως θα το μαθω να κοιμαται στο κρεβατι του.

Link to comment
Share on other sites

To 1821 που λέτε, που μεγάλωσα και τα παιδιά τα φιλούσαν όλοι και δεν έβγαιναν στο μπαλκόνι για να καπνίσουν οι μεγάλοι Τσ τσ τσ... θα λένε τα κλωσσοπουλάκια...

 

Και όμως, δεν ήμασταν τίγκα στα εισπνεόμενα και στα φάρμακα και στις νοσηλείες, που ακούει κανείς για τα σημερινά παιδιά.

 

Δεν λέω να φιλήσει το παιδί όταν κανείς είναι άρρωστος και έχει μύξες, αλλά απλώς να φιλήσει το παιδί... στο μαγουλάκι... Σας σηκώνεται η τρίχα, σας βλέπω :lol: Ούτε να το σαλιώσει, ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Ένα φιλάκι... Από τη μαμά, το μπαμπά... τον παππού... Όχι χαιρετούρες από μακριά και με το κυάλι.

 

Μπάι δε γούει... Τα παιδιά μου τα πήρα συναχωμένα από το μαιευτήριο, ειδικά τη μικρή, που πήρε εξιτήριο κατευθείαν από τη ΜΕΝΝ... Την είχαν πιάσει μόνο "ειδικά χέρια"... Λες και τα ειδικά χέρια είναι ρομπότ και δεν έχουν ιώσεις και με κάθε συνάχι η νοσηλεύτρια θα κάτσει σπιτάκι της. Και μετά φοβόμαστε τις γιαγιάδες και στο επισκεπτήριο τις έχουμε με το σκουπόξυλο μην και πλησιάσουν στο ένα μέτρο. Τις ορδές από βάρδιες μαιών και νοσηλευτριών τις παραβλέπουμε.

 

Κοίτα σωστό αυτό με τις μαίες που λες αλλά αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις. Τα φιλιά στα βρέφη τα θεωρώ περιττά. ΟΚ για μια αγκαλιά με πάνα από τον παππού και την γιαγιά (εννοείται πλύσιμο χέρια, όχι άρρωστοι κτλ) αλλά δεν χρειάζεται να το φιλήσουν κιόλας! Είναι ανεμβόλιαστο, ευαίσθητο και κυρίως αν κολλήσει κάτι και ανεβάσει πυρετό τότε το νοσοκομείο είναι μονόδρομος. Και αυτό μέχρι 3.5 μηνών. Ε δεν είναι και λίγο να σου περνάνε ορούς στο βρέφος! Η μικρή μου έιχε πάθει ρινίτιδα. Ποιός την κόλλησε δεν το μάθαμε ποτέ. Κανείς δεν ήταν άρρωστος από παππούδες και γιαγιάδες. Κι όμως η ρινίτιδα στους μεγάλους μπορεί να είναι ένα γαργαλητό στο ρουθούνι ενώ για στην δικιά μου που ήταν 50 ημερών της μπούκωσε όλο το σύστημα. Εγώ τα φιλιά δεν τα επιτρέπω και θα το κρατήσω μέχρι να πάει 6 μηνών. Μέχρι στιγμής λέω σε όλους να την φιλάνε στο κεφαλάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου κανες την καρδια περιβολι!!! χαχαχαχα!απαλευτη η ζεστη με την κοιλια στο στομα ε?ωχ ωχ ωχ...βοηθεια μου!

 

 

Δε ξερω βρε συ....εγω υπεφερα.....ειχα και αλλεργεια εγκυμοσυνης(εξανθηματα σε ολη τη κοιλια μεχρι τα ποδια που με φαγουριζανε συνεχεια)ολο κορτιζονες ετρωγα για να μη τρελλαθω....δε κοιμομουν κ δε μπορουσα να ντυθω γιατι δεν αντεχα τιποτα να με ακουμπαει....Κλειστηκα σπιτι κ γενησα στον 10ο μηνα,κοντεψα να αυτοκτονησω μες στο κατακαλοκαιρο!Χειμωνα κ παλι χειμωνα....

 

Με το καλο να γειτε περα κοριτσι κ ευχομαι τα καλυτερα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να σου πω οτι θα κανεις πολυ καλα που δεν θα κρτησεις το μωρο 40 μερες μεσα στο σπιτι εγω δεν το εκανα αυτο μολις γεννηθηκε μετα απο 15 μερες τον εβγαζα τσαρκες βεβαια με τις καταλληλες προφυλαξεις,φιλια

 

σωστη!!!!!!!τον γιο μου τον εβγαλα μετα απο 20 μερες,,την κορη μου οταν ηταν 9 μερων,,,,,,,,

line_line_b_beg_17_time_1159329600_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_39_time_1281412800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν θα ξαναγενναγα σε κλινικη(αν θελω ξενοδοχειο θα παω οταν βγω)

δεν θα μεγαλωνα το παιδι μου συμφωνα με τους παιδιατρους (το παιδι πρεπει να τρωει τοσο να χεζει τοσο να κανει αυτο να μην κανει εκεινο κ.α που μας τρελαινουν)

δεν θα αγνοουσα τις συμβουλες της μαμας μου που εχει μεγαλωσει 9 παιδια 6 εγγονια γιατι αυτα που λεει δεν ταιριαζουν με το 1,2,3 που λεει η παιδιατρος

κ τελος θα εβλεπα το παιδι μου ως νεο μελος κ οχι σαν νεο ασθενη!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ξαναγενναγα σε κλινικη(αν θελω ξενοδοχειο θα παω οταν βγω)

δεν θα μεγαλωνα το παιδι μου συμφωνα με τους παιδιατρους (το παιδι πρεπει να τρωει τοσο να χεζει τοσο να κανει αυτο να μην κανει εκεινο κ.α που μας τρελαινουν)

δεν θα αγνοουσα τις συμβουλες της μαμας μου που εχει μεγαλωσει 9 παιδια 6 εγγονια γιατι αυτα που λεει δεν ταιριαζουν με το 1,2,3 που λεει η παιδιατρος

κ τελος θα εβλεπα το παιδι μου ως νεο μελος κ οχι σαν νεο ασθενη!

 

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αγνόησες τη μαμά σου, αλλά μην ακυρώνουμε και τους παιδίατρους... Το ότι η μαμά σου και η κάθε μαμά έχει μεγαλώσει 2-5-10 παιδάκια δεν σημαίνει ότι ήταν σε όλα αλάνθαστη ή ότι ξέρει καλύτερα από έναν γιατρό. Οι εποχές αλλάζουν, υπάρχει μεγαλύτερη ενημέρωση τώρα και πρέπει να προσαρμοζόμαστε.

 

Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ, αλλά δεν βρίσκω κάτι που θα έκανα διαφορετικό... Ίσως θα προσπαθούσα να μην αγχώνομαι τόσο πολύ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

και γω μια από τα ίδια. Θα είμαι πιο χαλαρή με την καθαριότητα, το σπίτι, το θηλασμό και το προγραμμα του μωρού.Κατά τα άλλα κ πάλι δεν θα αφήσω να με επισκευτούν πριν τους 2 μήνες - δεν υπάρχει λόγος- δεν θα αφήνω να πιάνουν-φιλάνε-τραβολογάνε το βρέφος. κανείς.Και πάλι δεν υπάρχει λόγος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω κοριτσια πριν γεννησω το 2ο ελεγα θα κανω αυτο ,δεν θα ξανακανω το αλλο κτλ αλλα τζιφος...τελικα το αγχος παραμενει,ο 2ος γιος μου ειναι εξισου κλαψιαρης και ξενυχτης με τον πρωτο και εγω εξακολουθω να μην το βλεπω χλαρα γιατι αλλη μια φορα νιωθω κατακοπη.Επισης θελω τα φωτα σας στο εξης,οταν λενε μην το μαθαινεις αγκαλια η μην το κουνας για να κοιμηθει αυτο πρακτικα μπορει να συμβει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;γιατι τον πρωτο τον κουνουσα ως 1,5 χρονων αλλα κι ο μικρος που κλεινει τωρα μηνα δεν φαινεται να συμβιβαζεται χωρις κουνημα αγκαλιες κτλ,τελικα αυτο γινεται;η μηπως τελικα ετσι γεννιουνται;;έγω εκει αρχιζω να καταληγω.

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξαναγεννησω(αν θα ειναι στο χερι μου παλι-την πρωτη φορα διαλεξα)Παρασκευη!Με πριξαν ΟΟΛΟ το ΣΚ οι επισκεπτες στην κλινικη αλλα και οι επισκεπτες στα διπλανα κρεβατια ηταν πολλοι λογω ΣΚ._δεν δουλευε κανεις ηρθαν βολτιτσα..εγω ηθελα την ησυχια μου ,τα φτυσα

Όλες οι συμβουλές χρήσιμες (τέλειο ποστ, μπράβο Believe76) αλλά η καλύτερη ήταν η παραπάνω! Ήταν κι εγώ να γεννήσω Παρασκευή αλλά τελευταία στιγμή άλλαξαν τα δεδομένα και γέννησα Τρίτη. Δεν πρόλαβε να έρθει να με δει σχεδόν κανείς στο μαιευτήριο και την είχα καταβρεί, αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει τον λόγο, νόμιζα ότι απλά έτυχε και πέτυχε! Τώρα ξέρω πού οφείλεται ώστε να το επαναλάβω στο μέλλον ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόμ μου κάνουν εντύπωση κάποιες απόψεις που βλέπω συχνα να επανλαμβάνονται στο Forum από τα ίδια άτομα με ευκαιρία διάφορα θέματα και με πολύ σιγουρία. Συγγνώμη δεν μπορώ να αναφέρω ποια συγκεκριμένη κοπέλα λέει το καθετί, αλλά συχνα διαβάζω:

1. Κατά των ιδιωτικών μευταιρίων με μένος όμως και τη συνομωσία που έχουν κάνει όλοι για να μην θηλάσουμε. Το αμφισβητώ. Όποια θέλει θηλάζει. Ίσως να μην δίνονται τόσες πολλές συμβουλές αλλά ούτε σε εμποδίζει κανείς ούτε δίνει με το ζόρι ξένο στο μωρό σου. Ούτε η πλειονότητα των γιατρών σε τρομοκρατεί ότι δεν παίρνει βάρος.

2. Κατά των συχαμερών και επίμονων συγγενών που φιλάνε με σάλια τα νεογέννητα. Νομίζω ότι οι περισσόροι άνθρωποι πλέον έχουν επαρκή ενημέρωση και δεν πλησιάζουν νεογένητα. Τώρα καμιά γιαγιά μπορεί να είναι πιο πιεστική, έχουμε στόμα και μιλάμε με ωραίαο τρόπο "δεν θα ήθελα φιλάκια από τώρα", "ο γιατρός είπε"" και τέτοια και το πολυ πολύ να της κακοφανεί λίγο εκείνη τη στιγμή ε, θα της περάσεις.

3. Κατά των εμβολίων. Υπάρχει μια παγκόσμια συνομωσία πάλι και με μεγάλη ευκολία΄διαβάζω ότι κάποιες δεν θα εμβολιάσουν το επόμενο παιδί τους. Εντάξει είναι μια άποψη κι αυτή που σηκώνει όμως πάρα πολύ συζήτηση. Κατά τη γνώμη μου στηρίζεται στην ασφάλεια που προσφέρει ο γενικός πληθυσμός που είναι εμβολιασμένος. ΌΠως και να χει το να αμφισβητεί την επίσημη άποψη και το νόμο είναι βαρύ και μετά νομίζω δεν μπορείς να απιτείς την στ'ηριξη της πολιτείας για ότι σου συμβεί. Καλώς ή κακώς δεν ζούμε στη φύση τρώγωντας καρπούς και δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε έτσι. Πάντως με τον φριχτό δυτικό πολιτισμό έχει μειωθεί η παιδική θνησιμότητα και έχει ανέβει ο μέσος όρος ζωής

4. Κατά των εξετάσεων που γίνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συγκεκριμένα διάβασα και για την αυχενική διαφάνεις γιατί λέει η κοπέλα θα κρατήσεις το παιδί ό, το πρόβλημα κι αν έχει. Τί να πω; Δικαίωμά της φυσικά, αλλά αιρέτική άποψη κι ας ρωτήσει καμία μαμά παλιότρων εποχών που γέννησε παιδι με σύνδρομο dawn.

Link to comment
Share on other sites

Κουταβάκι, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ και προσυπογράφω όλα όσα λες!

 

Επίσης ειδικά για την αυχενική διαφάνεια (και την αμνιοπαρακέντηση), ο λόγος που την κάνεις δεν είναι μόνο για να διακόψεις την εγκυμοσύνη αν κάτι δεν πάει καλά, αλλά και για να προετοιμαστείς κατάλληλα εφόσον επιλέξεις να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί με πρόβλημα. Παρότι θεωρώ μεγάλο λάθος να επιλέξεις να γεννήσεις ένα παιδί με σύνδρομο Down, κατά τη γνώμη μου το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι προετοιμασμένη για το ενδεχόμενο όταν και εφόσον αυτό φαίνεται πιθανό ή και σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόμ μου κάνουν εντύπωση κάποιες απόψεις που βλέπω συχνα να επανλαμβάνονται στο Forum από τα ίδια άτομα με ευκαιρία διάφορα θέματα και με πολύ σιγουρία. Συγγνώμη δεν μπορώ να αναφέρω ποια συγκεκριμένη κοπέλα λέει το καθετί, αλλά συχνα διαβάζω:

 

Και γω έχω διαβάσει κατά καιρούς απόψεις που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη και άλλες με τις οποίες διαφωνώ. Δεν είναι ανάγκη ούτε να αμφισβητούμε αλλά και ούτε να κατακρίνουμε τη διαφορετικότητα του άλλου. Απλά τη σεβόμαστε.

 

1. Κατά των ιδιωτικών μευταιρίων με μένος όμως και τη συνομωσία που έχουν κάνει όλοι για να μην θηλάσουμε. Το αμφισβητώ. Όποια θέλει θηλάζει. Ίσως να μην δίνονται τόσες πολλές συμβουλές αλλά ούτε σε εμποδίζει κανείς ούτε δίνει με το ζόρι ξένο στο μωρό σου. Ούτε η πλειονότητα των γιατρών σε τρομοκρατεί ότι δεν παίρνει βάρος.

 

Ανήκω στη μερίδα εκείνη των κοριτσιών που είχαν κακή αντιμετώπιση από τις μαίες σε ιδιωτική κλινική. Ήθελα πολύ να θηλάσω και δε ρίχνω το φταίξιμο στις μαίες που δεν τα κατάφερα για όσο ήθελα αλλά σίγουρα δε με βοήθησαν να θέσω τις σωστές βάσεις. Ζητούσα επανειλημμένα να μη ταϊζουν το μωρό μου όταν γεννήθηκε, αλλά να μου το φέρνουν να το ταϊζω εγώ. Αντίθετα, το μωρό ερχόταν πάντα ταισμένο και κοιμισμένο σε μένα. Στην κλινική, 4 μέρες, δε θήλασα ούτε ένα λεπτό. Την πρώτη μέρα μια μαία μου φώναξε πως δε μπορώ να θηλάσω γιατί δεν έχω γάλα (!!!)-φταίω που την άκουσα και δεν έκανα θέμα αλλά επιβαρύνθηκα πολύ ψυχολογικά. Δεν κοιμήθηκα καθόλου από το άγχος και τη στεναχώρια όσο ήμουν εκεί. Όταν ζήτησα βοήθεια για να μου δείξουν πως να τοποθετήσω το μωρό, μια μαία το βούτηξε κυριολεκτικά και έτριψε το προσωπάκι του στο στήθος μου, φράζοντας του τη μύτη. Το μωρό δε μπορούσε να αναπνεύσει και άρχισε να κλαίει.. Οι συμβουλές θηλασμού από την παιδίατρο προς όλες τις λεχώνες πριν φύγουμε από την κλινική ήταν να θηλάζουμε κάθε 4 ώρες για 10' από το κάθε στήθος και αν πεινάσει ενδιάμεσα να τους δώσουμε ξένο!!!!!Αργότερα έμαθα ότι αυτές είναι κατυθύνσεις αποθηλασμού. Οπότε αυτό που δε θα ξαναέκανα σε επόμενη γέννα θα ήταν να μη μείνω 4 βράδια στην κλινική αλλά, εφόσον είμαι καλά, να βγω το συντομότερο δυνατό, να πάω στο σπιτάκι μου, με την ησυχία και το μωρό μου να ξεκινήσω ήρεμα.

Όσο για το σχόλιο΄"όποια θέλει θηλάζει", πίστεψέ με koutavaki, δεν ισχύει για πολλές γυναίκες και μιλάω εκ πείρας, έχοντας σπαταλήσει πάρα πολλά χρήματα, κόπο και χρόνο προσπαθώντας, με βοήθεια από σύμβουλο θηλασμού χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα. Χαίρομαι που δεν είχες τις αντίστοιχες εμπειρίες, αλλά ας μην είμαστε και τόσο απόλυτοι με τους ανθρώπους που δεν ήταν τόσο τυχεροί.

 

2. Κατά των συχαμερών και επίμονων συγγενών που φιλάνε με σάλια τα νεογέννητα. Νομίζω ότι οι περισσόροι άνθρωποι πλέον έχουν επαρκή ενημέρωση και δεν πλησιάζουν νεογένητα. Τώρα καμιά γιαγιά μπορεί να είναι πιο πιεστική, έχουμε στόμα και μιλάμε με ωραίαο τρόπο "δεν θα ήθελα φιλάκια από τώρα", "ο γιατρός είπε"" και τέτοια και το πολυ πολύ να της κακοφανεί λίγο εκείνη τη στιγμή ε, θα της περάσεις.

 

Μου τυχε ηλικιωμένη (όχι συγγενής), που φίλησε το μωρό στο χεράκι του, πριν προλάβω να αντιδράσω γιατί ήταν στην αγκαλιά συγγενικού προσώπου. Επίσης κάποιοι πιάνουν το μωρό στα χέρια του, ενώ το μωρό είναι σε φάση που τα βάζει στο στόμα. Αυτό που κάνω είναι να τρέχω διακριτικά να του τα πλένω. Έχεις δίκιο ότι πρέπει να μιλάμε με γλυκό τρόπο και να βάζουμε τα όρια μας- προσωπικά δυσκολεύομαι για να μή φέρω σε δύσκολη θέση τους άλλους αλλά τελικά σε δύσκολη θέση έρχομαι εγώ.

 

3. Κατά των εμβολίων. Υπάρχει μια παγκόσμια συνομωσία πάλι και με μεγάλη ευκολία΄διαβάζω ότι κάποιες δεν θα εμβολιάσουν το επόμενο παιδί τους. Εντάξει είναι μια άποψη κι αυτή που σηκώνει όμως πάρα πολύ συζήτηση. Κατά τη γνώμη μου στηρίζεται στην ασφάλεια που προσφέρει ο γενικός πληθυσμός που είναι εμβολιασμένος. ΌΠως και να χει το να αμφισβητεί την επίσημη άποψη και το νόμο είναι βαρύ και μετά νομίζω δεν μπορείς να απιτείς την στ'ηριξη της πολιτείας για ότι σου συμβεί. Καλώς ή κακώς δεν ζούμε στη φύση τρώγωντας καρπούς και δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε έτσι. Πάντως με τον φριχτό δυτικό πολιτισμό έχει μειωθεί η παιδική θνησιμότητα και έχει ανέβει ο μέσος όρος ζωής

Όσον αφορά τους εμβολιασμούς, έκανα τα πρώτα εμβόλια στο μωρό μου και θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα- σέβομαι όμως τη γνώμη των γυναικών που για τους δικούς τους λόγους δεν το επιθυμούν. Δε νομίζω ότι είναι απόφαση που παίρνουν με "μεγάλη ευκολία" καθώς στοχοποιούνται από το περιβάλλον τους (συγγενείς, σχολεία κλπ).

4. Κατά των εξετάσεων που γίνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συγκεκριμένα διάβασα και για την αυχενική διαφάνεις γιατί λέει η κοπέλα θα κρατήσεις το παιδί ό, το πρόβλημα κι αν έχει. Τί να πω; Δικαίωμά της φυσικά, αλλά αιρέτική άποψη κι ας ρωτήσει καμία μαμά παλιότρων εποχών που γέννησε παιδι με σύνδρομο dawn.

 

Αιρετική η άποψη να κρατήσεις μωρό με σύνδρομο down? Γιατί? Αν υπάρχουν άνθρωποι που τα περιθωροποιούν, υπάρχουν αντίστοιχα και εκείνοι που έχουν τα ψυχικά αποθέματα να τα στηρίξουν στις αυξημένες απαιτήσεις της διαβίωσής τους. Αν κάποια μάνα μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός παιδιού με αυτό το σύνδρομο, της βγάζω το καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

θα τα ξαναεκανα όλα ακριβως με τον ίδιο τροπο...Απολαυσα την γεννα μου, την παραμονη στο μαιευτηριο τις πρωτες μερες με το μωρο μου, τις χρησιμες κι αχρηστες γορες μου...τον θηλασμο με όλον τον πόνο που τραβηξα..., θα παρω αλλα τοσα σλινγκ για να το εχω γκαλιτσα και θα κλεινω τα αυτια ου σε οσους με συμβουλεουν για το πως να μεγαλωσω καλυτερα το μωρο μου...μανα ειμαι και ξερω καλύτερα απο ολους εγω κι ο μπαμπας του...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αγνόησες τη μαμά σου, αλλά μην ακυρώνουμε και τους παιδίατρους... Το ότι η μαμά σου και η κάθε μαμά έχει μεγαλώσει 2-5-10 παιδάκια δεν σημαίνει ότι ήταν σε όλα αλάνθαστη ή ότι ξέρει καλύτερα από έναν γιατρό. Οι εποχές αλλάζουν, υπάρχει μεγαλύτερη ενημέρωση τώρα και πρέπει να προσαρμοζόμαστε.

 

Εγώ προσπαθώ να σκεφτώ, αλλά δεν βρίσκω κάτι που θα έκανα διαφορετικό... Ίσως θα προσπαθούσα να μην αγχώνομαι τόσο πολύ...

δεν ακυρωνω καμια παιδιατρο αν μυτη αλλο τους εχουμε αναγκη !απλως οι παιδιατροι τωρα εχουν γινει πολυ πιεστικοι, τουλαχιστον οσους εχω γνωρισει εγω.δεν ειπα οτι η μαμα μου ειναι αλανθαστη ποιος ειναι αλλωστε?

εχω πιεσει παμπολες φορες κ μενα κ το παιδι μου να ακολουθω πιστα τις οδηγιες της γιατρου.

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

κουταβακι ο λογος που εγω δεν θα ξαναγενναγα σε κλινικη ειναι το οτι η παιδιατρος που ειχαν ηταν ο λογος που το παιδι μου νοσηλευτηκε στην μεθ 8 μερες ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ κ αυτα δεν ειναι λογια δικα μου αλλα του διευθυντη της μεθ,αφου ομως το πηγαν εκει επρεπε να κανει ολες τις εξετασεις κ να περιμενουμε να βγουνε να δουμε οτι ειναι καθαρες κ μετα να παρουμε το μωρο.μια απο αυτες τις εξετασεις ηταν κ παρακεντηση,παρακεντηση σε 2 ημερων παιδι γιατι μια αχρηστη δεν το καθαρισε καλα .

αλος λογος ειναι οτι αποκοιμηθηκα κ ημουν μονη στο δωματιο κ κοπελα του προσωπικου πηρε το μωρο απο το δωματιο χωρις να ενημερωσει κανεναν την πετυχε η μαμα μου με το μωρο στα χερια να το πηγαινει κατω στην θερμοκοιτιδα γιατι το ειπε λεει η παιδιατρος που απουσιαζε ειληκρινα θα θελα πολυ να παω να τους τα πω ενα χερακι αλλα εχω αλλα προβληματα που ενδεχομενος να προερχονται κ αυτα απο την κλινικη τεσπα η καθε μια με τις εμπειριες της

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...