Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΑΤΕ


Recommended Posts

Μανούλες, παραθέτω ενέργειες που δεν θα ξανάκανα.

 

Μόλις γεννήθηκε το έπερναν αγκαλιά (πεθερά και συνυφάδα).

Δεν του έδωσα πιπίλα και τώρα βάζει τα χεράκια στο στόμα. (τι κακή συνήθεια να πιάνουν τα χεράκια των μωρών)

Μήπως είμαι υπερβολική?

 

Αυτά θυμήθηκα ....για την ώρα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα με εκνευριζει αφανταστα να πιανουν τα χερακια του μωρου!Με εχουν πει και παραξενη αλλα εγω φωναζα και φωναζω ακομα για αυτο!

Τωρα τι δεν θα ξανακανα...Δεν θα ξανα αφηνα να δωσουν μπιμπερο στο νεογεννητο(παιδευτηκα πολυ μετα για να πετυχω αποκλειστικο θηλασμο)

Δεν θα εσπαγα τα νευρα μου με τις αποψεις του καθενος και το πως να πω με τακτ τι να κανουν και τι οχι για να μην παρεξηγηθουν.Θα τα ελεγα χυμα.Και οποιος τσαντιζεται,ξιδι!

Αν θυμηθω κατι αλλο,θα επανελθω.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν αποκτήσω στο μέλλον και δεύτερο παιδί :

 

1.ΔΕΝ θα κρατήσω το 40ήμερο και θα το βγάζω πιο συχνά έξω!

2.ΔΕΝ θα το κουνάω για να κοιμηθεί αλλά θα το αφήνω μόνο του στη κούνια να μάθει να κοιμάται μόνο του!

3.ΔΕΝ θα το αφήνω μόνο του στο διπλό κρεβάτι (2 φορές μου έπεσε 4 και 6 μηνών)

4.ΔΕΝ θα αποστειρώνω για 6 μήνες αλλά για 3

5.ΔΕΝ θα το κοιμίζω στο κρεβάτι μας.

 

Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα....

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη περιμενω το 3ο μου..

ΔΕΝ θα κανω τα στραβα ματια γιανα μη παρεξηγηθουν οι αλλοι σε διαφορα.. οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω θαχω μπολικο ξυδι να τους δινω..

αυτο μονο μουρχετε.. θα επανελθω αν βρω κατι αλλο

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν αποκτήσω στο μέλλον και δεύτερο παιδί :

 

1.ΔΕΝ θα κρατήσω το 40ήμερο και θα το βγάζω πιο συχνά έξω!

2.ΔΕΝ θα το κουνάω για να κοιμηθεί αλλά θα το αφήνω μόνο του στη κούνια να μάθει να κοιμάται μόνο του!

3.ΔΕΝ θα το αφήνω μόνο του στο διπλό κρεβάτι (2 φορές μου έπεσε 4 και 6 μηνών)

4.ΔΕΝ θα αποστειρώνω για 6 μήνες αλλά για 3

5.ΔΕΝ θα το κοιμίζω στο κρεβάτι μας.

 

Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα....

ποπο σε διαβασα και νομιζα πως εγω τα ειχα γραψει ολα αυτα τα δεν,περασα κι εγω τα ιδια μονο που ο μικρος δεν επεσε απο το κρεβατι,στο δευτερο δεν ζω με την πεθερα οποτε θα κανω αυτα που πρεπει χωρις να μου τα κακομαθαινει οπως το πρωτο και χωρις να με πριζει,δεν θα αφηνω τον πεθερο να μου τον φιλαει ενω πριν εχει ψεκαστει με ολοκληρο το μπουκαλι της κολονιας τους,τα υπολοιπα τα κοντρολαρω
Link to comment
Share on other sites

Αν αποκτήσω στο μέλλον και δεύτερο παιδί :

 

1.ΔΕΝ θα κρατήσω το 40ήμερο και θα το βγάζω πιο συχνά έξω!

2.ΔΕΝ θα το κουνάω για να κοιμηθεί αλλά θα το αφήνω μόνο του στη κούνια να μάθει να κοιμάται μόνο του!

3.ΔΕΝ θα το αφήνω μόνο του στο διπλό κρεβάτι (2 φορές μου έπεσε 4 και 6 μηνών)

4.ΔΕΝ θα αποστειρώνω για 6 μήνες αλλά για 3

5.ΔΕΝ θα το κοιμίζω στο κρεβάτι μας.

 

Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα....

α ξεχασα να σου πω οτι θα κανεις πολυ καλα που δεν θα κρτησεις το μωρο 40 μερες μεσα στο σπιτι εγω δεν το εκανα αυτο μολις γεννηθηκε μετα απο 15 μερες τον εβγαζα τσαρκες βεβαια με τις καταλληλες προφυλαξεις,φιλια
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, παραθέτω ενέργειες που δεν θα ξανάκανα.

 

Μόλις γεννήθηκε το έπερναν αγκαλιά (πεθερά και συνυφάδα).

Δεν του έδωσα πιπίλα και τώρα βάζει τα χεράκια στο στόμα. (τι κακή συνήθεια να πιάνουν τα χεράκια των μωρών)

Μήπως είμαι υπερβολική?

 

Αυτά θυμήθηκα ....για την ώρα.

 

:-D Νομίζω πως ναι... Αλλά εγώ περνάω το στάδιο "2ο παιδάκι μου" οπότε τα έχω ξεπεράσει αυτά.

Αναθεώρησα στο θέμα αγκαλιάς. Αν τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής (καθαρά χέρια και πανί στα ρούχα αυτού που το παίρνει αγκαλιά) και αν φυσικά είναι υγιής δεν υπάρχει νομίζω κανένας λόγος να μην το πάρουν αγκαλίτσα ακόμα και νεογεννητάκι. Είμαι κατά των φιλιών και στο να του πιάνουν τα χεράκια όταν περνάει το στάδιο της ανακάλυψης των χεριών όπου τα βάζει στο στόμα του. Δλδ περίπου στην ηλικία της μωρού σου και του μωρού μου! :wink: Το λέω ευγενικά και ξεκάθαρα. Και δεν το δίνω σε καπνιστές εκτός κι αν πάει πολλή-πολλή ώρα από το τελευταίο τους τσιγάρο.

 

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου βλέπω εμένα σε 25-30 χρόνια ως πεθερά με τη νύφη μου να μου απαγορεύει να αγγίξω το παιδί του παιδιού μου. Όσο δικαίωμα έχει η μάνα και ο αδερφός μου να πιάσουν το μωρό μου άλλο τόσο έχουν και η μάνα του άντρα μου και οι αδερφές του. Το γεγονός ότι δεν τις χωνεύω δε μου δίνει το δικαίωμα να τους απαγορεύσω να το αγκαλιάσουν, παίξουν, ταχταρίσουν.

 

Για να σε καθησυχάσω λίγο...Τα χεράκια στο στόμα είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό στάδιο της ανάπτυξης των μωρών και δεν είναι απαραίτητα υποκατάστατο πιπίλας. Εκτός πια κι αν το βλέπεις να έχει χώσει τον αντίχειρα κανονικά και να βυζαίνει με μανία!:lol: Ο γιος μου φαν της πιπίλας (πώς θα την κόψουμε δεν ξέρω!!!) την έφτυνε για να μασουλάει, δαγκώνει, πιπιλάει, ρουφάει τα χέρια, τα δάχτυλα, τις γροθιές εκείνο το διάστημα. Οπότε δε θα σε γλίτωνε η πιπίλα. Σε γλιτώνει το "κοντά τα χέρια σου μη στα κόψω!" σε όποιον αγγίζει μανιωδώς :lol::lol:

Είχα εξαδέλφη που του φιλούσε τα χέρια. Τότε με πείραξε πολύ. Της το είπα ξεκάθαρα. "Τάδε σε παρακαλώ πολύ μη φιλάς στα χεράκια γιατί τα βάζει συνέχεια στο στόμα του."

 

Εγώ πάντως όσα είπα ότι δεν θα ξανακάνω στο 2ο τα ξανάκανα! :lol:

Και κούλαρα εντελώς θέλοντας και μη.

π.χ όταν γεννήθηκε η μικρή ο γιόκας μου ήταν μόλις 15 μηνών μωράκι. Θεώρησε πολύ φυσικό όταν μια μέρα έκλαιγε η αδελφούλα του να βγάλει από το στόμα του την πιπίλα του και να τη χώσει πριν προλάβω να αντιδράσω στο στόμα της μικρής! Για να μην αναφερθώ σε δαχτυλα, παιχνίδια, φαγητό... :P

Όπως καταλαβαίνεις το γεγονός ότι θύμωνα όταν η ξαδέρφη μου φιλούσε τα χεράκια του γιου μου πλέον μου φαίνεται αστείο!

 

Μια συμβουλή από εμένα! Ένα πράγμα να μην κάνεις και να μην ξανακάνεις στο μέλλον. Να μην ακούς κανέναν (ούτε καν εμένα!! :lol::lol::lol: ) σε ότι αφορά την ανατροφή του παιδιού σου. Ακολούθησε το ένστικτό σου, να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, είσαι η καλύτερη μανούλα για το παιδί σου!

Link to comment
Share on other sites

Χα! Να σας πω εγω πω εχω 2...

Στο θεμα του υπνου ενω ειχα μαθει τον πρωτο να κοιμαται μονος του και στο κρεβατι του ο μικρος απο 10 μηνων κοιμαται μονο στο καροτσι! (μεχρι τοτε κοιμοταν και αυτος στο κρεβατι του αλλα αρχισα να δουλευω - τον ανελαβε η γιαγια του)

Στο θεμα μπιμπερο. Ο πρωτος επινε και το μητρικο σε μπιμπερο και ειχα παρει διαφορα μπουκαλια θηλες οποτε δεχτηκε ευκολα το εκπαιδευτικο κυπελακι. Ο μικρος επειδη θηλαζε απευθειας και επινε συμπληρωμα απο συγκεκριμνο μπιμπερο αν και απο 13 μηνων πινει με το καλαμακι πορτοκαλαδα αρνηται να πιει το γαλα με οποιοδηποτε αλλο μπιμπερο εκτως απο αυτο που εχει συνηθισει...

Οποτε μην νομιζεται και στο δευτερο μπορει να κανουμε "λαθακια"..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα!

1) Δε θα κοψω το θηλασμο στον 1 μηνα. Θα ενημωρωθω καλυτερα για τα προβληματα που αντιμετωπισα ετσι ωστε να μπορω να τα λυσω στο 2ο.

2)Δε θα παρω χαπι οταν θελησω να τον κοψω ( ταλαιπωρια απιστευτη)

3)θα κοιμαμαι στα ενδιαμεσα των θηλασμων (θα μου πεις τωρα θα εχεις αλλο ενα παιδακι, πως θα γινει αυτο?)

4) Δε θα αγχωνομαι γιατι κοιμαται τοσο πολυ το παιδι, και δε θα το ξυπναω τη νυχτα για να το ταισω!

5) Δε θα αγχωνομαι γενικως για ολα, γιατι κανει αυτο ενω θα επρεπε το αλλο, γιατι δε λεει ακομα αγκου, κλπ, κλπ...

6)Θα του δωσω πιπιλα απο την αρχη! (θα ειχα γλιτωσει πολλα ξενυχτια, αλλα δεν εδωσα για να πετυχω το θηλασμο τρομαρα μου!)

7)Δε θα το μαθω να κοιμαται στο κρεβατι μας!

Αυτα, δε μου'ρχεται τωρα τιποτε αλλο, αν και εχω κανει πολλες βλακειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα δωσω πιπιλα(δεν μπορουμε νατην κοψουμε με τιποτα!)

Δεν θα κουνησω για να κοιμηθει (μας κοπηκαν οι μεσες 2 χρονια)

Δεν θα ξαναγεννησω(αν θα ειναι στο χερι μου παλι-την πρωτη φορα διαλεξα)Παρασκευη!Με πριξαν ΟΟΛΟ το ΣΚ οι επισκεπτες στην κλινικη αλλα και οι επισκεπτες στα διπλανα κρεβατια ηταν πολλοι λογω ΣΚ._δεν δουλευε κανεις ηρθαν βολτιτσα..εγω ηθελα την ησυχια μου ,τα φτυσα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κανω δευτερο παιδι αν πρωτα δεν φυγω σε δικο μου σπιτι (μενουν τα πεθερικα μου απο πανω). απο εκει πηγαζουν ολα... να μαθει το παιδι αγκαλια, να θελει το παιδι να κοιμαται με κουνημα στα χερια, να τρωει ακομα κ αν δεν πειναει (μιας κ οποτε κλαιει το μωρο πρεπει να το μπουκωνουμε με το μπιμπερο). κ αυτα οσο δεν καταλαβαινει.. αργοτερα θα αποκτησει κ τις αντιληψεις του αν συνεχισουμε να μενουμε εδω (θεε μου ας κερδισω στο τζοκερ να φτιαξω ενα σπιτακι μικρο ή ας παρω μια καλη αυξηση για να νοικιασω κ για να μπορω να πληρωνω μπειμπισιτερ). αυτα.

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μου παιδι, εβαλα λιγο μελι στην πιπιλα μπας κ την παρει.

ημουν τυχερη κ εφαγα χοντροτατο κραξιμο απο τον παιδιατρο.:shock::shock::shock::shock::shock: δεν το εκανα στα διδυμα.

 

δεν κρατησα σε καραντινα τα διδυμα οπως στις πολυ αρχες το πρωτο.

 

δεν αφησα τα νευρα μου να σμπαραλιαστουν, προλαβαινοντας τις δουλειες του σπιτιου κ πηρα γυναικα σε εβδομαδιαια βαση με τα διδυμα.

 

θα επανελθω. κλαψουριζει η μικρη λιλιπουτ!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Αν αποκτήσω στο μέλλον και δεύτερο παιδί :

 

1.ΔΕΝ θα κρατήσω το 40ήμερο και θα το βγάζω πιο συχνά έξω!

2.ΔΕΝ θα το κουνάω για να κοιμηθεί αλλά θα το αφήνω μόνο του στη κούνια να μάθει να κοιμάται μόνο του!

3.ΔΕΝ θα το αφήνω μόνο του στο διπλό κρεβάτι (2 φορές μου έπεσε 4 και 6 μηνών)

4.ΔΕΝ θα αποστειρώνω για 6 μήνες αλλά για 3

5.ΔΕΝ θα το κοιμίζω στο κρεβάτι μας.

 

Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα....

 

εγώ να ρωτήσω κάτι????

 

Αυτο περι αποστειρωσης που είπες με ενδιαφέρει....Δεν μαρέσει η πολύ καραντίνα στο παιδί...Τι εννοεις???

 

Τι ΔΕΝ θα αποστειρώνετε δηλαδή τα μπιμπερό και τις πιπίλες? Και πως θα το κάνετε θα τα πλενετε απλώς όπως τα πιάτα του σπιτιού σας????

 

Τι άλλο ενοείς ως αποστείρωση πέραν των μπουκαλιών???

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι ΔΕΝ θα αποστειρώνετε δηλαδή τα μπιμπερό και τις πιπίλες? Και πως θα το κάνετε θα τα πλενετε απλώς όπως τα πιάτα του σπιτιού σας????

 

???

 

ααα εγω και στα 2 μου μεχρι 3 μηνες αποστειρωνα. μετα τοκοψα. απλα τα επλενα κανονικα ναι οπως τα πιατα τα μπιμπερο και τις πιπιλες απλα με λιγο ζεστο νερακι

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Αν κάνω δεύτερο παιδί, κατ' αρχήν θα προσπαθήσω στην εγκυμοσύνη να μην αγχωθώ ξανά τόσο, μα τόσο πολύ, αν όλα θα πάνε καλά και θα προσπαθήσω να την απολαύσω.. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν ένα κουρέλι με τα νεύρα κρόσσια..Δεν έκλεινα μάτι τις νύχτες μέχρι τη Β' επιπέδου, και αφού βεβαιώθηκα ότι όλα είναι καλά, μετά δεν κοιμόμουν μετρώντας κινήσεις. Έτσι έχασα την ουσία, το θαύμα που γινόταν μέσα μου..

Και μετά, όταν με το καλό γεννήσω και θα είμαι παλιά καραβάνα στη μητρότητα, δεν θα το παίζω συγκαταβατική και θα γίνω γλωσσοκοπάνα, σε όλους τους καλοθελητές που μου δίνουν ηλίθιες (και πολλές φορές επικίνδυνες) συμβουλές για το πώς να μεγαλώσω το παιδί μου :evil:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιεσω το παιδι να φαει περισσοτερο απ' οτι θελει.Μια, δυο προσπαθειες και τελος.

Δεν θα αντεχα ξανα να παει το παιδι 6 χρονων και να το κυνηγαω με το κουταλι.Και να δουμε για ποσο ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι...αν θα εκανα το...πεμπτο μου...!!!!(που δεν θα κανω αλλο παιδακι...)...δεν θα αλλαζα τπτ απολυτως.....θα εκανα και παλι τα ιδια ακριβως πραγματα.....απλα η εμπειρεια σε κανει να μην εισαι τοσο υπερβολικη με το καθε τι......!!!!!

...και πιπιλα θα ξαναεδινα....(αυτο το βουτσου-βουτσου....με τρελενει...!!)

...και μαζι μου θα το μαθαινα να κοιμαται...(εκεινα τα μικρα χερακια να σε αγκαλιαζουν ειναι ολα τα λεφτα.....!!!!)

...και την πρωτη μερα στο παιδικο θα εκλαιγα που το αφηνα απο την αγκαλια μου.....

Με λιγα λογια δεν μετανιωνω για τπτ....

Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι????

 

Αυτο περι αποστειρωσης που είπες με ενδιαφέρει....Δεν μαρέσει η πολύ καραντίνα στο παιδί...Τι εννοεις???

 

Τι ΔΕΝ θα αποστειρώνετε δηλαδή τα μπιμπερό και τις πιπίλες? Και πως θα το κάνετε θα τα πλενετε απλώς όπως τα πιάτα του σπιτιού σας????

 

Τι άλλο ενοείς ως αποστείρωση πέραν των μπουκαλιών???

 

Θεωρώ υπερβολικό να αποστειρώνεις μπιμπερά και πιπίλες για 6 μήνες όπως συστήνουν οι παιδίατροι στην Ελλάδα.Οι 3 μήνες είναι μια χαρά!Εξάλλου στην Ευρώπη αυτές τις οδηγίες δίνουν οι παιδίατροι.Άσε που μετά τον 3 μήνα τα μωρά πιάνουν τα πάντα και τα βάζουν στο στόμα τους.Για ποιά αποστείρωση μιλάμε??Ο γιος μου όταν ήταν 3 μηνών έβαζε στο στόμα του τα χέρια του συνέχεια,έπιανε την κουδουνίστρα η οποία έπεφτε χίλιες φορές στο πάτωμα και μετά την έγλυφε!!! Ερχόταν δηλαδή σε επαφή με μικρόβια, εγώ όμως αποστείρωνα την πιπίλα!!:shock:

 

Αποστείρωση πέρα των μπουκαλιών θεωρώ και το βρασμένο νερό που συστήνουν μερικοί γιατροί ακόμα και μέχρι τον χρόνο!!Έλεος!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σκέφτομαι σκέφτομαι τόση ώρα... τίποτα δεν βρίσκω προς το παρόν. Ούτε πολύ καιρό αποστείρωσα, ούτε αγκαλιά τα κοίμιζα, ούτε άκουγα κανέναν.... μμμμμ αυτό που δεν θα ξαναέκανα είναι το εξής: δεν θα έδινα το σκυλάκι μου για τις 40 πρώτες μέρες στους γονείς μου (με είχαν πρήξει) γιατί ήμουν που ήμουν ευσυγκίνητη, άκουγα γαύγισμα στη γειτονιά κι έκλαιγα απαρηγόρητα:D

Επεξεργάστηκαν by Alice6
τυπογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Stellinula..μπες κοπελα μου και διαβασε στο αναλογο υτοπικ τα σχετικα με την αποστειρωση και τα υπολοιπα θα τα πουμε στο καφε...

 

Κι εγω μεχρι τωρα(εεε...δεν ειμαστε και πολυ μεγαλο διαστημα μαζι:o)δεν εχω μετανιωσει για τιποτε απο οσα εχω κανει ή εχω επιτρεψει να γινουν σχετικα με το παιδι...

Νομιζω και στο επομενο...τα ιδια θα εκανα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

και mikio για την συμβουλή.

Α και δεν άξιζε που πανικοβλήθηκα για τη βουλωμένη μύτη

και στενοχωριόμουνα για το σύγκαμα.

Μήπως το 2ο παιδάκι το "ευχαριστιέσαι" περισσότερο?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να φανώ αλάνθαστη...

αλλά επειδή ήμουν παρατηρητική τα τελευταία χρόνια με τα παιδιά της αδερφής μου και των φίλων μας...έβλεπα τα "λάθη" που έκαναν και προσπάθησα να μην κάνω τα ίδια!!

πχ κουνήμα στο καρότσι,ύπνος στο κρεβάτι μας,να θέλει παρέα να κοιμηθεί,δάχτυλο στο στόμα κλπ...

άγχος δεν είχα για τίποτα...σταθερή στις απόψεις μου,δεν άκουγα κανέναν...

οπότε αυτό που λένε το άγχος του πρώτου παιδιού,δεν το είχα!!

λέτε στο 2ο να φρικάρω??χμμμ

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού μόνη μου και θα δέχομαι βοήθεια ώστε να έχω περισσότερο χρόνο να χαρώ το μωράκι μου.

Δε θα σπαταλάω το χρόνο που κοιμάται το μωρό στο να συμμαζεύω και θα ξεκουράζομαι λιγάκι για να έχω αντοχές για τα ξενύχτια.

Δε θα σταματήσω να είμαι γυναίκα επειδή έγινα μαμά και θα φροντίζω τον εαυτό μου.

Δε θα παραμελήσω τον άντρα μου, στο κάτω κάτω και αυτός είναι ένα μεγάλο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...