Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο γάμου από πεθερικά???


Alice6

Recommended Posts

και ο αντρασ σου γιατι πιστεψε αυτην και οχι εσενα?

 

Ποίος σου είπε πως τα έκανε απο πίσω του,μαζί τα κάνανε.Έχει τον τρόπο της αυτή και τους κάνει όλους ότι θέλει.Εκείνος της έδωσε την έγκριση να πάρει τα χρήματα και τα δώρα του γάμου,μάλλον για να ξεχρεώσει τον γάμο που είχε πληρώσει ήδη ο πατέρας μου,θα του είπε.Το δάνειο πάλι εις γνώση του,δεν το έβγαλε;Όλα τα έκανε με την θέληση του,απλώς αυτή του έβρισκε με τον τρόπο της ένα καλό λόγο να το κάνει.ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ καταλαβαίνεις;Τώρα την γκόμενα την βρήκε μόνος του,δεν νομίζω να του την βρήκε εκείνη.Βέβαια δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μάθαινα και το αντίθετο.Απλώς η μαλακία που έκανε εκείνος της ήρθε μια χαρά.Ξεφορτώθηκε και εμένα με το παιδί,τον μάζεψε να τους ταίζει γιατί δεν έχουν ούτε να φάνε και πρέπει να έχει ψάξει για την γκόμενα και σίγουρα θα έχει χρήματα,που θα προσπαθήσει να της τα φάει,με τον ίδιο τρόπο.Με ένα σμπάρο δύο τριγόνια.Αυτό που δεν έχω καταλάβει,είναι:τί του έχει πεί και δεν τον νοίαζει για την μικρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Alice6

    Alice6 16 δημοσιεύσεις

  • tzini

    tzini 6 δημοσιεύσεις

  • ZWH

    ZWH 4 δημοσιεύσεις

  • loukomamy

    loukomamy 4 δημοσιεύσεις

βρεθηκαμε με καποιες φιλες μου το απογευμα και πιασαμε κουβεντα σχετικα με πεθερικα, γαμους, οικονομικη βοηθεια και θυμηθηκα καποια περιστατικα του παρελθοντος και συγχιστηκα!!!!ακομη τα σκεφτομαι και νευριαζω!!!!!πραγματικα δεν μου εχουνε δωσει ΜΙΑ δραχμη. το μοναδικο δωρο ενα κολιε στο γαμο.θα παιρνανε και το υπολοιπο σετ αργοτερα. ακομη δεν ηρθε το αργοτερα!!!!οχι μονο αυτο, δεν ξοδεψαν ουτε ενα ευρω!!!και παλι με κατι μουτρα μεχρι κατω ηρθαν!!!!πολλα νευρα εχω τωρα!!!σορυ αν σας ζαλιζω αλλα καπου πρεπει να τα πω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ααα! καλά κούκου! Δεν ήξερα οτι υπάρχουν και άλλα τέτοια διαμάντια για πεθερικά ! Εμάς κανείς δεν ήρθε στον πολιτικό γάμο γιατι η πεθερα μου και η γεροντοκόρη η αδελφή του άντρα μου επρεπε να πάνε Παρίσι σε μια εκθεση....Και το κορυφαιο : με πηραν πριν φυγω για το δημαρχειο και η πεθερούλα μου , μου είπε το καλύτερο "Αντε και τώρα εγινες κυρία..." ! ΦΦΦΦΣΤ ΠΟΪΝΓΚ! Για τον θρησκευτικο και την βαπτιση ήρθαν αλλά μας κάναν μπάχαλο πιο πριν για το πως θα ονομασουμε το παιδι κτλ..ο πεθερος μου μουρμουραγε όλη την ώρα , η πεθερά μου εκραζε το ποσο χοντροκομμένες ήταν οι βέρες (cartier παρακαλώ...) επίσης μην σχόλιασω τα αισχρα ψεματα που μου ελεγαν προκειμενου να σηκωθω και να φυγω ! Ημουν και εγκυος ! Φυσικά τωρα το παιζουν καλες και απλά περιμένουν να θερίσουν τους καρπούς του δηλητηρίου που εχυσαν τόσο καιρό ...αλλά πια πραγματικά κοιταω την κόρη μου και λέω μέσα μου οτι εγω ξερω τι είναι η πραγματική αγάπη .... Αυτοί οι άνθρωποι τι ξέρουν? Απο χολή μόνο .... Δεν πειραζει πάντα λεω οτι υπάρχει Θεος και βλέπει και επειδη υπαρχει Θεια Δικη όσα μας-λεω μας γιατι ήμουν έγκυος και τα τράβαγε μαζί μου και το μωράκι μου - έκαναν θα γυρίσουν πίσω σε αυτές μια μερα...

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω χειροτερη απο την δικη μου πεθερα δεν εχω δει!!

Οταν πεθανε η μανα της ηρθε με το ζορι στην κηδεια,λεφτα δεν αξιοθηκε να δωσει απο τον εγωισμο της και τα πληρωσε ολα ο αντρας μου.Στα 40α δεν ηρθε γιατι ειχε ταξιδι Κωνσταντινουπολη!Στο γαμο μας τιποτα ουτε καν ενα τηλεφωνο.Και το χειροτερο ενα "να σας ζησει" δεν ειπε για την μπεμπα.Τα μονα που ηξερε να πει ηταν να κατηγορει τον αντρα μου (μια ζωη) και να με βριζει εμενα.Τουλαχιστον μενει σε αλλη πολη και δεν την εχω στο κεφαλι μου.Οπως λενε απο μακρυα και αγαπημενοι!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν παίζεται ! Τον Μητσοτάκη με φουστάνια έχεις για πεθερά...? πες της τα λευτά της να τα κάνει μασούρια γιατί στην δική της κηδεία πρέπει να τα πάρει μαζί της ! Οσο για το παιδάκι και εμάς συμπεριφέρεται λες και το δικό μας έιναι αποπαίδι ενω τα παιδιά απο τις κόρες είναι αδυναμίες !Μια καλή κουβέντα δεν έχουν πει και οι τρείς τους ! Αλλά χέσ..κα ! Εμένα το παιδάκι μου είναι καλά? Απο κει και περα έχει ανθρώπους να το αγαπούν και να το νοιάζονται ! Ασε που όλοι οι άλλοι λένε τι παιδί υπέροχο είναι ! Αντε μωρέ ! Αφήστε τες! Μια μέρα θα δαγκωσουν την γλώσσα τους και θα δηλητηριαστούν απο μόνες τους , οπότε θα γλιτώσουμε ! Λευτεριά στις πεθερόπληκτες !!!( και στις κουνιαδόπληκτες βεβαίως βεβαίως...)

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Στα δικά μου μέρη συνηθίζεται οι γονείς του ζευγαριού να κάνουν δώρο στα παιδιά τους το τραπέζι του γάμου. Επίσης οι γονείς του γαμπρού πληρώνουν το νυφικό και τα σεά μέα της νύφης και οι γονείς της νύφης το κουστούμι και τα σέα μέα του γαμπρού. Αυτά από μόνα τους είναι πολύ μεγάλο έξοδο και θεωτείται ένα πολύ καλό δώρο. Βέβαια σε όσους γάμους δικών μου έχω πάει εκτος των ανωτέρω συνήθως παίρνουν και ένα χρυσαφικό. Οι γονείς της νύφης στο γαμπρό και του γαμπρου στη νύφη. Ίσως εμείς στα μέρη μου να είμαστε πολύ "large"και να είναι υπερβολικά τ απαραπάνω, αλλά και το να παντρευτεί το παιδί μου και να μην του πάρω τόιποτα ή να μην του δώσω φράγκο το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικό. Βέβαια ο καθένας πάντοτε πράττει ανάλογα με τις δυνάμεις του.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάλι, η μέλλουσσα πεθερά μου, χρωστάει 2.500 ευρώ στη ΔΕΗ, χωρίς το χαράτσι :P και είναι με κομμένο ρεύμα εδώ και ενάμιση μήνα..

 

Εκτός αυτού, δε μου μιλάει έτσι κι αλλιώς γιατί δε με χωνευει ο άντρας της..

 

Όταν ήμουν έγκυος, ερχόταν και μου έλεγε να βγάλουμε το παιδί "Μαρία" (αγόρι, κορίτσι, δεν ξεραμε ακόμη!!).. Μόλις μάθαμε για τη βιοχημική... μήτε τον είδατε μήτε τον ακούσατε τον Κίτσο το λεβέντη τον καραμπουζουκλή...

:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολλές ε;

Στο γάμο μας δεν ήρθαν, ποτέ δεν μας ευχήθηκαν. Αστε που τα προσκλητήρια που τους δώσαμε να καλέσουν μας τα έδωσαν πίσω... Εννοείται ότι το "να ζήσεις" δεν το ακούσαμε ποτέ. Στη βάφτιση της κόρης μας άφαντοι, ούτε καν να "σας ζήσει". Το κερασάκι στην τούρτα; Παραπονιέται η πεθερά μου ότι δεν της παίρνουμε να δει το μωρό. Και πάλι καλά που της το πάμε αραιά και πού! Αν ήταν άλλη νύφη στη θέση μου τι θα έκανε; Άστε που τελευταίως έχουν γίνει διάφορα και αποφάσισα ότι δεν θέλω να ξαναπάω...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχη μαζί μου και μ'εχει δεχτεί σαν πραγματική της κόρη...ο δε πεθερός μου μου είχε τρελλή αδυναμία,δυστυχώς τον χάσαμε νωρίς...

Το σπίτι που θα μείνουμε είναι το πατρικό του συζύγου,εκείνη τώρα που έμεινε μόνη θα πάει σε μια γκαρσονιέρα που υπάρχει κάτω απο μας..θα μου αφήσει το σαλόνι της-αλλαγμένο προ 5ετίας- και την άνεσή της..άλλο δώρο τί να ζητήσω;να συνεχίσουμε να είμαστε αγαπημένες και οι 3 νοικοκυρές που θα μένουμε εδω...πεθερά και νύφες!!!να μην ανταλλάξουμε κουβέντα!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κι εγώ από τις τυχερές είμαι. οι γονείς μου μου έχτισαν σπίτι και πήραν όλα τα ηλεκτρικά. τα πεθερικά μου πήραν όλα τα έπιπλα. μαζί πλήρωσαν το τραπέζι του γάμου και τα τραπέζια της βάφτισης των παιδιών μου. ειδικά για τα παιδιά παίρνουν συνεχώς παιχνίδια, ρούχα και δίνουν χρήματα, σε σημείο που τους μαλώνω για να σταματήσουν πριν τα κακομάθουν. επειδή μένουν επαρχία, μας στένουν συχνά δέματα με τρόφιμα, κρέατα, λάδι κλπ. επίσης, οι γονείς μου θα μας βοηθήσουν οικονομικά να πάρουμε και μεγαλύτερο σπίτι, τώρα που ψάχνουμε.

το μόνο μου "παράπονο" είναι ότι μένουν όλοι μακριά κι έτσι δεν έχω βοήθεια με τα παιδιά, εκτός από τις διακοπές, όπου περνάμε μια χαρά.

να'μαστε πάντα καλά κι αγαπημένοι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μάλλον κι εγώ από τις τυχερές είμαι. οι γονείς μου μου έχτισαν σπίτι και πήραν όλα τα ηλεκτρικά. τα πεθερικά μου πήραν όλα τα έπιπλα. μαζί πλήρωσαν το τραπέζι του γάμου και τα τραπέζια της βάφτισης των παιδιών μου. ειδικά για τα παιδιά παίρνουν συνεχώς παιχνίδια, ρούχα και δίνουν χρήματα, σε σημείο που τους μαλώνω για να σταματήσουν πριν τα κακομάθουν. επειδή μένουν επαρχία, μας στένουν συχνά δέματα με τρόφιμα, κρέατα, λάδι κλπ. επίσης, οι γονείς μου θα μας βοηθήσουν οικονομικά να πάρουμε και μεγαλύτερο σπίτι, τώρα που ψάχνουμε.

το μόνο μου "παράπονο" είναι ότι μένουν όλοι μακριά κι έτσι δεν έχω βοήθεια με τα παιδιά, εκτός από τις διακοπές, όπου περνάμε μια χαρά.

να'μαστε πάντα καλά κι αγαπημένοι...

 

Καλημέρα κοπελιά. Πάάάάάάάάάρα πολύ τυχερή. Μπράβο σε όλους σας. Κι εγώ δεν έχω παράπονο από κανένα. Αγαπώ τα πεθερικά μου κι αυτοί το ίδιο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιά. Πάάάάάάάάάρα πολύ τυχερή. Μπράβο σε όλους σας. Κι εγώ δεν έχω παράπονο από κανένα. Αγαπώ τα πεθερικά μου κι αυτοί το ίδιο.

φιλιά στα όμορφα Χανιά!!!! ε, είναι και τα πεθερικά κρητικοί, περήφανοι και καλοί άνθρωποι... (αν δεν ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε ;))

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εσεις ειστε οντως πολυ τυχερες.και σπιτι και επιπλα και ηλεκτρικα ουαου...οι γονεις μου βεβαια μου πηραν ο,τι μπορουσαν και οταν ερχονται παντα ειναι με γεματα χερια.η δε πεθερα μου ουτε καν να ερθει οταν φτιαχναμε το σπιτι.οταν μπηκαμε μεσα ηρθε με τεσσερις παστες:shock:

και οταν γεννηθηκε η μικρη με το ζορι της πηρε ο αντρας μου λεφτα για να παρουμε δωρο στη μικρη ,ολο του ελεγε θα δουμε και θα δουμε.τωρα που θα κανουμε γαμο και βαφτιση μαζι δεν περιμενω κατι.στην αλλη νυφη της ειχε παρει στο γαμο ενα βαζο...!

βασικα ας ενδιαφεροταν για εμας και τη μικρη και ας ελεγε π.χ δεν μπορω να παρω τιποτα.αλλα ουτε κι αυτο.μονο τον ενα γιο βοηθαει για τους αλλους χε......!καλη καρδια(πλατιασα λιγο συγγνωμη:-))

α και στη γιορτη μου προχθες παλι τεσσερις παστες εφερε,μαλλον τοσες χωραει το κουτι...:-P

Link to comment
Share on other sites

Παντρευτηκαμε με πολιτικο μονο τα 2 μας.....οποτε δεν ειχαμε ουτε τρελα εξοδα σε γαμο ουτε τραπεζια κτλ καναμε.....τωρα οταν με το καλο στον θρησκευτικο θα δουμε...

Αλλα δοξα τον θεο παραπονο δεν εχω ειναι συνεχεια διπλα μας τα πεθερικα μου οικονομικα βοηθανε αρκετα και προσωπικα η πεθερα μου συνεχεια δωρα λεφτα να ψωνιζω για μενα κτλ...

Και να μην μας βοηθουσαν οικονομικα οποτε μπορουν μου φτανει που με αγαπανε και με εχουν αγκαλιασει σαν παιδι τους.....Η αγαπη που μ δειχνουν ξεπερναει το οικονομικο!!!Να ναι καλα.....χαιρομαι και απο αλλους που διαβαζω πως ειναι αγαπημενοι με τα πεθερικα κτλ γιατι ολο μαλωματα κτλ ακουω απο πολλους....γεροι ναμαστε κοριτσια και αγαπημενοι!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

φιλιά στα όμορφα Χανιά!!!! ε, είναι και τα πεθερικά κρητικοί, περήφανοι και καλοί άνθρωποι... (αν δεν ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε ;))

 

Ναι,ναι,ναι!!Και πολύ φιλόξενοι είμαστε!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα, πάλι, η μέλλουσσα πεθερά μου, χρωστάει 2.500 ευρώ στη ΔΕΗ, χωρίς το χαράτσι :P και είναι με κομμένο ρεύμα εδώ και ενάμιση μήνα..

 

Εκτός αυτού, δε μου μιλάει έτσι κι αλλιώς γιατί δε με χωνευει ο άντρας της..

 

Όταν ήμουν έγκυος, ερχόταν και μου έλεγε να βγάλουμε το παιδί "Μαρία" (αγόρι, κορίτσι, δεν ξεραμε ακόμη!!).. Μόλις μάθαμε για τη βιοχημική... μήτε τον είδατε μήτε τον ακούσατε τον Κίτσο το λεβέντη τον καραμπουζουκλή...

:-D:grin::-D:grin:

 

:-) πολύ ωραία :-)

Link to comment
Share on other sites

με ολα αυτα που διαβαζω θεωρω οτι ειμαι απο τις τυχερες. Απο την πρωτη στιγμη που με γνωρισαν με καλοδεχτηκαν. Το σπιτι που μενουμε ειναι δικο μου και ετυχε μολις μου τελειωσανε την γενικη ανακαινιση του σπιτιου οι γονεις μου(το γκρεμησαμε και το ξαναχτισαμε) πηρα και τα επιπλα καθως ηθελα πλεον να μενω μονη μου, να γνωρισω τον αντρα μου. Γι αυτο το λογο δεν εφτιαξαν κατι στο σπιτι η πηραν επιπλα. Στον αρραβωνα μου εκαναν δωρο το σετ με τα κοσμηματα και γενικα επειδη ειχαμε καποια οικονομικα θεματα πληρωναν καμμια φορα το δανειο του αυτοκινητου η μας εδιναν λεφτα στο χερι. Να πω οτι και οι δυο ειναι του μεροκαματου. Βεβαια παντα και οι δικοι μου γονεις εδιναν οτι μπορουσαν και οτι φτιαχνοταν στο σπιτι το πληρωναν εκεινοι, εγω απο μονη μου πηρα ολα τα επιπλα και τα ηλεκτρικα. Στο γαμο μας πηραν ενα a/c γιατι αυτο θελαμε, μου πληρωσανε νυφικο, μαλλια, παπουτσια και οτι λεει το εθιμο, πληρωσανε και τα ρουχα του γαμπρου. Το τραπεζι πληρωθηκε απο κοινου με τους δικους μου, εμεις για το γαμο πηραμε μονο προσκλητηρια και μπουμπουνιερες που τελικα πηγε η μαμα μου και μου τα εριξε στον κουμπαρα μου, δεν ηθελαν οι γονεις να πληρωσουμε τιποτα. Οταν γεννησα την εκανα χρυση την πεθερα μου και την μαμα μου να μην μου παρουν κοσμημα γιατι δεν τα φοραω κι αν τελικα θελουν κατι να παρουν ας το παρουν για το παιδι. τελικα εμεις για το παιδι δεν πηραμε τιποτα ουτε επιπλα ουτε ρουχα ουτε τιποτα παντα οι παπουδογιαγιαδες τα κανανε ολα. ακομα και τωρα παντα θα ερθουν με χερια γεματα(γαλατα, ρουχα, παμπερς) μεχρι που τους λεμε να μην παιρνουν αλλα. Μας ψωνιζουν στο σουπερ μαρκετ, μας δινουν λεφτα γενικα μας εχουν στα οπα οπα αμφοτερες πλευρες. Ετσι παιρναμε ολοι καλα και οχι μονο γιατι μας βοηθανε αλλα γιατι απο τοτε που γνωριστηκαμε με θεωρουν κορη τους και για τους γονεις μου ο αντρας μου εινα ι το παιδι τους

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πεθερά μου όσο μπορεί βοηθάει και γενικά είναι συνεννοήσιμη και τυπική. Το πρόβλημα το έχω με τον πεθερό μου, όσο κι αν φαίνεται περίεργο. Στο γάμο μας κάλεσε πάνω από 50 άτομα και φυσικά δεν έβαλε ούτε ένα ευρώ (λες και εμάς μας τρέχουν από τα μπατζάκια) και περιττό να προσθέσω ότι δεν μας πήρε καν δώρο.

Όσο για το μωρό, τώρα το Πάσχα ήρθε να το δει και του έφερε δώρο ένα σοκολατένιο αβγό (το μωρό είναι 2 μηνών)!

Η πεθερά μου επειδή τα ξέρει αυτά και ντρέπεται μαζεύει κρυφά χρήματα και μας δίνει όποτε μπορεί, για να πάρουμε κάτι για το παιδί ή για το σπίτι. Νιώθω άσχημα όμως να μου δίνει 50 ευρώ για να πάρω κάτι για το παιδί στα κρυφά, λες και είναι κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δωρο χμμ αμεσο δωρο οχι αλλα μας εδωσαν λεφτα στο γαμο να παρουμε αυτα που πρεπει δηλαδη μπομπονιερες προσκλητηρια ολα τα σχετικα και αυτο γιατι επειδη ειναι απο αλλη πολη ο αντρας μου παντρευτηκαμε στη δικη μου οποτε λογικο ειναι.τωρα για βοηθεια που λενε αλλες κοπελες δεν εχουμε.τωρα στη βαφτιση και ισως κανενα δωρο στο μπεμπη οταν γεννηθει.παντως χαιρομαι που σας παιρνουν εππλα συσκευες κλπ εμεις δυστυχως μονοι μας αλλα τουλαχιστον φθηνα-φθηνα αλλα εχουμε καλο γουστο :P α και μας εστειλε 2 φορες 2-3 φαγητα με το κτελ σε ολη την εγκυμοσυνη.

 

Α και απο τους δικους μου ενα τιποτα με μπολικο καθολου γενικα αυτο,οχι τωρα.τιποτα ποτε.τα τρωτε στα λουσα και στα εξοχικα τους!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντρευτήκαμε σχετικά αυθόρμητα τα δυό μας με τους κουμπάρους μας αλλά παρόλα αυτά τα πεθερικά μου ήταν πολύ τυπικοί απέναντί μας. Έδωσαν ένα αξιοσέβαστο ποσό που μας βοήθησε πολύ στην αρχή -αν και συζούσαμε ήδη και είχαμε ένα σπίτι σχεδόν έτοιμο, ήταν μεγάλη βοήθεια. Και πάντα θα βοηθήσουν αν υπάρξει ανάγκη.

 

Η μητέρα μου δεν ασχολήθηκε καν με το θέμα. Μας έστειλε τις ευχές της κι αυτό ήταν όλο. Γενικά κάτι τέτοια χειροπιαστά μας στέλνει συνήθως...θετικές σκέψεις, νοητές αγκαλιές...:lol:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μας έστειλε τις ευχές της κι αυτό ήταν όλο. Γενικά κάτι τέτοια χειροπιαστά μας στέλνει συνήθως...θετικές σκέψεις, νοητές αγκαλιές...:lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol: Mια απο τα ιδια:P:p

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εμεν οσο και ωρες ωρες να μου κουνανε τα νευρα τα πεθερικα μου μας εχουν φερθει καλα..στον γαμο μας ο πεθερος μου με χρυσωσε(κατα το εθιμο του τοπου του) και μας βοηθησαν και στην γεννηση της μικρης(μας πηραν την κουνια κ την συρταριερα μας ειπαν να διαλεξουμε χωρις χρηματικο οριο) και μας βοηθησαν και στην βαφτιση-θρησκευτικο δινοντας μας ενα ποσο..

αλλα για μενα το πιο σημαντικο ηταν οτι κρατουσαν 5 μερες την εβδομαδα την μικρη καθε πρωι ετσι ωστε να μπορω να να παω στην δουλεια τωρα ειμαι σε αδεια και ξεκουραζονται..ειναι κ μεγαλοι ανθρωποι..εγω δεν εχω γονεις οποτε η βοηθεια τους ειναι πολυτιμη και κατα καιρους μου εχουν ανεβασρι την πιεση στο 800 αλλα δεν μπορω να τους κρατησω μουτρα..

στην τελικηεχω τον γιο τους..συντροφο,συζυγο,φυλακα αγγελο μου και ερωτα της ζωης μου..οποτε χαλαλι κ η λιγο ανεβασμενη πιεση που και που!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Περιμένοντας τον λογαριασμό μου στο parentscafe να ενεργοποιηθεί, ανοίγω το θεματάκι μου εδώ, γιατί χρειάζομαι γνώμες..... Τα πεθερικά μου από τη στιγμή που έμαθαν ότι είμαι έγκυος δεν με ήθελαν για διάφορους λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσω εδώ, αλλά υποθέτω πως ο κυριότερος ήταν πως έμεινα έγκυος πριν παντρευτούμε με τον άντρα μου και επίσης το ότι είχα ένα διαζύγιο (χωρίς παιδιά). Εν πάσει περιπτώσει, έγινε ένας κακός χαμός τότε, αλλά από τη στιγμή που γέννησα έφτιαξαν οι σχέσεις μας και η πεθερά μου κυρίως (γιατί ο πεθερός μου ήταν πάντα αξιοπρεπέστατος) μαλάκωσε πάρα πολύ κι έγινε άλλος άνθρωπος. Τέλοσπάντων, πέρασε ο καιρός, τα παιδιά μας είναι πλέον σχεδόν δύο ετών, έγινε ένα σκηνικό πρόσφατα και ξαναμαλλώσαμε. Το θέμα μου όμως είναι άλλο και λίγο πιο συγκεκριμένο. Τα πεθερικά μου ΔΕΝ μας έκαναν δώρο γάμου (ο γάμος έγινε πρώτα πολιτικός, τότε με τη μεγάλη αναμπουμπούλα και στη συνέχεια θρησκευτικός μαζί με τη βάφτιση, όταν όλα ήταν μέλι - γάλα). Και πολλά άλλα δεν προσφέρουν, αλλά τελοσπάντων σε αυτά δεν θα σταθώ προς το παρόν. Αλλά και οι πιο φτωχοί άνθρωποι κάνουν ένα δώρο γάμου στο παιδί τους. Αυτοί που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση τίποτα??? Τι δείχνει λοιπόν αυτό??? Πως δεν με θέλουν και όλα τα υπόλοιπα είναι υποκρισία γιατί αγαπούν τα εγγόνια τους και θέλουν να τα βλέπουν (που δεν θα τους το στερούσα ποτέ αυτό, έτσι κι αλλιώς), σωστά???Έτυχε σε καμία να μην τους κάνουν οι γονείς/πεθερικά ένα δώρο γάμου - έστω και μικρό???

 

Και 'μεις που παντρευτήκαμε με Πολιτικό (προς το παρόν),τα πεθερικά μου,τίποτα..Μόνο 2 χρυσές λίρες που τους τις είχε δώσει η γιαγιά του άντρα μου λέγοντας τους μόλις παντρευτεί,να του τις δώσουν.

Μια χαρά τα πάμε,μ' αγαπάνε κτλ απλά ο πεθερός μου έχει ένα θέμα με την τσέπη του..Το μόνο του ελλάτωμα!

Και 'γω το 'χω παράπονο..Σε καταλαβαίνω..Είναι αυτό το "γιατί" που σε τρώει όπως και 'μένα!

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

Δώρο γάμου.......................τι είναι αυτό??? Το μόνο δώρο που μου έχει κάνει είναι ένα χαλάκι ασορτί με dispencer σαπουνιού για το μπάνιο :lol: !!! Νομίζω ότι είναι ένας τρόπος να μου πει "κοπελιά, δεν σε γουστάρω"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...