Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο γάμου από πεθερικά???


Alice6

Recommended Posts

να χαιρεσαι τα παιδακια σου πρωτα απολα και εγω θεωρω το δωρο γαμου κατι ασημαντ, και οχι απολυτος απαριτητο ισως θεωρισαν επειδη παντρευεται το παιδι τους πως δεν ειναι απαραιτητο...μηπως σας εκαναν αλλα δωρα πριν κανετε θρησκευτικο??? εμας οταν καναμε πολιτικο γαμο δεν μας πηραν τιποτα οι γονεις μας επειδη τοτε χτιζοταν το σπιτι μας κ ημασταν στο ενοικιο οποτε ειπαμε οταν μπουμε στο σπιτι οι γινεις μου μας πηραν ενα ψυγειο ς και η πεθερα μου μας πηρε φωτιστικα οροφης και ενα γωνιακο καναπε ολα αυτα πολυ μεγαλης αξιας κατι το οποιο δεν ζητησαμε καν,,,α μονοι τους το ειπαν επειδη θα ειχαμε κι ειχαμε παρα πολλα εξοδα στο νεο μας σπιτι....τωρα που τα θυμαμαι ας τα να πανε πολλα εξοδα οταν ανοιγεις σπιτι κοριτσια....

αλλα αν δεν θα μας τα εκαναν και αυτα δεν νομιζω πως θα συγκρινα τα υλικα αγαθα με την αγαπη τους δηλαδη αν δεν κανουν δωρο δεν σας αγαπανε??? ισως ειναι κατι το οποιο ο αλλος δεν το εχει απαραιτητα στο μυαλο τους ως υποχρεωση για να σας δειξει κατι.... μην σκας για πραγματα ασημαντα,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Alice6

    Alice6 16 δημοσιεύσεις

  • tzini

    tzini 6 δημοσιεύσεις

  • ZWH

    ZWH 4 δημοσιεύσεις

  • loukomamy

    loukomamy 4 δημοσιεύσεις

Ναι, τσιχλόφουσκα, η πεθερά μου ήταν νύφη,και μάλιστα είχε άψογες - όπως λέει - σχέσεις με την πεθερά της. Προφανώς ήταν πολύ υπάκουη, και αυτό περιμένει και από εμένα, αλλά εγώ δεν είμαι της γνώμης ότι σέβεσαι κάποιον μόνο και μόνο από τη θέση του, ο σεβασμός κερδίζεται, κι εγώ δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να σεβαστώ γυναίκα που είπε ότι επέβαλα στον γιο της τα παιδιά από τόσο νωρίς, γιατί είμαι μεγάλη (34 χρονών τότε) και ήθελα οπωσδήποτε να κάνω παιδιά (και η αλήθεια είναι ότι ουδέποτε ήθελα να κάνω παιδιά, ο άντρας μου ήταν που ήθελε από τους πρώτους μήνες).

Ίσως φταίει και το ότι οι γονείς μου προσφέρουν τόσα πολλά, που γίνεται σύγκριση και άθελά μου. Παράδειγμα, όταν μπήκαμε στο σπίτι μας (πριν παντρευτούμε) οι γονείς μου μας πήραν δύο πλυντήρια (τα καλύτερα κιόλας) ενώ τα πεθερικά μου τίποτα. Τώρα που είναι να πάμε σε δικό μας σπίτι, οι γονείς μου μας πήραν οικόπεδο, μας ρίχνουν τα μπετά - αυτοί είπαν ότι δεν θέλουν να συμμετέχουν σε τίποτε από αυτά. Και άλλα πολλά πολλά πολλά. Επίσης από βοήθεια, τίποτα φοβερό. Μόνο να λένε τη γνώμη τους θέλουν, και για να κρατήσουν τα παιδιά πρέπει να τα πάμε απαραιτήτως στο εξοχικό τους, για να έρθουν στο σπίτι μας και να βγούμε ένα βράδυ ούτε λόγος, έγινε μόνο δύο φορές και με χίλια ζόρια. Επίσης, που και που που έρχεται στο σπίτι μας απόγευμα για να δει τα παιδιά, τα βάζουμε για ύπνο και μετά φοράει το γουνικό και φεύγει, ούτε λόγος για να βοηθήσει έστω λίγο στο συμμάζεμα, ουδέποτε με έχει βοηθήσει. Πας σπίτι της και ούτε σου προτείνει να σου φτιάξει έναν καφέ, αντιθέτως έφτιαχνα εγώ για όλους (αν και τώρα κομμένα αυτά). Από δώρα δεν λέω, μου έχει φέρει πολλά και ωραία πράγματα κατά καιρούς, αλλά δεν μπορώ να το απολάυσω, γιατί θεωρώ ότι είναι υποκριτικό, απλά θέλει να με έχει ευχαριστημένη για να βλέπει τα παιδιά. Λες και με τα δώρα θα πέσω, δεν το βλέπω το ξινό της ύφος. Γενικώς στα μικροπράγματα είναι μια χαρά, άμα όμως είναι να δώσουν κάποια ουσιαστική βοήθεια (που μπορούν - το τονίζω αυτό, είναι πολύ σημαντικό) βγάζουν την ουρά τους απέξω και αφήνουν τα κορόιδα (τους γονείς μου) να βοηθάνε. Και όλα αυτά καλά, επιλογή τους είναι. Αλλά να τους αγαπάω κιόλας και να νοιώθω μία οικογένεια με αυτούς, δεν το νομίζω......

Link to comment
Share on other sites

νυφικό σας πήραν?εμενα οχι. και ξαναλέω μ αγαπάνε. και το πιστεύω για να ειμαι ειλικρινής. ισως αν ηταν αλλη κοπέλα στη θέση μου να ειχε μαλώσει αλλα ρε παιδια ειλικρινα δεν μ ενοχλει.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, δεν νομίζω να πρόλαβαν, σε χωριό μεγάλωσαν, έμειναν άλλα 25 τουλάχιστον χρόνια Αθήνα.... καμιά 10ρια χρόνια έχουν έξω.... Μακάρι να ήταν θέμα νοοτροπίας απλά.... Θα με βόλευε πολύ ως εξήγηση... Πάντως και εσύ και πολλές κοπέλες που έγραψαν εδώ έχετε φοβερή ανωτερότητα, εγώ καμία σχέση... ειδικά σε αυτό το θέμα, γιατί τους έχω άχτι για τον τρόπο που με υποδέχτηκαν ως νύφη στην οικογένειά τους......

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου δεν έχεις άδικο.Είναι λογικό να αντιδράς όταν δέχεσαι συνεχώς τέτοιου είδους συμπεριφορά.Μπορεί σε άλλες γυναίκες να μην κάνει ιδιαίτερη αίσθηση αλλά εσένα σε ενοχλεί.Απλά δεν αξίζει να προβληματίζεσαι.Σκέψου πως έχεις μια όμορφη οικογένεια και είσαι ευτυχισμένη.Δώσε και μια υπόσχεση στον εαυτό σου ότι σαν πεθερά θα είσαι καλύτερη και κλείσε το κεφάλαιο.Όταν τους συναντάς κάνε τα στραβά μάτια.Με τα παιδιά σου οφείλουν να συνδέονται.Επίσης απέφυγε να ακούν τα παιδάκια σου αρνητικά σχόλια για εκείνους.Ας τους μείνει η εικόνα της γιαγιάς και του παππού χωρίς να επηρεαστούν από όσα βίωσες εσύ μαζί τους.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κατα τη γνωμη μου σημασια εχει να δινουν αυτο που μπορουν!Να βοηθανε τοσο οσο γινεται!Δε μιλαω για ανθρωπους μιζερους με καβουρια στην τσεπη και κακοκαρδους αλλα για λογικους γονεις που θελουν να βοηθουν τα παιδια τους!

 

Εμενα τα πεθερικα μου στο γαμο ηταν χαλια οικονομικα και εκαναν ελαχιστα, νυφικα επιπλα κτλ κτλ ολα οι δικοι μου!Καποια στιγμη με πειραξε λιγο αλλα μετα το σκεφτηκα πιο ψυχραιμα και καταλαβα οτι αν δεν εχεις δεν εχεις!!Αργοτερα ομως στη βαπτιση της κορης μου μας εδωσαν ενα αρκετα μεγαλο ποσο!

 

Σημασια εχει να ειναι καλοι ανθρωποι και να μην ανακατευονται στις οικογενειες μας!

 

Τωρα για τις κουλες περιπτωσεις...απλα μην δινεται σημασια!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κατα τη γνωμη μου σημασια εχει να δινουν αυτο που μπορουν!Να βοηθανε τοσο οσο γινεται!Δε μιλαω για ανθρωπους μιζερους με καβουρια στην τσεπη και κακοκαρδους αλλα για λογικους γονεις που θελουν να βοηθουν τα παιδια τους!

 

Εμενα τα πεθερικα μου στο γαμο ηταν χαλια οικονομικα και εκαναν ελαχιστα, νυφικα επιπλα κτλ κτλ ολα οι δικοι μου!Καποια στιγμη με πειραξε λιγο αλλα μετα το σκεφτηκα πιο ψυχραιμα και καταλαβα οτι αν δεν εχεις δεν εχεις!!Αργοτερα ομως στη βαπτιση της κορης μου μας εδωσαν ενα αρκετα μεγαλο ποσο!

 

Σημασια εχει να ειναι καλοι ανθρωποι και να μην ανακατευονται στις οικογενειες μας!

 

Τωρα για τις κουλες περιπτωσεις...απλα μην δινεται σημασια!

Δεν ειναι υποχρεωμενοι για τιποτα. Μας μεγαλωσαν και μας εδωσαν τα εφοδια να φτιαξουμε την ζωη μας.

Σε λιγο ο μπαμπας μου παιρνει συνταξη. Μου ειπε οτι θα μου δωσει ενα ποσο απο το εφαπαξ. Λοιπον, πραγματικα δεν τα θελω. Τους ειπα να πανε ενα ταξιδι και να χαρουν αυτα τα χρηματα. Οχι οτι μου τρεχουν απο τα πατζακια, αλλα δεν μπορουν μια ζωη να τρεχουν για εμενα και τον αδελφο μου και αυτοι να μην ευχαριστιουνται λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγω τα δικα μου.Απο την πεθερα μου δεν εχω παραπονο,χαλασε του κοσμου τα λεφτα η καημενη για να μας βοηθησει με γαμο,σπιτι κλπ.Απο την αλλη,ο πεθερος μου(ξαναπαντρεμενος)εκανε την καλυτερη:Καλεσε τους παντες απο το σοι του(χωρις να κανουμε πολυ ανοιχτο γαμο)ξερετε,μην παρεξηγηθει ο ταδε κλπ...Απο τα αλλα σογια(δικα μου και της πεθερας μου ηταν περιπου 10 ατομα στο καθε σοι και απο το δικο του 50.:rolleyes:Τα εξοδα για το γαμο τα ειχε αναλαβει ο πατερας μου,αφου μας το ειχε πει.Ο πεθερουλης μου λοιπον,τραπεζωσε ολο του το σοι χωρις να πληρωσει μια,και το δωρο για το γαμο μας ακομα το περιμενουμε!!!Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που κοιτανε τους αλλους στις τσεπες,αλλα αυτο μου κανει γαιδουρια μεγαλη!!!Το μοναχογιο του παντρεψε,δε μπορουσε να κανει ενα συμβολικο δωρακι?Απο την αλλη,για παρτη του κανει του κοσμου τα εξοδα!!!Οταν περιμενα να γεννησω,ειχε αγορασει οτι μ@λ@κια μπορειτε να φανταστειτε!(οχι για το παιδι,δικα του)Και στο μαιευτηριο ουτε που ασημωσε!!Τι να πω...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τσιχλόφουσκα, η πεθερά μου ήταν νύφη,και μάλιστα είχε άψογες - όπως λέει - σχέσεις με την πεθερά της. Προφανώς ήταν πολύ υπάκουη, και αυτό περιμένει και από εμένα, αλλά εγώ δεν είμαι της γνώμης ότι σέβεσαι κάποιον μόνο και μόνο από τη θέση του, ο σεβασμός κερδίζεται, κι εγώ δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να σεβαστώ γυναίκα που είπε ότι επέβαλα στον γιο της τα παιδιά από τόσο νωρίς, γιατί είμαι μεγάλη (34 χρονών τότε) και ήθελα οπωσδήποτε να κάνω παιδιά (και η αλήθεια είναι ότι ουδέποτε ήθελα να κάνω παιδιά, ο άντρας μου ήταν που ήθελε από τους πρώτους μήνες).

Ίσως φταίει και το ότι οι γονείς μου προσφέρουν τόσα πολλά, που γίνεται σύγκριση και άθελά μου. Παράδειγμα, όταν μπήκαμε στο σπίτι μας (πριν παντρευτούμε) οι γονείς μου μας πήραν δύο πλυντήρια (τα καλύτερα κιόλας) ενώ τα πεθερικά μου τίποτα. Τώρα που είναι να πάμε σε δικό μας σπίτι, οι γονείς μου μας πήραν οικόπεδο, μας ρίχνουν τα μπετά - αυτοί είπαν ότι δεν θέλουν να συμμετέχουν σε τίποτε από αυτά. Και άλλα πολλά πολλά πολλά. Επίσης από βοήθεια, τίποτα φοβερό. Μόνο να λένε τη γνώμη τους θέλουν, και για να κρατήσουν τα παιδιά πρέπει να τα πάμε απαραιτήτως στο εξοχικό τους, για να έρθουν στο σπίτι μας και να βγούμε ένα βράδυ ούτε λόγος, έγινε μόνο δύο φορές και με χίλια ζόρια. Επίσης, που και που που έρχεται στο σπίτι μας απόγευμα για να δει τα παιδιά, τα βάζουμε για ύπνο και μετά φοράει το γουνικό και φεύγει, ούτε λόγος για να βοηθήσει έστω λίγο στο συμμάζεμα, ουδέποτε με έχει βοηθήσει. Πας σπίτι της και ούτε σου προτείνει να σου φτιάξει έναν καφέ, αντιθέτως έφτιαχνα εγώ για όλους (αν και τώρα κομμένα αυτά). Από δώρα δεν λέω, μου έχει φέρει πολλά και ωραία πράγματα κατά καιρούς, αλλά δεν μπορώ να το απολάυσω, γιατί θεωρώ ότι είναι υποκριτικό, απλά θέλει να με έχει ευχαριστημένη για να βλέπει τα παιδιά. Λες και με τα δώρα θα πέσω, δεν το βλέπω το ξινό της ύφος. Γενικώς στα μικροπράγματα είναι μια χαρά, άμα όμως είναι να δώσουν κάποια ουσιαστική βοήθεια (που μπορούν - το τονίζω αυτό, είναι πολύ σημαντικό) βγάζουν την ουρά τους απέξω και αφήνουν τα κορόιδα (τους γονείς μου) να βοηθάνε. Και όλα αυτά καλά, επιλογή τους είναι. Αλλά να τους αγαπάω κιόλας και να νοιώθω μία οικογένεια με αυτούς, δεν το νομίζω......

ο αντρας σου τι λεει για ολα αυτα?? εχει συζυτησει μαζι του ολα αυτα>??

εμενα οτι δεν μου αρεσει τα φοραω στο συζυγο μου με το τροπο μου και αυτος κανονιζει τους δικους του κ εγω τους δικους μου...γιατι αν δεν μου αρεσει κατι και το πω στην πεθερα μου κακια θα βγω αν το πει ο γιοκας...τιποτα δεν θα γινει....οποτε εμεις ετσι τα κανονιζουμε αυτα τα θεματα...αλλα γενικα εμας θα ελεγα οτι η πεθερα μας, μας βοηθαει παρα μα παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι....μη σκας για τα δώρα...

εμάς η πεθερά δεν ήρθε καν στο γάμο...

ούτε ο πεθερός αλλά εκείνος λόγω θέματος με την υγεία του...

Παρούσα ήταν μόνο η αδερφή του άντρα μου...αλλά στεκόταν μακριά...σαν ξένη...

Η πεθερά μου για αγνωστους λόγους δε με συμπάθησε ποτέ...άλλες φορές μου μιλούσε και άλλες(τις περισσότερες) όχι...

την κόρη μας την είδε τελευταία φορά πριν 15 μήνες....:?

 

οπότε μην ασχολείσαι με τα δώρα....

να χαίρεσαι την οικογένεια σου και τα υπόλοιπα άστα στην άκρη....μη δηλητηριάζεσαι άδικα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που έθιξες είναι πολύ σχετικό. Εγώ θα έλεγα πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

πχ τα προσωπικά βιώματα που έχουν τα πεθερικά σου (πχ άν η πεθερά της πεθεράς σου της είχε πάρει δώρο για το γάμο ή για τη γέννα ή για τον αρραβώνα ή για όλα όσα ανέφερα είναι πιθανό να κάνει και η πεθερά σου το ίδιο)

πχ τι στύλ άνθρωποι είναι (γενικά κάνουν δώρα ή όχι, έχουν οικονομική άνεση δεν έχουν κτλ)

πχ τη σχέση που έχουν μαζί σου ή με τον γιό τους

 

Πιστεύω πως παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο.

Προσωπικά θυμάμαι πως στο γάμο μου και οι μεν και οι δε μας κάναν δώρο... στη γέννα μας ξανάκαναν δώρο αλλά για το παιδί μόνο (έχω ακούσει πχ πως υπάρχει έθιμο πως παίρνουν δώρο και στη μαμά! :wink:)

 

Πάντως τώρα μπορεί να σου φαίνεται κάπως αλλά όσο περνάν τα χρόνια ούτε που θα σε νοιάζει!:-) και αυτό που έχω καταλάβει γενικά στη ζωή μου είναι πως όταν έχεις να κάνεις με τέτοιους ανθρώπους εσύ καταλήγεις να στεναχωριέσαι και αυτοί ούτε που σκάνε καθόλου... για αυτό προσπάθησε να χαλαρώσεις, αν γίνεται....εννοείται πως δεν θα το ξεχάσεις αλλά με το χρόνο θα σε πειράζει όλο και λιγότερο... καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

(έχω ακούσει πχ πως υπάρχει έθιμο πως παίρνουν δώρο και στη μαμά! :wink:)

 

Oταν γεννησα τον γιο μου, γυριζοντας σπιτι η πεθερα μου, μου εδωσε ενα φακελακι για το μωρο και ενα για εμενα και εμεινα καγκελο!!!!

Στον προηγουμενο τοκετο μου, ειχε φερει ενα σωρο ρουχαλακια για τις διδυμες (οπως ειπα παραπανω).

Δεν το λεω για να δειξω την διαφορα (καμια σχεση), απλα δεν μου ειχε ξανατυχει , να μου κανουν και εμενα δωρο εννοω, ουτε το ειχα ακουσει απο καμια φιλη μου.

Παντως ηταν υπεροχη εκπληξη και πραγματικα βουρκωσα.

Link to comment
Share on other sites

Το δώρο απο γονεις -πεθερικά μπορεί να ειναι και λίγο...εχμμμ...σχετικο!.

Ας πουμε η πεθερά μου μας έκανε δώρο ένα πλυντηριοαυτο μπορούσε η γυναικα) και οι γονεις μου δεν μας έκαναν δώρο ,αλλά βοήθησαν να πληρώσουμε το τραπέζι του γάμου.

Επίσης οταν γεννηθηκε το μωρό μας έκαναν(οι γονεις) δώρο ένα "χρυσό" και απο τότε τιποτα.Το μωρο τωρα ειναι 9 μηνων.Δεν μπορώ ομως να πω οτι δεν εχουν προσφέρει καθώς βοηθάνε με το να μας στέλνει η μαμά μου ταπεράκια με φαγητο συχνα ή να πληρώνουν κάποιον λόγαρισμό.

Οπότε...δωρα για το μωρό δεν μας έχουν κάνει, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω οτι βοηθούν με άλλο τροπο!

 

Και εμάς τα πεθερικα το τραπέζι του γάμου οπως και ένα....φακελάκι για το μετέπειτα ταξίδι!:shock::-D

Οι γονεις μου και ειδικά η μανούλα μου με βοήθησε πολύ στο πσίτι. Όχι μόνο οικονομικά αλλά και με τις ιδέες της και τυο τράξιμο που ρίξαμε παρέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ!!! ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ!!! ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΡΙΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ...

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡ ΟΛΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ( Π.Χ ΒΑΨΙΜΟ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΩΤΙΣΤΙΚΩΝ, ΑΒΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..) ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΖΑΜΕ ΠΕΡΑ...ΟΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΦΑΝΙΣΤΕΙ...

ΟΠΟΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 50? ( 50? ΣΤΗΧΙΖΕΙ ΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΤΗ ΝΥΦΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΩΠΑ ΩΠΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω λοιπόν, κάποιοι είναι έτσι και κάποιοι αλλιώς. Δε βαριέσαι, δε σκάω κιόλας, απλά θέλω να δω κατά πόσο έχω δίκιο που σκέφτομαι όπως σκέφτομαι. Είναι ρε παιδί μου που θέλουν να έχουμε και κολλητές σχέσεις, δεν είναι όπως στην περίπτωση της fairytale που δεν την βλέπουν καθόλου!!! Αυτοί με το που είναι εδώ θέλουν τα παιδιά (στο εξοχικό πάντα). Αν ήταν να μη με γουστάρουν και να είναι παρεξηγημένοι και απόμακροι, κανένα πρόβλημα, μια χαρά θα ήμουν. Αλλά να μου το παίζουν και όλο αγάπες και γλύκες, ενώ ξέρω ότι είναι υποκρισία.... και από την άλλη να προσφέρουν τόσα οι δικοί μου γονείς κι αυτοί μόνο ό,τι τους βολεύει... μου τη δίνει ρε παιδί μου.... Όσο για την ερώτηση της Έλενας, ο άντρας μου είναι άψογος με εμένα, απλά ξέρω ότι στενοχωριέται κι αυτός, αλλά πρόβλημα δεν μου δημιουργεί. Πήγε να μου δημιουργήσει στην αρχή, αλλά έγινε ένας κακός χαμός, και έκτοτε είναι εξαιρετικός. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα σας τα γράψω από την αρχή, και τότε θα καταλάβετε γιατί και πώς έγιναν όλα και γιατί πόσταρα το θεματάκι (σίγουρα όχι επειδή μετράω τα λεφτά περισσότερο από τα συναισθήματα, ούτε κατά διάνοια).

Link to comment
Share on other sites

alice,να μην ξανασκεφτεις τους γονεις σου ως κοροιδα!!!

Αντιθετα να τους σκεφτεσαι ως ατομα δοτικα που υπολογιζουν κατεξοχην το παιδι τους και τα εγγονια τους και θελουν να τα ευχαριστουν(και τον γαμπρο τους εννοειται,αλλα οπως και να το κανουμε οτι κανουν ειμαι σιγουρη οτι πρωτα το κανουν για εσενα)

Μπραβο τους,αλλα κοροιδα δεν ειναι...

κοροιδο ειναι καποιος που τον πιανουν Κωτσο και τον δουλευουν ψιλο γαζι για να τα του τα παιρνουν!!

Ειναι τετοια περιπτωση η δικια σου??Οχι απο οτι καταλαβα!!

 

Οσο για τα πεθερικα...δεν πειραζει καλη μου!!

Ας μην σας εκαναν ξεχωριστο δωρο...δεν ειπαμε??Στο μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι ειδα τα δωρα ηταν τα τραπεζωματα και οι επιπλωσεις(που στοιχιζουν ουκ ολιγα:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Τζινι, πολύ έχω γελάσει με τα ποστς σου, ας το έπαιρνα κι εγώ έτσι στα αστεία....

 

Κακως δεν το παίρνεις στα αστεία... θα 'πρεπε ;) Μόνο έτσι παλεύονται αυτά τα πράγματα...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Έλενας, ο άντρας μου είναι άψογος με εμένα, απλά ξέρω ότι στενοχωριέται κι αυτός, αλλά πρόβλημα δεν μου δημιουργεί. Πήγε να μου δημιουργήσει στην αρχή, αλλά έγινε ένας κακός χαμός, και έκτοτε είναι εξαιρετικός. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα σας τα γράψω από την αρχή, και τότε θα καταλάβετε γιατί και πώς έγιναν όλα και γιατί πόσταρα το θεματάκι (σίγουρα όχι επειδή μετράω τα λεφτά περισσότερο από τα συναισθήματα, ούτε κατά διάνοια).

 

αλισε δεν ρωταω αν σε κρινει ρωταω αν των νοιαζουν και πειραζουν το οτι δεν σας εκαναν δωρα γενικα αν μιλαει στους γονεις του αν λεει αυτα πουσας προβληματιζουν??

σιγουρα δεν ειμαστε σε θεση να σε κρινουμε απλα μια συζητησει κανουμε, μην σκεφτεσαι αρνητικα και μην δινεις σημασια σε ολα να εισαι ευτυχισμενη με την οικογενεια σου και μην σε νοιαζουν οι αλλοι αν δεν νοιαζοντε πραγματικα θα φανει με το καιρο...;)

Link to comment
Share on other sites

α κατσε γιατι θυμηθηκα το μοναδικο δωρο που μου εκανε η πεθερα μου.

 

ενα πανταλοοοονι καπρι ριγε με θεοφαρδη μπασκα κ ριγες απο την λαϊκη.

10 νουμερα μεγαλυτερο τοτε. σωστος οβελιξ ημουν! χωρις το ασορτι ξανθο.

 

α! κ παλιες φωτογραφιες του συζυγου με γκομενες!:shock::shock::shock:

κ παλια γραμματα που του εστελναν οι εν λογο γκομινες:shock::shock::shock:

κ τα ρουχα του, που μου εδωσε τοτε οταν παντρευτηκαμε απλυτα.οοολα.

 

υγ: δεν κανω πλακα. το γυναιο ειναι για κλαματα. κ το κακο ειναι πως δεν θα αλλαξει ποτε! δ υ σ τ υ χ ω ς !

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Αλίκη μου εστιάζεις σε λάθος θέμα κατά τη γνώμη μου...

Το οτι δεν σας έκαναν δώρο στο γάμο σας είναι απλά η αφορμή των σκέψεων σου....

Το οτι τα πεθερικά σου σε "ανέχονται" απλά και μόνο επειδή είσαι η μητέρα των εγγονών τους είναι η αιτία....

Αυτό συμβαίνει....δέξου το και προχώρα μπροστά....;)

Και συμφωνώ με το Αερικό...πάρτο στην πλάκα!

Μην μπεις στο τριπάκι να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί δε σε θέλουν και φυσικά ούτε να προσπαθήσεις με τον τρόπο σου να τους αλλάξεις γνώμη....δεν παιζει να συμβεί!

Δωστους το χώρο που θεωρείς εσύ αρκετό ώστε να απολαμβάνουν τα εγγόνια τους και απο εκεί και πέρα κοίτα να περνάς καλά με την οικογένεια σου!

Τα δώρα έχουν νόημα μόνο όταν γίνονται απο καρδιάς....αυτά μόνο να υπολογίζεις...;)

 

(έχω κλάψει πολύ στη ζωή μου για να φτάσω στο σημείο να μπορώ να σου δώσω τις παραπάνω συμβουλές....:()

Link to comment
Share on other sites

α κατσε γιατι θυμηθηκα το μοναδικο δωρο που μου εκανε η πεθερα μου.

 

ενα πανταλοοοονι καπρι ριγε με θεοφαρδη μπασκα κ ριγες απο την λαϊκη.

10 νουμερα μεγαλυτερο τοτε. σωστος οβελιξ ημουν! χωρις το ασορτι ξανθο.

 

α! κ παλιες φωτογραφιες του συζυγου με γκομενες!:shock::shock::shock:

κ παλια γραμματα που του εστελναν οι εν λογο γκομινες:shock::shock::shock:

κ τα ρουχα του, που μου εδωσε τοτε οταν παντρευτηκαμε απλυτα.οοολα.

 

υγ: δεν κανω πλακα. το γυναιο ειναι για κλαματα. κ το κακο ειναι πως δεν θα αλλαξει ποτε! δ υ σ τ υ χ ω ς !

 

κοπελιά αχάριστη σε βρίσκω....

 

παντελόνι - αποκριατική στολή....2 σε 1 δωρο σου πήρε και δεν το εκτίμησες!

παλιές φωτο του συζυγου με γκόμενες: για να δεις με τι μπάζα κυκλοφορούσε μέχρι που βρήκε εσένα!

παλιά γράμματα απο τις γκόμενες: μα να μην διαβάσεις τι έγραφαν τα μπάζα??????

άπλυτα ρούχα=τεστ νοικοκυροσύνης! να σε τσεκάρει ήθελε βρεεεεεεε!!!!

χαχαχαχαχαχαχα!!!

 

συνέχισε να το αντιμετωπίζεις με χιούμορ!:cool::cool::cool:

οτιδήποτε άλλο κάνεις, μόνο το νευρικό σου σύστημα θα χαλάσει!!!;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, σοβαρα τωρα.

 

γι ανα μην χαλιεσαι τοσο πολυ, δες τα παιδια σου κ σκεψου οτι ειναι οι παπουδες τους. ειναι οι γονεις που φεραν στον κοσμο τον αντρα σου.

 

κ οσο για ξαφνικα κολλητιλικια κανε υπομονη κ μονο υπομονη κ καντα ολα γαργαρα. δεν σου φερθηκαν αρχικα με ωραιο τροπο, αλλα....

 

τον εχρθο να τον πετροβολας με καρβελια. ετσι μου λεει η μανα μου, που της το εχει πει η γιαγια μου....:wink:

 

(βεβαια η γιαγια ειχε ζησει κ παγκοσμιο πολεμο κ εμφυλιο)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...