Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος Β επιπέδου


Recommended Posts

Μου εκλεισαν ραντεβου στο ιπποκρατειο για β επιπεδου στις 8 ιουνιου και μου ειπαν μαλιστα πως αν μπορω να την κανω εκτος γιατι εχει χαλασει το μηχανιμα και δεν ειναι σιγουρο αν θα το εχουν φτιαξει εως τοτε!!!:mad:απαραδεχτο!ετσι και ρωτησα τον γιατρο μου για να ειμαι καλυμενη και εκλεισα για την ιδια μερα στο κεντρο ιατρ.εμβρυου οπου το κοστος μου ειπαν πως ειναι 140ευρω.Ειχα ρωτησει και στο Ξενακη και μου ειπαν 73ευρω!!!μου φανηκε παραξενο σαν τιμη και ειπα να μην το προτιμησω...τωρα ειδομεν!Στις 8 ιουνιου θα σας πω εντυπωσεις!!:lol:

Και 'γω στη Ψαρρα πήγα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη αλλά όταν η νύφη μου και η κολλητή μου πήγαν μετά από μένα στο Ξενάκη, ένιωσα πολύ κορόιδο που έδωσα τα διπλάσια χρήματα. Η γιατρός μου είπαν πολύ λεπτομερής και αναλυτική στις εξηγήσεις και με εξειδίκευση στο εξωτερικό! Τη φίλη μου την περίμεναν ώρες γιατί δε γύριζε και γενικά μου είπαν και οι 2 ότι τους φάνηκαν πολύ καταρτισμένοι οι άνθρωποι. Εξάλλου είναι από τα πιο παλιά κέντρα της πόλης. Τί να πω? εγώ δεν το ήξερα αλλά τώρα νομίζω θα το προτιμούσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκανα β"επιπεδου στην Παπαγιαννη πριν μερικες μερες.100 ευρω με αποδειξη εννοειται.ταλαιπωρηθηκα γιατι η μικρη δεν γυρναγε με τιποτα για τις μετρησεις προσωπου.πηγαμε βολτα,ξαναφαγα γλυκο αλλα και παλι ακουνητη.Μας πηρε 3 ωρες αλλα πηραμε μια ποζα στο τελος.αποτι ξερω η β'επιπεδου επειδη δεν εχει αιμοληψια ειναι φτηνοτερη.Η αυχενικη διαφανεια και το α'τεστ ειχαν 140 ευρω με την αιμοληψια και με αποδειξη παντα.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ μεγαλη διαφορα -δεν σας φαινεται παραξενο?

Εχεις δίκιο Πέπα μου, είναι μεγάλη η διαφορά αλλά απ' ό,τι είδα στα χαρτιά που τους έδωσαν είχαν ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις με τις δικές μου.

Απλά πιστεύω ότι το κάνουν για ανταγωνιστικότητα. Τι να πω? Εγώ μια απλή διαπίστωση έκανα γιατί μου φαίνεται ότι παίζει πολύ εκμετάλλευση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Πέπα μου, είναι μεγάλη η διαφορά αλλά απ' ό,τι είδα στα χαρτιά που τους έδωσαν είχαν ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις με τις δικές μου.

Απλά πιστεύω ότι το κάνουν για ανταγωνιστικότητα. Τι να πω? Εγώ μια απλή διαπίστωση έκανα γιατί μου φαίνεται ότι παίζει πολύ εκμετάλλευση!!!

 

Έτσι είναι. Όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών ο καθένας την κοστολογεί όσο θέλει. Το θέμα είναι να διαβάζουν εξίσου σωστά τον υπέρηχο!

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για λογους ανταγωνισμου αντε και να κατεβασεις 20-30-40 ευρω, εδω ειναι τα μισα.και συνηθως ολα τα παρομοια κεντρα δουλευουν .

τι κεντρο ειναι ακριβως? πρωτη φορα ακουω τετοιο ονομα.

Link to comment
Share on other sites

για λογους ανταγωνισμου αντε και να κατεβασεις 20-30-40 ευρω, εδω ειναι τα μισα.και συνηθως ολα τα παρομοια κεντρα δουλευουν .

τι κεντρο ειναι ακριβως? πρωτη φορα ακουω τετοιο ονομα.

Δεν ξέρω ειλικρινά, διότι δεν έχω πάει ως τώρα.Όμως η μητέρα της νύφης μου που είναι συνταξιούχος παιδίατρος είπε ότι είναι ένα από τα παλιότερα και καλύτερα διαγνωστικά-μικροβιολογικά της Θεσ/νίκης. Κάποτε λέει όλοι εκεί πήγαιναν αλλά μπορείς να κάνει όλες τις εξετάσεις εκεί όχι μόνο προγεννητικό έλεγχο, δεν εξειδικευεται δηλαδή όπως η Ψαρρά.Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει στο Ξενακη για την A-test μου φανηκαν πολυ εξυπηρετικοι.Αν και μου τους συστησε ο γιατρος μου για την A-test για την β επιπεδου μεστειλε στο κεντρο ιατρ.εμβρυου.Ναι πραγματικα ειναι μεγαλη η διαφορα και αν οπως λεει η stellinaki ειναι το ιδιο καλο αρχιζω να το ξανασκεφτομαι...εχει καμια εμπειρια απο το Ξενακη?στο κεντρο ιατρ.εμβρυου εχω ραντεβου δυστηχως το μεσημερι...στις 2!λετε να μας ταλεπωρησει το μικρουλη μου??παντως και το μηχανημα στο ιπποκρατειο να το κανουν νομιζω πως δεν δινουν dvd και τα σχετικα οπως στα ιδιωτικα!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η β-επιπεδου ειναι πολυ σημαντική εξεταση και δε μπορεί να την κάνει όποιος να 'ναι

Υπάρχει επίσημη λιστα με τους γιατρούς που ειναι πιστοποιημενοι να κάνουν β-επιπέδου, δειτε εδώ: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

 

Επισης όσες εχετε ΙΚΑ κοιταξτε να παρετε παραπεμπτικό από τον γυναικολόγο του ΙΚΑ (σφραγισμένο από τη γραμματεία) και απόδειξη από το κέντρο που θα κανετε την εξεταση. Θα τα καταθεσετε στο ΙΚΑ, θα σας εγκρίνουν ενα ελαχιστο ποσό (κάπου 8,5 ευρώ νομίζω) και θα κάνετε ένσταση. Θα περασετε από επιτροπη και πιθανότατα θα παρετε πίσω όλο το ποσό. Εγω τουλάχιστον αυτό εκανα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδιακασία να παω στο ικα για παραπεμπτικό και στο κέντρο που είναι συμβεβλημένο με ταμεία για να πάρω πίσω λεφτά.Το β επιπέδου είναι μία λεπτομερής και καθοριστική εξέταση η οποία πρέπει να γίνεται πάντα σε μεγάλα και εξειδικευμένα μαιευτήρια που διαθέτουν και τον εξοπλισμό και τους πιστοποιημένους γιατρούς οι οποίοι διενεργούν όλες τις εξετασεις του προγεννητικού ελέγχου και της εμβρυομητρικής.Θα το κάνω στο λητώ και κοστίζει 100ε.Εκεί έκανα και την αυχενική διαφάνεια και το Papp-a ,ο γιατρός ήταν σύμφωνος γιατί είναι στο λητώ παρευρισκόταν κιόλας και όλα μια χαρά.Σε τετοιου είδους εξετάσεις δεν κοιτάς το κόστος και κυρίως για ένα ποσό λογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η β-επιπεδου ειναι πολυ σημαντική εξεταση και δε μπορεί να την κάνει όποιος να 'ναι

Υπάρχει επίσημη λιστα με τους γιατρούς που ειναι πιστοποιημενοι να κάνουν β-επιπέδου, δειτε εδώ: https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=4

 

Επισης όσες εχετε ΙΚΑ κοιταξτε να παρετε παραπεμπτικό από τον γυναικολόγο του ΙΚΑ (σφραγισμένο από τη γραμματεία) και απόδειξη από το κέντρο που θα κανετε την εξεταση. Θα τα καταθεσετε στο ΙΚΑ, θα σας εγκρίνουν ενα ελαχιστο ποσό (κάπου 8,5 ευρώ νομίζω) και θα κάνετε ένσταση. Θα περασετε από επιτροπη και πιθανότατα θα παρετε πίσω όλο το ποσό. Εγω τουλάχιστον αυτό εκανα.

 

Δε μπορεις να φανταστεις ποσο με καθησυχασε αυτη η λιστα! Ογιατρος μου εχει πιστοποιηση να κανει β-επιπεδου και τον εμπιστευομαι απολυτα, αλλα τωρα τελευταια καποιες φιλες μου με πριζανε να παω και σε εμβρυολογο! Αφου ειναι και στην επισημη λιστα θα τους γραψω ολους!! Σ'ευχαρηστω :)

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδιακασία να παω στο ικα για παραπεμπτικό και στο κέντρο που είναι συμβεβλημένο με ταμεία για να πάρω πίσω λεφτά.Το β επιπέδου είναι μία λεπτομερής και καθοριστική εξέταση η οποία πρέπει να γίνεται πάντα σε μεγάλα και εξειδικευμένα μαιευτήρια που διαθέτουν και τον εξοπλισμό και τους πιστοποιημένους γιατρούς οι οποίοι διενεργούν όλες τις εξετασεις του προγεννητικού ελέγχου και της εμβρυομητρικής.Θα το κάνω στο λητώ και κοστίζει 100ε.Εκεί έκανα και την αυχενική διαφάνεια και το Papp-a ,ο γιατρός ήταν σύμφωνος γιατί είναι στο λητώ παρευρισκόταν κιόλας και όλα μια χαρά.Σε τετοιου είδους εξετάσεις δεν κοιτάς το κόστος και κυρίως για ένα ποσό λογικό.

 

ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής

δεν ειναι ανάγκη να πας σε κέντρο συμβεβλημενο με το ικα

ουτε εγω πήγα, στο προγενεσις εκανα όλες τις εξετασεις, εδωσα 150 ευρώ για τη β-επιπεδου και τα πήρα όλα πίσω

γιατί να μην τα ζητήσω? τοσα λεφτά τους δίνω καθε μηνα!

 

Δε μπορεις να φανταστεις ποσο με καθησυχασε αυτη η λιστα! Ογιατρος μου εχει πιστοποιηση να κανει β-επιπεδου και τον εμπιστευομαι απολυτα, αλλα τωρα τελευταια καποιες φιλες μου με πριζανε να παω και σε εμβρυολογο! Αφου ειναι και στην επισημη λιστα θα τους γραψω ολους!! Σ'ευχαρηστω :)

 

:)

με το καλό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής

δεν ειναι ανάγκη να πας σε κέντρο συμβεβλημενο με το ικα

ουτε εγω πήγα, στο προγενεσις εκανα όλες τις εξετασεις, εδωσα 150 ευρώ για τη β-επιπεδου και τα πήρα όλα πίσω

γιατί να μην τα ζητήσω? τοσα λεφτά τους δίνω καθε μηνα!

 

 

 

:)

με το καλό!

 

Σ'ευχαρηστω πολυ!

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
στις 8/3 στο λητω (Σουκα) 100 ευρω με κανονικη αποδειξη

 

εγω θα την κανω την επομενη Τετάρτη στο Λητω στη Σούκα εκει εκανα και την αυχενικη 120ε πολύ καλά νομίζω είναι τα 100ε σε σχέση με άλλα και η Σούκα είναι κορυφή σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα την κανω την επομενη Τετάρτη στο Λητω στη Σούκα εκει εκανα και την αυχενικη 120ε πολύ καλά νομίζω είναι τα 100ε σε σχέση με άλλα και η Σούκα είναι κορυφή σε αυτό...

 

 

κι εγω ηθελα με τη σουκα αλλα δεν με βολευει Τεταρτη:(

σε ποια εβδομαδα θα εισαι την Τεταρτη που θα την κανεις? Εγω θα παω παρασκευη και θα ειμαι 22w kai 1d

Link to comment
Share on other sites

στο εμβρυο, στον μαλλιγιαννη 150 ευροπουλα, με αποδειξη των 30 παρακαλω. αλλιως ηταν 180-190.

 

βεβαια ειναι πολυ καλο κεντρο. τουλαχιστον ετσι ακουγετε απο πολλους.

 

Κι εγώ και μάλιστα όταν πήγα να πληρώσω μου λέει "Θέλετε και απόδειξή;":mad:.Εννοείται ότι πήρα γιατί να δίνω εγώ τα καλά μου τα λεφτά και εκείνος να το παίζει "δεν βγάζει το ιατρείο μου:cry:".Ουστ:mad:.Συγνώμη παραφέρθηκα:oops:...

Link to comment
Share on other sites

200€ δωσαμε για β΄επιπεδου οπως και για την αυχενικη.Νομιζω μας κοστισε πολυ σε σχεση με αυτα που διαβαζω.......η ειδικευση στην Εμβρυικη Ιατρικη και στην προηγμενη Μαιευτικη Υπερηχογραφια (οπως γραφει η καρτα του) πληρωνεται!!!

Μετρηση τραχηλου μου εκανε στην β' επιπεδου.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...