Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Το θέμα είναι ότι συνήθως είμαι μόνη μου .. δεν υπάρχει κάποιος που θα φωνάξω για βοήθεια για να την απομακρύνει .. όποτε πρέπει να την αντιμετωπίσω μόνη μου 

Λογικο σε καταλαβαίνω.  Κ εγώ φοβάμαι τα έντομα όσο πιο μεγάλα Κ όσο πιο ανεξελενκτα με πιάνει πανικός γιατι σιχαίνομαι να τα απομακρύνω.  Χρειαζόμαστε εντομοαπωθιτικο οχι ειδικο χα χα 

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Για τα σκυλιά ή για τα έντομα; Για τα σκυλιά που είναι πιο σπάνιος φόβος θα το καταλάβαινα, αλλά για τα έντομα είναι πάρα πολύς κόσμος που φοβάται. Επίσης αν κάποιος φοβάται τα σκυλιά αλλά τα έντομα καθόλου και ποτέ (όπως εγώ) πώς γίνεται; Κι από αυτοπεποίθηση δεν έχω και την καλύτερη. Όμως έντομο δεν φοβήθηκα ποτέ. Μόνο σκυλιά, πιστεύω από αυτό το "προσέξτε σκύλος" που άκουγα από τους γονείς μου μόλις βλέπαμε έναν.

 

 

Δεν είπα "είναι" φυσιολογικό. Είπα "θεωρείται". Ενώ για τα σκυλιά δεν υπάρχει το αντίστοιχο. Θεωρείται παράλογο είτε είσαι κορίτσι, είτε σε πόλη, είτε οχι. Γιατί τα έντομα ναι και τα σκυλιά όχι, ποτέ δεν κατάλαβα. Και τα δύο "παράλογοι" φόβοι είναι, τα έντομα κατά τη γνώμη μου περισσοτερο, αλλά δεν θα πάω να το πω σε κάποιον που τα φοβάται όπως τονίζουν τόσο σε κάποιον που φοβάται τα σκυλιά!

 

 

Αυτό ακριβώς εννοώ ότι είναι πιο αποδεκτός ο φόβος των εντόμων. Την απαντηση σου! Αυτό ακριβώς λένε όσοι φοβούνται τα έντομα. Καμια κατανόηση για όσους φοβούνται τα σκυλιά! :-P Ενώ εμείς οι "σκυλοφοβικοι" δεν θα τα πούμε ποτέ αυτα σε "εντομοφοβικο". Από όλα τα έντομα μόνο η κατσαρίδα είναι βρώμικο. Όσο για το ότι δεν μπορείς να τα ελέγξεις,πολύ πιο εύκολα ελέγχεις κατσαρίδα (την πατάς στο κάτω κάτω) παρά σκύλο που σηκώνει τα πόδια να ανέβει πάνω σου! Επίσης η κατσαριδα δεν σου γαβγίζει αν δεν σε ξέρει, χαχα! Αλλά πώς να σου πω, αυτά τα "επιχειρήματα" δεν θα τα πω σε κάποιον που θα φοβάται, καταλαβαινω ότι φοβάται και το δέχομαι. Το αντίστοιχο όμως προς κάποιον που φοβάται τα σκυλιά δεν το έχω δει ποτέ. Όλοι το θεωρούν παράλογο "γιατί το σκυλί είναι χαριτωμένο και φιλικό".

Ε ναι ειναι λιγο παραξενο.  Αν σου έλεγα φοβάμαι τα μωρά γιατί κλαίνε Κ τραβάνε μαλλια τι θα μου ελεγες?  Ε δεν θα μου έλεγες κοπελιά δεν πας καλα.  

Κ εγώ έχω φοβηθεί σκύλο άλλα όταν πραγματικά ειναι ο σκύλος τρομακτικός.  Δηλαδή να δείξει επιθετική στάση απέναντι μου να είναι αγριεμένος αυτά φαινονται  . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή η αράχνη δεν ελέγχεται ενώ ο σκύλος ελέγχεται :-P Ενδιαφέρον! Και πες ότι πάει κάπου η αράχνη, τι θα γίνει; Ενώ ο σκύλος δεν θα θέλει να πάει απλά "κάπου", θα θέλει σώνει και ντε να σε ακουμπήσει, να σε μυρίσει (ή και να σε γλείψει) κλπ θες δεν θες.

Σούπερ μαμ δεν τα λέω σε εσένα, καταλαβαινω τον φόβο σου. Τα λέω για τα επιχειρήματα του νινακιου, για να καταλάβει ότι τα ίδια ακριβώς νιώθουμε ή νιωθαμε με τα σκυλιά κ δεν μας καταλαβαινει κανείς! :-P

Link to comment
Share on other sites

Όπως Κ με τους ανθρώπους αν δεις έναν χαμογελαστό περιποιημένο άνθρωπο διακριτικό στο δρόμο δεν θα αλλάξεις πεζοδρόμιο.  Αν δεις έναν να φτύνει να κοιτάζει άγρια να μιλάει μόνος του θα φύγεις τρέχοντας. 

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

Δηλαδή η αράχνη δεν ελέγχεται ενώ ο σκύλος ελέγχεται  Ενδιαφέρον! Και πες ότι πάει κάπου η αράχνη, τι θα γίνει; Ενώ ο σκύλος δεν θα θέλει να πάει απλά "κάπου", θα θέλει σώνει και ντε να σε ακουμπήσει, να σε μυρίσει (ή και να σε γλείψει) κλπ θες δεν θες.

Σούπερ μαμ δεν τα λέω σε εσένα, καταλαβαινω τον φόβο σου. Τα λέω για τα επιχειρήματα του νινακιου, για να καταλάβει ότι τα ίδια ακριβώς νιώθουμε ή νιωθαμε με τα σκυλιά κ δεν μας καταλαβαινει κανείς! :-P

Τον σκύλο μπορείς να τον αποφύγεις δεν θα κρυφτεί πίσω Άπτον καναπέ να έρθει πάνω σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

Ε ναι ειναι λιγο παραξενο.  Αν σου έλεγα φοβάμαι τα μωρά γιατί κλαίνε Κ τραβάνε μαλλια τι θα μου ελεγες?  Ε δεν θα μου έλεγες κοπελιά δεν πας καλα.  

Κ εγώ έχω φοβηθεί σκύλο άλλα όταν πραγματικά ειναι ο σκύλος τρομακτικός.  Δηλαδή να δείξει επιθετική στάση απέναντι μου να είναι αγριεμένος αυτά φαινονται  . 

 

Ενώ τα έντομα είναι επιθετικά ή έχουν κάτι τρομαχτικό ας πούμε; 5 εκατοστά πραγματακι; Αυτοί οι φόβοι δεν βασίζονται στη λογική, αυτό πρέπει να καταλάβουμε. Κάργα παράλογο είναι και για τα έντομα αλλά δεν τονίζεται τόσο ούτε σε κοιτάνε σαν εξωγήινο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

 

Για τα σκυλιά ή για τα έντομα; Για τα σκυλιά που είναι πιο σπάνιος φόβος θα το καταλάβαινα, αλλά για τα έντομα είναι πάρα πολύς κόσμος που φοβάται. Επίσης αν κάποιος φοβάται τα σκυλιά αλλά τα έντομα καθόλου και ποτέ (όπως εγώ) πώς γίνεται; Κι από αυτοπεποίθηση δεν έχω και την καλύτερη. Όμως έντομο δεν φοβήθηκα ποτέ. Μόνο σκυλιά, πιστεύω από αυτό το "προσέξτε σκύλος" που άκουγα από τους γονείς μου μόλις βλέπαμε έναν.

 

 

Δεν είπα "είναι" φυσιολογικό. Είπα "θεωρείται". Ενώ για τα σκυλιά δεν υπάρχει το αντίστοιχο. Θεωρείται παράλογο είτε είσαι κορίτσι, είτε σε πόλη, είτε οχι. Γιατί τα έντομα ναι και τα σκυλιά όχι, ποτέ δεν κατάλαβα. Και τα δύο "παράλογοι" φόβοι είναι, τα έντομα κατά τη γνώμη μου περισσοτερο, αλλά δεν θα πάω να το πω σε κάποιον που τα φοβάται όπως τονίζουν τόσο σε κάποιον που φοβάται τα σκυλιά!

 

 

Αυτό ακριβώς εννοώ ότι είναι πιο αποδεκτός ο φόβος των εντόμων. Την απαντηση σου! Αυτό ακριβώς λένε όσοι φοβούνται τα έντομα. Καμια κατανόηση για όσους φοβούνται τα σκυλιά! :-P Ενώ εμείς οι "σκυλοφοβικοι" δεν θα τα πούμε ποτέ αυτα σε "εντομοφοβικο". Από όλα τα έντομα μόνο η κατσαρίδα είναι βρώμικο. Όσο για το ότι δεν μπορείς να τα ελέγξεις,πολύ πιο εύκολα ελέγχεις κατσαρίδα (την πατάς στο κάτω κάτω) παρά σκύλο που σηκώνει τα πόδια να ανέβει πάνω σου! Επίσης η κατσαριδα δεν σου γαβγίζει αν δεν σε ξέρει, χαχα! Αλλά πώς να σου πω, αυτά τα "επιχειρήματα" δεν θα τα πω σε κάποιον που φοβάται τα έντομα, καταλαβαινω ότι φοβάται και το δέχομαι. Το αντίστοιχο όμως προς κάποιον που φοβάται τα σκυλιά δεν το έχω δει ποτέ. Όλοι το θεωρούν παράλογο "γιατί το σκυλί είναι χαριτωμένο και φιλικό".

Στα σκυλιά αναφερόμουν αλλα γιατι να μην κολλάει και στα άλλα?Δεν φοβάται καποιος τα πάντα.Επισης δεν αναφέρομαι σε αυτά που σιχαίνομαι.Η κατσαρίδα πχ ειναι σιχαμερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

Τον σκύλο μπορείς να τον αποφύγεις δεν θα κρυφτεί πίσω Άπτον καναπέ να έρθει πάνω σου. 

 

Με δουλεύεις τώρα! Υπάρχει σκύλος που δεν θα έρθει να σε μυρίσει; Ενώ το έντομο έχει σκοπό της ζωής του να σε παραμονεύει για σου την πέσει; :-P Εντάξει το ξέρω ότι το να σε μυρίσει το σκυλί για καλό το κάνει, θέλει να παίξει κλπ, γι'αυτο λέω ότι δεν είναι φόβοι με τη λογική αυτά. Αλλά αν κάτι κάνει ανεξέλεγκτες και γρήγορες κινήσεις κι έρχεται πάνω στον άνθρωπο το σκυλί είναι, όχι η αράχνη.

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Στα σκυλιά αναφερόμουν αλλα γιατι να μην κολλάει και στα άλλα?Δεν φοβάται καποιος τα πάντα.Επισης δεν αναφέρομαι σε αυτά που σιχαίνομαι.Η κατσαρίδα πχ ειναι σιχαμερη.

 

Σιχαμερή ναι είναι, αλλά απλά την πατάς και τέλος. Τη συνηθισμένη κατσαρίδα εννοώ. Η σιχαμαρα κατανοητή, το να φοβάται κάποιος να την πατήσει όμως και να απομακρύνεται θεωρώντας ότι θέλει να ανέβει πάνω του είναι εξίσου παράλογο με το σκυλί. Και παραπάνω ίσως αν σκεφτούμε ότι το σκυλί θέλει σίγουρα να σε μυρίσει ενώ η κατσαρίδα το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί καν μαζί μας.

Δεν υποτιμώ τον φόβο των εντόμων, ξέρω ότι νιώθετε το ίδιο, απλα προσπαθησα να δείξω ότι το ιδιο νιώθουμε/νιώθαμε κι εμείς με τα σκυλιά αλλά δεν είναι εξίσου αποδεκτό, όλοι το υποτιμούν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

 

Με δουλεύεις τώρα! Υπάρχει σκύλος που δεν θα έρθει να σε μυρίσει; Ενώ το έντομο έχει σκοπό της ζωής του να σε παραμονεύει για σου την πέσει; :-P Εντάξει το ξέρω ότι το να σε μυρίσει το σκυλί για καλό το κάνει, θέλει να παίξει κλπ, γι'αυτο λέω ότι δεν είναι φόβοι με τη λογική αυτά. Αλλά αν κάτι κάνει ανεξέλεγκτες και γρήγορες κινήσεις κι έρχεται πάνω στον άνθρωπο το σκυλί είναι, όχι η αράχνη.

 

Σιχαμερή ναι είναι, αλλά απλά την πατάς και τέλος. Τη συνηθισμένη κατσαρίδα εννοώ. Η σιχαμαρα κατανοητή, το να φοβάται κάποιος να την πατήσει όμως και να απομακρύνεται θεωρώντας ότι θέλει να ανέβει πάνω του είναι εξίσου παράλογο με το σκυλί. Και παραπάνω ίσως αν σκεφτούμε ότι το σκυλί θέλει σίγουρα να σε μυρίσει ενώ η κατσαρίδα το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί καν μαζί μας.

Δεν υποτιμώ τον φόβο των εντόμων, ξέρω ότι νιώθετε το ίδιο, απλα προσπαθησα να δείξω ότι το ιδιο νιώθουμε/νιώθαμε κι εμείς με τα σκυλιά αλλά δεν είναι εξίσου αποδεκτό, όλοι το υποτιμούν.

Εγω σιχαίνομαι κ να την πατήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

 

Με δουλεύεις τώρα! Υπάρχει σκύλος που δεν θα έρθει να σε μυρίσει; Ενώ το έντομο έχει σκοπό της ζωής του να σε παραμονεύει για σου την πέσει; :-P Εντάξει το ξέρω ότι το να σε μυρίσει το σκυλί για καλό το κάνει, θέλει να παίξει κλπ, γι'αυτο λέω ότι δεν είναι φόβοι με τη λογική αυτά. Αλλά αν κάτι κάνει ανεξέλεγκτες και γρήγορες κινήσεις κι έρχεται πάνω στον άνθρωπο το σκυλί είναι, όχι η αράχνη.

Χα χα ναι ρε συ αν δεν τον φωνάξεις τον σκυλο η δεν ειστε στην ίδια παρέα δεν θα έρθει να σε μυρίσει. 

Το εντομο θα ερθει χωρίς να το δεις μην με τρελανεις τον σκυλο τον βλέπεις αν δεν θες να μυρίσει τα πόδια σου πας πιο κει η λες στο αφεντικό του να το κρατησει.  Σκύλος χωρίς να τον φωνάξεις Κ να έρθει τρέχοντας καταπάνω σου κ να μπει στα μαλλιά σου κ να τον χάσεις αποκλειετε.  

Τα έντομα ναι εκεί που κάθεστε μπορεί να περάσει ένα Κ να κολλήσει στα μαλλιά σου κ να μην μπορείς να το δεις 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, εγώ αυτά τα ιπτάμενα έντομα νίντζα δεν τα έχω συναντήσει και μένω και στην εξοχή πλέον, χαχα! Αντιθέτως σκυλιά που είτε είναι αδέσποτα είτε με ένα λουρί δέκα μέτρα ή καθόλου λουρί ενώ είναι με το αφεντικό, ερχονται στανταρ να με μυρίσουν. Το να πεις στο αφεντικό να το κρατήσει έχει πάντα μα πάντα την απάντηση "μη φοβάσαι, δεν σε πειράζει, να παίξει θέλει". Γι'αυτό σου λέω καμία κατανόηση! Η φάση είναι "πρόβλημά σου που φοβάσαι". Επίσης να πω και το άλλο, πολλοί βλέποντας ότι φοβάσαι σε θεωρούν ότι δεν τα συμπαθείς κ θες το κακό τους και ότι μέσα σου λες "το βρωμοσκυλο" και ίσως γι'αυτο έχουν κι αυτή στάση της μη κατανόησης. Ενώ καμία σχέση. Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να μην τα φοβάμαι και να μπορώ να παίξω μαζί τους, πρώτη πρώτη θα στεναχωρηθω αν πάθουν κάτι. Τα αφεντικά όμως που θεωρούν ότι όλος ο κόσμος έχει όρεξη να παίξει με το σκυλί τους και ότι δεν θα τον πειράξει να τον μυρίσουν δεν τα καταλαβαίνω. Με το αφεντικό άνετα θα τσακωνομουν αν είχα πιο πολλή αυτοπεποίθηση, το σκυλί δεν μου φταιει σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φοβάμαι όλα τα ιπτάμενα έντομα εκτός απ' τις μύγες, τα κουνούπια κ τις πεταλούδες. Ιδιαίτερα σφήκες, μέλισσες και κάτι χοντρά μαύρα που ακούγονται πολύ έντονα βζζζζζζζ όταν πετάνε. Φοβάμαι ακρίδες, σαύρες, κατσαρίδες (τις μεγάλες τις μαύρες), τα ποντίκια, φίδια κ ψάρια.... Κ όλα όταν κολυμπάω καταπάνω μου έρχονται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

Τι να πω, εγώ αυτά τα ιπτάμενα έντομα νίντζα δεν τα έχω συναντήσει και μένω και στην εξοχή πλέον, χαχα! Αντιθέτως σκυλιά που είτε είναι αδέσποτα είτε με ένα λουρί δέκα μέτρα ή καθόλου λουρί ενώ είναι με το αφεντικό, ερχονται στανταρ να με μυρίσουν. Το να πεις στο αφεντικό να το κρατήσει έχει πάντα μα πάντα την απάντηση "μη φοβάσαι, δεν σε πειράζει, να παίξει θέλει". Γι'αυτό σου λέω καμία κατανόηση! Η φάση είναι "πρόβλημά σου που φοβάσαι". Επίσης να πω και το άλλο, πολλοί βλέποντας ότι φοβάσαι σε θεωρούν ότι δεν τα συμπαθείς κ θες το κακό τους και ότι μέσα σου λες "το βρωμοσκυλο" και ίσως γι'αυτο έχουν κι αυτή στάση της μη κατανόησης. Ενώ καμία σχέση. Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να μην τα φοβάμαι και να μπορώ να παίξω μαζί τους, πρώτη πρώτη θα στεναχωρηθω αν πάθουν κάτι. Τα αφεντικά όμως που θεωρούν ότι όλος ο κόσμος έχει όρεξη να παίξει με το σκυλί τους και ότι δεν θα τον πειράξει να τον μυρίσουν δεν τα καταλαβαίνω. Με το αφεντικό άνετα θα τσακωνομουν αν είχα πιο πολλή αυτοπεποίθηση, το σκυλί δεν μου φταιει σε κάτι.

Δηλαδή στο σπιτι σας δεν έχει μπει ποτέ ιπτεταμένη κατσαρίδα?  Κ αν μπει την βρίσκεις με την μια Κ βγαίνει έξω μόλις της βάλεις τις φωνές ? Γιατί τα σκυλιά φευγουν αν φωνάξεις.  

Μην μας τρελάνεις little lamp επειδή έχεις μια παράλογη φοβία.  Χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Τις κατσαρίδες γιατί τις φοβάστε; Σιχαμάρα ναι. Αλλά δεν τσιμπάνε, δαγκώνουν κλπ. Από τις φοβίες που ποτέ δε βρήκα λογική εξήγηση. Όχι πως οι φοβίες είναι λογικές γενικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , ninaki80 είπε:

Δηλαδή στο σπιτι σας δεν έχει μπει ποτέ ιπτεταμένη κατσαρίδα?  Κ αν μπει την βρίσκεις με την μια Κ βγαίνει έξω μόλις της βάλεις τις φωνές ? Γιατί τα σκυλιά φευγουν αν φωνάξεις.  

Μην μας τρελάνεις little lamp επειδή έχεις μια παράλογη φοβία.  Χα χα 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει μπει. Οι "κλασικές" κατσαρίδες στο πατρικό μου ναι. Αλλά και να μπει δεν θα θέλει να ασχοληθεί μαζί μου ενώ το σκυλί θα θέλει (απλά δεν θα μπει στο σπίτι, χαχα). Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να πείσω ότι είναι λογικό να φοβάσαι τα σκυλιά, απλώς ότι χρειάζεται την ίδια κατανόηση με το να φοβάσαι τα έντομα (που ούτε αυτό είναι λογικό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

To μεγάλο πλεονέκτημα των σκυλιών και γατιών είναι ότι τρώνε κατσαρίδες, γυμνοσάλιαγκες και λοιπά αηδιαστικά είδη.

 

Και μετά σε γλείφουν :-D:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν υπάρχει ακόμα κ ψόφια κατσαρίδα σε έναν χώρο, δεν μπαίνω μέσα. Κ αν το συζητήσουμε πολύ το θέμα, νιώθω ότι κάτι περπατάει πάνω μου. Ευτυχώς εδώ στο νησί δεν έχουμε στα σπίτια. Έχουμε βέβαια κάτι σαν σαρανταποδαρουσες που λέγονται σκολοπενδρες ή σκολιοπετρες που τσιμπάνε άσχημα κ δεν σκοτώνονται με απλό πάτημα- οι νησιώτες τις ξερουν. Τέτοιες έχω σκοτώσει. Κατσαρίδα αν μου πεις να σκοτώσω, μπορεί κ να φύγω από το σπίτι μέχρι να τη σκοτώσει κάποιος γενναίος. 

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

To μεγάλο πλεονέκτημα των σκυλιών και γατιών είναι ότι τρώνε κατσαρίδες, γυμνοσάλιαγκες και λοιπά αηδιαστικά είδη.

Ναι αλλά οι γάτες συχνά  παίζουν μαζί τους μέχρι να μιςοπεθάνουν κ σ αφήνουν εσένα να τελειώσεις τη δουλειά!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Για τα σκυλιά ή για τα έντομα; Για τα σκυλιά που είναι πιο σπάνιος φόβος θα το καταλάβαινα, αλλά για τα έντομα είναι πάρα πολύς κόσμος που φοβάται. Επίσης αν κάποιος φοβάται τα σκυλιά αλλά τα έντομα καθόλου και ποτέ (όπως εγώ) πώς γίνεται; Κι από αυτοπεποίθηση δεν έχω και την καλύτερη. Όμως έντομο δεν φοβήθηκα ποτέ. Μόνο σκυλιά, πιστεύω από αυτό το "προσέξτε σκύλος" που άκουγα από τους γονείς μου μόλις βλέπαμε έναν.

 

 

Δεν είπα "είναι" φυσιολογικό. Είπα "θεωρείται". Ενώ για τα σκυλιά δεν υπάρχει το αντίστοιχο. Θεωρείται παράλογο είτε είσαι κορίτσι, είτε σε πόλη, είτε οχι. Γιατί τα έντομα ναι και τα σκυλιά όχι, ποτέ δεν κατάλαβα. Και τα δύο "παράλογοι" φόβοι είναι, τα έντομα κατά τη γνώμη μου περισσοτερο, αλλά δεν θα πάω να το πω σε κάποιον που τα φοβάται όπως τονίζουν τόσο σε κάποιον που φοβάται τα σκυλιά!

 

 

Αυτό ακριβώς εννοώ ότι είναι πιο αποδεκτός ο φόβος των εντόμων. Την απαντηση σου! Αυτό ακριβώς λένε όσοι φοβούνται τα έντομα. Καμια κατανόηση για όσους φοβούνται τα σκυλιά! :-P Ενώ εμείς οι "σκυλοφοβικοι" δεν θα τα πούμε ποτέ αυτα σε "εντομοφοβικο". Από όλα τα έντομα μόνο η κατσαρίδα είναι βρώμικο. Όσο για το ότι δεν μπορείς να τα ελέγξεις,πολύ πιο εύκολα ελέγχεις κατσαρίδα (την πατάς στο κάτω κάτω) παρά σκύλο που σηκώνει τα πόδια να ανέβει πάνω σου! Επίσης η κατσαριδα δεν σου γαβγίζει αν δεν σε ξέρει, χαχα! Αλλά πώς να σου πω, αυτά τα "επιχειρήματα" δεν θα τα πω σε κάποιον που φοβάται τα έντομα, καταλαβαινω ότι φοβάται και το δέχομαι. Το αντίστοιχο όμως προς κάποιον που φοβάται τα σκυλιά δεν το έχω δει ποτέ. Όλοι το θεωρούν παράλογο "γιατί το σκυλί είναι χαριτωμένο και φιλικό".

Όχι εγώ δεν το θεωρώ παράλογο. Εγώ θεωρώ ότι και τα δυο είναι φοβίες .. δεν δίνω ελαφρυντικά σε καμία φοβία .. δέχομαι ότι κάποιοι φοβόμαστε τα έντομα και κάποιοι τα σκυλιά 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί τα μικρά παιδιά ας πούμε δε φοβούνται τα έντομα, ανεξαρτήτως φύλου. Μετά μάλλον από μαμάδες, δασκάλες, θείες ή φίλες έρχεται η έμπνευση και μόνο στα κορίτσια.

Λοιπόν στο σπίτι μας, πλην εξαιρέσεων, τα διάφορα ζωύφια απομακρύνονται με ήρεμο και φιλικό τρόπο. Δική μου πρωτοβουλία αυτό. Προσπαθώ να το περάσω στα κορίτσια. Κάποια έντομα δε πιο ας πούμε διαχειρίσιμα επιχειρώ να τα βάλω και στις χουφτίτσες τους (ακρίδες, τζιτζίκια, σκαθάρια, χρυσόμυγες). Πάει καλά γενικά αυτό. Ωστόσο κατά καιρούς περνάνε φάσεις λίγο τσιρίδα "αχ μαμά βοήθεια!". Της μικρής νομίζω είναι πιο πολύ θέμα ηλικίας που περνάει φάσεις και σχετικά λίγων ερεθισμάτων έως τώρα. Της μεγάλης είναι επίσης θέμα ηλικίας αλλά για άλλο λόγο. Περισσότερο το τι βλέπει από συμμαθήτριες-φίλες που αναπαράγουν με κάθε μεγαλείο και θεατρικότητα το στερεότυπο που λες.

 

Πάντως ο σύζυγος από μεριάς του έχει ξεφύγει από το δικό του στερεότυπο... κι έχει στο παρελθόν φτάσει στο σημείο να μετατρέψει το τότε σπίτι του σε θάλαμο αερίων, τον οποίο επιπλέον εγκατέλειψε ατάκτως. Κι έχοντας συμφιλιωθεί απολύτως με την απουσία αυτοεκτίμησης, παρακάλεσε την σπιτονοικοκυρά να εξοντώσει τον εισβολέα. Από όταν γνωριστήκαμε κι έπειτα με τα παιδιά προσπαθεί να κρατήσει τα προσχήματα. Αλλά τον βλέπεις πιέζεται πολύ :blink::unsure::wacko:

Δεν το έχουμε κουβεντιάσει σε επίπεδο γενεσιουργού αιτίας. Σίγουρα δεν οφείλεται ομως στον οικογενειακό περίγυρο. Επ'ευκαιρίας θα του το θίξω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου σκοτώνει μύγες και κουνούπια χωρίς έλεος, ενώ είναι πολύ ήρεμος και γλυκός και ευαίσθητος άνθρωπος γενικά, και δεν μου αρέσει να βλέπει η μικρή ότι τα σκοτώνουμε... και για τη βία απέναντι στα ζώα και για να μην τα θεωρεί "κακά" ζώα. Μάλιστα τον παριστάνει, πάει και βαράει τον τοίχο και λέει "νταν κουνούπι". Του το λέω αλλά έχει μεγάλο θέμα με τα κουνούπια, τον τσιμπάνε πολύ λόγω ομάδας αίματος, όπως και τη μικρή που έχει την ίδια ομάδα. Εμένα όχι. Η μικρή από πέρσι που ήταν ενός και κάτι φοβόταν τις μύγες, χωρίς να το έχει δει από κάπου. Φέτος και τα κουνούπια. Της λέω ότι δεν μας πειραζουν αλλά μετά βλέπει τον άντρα μου που τα σκοτώνει!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Σφήκες και μέλισσες βασίζονται στη λογική γιατί όντως τσιμπάνε. Ή νομίζω τσιμπάει το ένα από τα δύο, απλώς είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις

Και τα 2 τσιμπάνε απλά οι σφήκες τσιμπάνε πιο εύκολα κ δεν παθαίνουν τπτ ενώ οι μέλισσες τσιμπάνε όταν νιώσουν ότι απειλούνται αλλά όταν σε τσιμπήσουν ψοφανε μετά..

 

Όλα πάντως συμφωνώ επειδή είναι φοβίες δεν γίνεται να λέμε στον συνομιλητή μας γιατί τα φοβάται..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

Λοιπόν στο σπίτι μας, πλην εξαιρέσεων, τα διάφορα ζωύφια απομακρύνονται με ήρεμο και φιλικό τρόπο. Δική μου πρωτοβουλία αυτό. Προσπαθώ να το περάσω στα κορίτσια. Κάποια έντομα δε πιο ας πούμε διαχειρίσιμα επιχειρώ να τα βάλω και στις χουφτίτσες τους (ακρίδες, τζιτζίκια, σκαθάρια, χρυσόμυγες). Πάει καλά γενικά αυτό. Ωστόσο κατά καιρούς περνάνε φάσεις λίγο τσιρίδα "αχ μαμά βοήθεια!". Της μικρής νομίζω είναι πιο πολύ θέμα ηλικίας που περνάει φάσεις και σχετικά λίγων ερεθισμάτων έως τώρα. Της μεγάλης είναι επίσης θέμα ηλικίας αλλά για άλλο λόγο. Περισσότερο το τι βλέπει από συμμαθήτριες-φίλες που αναπαράγουν με κάθε μεγαλείο και θεατρικότητα το στερεότυπο που λες.

 

Πάντως ο σύζυγος από μεριάς του έχει ξεφύγει από το δικό του στερεότυπο... κι έχει στο παρελθόν φτάσει στο σημείο να μετατρέψει το τότε σπίτι του σε θάλαμο αερίων, τον οποίο επιπλέον εγκατέλειψε ατάκτως. Κι έχοντας συμφιλιωθεί απολύτως με την απουσία αυτοεκτίμησης, παρακάλεσε την σπιτονοικοκυρά να εξοντώσει τον εισβολέα. Από όταν γνωριστήκαμε κι έπειτα με τα παιδιά προσπαθεί να κρατήσει τα προσχήματα. Αλλά τον βλέπεις πιέζεται πολύ :blink::unsure::wacko:

Δεν το έχουμε κουβεντιάσει σε επίπεδο γενεσιουργού αιτίας. Σίγουρα δεν οφείλεται ομως στον οικογενειακό περίγυρο. Επ'ευκαιρίας θα του το θίξω.

Εγώ πάντως μικρή δεν τα φοβουμουν  το αντιθετο τα έπιανα κανονικά Κ ήμουν πολύ εξικοιωμενη με όλα τα ζωηφια .  Μεγαλη άρχισα να τα σιχαινομαι οπότε δεν ειναι βίωμα από τον περίγυρό απλά άρχισα να τα σιχαίνομαι ο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Κι έχοντας συμφιλιωθεί απολύτως με την απουσία αυτοεκτίμησης, παρακάλεσε την σπιτονοικοκυρά να εξοντώσει τον εισβολέα.

Για κατσαρίδα έγινε αυτο; χαχα ευτυχώς που δεν παντρευ΄τηκα τον άντρα σου, γιατί θα μετακομίζαμε κ οι δύο για να μείνει μέσα η κατσαρίδα, και θα φοβόμασταν και να πάρουμε τα πράγματα μαζί μας!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για κατσαρίδα έγινε αυτο; χαχα ευτυχώς που δεν παντρευ΄τηκα τον άντρα σου, γιατί θα μετακομίζαμε κ οι δύο για να μείνει μέσα η κατσαρίδα, και θα φοβόμασταν και να πάρουμε τα πράγματα μαζί μας!!!

Ω ναι...

Ακριβώς! Για μετακόμιση πήγαινε το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...