Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

Όντως δεν εχει παιδακι αλλα είναι αναμφησβίτητα καλοπροαίρετη....απλά επειδή τα παει πολύ καλά με τα παιδιά (εχει το touch) γιατι εχει και 2 ανηψια (4+3)τα οποία λατρευει και του αλλου κολλητου της που ειναι 2,5 τωρα, και μεχρι στιγμης δεν εχει αντιμετωπισει τετοια συμπεριφορα αναρωτιέται αν είναι φυσιολογικό.

και σαν νονα στεναχωριεται όταν δεν τη θελει το βαπτιστηρι της...φυσιολογικό είναι και αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

BIZELI είμαι σίγουρη για τις καλές προθέσεις της εφόσον το λες, απλά μου ακούστηκε κάπως. Είναι πάααααρα πολύ νωρίς για να πει κάποιος ότι το παιδί μπορεί να γίνει αντικοινωνικό. Εγώ θα στεναχωριόμουν-παρεξηγιόμουν αν μου λέγε κάτι τέτοιο η νονά :oops: .

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι με ταρακουνησε γι'αυτο και ζητησα και τη γνωμη σας-συμβουλή σας...σιγουρα με στεναχωρησε αλλα όχι δε παρεξηγηθηκα.Απλά εχει βαρυτητα ο λόγος της γιατι είναι ατομο που με νοιαζει-ενδιαφερει η γνωμη του...δηλαδή σκεφτηκα μηπως οντως πρεπει να κανω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μην ανησυχείς πιο αντικοινωνικό παιδάκι από τον Ανδρέα δεν υπάρχει ειδικά μετά το ατύχημα :wink: κι αυτό ισχύει για όλους όσους έρχονται σε επαφή μαζί του αν δεν έχει όρεξη δεν ανέχεται ούτε γιαγιά ούτε παππού ούτε νονό

.στη γιορτή του δε που ήρθαν 2 παιδάκια συνομήλικα στο σπίτι πλάνταξε μόλις μπήκαν στο δωμάτιο του ησύχασε μόλις βγήκαν από εκεί μάλλον θεώρησε ότι καταπατήσαν την ιδιοκτησία του :lol::lol:

όσο για να του αποσπάσουμε ένα γέλιο φτύνουμε αίμα .... :?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανάλογα πως το βλέπει κανείς η φοβία του έχει μείνει αν τον σηκώσει κάποιος ψηλά κοιτάζει έντρομος το ταβάνι και κλαψουρίζει (ψηλά εννοώ τον νονό του και τον πατέρα του που είναι δίμετροι )για αγνώστους ούτε να τον ακουμπήσουν......και φυσικά αρνείται πεισματικά να κοιμηθεί μόνος του σ΄αυτό δεν έχει αλλάξει τίποτα.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας!καινουρια στη σελιδα κ καινουρια μαμα!

:oops: βοηθεια!!!!!!ο μικρουλης μου(3μηνων κ 24 ημερων) ξαφνικα φοβαται το νερο.τον εκανε ο μπαμπας του μπανιο κ μαλλον κρυωνε.

τωρα,7 μερες μετα, μολις μπουμε στο μπανιο ουρλιαζει. :cry: τι να κανω? :?: πλησιαζει κ η βαπτιση..........

πιστευω πως θα'χει συμβει κ σε καποιες απο εσας.

helpppppppppp :(:(:(

UK7Q.jpg.png η αγάπη ποτέ δεν είναι αρκετή , λατρέψτε τα μικρούλια σας...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

041.giftreasure. Απλα προσπαθησε να τον βαλεις

εχοντας ενα παιχνιδι που του αρεσει παρα πολυ ή απλα πολλα παιχνιδια για το μπανιο, αρχισε να παιζεις μαζι του και ισως να το ξεπερασει.

Απλα να προσεξεις να ειναι πολυ ζεστα στο σπιτι ωστε να μην νιωσει

οπως τη φορα που τρομαξε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!!

Δείξτου λίγο το νερό, πλατσούρισε μέσα στο νερό τα χέρια σου, ρίχνε παιχνιδάκια, παπάκια και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί. Καμιά φοβία σ'αυτή την ηλικία δεν κρατάει πολύ αν κάνεις τις κατάλληλες προσπάθειες να την αποβάλλεις! Καλό μπάνιο!!! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμας,ο μεγαλος μας φοβαται οταν ακουει ηρεμα τραγουδια!Αρχιζει να κλαψουριζει!Δεν ξερω γιατι!Οταν του βαζω πιο εντονη μουσικη του αρεσει και χοροπηδαει!Το παιχνιδι που γυρναει πανω απο την κουνια και παιζει μουσικη,ουτε συζητηση....Το απεχθανεται...γιατι ομως??

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε...φοβάται κάποια άτομα συγκεκριμένα!!Έλεγα μεγαλώνοντας θα της περάσει αλλά ακόμα έχουμε τα ίδια..Είναι 3-4 άτομα που με το που τα δεί θα αρχίσει σίγουρα να κλαίει..δε μπορώ να καταλάβω γιατί..Η αντίδραση μας σε αυτές τις περιπτώσεις ποια πρέπει να είναι..Να τονίσω ότι 2 από αυτά τα άτομα ένας είναι ο νονός της κι άλλος είναι ένας θείος της.Αισθάνομαι πολύ άσχημα ιδίως όταν σκέφτομαι τι μπορεί να σκέφτονται για το παιδί μου...Με τα παιδάκια τα πάει πολύ καλά και στους περισσότερους φίλους και συγγενείς κάνει πολλές χαρές όταν τους βλέπει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Εμείς εδώ και αρκετό καιρό διαπιστώσαμε ότι φοβάται να μπει στο αυτοκίνητο μετά τη δύση του ήλιου. Κλαίει πάρα πολύ σε σημείο να του κόβεται η αναπνοή. Δοκίμασα να καθίσω στο πίσω κάθισμα μαζί του αλλά δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα με τραβούσε να τον βγάλω από το καθισματάκι . Ακόμα και όταν τον έβγαλα από το κάθισμα δεν σταματούσε να κλαίει με υστερία, μέχρι που να κάνουμε στην άκρη του δρόμου και να τον βγάλουμε από το αυτοκίνητο. Φτάσαμε στο σπίτι μετά από πολλές στάσεις και κάθε φορά που έπρεπε να τον βάλουμε στη θέση του για να ξεκινήσουμε άρχιζε πάλι τα ίδια. Εσείς έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο?

line_m123_beg_17_time_1190174400_text_e5dfece1e920ef20ece9eaf1fcf220c1edf4feede7f220eae1e920ddf7f920dee4e720e3dfede5e92e2e2e20.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκίμασε μια φορά σε άσχετη στιγμή, δηλ να μην ειναι ώρα να φυγετε,

 

να πατε στο αυτοκίνητο την ώρα αυτή που λες δηλ σουρουπο, και να τον ταίσεις,

την πρώτη φορά χωρις να τον βαλεις στο καθισματακι απλως να καθοσαστε μαζί, πιο μετά

 

άλλη φορά να βαλεις τα παιχνίδια και να παίξεις πχ.

 

και σταδιακά να το κανεις αυτό κάθε μέρα μεχρι να αισθανθεί καλύτερα και να μπαίνει σιγά σιγά στο καθισματάκι να του φαίνεται φυσιολογικό δηλαδή.

 

πριν δοκιμάσεις να τον βαλεις στο καθισματάκι βαλτε μερικά παιχνίδια στο καθισματάκι και καντε οτι χοροπηδουν γύρω απο αυτό (ζωάκια πχ)

να θελει δηλ να πιασει το καθισματάκι κάπως.

 

όλα αυτά πολυ σταδιακά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΗ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΕΙΔΕ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΚΟΡΟΜΗΛΟ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΑΙΡΝΑΕΙ, ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΗΧΑΖΩ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε μια φορά σε άσχετη στιγμή, δηλ να μην ειναι ώρα να φυγετε,

 

να πατε στο αυτοκίνητο την ώρα αυτή που λες δηλ σουρουπο, και να τον ταίσεις,

την πρώτη φορά χωρις να τον βαλεις στο καθισματακι απλως να καθοσαστε μαζί, πιο μετά

 

άλλη φορά να βαλεις τα παιχνίδια και να παίξεις πχ.

 

και σταδιακά να το κανεις αυτό κάθε μέρα μεχρι να αισθανθεί καλύτερα και να μπαίνει σιγά σιγά στο καθισματάκι να του φαίνεται φυσιολογικό δηλαδή.

 

πριν δοκιμάσεις να τον βαλεις στο καθισματάκι βαλτε μερικά παιχνίδια στο καθισματάκι και καντε οτι χοροπηδουν γύρω απο αυτό (ζωάκια πχ)

να θελει δηλ να πιασει το καθισματάκι κάπως.

 

όλα αυτά πολυ σταδιακά.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Ελπίζω να ξεπεράσουμε γρήγορα αυτή την φοβία γιατί πραγματικά μας έχει αγχώσει.

line_m123_beg_17_time_1190174400_text_e5dfece1e920ef20ece9eaf1fcf220c1edf4feede7f220eae1e920ddf7f920dee4e720e3dfede5e92e2e2e20.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω προβλημα με τους ξενους!Δηλαδη τι ξενους παππουδες-γιαγιαδες-θειες-θειους. Ενω ειναι κοινωνικη χαμογελαει σε ολους οταν ημαστε μαζι της αμα την αφησουμε μονη με τους παραπανω ή αμα την παρει αγκαλια κανενας ξενος κλαμα γοερο. Οχι τιποτα αμα την αφηνω στις γιαγιαδες για baby sitting εχουμε προβλημα. Κλαιει για ωρες. Βεβαια δεν τους βλεπει και συχνα ημαστε σε αλλη πολη. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

 

Τωρα στο θεμα με το καθισματακι. Δεν ξερω αν ειπωθηκε πιο πανω μηπως κατι το ενοχλει οταν καθεται εκει κατι τον τσιμπαει κατι πιανεται. Να κανατε καμια δοκιμη με κανενα αλλο δανεικο να βλεπατε....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη τσεκάρει το κάθισμα για κάτι τέτοιο και είναι ΟΚ. Άλλωστε έχει κάνει άπειρες διαδρομές χωρίς πρόβλημα, αρκεί να μη έχει σκοτεινιάσει. Αυτό μάλλον είναι το θέμα.

 

Όσο για το πρόβλημα με τους παππούδες -γιαγιάδες κλπ., το παρουσίασε και σε εμάς από όταν έγινε 3 - 4 μηνών, παρόλο που είχε συχνή επαφή μαζί τους και μέχρι εκείνη την ηλικία δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα ακόμα και όταν έμενε μόνος μαζί τους. Με υπομονή και σχεδόν καθημερινή επαφή το ξεπεράσαμε περίπου στους 5 - 6 μήνες.

line_m123_beg_17_time_1190174400_text_e5dfece1e920ef20ece9eaf1fcf220c1edf4feede7f220eae1e920ddf7f920dee4e720e3dfede5e92e2e2e20.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πριν μια βδομάδα, ήμασταν το βραδάκι στο μπαλκόνι με το μικρό και παίζαμε. Στο διπλανό διαμέρισμα (τα μπαλκόνια μας είναι κολλητά) έχουν ένα σκυλάκι που όσο μπόι του λείπει τόσο σαματά κάνει. Μόλις μας άκουσε βγήκε έξω και άρχισε να γαυγίζει με τρομερή ένταση. Ο μικρός αφού γούρλωσε τα μάτια άρχισε να κλαίει σπαρακτικά. Μπήκαμε μέσα στο σπίτι και έκανε μισή ώρα να ηρεμήσει και για το υπόλοιπο βράδυ ήταν γαντζωμένος πάνω μου.

Μέχρι τώρα δεν είχε πρόβλημα με κανένα θόρυβο (τις προάλλες είχε καταιγίδα με πολύ δυνατές αστραπές και βροντές και ο μικρός νανουριζόταν), ούτε με τα σκυλιά αν και δεν του είχε γαυγίσει κανένα, σχεδόν μέσα στη μούρη του. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι από κείνη τη στιγμή, κάθε μέρα όταν αρχίζει και σκοτεινιάζει, ό,τι θόρυβος και να ακουστεί από το μπαλκόνι του προκαλεί φόβο και θέλει να κάθεται στην αγκαλιά μου και να μην με χάνει από τα μάτια του. Χτες άκουσε κάποιν να περνάει και να βήχει έντονα και γαντζώθηκε πάνω μου. :!:

Πως χειριζόμαστε το φόβο σε τόσο μικρή ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... απλώς παρηγορείς, καθησυχάζεις, προσπαθείς κάπως να μειώσεις την ένταση του πράγματος που προκάλεσε τον φόβο. Δεν συνεχίζεις δηλαδή την έκθεση, στο ερέθισμα,

αλλά δεν φεύγεις πανικόβλητα κιόλας. πρώτα παρηγορείς, και μετά φεύγεις την ώρα που ήδη προσπαθείς το καθησυχασμα.

 

ο σκύλος αυτός εάν αγοράσεις ένα κοκκαλάκι απο το σουπερμάρκετ ειδικό για σκύλους λες αν το ρίξεις απο εκεί την ώρα που βγαίνετε έξω στο μπαλκόνι, να το πάρει και να το μασήσει, ή λες να συνεχίσει το γάβγισμα?..?

 

 

όπως θα δείς και απο αυτές τις σελίδες, είναι κάτι πολύ σύνηθες για αυτή την ηλικία οι φόβοι,

και μπορούν να είναι απο οτιδήποτε! κάποιος γράφει κάπου για μουστάκι! δηλαδή μόνο οπτικό ερεθισμα...!

 

 

επίσης μήπως αν πηγάινατε μαζί με το παιδί σου στον γείτονα με ένα κοκκαλάκι για τον σκύλο, (με προηγούμενη συνεννοηση)

έτσι ώστε να δεί απο που προέρχεται ο ήχος?

είναι όμως πάντως κάτι καθόλου ασυνηθιστο, στην θέση σου απλώς βλέποντας και κάνοντας θα διενεργούσα,

αν το σκυλάκι ηταν διαρκώς στο μπαλκόνι,

θα έκανα μια συμφωνία με τον ιδιοκτήτη μήπως κάποιες ώρες, που εσείς πχ συνήθως βγαίνετε, δηλαδη το απόγευμα απο τις 6- 8 ή όποια άλλη ώρα βγαίνεις

αν μπορεί να κλείνει τη μπαλκονόπορτα, μιας και το μωρό σου παθαίνει πατατράκ.

 

(αν είναι συνεργάσιμος, .. δεν νομίζω να αρνηθεί, ειδικά αν του πάρεις κανένα κοκκαλάκι σαν αντιστάθμισμα...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε πρόβλημα με το σκυλι των από πάνω

είμαστε πολύ ζωόφιλοι,και έχουμε κάνει λίγες φορές παρατήρηση, αλλά αυτο το σκυλί είναι τρελό... γαβγίζει σε ΟΠΟΙΟΝ περάσει, κι επειδή είμαστε δίπλα στε μεγάλο πάρκο της πόλης, από τις 7 το πρωί έως τις 11 γίνεται της μουρλής!!!

τους ζητήσαμε λίγη κατανόηση, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να βάζουν το σκυλί μέσα... με 40 βαθμούς όμως σκάνε, οπότε έχει τύχει και 1 το βράδι και 5 το πρωί να είναι στο μπαλκόνι και να γαβγίζει

μέχρι και την αστυνομία πήρα, ΜΟΝΟ για να μάθω τα διακιώματα μας, και λένε ότι το μπαλκόνι θεωρείται κοινόχρηστος χώρος, και το σκυλί απαγορεύεται να βρίσκεται σε κοινόχρηστους χώρους, ειδικά τις ώρες κοινής ησυχίας

ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα... να σημειώσω ότι το πρωί τον μπέμπη τον καρατάει η μαμά μου στο σπίτι της ΜΕ τον σκύλο μας ο οποίος είναι ήσυχος,,, και ο μπέμπης κάθε φορά που τον βλέπει γελάει!

τετε για το αυτοκίνητο.. δοκιμάσατε με τα φώτα ανοιχτά??? να του βάλετε ειδικό φωτάκι δικό του κοντά του? (πουλάει τέτοια το ικεα, εγώ το έχω για νυχτός... μια μπαλίτσα που είναι ένα ανθρωπάκι, που όταν το πατάς ανάβει... δεν δοκιμάζεις....??? και είναι επαναφορτιζόμενο, ούτε καλώδια, και ψιλοαστεία φατσούλα κι όλας)

Link to comment
Share on other sites

Μαρία σε ευχαριστώ. Καλή η ιδέα σου με το κόκαλο αλλά το θέμα πλέον έχει ξεφύγει από το διπλανό μπαλκόνι. Νομίζω ότι ο φόβος του δεν είναι τόσο το ίδιο το γαύγισμα όσο το ξάφνιασμα που του προκαλεί. Το έχουμε τσεκάρει ότι τα σκυλιά δεν τα φοβάται, μάλιστα του αρέσει να τρέχει από πίσω τους αλλά αν αρχίζουν ξαφνικά να γαυγίζουν παίρνει μεγάλη τρομάρα. Λογικό θα μου πεις! Το ίδιο όμως μπορεί να συμβεί όταν είναι σε μια παρέα με πιτσιρίκια και ξαφνικά κάποιο κάνει μια απότμη κίνηση π.χ. να του πάρει τη μπάλα άτσαλα μέσα από το χέρια του φωνάζοντας...πάλι βάζει τα κλάματα και έρχεται σε μένα για παρηγοριά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...