Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ε ναι είναι πιο παρόλογο το ένα απτό άλλο.  

Αν μου έλεγε πχ το παιδί μου φοβάμαι τα προβατάκια Κ δεν φοβάμαι τα λιοντάρια θα το έβλεπα εντελώς λογικό?  Η να πω άλλο παράδειγμα φοβάμαι την πεντάμορφη Κ δεν φοβάμαι το τέρας . 

Το να μη θες να σε πλησιάσει το μικρό χαριτομενο σκυλάκι δεν σημαίνει ότι το φοβάσαι απλά μπορεί να ανατρίχιαζεις με  τις τρίχες του  που αυτό δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του ζώου η μπορεί να μη θες να σε μυρίσει η να σε γλυψει που αυτό δεν είναι παράλογο έχει λογική εξήγηση και είναι δικαίωμα του...! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , ninaki80 είπε:

Δεν έφαγα τόσα ποστ για να πείσω κανέναν μια κουβέντα ξεκίνησε Κ σε κάθε απάντηση υπήρχε ένα επιχείρημα. Η little lamp είχε την απορία γιατί φοβούνται οι περισσότεροι τα έντομα Κ όχι τα σκυλιά Κ γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν παράλογο να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο.  


Η απορία μου δεν ήταν γιατί φοβούνται πιο πολλοί τα έντομα παρά τα σκυλιά. Δεν ξέρω καν αν είναι περισσότεροι. Η απορία ήταν γιατί δεν υπάρχει κατανόηση στο να φοβάσαι τα σκυλιά όπως στο να φοβάσαι τα έντομα και γιατί όσοι δεν τα φοβούνται δεν σέβονται αυτό τον φόβο και τον μειώνουν λέγοντας "δεν σε πειράζει/ δεν δαγκώνει, μη φοβάσαι" (πραγμα που δεν θα λεγοταν ποτέ σε εντομοφοβικο). Η απορία δεν ήταν "γιατί θεωρείται παράλογο να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο".

 

Το να φοβάται το παιδί το λιοντάρι θα έπρεπε να είναι κι αυτό παράλογο με τη λογική σου, αφού λιοντάρι δεν θα συναντήσει αν δεν πάει στον ζωολογικό κήπο ενώ πρόβατο μπορεί να συναντήσει στις διακοπές.

 

Για τα επιχειρήματα τι να πω, λέμε και ξαναλέμε τα ιδια γιατί επιμένεις πως μόνο τα δικά σου επιχειρήματα είναι σωστά. Οκ να συμφωνήσω ότι όποιος φοβάται τα σκυλιά είναι για το ψυχιατρειο ενώ όποιος αντί να σκοτώνει την κατσαρίδα κανει παρκούρ για να την αποφύγει είναι μια χαρά, να τελειώνουμε!

 

Υ.Γ. δεν λέγομαι little lamp αλλα little lamb. Τις λάμπες τις φοβάμαι, προτιμώ τα προβατακια :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Κ γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν παράλογο να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο.  

Αυτό γράφω παρακάτω γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν παράλογο να φοβάσε τα σκυλιά.  

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:


Η απορία μου δεν ήταν γιατί φοβούνται πιο πολλοί τα έντομα παρά τα σκυλιά. Δεν ξέρω καν αν είναι περισσότεροι. Η απορία ήταν γιατί δεν υπάρχει κατανόηση στο να φοβάσαι τα σκυλιά όπως στο να φοβάσαι τα έντομα και γιατί όσοι δεν τα φοβούνται δεν σέβονται αυτό τον φόβο και τον μειώνουν λέγοντας "δεν σε πειράζει/ δεν δαγκώνει, μη φοβάσαι" (πραγμα που δεν θα λεγοταν ποτέ σε εντομοφοβικο). Η απορία δεν ήταν "γιατί θεωρείται παράλογο να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο".

 

Το να φοβάται το παιδί το λιοντάρι θα έπρεπε να είναι κι αυτό παράλογο με τη λογική σου, αφού λιοντάρι δεν θα συναντήσει αν δεν πάει στον ζωολογικό κήπο ενώ πρόβατο μπορεί να συναντήσει στις διακοπές.

 

Για τα επιχειρήματα τι να πω, λέμε και ξαναλέμε τα ιδια γιατί επιμένεις πως μόνο τα δικά σου επιχειρήματα είναι σωστά. Οκ να συμφωνήσω ότι όποιος φοβάται τα σκυλιά είναι για το ψυχιατρειο ενώ όποιος αντί να σκοτώνει την κατσαρίδα κανει παρκούρ για να την αποφύγει είναι μια χαρά, να τελειώνουμε!

 

Υ.Γ. δεν λέγομαι little lamp αλλα little lamb. Τις λάμπες τις φοβάμαι, προτιμώ τα προβατακια :-P

Δεν επιμένω ότι τα δικά μου είναι σωστά.  Απλά σου κάνω αντίλογο σε αυτό που απαντάς . Δεν είπα ότι δεν θέλω να ακούσω τα δικά σου επιχειρήματα γιατί μόνο εγώ Εχω δίκιο ενώ εσύ αυτό προσπαθείς να πεις τόση ώρα γράφοντας Κ ξαναγράφοντας γιατί επιμένεις 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

 

 

Όταν η μικρή ήταν ενός, βρήκε μια αράχνη στην αυλή και πάει να τη πιάσει. Σφίγγω τα δόντια λοιπόν, λέω μέσα μου "κακομοίρα μου μη περάσεις αυτό το παράλογο φόβο στο παιδί" και λέω στη μικρή "αχ μια μικρή αραχνούλα, θέλεις να τη πιάσουμε;" και πάω όντως η γενναία μάνα να τη πιάσω. Και τότε πετάγεται από πίσω μου η πεθερά μου "ιιιιιιιιιιι αράχνηηηηη, θα μπει στο αυτί του παιδιούυυυ".

Another one bites the dust και η κόρη, όσες γενναίες προσπάθειες και να έκανα μετά.

 

Τα έντομα τα φοβάμαι. Όχι κουνούπια και μύγες, αλλά τα άλλα τα απρόβλεπτα, που δεν ξέρεις προς τα που θα κινηθούν. Έχω σκοτώσει κατσαρίδες και αράχνες αλλά ελάχιστες φορές, που ήμουν μόνη μου και δε θα μπορούσα να συνεχίσω να μένω στο χώρο στην ιδέα ότι αυτό το πράγμα γυρνά ανενόχλητο. Συνήθως όμως προσπαθώ απλά να τα βγάλω εκτός σπιτιού. Ευτυχώς δεν έχουμε θέμα με κατσαρίδες στη γειτονιά. Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτή η φοβία, καθώς οι γονείς μου και η ειδικά η μαμά μου είναι παιδί της φύσης κυριολεκτικά, πιάνει άφοβα κάθε έντομο, παιδί ήταν σαν τον γιο σου, τάιζε τις αράχνες με μύγες! Δεν είναι σιχαμάρα αυτό που νιώθω, είναι φοβία, ότι το έντομο μπορεί να μπει στη μύτη μου, μπορεί να μπλεχτεί στα μαλλιά, δε ξέρω και εγώ τι, εντελώς παράλογο αλλά υφίσταται. Προσπαθώ να το παλέψω αλλά δύσκολο.

 

 

 

Τι μου θύμισες! Στη Κούβα έχουν ιπτάμενες κατσαρίδες και εκεί γύρω στα τέλη Ιούνη εμφανίζονται έντονα. Μας εξηγούσαν λοιπόν οι Κουβανοί, ότι όταν μπαίνει στο σπίτι, δεν την πατάς με τίποτα γιατί έχει αυγά και αν τη πατήσεις, πάνε παντού και μετά γεμίζεις. Την καπακώνεις λοιπόν με ένα ποτήρι, και τη γυρνάς στη φύση. Και για αστείο συνέχιζαν ότι μπορείς αν θέλεις να της πεις "σε παρακαλώ μη ξαναμπεις εδώ μέσα, τι θέλεις δηλαδή να σε βάλω τιμωρία;"

Ακριβώς έτσι νιώθω και εγώ .. τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

Αυτό γράφω παρακάτω γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν παράλογο να φοβάσε τα σκυλιά.  

Είπες ότι αυτή ήταν η απορία μου. Δεν θυμάμαι να έγραψα ότι το θεωρούν παράλογο αλλά ότι δεν το κατανοούν. Θα ξαναδώ βέβαια. Και μάλιστα ότι η απορία μου ήταν γιατί θεωρούν παράλογο το να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο, ενώ το "χαριτωμένο" το έβαλες εσύ, δεν το είχα στην απορία μου. Εγώ είπα ότι προφανώς δεν το βρίσκει χαριτωμένο αυτός που το φοβάται.

Πραγματικά όμως, έχει νόημα η τόση ανάλυση λέξη λέξη; 2 μέρες να λέμε τα ίδια; Οκ είπε ο καθένας τα δικά του, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να πείσουμε. Προσπαθώ να κλείσω την κουβέντα στα τελευταία 10 μηνύματα τουλάχιστον και όλο κάτι λες! Δεν σου το λέω με άσχημο τόνο, δεν φαίνεται λόγω γραπτού λόγου. Κι εγώ το παθαίνω μερικές φορές εδώ στο φόρουμ γιατί νιώθω ότι δεν γίνονται κατανοητά όσα γράφω και ότι πρέπει να εξηγώ. Τώρα όμως έχω καταλάβει τι εννοείς, απλά δεν συμφωνώ (και πολλές ακόμη απ'ο,τι κατάλαβα) οπότε δεν χρειάζεται να εξηγείς άλλο! Καληνύχτα και πάμε να κολλήσουμε σε κανένα άλλο θέμα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Το να μη θες να σε πλησιάσει το μικρό χαριτομενο σκυλάκι δεν σημαίνει ότι το φοβάσαι απλά μπορεί να ανατρίχιαζεις με  τις τρίχες του  που αυτό δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του ζώου η μπορεί να μη θες να σε μυρίσει η να σε γλυψει που αυτό δεν είναι παράλογο έχει λογική εξήγηση και είναι δικαίωμα του...! 

Την σιχάμαρα την βάλαμε σε άλλη κατηγορία.  Το να μου πεις σιχαίνομαι το καταλαβαίνω γιατί οκ ένα σκυλί μυρίζει είναι η τρίχα περίεργη τα σάλια είναι αηδιαστικά οκ αυτό είναι άλλο πράγμα να μην θες να λερωθείς ή να μυρίζεις.  

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

Είπες ότι αυτή ήταν η απορία μου. Δεν θυμάμαι να έγραψα ότι το θεωρούν παράλογο αλλά ότι δεν το κατανοούν. Θα ξαναδώ βέβαια. Και μάλιστα ότι η απορία μου ήταν γιατί θεωρούν παράλογο το να φοβάσαι κάτι χαριτωμένο, ενώ το "χαριτωμένο" το έβαλες εσύ, δεν το είχα στην απορία μου. Εγώ είπα ότι προφανώς δεν το βρίσκει χαριτωμένο αυτός που το φοβάται.

Πραγματικά όμως, έχει νόημα η τόση ανάλυση λέξη λέξη; 2 μέρες να λέμε τα ίδια; Οκ είπε ο καθένας τα δικά του, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να πείσουμε. Προσπαθώ να κλείσω την κουβέντα στα τελευταία 10 μηνύματα τουλάχιστον και όλο κάτι λες! Δεν σου το λέω με άσχημο τόνο, δεν φαίνεται λόγω γραπτού λόγου. Κι εγώ το παθαίνω μερικές φορές εδώ στο φόρουμ γιατί νιώθω ότι δεν γίνονται κατανοητά όσα γράφω και ότι πρέπει να εξηγώ. Τώρα όμως έχω καταλάβει τι εννοείς, απλά δεν συμφωνώ (και πολλές ακόμη απ'ο,τι κατάλαβα) οπότε δεν χρειάζεται να εξηγείς άλλο! Καληνύχτα και πάμε να κολλήσουμε σε κανένα άλλο θέμα :P

Ναι είπες ότι βάζουν την δικαιολογία ότι είναι χαριτωμένα τα σκυλια

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Πραγματικά όμως, έχει νόημα η τόση ανάλυση λέξη λέξη; 2 μέρες να λέμε τα ίδια; Οκ είπε ο καθένας τα δικά του, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε

Περνάει η ώρα κουβεντιαζοντας?  Δεν το αναλύουμε για να λύσουμε Κ το μεσανατολικο.  Απλά απόψεις λέμε.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Αν θες τη γνώμη μου οι φοβίες χρήζουν "ψαξίματος" όχι σε σχέση με το αντικείμενο του φόβου αλλά με το κατά πόσο επηρρεάζουν τη ζωή σου καθιστώντας τη δυσλειτουργική. Δεν ξέρω γιατί προσπαθείς σε τόοοσα posts να αποδείξεις στη little lamb γιατί η φοβία της είναι πιο παράλογη από τη δική σου και ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιός ο λόγος να βάζουμε μεζούρα στις φοβίες μας και που θέλουμε να καταλήξουμε τελικά. Αν σκοπός σου είναι να της πεις να το ψάξει με ειδικό έχεις ένα point όμως γιατί να μην χρήζει ειδικού και μια εντομοφοβία που προκαλεί πανικό, τρέμουλο και ταχυπαλμία σε κάποιον που θα δει έντομο; Είναι στα αλήθεια λιγότερο σημαντικό σε σχέση με τη σκυλοφοβία επειδή το αντικείμενο του φόβου δεν είναι χαριτωμένο ή επειδή τα έντομα στατιστικά τα σιχαίνοντε περισσότεροι; Ειλικρινά σε χάνω. 

Έχοντας διαχειριστεί φοβία μου, άσχετη με τις προαναφερθείσες, πηγαίνοντας για ένα διάστημα σε ειδικό με εξαιρετικά αποτελέσματα ομολογώ, θα πω ότι η αντιμετώπιση της φοβίας επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου όταν επηρρεάζει άμεσα τη ζωή μας και την υποβιβάζει. Επίσης δεν υπάρχει παράλογη φοβία, όλες έχουν γενεσιουργό αιτία και είναι βιωματικές. Μια ενδοσκόπηση σε φέρνει αντιμέτωπο με διάφορα στραβά που έγιναν στο παρελθόν τα οποία ενδεχομένως δεν τα σπουδαιολόγησες και ποτέ, είχαν όμως τη δύναμη να γράψουν μέσα σου και να δημιουργήσουν υπερευαισθησία και φόβους που δεν εξηγούνται με τη λογική. Ο καθένας κρίνει αν πραγματικά ενοχλείται πολύ από την όποια φοβία του πως θα την αντιμετωπίσει. Μπορεί ενδεχομένως και μόνος μπορεί και με βοήθεια. Κατά τα άλλα οι συγκρίσεις δεν έχουν κανένα νόημα.

Πάνω σε αυτό που λες να πω ότι θυμάμαι να βλέπουμε κάτι ταινίες θρίλερ μικρά με τον αδερφό μου (και πραγματικά απορώ πως μας άφηναν οι γονείς μας να βλέπουμε τέτοια πράγματα) ήταν με αράχνες που πολλαπλασιάζονταν , είχαν τεράστιο μέγεθος και τρώγανε ανθρώπους ... δεν ξέρω πραγματικά αν ήμασταν τα μοναδικά παιδιά που κοιτάγαμε τότε αλλά πραγματικά ακόμα κράζω τους γονείς μου που μας άφηναν. Πιστεύω κάπου εκεί δημιουργήθηκε αυτή η φοβία μου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Την σιχάμαρα την βάλαμε σε άλλη κατηγορία.  Το να μου πεις σιχαίνομαι το καταλαβαίνω γιατί οκ ένα σκυλί μυρίζει είναι η τρίχα περίεργη τα σάλια είναι αηδιαστικά οκ αυτό είναι άλλο πράγμα να μην θες να λερωθείς ή να μυρίζεις.  

 

Ε τότε και η σιχαμαρα του εντόμου είναι άλλο θέμα από τη φοβία του εντόμου,που όμως τα βάζεις μαζί. Αν απλα σιχαίνεσαι το έντομο δεν φοβάσαι να το σκοτώσεις με την παντόφλα. Το να φοβάσαι να το σκοτώσεις δεν έχει να κάνει με τη σιχαμαρα.

 

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ναι είπες ότι βάζουν την δικαιολογία ότι είναι χαριτωμένα τα σκυλια

 

Δεν θυμάμαι να το είπα αυτό.

Αλλά πραγματικά έχω κουραστεί και μπερδευτεί με το τι είπαμε κ τι δεν είπαμε, ας κλείσει κάπου αυτός ο κύκλος...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάνω σε αυτό που λες να πω ότι θυμάμαι να βλέπουμε κάτι ταινίες θρίλερ μικρά με τον αδερφό μου (και πραγματικά απορώ πως μας άφηναν οι γονείς μας να βλέπουμε τέτοια πράγματα) ήταν με αράχνες που πολλαπλασιάζονταν , είχαν τεράστιο μέγεθος και τρώγανε ανθρώπους ... δεν ξέρω πραγματικά αν ήμασταν τα μοναδικά παιδιά που κοιτάγαμε τότε αλλά πραγματικά ακόμα κράζω τους γονείς μου που μας άφηναν. Πιστεύω κάπου εκεί δημιουργήθηκε αυτή η φοβία μου 

Αν ήταν από εκεί τώρα που μεγάλωσες θα ξέρεις ότι ήταν ψεύτικα Κ θα το είχες ξεπεράσει.  

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ε τότε και η σιχαμαρα του εντόμου είναι άλλο θέμα από τη φοβία του εντόμου,που όμως τα βάζεις μαζί. Αν απλα σιχαίνεσαι το έντομο δεν φοβάσαι να το σκοτώσεις με την παντόφλα. Το να φοβάσαι να το σκοτώσεις δεν έχει να κάνει με τη σιχαμαρα.

 

 

Δεν θυμάμαι να το είπα αυτό.

Αλλά πραγματικά έχω κουραστεί και μπερδευτεί με το τι είπαμε κ τι δεν είπαμε, ας κλείσει κάπου αυτός ο κύκλος...

 

Εντάξει θα αλλάξουμε κουβέντα δεν χρειάζετε να το ξαναανλυσουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/6/2021 at 2:22 ΜΜ, MagosTorini είπε:

Γενικά είναι ευερέθιστος και όχι κουλ σε ό,τι τον ενοχλεί.

Του εξηγούμε περί σκυλιών και πως δεν κινδυνεύει στον βαθμό που νομίζει αλλά τονίζουμε την ανάγκη να μην τα θεωρεί όλα και παντελώς ακίνδυνα.

Το θέμα είναι ότι φαντάζεται ότι θα τον κατασπαράξουν, δηλαδή πάει το μυαλό του στο ακραίο σενάριο.

Η μητέρα του επίσης είναι ελαφρώς φοβική με τα σκυλιά - το ελέγχει όμως...

Μια "ελαφρια" φοβια ή ανησυχία σε εναν ενήλικο μπορεί να δημιουργήσει τέρατα στο μυαλό του παιδιού. Δείτε και το μήνυμα που ήταν σε απόκρυψη στην 8η σελίδα μήπως δημιουργηθεί χώρος για συζήτηση,ακόμη και για την μαμά που καλείται να διαχειριστεί τον φόβο της.

 
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 12:53 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά ακόμα και εγώ που δεν φοβάμαι τα σκυλιά από αυτά που διάβασα στο άρθρο 3 δεν ξέρω αν θα μπορούσα να μείνω ψύχραιμη ... ειδικά αν είχα και παιδί μαζί μου .. είναι μην σου τύχει 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Μια "ελαφρια" φοβια ή ανησυχία σε εναν ενήλικο μπορεί να δημιουργήσει τέρατα στο μυαλό του παιδιού. Δείτε και το μήνυμα που ήταν σε απόκρυψη στην 8η σελίδα μήπως δημιουργηθεί χώρος για συζήτηση,ακόμη και για την μαμά που καλείται να διαχειριστεί τον φόβο της.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί και εγώ αυτά που γράφω είναι σε απόκρυψη ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί και εγώ αυτά που γράφω είναι σε απόκρυψη ... 

Εννοούσα συζήτηση μεταξυ τους (με το παιδί τους αλλά και τη μαμα):-D αλλά γενικώς έχεις δικιο, αργούν να εγκριθούν και κάπου χανόμαστε.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...