Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες παιδιών και αντιμετώπιση τους


Recommended Posts

πρίν από 50 λεπτά , ninaki80 είπε:

Εγώ πάντως μικρή δεν τα φοβουμουν  το αντιθετο τα έπιανα κανονικά Κ ήμουν πολύ εξικοιωμενη με όλα τα ζωηφια .  Μεγαλη άρχισα να τα σιχαινομαι οπότε δεν ειναι βίωμα από τον περίγυρό απλά άρχισα να τα σιχαίνομαι ο 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ! Μικρή τα έπιανα με το χέρι και ακρίδες και τζιτζίκια ... από κάποια ηλικία μετά τα 15 νομίζω κάπου εκεί σταμάτησα ξαφνικά και τώρα πρόσφατα είχε μπει ακρίδα στο σπίτι και φυσικά δεν την σκότωσα την έπιασα με πετσέτα και την έβγαλα έξω .. γενικα είμαι της άποψης να μην τα σκοτώνω ... με τις αράχνες δεν δείχνω πάντως έλεος 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω αν υπάρχει ακόμα κ ψόφια κατσαρίδα σε έναν χώρο, δεν μπαίνω μέσα. Κ αν το συζητήσουμε πολύ το θέμα, νιώθω ότι κάτι περπατάει πάνω μου. Ευτυχώς εδώ στο νησί δεν έχουμε στα σπίτια. Έχουμε βέβαια κάτι σαν σαρανταποδαρουσες που λέγονται σκολοπενδρες ή σκολιοπετρες που τσιμπάνε άσχημα κ δεν σκοτώνονται με απλό πάτημα- οι νησιώτες τις ξερουν. Τέτοιες έχω σκοτώσει. Κατσαρίδα αν μου πεις να σκοτώσω, μπορεί κ να φύγω από το σπίτι μέχρι να τη σκοτώσει κάποιος γενναίος. 

Ναι αλλά οι γάτες συχνά  παίζουν μαζί τους μέχρι να μιςοπεθάνουν κ σ αφήνουν εσένα να τελειώσεις τη δουλειά!! 

Εγώ νιώθω πάντως ότι όσο πιο πολύ το συζητάς τόσο χειρότερο .. σήμερα έχω δει δυο αράχνες είδη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

&Είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι αντιδράσεις μας θα επηρεάσουν τις αντιδράσεις των παιδιών,όπως έγινε πιθανοτατα και με τις φοβίες που έχουν οι ενήλικες.Παρ'ολο που σέβομαι απόλυτα την φοβία που μπορεί να έχει κάποιος,αν το δεις από τελείως αλλη οπτικη,πχ αν ειχαμε περάσει πόλεμο δεν θα μας ενοχλούσαν μερικά ζουζουνακια και διαβάζοντας κάποια σχόλια τολμώ να πω ότι γέλασα.Με τις αράχνες έχω μια ιδιαίτερη αγάπη,τα υπόλοιπα έντομα απλά τα συμπαθούσα και τα φροντιζα αν έβλεπα κάποιο τραυματισμενο :grin: Η μεγαλύτερη αγάπη και αποδοχή καλλιεργηθηκε όταν έκανα τον πρώτο μου γιο και αρχισε να εξερευνά τον κόσμο.Τον αφηνα να πιάνει τα σκαθάρια κλπ ακόμη κι αν εγώ δεν τα έπιανα γιατί ένιωθα περίεργα αυτό το γαργαλητο.Καποια στιγμή μου είπε να το πιάσω κι εγώ  και ήταν η στιγμή που έπρεπε να φανώ αντάξια και να του δώσω και το δικό μου παραδειγμα.Οποτε πήρα μια ανάσα και το έβαλα στο χέρι μου. Πλέον,είναι 5,5 χρόνων και η μεγαλύτερη του αγάπη (και η μόνη σταθερή εδώ και χρονια)είναι τα έντομα.Αυτοαποκαλειται "εξερευνητης" και μπορεί να πιάσει τα πάντα,βατράχια,κάμπιες,ακόμη και ψαλίδες(φυσικά και ο μικρός ακολουθεί το παράδειγμα του).Οσοι τον βλέπουν αντιδράνε εντονα πχ "Α!πως το πιάνεις αυτό!" κλπ.Ο ίδιος τους εξηγεί γιατί δεν πρέπει να φοβούνται,λεει πχ "Βρε συ,αυτό σε φοβαται,σε βλέπει σαν γιγαντα".(ο,τι του έλεγα όταν ήταν μικροτερος:grin:) και τα προστατεύει αν κάποιος πάει να το πατησει απλά επειδή μπορεί. Αντί για παιδικά προτιμάει να βλέπει τον "bravewilderness" η τον "ορεινή μελισσα".Του έχω δείξει πως σέβομαι η ίδια την κάθε ύπαρξη,ακόμη και τις μυγες προσπαθώ να τις βγάλω σωες από το σπίτι.Βλεπει τον ενθουσιασμό μου κάθε φορά που βρίσκουμε ένα καινούριο είδος ή όταν φέρνει να μου δείξει κάτι.Θέλω να πω οτι οι φόβοι καλλιεργουνται από εμας και είναι στο χέρι μας να μην τους περάσουμε στα παιδιά μας,ακόμη κι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σφίξουμε τα δόντια κάποιες στιγμές.Στην τελική μπορεί να επωφεληθούν και οι ίδιοι οι γονείς,ξεπερνώντας η έστω ομαλοποιωντας λίγο τον φόβο τους.Παντως για μενα ειναι ένα ισχυρό κίνητρο αυτό. Αυτό και το ότι αν δεν γνωρίσει κάτι πως θα το προστατευεσει;Θεωρώ ότι μόνο έτσι θα αρχίσουμε να σεβόμαστε το περιβάλλον.Αντιθετα όταν δείχνουμε τον φόβο μας και λιώνουμε και το έντομο,τους δείχνουμε ότι μπορούν να έχουν την εξουσία πάνω σε κάθε ύπαρξη της φυσης.Πώς θα θέλει να προστατεύσει τις μέλισσες από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις,πχ φυτοφάρμακα,αν δεν τις γνωρισει; Κι αν όχι την μελισσα,κάποιο λιγότερο "επικινδυνο"οπως τα σκαθάρια και τις αραχνες;

 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα! Κι εγώ κάθε φορά που πάει να απομακρύνει έντομο ο άντρας μου του λέω να μην το σκοτώσει! Όταν έχω δει εγώ κάτι, το βάζω σε χαρτάκι και το βγάζω έξω ζωντανό. Κατσαρίδες όταν έβλεπα σκότωνα όμως, και κουνούπια έχω σκοτώσει. Ο άντρας μου ήθελε να πάρουμε αυτό το μηχανηματακι που κολλάνε πάνω και ψήνονται...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τις κατσαρίδες γιατί τις φοβάστε; Σιχαμάρα ναι. Αλλά δεν τσιμπάνε, δαγκώνουν κλπ. Από τις φοβίες που ποτέ δε βρήκα λογική εξήγηση. Όχι πως οι φοβίες είναι λογικές γενικά.

Ειναι καθαρα σιχαμαρα κ οτι δεν μπορεις να ελενξεις που θα πανε ουτε κ να τις διωξεις αναιμακτα.  

Ε δεν νομίζω κάποιος να φοβάτε μήπως τον φαει  μια κατσαριδα η ένα ζουζουνι.  Η σιχάμαρα αν ερθει  πάνω σου επειδη  δεν την βλέπεις που θα πάει.  

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι ο λόγος που φοβόμαστε τόσο τις κατσαρίδες είναι καθαρά ένστικτο αυτοσυντήρησης, επειδή κουβαλάνε τόσα μικρόβια. Ενεργοποιείται δηλαδή ο μηχανισμός του φόβου αυτόματα και χωρίς εκλογίκευση. Αλλά το είχα διαβάσει σε μια σελίδα ποικίλης ύλης στο φβ, οπότε μην σας πάρω και στον λαιμό μου. 

 

Εγώ πάντως τις τρέμω, και σίγουρα δεν έχει να κάνει με τους έμφυλους ρόλους. Στην ύπαιθρο που μεγάλωσα είχαμε τις κλασικές μεγάλες μαύρες, μπορεί να είχα δει καμιά στο μπάνιο και πέντε φορές στη ζωή μου μέχρι τα 18. Και σκαθαράκια, που έβγαιναν στο χώμα στην υγρασία. Την κατσαρίδα την καφέ, τη φτερωτή, την ύπουλη, την είδα πρώτη φορά στην πόλη που πήγα να σπουδάσω και δεν ανέκαμψα ποτέ από το σοκ. Ακόμα αναρωτιέμαι σε τι εξυπηρετεί τον πλανήτη η ύπαρξη αυτού του σιχαμερού πλάσματος. (Μην μου απαντήσει καμιά, δεν θέλω να ξέρω, βασικά θέλω να ξεχάσω ότι υπάρχουν.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στην ύπαιθρο που μεγάλωσα είχαμε τις κλασικές μεγάλες μαύρες, μπορεί να είχα δει καμιά στο μπάνιο και πέντε φορές στη ζωή μου μέχρι τα 18.

ναι αυτές κ εγω δεν τις σιχαίνομαι. δεν έχω δει στο σπίτι αλλά έξω κ τις λέω σκαθάρια βασικά. Στα φρεάτια έχουμε κατσαρίδες αλλά ευτυχώς δν μπαίνουν σπίτι. 

πρίν από 5 λεπτά , Ilaeira είπε:

Στην ύπαιθρο που μεγάλωσα είχαμε τις κλασικές μεγάλες μαύρες, μπορεί να είχα δει καμιά στο μπάνιο και πέντε φορές στη ζωή μου μέχρι τα 18.

ναι αυτές κ εγω δεν τις σιχαίνομαι. δεν έχω δει στο σπίτι αλλά έξω κ τις λέω σκαθάρια βασικά. Στα φρεάτια έχουμε κατσαρίδες αλλά ευτυχώς δν μπαίνουν σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ειναι καθαρα σιχαμαρα κ οτι δεν μπορεις να ελενξεις που θα πανε ουτε κ να τις διωξεις αναιμακτα.  

Ε δεν νομίζω κάποιος να φοβάτε μήπως τον φαει  μια κατσαριδα η ένα ζουζουνι.  Η σιχάμαρα αν ερθει  πάνω σου επειδη  δεν την βλέπεις που θα πάει.  

 

Ούτε για τα σκυλιά φοβομαστε ότι θα μας φάνε πάντως. Αυτός ο μη έλεγχος είναι. Το ότι πιο δύσκολο είναι να διώξεις κατσαρίδα παρά σκύλο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αλλά οκ, είπαμε οι φόβοι είναι φόβοι.

 

πρίν από 17 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ακόμα αναρωτιέμαι σε τι εξυπηρετεί τον πλανήτη η ύπαρξη αυτού του σιχαμερού πλάσματος. (Μην μου απαντήσει καμιά, δεν θέλω να ξέρω, βασικά θέλω να ξεχάσω ότι υπάρχουν.)

 

Κάπου έχω διαβάσει (σε αμφίβολη πηγή κι εγώ) ότι είναι το μόνο είδος που θα επιζήσει σε πιθανή πυρηνική καταστροφή!

 

Εγώ σε μια τρωγλη (δεν φαινόταν εκ πρώτης όψεως) που είχα νοικιάσει σε μια πόλη που πήγα για δουλεια, μαζί με διάφορα άλλα προβλήματα που βγήκαν (χάλασε το πλυντήριο, έσταζε ο νιπτήρας και το καζανάκι) και για τα οποία ο ιδιοκτήτης έλεγε ότι όλα είναι παρεξήγηση, εμφανίστηκαν και κάτι πολύ μικρά κατσαριδακια που έβγαιναν από το νεροχύτη (εκείνος έλεγε ότι έμπαιναν από το παράθυρο) αλλά πήγαιναν παντού κάποιες φορές, μέχρι και στην ντουλάπα. Δεν τα φοβόμουν, τα σκότωνα αλλά ήταν μιλιούνια, 10-20 κάθε βράδυ. Τον είχα πρήξει να έρχεται να ψεκάζει συνέχεια (σε φάση "τώρα τώρα ελάτε, βγαίνουν!!") γιατί το θεωρούσα δική του υποχρέωση αφού ήταν πρόβλημα του σπιτιού. Μέχρι να φύγω, είχα πετσέτες και εσώρουχα στη βαλίτσα (μόνιμα κουμπωμενη) και τα πιάτα και σκεύη της κουζίνας τα επλενα κάθε φορά πριν τα χρησιμοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ούτε για τα σκυλιά φοβομαστε ότι θα μας φάνε πάντως. Αυτός ο μη έλεγχος είναι. Το ότι πιο δύσκολο είναι να διώξεις κατσαρίδα παρά σκύλο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αλλά οκ, είπαμε οι φόβοι είναι φόβοι.

 

 

Κάπου έχω διαβάσει (σε αμφίβολη πηγή κι εγώ) ότι είναι το μόνο είδος που θα επιζήσει σε πιθανή πυρηνική καταστροφή!

 

Εγώ σε μια τρωγλη (δεν φαινόταν εκ πρώτης όψεως) που είχα νοικιάσει σε μια πόλη που πήγα για δουλεια, μαζί με διάφορα άλλα προβλήματα που βγήκαν (χάλασε το πλυντήριο, έσταζε ο νιπτήρας και το καζανάκι) και για τα οποία ο ιδιοκτήτης έλεγε ότι όλα είναι παρεξήγηση, εμφανίστηκαν και κάτι πολύ μικρά κατσαριδακια που έβγαιναν από το νεροχύτη (εκείνος έλεγε ότι έμπαιναν από το παράθυρο) αλλά πήγαιναν παντού κάποιες φορές, μέχρι και στην ντουλάπα. Δεν τα φοβόμουν, τα σκότωνα αλλά ήταν μιλιούνια, 10-20 κάθε βράδυ. Τον είχα πρήξει να έρχεται να ψεκάζει συνέχεια (σε φάση "τώρα τώρα ελάτε, βγαίνουν!!") γιατί το θεωρούσα δική του υποχρέωση αφού ήταν πρόβλημα του σπιτιού. Μέχρι να φύγω, είχα πετσέτες και εσώρουχα στη βαλίτσα (μόνιμα κουμπωμενη) και τα πιάτα και σκεύη της κουζίνας τα επλενα κάθε φορά πριν τα χρησιμοποιήσω...

Θέλεις να με κουφανεις.  Πως θα διωξεις την κατσαρίδα που τρεχει κ κρυβετε μεσα στο σπιτι παιδι μου?  

Ε σκυλο πως θα τον διώξεις θα αλλάξεις πεζοδρομιο.  Ε μη μου πεις οτι ολα τα σκυλια εσένα σε ακολουθουν απτο απεναντι πεζοδρομιο. 

Εγώ αν δεν φωνάξω σκυλο να ερθει δεν εχει πλησιασει κάνεις. Αν δω κάποιον πιο αγριεμενο δεν πλησιάζω μόνος του στο σπιτι δεν εχει μπει

Link to comment
Share on other sites

Οι κατσαρίδες είναι η ανακύκλωση της φύσης,τρώνε νεκρά ζώα,σάπια φυτά κλπ.Τα κουνούπια και οι μυγες είναι τροφή για πολλά ζώα και έντομα.Κι ας μην ξεχνάμε ότι οι αράχνες μας απαλλασσουν από τα κουνούπια.Ολα τα πλάσματα έχουν λόγο ύπαρξης και ποια είμαι εγώ για να αποφασίσω ποιο αξίζει να ζει και ποιο οχι;

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Θέλεις να με κουφανεις.  Πως θα διωξεις την κατσαρίδα που τρεχει κ κρυβετε μεσα στο σπιτι παιδι μου?  

Ε σκυλο πως θα τον διώξεις θα αλλάξεις πεζοδρομιο.  Ε μη μου πεις οτι ολα τα σκυλια εσένα σε ακολουθουν απτο απεναντι πεζοδρομιο. 

Εγώ αν δεν φωνάξω σκυλο να ερθει δεν εχει πλησιασει κάνεις. Αν δω κάποιον πιο αγριεμενο δεν πλησιάζω μόνος του στο σπιτι δεν εχει μπει

Εμένα με ακολουθούσαν τα σκυλιά όταν άλλαζα πεζοδρόμιο. ξέρεις πόσες φορές έχω μπει σε καταστήματα μέχρι να φύγουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης αν φωναξεις 

πρίν από 4 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Οι κατσαρίδες είναι η ανακύκλωση της φύσης,τρώνε νεκρά ζώα,σάπια φυτά κλπ.Τα κουνούπια και οι μυγες είναι τροφή για πολλά ζώα και έντομα.Κι ας μην ξεχνάμε ότι οι αράχνες μας απαλλασσουν από τα κουνούπια.Ολα τα πλάσματα έχουν λόγο ύπαρξης και ποια είμαι εγώ για να αποφασίσω ποιο αξίζει να ζει και ποιο οχι;

Μα δεν τις θεωρώ άχρηστες ολα τα ζώα Κ εντομα ειναι χρήσιμα απλα εξηγώ γιατι τις σιχαινομαι μέσα στο σπιτι κ νιώθω ασχημα.  

 

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμένα με ακολουθούσαν τα σκυλιά όταν άλλαζα πεζοδρόμιο. ξέρεις πόσες φορές έχω μπει σε καταστήματα μέχρι να φύγουν; 

Χα χα χα είσαι περιπτωση . Πάντως αν απλά περιμένεις να προσπερασουν  το πιο πιθανό να σε προσπεράσουν εκτός αν κουβαλάς ζαμπονοτυροπιτα.  

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

μεγαλύτερη αγάπη και αποδοχή καλλιεργηθηκε όταν έκανα τον πρώτο μου γιο και αρχισε να εξερευνά τον κόσμο.Τ

Δεν θα έλεγα για μένα ότι έχω αγάπη κ αποδοχή αλλά σ αυτό που λες συμφωνώ. κ εγω άλλαξα στάση σε πολλά για να δώσω το καλό παράδειγμα, κ για να εξερευνήσει τη φύση. Βέβαια νιώθω άβολα με την αλλαγή αυτή γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν είμαι ο εαυτός μου κ σίγουρα αν μέναμε στην Αθήνα δεν υπήρχε περίπτωση να ασχολιόμουν με σκαθάρια κλπ, όμως από τη στιγμή που τα βλεπουμε, η εξερεύνηση είναι μονόδρομος. 

 

Αράχνες δεν με ενοχλούν. Δεν τρελαίνομαι αν τις δω στο σπίτι αλλά γενικα δεν θα σκοτώσω. Ιστούς διαλύω βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

Επισης αν φωναξεις 

Μα δεν τις θεωρώ άχρηστες ολα τα ζώα Κ εντομα ειναι χρήσιμα απλα εξηγώ γιατι τις σιχαινομαι μέσα στο σπιτι κ νιώθω ασχημα.    

 

Δεν απάντησα σε καποιον συγκεκριμενα:)

 

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Χα χα χα είσαι περιπτωση . Πάντως αν απλά περιμένεις να προσπερασουν  το πιο πιθανό να σε προσπεράσουν εκτός αν κουβαλάς ζαμπονοτυροπιτα.  

έπισης μου έχει τύχει σε παρέα, ένας τεράστιος σκύλος να έρθει απ όλους μόνο σε εμένα, να σηκωθεί στα πίσω πόδια κ να ακουμπήσει πάνω μου. Αφού δεν έπαθα έμφραγμα τότε, μοορω να αντέξω το οτιδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

έπισης μου έχει τύχει σε παρέα, ένας τεράστιος σκύλος να έρθει απ όλους μόνο σε εμένα, να σηκωθεί στα πίσω πόδια κ να ακουμπήσει πάνω μου. Αφού δεν έπαθα έμφραγμα τότε, μοορω να αντέξω το οτιδήποτε. 

Χα χα χα σου έδειξε όμως αγαπη.  Ειναι ένας τρόπος να σου δειξει οτι θελει να σε γνωρισει. Η κατσαρίδα γιατι να σε πλησιασει απλα επειδη εισαι στον δρομο της. Δεν εχει  κανενα σκοπο η μαλλον εχει να βρει να φαει κατι 

Γιατι να φοβηθείς κατι που θελει να σε γνωρισει κ εχει φιλικα αισθηματα γενικα σαν ζωο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , ninaki80 είπε:

Χα χα χα σου έδειξε όμως αγαπη.  Ειναι ένας τρόπος να σου δειξει οτι θελει να σε γνωρισει. Η κατσαρίδα γιατι να σε πλησιασει απλα επειδη εισαι στον δρομο της. Δεν εχει  κανενα σκοπο η μαλλον εχει να βρει να φαει κατι 

Δεν μπορώ να κάνω τετοια εκλογίκευση. Πριν από 10 χρόνια αν με ρωτούσες δν θα μπορούσα να διαλέξω μεταξύ σκυλιών κ κατσαρίδων. Ισωσ ούτε τψρα. συνήθισα τα σκυλιά κ απαλλάχτηκα από τις κατσαρίδες, δεν μοορω να κρίνω. Τωρα σκέφτομαι ότι βρήκα ένα πλεονέκτημα που δεν μένω στην Αθήνα: τετοια εποχή, θα ήμουν στο σπίτι σε ετοιμότητα μην εμφανιστεί καμία. εγω τις αισθάνομαι κ χωρίς να τις δω, δεν ξέρω αν είναι κάποιο σόναρ ή κάποια διαίσθηση, αλήθεια τυχαίνει να αισθανθώ ότι υπάρχει κάπου γύρω κατσαρίδα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμένα με ακολουθούσαν τα σκυλιά όταν άλλαζα πεζοδρόμιο. ξέρεις πόσες φορές έχω μπει σε καταστήματα μέχρι να φύγουν; 

Εμένα πάλι επειδή συνήθως με γνωρίζουν τα αδέσποτα στις περιοχές που κινουμαι,όπου πάω έχω ένα κονβόι απο πίσω μου:grin: Ειδικά εδώ που μένω,αν περπαταω μόνη μου με ρωτάνε οι γνωστοί "που είναι η παρέα σου σημερα;".Ξέρεις πόσες φορές μπήκα σε κατάστημα και έφυγα από τη πίσω πόρτα για να πάω να φάω σε μια ταβέρνα σαν άνθρωπος χωρίς να με περιμένουν απέξω τα σκυλια;:razz:

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

έπισης μου έχει τύχει σε παρέα, ένας τεράστιος σκύλος να έρθει απ όλους μόνο σε εμένα, να σηκωθεί στα πίσω πόδια κ να ακουμπήσει πάνω μου. Αφού δεν έπαθα έμφραγμα τότε, μοορω να αντέξω το οτιδήποτε. 

Τα σκυλιά αλλά και γάτες απ'οτι έχω καταλάβει απο εμπειρίες αντιλαμβανονται ποιος δεν τα θέλει και πηγαίνουν σε αυτόν!Ίσως θέλουν σε κάνουν να αλλάξεις γνωμη για αυτους και να σου δείξουν ποσο τα έχεις παρεξηγησει:razz:

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εμένα πάλι επειδή συνήθως με γνωρίζουν τα αδέσποτα στις περιοχές που κινουμαι,όπου πάω έχω ένα κονβόι απο πίσω μου:grin: Ειδικά εδώ που μένω,αν περπαταω μόνη μου με ρωτάνε οι γνωστοί "που είναι η παρέα σου σημερα;".Ξέρεις πόσες φορές μπήκα σε κατάστημα και έφυγα από τη πίσω πόρτα για να πάω να φάω σε μια ταβέρνα σαν άνθρωπος χωρίς να με περιμένουν απέξω τα σκυλια;:razz:

Άλλο ένα καλό του νησιού, ότι δεν έχουμε αδέσποτα!!! Εντωμεταξύ τα ποντίκια που φέρνουν δώρο οι γάτες, δεν με ανατριχιάζουν τόσο όσο η ιδέα της κατσαρίδας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Άλλο ένα καλό του νησιού, ότι δεν έχουμε αδέσποτα!!! Εντωμεταξύ τα ποντίκια που φέρνουν δώρο οι γάτες, δεν με ανατριχιάζουν τόσο όσο η ιδέα της κατσαρίδας. 

Σου φέρνουν κι εσένα δωράκια οι γατες;Κι εδώ συχνά πυκνά θα βρω στη σκάλα καμία σαύρα,κάνα χελιδονι(ο,τι έχει απομείνει γιατί το τρωνε),ποντικια και φιδια(οχιές παρακαλώ!)

 
Link to comment
Share on other sites

Οι φοβίες είναι φοβίες, και εγώ έχω μεγάλο φόβο με τα σκυλιά πολύ μεγάλο μπορεί να πάθω και καρδιά ένα πράγμα αν είμαι μόνη κ δω σκυλί να γαυγίζει αρχίζω και φωνάζω από τον φόβο μου είναι κάτι που δεν μπορώ να το ελέγξω, ενώ με έντονα δεν έχω κανένα μα κανένα απόλυτος πρόβλημα όταν ειμουν μικρή κιόλας τα έπιανα και κατσαρίδες και ακρίδες (Που παρεμπιπτόντως της θεωρώ και γουρικες) τώρα που μεγάλωσα αραιά και που με πιάνει κάτι κ δε μπορώ να τα πιάσω αλλά μέσα μου ξέρω πως είναι από την εικόνα που έχω σαν παιδί που έβλεπα άλλους να τα συχενονται και να αντιδρούν του στυλ καλά πως τα πιάνεις... 

Με τα σκυλιά έχω προσπαθήσει να το επεξεργαστώ μέσα μου, όταν δω ήσυχο σκυλάκι το πλησιάζω σιγά σιγά και το χαϊδεύω και του κανω και χαδακια όταν δω όμως μεγάλο σκύλο κ σε ετοιμότητα δε μπορώ με τίποτα να το ελέγξω. Μια μέρα περνούσα έξω από ένα σπίτι που είχε αυλή κ ξαφνικά πίσω από τα κάγκελα ήρθαν δύο σκυλιά και γαυγιζαν πετάχτηκα στη μέση του δρόμου ευτυχώς που δε περνούσε αμάξι, από τότε οπότε περνάω από εκεί πάω από την απέναντι μεριά και πάντα έχω τον φόβο μήπως τα ακούσω να τρέξουν στα κάγκελα και να αρχίσουν να γαυγιζουν... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Σου φέρνουν κι εσένα δωράκια οι γατες;Κι εδώ συχνά πυκνά θα βρω στη σκάλα καμία σαύρα,κάνα χελιδονι(ο,τι έχει απομείνει γιατί το τρωνε),ποντικια και φιδια(οχιές παρακαλώ!)

ποντίκια κ οχιές βασικά. πουλάκια δεν προλαβαίνω να τα δω, τα τρώνε… έχει πλάκα αυτή η συνήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ποντίκια κ οχιές βασικά. πουλάκια δεν προλαβαίνω να τα δω, τα τρώνε… έχει πλάκα αυτή η συνήθεια! 

 

πρίν από 13 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Σου φέρνουν κι εσένα δωράκια οι γατες;Κι εδώ συχνά πυκνά θα βρω στη σκάλα καμία σαύρα,κάνα χελιδονι(ο,τι έχει απομείνει γιατί το τρωνε),ποντικια και φιδια(οχιές παρακαλώ!)

Πάντως οι γάτες κάνουν μεγάλη καταστροφή στα οικοσυστηματα εχουν εξαφανισει κ ειδη ζώων Κ σε κάποια νησιά τις έχουν απαγορευσει.  

Σε άλλες χώρες τους βαζουν καμπανακι για να μην προλαβαίνουν να σκοτωσουν.  

Πιο φονικά ένστικτα απτα σκυλια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ninaki80 είπε:

Θέλεις να με κουφανεις.  Πως θα διωξεις την κατσαρίδα που τρεχει κ κρυβετε μεσα στο σπιτι παιδι μου?  

Ε σκυλο πως θα τον διώξεις θα αλλάξεις πεζοδρομιο.  Ε μη μου πεις οτι ολα τα σκυλια εσένα σε ακολουθουν απτο απεναντι πεζοδρομιο. 

Εγώ αν δεν φωνάξω σκυλο να ερθει δεν εχει πλησιασει κάνεις. Αν δω κάποιον πιο αγριεμενο δεν πλησιάζω μόνος του στο σπιτι δεν εχει μπει

 

Αποφάσισε τελικά η κατσαρίδα κρύβεται ή έρχεται πάνω σου; :-PΓιατι εγώ όσες έχω δει δεν ασχολούνται καν μαζί μας, στο πάτωμα και τους τοίχους πάνε και όχι τόσο γρήγορα που να μην προλαβαίνεις να τις σκοτώσεις.

 

 Σκυλιά δεν έχει μόνο στα πεζοδρόμια, έχει και στις πλατείες, στα πάρκα... Εδώ που μένω δεν υπάρχουν καν πεζοδρόμια, στο δρόμο περπατάμε (κι εμείς και τα σκυλιά). Τώρα που το λες πάντως συνειδητοποίησα ότι μέσα στην Αθήνα τώρα τελευταία δεν πολυβλεπω αδέσποτα. Χρόνια έχω να με ακολουθήσει κάποιο και γενικά να δω. Δεν το είχα παρατηρήσει. Εδώ έχει φουλ. Στα σπίτια έχουν σχεδόν ολοι. Και υπάρχουν και μερικά που είναι μεταξύ αδέσποτου και δεσποζομενου, δηλαδή εχουν σπιτάκι έξω από κάποιο σπίτι, τα φροντίζουν αυτοί που μένουν εκεί αλλά κυκλοφορούν λυτά και όχι πάντα φιλικά. Όπως και αυτά που είναι μέσα στα σπίτια γαβγίζουν πάρα πολύ μόλις περνάς απ'έξω και τρέχουν παράλληλα με τις μάντρες, φιλικά δεν τα λες ακριβώς!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αποφάσισε τελικά η κατσαρίδα κρύβεται ή έρχεται πάνω σου; :-PΓιατι εγώ όσες έχω δει δεν ασχολούνται καν μαζί μας, στο πάτωμα και τους τοίχους πάνε και όχι τόσο γρήγορα που να μην προλαβαίνεις να τις σκοτώσεις.

 

 Σκυλιά δεν έχει μόνο στα πεζοδρόμια, έχει και στις πλατείες, στα πάρκα... Εδώ που μένω δεν υπάρχουν καν πεζοδρόμια, στο δρόμο περπατάμε (κι εμείς και τα σκυλιά). Τώρα που το λες πάντως συνειδητοποίησα ότι μέσα στην Αθήνα τώρα τελευταία δεν πολυβλεπω αδέσποτα. Χρόνια έχω να με ακολουθήσει κάποιο και γενικά να δω. Δεν το είχα παρατηρήσει. Εδώ έχει φουλ. Στα σπίτια έχουν σχεδόν ολοι. Και υπάρχουν και μερικά που είναι μεταξύ αδέσποτου και δεσποζομενου, δηλαδή εχουν σπιτάκι έξω από κάποιο σπίτι, τα φροντίζουν αυτοί που μένουν εκεί αλλά κυκλοφορούν λυτά και όχι πάντα φιλικά. Όπως και αυτά που είναι μέσα στα σπίτια γαβγίζουν πάρα πολύ μόλις περνάς απ'έξω και τρέχουν παράλληλα με τις μάντρες, φιλικά δεν τα λες ακριβώς!

 

Αν την αφήσεις μεσα στο σπιτι καποια στιγμή δεν θα πέσει κ πάνω σου βρε κοριτσι.  Πάνε παντου δεν θα ερθει Κ στο κρεβατι σου δεν θα περάσει Κ πάνω απτά πιάτα σου? 

Σε λίγο θα μου πεις ότι τις ταΐζεις γιατι δεν ενοχλούν κανένα μεσα στο σπιτι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ninaki80 είπε:

Αν την αφήσεις μεσα στο σπιτι καποια στιγμή δεν θα πέσει κ πάνω σου βρε κοριτσι.  Πάνε παντου δεν θα ερθει Κ στο κρεβατι σου δεν θα περάσει Κ πάνω απτά πιάτα σου? 

 

Μα δεν θα την αφήσεις να αλωνιζει, θα τη σκοτώσεις μόλις τη δεις. Δεν θα κάτσεις να της λες "κατσαρίδα δεν είναι σωστό που μπήκες στο σπίτι μου, σε παρακαλώ πολύ βγες έξω". "Νταν" που λέει κι η μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...